7 NORON MIKT TE STERK OP NIEUWE LUCHTHAVEN MARKERWAARD DAAROM KOST UIX NOG GEEN 2 CENT PER AFWAS. VAN UIX HEB JE MAAR HEEL WEINIG NODIG. MAANDBLAD OM POLITICI EN ACTIEGROEPEN MET INFORMATIE TE BESTOKEN STICHTING ZET PLANNEN ONDANKS GEMEENTELIJKE BEZWAREN DOOR Concurrentieslag om plaats in intercontinentaal luchtverkeer 9 19 7 7 JULI IJMOND DINSDAG 5 i. DRUKKERIJ SCHMITZ BV wijkerstraatweg 160 velsen-n. telefoon 0 2510 2 32 07 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Vereniging tot behoud van het Ijsselmeer vindt, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in hun nota Ruimtelijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON) de in poldering van de Markerwaard en de aanleg van een tweede nationa le luchthaven te nadrukkelijk naar voren schuiven. De beslis sing over deze zaken behoort een landelijke aangelegenheid te zijn en niet een zaak die op regionaal wordt uitgemaakt. Het standpunt van GS kan op zijn best als een advies van het regionaal bestuur aan de regering worden gezien, zo (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Wie in een psychiatrische inrichting opgenomen is geweest, ondervindt bij terugkeer in de „vrije maatschappij” bijna net zo veel moeilijkheid als een ex-gedetineerde. Het schijnt niet alleen te zijn eens een dief, altijd een dief, maar ook eens een gek, altijd een gek. Maatschappelijk werkers van psychiatrische ziekenhuizen kun nen er lang over verhalen, evenals (alternatieve) hulpverleningsinstel lingen. Voor ex-patiënten is het buitengewoon moeilijk behoorlijke huisvesting en werk te vinden. meent de Vereniging, die GS ver wijt verder te willen springen dan de provinciale polstok lang is. Nicvr afwassen (Van onze streekredactie) SCHIPHOL. De luchthaven Schiphol is van plan om veel meer dan in het verleden aan de weg te gaan timmeren. Ministers, kamerle den, provinciebestuurders, gemeenteraadsleden en actiegroepen zul- len door de Icuhthavendirectie stelselmatig worden voorzien vam 'j informatie die van belang kan zijn bij de besluitvorming. Totnogtoe nam Schiphol een vooral afwachtende houding aan wanneer het ging om zaken als uitbreiding van Schiphol of aanleg van een tweede nationale luchthaven. Nü wil men zijn eigen standpunten duidelijker naar voren brengen. Een middel daartoe is een eigen maandblad, waarvan eind deze maand het eerste nummer zal verschijnen. weg timmeren Westerduin (ADVERTENTIE) bijna 50 jaar in drukwerk Schiphol gaat meer aan de specialiteiten: formulierensets periodieken en (oliedruk „Schipholland” is de titel van het nieuwe tijdschrift. Voorlopig zal het maandelijks worden uitgegeven, mogelijk wordt de fre quentie in de toekomst nog verhoogd. In de eerste plaats mikt Schiphol met het blad op wat men noemt de „decision ma kers”, de mensen die over de ontwikkeling van de luchthaven op enigerlei wijze kun nen beslissen. Tot die mensen rekent men allereerst ministers, kamerleden, provin ciebestuurders en gemeentelijke kopstuk ken, maar ook de mensen van actiegroe pen die zich met de luchtvaartproblema- tiek bezig houden. Verder zullen alle inwo ners van de Haarlemmermeer het blad „Schipholland” gratis in de brievenbus krijgen. Voor de redactie van het blad heeft Schiphol op de afdeling public-relations een extra kracht aangesteld. Verder heeft men zich verzekerd van de medewerking van een antal vaste mensen, onder wie de columnist Jan Blokker. Het is van groot belang, aldus de top mensen van Schiphol, dat er spoedig dui delijkheid komt over de toekomstige ont wikkeling van