r STOELEN O MATTEN handig Kruidentuin: leuk en .BELEEF UW HUIS’ wMW A fen Boekje voor beginnelingen II i| F o o gillis Aluminium voor schone barbecue f: ■^4 i 2 r X I 'r 54 Spuitbus is plofbus 9 Vlieg er eens uit naar uw eigen kruid In een keuken moet men meer kunnen doen dan alleen maar koken en afwassen en dus heeft men ook meer nodig dan alleen een fornuis en een aanrecht. Een tafel van behoorlijk formaat voor huishoudelijk werk, zoals boontjes doppen en zilver poetsen, of voor wat knutselen is zeer gewenst. Een tafel waaraan men ook de kleine maaltijden, zoals ontbijt en lunch, kan gebruiken als men dat wil, of een bord soep tussendoor. Ook zullen veel huisvrouwen hun kroost, wanneer dat even van buiten komt, liever in de keuken een glaasje limonade voorzetten dan in de pas schoongemaakte woonkamer. -f l I I I 1 i X Os x SSSSTTYr.ll ii: 0 11 lc Eet- en werkblad ft voor in de keuken s»- Dragon 2 Bonekruid GASTON GOURMET Laurier O Informatie kunststofband in de handel, dat u met behulp van een strijkbout aan brengt. In bijna elke tuin vindt men vlak bij de keukendeur wel een hoekje met verse peterselie, wat selderij en een beetje bieslook. Met een weids woord wordt dit dan aangeduid als de kruidentuin, maar in feite kan men met een strook grond elders in de tuin nog veel meer doen, wan neer die echt als kruidentuin wordt ingericht. Is de keuken groot genoeg voor een eettafel met stoelen, dan kan men er zelfs alle maaltijden gebrui ken. Maar niet iedere woning heeft zo’n woonkeuken. Veel keukens hebben een breedte van ongeveer 2,5 m en zijn gewoon te smal om een tafel in te zetten, zelfs wanneer men deze tegen de muur schuift. Wij willen u een oplossing voor stellen, die is toe te passen in de keukens van ongeveer 2,40 meter schap heeft vliegen op een afstand te houden. Heeft men eenmaal als em in de tuin, dan zijn een paar takjes in een vaas genoeg om de kamer vliegvrij te krijgen. breed. Staat hier aan één zijde het aanrecht van 60 cm, dan houdt u dus nog 1.80 meter over. Bij een tafel van één meter breed blijft slechts een vrije doorgang van 80 cm over. Dit is te smal voor twee mensen om elkaar te passeren, u kunt niet goed geknield in de oven kijken of iets uit de aanrechtkastjes halen, terwijl het schoonmaken een ellende is. Gaat er ook nog iemand in het gangpad zit ten dan kunt u er echt niet meer langs in de resterende 30 cm. We moeten dus een oplossing vin den, die een grotere afstand tussen aanrecht en tafelblad vrijlaat. U kunt dit bereiken door de benodigde bladmaat van 100 cm te verdelen over 2 bladen boven elkaar, een on derblad van 70 cm en een bovenblad van 30 cm. U hangt deze op aan de muur op respectievelijk 70 en 105 cm hoogte. Er moet een limonade- fles tussen kunnen staan! U zult merken dat deze opdeling in de praktijk heel goed voldoet. Bij het ontbijt b.v. gebruikt u het onderblad voor borden, bestek en kopjes, ter wijl u op het bovenblad de brood- schaal en de andere etenswaren zet. De genoemde bladmaten geven het beste resultaat. Maar als de breedte van uw keuken het vereist kunt u ze terugbrengen tot minimaal 55 en 27 cm. De vrije doorgang tus sen aanrecht en tafelblad mag niet kleiner worden dan 110 cm. De op lossing is dus toe te passen in keu kens van minimaal 225 cm breed. Een vrije doorgang van 110 cm is de minimale maat voor goede be reikbaarheid van oven en aanrecht kastjes, voor twee mensen om el kaar te passeren, terwijl het ontbre ken van tafelpoten het schoonma ken van de vloer aanzienlijk verge makkelijkt. Het is het beste om krukjes zonder leuning, ca. 40 cm in het vierkant, neer te zetten. Die zijn geheel onder het blad te schuiven, zodat de doorgang geheel vrij blijft. Hoeveel mensen aan het tafelblad kunnen zitten hangt af van de lengte van uw keuken en of u iedereen op Ongetwijfeld is het laatste wel ge zelliger, maar u moet zich realiseren dat de