In 1981 maximaa 230.000 werklozen RUSSISCHE KAPERS GAVEN ZICH OVER Don Revie neemt ontslag bij FA Inbraak in Van I I Peseta bijna 20 pet minder waard Gogh Museum mislukt Huider voor SieMatic keukens blijven varen Hermans Groep verlaagt prijs van koffie Haringvloot moet het woord is aan... 99 aantal pagina's vandaag: lö 1 l WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Nieuwe berekeningen Centraal Planbureau Sovjet-Unie vroeg officieel om uitlevering Mensenrechten Minister Van der Stee: Marokkaan gedood door messteek Dikke tweeling agenda pagina Strand verwachting ■DHM Weinig verandering r 6 1 eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 Telefoonbeantwoorders perspex lichtbakken neon lichtreklames (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het Centraal Planbureau heeft op verzoek van PvdA-fractieleider Van Thijn nieuwe berekeningen gemaakt over de werkloosheid in 1981. Daaruit blijkt, dat Nederland in 1981 mini maal 205.000 en maximaal 230.000 werklozen zal tellen, als de CAO- lonen in de komende vier jaar slechts met 1,5 procent stijgen en de incidentele loonsverhogingen beperkt blijven tot 0,5 procent. (Van onze redactie buitenland) HELSINKI. De twee* jonge Russen die zondag een lijnvliegtuig hadden gekaapt hebben zich vanmorgen de een om half zes, de ander om zeven uur aan de Finse politie op het vliegveld van Helsinki overgegeven. Dat betekent dat de beide kapers zullen worden uitgeleverd aan de Sovjet-Unie krachtens een in 1974 door beide landen getekend akkoord betreffende het tegengaan van kapingen. KENNEMERLAAN1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL 02550-22756 Binnen- en buitenland2,3 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en tele visie/S trips11 Economie13 Beurs. 12 Sport15,16 IJmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. II. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200, LosSe nummers 70 ct llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MINISTER VAN DER STEE IIHIHUIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een vermoeide Russische bejaarde doet een dutje in de bus, nadat hij door de beide kapers is vrijgelaten. (ADVERTENTIES) Voor een deel is dit echter schijn. Ten aanzien van de toekomstige economische strategie om uit de crisis te komen en de export van nucleaire technologie hebben de beide supermachten wat meer begrip voor elkaar gekregen, dat is waar. Maar juist op het belangrijke gebied van de mensenrechten verschillen de standpun ten van Schmidt en Carter opmerkelijk. Vandaar dat Grünewalds opmerking, net vóór het bezoek van Schmidt aan Ameri ka, niet meer was dan een politiek zoethou dertje. Hoofdthema van de gesprekken tussen Schmidt en Carter vormen immers de mensenrechten. Carter zet de Sowjet-lei- ding onverminderd onder morele druk. Volgens de geest van Helsinki moet het Kremlin de Russische burgers meer gees telijke vrijheid geven en niet elke anders denkende bedreigen met arrestatie of dat ook doen. Het gevolg hiervan is, dat de aanvallen van Moskou op de Amerikaanse president steeds feller worden. Niet meer alleen vanwege zijn hameren op de men senrechten, maar nu ook ten aanzien van zijn beslissingen over nieuwe wapenpro gramma’s. Schmidt en zijn coalitiepartner Gen scher (minister van buitenlandse zaken en FDP-voorzitter) zijn er nog steeds van overtuigd dat de door de Oost-verdragen ingeslagen weg van stapsgewijze ontspan ning met de socialistische landen veel heil zamer is dan de harde koers van Carter. De voorzichtige politiek van de West- duitse sociaal-liberale coalitie houdt na tuurlijk verband met nationale politieke factoren. Duitsland is immers een gedeeld land. Naar aanleiding van de discussie over de mensenrechten zijn de oude tegen stellingen tussen aanhangers en tegenstan ders van de Oost-politiek weer opgebor reld. Ook de oude verwijten doen in Bonn weer de ronde: koude-oorlogpolitiek aan de ene, nederige onderwerping voor de dictator uit het Oostblok aan de andere kant. Als de CDU-CSU-oppositie eist dat Schmidt aan de zijde van Carter eindelijk eens de „bloedende” grens met de DDR ter sprake moet brengen, dan vreest de bonds kanselier een aanslag op zijn behoedzame onderhandelingskoers met het oosten. Bovendien weet Schmidt dat een Duitse politicus die zich met de mensenrechten bezighoudt