de luchtvaart in Nederland. Wanneer dat niet gebeurt, dan is de kans groot dat we de boot missen wat het inter continentale vliegverkeer betreft. Dat is een van de zaken waarop men in de infor- matie-campagne zal hameren. Steeds meer tekent zich in de luchtvaart wereld de tendens af naar een beperkt aantal luchthavens voor het intercontinen tale verkeer. De luchtvaartmaatschappij en zetten steeds grotere toestellen in op de lange afstanden en het is van belang dat die zo vol mogelijk zitten. De efficiëncy vereist, zo wordt verwacht, dat binnen niet al te lange tijd het aantal bestemmingen waarop gevlogen zal worden drastisch wordt ingekrompen. Het zal niet langer verantwoord zijn om, zoals nu niet zelden gebeurt, met jumbo-toestellen waarin slechts een handvol mensen zit, van en naar een groot aantal plaatsen in Europa en Amerika te vliegen. De mensen van Schiphol verwachten dat er voor het intercontinentale verkeer in Europa slechts vier luchthavens over zul len blijven. Drie daarvan staan vast: Frankfort, Londen en Parijs. Om de vierde plaats zal door de overige vliegvel den moeten worden gewedijverd. Wil Ne derland in die slag een kans maken, aldus Schiphol, dan zal op korte termijn een beslissing moeten vallen over uitbreiding van Schiphol, dan wel aanleg van een twee de nationale luchthaven en alles wat daar mee samenhangt. Om' de ontwikkelingen bij te kunnen benen moeten de plannen voor een eventuele uitbreiding van Schip- sprak over een knullige presentatie. De Boer en Deijkers: „Dat was helemaal niet als presentatie bedoeld, we kwamen ge woon (op advies van de bank) informeren naar de mogelijkheid van gemeentegaran tie voor een lening. En toen werden we naar de afdeling sociale zaken doorverwe zen, maar wij hadden bepaald niet het idee gehad een uitgebreide presentatie van ons zelf te gaan plegen”. En ook was er het bezwaar, dat op het pand Westerduin vol gens een voorlopig bestemmingsplan de bestemming pension rust De stichting vindt, dat men een pension gaat runnen, ook al is het een bijzondere. Burgemeester Hubers zei onlangs, dat Westerduin nu een andere functie krijgt en dat hij desnoods met politiedwang zal zorgen dat zoiets niet zal gebeuren. Van ambtelijke zijde wordt sterk betwij feld of die uitspraak ooit hard is te maken. Want, zo is de redenering, als je er met de politie op afgaat en de mensen eruit haalt, dan ben je als gemeente wel moreel ver plicht elders voor onderdak te zorgen. Of je maakt gebruik van de mogelijkheid naar justitie te stappen. Dan kan er een rechtzaak van komen en als de gebruikers van Westerduin in het ongelijk worden gesteld wacht ze een boete van maximaal driehonderd gulden. Van die kant vindt men, dat de provinciale inspectie op de gezondheidszorg moet bekijken of de plan nen kunnen. En als dat zo is, dan kunnen ze voor Wijk aan Zee ook. Want, zo zegt het bestuur van de stich ting, er wordt nu gedaan of er een invasie van psychisch gestoorde mensen is te ver wachten. Dat is echter bepaald niet zo. Er komen maximaal dertig mensen, die ont slagen zijn uit psychiatrische inrichtingen en dus door de specialisten genezen zijn verklaard. En om die mensen een onder dak te verschaffen, daar zitten we hier voor en daar zullen we voor zorgen ook. -- Vandaar ook, dat elk initiatief om aan deze situatie wat te veranderen, met en thousiasme wordt begroet Ook het plan van de Stichting Gezinsvervangend Te huis Westerduin. Deze stichting werd in maart in het leven geroepen door een aantal merendeels Jonge mensen, begaan met