Ongeregeldheden steken de kop weer op DEMIREL MOET TURKSE REGERING FORMEREN Doden bij bestorming Amerika streeft naar militaire basis in Israel Amin Begin: Geneefse Conferentie 10 oktober starten Oppositiepartij van blanken in Rhodesië van Roemeens stadion Spaanse regering wijst Rus uit „Er is een aanslag op mij OAE-top: verzoeningscomité voor Hoorn van Afrika gepleegd” 1 B 4 H OPSCHEPPERS Kabinet houdt midden tussen liberaal en sociaal-democratisch Smith blij met vertrek AJU PARAPLU Voortekenen ‘JOB dissidenten 3 DINSDAG 5 BINNEN* EN BUITENLAND JULI 19 7 7 F - door Nico Scheepmaker V B ‘Ij Democratisch Centrum. Politieke waarnemers menen dat het nieuwe kabinet, waarvan de kleur het midden houdt tussen liberaal en sociaal democratisch, in evenwicht is. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. Koning Juan Carlos heeft vanochtend het nieuwe democratische kabinet van premier Suarez officieel geïnstalleerd. Alle leden van de nieuwe regering, zeventieh ministers en twee staatssecre tarissen met de rang van minister, zijn afkomstig uit de Unie van het LX 1 W trijfël Nieuwe Spaanse regering vanmorgen geïnstalleerd (ADVERTENTIE) Laat ik beginnen met te zeggen dat „Het leven van Benvenuto Cellini”, een kapitaal werk van 535 bladzijden met nog eens 64 foto’s van de werken van Cellini en van enkele tijdgenoten die hij ter sprake brengt, niet meer bij uitgeverij Querido voorradig is, en dat een*herdruk niet vóóor volgend jaar verwacht wordt. Laat ik u verder verzekeren dat het een heel cu rieuze autobiografie is, die Cellini om streeks 1558 begon te dikteren toen hij 58 jaar oud was en zijn faam als goudsmid en beeldhouwer (die hij tot op de dag van vandaag behouden heeft) al had verwor ven. Dat „La Vita” pas in 1728 voor het eerst in druk verscheen, had dan ook niets te maken met de kwaliteit of het belang van deze memoires (bij wijze van uitzonde ring voor die tijd in de Florentijnse volks taal geschreven), maar met hun onbewim pelde aard. De eerste Engelse vertaling verscheen in 1771, de eerste Duitse in 1803 en die was van de hand van Goethe, die Cellini de incarnatie noemde van de re naissancemens met al zijn deugden en ondeugden. De eerste Nederlandse vertaling ver scheen in 1843 van P. van Limburg Brou wer, de volgende was die van 1969 van Henriette van Dam van Isselt en Corinne van Schendel, die ik als „juni-opgave” heb gelezen. Niet helemaal overigens, je kan zelfs zeggen maar zeer gedeeltelijk. Van de 388 bladzijden autobiografie (de rest wordt gevuld met aantekeningen, inlei ding e.d.) las/ik er eerst 118. Zijn tijdge noot Vasari omschreef Cellini als volgt: „hij was in alles wat hij deed moedig, trots, levendig, snel reagerend, hoogst indruk wekkend en iemand die helaas tegen vor sten durfde te zeggen wat hij van hen dacht”, en die karakteristiek klopte na lezing wel. Maar ook was ik het van harte eens met deze opmerking in de inleiding: „Cellini’s alles overheersende karakter trek is zijn mateloos egoïsme”. Mijn hemel, wat was die man met zich zelf ingenomen! Hij kon alles beter en hij had altijd gelijk! Toegegeven moet echter worden, dat zijn goede smaak hem daarbij zeker niet in de steek liet, dat hij Michelan gelo onmiddellijk als „de grote Michelan gelo Buonarotti, de voortreffelijke beeld houwer en schilder” herkend en erkend had voor tijdgenoten een vrij grote zeldzaamheid, hoewel juist Michelangelo daar niet zo over te klagen had. Maar voor het overige kon hij alles beter, niet alleen als goudsmid en beeldhouwer, maar ook als mens. Zo laat