geschetste oplossing niet be doeld is voor gezellig tafelen. Daar om is het vaak beter om de bladleng- te zo groot mogelijk te maken, waar mee u de meeste zitplaatsen en een zo groot mogelijk werkblad krijgt. een rij zet, dan wel twee mensen aan de hoofeinden wilt laten zitten. U moet dan wel op tweemaal 50 cm, dus 100 cm zitruimte rekenen (zie tekening). maar smaken ook goed bij linzen, wortelen, erwten, kool en vlees. PETERSELIE is eigenlijk tweeja rig, maar alleen in het eerste jaar zijn de blaadjes zo geurig, zodat men meestal elk jaar nieuwe planten kweekt. Dat kan in het voorjaar, maar voor de winter kan men nog in augustus zaaien. Het kruid smaakt voortreffelijk bij aardappelpuree, worteltjes, visgerechten en eieren. SELDERIJ is onder te verdelen in knolselderij, bleekselderij en snij- selderij. De laatste soort is in de kruidentuin het meest gebruikelijk en kan wat gemakkelijker ’s winters overblijven dan peterselie. Te ge bruiken in soep, saus, stoofschotels en salades. U kunt dit vezelplaat in allerlei kleuren en houtmotieven krijgen en zo het meest passende bij uw keu ken uitzoeken. Neemt u vooral niet de moeite het blad ter plaatse van de verticale steunen in te kepen, laat het blad rustig 1 cm los van de muur. Zo voorkomt u een moeilijk schoon te maken kier tussen blad en muur, waar zich vuil kan ophopen. Indien u behoefte heeft aan meer planken in de keuken, dan kunt u hiervoor de verticale steunen natuurlijk net zo ver naar boven door laten lopen als u wilt. Ook zijn er kastjes in de handel, die u aan dit systeem kunt ophangen. - 1 1 I I I I .-4 Spuitbussen met haarlak, deo dorant of toiletgeurtjes staan al vaak in een kwade reuk, maar ze worden pas echt gevaarlijk wan neer ze in de auto op de hoede- plank liggen, terwijl de wagen in de brandende zon staat of rijdt. Er kunnen door de warmte en het in de bus aanwezige gas ge vaarlijke ontploffingen ontstaan. Houd ze daarom uit de zon, of liever, neem voor op reis midde len mee die niet in een spuitbus zijn verpakt. - 4 I 1 I I Het schoonmaken van de bar becue, na afloop van het vlees roosteren, gaat gemakkelijker wanneer men, voordat de houts kool in de bak wordt gedaan en aangestoken, eerst een laag alu miniumfolie aanbrengt. Nadat het vuur is gedoofd en de as is afgekoeld, schudt men eenvou dig de aluminium laag leeg en maakt de vuurbak weer netjes met een borstel of een doek. Voor de veiligheid is het beter geen spiritus toe te passen bij het aan maken, zeker niet wanneer het vuur al een beetje smeult. Gebruik de handige aanmaak- strips die langdurig branden en de goede hitte veroorzaken, om het houtskool ook in vlam te krijgen BONEKRUID is bekend gewor den door zijn geurige blaadjes die bij tuinbonen zo lekker smaken. Men kent de eenjarige soorten, maar er zijn ook wintervaste Satureja- planten. Zorg voor kalkrijke, vocht- doorlatende grond en een zonnig Bij het bepalen van de plaats waar de kruidentuin moet komen, is de grond minder belangrijk, de zon moet er wel op kunnen schijnen, terwijl wat beschutting tegen schra le wind ook aan te bevelen is. Dat windvrij maken kan ook met behulp van kruiden, zoals ALSEM (Artemisia Absinthium) welk gewas de eigen- Begint men met een omheinig van alsem dan verdient het wel aanbeve ling hier een royale plaats voor uit te trekken. Het gewas bloeit tot sep tember en kan wel twee meter hoog worden. Plant daarvoor de alsem- struiken zestig centimeter van el kaar. Thee van alsem zou maagpijn bestrijden. Men moet daarvoor de blaadjes, voordat de bloei begint, afplukken en ze met heet water la ten trekken. BASILICUM is een vrij kwetsbaar gewas dat bij de eerste nachtvorst afsterft. U moet het dus elk jaar opnieuw opkweken en liefst op een beschut plekje. Lukt dat niet, pro beer het dan eens binnenshuis in de vensterbank. Voldoende vocht is wel noodzake lijk, reden waarom elke dag wat extra water moet