Antilliaans bedrijfsleven moet boeten Bloedige VOLGENS GEHEIM TNO-RAPPORT: veldslag rond Londens filmbedrijf je Pech achtervolgt raket Cruise Albanië leest China de les Croissant I achtergrond vraagt asiel in Frankrijk ff Bom ontploft Frente Obrero-leider Papa Godett over hetze bij verkiezingen: •s ;n ef DUNVERDEELD Baader-Meinhof-verdediger Birmaans leger jaagt op opstandelingen :e? JAN HANLO 2 '3 19 7 7 JULI 1 2 DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 99 99 door Nico Scheepmaker en - ten iek ag dd- Irie ële ?au ou- om gui I (Door Jaap van Ginneken) PARIJS. De schrijver van een artikel over „theorie en praktijk van de revolutie” in het Albanese partijblad „Zeri i Popullit” van eind vorige week - vermoedelijk partijleider Enver Hoxha - leest China - tot nu toe Albaniës enige bondgenoot in de internationale politiek - danig de les. China is het grootste, Albanië het kleinste communistische land ter wereld. Met twee- en een half miljoen inwoners heeft Albanië een bevolking ter grootte van Zuid-Holland, met 30.000 vierkante kilometer een oppervlakte ter grootte van Nederland. Het ligt aan de Adriatische Zee tegenover de zuidpunt van Italië, ingeklemd tussen Griekenland en Joego-Slavië. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Een tot nu toe geheim gebleven TNO-rapport heeft onder meer tot de conclusie geleid dat bij een ramp met een geladen aardgastanker voor de kust bij de Maasvlakte meer dan 10.000 mensen het leven zouden kunnen verliezen. Een dergelijke berekening slaat op de meest ongunstige omstandigheden: de grootste ontploffing en de hoogste slachtofferdichtheid. trijfël Kans op reusachtige ramp door Er zijn twee manieren waarop de ont- gedeelte- A een ern- een ;ren nan g te t in elij- rlij- ntal met de waarbij een deel van het centrum van Willemstad in vlammen opging. Het verlies dat zijn partij bij de Staten verkiezingen leed, is volgens de Frente- leider het directe gevolg van de campagne tegen de Frente op radio en televisie door „de economische machten en de bisschep van Willemstad". „Via gekochte zendtijd beweerden ze dat wanneer men op de De theorie die hierbij door Mao werd ontwikkeld, js die1 van de „drie werel den". De Eerste Wereld is die van de beide supermogendheden, die met el kaar wedijveren om de hegemonie en die men tegen elkaar moet uitspelen om te voorkomen dat ze de wereld onder elkaar verdelen. De Tweede Wereld is die van hun respectievelijke bondgenoten, zoals de Oosteuropese landen aan de ene kant en West-Europa en Japan aan de andere, die men van de grootmachten moet proberen los te weken. En de Derde Wereld is die van de slachtoffers van het dat van Fidel Castro op Cuba zou willen invoeren, wijst Godett van de hand: „Het Cubaanse systeem is op de Antillen niet mogelijk. Cuba heeft grondstoffen, wij niet. Ik heb wel veel sympathie voor het Cubaanse systeem." Een bewijs daarvan zou een Cubaans vlaggetje op zijn bureau zijn. Het ontbreekt. Het is volgens de Fren- teleider stukgegaan en wordt gerepareerd WASHINGTON (UPI). De Cruise-ra- ket, waarvan de Amerikaanse regering de ontwikkeling wil bespoedigen na het schrappen van de B-l bommenwerper, is bij de zes proefvluchten die tot dusver zijn gemaakt drie keer neergestort. Volgens zegslieden in kringen van het Congres De Frente is een nationalistische partij, waarom heeft ze dan van de onafhanke lijkheid voor de Antillen geen punt ge maakt in de verkiezingsstrijd? „Ik vind de verhouding met Nederland nog steeds een koloniale. Toch moet de soevereiniteits overdracht nog wachten. Ik ben-het met dg Antilliaanse politici eens, die zeggen dat onze onafhankelijkheid „planmatig" moet worden voorbereid." Daar zal volgens Go dett nog wel tien tot vijftien jaar