hij „een groot filosoof” het voor hem opnemen als hij bluft over zijn goudsmeedkunst: „Afgaande op de fijne gelaatstrekken en de harmonische lichaamsbouw van deze jongeman, geloof ik beslist wat hij zegt en zelfs nog meer dan dat". SALISBURY (UPI) Dissidente leden uit het Rhodesische Front, de regerings partij van premier Ian Smith, hebben gisteren de vorming van een nieuwe oppo sitiepartij aangekondigd, die gaat streven naar een „constitutionele regeling zonder buitenlandse inmenging". In het kabinet zijn twee Catalanen, twee Galiciërs en één Andalusiër opgeno men. De samenstelling van het nieuwe kabinet liet geruime tijd op zich wachten door twee moeilijkheden: administra tieve hervormingen die moesten breken met sommige ministeries die tijdens het oude regime waren uitgegroeid tot water hoofden en het vinden van bekwame per sonen die de ministerposten van Econo mie en Financiën wilden bekleden. De belangrijkste van de doorgevoerde administratieve hervormingen is de crea tie van één ministerie van Defensie, waar onder landmacht, marine en luchtmacht vallen. In het vorige kabinet was er naast wensvotum vroeg voor zijn nieuwe kabinet. Premier Ian Smith heeft het afgelopen weekeinde het aftreden van Desmond Frost als partijvoorzitter van het Rhodesi sche Front toegejuicht. Hij daagde de an dere critici uit ook te vertrekken zodat de vroeger eensgezinde partij bevrijd wordt van „kwaadaardige groeisels”. Bij zijn vertrek liet Frost weten dat hij niet langer „de holle onvervulde beloften en uitlatin gen van een vermoeide, negatieve pre mier” voor lief wil nemen. vertrouwend land waar volkeren van ver schillende culturen in wederzijds respect naast elkaar bestaan”. tels zal worden betrokken bij het nieuwe kabinet, is nog de vraag. In Demirels vorige regering had deze partij wel zitting. De partij is tegen het opheffen van het verbod op de vorming van een communistische partij, tegen De voormalige minister van Landbouw en vertrouwensman van premier Suarez, Fernando Abril Martorell, die de admini stratieve hervormingen achter de scher men doorvoerde, is minister van Interne Politieke Zaken geworden. Dit departe ment zal een groot aandeel hebben in de uitwerking van de nieuwe democratische grondwet, waarin - in samenwerking met het staatssecretariaat voor de gewesten - de formule samengesteld moet worden die ieder gewest op gelijke voorwaarden auto nomie verleent. De enige christen democraat van het nieuwe kabinet zit op het ministerie van Onderwijs. Experts leiden hieruit af, dat Suarez tegemoet is gekomen aan de wens van de katholieke kerk, die zich, hoewel zij zich tijdens de verkiezingscampagne afzijdig heeft gehouden van alle politiek, op het standpunt stelt dat de Spanjaarden de vrijheid moeten hebben om hun kinde ren katholiek op te voeden. Minister van Economische Zaken is En rique Fuentes Quintana, die samen met de minister van Financiën, Francisco Fer- nandoz Ordonez, een economisch pro gramma op middellange termijn zal opzet ten om de Spaanse economie weer op gang te brengen. Deze twee ministers, beiden sociaal-democrateh, schrikken er niet voor terug fiscale hervormingen door te voeren, die een meer rechtvaardige inkomensver deling in Spanje moeten bewerkstelligen. Uit de samenstelling van het kabinet blijkt dat men zowel het economische pro bleem als het constitutionele probleem van Spanje realistisch wil aanpakken. Ten aanzien van de economische crisis zoekt Suarez een oplossing in een compromis met de linkse oppositie en met de banken. Verwacht wordt