worden gegeven. De verse of gedroogde blaadjes wor den gebruikt in macaroni en spag- hettischotels, bij tomaten-, ei- of kaasgerechten en bij peulvruchten. Ze kunnen gerust meegekookt wor den omdat basilicum tijdens het ver hitten sterker van smaak wordt. BERNAGIE kan meerdere keren per jaar gezaaid worden omdat de plant maar kort groeit, bloeit, zaad maakt en daarna snel afsterft. Het blad smaakt uitstekend in spinazie, stoofschotels, soepen, salades en sausen. De plant vertoont tijdens de bloei fraaie blauwe bloemen. em. U heeft aan één plant genoeg maar daar moet wel extra ruimte voor uitgetrokken worden want den wortel groeit breed uit. Lichte arme grond met wat compost bewerkt is het beste. Nooit bemesten, maar wel zorgen voor goede waterafvoer. Dragonblad kan gebruikt worden in stoofschotels, soep, saus, champig- nongerechten en tomatenschotels. plaatsje. Behalve bij tuinbonen sma ken de jonge blaadjes ook goed bij komkommer, bieten en koolsoorten. DILLE is een fors opgroeiend ge was dat direct in de volle grond gezaaid kan worden, dit mag tot half juli gebeuren. Er kan bijvoorbeeld veel blad van geoogst worden. Soms Bij Zomer Keuning te Wage- ningen is een goed boekje voor beginnelingen in de Oosterse keuken verschenen. Het heet: „Chinees/Indisch” door Maru Brückel-Beiten. Er staan zeer bruikbare recepten in. Zoals dit voor KOE LOE JOEK (ik heb maar even de fonetische schrijf wijze uit het boekje overge nomen. Voor dit gerecht bestaande uit vlees-, kip- garnalenballetjes in zoetzure saus hebt u nodig: 100 gr gehakt, 100 gr. gemalen kip, 100 gr. garnalen, peper, bouillon tablet, vetsin, 90 gr. bloem, 3 dl. water, knoflookpoeder, olie en 1 ei. U begint met een pannekoe- kenbeslag te maken vin bloem, ei, water en kruiden. Zout naar smaak. Vlees en garnalen door dit beslag mengen. Hiervan klei ne hoopjes maken. Telkens een halve eetlepel vol. Bak de ballet jes in hete olie. Niet te droog. Voor de saus: ananas of fruit- cocktail (halfliter blik), wat sui ker, zout een paar tepels toma tenketchup en citroensap. Een lepel aardappelmeel aangelengd met 0.75 dl water. Ananas heel klein snijden. Vruchten uit het sap halen. Sap met wat suiker, Wellicht hebt u op zolder een stoel staan, die u wel zou willen gebruiken, maar die vanwege een defecte biezen of rotan zit ting uit de roulatie is genomen. En zie maar eens iemand te krij gen, die zo’n zitting in orde maakt. Het boekje „Stoelen mat ten” van Margery Brown zou misschien wel een uitkomst kun nen bieden. In ieder geval geeft het aan hoe je - na enige oefening - kunt werken met rotan, biezen, wilgetenen, zeegras, touw en koord. Via instructieve tekenin gen en foto’s wordt duidelijk ge maakt hoe je de stoelen te lijf moet gaan en ze dan ook behoor lijk kan opknappen. Dat levert dus niet alleen mooi bruikbare meubels op, maar ook veel vol doening over dit soort prettige zelfwerkzaamheden. Een handi ge jongen (of meisje) zou zelfs wel eens op het idee kunnen ko men om ook voor geburen, ken nissen en familie de stoelen te gaan matten. Een aardige bijver dienste. De prijs van 13,50 (uit geverij Cantecleer) heeft men er zo uit. KRUIZEMUNT gebruikt men in vleesgerechten. U doet er goed aan deze plant met zijn wortelstokken wat verder van de andere kruiden af te zetten omdat de wortels gemakke lijk uitbreiden. Van tijd tot tijd is bijmesting wel noodzakelijk. Munt kruiden zijn geschikt voor thee, lukt het tot de eerste nachtvorst toe nog blaadjes af te plukken. De dille- zaadjes na de bloei kunnen worden gebruikt voor de inmaak. Het vers gesneden blad wordt verwerkt in saus, soep, bij eigerechten en bij vis. DRAGON lijkt een beetje op als- BIESLOOK is een vaste plant, die met paarse bolvormige bloemen bloeit. Zijn de planten eenmaal goed aan de groei dan kan er regelmatig blad afgesneden worden. Bijzonder geurig in sla, kruidenboter, soep vooral champignonsoep