enorm Aaanvullende Forse order voor IHC OESO: Zweden Familie reunie Dollar weer fors onder druk COMITÉ: UITBREIDING VAN ULTRA CENTRIFUGE MAG NIET DOORGAAN postgiro en rijkspostspaarbank bijstand voor schoolverlaters moet oppassen voor inflatie EEG-Commissie in aanbeveling aan lidstaten: Irak koopt voor miljarden wapens in Frankrijk Fransen ontduiken fiscus 17 VALUTAHANDEL VERLIEP OPGEWONDEN betaalkaart China voert zeer veel graan in Shell neemt bedrijf Bondsrepubliek Erkenning diploma’s verpleegkundigen binnen EEG 19 7 7 ECONOMIE 08 STAT1ONSST Contant vreemd geld m meer dan 30 landen BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie wil dat de EEG- lidstaten meer doen om werkloze jongeren onder de 25 jaar, van wie Europa er nu al ruim twee miljoen heeft, een goede beroepsopleiding te geven. Ze heeft daarover een aanbeveling naar de negen lidstaten gestuurd. Tussen 1977 en 1980 zullen zich naar schatting nog eens twee miljoen nieuwe arbeidskrachten in de gemeenschap aandienen. Omdat het aantal mensen die met pensioen gaan nog zal afnemen, kan het probleem van de jeugdwerkloosheid nog in omvang toenemen, aldus de commissie. IVRJJDAG 8 JULI --- sen (T 33 LOOWOUDE 9999 9234567 TH G LUCASS Gaat u relaxen op het Engelse platte land of gemeten van bruisend Londen? Laat uw plezier dan met bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaal kaarten van dè postgiro mee. Elk (Crown) postkantoor in het Verenigd Koninkrijk (ook op Jersey en Guernsey) geeft u er maximaal 3Q pond per kaart voor, op vertoon van nieuwe giropas en uw geldig paspoort. I ■Have4 nice time! W AMSTERDAM (ANP). Het Comité tegen uitbreiding van de ultra- centrifugefabriek in Almelo, heeft gisteren aan de formateur Dpn Uyl een brief gestuurd, waarin het, in verband met de kabinetsformatie, nog eens wijst op de protesten die in Nederland tegen de uitbreiding van het U.C.-projekt te Almelo bestaan en aandringt op een „ondubbel zinnige afwijzing" van deze uitbreiding in de regeringsverklaring van een nieuw kabinet. tl. (ADVERTENTIE) Engels geld sis?) f uit Holland B Jongeren tussen 14 en 16 jaar die de school verlaten presenteren zich dikwijls zonder veel beheersing van „basisvaardig heden” en vrijwel zonder beroepsvoorlich-' ting of beroepsopleiding gehad te hebben De aanbeveling van de commissie in Brussel zegt ook dat dooi- werkloosheid bedreigde jongeren redelijke verloven moeten krijgen om cursussen te volgen. De overheid zou het cursusgeld en de kosten van zulke cursussen moeten betalen, Pas na 1985 zal waarschijnlijk een wat beter klimaat ontstaan voor jeugdigen, omdat dan die jongeren de arbeidsmarkt gaan bereiken die afkomstig zijn uit jaren met magere geboortecijfers. mische en sociale organisatie bijgebracht moet worden, dat ze een praktische basis opleiding in een ruim vakgebied moeten kunnen krijgen en dat ze de gelegenheid moeten krijgen praktische werkervaring op te doen. orin- n de Diedt n eu- DEN HAAG (ANP). Staatssecretaris Meijer van CRM heeft besloten dat school verlaters met ingang van 1 juli in aanmer king kunnen komen voor een aanvullende bijstandsuitkering. Dit betekent dat de schoolverlaters niet tot 1 oktober hoeven te wachten voor een uitkering overeen komstig de rijksgroepsregeling werkloze werknemers, maar reeds vanaf de eerste van de maand volgende op de maand van afstuderen in aanmerking kunnen komen voor een aanvullende bijstandsuitkering. Voorheen was de regeling zo, dat de RWW was gekoppeld aan de kinderbijslag. Thans is zij gekoppeld aan de verschillen de rijksstudietoelagenregelingen. TOKIO (Reuter). China zal dit