dat de premier samen met de socialist Felipe Gonzalez en de communist Santiago Carrillo zal zoeken naar een limiet, die bepaalt in hoeverre men met impopulaire economische maat regelen kan gaan. De linkse oppositie, die een construc tieve rol wenst te spelen, zal een aantasting van de directe belangen van de werkne- Politieke waarnemers verwachten dat de nieuwe democratische grondwet op het einde van dit jaar door het parlement goedgekeurd zal zijn. Waarschijnlijk zal deze grondwet in december met een refe rendum door het Spaanse volk worden bekrachtigd. Van welingelichte zijde is meegedeeld, dat een politieman zich onder de doden bevindt, toen op 13 juni de bestorming plaats vond, die ernstige schade aanrichtte aan het stadion „de 23ste augustus”, nadat men tot de ontdekking was gekomen, dat er veel meer kaarten verkocht waren, dan de capaciteit van het stadion toeliet (70.000 mensen). mers niet eerder dulden voordat de rege ring de inflatie onder de knie heeft. De opstandelingen verscheurden vlaggen en verbrandden een portret van president Ceausescu. Vele toeschouwers werden gewond, terwijl functionarissen probeerden de binnendringers tegen te houden. Volgens Agerpress zijn het hoofd van de politie van Boekarest, de plaatselijke communistische partij-secretaris voor propaganda en de voorzitter van het culturele comité van de stad ontslagen. Het popconcert en de voetbalwedstrijd werden afgelast. WENEN (Reuter). Het Roemeense staatspersbureau Agerpress heeft gisteren bekendgemaakt, dat vorige maand verscheidene mensen om het leven gekomen zijn toen vele duizenden woedende Roenteense jongeren een meer dan uitverkocht stadion, waarin een popconcert en een voetbalwedstrijd gehouden zouden worden, bestormden. Voortekenen van een nieuwe op leving van de strijd waren giste ren bomaanslagen in Istanboel, gevechten tussen studenten in Adana en de moord op een vak bondsleider in Gaziantep. Demirel zei vandaag te zullen beginnen met zijn formatiepoging. Hij meende tenminste tien dagen nodig te hebben om resultaat te kunnen boeken. Turkije. In de afgelopen achttien maanden heeft dit geweld al aan 214 mensen het leven gekost, ter wijl ruim 4000 gewond raakten. Hij voegt eraan toe, dat dit tijdstip is voorgesteld tijdens een onderhoud van Be gin met de Amerikaanse senator Jacob Javits, die thans een bezoek brengt aan Israel. President Sadat van Egypte gaat ak koord met een hervatting van de Geneefse Conferentie in oktober. Hij heeft dat vol gens radio-Caïro gisteren in Gabon ge zegd, voor zijn vertrek naar Marokko. „Wij zijn zelfs bereid vóór oktober naar Genève te gaan”, aldus Sadat. Hij deelde mee dat de Amerikaanse minister van Buitenland se Zqken Cyrus Vance eind juli of begin augustus het Midden-Oosten zal bezoeken. De voormalige premier heeft in de Verenigde Staten een universi taire opleiding gehad. Hij werd voor het eerst in 1965 premier. Zijn tweede kabinet leidde bij tussen 1969 en maart 1971. In die maand werd hij door de strijdkrachten gedwongen af te treden omdat hij had gefaald bij het handhaven van de orde en rust. In 1975 mocht hij het opnieuw proberen, nadat een coalitie van Ecevit met de partij voor Nationaal Heil na de Turkse invasie op Cy prus strandde. Ook als zoon kende hij zijns gelijke niet („Mijn vader haalde mij terug omdat hij niet kon leven zonder mij voortdurend te zien”), evenmin als verdediger van de En gelenburcht: „Dat die ochtend de burcht behouden bleef en dat de andere bombar diers hun taak weer opnamen, was aan mij te danken, meer hoef