onmiddellijk met het Duitse verleden wordt geconfronteerd. De gesprekken tussen de bondskanselier en de Amerikaanse president over de men senrechten zijn belangrijk, met name ook omdat in Bonn bekend is geworden dat er in de herfst weer met de DDR wordt onderhandeld. vier gesprekspartners het beter vonden naast een zeer voorlopige eerste ronde over de VAD eerst overeenstemming te bereiken over het algméne sociaal-econo- mische beleid, zoals Den Uyl dat in zijn twee tot nog toe verschenen memoran dums heeft geschetst. Daarover werd tot diep in de nacht vergaderd. Volgens het CDA moet in de komende jaren aanzien lijk meer worden bezuinigd dan Den Uyl in die nota’s aan de formatiepartners heeft voorgesteld. De PvdA voelt daar echter niets voor. De Finse minister van Buitenlandse Za ken, Paavo Vaeyrynen, verklaarde dat Finland „natuurlijk positief” zal reageren op het Russische verzoek. De procedure zal zo snel mogelijk worden afgerond, al dus De Finse bewindsman. De beide ka pers lopen de kans tot zeer zware straffen te worden veroordeeld wanneer zij in de De Sovjet-Unie heeft vanmiddag de Fin se regering officieel om uitlevering ge vraagd van de beide kapers die respec tievelijk 19 en 22 jaar oud zijn. Aan de onderhandelingen werd o.a. deel genomen door de Finse prmier Tae Hkae- Sovjet-Unie voor hun daad worden be recht. De overgave van de kapers vond plaats kort nadat de drie laatste passagiers die nog in gijzeling werden gehouden kans hadden gezien te ontsnappen. De kapers hadden gisteren de gehele dag onderhandeld met de Finse autoriteiten over een vrije aftocht naar het Westen. Het tijdens een binnenlandse vlucht van Petrozavodsk naar Leningrad gekaapte toestel van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot werd zondag, met aan boord 72 passagiers en vijf bemanningsle den, gedwongen te landen op het vliegveld van Helsinki. Kort na de landing werd de bemanning door de kapers vrijgelaten. maa en de Russische ambassadeur in Hel sinki. MADRID (Reuter, DPA, AP). De cen trale bank van Spanje heeft vandaag mee gedeeld dat zij de koers van de Spaanse peseta omlaag zal laten „zweven” tot een waardevermindering van 19,9 percent ten opzichte van het huidige interventiepeil is bereikt. Gisteravond sloegen de kapers een aan bod van de Finse regering af om met een klein vliegtuig (een Cessna) naar een wes telijk land te vliegen. AMSTERDAM (ANP). Gisteravond tussen 8 en 9 uur heeft een onbekende ingebroken in het Vincent van Gogh Mu seum in Amsterdam. De inbreker werd door één van de permanent aanwezige bewakers van de nachtveiligheidsdienst om tien minuten voor negen op heterdaad betrapt. Zonder iets te kunnen meenemen sloeg hij op de vlucht en ontkwam voordat de ijlings gewaarschuwde politie enkele minuten later arriveerde. De man had niet verder kunnen komen dan de kantoor ruimte. In het kantoor bleek de man enige laden te hebben opengebroken. Ook werden aanwijzingen gevonden, dat hij overigens tevergeefs gepoogd had de museumruimte te bereiken. Een dergelijk dreigement werd her haalde malen geuit, o.a. om een vertrek naar Zweden af te* dwingen. Zweden had overigens al laten weten dat de kapers niet welkom waren. Uit het politieonderzoek is inmiddels ge bleken, dat de Marokkaan maandagavond met enkele vrienden het koffiehuis had bezocht. Omstreeks 4 uur ’s morgens had hij het pand verlaten. De politie vermoedt dat de jongen elders is neergestoken en zich vervolgens ernstig gewond naar het koffiehuis heeft teruggesleept. Het steek wapen werd niet gevonden. Later op de avond werden alle resterende gijzelaars op drie na vrijgelaten. Vanmorgen vroeg zag dit trio kans te ontsnappen, waarna beide kapers, zich een voor een aan de politie overgaven. Friedrich Nietzsche: Wij verblijven graag in de vrije natuur, omdat deze geen mening over ons heeft. DINSDAG 12 JULI 1977 67e jaargang no 212 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Hoge druk neemt iets af maar geeft ook morgen nog droog weer. De grens van zon en wolkenvelden blijft in ons gebied liggen. Bij be wolking 17-19 graden, bij zon 20-22 graden. Zwakke noordelijke wind. Zeewater: 19 graden. