INSTALLATIE Initiatiefnemers Vrije School hebben REEHORST OP 18 AUGUSTUS nog steeds hoop op Santpoort Inbrekersbezoek 1 Als haringvloot op andere vis gaat krijgen kottervissers de klappen examens Raad wuift Reehorst uit SALUUTSCHOTEN VOOR INDIAAS FREGAT Zeecadetten op kamp naar Texel tijdens vakantie 'dl 1 ■i BL» i I ffllt Wwll 1 I EERSTE KLEUTERGROEP START VOORLOPIG IN HAARLEM-NOORD Afwachten Doordraaien Met knie in stuk glas MARKT NIET INGESTELD OP GROTE AANVOER VERSE VIS Tegen de kant Opbrengst van anjercollecte Derde viswedstrijd HSV Verplicht I L VELSEN-IJMl/tfDEN 19 7 7 JULI 5 DINSDAG 5 i 1 t V'' A - g* A t 'WW w I Als gevolg van ge- L L l 1 1 WETHOUDER H. J SCHEEPER Dit gebeurt tijdens een openbare receptie in de burgerzaal van het stadhuis. De heer Reehorst die met ingang van 16 augustus is benoemd tot burgemeester van Haarlem, zal donderdagmiddag 18 augustus in zijn nieuwe functie worden geïinstalleerd. Die plechtigheid heeft plaats in het stadhuis van Haarlem, die ’s avonds wordt gevolgd door een receptie. In aansluiting daarop, om ongeveer half negen, krijgt de burgerij gelegenheid de scheidende burgemeester uit te wuiven. ring voor de handel niet interessant meer. De maatjesharing kun je alleen in juni en de eerste twee weken van juli vangen”. De reders wachten nu op het quotum haring van 3000 ton, dat na de 20ste bij de Hebri- den gevangen mag worden en ze hopen nog zo’n 3000 ton te mogen vangen in de Ierse wateren; tenminste als het Europese Hof de Ierse 50-mijlszone ongeldig ver klaart. i ders wonen in Bloemendaal, Velsen, Be verwijk en Heemskerk viel de keus op Tot 18 juli zullen de meeste grote sche pen echter tegen de kant blijven. Over gaan op het vissen naar kabeljauw, wij ting, schelvis of koolvis is niet aantrekke lijk en kan bovendien helemaal fout lopen. Eerstens moet het complete vistuig veran derd worden om dat dan rond de 18de opnieuw te vervangen. Maar tweedens staat wel bijna vast, dat over een dag of veertien, wanneer de schepen met deze verse vis in de haven terugkeren, de hele markt in elkaar zal klappen. Een opkoper van een visverwerkende industrie wrijft zich al in zijn handen. Voor hem staat het al als een paal boven water, dat de vishandel een dergelijke gro te hoeveelheid „rondvis” absoluut niet kan afnemen. En dat betekent dan, dat de vis doorgedraaid wordt en terecht kan komen in honden- en kattenvoer. Immers, de han del is niet ingesteld op een grote aanvoer van verse vis in de zomer. In de winterperi- Ook mogen zeecadetten weer een kust- reis meemaken met een koopvaardijschip aangeboden door de Koninklijke Ned. Lloyd. Dat zijn van IJmuiden Albert Blok land en Huub Hof die met 1 zeecadet van het korps Amsterdam, 1 van Gouda en 1 van het korps Rotterdam onder leiding van de heer A. van der Veer eind juli zullen monsteren aan boord van de „Spaarne- kerk” en dan van Rotterdam vertrekken naar Bremen en Hamburg. De wekelijkse korpsmiddagen zullen weer aanvangen aan boord van de „Willem Beukelsz” op zaterdag 27 augustus. ode kan de handel heel wat vis aan en dan wordt er door de Nederlandse handelaren druk geëxporteerd. Maar in de zomer wil de handel haring hebben. De aanvoer van verse vis is in die periode altijd zo klein geweest, dat de handelaren dan juist vis uit het buitenland importeerden. -En dat betekent, dat er eenvoudig geen afzet is voor verse vis in deze periode. Twee zeecadetten van IJmuiden, Ri chard Kalkman en Hugo Verhey, zullen op 15 juli naar Engeland vertrekken om tot 26 juli te verblijven in een trainingskamp in Cumbria op The Lake Win-Germère met 16 deelnemers van andere korpsen waar onder twee meisjes. grote concurrent voor de kottervloot ge worden. En als daar dan nog eens een grote aanvoer door de trawlers bijkomt, dan is dat een extra klap voor de schipper- eigenaren van de kpttervloot. „Alles wat we aanvoeren, is gewoon te veel. Daarmee draaien we onszelf de nek om”, drukt een handelaar zich duidelijk uit. Voor de meeste grote