en rauwkostschotels. ;.u. Het is weinig zinvol een heel grote oppervlakte met kruiden te beplan ten. Immers, voor een enkel blaadje in de soep, een handjevol bij het vlees of wat extra smaak aan inge legde uitjes heeft men maar heel weinig nodig. Ongeveer vijftig vierkante centimeter voor één soort is echt voldoende. U moet er gemak kelijk bij kunnen om te kunnen plukken, rijen tegels tussen de vak ken zijn daar heel geschikt voor. De bladen kunt u het eenvoudigst aanbrengen met het bekende, in iedere doe-het-zelfzaak te koop zijn de, systeem van een verticaal stalen profiel tegen de muur, waaraan u op elke gewenste hoogte horizontale dragers kunt vasthaken. U brengt dan het werk terug tot het vast schroeven van de steunprofielen aan de muur en de bladen op de dragers. Voor de bladen kunt u het beste geplastificeerd vezelplaat ne men, dat u op maat laat zagen en dan alleen nog op de sneden hoeft af te werken. Hiervoor is voorgelijmd Zoals reeds gezegd, de hierboven geschetste oplossing biedt u niet een volwaardige eettafel voor gezellige feestmaaltijden. Wel geeft het u op eenvoudige wijze, en zonder veel geld uit te geven, ook in een smalle keuken een goed te gebruiken eet- en werkblad. Veel boeken over wonen en woninginrichting bevatten prachtige platen van interieurs. Maar je kunt er niets mee doen, althans het merendeel van de lezers: a. omdat gewoon het geld ontbreekt om een dergelijke inrichting te bekostigen, b. omdat maar weinigen be schikken over woonruimte waarin men die zogenaamde ideeën ook kwijt kan. In feite dus voor een groot deel nutteloze boeken. Onder die laatste noemer zouden wij „Beleef uw huis” van Hans Uylenburg niet willen rangschikken. De schrijver belooft in zijn voorwoord leuke en bruikbare, fanta- sieprikkelende zaken. Hij geeft die ook. Hij helpt degene, die wel eens wat anders wil, op pad, zowel door zijn tekst met „aangever- tjes” als door de tekeningen en foto’s. Vooral op het gebied van ruimtebesparing geeft Uylenburg aardig wat tips. „Beleef uw huis” werd uitgegeven door Ideeboek. De prijs is 29,50. Wie zelf groenten kweekt zal bij voorkeur de kruiden dicht in de nabijheid van de moestuin hebben. Een kruidenassortiment bevordert een gezond insectenleven, maar houdt ook schadelijke parasieten op een afstand. Wat betreft de grondsoort zijn de meeste kruiden gauw tevreden, ze stellen niet al te veel eisen, al groeien ze het best op niet al te zware grond. Heeft men met vette klei te maken dan moet die van tijd tot tijd wat luchtiger worden gemaakt, door toevoeging van humus en zand. Regelmatige bemesting met compost, al dan niet aangevuld met extra kalk, doet al wonderen. LAVAS, eveneens een gewas waarvan maar één struik geplant hoeft te worden, is goed windbesten- dig en kan dus rustig aan de buiten kant van de kruidentuin komen. Wel zal een beetje schaduw noodzakelijk zijn en wordt wat extra bemesting met compost of gedroogde koemest op prijs gesteld. Zoals bij de meeste inheemse kruiden zijn de blaadjes het geurigst wanneer ze voor de bloei worden geplukt. Ze laten zich ook goed drogen en kunnen dan ook in de winter bijvoorbeeld bij koolge- rechten worden gebruikt. ’v# zout en ketchup in een pannetje verwarmen. Aardappelmeel toe voegen. Sap moet stroperig zijn. Vruchten terugdoen in het sap; daarna de vlees-gamalenballet- jes. Verder op smaak brengen, kruiden naar eigen smaak. Hier bij rijst en sla geven. Prima! Bij dezelfde uitgever ver scheen het boekje Fondue- /Gourmet van Hans Belterman. Opvallendste is wel de lay-out van het boekje, een vierkant for maat, dat niet in de zak past. Vaak weinig tekst op een pagina, soms niet meer dan zes regeltjes. De f 6,50 die ervoor moeten wor den betaald zijn dan ook aan de royale kant. U moet de deeltjes zelf maar eens bij de boekhandel ter hand nemen. 0 4 -a w K

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23