voor nodig zijn. Overigens prijst Godett het Nederlandse „koloniale systeem". Tegenover andere Zuidamerikaanse landen en voormalige Engelse kolonies staan wij er goed voor”. IVan onze redacteur in Engeland, Henk Leffelaar) „De poëtische concentratie in dit vers is mij iets te dunverdeeld. Ik vergelijk alles met de poëtische concentratie van de schaarse epigrammen en korte gedichten die er nog over zijn van de Griekse lyrici (en daar dan nog mijn selectie uit). Die hebben dan ook zo ongeveer de concentra tie van een lepel Liebig op een lepel ko kend water". „Zeg, je hebt altijd goede aanhalingen. Die van Shaw vind ik bijvoorbeeld weer erg geruststellend voor mij persoonlijk. Want wanneer is een aanhaling goed? Als ze geruststellend is. Waarheden die men niet half trachtte te verdringen, had men zelf ook wel kunnen zeggen, en waarheden die men niet allang geweten heeft, zijn niet verrassend". „Het leest prettig, een brief in zes stukjes verdeeld, zoals je toen op mysterieuze UNO-plakpapiertjes getikt had. Is UNO en UNESCO hetzelfde? Of is er een dergelijk verschil in als tussen romantisch en roma nesk of picturaal en pittoresk?” „De poëzie (voor zover ik die zelf maak en ook wel van anderen) is voor mij de vakantie van het denken”. „Je merkt wel: hier spreekt een filosoof, ja, een bonvivant (lichtmis) die van alle markten thuis is. Erotiek, psychologie. Ach ja, als dichter móet je wel. Met 'n kruimeltje ervaring, 'n behoorlijke en in ieder geval levendige fantasie en vooral het plezier om te deduceren en te veralge menen komt men o zo ver. Formuleer een individueel geval (dat gerust enkel op ver beelding mag berusten) als iets dat in ’t algemeen geldt en men heeft al een bewijs, een aprioristisch transcendent vlindernet dat men in een oogwenk om elk existerend vlindertje heen kan bouwen. Maar sinds Sartre mag dat misschien niet méér. Dat zou jammer zijn, want het systeem doet 't altijd uitstekend. Maar komaan, beëindi gen wij het ouwehoeren. Dag Simonnetje. Ik ben een beetje melig, 'n tikje een ver molmd gevoed vanavond, ’n tikje ascetisch, ‘t Liefste ging ik aan m'n vergrootglas slijpen, maar ik heb geen draaiende slijp steen en met m’n vijl is 't te vermoeiend”. RANGOON (UPI). Birmaanse rege ringstroepen hebben in de periode van januari tot juni van dit jaar meer dan 500 communistische opstandelingen gedood en twee gevangen genomen bij 93 gevech ten. Dit is gisteren door het officiële Bir maanse persbureau bekendgemaakt. Het leger Verloor 130 man aan doden en 42 gewonden De strijd werd in hoofdzaak gevoerd in de deelstaat Sjan. heeft het ministerie van Defensie nooit geantwoord op eerder dit jaar in een rap port van de Algemene Rekenkamer gestel de vragen. Het rapport leverde kritiek op het besluit zowel een versie voorde mami- ne als voor de luchtmacht te ontwikkelen >ren stad akte nen tiuis aagt ock- uur- ond Het kantoor van de Iranese luchtvaart maatschappij Iran Air in Zurich is gis teren verwoest na een bomaanslag. De aanslag werd gepleegd op het moment dat de Zwitserse minister van Econo mische Zaken een bezoek brengt aan Iran. de ten in om ;eer ees De ge- ijs” ten m- iier ina atie den ige- an iw •en :ch ge- an :ht ;en or- jen len in- ee- ?ks ir- en ijs er en m. as na un ar en ar n- ir- n, m is. er en d, de ht an at de en het plaatste vraagtekens bij de bewe ring dat de proefvluchten van de lucht- machtversie, die ALCM wordt genoemd, aan de gestelde eisen hadden voldaan. compenseren door verbeterde betrekkin gen met de Verenigde Staten na te stre ven, en zich er daarbij in de praktijk toe laat verleiden een politiek te voeren van „de vijanden van mijn vijanden zijn mijn vrienden”. Dus alle anti-Russische krachten steunt, zelfs als dat