het lot van ex-patiënten. Het bestuur van de stichting (een accountant, een soci aal raadsman, een arts, een verpleegkun dige en een schilder) lieten het oog vallen op Westerduin in Wijk aan Zee. Een groot pand, dat het laatst werd gebruikt voor de opvang van politieke vluchtelingen uit Chili Blijdschap bij de Cliëntenbond (bestaande uit ex-patiënten en werkers uit de geestelijke gezondheids zorg) en de maatschappelijk werkers van inrichtingen uit de wijde omgeving. Een gereserveerde ontvangst van het idee door de Inspectie van de Geestelijke Volksge- hol met een vijfde baan en tweede stations gebouw over twee jaar kant en klaar zijn. In het midden van de tachtiger jaren, zo luidt de verwachting, zal Schiphol met zijn huidige capaciteit immers uit zijn jasje barsten. Wanneer Nederland de concurrentieslag om het intercontinentale verkeer mist, be houdt de luchthaven slechts betekenis voor het verkeer op de korte afstanden. De economische motor die Schiphol nu voor een deel van de randstad is, zou dan wel eens haperingen kunnen gaan vertonen, wordt op de luchthaven verwacht. Bij de presentatie van het jaarverslag 1976 liet algemeen directeur Riemens van Schiphol blijken dat wat hem betreft het zwaartepunt van de luchtvaart in Neder- de oliecrisis is de groei van het luchtver keer veel minder spectaculair dan ver wacht werd, waardoor de noodzaak niet aanwezig is om op korte termijn al een biedt ex-psychiatrische patiënten kans eigenwaarde te vinden De Vereniging vindt ook dat de rechtsge- zondheid. Men signaleert een aantal pro blemen, maar uit een brief valt op te maken dat als de problemen zijn opgelost, er medewerking valt te verwachten. Tot slot het gemeentebestuur van Beverwijk. In een eerste reactie zei burgemeester Hu bers dat er alles aan zal worden gedaan om te verhinderen dat het plan wordt gereali seerd. Van ambtelijke zijde ziet men overi gens niet zitten, hoe dat precies zou moe ten. Inmiddels werkt de stichting echter gestaag voort en laat zich door die tegen werking niet afschrikken. Het idee van een gezinsvervangend te huis werd ongeveer twee jaar geleden ge boren bij zwagers G. de Boer en G. Deij kers. Ze waren van mening dat er nu mensen in psychiatrische inrichtingen ver blijven, die er niet horen. Zij zouden met een stukje begeleiding best buiten de in richting kunnen wonen. In grote delen van G. de Boer en G. Deijkers, nu nog leden stichtingsbestuur, straks misschien de directie van Westerduin. zacht WW «tansfen het land bestaan de mogelijkheden daar toe nog niet. Het idee bleef sluimeren, totdat men in maart tegen Westerduin aan liep. Eerst werd het te groot gevonden, maar bij nader inzien vond men het pand toch bruikbaar. Er zijn grote kamers, zo dat ook (echt)paren privacy kan worden geboden. Daarnaast is er recreatie (strand, duinen) en werk (Hoogovens, sociale werk plaatsen) in de buurt. Dat biedt de mensen de kans weer hun eigenwaarde te vinden. Naar het idee van De Boer en Deijkers is het pand niet meer te gebruiken als hotel. xuHiiuerdartooit LUX gen, vijf mensen op MOB-niveau en vijf stagiaires. Daarbij werd rekening gehou den met het bereiken van een stuk zelfred zaamheid en aanpassing door de bewo ners: zelf de kamer schoonhouden, afwas sen en dergelijke, De Inspectie heeft in middels laten weten, met de opzet van het aantal personeelsleden niet akkoord te kunnen gaan. Er moeten meer mensen komen, zoals een creatief of bezigheids therapeut, een kok of kookster en een maatschappelijk werkster. Men zal nu advertenties gaan