jaar waarschijnlijk tegen de 7,7 miljoen ton graan in moeten voeren. Tot nu toe heeft het land contracten afgesloten met de Ver enigde Staten, Canada en Australië voor de levering van in totaal 8,1 miljoen ton graan voor het eind van volgend jaar. De tarweoogst zal dit jaar in China aanmerke lijk kleiner zijn dan in voorgaande jaren als gevolg van koud weer en aanhoudende droogte. Volgens de Japanse organisatie van buitenlandse handel (JETRO) zal Chi na dit jaar 1160 miljoen dollar uit moeten geven om in de behoefte aan tarwe, soja bonen en suiker te voorzien. Na 18 maanden zoekwerk naar zijn stamboom heeft Joseph Bideau, drogist in' de Franse plaats Lisieux ontdekt, dat erin zijn familie 350 volle nichten en neven zijn. Na beëindiging van zijn onderzoek organiseerde hij in de geboorte stad van de familie, Port Laynay, een reunie waar alle 350 neven en nichten op de foto gingen. Volgens sommige handelaren was het vooral de algemene onzekerheid over het toekomstige verloop van de dollarkoers die aanleiding gaf om zich van het Ameri kaanse geld te ontdoen en daarvoor yens, guldens, marken of Zwitserse franken aan te schaffen, die op het ogenblik meer zekerheid bieden. Opgemerkt werd dat de dollar op het ogenblik „zweeft” en op zoek is naar een nieuw stabilisatiepont. Op de wisselmarkt in Tokio steeg de koers van de dollar donderdag enigszins tot 265,50 yen vergeleken met 264 yen bij het slot van de handel van woensdag. king en ontwikkeling) hebben geaccep teerd om niets tegen de koersverbetering van hun valuta op de wisselmarkt te ondernemen. een uitkomst De Poolse inkooporganisatie Navimor heeft bij IHC een tweetal emmermolens besteld van een pas ontwikkeld type. De eerste wordt opgeleverd door De Klop op 1 mei 1978 en de tweede door IHC-Gusto in Schiedam op 1 juli 1978. De Poolse op dracht is tot stand gekomen in het kader van een meerjarige overeenkomst, die on langs nog werd verlengd, tussen IHC en Navimor. Van Oord, waarvoor de IHC-werf „De Klop” in Sliedrecht al een snijkopzuiger (baggerschip) aan het bouwen is, heeft een tweede vaartuig van dit type besteld. Ook dit zal bij De Klop gebouwd worden. De bouwtijd bedraagt ruim een half jaar. De Griekse firma gaat haar vloot IHC-snij- kopzuigers uitbreiden met een IHC-beaver 500, die binnen 14 weken door De Klop zal worden afgeleverd. De OESO voorspelt dat het prijsindex cijfer van de gezinsconsumptie in 1977 met 11 procent zal stijgen, vergeleken met 10,3 procent vorig jaar en een officiële ver wachting van 8 procent. Het betalingsbalanstekort zou dit jaar 9,2 miljard kronen bedragen, dat is minder dan de 10,6 miljard kronen in 1976 en lager dan de officiële voorspelling van 13 mil jard. De OESO waarschuwt er echter voor dat Zweden het zich niet kan veroorloven om zelfs maar „een ietsje slechtere concurren tiepositie ten opzichte van het buitenland" in te nemen. Volgens regeringswoordvoerder Grüne wald moest er ten behoeve van het onder zoek namelijk binnen een straal van 20 kilometer kunnen worden geboord. Om dat Nedersaksen geen andere standplaats voor radioactief afval heeft aangewezen (minister-president Albrecht wil dat dit afval wordt geëxporteerd naar Amerika), moest de bondsregering eieren voor haar geld kiezen. Ondanks blijvende bezwaren, wordt er in Gorleben nu dus toch met een onderzoek begonnen. Dat er in West-D uitsla nd een plaats wordt gevonden om radioactieve stoffen op te slaan, is belangrijk, want zonder een dergelijke „veiligheidsklep" mag geen toe stemming worden verleend om met de bouw van nieuwe kerncentrales te begin nen. Dat dit onlangs in Philippsburg, niet ver van Stuttgart, wel het geval was, komt omdat Frankrijk zich verplicht heeft ver klaard tot het midden van de jaren '80 atoomafval te importeren. 