ik er niet van te zeggen", uitmondend in de beschrijving van de wijze waarop hij een der belege raars, een Spaanse kolonel, wist te doden met een giervalk, zoals een bepaald kanon blijkbaar heette. „Ik maakte het schoon en laadde het met een behoorlijke hoeveelheid fijn en grof kruit door elkaar; daarna richtte ik het op mijn doel en berekende met uiterste nauw keurigheid de kogelbaan, want de rode man stond zo'n eind weg dat het volstrekt niet zeker was dat een kanon van dit kaliber die afstand haalde. Ik schoot en raakte hem precies in het midden. Doordat hij zijn degen voorop tegen zijn lichaam droeg, op een bepaalde protserige Spanjo- leske manier, kwam mijn kogel precies daar terecht en spleet de rode man mid dendoor, in twee gelijke stukken. De paus, die daar niet op verdacht was, toonde zich hierover bijzonder blij en verbaasd, want hij had nooit gedacht dat een kanonskogel van zo’n afstand doel kon treffen, en nog veel minder snapte hij hoe het kwam dat die man in twee stukken gespleten was”. ANKARA (UPI). De Turkse president Fachri Korutürk heeft de voormalige Turkse premier Su leiman Demirel gisteren verzocht een nieuwe regering te formeren. Demirel is daarmee de tweede Turkse politicus die na de algeme ne verkiezingen van 5 juni een formatie-opdracht krijgt. Al met al menen waarnemers dat de onstabiele politieke situatie in het land en de kans op de vorming van opnieuw een wankele, rechtse coalitieregering, geen positieve bij drage zullen leveren aan het tegen gaan van het politieke geweld in Baron van Münchhausen avant laTettre. Op bladzijde 146 werd ik al dat gedoe, al die opschepperij opeens moe, ik sloeg 200 bladzijden over en merkte toen op blz. 346 en verder, dat het net leek alsof ik geen woord had overgeslagen, en toen dacht ik: aju paraplu! Een andere keer lees ik te hooi en te gras weer eens een bladzij of tien, altijd leuk, en ik heb er hoe dan ook toch een heel ander inzicht van de zes tiende eeuw door gekregen dan ik had, maar voorlopig weet ik het nu wel. „Het is onze plicht degenen te helpen, die strijd voeren. Het is/zeker mogelijk in een land meer dan een partij te hebben, maar het is zelfmoord meer dan een leger te hebben”, aldus Kakoenda. Niet alle Afri kaanse landen delen het standpunt van de frontliniestaten. Ghana bepleitte een coali tie van bevrijdingsbewegingen, rond het Patriottisch Front, maar gaf toe geen mo gelijkheden te zien om die eenheid te be werkstelligen. De sleutel tot succes voor Demi rel is in handen van de Partij voor Nationaal Heil van Necmiettin Er bakan, welke in het verleden heeft deelgenomen aan een coalitie van Demirel en van Ecevit. Het was deze, zeer behoudende partij, die in 1974 de val van het kabinet-Ecevit veroorzaakte. Verwacht wordt dat Demirel, die al drie keer eerder premier van Turkije was, zal pogen een coali tieregering te vormen uit leden van de drie rechtse partijen in het nieuwe parlement. De nieuwe partij, de „Rhodesische actie beweging” bestaat uit rechtse blanken en uit twaalf parlementsleden, die in maart deserteerden uit Smith Rhodesische Front. Toen stemden ze tegen een wets voorstel om landbouwgronden en bedrijfs- gronden die tot dusver uitsluitend voor blanken waren gereserveerd, ook toegan kelijk te maken voor Afrikanen. WASHINGTON. De Amerikaanse re gering overweegt de mogelijkheid om in Israel een militaire basis te stichten, als bewijs voor het feit dat de veiligheid van de joodse staat de VS zeer ter harte gaat. Een Witte Huis-woordvoerder heeft ver klaard dat een militaire