Mr. P. J. Schipperus stelt vragen aan college van Beverwijk I Geestelijke Volksgezondheid MENING STRAAT WORDT VIA ENQUÊTE GEPOLST Ruim honderd Heemskerk betrekt 2 hondenbezitters bij nijpend poep-probleem aanvechtbaar beleid stichting deelnemers aan loop rond Dorps weide „Gemeenten draaien op voor IH B? I Pt BB Irr d tegs 9? Missietentoonstelling in Wijk aan Zee BIJ DAMES WON PLEUN SCHERINGA I Onnodig Meningsverschil awi w I illiwl t /©Ki 6 VRIJDAG 8 JULI 19 7 7 BEVERWIJK-HEEMSKERK - (Van een onzer verslaggeefsters) MEDEWERKING EIGENAARS IS ONONTBEERLIJK Ji WIJK AAN ZEE. Enkele be woners van de Duinweg in Wijk aan Zee voelen wel wat voor de gedachte, hun tussen Voorstraat en Van Oldenborghweg wegge- moffelde straatje een wat leven diger aanzien te geven. i"' By- f 1 F ||1|B iy iur iur tM I7e 10 P. J. SCHIPPERUS 19- Za- (Van een onzer verslaggeefsters) I ge- end ten- zeer (Van een medewerker) »osi- Za. del- L'"4 geo- 555, B. en W. doen hun op roep omdat zij ervan ove- Smal, recht en door de eentonige asfaltbekleding nogal saai: zo kan de Duinweg momenteel het best omschreven worden. Een groepje bewoners wil er wat aan doen en heeft de Dorpsraad om assistentie gevraagd. rtuigd zijn, dat aan de verontreiniging van we gen, trottoirs en wandel paden in plantsoenen door hondenpoep alleen paal en perk kan worden gesteld, wanneer de hon denbezitters zelf bereid zijn hun medewerking te verlenen. Alle geëxposeerde voorwerpen kunnen worden gekocht. De baten zijn deels voor de missie en deels voor de restauratie van de St. Odulfuskerk bestemd. De toegang tot de tentoonstelling is gratis. WIJK AAN ZEE. In de kleuterschool „De Zeekleuters” aan de Dorpsduinen in Wijk aan Zee wordt tot en met 14 augus tus een grote missietentoonstelling ge houden. De expositie in „De Zeekleuters” omvat onder meer Tanzania en houtsnijwerk zo als maskers en beelden, uit Tibet afkomsti ge bronzen figuren en uit ivoor gesneden voorwerpen en uit China dekenkisten, va zen en juwelenkistjes. De expositie is dagelijks van 10-12 en van 14-21 uur geopend en staat onder leiding van de in Wijk aan Zee geboren zr. Angeline van der Mey. loor lete eert I uit eert lo. fazz tart inse ten den 5UW :on- met :oop 2 en vrij, sse- on- on- ra- 10- vergadering gezegd: „Dat de gemeente niet achteraf geconfronteerd wordt met de cijfers van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid, daar men tijdig een be groting indient. De deelnemende gemeen ten zijn natuurlijk wel ingevolge de betref fende regeling verantwoordelijk voor een eventueel nadelig verschil tussen de inge diende begrotingscijfers en de latere afre kening. Hoofdinspectie voor de geestelijke volks gezondheid van het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne. inwoner. Voor Beverwijk betekent dit, re kening houdend met de jaarlijkse wijzi ging van het plaatselijk inwonertal, een navordering van 50.000,- tot 55.000,-.” 1. Beschikt het college over financiële jaar stukken van de stichting waaruit blijkt (bijv, uit de toelichting op deze stukken) dat het bestuur vooraf besloten had om een doorsnee-tarief aan derden in reke ning te brengen in plaats van behande ling van of dienstverlening aan derden om niet, waarop deze derden krachtens de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten recht hadden? 