pro-Ameri- kaanse krachten in de hand werkt, zoals LONDEN. Vierduizend Londense po litieagenten zijn er gisteren aan te pas gekomen om een massademonstratie van ruim 11.000 vakbondsleden in bedwang te houden voor de poorten van Grunwiek, een fabriekje dat amateurfilms ontwik kelt en afdrukt. Dertig mensen, onder wie 18 agenten, werden met verwondingen overgebracht naar ziekenhuizen. Minister van Binnenlandse Zaken Merlyn Rees noemde het aantal gewonde agenten in het parlement „onaanvaardbaar". Grunwiek ontsloeg verleden jaar augus tus 137 arbeiders die in staking gingen voor hogere lonen. De fabriek die zowel vakbondsleden als niet-vakbondsleden on der zijn personeel telt, stelde zich op het standpunt dat de vakbondsleden de ande ren niet konden dwingen lid te worden van hun bond. Sinds de staking is Grunwiek in bedrijf gebleven door het aanvoeren van niet-vakbondspersoneel dat iedere dag wordt binnengebracht door middel van een dubbeldekkerbus. De meesten van hen zijn van Pakistaanse of Indiase oorsprong. De bussen worden dagelijks opgewacht door stakend personeel, nu versterkt door leden van sympathiserende vakbonden. In de afgelopen weken hebben zich voor de bedrijfspoorten gewelddadige taferelen afgespeeld, die gisteren echter werden overtroffen door de omvang van de massa en het aantal agehten dat was opgeroepen om de menigte in bedwang te houden. Bovendien werd in Noord-Londen een de- monstratiemars gehouden van duizenden andere sympathisanten. De stakers verlangen dat de directie van het filmverwerkingsbedrijf (voor films van vakantiegangers die nu langer dan ooit op hun kiekjes moeten wachten) hun vakbond APEX erkent, en de 137 ontsla- gen werknemers weer in dienst neemt. WILLEMSTAD (ANP). „Het bedrijfs leven op Curasao zal moeten boeten voor de hetze, die het tijdens de verkiezings campagne tegen de Frente heeft gevoerd". Zo heeft Wilson „Papa” Godett, de demis sionaire Antilliaanse minister van Socia le Zaken en Arbeid en leider van de Cura- Qaose arbeiderspartij „Frente Obrero”, verklaard tegenover het ANP. De partij van Godett verloor bij de Antilliaanse parlementsverkiezingen op 17 juni twee van haar vijf zetels. Wat de Frente tegen het bedrijfsleven gaat ondernemen, wil Godett niet zeggen. „U zult wel zien. Hij is de man die in mei 1969 achter de ongeregeldheden stond, staatsgasmaatschappij Sonatrach voor de levering van aardgas. Dit moet per schip worden aangevoerd. Het grootste gevaar van het vervoer van aardgas in schepen is de mogelijkheid van een aanvaring of een ongeluk bij het over pompen van het aardgas. Vooral wanneer het aardgas op open water vrij komt, wordt aan factoren voor een enorme ont ploffing voldaan.' het gas kan zich dan gelijkmatig verspreiden en omdat het bij een temperatuur van 160 graden onder nul wordt vervoerd is het op dat moment nog zwaarder dan lucht. Op de wal zouden de gevaren kleiner zijn omdat het gas zich dan niet over een groot oppervlak kan verspreiden. STUTTGART (DPA). Baader-Mein- hof-verdediger Klaus Croissant heeft een gerechtelijk verbod om het land te verla ten genegeerd en zal in Frankrijk politiek asiel vragen. Dit is gisteravond door het kantoor van de advocaat in Stuttgart mee gedeeld. Een bevel tot inhechtenisneming van Croissant werd een jaar geleden door een rechtbank in Stuttgart tegen een borgsom van 80.000 mark buiten werking gesteld. De advocaat moest zijn papieren inleveren en zich tweemaal per week bij de politie melden. De justitie in Karlsruhe toonde zich gis teren verrast over de melding dat Crois sant naar Frankrijk vertrokken was. In de verklaring over Croissants vertrek staat dat het de advocaat als „verdediger van politieke gevangenen” waaronder An dreas Baader en (wijlen) Ulrike