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.tn. NATEBO-AMSTEL VEEN, tel. 020-456456 AMSTERDAM (ANP). In de Eerste Egelantiersdwarsstraat in Amsterdam is vanmorgen omstreeks vijf uur een 16-jari- ge Marokkaan B. M. liggend voor de deur van een koffiehuis aangetroffen. Hij bleek met een scherp voorwerp, vermoedelijk een mes, in de rug te zijn gestoken. De jongen werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht, waar hij een half uur later overleed. Gistermorgen gebeurde hetzelfde met alle vrouwen en kinderen. In de loop van de middag werden nog eens 21 gijzelaars vrij gelaten en bovendien zagen zes passagiers kans te ontsnappen. -Gisteravond waren nog 23 gijzelaars aan boord, alsmede twee nieuwe piloten van Aeroflot.' Om deze pilo ten hadden de beide kapers verzocht met het dreigement het toestel te zullen opbla zen. Het nieuwe interventiepeil is bepaald op 87,30-87,50 per dollar. Het oude bedroeg 69,89-70,09 peseta per dollar. Met inter ventiepeil wordt bedoeld het koersniveau waarop de centrale bank een verdere da ling zal voorkomen door ingrijpen op de wisselmarkt. De belangrijkste taak waarvoor de Spaanse regering staat is het opstellen van een economisch plan voor de middellange en lange termijn. De OESO (organisatie van 24 indus trielanden) vindt dat de inflatie in Spanje moet worden teruggedrongen tot twintig percent tegen het einde van dit jaar. Op het ogenblik bedraagt de inflatie 23 per cent. De OESO acht het noodzakelijk dat Spanje zijn export vergroot, aangezien het tekort op de Spaanse handelsbalans dit jaar anders wel eens 7,2 miljard dollar zou kunnen bedragen. (Zie verder pagina economie) De nieuwe berekeningen voor kabinets formateur Den Uyl vormen een aanvulling op de sombere voorspellingen van de Cen traal Economische Commissie (CEC), .een commissie van topambtenaren. De CEC kwam tot 245.000 a 270.000 werklozen in 1981, als er niet verder op de collectieve uitgaven (Overheidsuitgaven en uitgaven voor sociale voorzieningen) wordt bezui nigd. Kabinetsformateur Den Uyl mikt op een aantal van 150.000 werklozen in 1981. De het afgelopen weekeinde gebleken verschillen van mening tussen PvdA en CDA over de in de komende jaren uit te voeren bezuinigingen op de collectieve en overheidsuitgaven hebben gisteravond ge leid tot een verandering in de plannen van kabinetsformateur Den Uvl. Aanvankelijk zou Den Uyl met de frac tieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D’66) beginnen met de discussies over één van de nog resterende hervormingsvoorstellen, de vermogens- aanwasdeling. Maar maandag bleek dat de De reders hadden om het gesprek ge vraagd omdat zij meer zekerheid wilden hebben over de toekomst van de haringvis serij. Zij toonden zich tevreden over deze opstelling van minister Van der Stee. Voorzitter N. Parlevliet van de redersvere- niging: „In ieder geval is nu zeker dat de gemeenschappelijke aandacht gericht zal zijn op het draaiende houden van onze vloot”. En secretaris dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg: „Onder de huidige omstan digheden hs niets verder mogelijk. Daar hebben we alle begrip voor”. Minister Van der Stee wilde na afloop van het beraad niet zeggen of zijn opstel ling zou betekenen dat de haringvisserij de komende jaren wordt gesubsidieerd. „Wij doen verder geen uitspraken. De situatie is uiterst onzeker, omdat het Europese beleid nog geen vorm heeft. Er zal vermoedelijk pas in september meer te zeggen zijn”, aldus de bewindsman. De minister vond dat als belangrijkste eerste doel nu zekerheid moet worden ver kregen over de toekomst van de vissers. „Wij zullen in die tussentijd voortdurend overleg voeren met de vissers. Voor nu kan ik alleen maar zeggen dat de vloot volgens mij toekomst heeft”, zei hij. Acht Nederlandse trawlers hebben em plooi gevonden in Denemarken. De vissers kopen daar haring die door Deense vissers is gevangen voor de vismeelindustrie. Volgens de heer Parlevliet betalen de Nederlandse vissers iets meer dan de Deense industrie. Parlevliet verwacht dat de acht trawlers nog twee weken in de vaart kunnen blijven met het wegbrengen van Deense haring naar Nederland. Dan is de tijd van de maatjesharing voorbij en zullen de schepen - als er geen ander werk komt - zich moeten voegen bij de vloot van ruim dertig Nederlandse trawlers die voor de kant ligt sinds Engeland op 1 juli een haringvangstverbod instelde in zijn 200- mijlszone. Ongeveer 500 vissers zijn thans zonder werk. (Zie verder pagina economie) In principe is