2. Beschikt het college over bestuursbe sluiten van de stichting waaruit blijkt dat het verantwoordelijke stichtingsbe stuur besloten had een eigen uitleg te geven aan de voorschriften van de Ziekenfondsraad en/of het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, of anderszins over gegevens waaruit blijkt dat de schriftelijke en/of monde linge richtlijnen vanwege deze beide in stanties gegeven, geheel of gedeeltelijk zijn genegeerd of niet nageleefd? 3. Indien het college, de beschikking heeft of heeft gehad over de bescheiden, ge noemd in de vragen 1. en 2. heeft het college deze stukken dan voor kennisge- Wat de verfraaiing van de straat betreft, gaat men er vanuit dat via het aanbrengen van sierbestrating en aantrekkelijk straat- meubilair zonder veel kosten een gezellig woonerf kan worden gecreëerd. Uit de vijfentwintig enquêteformulieren, die eind juni werden verspreid en inmiddels alweer zijn opgehaald, moet blijken of de bewo ners een andere, dat wil zeggen aantrekke lijkere, Duinweg willen of niet. Volop spanning tijdens de traditionele wedloop. m- te sst- tot nge 1.15 t 31 Liize 4-17 >eo- ur. dag van g te e in 16 j. in ’t het u: ftij- 1 u. en lit”, ien- oor ing Ge en- :nd vrij. 10- en- de de Ge i u. 3.30 en en :.oo To fs”. en- 3e- nt re .15 Enkele bewoners van de Duinweg haak ten daarop in en vroegen de werkgroep ruimtelijke ordening, eens met hen te ko men praten over het wat mogelijkheden om de straat op te.fleuren. Bij die gelegen heid werd besloten, dat door middel van een enquête de mening van de gehele straat zou worden gevraagd. Groepje Duinweg-bewoners voelt wel voor aanleg van woonerf De ideeën om de smalle, door z’n egale asfaltlaag wat saai aandoende Duinweg een flinke opknapbeurt te geven, zijn ont staan naar aanleiding van de folder, die de Dorpsraad Wijk aan Zee in maart van dit jaar liet verspreiden over het verbeteren van woningen en het herinrichten van het Julianaplein en enkele oude straatjes in de badplaats. Om er achter te komen of dat gevoel door hun medebewoners wordt gedeeld, heeft de werkgroep ruimtelijke ordening van de Dorpsraad Wijk aan Zee eind vori ge maand een mini-enquête gehouden. Volgende week hoopt men de uitslag van deze kleine opiniepeling bekend te kun nen maken. ving aangenomen, geheel of gedeeltelijk met de inhoud ingestemd of bezwaren gemaakt? Heeft het college deze beschei den ook ter inzage gelegd voor de raads leden of de leden van de commissies uit de raad? 4. Kan het college mededelen of de Zieken fondsraad zijn goedkeuring had gehecht aan die onderdelen van de financiële stukken van de stichting die aan de goedkeuring van de Ziekenfondsraad krachtens de Wet zijn onderworpen? 5. Indien vraag 4 bevestigend moet worden beantwoord is het college dan niet van mening dat de Ziekenfondsraad zelf aansprakelijk moet worden gesteld voor het door deze gevoerde goedkeuringébe- leid? 6. Indien vraag 4 ontkennend moet worden beantwoord is het college dan niet van mening dat de leden van het stichtings bestuur zelf verantwoordelijk gesteld moet worden, inclusief dié leden die geen gemeentelijke vertegenwoordigers waren maar met uitzondering van die leden die zich nadrukkelijk tegen het gevoerde beleid hebben verzet? 7. Kan het college mededelen of de ac- countsdiensten van de stichting, zowel de interne als de externe, hun goedkeu ring aan de jaarstukken over de betref fende dienstjaren hadden gegeven? 8. Kan het college mededelen of door de gemeente Beverwijk reeds enig bedrag, hetzij direct, hetzij indirect, uit hoofde van de onderhavige tekorten is betaald? 