Meinhof „het niet langer mogelijk was in de Bonds republiek Duitsland zijn taak als advo caat, het leven van de gevangenen van de RAF (Rote Armee Fraktion) te bescher men, uit te voeren.” Tegelijkertijd is bekendgemaakt dat Croissant vandaag in Parijs „met steun van verscheidene organisaties en talrijke persoonlijkheden" een persconferentie zal geven. Eind juni werd Croissant een gedeelte lijk verbod opgelegd zijn beroep uit te oefenen. Hem werd verboden zaken te behandelen die met de staatsveiligheid of landverraad te doen hebben, uitgezonderd zaken die hij al behandelde. In mei was vervolging tegen hem inge- steld wegens vermeende steunverlening aan een misdadige vereniging (de RAF). imperialisme en het zgn. sociaal-imperia lisme, die men moet trachten tot een zo breed mogelijk front bijeen te krijgen om de strijd te kunnen winnen. En die gevoelens winnen ook terrein bij sommige maoïstische groepen en vriendschapsverenigingen met China in West-Europa. Getuige onder meer het geruchtmakende aftreden vorige week van de voorzitter van de Frans-Chinese vriendschapsvereniging, prof. Bettel- heim, die de laatste jaren veel opzien heeft gebaard met een serie belangrijke studies over het ontstaan van het stalinis me in de Sowjet-Unie. Hij maakte daar bij sterk gebruik van maoïstische ver nieuwingen binnen de marxistsche theorie. ploffing, die bij een grote gasontsnapping vrijwel zeker volgt, zich kan voltrekken. Ofwel door een gefaseerde ontsteking, waarbij niet van een echte ontploffing sprake is, ofwel, wanneer de omstandighe den hiervoor aanwezig zijn, door detonatie van alle gas tegelijk. Deskundigen achten de mogelijkheid dat dit zich voordoet evenwel klein. In ieder geval zouden bij zo’n ontploffing de gevolgen tot 23 km ver in de omtrek merkbaar zijn. De kans dat er ongelukken gebeuren met grote gastankers wordt groter geacht dan met andere schepen. Gastankers lig gen bijvoorbeeld vrij hoog op het water omdat de tanks een bepaalde vorm moeten hebben en omdat die tanks (isolerende) dubbele wanden moeten hebben. Zeer gro te gastankers bestaan op het ogenblik nog nigt, maar o.a. scheepsbouwer Cornells Verolme heeft plannen in ontwikkeling voor de bouw van mammoetgastankers. Het lijkt daarom uitgesloten dat een ter minal voor gastankers gewoon in een ha ven aan land zou worden ingericht. De Gasunie heeft hiervoor wel plannen (bij de vloeibaargas-installatie die men voor piekdagen op de Maasvlakte heeft ge- bouwd), maar gezien de huidige stand van de veiligheidbeperkingen zullen de ver schillende overheden niet erg geneigd zijn om hiervoor toestemming te geven. In verband hiermee is al gezocht naar alternatieve plaatsen op zee. Een locatie op de Schouwenbank (voor Goeree) en twee plaatsen bij Hoek van Holland (op ver schillende afstanden uit de kust) en een bij Noordwijkerhout zijn onderzocht. Het is absoluut nodig dat dergelijke landings plaatsen zich in rustig water bevinden. In de beginfase is ook nog bekeken of er mogelijkheden waren voor een gastermi nal aan de Eemshaven, maar gezien de problemen die het varen door het Wadden gebied zou opleveren, heeft men hiervan al snel afgezien. Inmiddels is ook berekend wat zo’n locatie ip zee zou kosten: rond de 700 miljoen gulden, een half miljard meer dan een installatie op de Maasvlakte. De instanties die zich met de vergunnin gen moeten bezighouden onthouden zich nog van rechtstreekse uitspraken. Maar het is wel duidelijk dat de animo in Rotter dam (gronduitgifte), Zuid-Holland (bej stemmingsplan) en Rijnmond (hinderwet) niet groot is om een terminal op de Maas vlakte toe te laten. Frente stemde men zijn stem gaf aan een communistische partij, die alle bezittingen wilde naasten”, aldus Godett. Is zijn partij