haringschepen wordt het dus twee weken af wachten. Ze hebben overigens van die ene dag vissen in de Engelse wateren geen spijt. De prijzen, die voor de kantjes haring in Nederland betaald werden, waren fantastisch, zozeer zelfs dat ze met nog een dagje vissen al uit de kosten hadden kunnen zijn. Een goede visserij bij de Hebriden en Ierland kan met de huidige hoge haringprijzen een debacle Tweemaal 21 saluutschoten klonken over het water van de IJmuider pieren, toen vanmorgen om acht uur exact het Indiase fregat „Udaygiri” de haven binnenliep. Het schip brengt deze week een bezoek aan Amsterdam en werd bij de Seinpost verwelkomd door een batterij van de Koninklijke Marine. Bin nen de pieren vuurde het schip 21 saluutschoten af, waarna het baar en grond voor nieuwbouw ïs er ook niet. Ik geloof trouwens dat wat bereik baarheid betreft Haarlem-Noord net zo goed kan voldoen”. men door al een aantal leerlingen aan te nemen. De heer Taylor: „Die verantwoor- saluut vanaf de Seinpost met eenzelfde aantal schoten werd beantwoord. Het oorlogsschip uit India koos daarna ligplaats in de middensluis om vervolgens na het schutten door te varen naar Amsterdam. Daar zal de „Udaygiri" afmeren bij de passa giers terminal aan de Oostelijke handelskade voor dit informeel beleefdheidsbezoek. VELSÊN. De anjercollecte heeft in de gemeente Velsen een bedrag opgebracht van 8782,56. De inzameling is verzorgd door zestien culturele verenigingen. Naar gemeentedeel was deze opbrengst als volgt: IJmuiden, Velsen-Zuid en Oost ƒ5547,11, Driehuis ƒ781,70, Santpoort- Noord ƒ996,57, Santpoort-Zuid 752,11 en Velsen-Noord 705,07. HAARLEM.De installatie van de nieuwe burgemeester Reehorst in Haar lem zal niet op 18 juli, zoals wij vorige week meldden maar op donderdag 18 augustus, ’s Middags zal burgemeester Reehorst tijdens een extra raadsvergade ring worden geïnstalleerd en ’s avonds zal er een receptie zijn, waarop elke Haarlem mer welkom is. LEIDEN. Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen farmacie G. Dannenberg, IJmuiden. VELSEN Tijdens vakantie van de bewoners is eind vorige week ingebroken in een woning aan de Amsterdamseweg. Kennissen vonden zaterdagmiddag het voordeurslot geforceerd. Binnen bleek de boel grondig overhoop te zijn gehaald; kasten en laden zijn doorzocht maar over vermissing van geld of goederen kan nog niets worden gemeld. Pas na terugkomst van de bewoners kan hierover duidelijk heid worden verschaft. t I- i- i S „Als we met onze schepen tegen de kant blijven liggen, weten we wat dat kost”, aldus een reder, „maar als we op rondvis gaan varen, dan kost het ook geld, want dat er dan geld bij moet, staat wel vast”. Toch heerst er op dit punt geen eenheid in het kamp van de reders. De „Holland” van Ouwehand is al naar zee vertrokken om op verse vis te gaan vangen en ook de „Egmond” van rederij Pronk wordt voor de verse vis klaargemaakt. VELSEN. Van het Zeecadetkorps IJmond nemen in de periode 2-12 juli 17 leden deel aan het jaarlijkse zomerkamp op Texel. Samen met jongens van tien andere Nederlandse korpsen brengen ze deze periode grotendeels op het water door met zeilen en roeien. De IJmuidena- ren streefden ernaar het pas verworven korpsschip „Willem Beukelsz” mee op kamp te nemen wat ondanks bikkelhard werken niet gelukt is. (Van eenonzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdens de „schat graaf wedstrijden” na afloop van de Jutter actie op het strand van Wijk aan Zee, is een 10-jarig vakantiegangertje uit Bussum ge wond geraakt. De jongen kwam met zijn knie in een stuk glas terecht, en liep een diepe snijwond op. Na behandeling in het Rode Kqpis Ziekenhuis mocht de knaap zijn vakantie op kamp „Aardenburg” ver volgen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN/HAARLEM. De initia tiefnemers voor de vestiging van een Vrije School in Velsen verkeren nog steeds in onzekerheid of de gemeente Vel sen hun een pand (of bouwgrond) in Sant poort zal toewijzen. Voorlopig heeft de