9. Is het college bereid alle betalingen aan deze stichting, met inbegrip van de voor het lopende dienstjaar beschikbaar ge stelde gelden, op te schorten totdat de raadscommissies, die deze zaak aangaan waaronder de commissie voor financiën wordt gerekend, van alle bescheiden kennis hebben kunnen nemen en aan de Raad hun advies hebben kunnen uit brengen het vereiste krediet, waarvoor aparte goedkeuring van de raad geacht moet worden verkregen te worden, al of niet beschikbaar te stellen? Honderden belangstellenden juichten de deelnemers toe en vele malen moest de wedstrijdleider het verzoek doen vooral bij de finish de baan vrij te laten. De lopers waren in vijf groepen inge deeld. De jeugd tot tien jaar liep de ronde, ongeveer 1500 meter, eenmaal, de jongens en meisjes tot vijftien jaar kwamen twee maal rond, evenals de dames en de vetera nen. Alleen de senioren liepen driemaal rond de weide. De nieuwe wisselbeker voor deze laatste groep werd gewonnen door R. van Koute- ren in de tijd van 11 minuten en 10 secon den. Tweede werd Van Baart in 11.45 en derde Van Ikelen in 11.50. Bij de dames zegevierde - en dat was geen verrassing - Pleun Scheringa in 8.17. In alle groepen kwam men overigens de naam Scheringa tegen. Bij de veteranen zegevierde H. Ebbeling in 7.58. Leen Sche ringa werd tweede in 8 minuten en Zonne veld werd derde in 8.13. Bij de jeugd van elf tot vijftien jaar werd R. Jansen eerste in 7.37. Ger Willems deed er als nummer twee 7.59 over en derde werd Joop Scheringa in 8.10. Het eerst aankomende meisje was Irene Strausberg. Jeugd tot 10 jaar: 1. Marc a de Boer 4.25 min. 2. N. Kroon 4,30. 3. Paul Briok 4.45. Het eerste meisje was Leinde Scheringa in 4.55 Als bijkomende toelichting merkt de heer Schipperus op, „dat terugbetaling niet nodig zou zijn geweest, indien deze gelden waren besteed binnen het raam van de sociaal-psychiatrische hulpverlening aan inwoners in deze provincie, die niet in c inrichting verpleegd behoefden te rden, of die begeleid waren geworden V jorafgaande aan een opname of na het ontslag uit een inrichting”. „Door het thans scherp aangevochten bestuursbeleid van de stichting hebben de sociaal-psychi atrische diensten minder armslag gekre gen dan zeker nodig zou zijn geweest.” De heer Schipperus heeft in verband met het voorgaande aan b. en w. van Beverwijk de volgende schriftelijke vra gen gesneld. Uit schriftelijke vragen aan de Staatsse cretaris door een lid van de Tweede Ka mer en een reeks van perspublikaties sinds medio 1974 blijkt, dat binnen de stichting over de wijze van besteding van gelden uit het Algemeen Fonds Bijzondere Ziektekosten (ingesteld krachtens de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekosten) ver schil van mening bestond tussen de grootst mogelijke meerderheid van het bestuur en de voorzitter. Deze voorzitter wist zich gesteund door de Ziekenfondsraad en de Nu de hondenpoep in Heemskerk een steeds groter probleem gaat vormen en ook het perso neel van de plantsoenen dienst steeds vaker over verontreiniging van de grasvelden klaagt, hopen B. en W. met hun* oproep op de hondenbezitters toch een soort oplossing te kunnen bewerkstel ligen. De (inmiddels gehouden) enquête ging vergezeld van een door de werkgroep ruimtelijke ordening vervaardigde schets van hoe de Duinweg er na de nodige verbe teringen eventueel uit zou kunnen gaan zien. Met dat ontwerp hoopte men tevens wat leuke suggesties uit de bewonerskring zelf los te maken. Blijkens de publikatie in de Beverwijkse Courant heeft de Ziekenfondsraad tenslot te zijn aanvankelijk standpunt gehand haafd en hard weten te maken. Het komt er