dan niet communistisch? „Nee, de Frente is communistisch noch socialistisch. Wij zijn een nationalistische partij zonder bindingen met buitenlandse partijen.” Beschuldigingen van tegenstan ders dat hij op de Antillen een systeem als Albanië nu verzet zich tegen deze theo rie van China en vooral tegen de praktijk die daaruit de laatste jaren is ontstaan. Het genoemde artikel herinnert eraan dat Lenin en Stalin hebben gezegd dat er vier tegenstellingen zijn die de internati onale verhoudingen bepalen: die tussen het socialistische en het kapitalistische blok, binnen die laatste groep tussen arbeid en kapitaal en tussen imperialisti sche mogendheden onderling, en ten slot te die tussen de laatste groep en de uitge buite landen. Albanië meent dan ook dat de Chinese analyse de werkelijke proble men versluiert/ ook al wordt dat niet met zoveel woorden gezegd. Het is trouwens duidelijk dat het initia tief van Tirana mede in verband staat met de jongste partijstrijd in Peking. De links-radikale Groep van Vier, die nu in China is weggezuiverd, stond in Albanië in hoog aanzien. Ruim een half jaar na deze crisis meent men kennelijk dat de beschuldigingen die tegen hen zijn ingé bracht weliswaar niet geheel uit de lucht zijn gegrepen, rrihar toch ook nog niet erg hard zijn gemaakt Als het goed is zijn de boekwinkels van af morgen bevoorraad met de eerste van drie delen Brieven van Jan Hanlo. Uitge ver Geert van Oorschot geeft ze uit, elk deel zal ongeveer 1000 bladzijden beslaan. Jan Hanlo heeft zich in de beginjaren ’50 een nationale reputatie verworven met zijn gedicht „Oote oote boe" (een reputatie vergelijkbaar met die van Karei Appel en Piet Ouborg in de beeldende kunst; men was in die tijd nog buitengewoon schichtig ten aanzien van ongewone kunstuitingen), maar de poëzieliefhebbers waarderen opk zijn overige gedichten, en kennen ook zijn niet al te overvloedige proza. Het verras sende van deze gigantische brievenbunde ling is - afgezien van het feit dat iemand in deze eeuw van de communicatie über haupt nog zoveel brieven schreef in plaats van ordentelijk te telefoneren als u en ik - dat Hanlo, zoals Van Oorschot terecht zegt, „zijn grote schrijverschap bij uitstek in zijn brieven heeft aangetoond”. Het lijkt inderdaad of hij Zijn aardigste zinnen, zijn beste formuleringen, voor de brieven aan zijn vrienden en kennissen bewaarde. Uit de drukproeven van zijn correspondentie met Simon Vinkenoog heb ik ten bewijze wat zinnen en alinea's bloemgelezen: „Het wonderlijke is dat ik soms, op schrift, een soort van gemoedelijke, hoogst vredelievende grappigheid kan pres teren". „Uw haat-artikel heeft mij niet geboeid. Ik .heb er geen zin in me er erg in te verdiepen. Het enige wat ik er bij denk, is; „Ja, die man schijnt nogal te haten”. Ik heb ook geen zin over eigen haat te begin nen. Die zit veilig in een ijzeren kist, mis schien zit er niet eens zoveel in. Misschien ook wel. In ieder geval: hoe minder last ik van mijn haat heb, hoe liever. Ik vind haten zeer onaangenaam en doe het alleen als ik in zeer ongelukkige omstandigheden ben. Ik vrees het ongeluk en de haat die erbij hoort". „Ik vind hoofdletters heel nuttige instru menten. Daarbij is het onmogelijk ze soms weg te laten wanneer men ze niet soms schrijft". Rijnmond-milieubestuurder A. van Dijk: „Ik vind het trouwens ook vreemd dat men die contracten al heeft afgesloten voordat men een plaats heeft om het gas te ontvangen. Zo’n contract brengt namelijk vrij zware verplichtingen met zich mee. Als je geen gas kan ontvangen op de datum dat de levering begint, moet je tóch betalen. Daar zit bijvoorbeeld België op dit moment waarschijnlijk mee. Het eerste gas komt daar al in 1980 aan, maar dan zijn ze waarschijnlijk