zetten om het benodigde personeel te werven. Wat nog blijft, is het bezwaar van de I gemeente Beverwijk. De burgemeester compleet nieuw vliegveld in gebruik te nemen. Voorlopig is Schiphol ruim ge noeg. Met een vijfde baan en tweede sta tionsgebouw zal Schiphol in staat zijn om haast tot het jaar tweeduizend het volledi ge aanbod te verwerken. Een tweede natio nale luchthaven, aldus de heer Riemens, zou dan slechts een aanvullende functie moeten krijgen en naar behoefte langzaam kunnen worden uitgebreid. volgen van de NORON in het duister blij ven. GS kunnen de nota, naar eigen goed dunken, gebruiken als de bijbel van de ruimtelijke ordening in Noord-Holland, maar ook in de prullemand gooien. Niemand kan uitvoering van de NORON afdwingen, zo meent de Vereniging tot behoud van het Ijsselmeer. Verder staat in het commentaar op de NORON dat GS in hun nota te weinig politieke keuzen doen. Waar het gaat om de groei van het aantal passagierbewegin- gen van de luchtvaart door een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard, wordt daarop een uitzondering gemaakt, zo stelt de VBIJ vast De Vereniging maakt daar echter fel bezwaar tegen: als de ge luidshinder onaanvaardbaar is rondom Schiphol (en dat is ze, zo meent de VBIJ), dan is dat ook in West-Friesland, Overijs sel, Waterland en De IJsselmeerpolder het geval. Het is dan ook beter Schiphol beper kingen op te leggen, dan een tweede natio nale luchthaven te maken, zo stelt de Vere niging. Tenslotte vind de Vereniging tot behoud van het Ijsselmeer, dat ten onrechte geen alternatieven zijn ontvouwd, voor het ge val, dat de Markerwaard niet zou worden ingepolderd en de tweede nationale lucht haven daar niet zou komen. Door de poli tieke keuzen onvoldoende duidelijk te ma ken en door de eigen competentie onvol doende te onderscheiden van die van an dere bestuursniveaus, kunnen GS geen alternatieve ruimtelijke ontwikkelingsmo gelijkheden presenteren, maar moeten zij zich beperken tot drie varianten van één spreidingsmodel. In de NORON wordt te ongenuanceerd gesproken over de woningdruk. Er is ech ter niet één woningdruk. Sommige groe pen vragen woningen, andere niet, zo meent de VBIJ. De grootste druk om wo ningen wordt nog altijd op Amsterdam uitgeoefend. Op de groeikernen is nauwe lijks druk, eerder gaat er een zuigkracht van uit De zuigkracht van de groeikernen ontstaat omdat er in Amsterdam te weinig wordt gebouwd en omdat daar tevens de verhouding distributie woningen-particu- liere sector voor de economisch sterkeren hoogst ongunstig is. Wie het kan betalen vertrekt uit de grote stad, niet zozeer om het tuintje, maar omdat het financieel- economisch gunstiger is. De grote stad wordt vergaarbak van de laagst betaalden. Om meer middengroepen in de stad te kunnen handhaven, moeten er meer klei nere wooneenheden, ook in de particuliere sector, worden gebouwd in Amsterdam en Haarlem. Bovendien dient de speculatie in vast goed te worden aangepakt, zo stelt de VBIJ, profesoor Lambooy in het dagblad Trouw aanhalend. De regionale raad voor de arbeidsmarkt Noord-Holland (orgaan van het bedrijfsle ven) heeft weer heel andere bezwaren te gen de NORON. In een commentaar van de Raad wordt gesteld, dat de milieu- en ruimtelijke aspecten in de NORON op onevenwichtige wijze zijn afgewogen te gen de economische- en arbeidsmarktas- pecten. De Raad vindt het planologisch beleid van de provincie te star, zodat on voldoende op maatschappelijke verande ringen kan worden ingespeeld. De taak stelling van de Rijksoverheid voor