68,00 63,50 50,50 63,00 68,00 46,50 659,00 50,50 63,50 86,70 72,00 33,70 35,00 138,20 31,70 59,00 87,50 78,30 71,20 2,20 60,50 137,00 152,00 74,20 201,50 75,20 68,00 168,50e 143,00b 34,50 177,00 94,00 91,00 63,50 34,60 112,00 115,00b 68,50 223,00 39,90 124,50 139,80 145,00 70,50 50,90 53,80 229,00 477,00 148,00 97,00 445,00 2,97 3,05 8,80 5,62 84,00 8,05 3.18 Tevens heeft het comité de ministers van Economische Zaken, van Volksgezond heid en Milieuhygiëne en van Sociale Za ken in een brief gewezen op de noodzaak om de inspraakprocedure, die zij in Alme lo en omgeving in gang heeft gezet in verband met de voorgenomen uitbreiding van de U.C.-fabriek aldaar, „aanzienlijk te verruimen". ROTTERDAM (ANP). IHC-Holland heeft in de sector klein-baggermaterieel een aantal opdrachten geboekt met een totale waarde van ongeveer twintig mil joen gulden. De belangrijkste daarvan zijn orders van de aannemingsmaatschap- pij Van Oord Utrecht in Odijk en van een Griekse onderneming, i FRANKFORT (DPA, Reuter, ANP). Op de wisselmarkt in Frankfort is giste ren bij de officiële vaststelling (fixing) van de koersen tijdens de middaghandel de laagste notering voor de dollar sinds maart 1975 uit de bus gekomen. De Ameri kaanse valuta werd genoteerd op 2,3067 mark vergeleken met 2,3169 mark woens dag. Eerder op de dag was gehandeld op 2,3048 mark. ■d 6,06 1,35 178,00 6.60 Vrijdag 1 juli heeft het comité „Bijstand voor schoolverlaters” in Utrecht voor een groep schoolverlaters bij de Gemeentelij ke Sociale Dienst een aanvraag ingediend voor een aanvullende bijstandsuitkering. Er blijkt uit het onder zoek onder meer dat meer dan 40 percent van de ondernemingen geen In de brief aan de formateur wordt er door het comité opgemerkt, dat „de beslis sing over het al dan niet uitbreiden van de ultra-centrifugefabriek in Almelo” onge twijfeld een belangrijk punt zal zijn in de onderhandelingen over de vorming van een nieuwe regering. Het comité heeft ren die vaak bedreigd worden door een 1H Amerika over CADIZ (ANP). Shell Oil Company heeft de aandelen van de Amerikaanse maatschappij Seaway Oil Company over genomen voor een bedrag van 65 miljoen dollar. Dit heeft een woordvoerder van R and F coal Company,' een dochtermaat schappij van Seaway meegedeeld. Als gevolg van de verkoop krijgt R and F kapitaal ter beschikking voor uitbreiding van haar activiteiten. Seaway heeft naast R and F nog twee volledige docmers: Sea way River Terminal Inc. en Seaway Ener gy Resources Inc. R and F zal evenals in het verleden gescheiden van Seaway blij ven optreden. opzegging van een baan op korte termijn. Deze jongeren moeten de kans krijgen hun j werk (als gevolg van een betere opleiding) langer te behouden of om nieuw werk te vinden. De commissie in Brussel heeft een aan tal specifieke maatregelen op het oog. Ze vindt dat er een betere beroepskeuzevoor lichting moet komen, dat de jongeren zich betere basisvaardigheden eigen moeten kunnen makeft (mondelinge en schriftelij ke expressie, elementaire wiskunde etc.), dat hun de grondbeginselen van de econo- 85,70 48,50 124,00 74,10 145,00 1,75 157,50 42,00 6,70 115,50 41,10 70,00 148,00 61,50 74,80 59,00 51,20 45,30 82,30 151,90 130,50 113,00 32,00 137,50 82,00 165,50 ting over deze kwestie voor iedereen toe gankelijk moet zijn en het tijdstip van de zitting uitgesteld dient tg worden tot één a twee maanden na bekendmaking in de dagbladen van de vernieuwde inspraak