nog niet klaar. Ik geloof dat er voor Nederland iets meer speling is; ik dacht dat het eerste gas hier rond '83-’84 moet arriveren." tankschepen met vloeibaar gas Het bestaan van het rapport is gister avond onthuld in de VARA-actualiteiten- rubriek Achter het Nieuws. Afgelopen vrijdag is het rapport ter sprake gebracht in de ministerraad. Dit naar aanleiding van het contract dat de Nederlandse Gasu nie heeft afgesloten met de Algerijnse De Democratische senator William Proxmire maakte in april gedeelten van het geheime rapport van de Rekenkamer openbaar. Daarin stond dat twee van de zes proeven met de ALCM waren mislukt. Een woordvoerder van de luchtmacht be vestigde later dat de ALCM-raket ook bij een derde proefvlucht was neergestort. De oorzaak lag in een voortijdig gesloten brandstofventiel, waardoor de raket zes kilometer van haar doel terecht was geko men. Volgens deze woordvoerder kon ech ter niet van een mislukking worden ge sproken aangezien de doelstelling, het tes ten van de vluchteigenschappen en hets navigatiesysteem, wel waren verwezen lijkt. De andere twee keren dat de ALCM neerstortte lag de oorzaak in een motorsto ring en het slecht functioneren van een gyroscoöp in het navigatiesysteem, het „hart” van de Cruise-raket, waarop haar grote nauwkeurigheid berust. Het rapport veroorzaakte een scjlerpe controverse. Deskundigen van het Penta gon zeiden dat de onderzoekers van de rekenkamer onvoldoende ervaring had den en niet de bekwaamheid bezaten om een betrouwbaar technisch oordeel van de Cruise-raket te geven. In kringen van het Congres merkte men echter op dat het ministerie geen antwoord had gegeven op de technische vragen die het rapport had opgeworpen. In december werd een zevende proef- I vlucht van de ALCM afgelast. Toen hoor de men de veronderstelling dat het pro gramma van de luchtmacht in moeilijkhe den verkeerde. Maar in januari vond een beleidsgroep op hoog niveau dat de testre sultaten bevredigend waren. De groep zet te het sein op veilig voor de voortzetting van de ontwikkeling van de ALCM van de luchtmacht en de „Tomahawk" van de marine. Voor het lopende begrotingsjaar zijn geen nieuwe'proefvluchten voorzien, maar men verwacht dat het aantal van 26 proef vluchten, die op het programma staan van het op 1 oktober beginnende begrotings jaar, zal worden opgevoerd. Net als in dat laatste land bevochten de communistische partizanen er aan het eind van de Tweede Wereldoorlog zelf vóór een groot deel hun bevrijding. Beide werden dus niet zoals zoveel andere Oosteuropese landen door de Sovjet unie bevrijd. Dat uitte zich al spoedig in hun eigenzinnige politiek binnen het Oostblok. In 1946 aanvaardden ze een soortgelijke grondwet en een soortgelij ke opstelling in de internationale verhou dingen. Bij de breuk tussen Tito en Sta lin, twee jaar later, koos Albanië echter de Russische zijde en veranderde op nieuw twee jaar latei- zijn grondwet naar Russisch model. Maar bij de breuk tussen Kroesjtsjev en bijvoorbeeld tijdens de Angolese burge- Mao in 1960-61 kiest het de zijde van de roorlog. laatste en van een lijn die de opkomst van een „revisionistische elite” moest te genhouden door een verheviging van het revolutionaire elan. In het midden van de jaren '60 lanceerde men in Tirana dan ook een culturele revolutie naar het voor beeld van Peking, die zich overigens vooral richtte tegen de resten van religio siteit. Albanië verbreidde de maoïstische opvatting in Europa: door middel van radio uitzendingen en perspublikaties. Nauwelijks een decennium later echter begint ook die vriendschap te bekoelen, wanneer China de verslechterende ver houding met de Sovjet-Unie probeert te

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3