basis in Israel een van de mogelijkheden is die de regering- Carter overweegt binnen het raam van zijn politiek ten aanzien van het Midden- Oosten, maar dat er geen overdreven bete kenis aan moet worden gehecht. Volgens sommigen zouden de VS een qiarinebasis willeh vestigen in de belangrijkste Israëli sche havenstad Haifa. het ministerie van Defensie een ministerie voor elke legereenheid. Anticiperend op de toetreding tot de NAVO heeft men deze uitvinding van Franco, die op de drie mi nisteries van Landmacht, Marine en Luchtmacht de taktiek toepaste van „ver deel en heers”, afgeschaft. Het ministerie van Vakbondszaken is - nu er vrije vak bonden zijn - opgeheven. Het ministerie van Informatie en Toerisme is opgesplitst: toerisme valt nu onder Handel, en infor matie is ondergebracht bij het ministerie van Cultuur en Informatie. Politieke waarnemers leiden uit de naam Cultuur en Informatie af dat de nieuwe regering naar een volledige pers vrijheid zal streven. In het ministerie van Sociaal Welzijn zijn de twee oude minis ters van Openbare Werken en Sociale Wo ningbouw samengevoegd. Nieuw is het mi nisterie van transport en PTT, en het mi nisterie van Volksgezondheid en Sociale Verzekering. In verband met verdere ad ministratieve en grondwettelijke hervor mingen heeft de nieuwe regering twee extra staatssecretarissen; een voor parle mentaire relaties en een voor de gewesten. De liberale generaal Manuel Gutierrez Mellado blijft zijn functie als vice-bresi- dent en minister van Defensie in het kabi net aanhouden. De ministers van Justitie, Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Za ken zijn eveneens opnieuw in hun functies benoemd. Veelbetekenend is de naamsver andering van het ministerie van Binnen landse Zaken. Inp plaats van het autoritai re „Ministro de Gobemacion!’ noemt men het nu „Ministro del Interior”. I Van deze drie is Demirels gerechtigheidspartij met 189 ze tels de grootste, gevolgd door de Islampartij voor Nationaal Heil met 24 en de neo-fascistische Nati onale Actiepartij met zestien ze tels. Of ook de Betrouwbaarheid- spartij (centrum) met haar drie ze- Volgens de geruchten die indertijd de ronde deden was Amin bij de aanslag licht gewond, maar daarvan was niets te mer ken bij zijn verschijning in Libreville. Hij had de lachers in de conferentiezaal op zijn hand toen hij meedeelde dat de Oe- gandese defensieraad hem had onder scheiden met „de orde van de veroveraar van het Brits imperium” vanwege zijn verdiensten bij het verdrijven van de Brit ten uit Afrika. JERUZALEM/CAIRO (UPI/AFP). Premier Menachem Begin van Israel heeft geopperd, dat de Geneefse Confe rentie over het Midden-Oosten op 10 okto ber bijeenkomt, aldus meldde gisteren de Israëlische radio. LIBREVILLE (UPI/DP A/Reuter). President Idi Amin heeft gisteren op de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Libreville, Gabon, gezegd dat er vorige maand inderdaad een moordaanslag op hem gepleegd is. Ge ruchten daarover deden al geruime tijd de ronde, maar werden door de Oegandese autoriteiten tegengesproken. Sommige aanvallers zijn gepakt en bij ondervraging is gebleken dat de mislukte aanslag op Amin deel uitmaakte van een omvangrijke samenzwering om de presi denten van Angola, Benin, Kongo, Guinee en Oegana te vermoorden. (President Ma rien Ngouabi van Kongo is in maart bij een moordaanslag omgekomen). „Maar God was met ons. We kregen ze te pakken en nu zijn we erg gelukkig”, aldus Amin. Oegandese en diplomatieke bronnen hebben tegenover het persbureau UPI ver klaard dat