procedure. (Door onze redacteur in .Frankrijk, Jaap van Ginneken) PARIJS. In Frank rijk heeft de Raad van Belastingen een op zienbarende gepubliceerd van een on derzoek naar belastin gontduiking door bedrij ven. Het totaal aantal correcties dat door het ministerie van Finan ciën moest worden aan gebracht bleek in ruim twee jaar tijd meer dan verdubbeld te zijn. De il legale winstoverdracht naar het buitenland is in vijf jaar tijds gestegen van 6 tot 13 percent. In ruil voor het baggermaterieel van IHC levert de Poolse onderneming splijt- bakken, die het Nederlandse bedrijf weer verkoopt aan aannemers en havenautori teiten in West-Europa. Deze „compensa- tiehandel” levert IHC praktisch geen winst op, maar is toch belangrijk, mede omdat „hierdoor pp bescheiden wijze de werkge legenheid in Nederland wordt bevorderd”, aldus de directie van het concern. IHC vindt het bovendien prettig dat het op deze wijze met de verkoop en de vervaardiging van een nieuwe groep produkten kan be ginnen. De handel verliep bijzonder levendig, om niet te zeggen opgewonden. Toch wa- ,ren er geen nieuwe factoren die voor het grote aanbod van dollars aansprakelijk gesteld konden worden. Nog steeds geldt dat het grote tekort op de Amerikaanse handelsbalans dat voor dit jaar wordt voorspeld, n.l. meer dan 20 miljard dollar, de positie van de dollar ondermijnt en dat Japan, West-D uitsland, Nederland en Zwitserland een advies van de OESO (Or ganisatie voor Economische Samenwer- grens” van 265 yen zal afwijken. Eerder werd 270 yeisals zo’n barrière beschouwd. Opvallend was verder de druk waaraan de Scandinavische kronen blootstonden. Deze zitten samen met de gulden, de frank van Beigië-Luxemburg en de D-mark in de „slang”, het Europese monetaire sa menwerkingsakkoord dat onderlinge koersafwijkingen van meer dan 2,25 pro cent onder en boven een bepaalde spil koers verbiedt. De valuta’s van de Scandinavische lan den werden „gefixeerd" op hun laagste peil binnen "de slang sedert de algemene herziening van de wisselkoersverhoudin gen binnen het gemeenschappelijk zwe vende stelsel in april. De Deense kroon kwam op 38,34 (woensdag 38,54) mark, de Noorse kroon op 43,55 (43,71) mark en de Zweedse kroon op 52,59 (52,705) mark. Dat had volgens de handelaren te maken met de koersdaling van de dollar en niet met speculatie tegen het Scandinavische geld. De Westduitse regering heeft het federa le natuurwetenschappelijk bureau in Braunschweig opdracht gegeven te onder zoeken of de zoutlagen bij het Westduitse plaatsje Gorleben in Nedersaksen ge schikt zijn om radioactief afval op te slaan, zo meldt onze correspondent In februari van dit jaar had de regering van de West duitse deelstaat Nedersaksen na „rijp be raad' besloten dat Gorleben eventueel in aanmerking kon komen als toekomstige nucleaire vuilnisbelt van de Bondsrepu bliek. De regering in Bonn was het met deze keuze niet eens, omdat Gorleben maar vijf kilometer van de grens met de DDR ligt ren dan zaken die wel winst opgeven. Bij familiebedrijven komt het bovendien op grote schaal voor, dat provisie en onkostenver goedingen een verborgen inkomen voor de top mensen opleveren dat de winsten kunstmatig drukt. De conclusie luidt dan ook dat de werkelijke re sultaten van de bedrijven gemiddeld tussen een kwart en de helft hoger liggen dan wordt opgege ven. Overigens is tegelij kertijd gebleken dat de concentratie van het Franse bedrijfsleven veel verder is voortge schreden dan algemeen werd aangenomen. Tach tig percent van de omzet wordt gerealiseerd door slechts tien percent van de ondernemingen. Japanse