Vrije School Kennemerland een school van de gemeente Haarlem in bruikleen gekregen. Dit pand is gelegen in de Geuse- vesperstraat in Haarlem-Noord. In augus tus zal hier de eerste kleutergroep (onge veer 35 kinderen) van start gaan. Op de „moederschoot” in Schalkwijk, de Rudolf Steinerschool, zullen in septem ber een eerste en tweede klas bestemd dat we daarmee in de toekomst wel verder komen. Evenals Haarlem zit Santpoort met een aantal schoolgebouwen die over een aantal jaren niet meer gevuld zullen denken dat Santpoort perspectief biedt Ri] aan rij liggen de grote trawlers van de haringvloot aan de kant in de IJmuidense vissershoven. Voor hen wordt het afwachten of overgaan op het vangen van verse vis, hetgeen nu al een debacle dreigt te worden. IJMUIDEN. Er heerst in de haven van IJmuiden een wat neerslachtige stemming, et alleen onder de haringvissers, maar ook onder de kustkotter-eigenaren, nu de haringvangst voorlopig voorbij lijkt te zijn. Een deel van de grote de 18de ook besloten haringvloot, die in het weekend na het Engelse avontuur is binnengelopen, zal zeker tot 18 juli tegen de kant blijven liggen, maar enkele grote hektrawlers zullen uitvaren om op andere vissoorten te gaan vangen. Santpoort als vestigingsplaats. Dit onder meer gezien de gemakkelijke bereikbaar heid met bus, trein of auto. Er werden contacten gelegd met de ge meente Velsen om te peilen in hoeverre een vestiging in Santpoort realiseerbaar zou zijn. Al snel bleek dat ditin elk geval niet op korte termijn tot de mogelijkhe den zou behoren. Velsens wethouder voor onderwijszaken H. J. Scheeper brengt dat als volgt onder woorden; „Wij staan niet te springen om de Vrije School binnen te halen. Zij richten zich op Santpoort, ter wijl daar scholen zijn die door het dalend leerlingental worden bedreigd. Bovendien hebben we geen accommodatie beschik- „Vissen op de Noordzee voor haring, heeft voor ons eigenlijk al niet veel nut meer, wat er de 18de ook besloten wordt op de ministerraad van de EEG”, aldus een van de reders, „de haring is „kuitziek” aan het worden, dat wil zeggen, dat er eieren worden aangezet, en dan is de ha- Voor de kottervissers zal de aanvoer van verse vis door de grote trawlers een zware klap betekenen. Een van de schipper-eige- naren weet nu al te vertellen, dat hij nog maar de helft voor zijn vis krijgt van wat hij vorig jaar verdiende. „Vorig jaar gin gen de spannen Texelaars ook op haring vangen. Dat hebben ze nu niet gedaan. En dat betekent, dat ze in mijn markt zitten”, zegt hij. Deze spannen, twee kotters, die samen een groot net slepen, zijn nu een voor de opbouw van de school Kennemer land voorlopig gaan draaien. Dat is dan in afwachting van een permanent onder komen voor de tweede streekschool in deze regio waar het onderwijs zal worden gegeven op basis van de ideeën van de Duitse filosoof Rudolf Steiner. Het besluit om de Rudolf Steinerschool in Schalkwijk te ontlasten en een tweede Vrije School in Kennemerland te vestigen, zo laat een van de initiatiefnemers F. H. Taylor weten, komt voort uit de grote toename van de belangstelling voor dit onderwijs. Omdat veel belangstellende ou- In dit schoolgebouw aan de Geusevesperstraat in Haarlem-Noord gaat de eerste kleutergroep van de Vrije School Kennemerland van start. Op de Rudolf Steinerschool in Schalkwijk zal in augustus een eerste en tweede klas gaan draaien tot een definitief onderkomen - men zoekt in Santpoort - beschikbaar is. Aanhouding. Op aanwijzing van een Beverwijker, wiens in de Baanstraat gs parkeerde auto zij zojuist onder handen hadden genomen, zijn door de politie een 25-jarige en een 26-jarige man aangehou den. Beiden hadden wat te diep in het glaasje gekeken en zijn voor nader ver hoor ingesloten. Van de auto hadden zij onder meer de voorruit vernield en het dashboard beschadigd. VELSEN. De hengelsportvereniging „Velsen” heeft met 30 leden zaterdag de derde competitiewedstrijd gehouden. Er werd gevist in de ringvaart van