Schmidt het over de men senrechten met Carter eens. Ook hij vindt dat de mensenrechten niet moeten worden beperkt tot betere reismogelijkheden, ge makkelijker telefoneren of het bijeenbren gen van uit elkaar geraakte families. Maar de bondskanselier vreest dat deze mense- lijke „verlichtingen” in groot gevaar ko men als hij, net als Carter, de machtheb bers in Moskou of Oost-Berlijn wegens hun aantasting van de mensenrechten openlijk aan de schandpaal nagelt Naar zijn zeggen, omdat „iedereen wilde dat hij vertrok”. De ontslagaanvraag van Revie, die in 1974 werd aangesteld als opvolger van Sir Alf Ramsey, werd van morgen al met grote koppen aangekon- digd in de Britse kranten en is inmiddels door de Engelse voetbalbond (FA) beves tigd. Don Revie (50) kreeg vooral bekendheid in de periode dat hij Leeds United onder zijn hoede had. Hij werd met die ploeg twee keer landskampioen en won éénmaal de beker. Tijdens zijn bewind won Leeds ook de Jaarbeursstedenbeker, de voorgan ger van de huidige UEFA-Cup. De kans bestaat dat, Revie opvolger wordt van de bij Manchester United ontslagen Tommy Docherty. Wie Engeland gaat begeleiden in de laatste kwalificatiewedstrijden voor het WK is nog niet bekend. In dat verband worden de namen genoemd van onder meer Bobby Robson (Ipswich Town), Dave Sexton (ex-Queens Park Rangers), Brian Clough (Nottingham Forest) en Jack Charlton (ex-Middlesborough). DEN HAAG. De haringvloot moet, als het maar even kan, blijven varen, ook als de haringvangst de komende jaren ernstig wordt beperkt. „Mocht er dan ove- r een aantal jaren een miljoen ton haring in de Noordzee zitten, dan moeten we nog een haringvloot hebben”. Aldus minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) na afloop van het beraad dat hij gisteravond had met een delegatie van de Redersvere- niging voor de Nederlandse zeevisserij. Pas als daarover overeenstemming wordt bereikt heeft het, zo vond men, zin om in detail verder te gaan met een tech nisch ingewikkeld en zeer omstreden wets ontwerp als de Vermogensaanwasdeling. Men vreest anders dat men het na zeer moeilijke, intensieve onderhandelingen eens zal worden over de VAD, terwijl de formatie daarna zou kunnen afspringen op verschillen in visie over het te voeren sociaal-economische beleid, het allesom vattende kader waarin alle andere ter dis cussie staande voorstellen geplaatst dienen te worden. Vorige week maakte formateur Den Uyl in zijn memorandum bekend dat de uit voering van de één-procentsoperatie het beperken van de groei van de collectieve uitgaven tot één procent per jaar een bezuiniging in 1981 vereist van vier mil jard gulden. (zje verder pagina 2) In de dierentuin van het Zwitserse Bazel is een dwergnijlpaard twee ling geboren, een vrij zeldzaam verschijnsel. Het hippopotamust weetal wordt hier door een oppas ser in bad gestopt. DEN HAAG (ANP). De Hermans Groep, die 86 supermarkten omvat, heeft meegedeeld, dat zij op de wereldmarkt tegen de gedaalde prijzen koffie heeft ge kocht. Van donderdag af zal de groep de koffie, die zij heeft laten branden, malen en verpakken, verkopen tegen ƒ4,50 per 250 gram. Volgens de Hermans Groep gaat het hier om koffie, die in kwaliteit gelijk is aan het bekende roodmerk. De Nederlandse koffiebranders hebben volgens de Hermans Groep van het minis terie van Economische Zaken het verzoek gekregen hun prijs te verlagen. In hun vergadering van afgelopen vrijdag hebben de koffiebranders besloten voorlopig nog een afwachtende houding aan te nemen. Regeringswoordvoerder Armin Grüne wald vond het onlangs in Bonn nodig weer eens te onderstrepen hoe goed toch wel de verhoudingen tussen de Verenigde Staten en de Bondsrepubliek zijn. Na de economi sche top in Londen in mei van dit jaar waren bondskanselier Helmut Schmidt en president Jimmy Carter immers op veel punten nader tot elkaar gekomen, zo stond in het communiqués. Overwegend droog en vrij zon nig, maar in het noordwesten en noorden veel bewolking. Vannacht weinig wind en minima van 14 tot 9 graden. Morgen overdag zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen en maxima van 17 gra den op de Wadden tot 27 graden in het zuidoosten van het land. LONDEN (Reuter/ AP). Don Revie, coach van het En gelse voetbalelftal heeft vandaag ont slag genomen.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1