geldhandelaren zeiden de indruk te hebben dat de dollar voorlopig niet veel van de nieuwe „psychologische winstbelasting betaalt, vaak omdat bepaalde kostenposten kunstmatig zijn opgeschroefd. Het zelfde blijkt overigens in West-Duitsland en de Verenigde Staten het ge val. ’t Aandeel van fir ma’s in de totale belas tingopbrengst is de laat ste jaren dan ook voort durend gedaald, terwijl dat van particulieren voortdurend is gestegen. Voor een deel is dat we liswaar te wijten aan eco nomische crises, zegt het rapport, maar voor een deel ook aan de voortdu rende uitbreiding van het gebruik van aftrekmoge lijkheden en uitzonderin gsbepalingen voor NV's. Zo blijkt dat bedrijven die zeggen geen winst te hebben gemaakt, gemid deld 30 péreent hogere afschrijvingen declare- (Van onze redacteur in Frankrijk) PARIJS. Irak heeft bevestigd dat het voor 3^ miljard gulden wapens wil kopen in Parijs. De contracten zijn voorbereid tijdens het bezoek van de Franse premier Barre, twee weken geleden, aan Bagdad. Frankrijk onderstreept hiermee nog eens zijn positie als de naar verhouding groot ste wapenexporteur in de wereld, vooral naar landen in het Midden-Oosten waaruit het olie importeert. De wapenaankoop betreft tweemaal 36 Mirage F-l straaljagers, uitgerust met Ma gie-raketten, Puma-helikopters en AMX- tanks. Verder wordt gepraat over de leve ring van Transall-transportvliegtuigen en de Mirage 2000 (een gevechtsvliegtuig), die begin volgend jaar door Dassault op de markt wordt gebracht. DEN HAAG (ANP). De negen lidsta ten van de EEG igaan de diploma's verge lijken van algemeen verpleegkundigen. De Europese Commissie in Brussel heeft eind juni richtlijnen vastgesteld voor de gelijk stelling van bepaalde diploma's. Nederland is volgens het ministerie van Volksgezondheid in Den Haag verplicht vóór 1 juli 1979 bepaalde buitenlandse diploma's aan te wijzen die gelijkwaardig worden geacht aan het Nederlandse diplo ma A-verpleegkundige. Omgekeerd komt dit Nederlandse diploma in aanmerking voor gelijkstelling door de EEG-partners. op de arbeidsmarkt. Zij hebben het extra moeilijk om werk te vinden. Deze jongeren hebben behoefte aan de hulp van goed op elkaar ingespeelde diensten voor beroeps-- keuzevoorlichting, opleiding en arbeidsbe middeling. De commissie wil ook dat jongeren die,- zonder enige voorgaande vakopleiding on- I t geschoold werk hebben gevonden, hulp I krijgen. Het zijn namelijk juist die jonge- j PARIJS (AP). De organisatie voor economische samenwerking en ontwikke ling (OESO) heeft voorspeld dat de Zweed se inflatie zal blijven stijgen en dat de betalingsbalansproblemen zullen aan houden. Hoge werkeloosheid gaat samen met een minder gunstige verrichting op andere economische gebieden, in het bijzonder de kostenontwikkeling, de inflatie en de beta lingsbalanssituatie. postgiro chéquespostaux néeriandais carte de paiement daarom tevens aangedrongen op een ge sprek met de formateur. Bij de inspraak inzake de „aanvraag vergunning uraniumverrijkingsinstallatie Almelo", zoals bekend gemaakt in de Staatscourant van 31 mei, worden onder de belanghebbenden bij deze voorgeno men uitbreiding alleen de inwoners van Almelo en omgeving verstaan. Het comité is van mening dat in deze belangrijke kwestie de hele Nederlandse bevolking betrokken moet worden. Het vraagt daarom om verruiming van de inspraakprocedure, dat wil zeggen dat de stukken in alle hoofdsteden van de provincies en in de hoofdstad van ons land ter inzage worden gelegd, dat de hoorzit- 1 „Voor werkloze jeugd meer doen” i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17