Amin-getrouwe troepen daarna een grootscheepse zuivering zijn begon nen, waarbij misschien wel 500 doden zou den zijn gevallen onder officieren, man schappen en burgers van de Bagada-stam. Eerder had Korutürk Turkijes demissionaire premier Bulent Ece vit verzocht de formatie op zich te nemen. Deze poging liep echter stuk op een eensgezind „neen” dat de drie belangrijkste oppositiepar tijen in het parlement lieten horen toen Ecevit zondag om een vertrou- MADRID (UPI). Het Spaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld dat de Rus Gennadi Vasilje- vitsj Svesjnikov is uitgewezen, nadat hij gearresteerd was omdat hij „geheime do cumenten van nationaal defensiebelang” in zijn bezit bleek te hebben. Svesjnikov werkte als Russisch functio naris bij de Russisch-Spaanse maatschap pij Intramar, een scheepsonderneming. Begin april was een lid van de Russische handelsdelegatie wegens spionage uitge wezen. Spanje en de Sovjet-Unie hebben op 9 februari na een onderbreking van 38 ja- ren hun diplomatieke betrekkingen hervat. De nieuwe partij bepleit een staatsin richting naar het model van de Zwitserse kantons. Zo willen ze het door het westen gepropageerde algemeen kiesrecht omzei len, Want dat zou volgens hen het einde van de blanken in Rhodesië betekenen. De Rhodesische actiebeweging zal alle con structieve stappen naar een regeling steu nen, mits het voortbestaan van alle ge meenschappen waterdicht gegarandeerd wordt, aldus partijvoorzitter lan Sande- man. Hij zegt dat zijn partij Rhodesië wil maken tot een „dynamisch, op zichzelf De Afrikaanse top besloot tot instelling van een verzoeningscomité voor de Hoorn van Afrika. Het comité moet gaan bemid delen tussen Ethiopië en Somalië en Ethio pië en Soedan. De top in Gabon is het toneel geweest van zeer heftige woorden wisselingen tussen de afgevaardigden van de drie landen. Somalië verweet gisteren de Ethiopische president Mengistoe een schijnheilige houding, omdat hij zich druk maakt over de kinderen van Soweto, ter wijl zijn eigen troepen hele dorpen in Ethi opië uitroeien. Ethiopië beschuldigt Soma lië van pogingen om delen van Ethiopië te annexeren en zegt dat Soedan de afschei dingsbeweging in Eritrea steunt. Het ver zoeningscomité wordt gevormd doör Zam bia, Sierra Leone, Togo, Algerije, Nigeria, Senegal, Zaïre, Kameroen en Gabon. een Turkse terugtrekking van Cy prus en tegen het schrappen van bepaalde onderdrukkende passa ges uit het wetboek van strafrecht. Voorts wil zij overeenkomsten on gedaan maken tussen Turkije en de EEG aangaande gemeenschap pelijke pogingen handelswegen te openen naar Mohammedaanse landen. President Kaoenda van Zambia, spre kend namens de „frontliniestaten" drong aan op erkenning van het Patriottisch Front van Nkomo en Moegabe als enige bevrijdingsbeweging van Zimbabwe (Rhodesië). „De partij meent dat de beste belangen van het land gediend kunnen worden door een samenkomst van blanke en zwarte Rhodesiërs in Rhodesië, zondèr buiten landse inmenging, teneinde een aanvaard bare constitutionele formule voor Rhode sië te ontwerpen”, aldus de aankondiging. Daarmee keert de nieuwe partij zich tegen de pogingen van Engeland en de Verenig de Staten om te bemiddelen bij de over- gang van Rhodesië naar een meerder- heidsbewind. President Amin in gesprek met zijn minister van Buitenlandse Zaken tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de OAE. Vice-premier en minister van Defensie in het nieuwe Spaanse kabinet It.-gen. Mellado.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3