Noord- Holland - neergelegd in de Nota regionaal sociaal-economisch beleid 1977-1980 is wat betreft de toekomstige werkgelegen heidssituatie nauwelijks uitvoerbaar, doordat de accenten in de NORON te eenzijdig op welzijn en milieu zijn gelegd. Overigens deelt de Regionale raad voor de Arbeidsmarkt het standpunt van de Vereniging tot behoud van het Ijsselmeer, dat te uitsluitend wordt gemikt op de mo gelijke vestiging van een nieuwe luchtha ven in de Markerwaard. De Raad meent, dat hiermee te veel wordt vooruitgelopen op toekomstige ontwikkelingen en dat ver wachtingen worden gewekt bij de bewo ners van Almere en Lelystad, terwijl de behoefte aan een tweede nationale lucht haven nog niet onverbiddelijk is aange toond. Bovendien spreekt de NORON zich er niet over uit, wat de direkte en indirekte werkgelegenheids-gevolgen zouden zijn voor de thans op Schiphol aangewezen gebieden, als een nieuwe luchthaven in de Markerwaard de taak van Schiphol zou overnemen. De Raad waarschuwt er voor, dat de opvattingen omtrent de cijfers van de wo ningbehoefte van Rijk en Provincie strij dig zijn met elkaar, en dat er bijgevolg te weinig woningen zouden kunnen worden gebouwd. De Rijksoverheid streeft im mers naar het terugdringen van de ver- huisstroom uit de Randstad naar Noord- Brabant en naar Gelderland en dientenge volge naar een taakstelling voor de toe komstige Noordhollandse woningproduc tie, die hoger ligt dan het provinciaal be stuur in de NORON heeft voorgerekend, zo meent de Regionale Raad voor de Ar beidsmarkt in Noord-Holland. De luchthaven Schiphol: blijvend van be tekenis voor het internationale verkeer, of straks gereduceerd tot Europees vliegveld? (Opname Aerofoto Schiphol BV). Zij hebben geconstateerd dat het toerisme niet meer zo hard loopt door de deuk die de rook van Hoogovens erin heeft gesla gen. En als Westerduin weer dienst zou moeten doen als een behoorlijk hotel zou er ontzaglijk veel geld aan moeten worden gespendeerd. Zij hebben dat ook gehoord van de omgeving. Maar, zo zei burgemeester Hubers, Wijk aan Zee is te klein, te kwetsbaar om een groep ex-psychiatrische patiënten op te nemen. Flauwe kul, is de reactie van het stichtingsbestuur. De mensen die in Wes terduin komen zijn ontslagen uit psychia trische inrichtingen, er is niets meer mee aan de hand. Volgens de stichtingsacte is het doel van Westerduin het opvangen en begeleiden in de ruimste zin van mensen, die kort of langdurig psychiatrische en/oif psycholo gische hulp hebben ontvangen. Ook wordt genoemd het creëren van een leefgemeen schap. Geld daarvoor komt voorlopig nog uit de zak van De Boer en Deijkers. Ze lenen dat aan de stichting tegen een rente percentage dat is gelijkgesteld met de in flatie. Geruchten dat ze erop uit zouden zijn om in korte tijd zoveel mogelijk geld te verdienen wijzen ze dan ook lachend van de hand. Mocht het zo zijn, dat ze in de toekomst worden bezoldigd, dan verdwij nen ze in ieder geval uit het stichtingsbe stuur. En de bezoldiging zou nooit meer zijn, dan is overeengekomen in de CAO voor tehuizen voor zwakzinnigen. Al te veel verdienen zal er, zo lijkt het niet bij zijn. In de eerste exploitatie-opzet is de dagverpleegprijs op 78 gulden be groot, beduidend minder dan wat een psy- chiatrische inrichting per dag kost. In die opzet was uitgegaan van een begeleidings- - team bestaande uit twee B-verpleegkundi- - (ADVERTENTIES) Dit lepeltje bevat 4 gram Lux. Voldoende voor de avondvaat van 4 personen. I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9