thans op neer, dat over 1972 een bedrag van 450.000,-, over 1973 van 440.000,-, over 1974 van 390.000,- en over 1975 van 500.000,- moet worden terugbetaald aan benadeelden. Een totaal-bedrag dus van 1.780.000,-.” De heer Schipperus concludeert dan „De enige mogelijkheid om deze gelden te kunnen terugbetalen is de aangesloten gemeenten te laten opdraaien voor dit door een aanvechtbaar gebleken beleid van het stichtingsbestuur in het leven geroepen tekort. Uitgaande van een ruw geschat inwoner tal van 1.300.000 der gezamenlijk aangeslo ten gemeenten komt dit neer op 1,37 per WIJK AAN ZEE. Groot was donder dagavond weer de belangstelling voor de traditionele loop rond de Dorpsweide. In de verschillende categorieën startten in totaal ruim honderd deelnemers. 1.30 pel the an, 1.00 zan {en (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. In de Beverwijkse Courant van dinsdag 5 juli 1977 verscheen op de voorpagina een artikel onder de aanhef: „Door Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid Noord-Holland ten on rechte ingehouden premies terugbe taald”. Voor de fraktievoorzitter van het CDA in Beverwijk, de heer P. J. Schippe rus, is dit artikel aanleiding geworden om persoonlijk schriftelijke vragen te stellen aan het college van b. en w. De heer Schipperus is oud-voorzitter van de stich ting voor Geestelijke Volksgezondheid. In een toelichting op die vragen schrijft de heer Schipperus onder meer het vol gende. „Het bestuur van de Stichting voor Gees telijke Volksgezondheid Noord-Holland bestaat in kleine meerderheid uit verte genwoordigers van de gezamenlijke ge meenten in deze provincie, met uitzonde ring van de steden Amsterdam en Haar lem. De overige bestuurders vertegen woordigen in het algemeen particuliere organisaties. Volgens de statuten van deze stichting zijn slechts de gemeentebesturen aanspra kelijk voor het bijdragen in de tekorten van deze organisatie. Dit blijkt onder meer uit de begroting van de Gemeentelijke Sociale Dienst van Beverwijk voor het dienstjaar 1970. Bij de betreffende begro tingspost staat: „Elke aangesloten ge meente betaalt jaarlijks in evenredigheid van haar aantal inwoners tot het totaal aantal inwoners van alle aangesloten ge meenten, haar deel in het nadelig saldo van de stichting”. De geraamde bijdrage voor het dienstjaar 1977 is 13.320,- volgens de be groting van de gemeentelijke sociale dienst. Bij de behandeling van deze begroting voor het lopende jaar in de gecombineerde commissievergaderingen op 2 november 1976 heeft de betrokken wethouder vol gens de tekst van de verslagen van deze bestemd of medebe- stemd voor verkeer van voetgangers”, maar zo tekent het college aan het zal ook duidelijk zijn, dat het toezicht op de na leving van deze bepaling uitermate moeilijk is. Weliswaar bepaalt arti kel 129 van de algemene politieverordening dat „ieder verplicht is er voor te zorgen, dat een onder zijn hoede staande hond zich niet van uit werpselen ontdoet op openbare gazons en/of op het gedeelte van de weg, dat in het bijzonder is (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Bur gemeester en wet-hou- ders van Heemskerk zou den het op prijs stellen, van de hondenbezitters in deze gemeente sugge sties te ontvangen op welke wijze een regeling kan worden getroffen waarbij de straten, wan delpaden en gazons vrij blijven van uitwerpse len en waarbij de hon den toch de gelegenheid hebben zich van hun overtollige ballast te ontdoen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7