de Haar lemmermeer. Totaal werden er 252 boven maatse vissen gevangen. De tien beste deelnemers waren: 1. J. de Rooy 631 p., 2. P Woord 374 p., 3. I. de Vries 333 p., 4. J. Vrijhoef 321 p., 5. J. v. Beekhoven 311 p., 6. W. Stet 293 p., 7. R. Bosma 293 p., 8. W. de Vos sr. 282 p., 9. J. Smeets jr. 249 p„ 10. A. Schaaper 232 p. De tussenstand van de eerste drie plaat sen, na 3 wedstrijden, is: Ere-afdeling: 1. J. de Rooy 1375 p. 2. I. de Vries 1099 p. 3. D. Otte 1027 p. A.afdeling: 1. J. Smeets jr. 1576 p. 2. A. Kouwenhoven sr., 819 p. 3. H. J Otte sr. 722 p. B-afdeling: 1. A. Kools 1438 p. 2. R. Haak 1068 p. 3. W. de Vos sr. 907 p. De volgende wedstrijd zal worden ge houden op 16 juli a.s. voor de haringvloot voorkomen. En als er in de EEG over deze visserij wel overeen stemming komt, heeft de haringvloot weer tot eind augustus mogelijkheden. Crete uitspraken doen over de vestiging m Santpoort: hij zegt eerst het officiële ver zoek tot oprichting af te wachten. VELSEN. In een extra openbare raadsvergadering op maandagavond 15 augustus neemt burgemeester drs. J. Reehorst officieel afscheid van de raad en van het college van B. en W. De bijeen komst begint om zeven uur. 'ia Toch zal dit najaar bij het Velsens ge meentebestuur de officiële aanvraag voor de oprichting van een basisschool worden ingediend. De initiatiefnemers hebben de wettelijk verplichte honderd handtekenin gen van ouders bij elkaar en dat is een van de belangrijkste voorwaardén voor het oprichten van een school. Voor een ge meente, die bij zo’n aantal handtekeningen verplicht is medewerking’ te verlenen, wordt het weigeren moeilijk, ook al ligt de situatie met de Vrije Schöol iets anders omdat het hier gaat om een school met een streekfunctie. Dat betekent dat een groot aantal leerlingen niet uit Velsen zal ko men, maar uit omliggende gemeenten. Zo als de wet er uitziet kan Velsen, wanneer de aanvraag hier binnenkomt, toch wor den vefplicht onderwijsvoorzieningen te scheppen en te bekostigen voor inwoners uit ook heel andere gemeenten. Verantwoording Naar zeggen van de heer Taylor is onge- veer de helft van de leeringen voor de Ondanks de huidige onzekerheid heb- nieuwe school afkomstig uit de gemeente ben de initiatiefnemers met de leiding van Velsen. Dat Santpoort nu geen leegstaan- de Vrije School de verantwoording geno de panden of bouwgrond beschikbaar-J- heeft, is voor de initiatiefnemers geen re den om de aandacht op een andere ge- ding hebben we moeten nemen om tege- meente te richten. De heer Tayler: „We moet te komen aan de enorme vraag van hebben goede contacten met de gemeente uit dit deel van de regio. Het is altijd een Velsen en we hebben ook het vertrouwen moeilijke keus: moet je stoppen bij zoveel aanmelding en mensen in de kou laten staan? Wij hebben besloten voor de wel overwogen voorkeur om het te wagen. Wij zijn. De gemeente Haarlem zou niet afkeu- dan kunnen we niet vooruitlopen op de rend staan tegenover de Vrije School om- mogelijkheid dat de school in Schalkwijk dat hiermee een schoolgebouw gevuld kan straks met een dubbele schoolbevolking blijven. Voor Velsen ziet de toekomst er zit. Wij hebben het volste vertrouwen in eender uit en daarom begrijp ik het eigen- de toekomst en op een vestiging in Sant lijk niet. De gemeente zou blij moeten zijn poort”. met dit aanbod.” Voor de gemeente echter wegen ook de Als gevolg van een technische fout ver- financiële consequenties. Al zou de Vrije scheen onder de bovengeplaatste kop af- School in de categorie bijzondere scholen gelopen zaterdag in onze krant niet het vallen, de gemeente is aansprakelijk voor bijbehorend verhaal, doch een ander, exploitatiekosten en allereerst voor de Hierbij wordt het verhaal over de initia- kosten van eventuele nieuwbouw. Toch tiefnemers van de Vrije School in Sant- wil wethouder Scheeper verder geen con- poort alsnog in z’n geheel geplaatst. 1 s 1 B 1 1 1 B 1 a r i a 1 t 1 z

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5