io ^VERWIJK5CH[ Doppers Toppers Sloop L ^Conservenfabriek ERWTENSOEP. DINSDAG 1 2 JULI 19 7 7 6 '/beverwijk f (HolianéfL I BEVERWIJK-HEEMSKERK U voor in st BS rijtje, bedekt met een linnen lapje, een plankje en een zware steen. In een Amerikaans tijdschrift verscheen een spot prent van in een machine marcherende varkens, die er aan de andere kant als worstjes weer uitkwamen. In november van het jaar 1902 was dat in Bever wijk werkelijkheid geworden. In die maand werden 300 koeien de fabriek aan de Breestraat ingedreven en in februari daarna zijn die door de soldaten van het Indische leger in de binnenlanden van Atjeh en Djambi in de vorm van gehaktballen smakelijk opgepeuzeld. Dat vertelt ene Frans Netscher in 1902. Wij von den zijn verhaal in het Prentenkabinet van het echtpaar Van der Linden in Wijk aan Zee, dat ook de foto’s voor deze pagina beschikbaar stelde. veemarkten in Velsen, Alkma ar, Purmerend en Hoorn. De grote order voor de gehaktballen kwam van het „Ministerie van Koloniën” ten behoeve van In januari trokken de slopers de 25 meter hoge schoorsteen omver. In de herfst van 1970 restte er nog slechts een grote vlakte. Het was toen nog helemaal niet zeker of en wanneer Pakhoed zou beginnen aan de bouw van het nieuwe winkelcen trum, dat op deze plaats moest komen. Onder de middenstand gingen er al gauw stemmen op om er voorlopig maar een grote parkeerplaats van te maken. f De vlees- en visafdeling is niet de grootste. De verwerking van groenten is hoofdzaak. In de druk ke tijd worden er rond het jaar 1900 ongeveer twaalfduizend kilo „doppertjes” verwerkt en mas sa’s wortelen, andijvie, spruitjes, selderie, diverse koolsoorten, appelmoes, enzovoort. Maar tot het assortiment behoren in 1902 ook al fazanten, kwar tels, leeuweriken, pasteien, salmis (ragout van ge braden gevogelte), zalm, elft (zeevis), keeltjes en lipjes (delen van kabeljauw), kalfstong, tête de veau, schildpadsoep, londonderry, doperwtjes met duif en nog veel meer exclusieve produkten, in totaal zeshonderd geconserveerde artikelen in blikken en flessen van verschillende afmetingen. De verslaggever Frans Netscher neemt zijn lezers om een indruk te krijgen van de grootte van het bedrijf mee naar de zolders, die hem zelf gewel dig imponeren. „Wanneer men weet, dat ze bijna over de gehele oppervlakte der gebouwen lopen en dat deze een uitgestrektheid hebben van ongeveer 3095 vierkante meter, dan kan men zich een denkbeeld vormen Frans Netscher vond het niet toevallig, dat deze „nationale industrie” in Beverwijk was ontstaan. Immers, „Beverwijk is de hoofdplaats van Noord- Kennemerland, welke streek alom beroemd is we gens de „tuinderijen en warmoezierderijen”. „Van daar uit worden per schuit, per trein en per stoom boot grote ladingen en partijen groenten naar de steden vervoerd”. Voor de conservenfabriek kon den de groenten vers uit eigen areaal worden aange voerd. En Beverwijk was toen ook het middelpunt van een Noord-Hollands veeteeltgebied met belangrijke Pas in 1969 is het fabriekscomplex in de hoek van Bloksteeg en Breestraat afgebroken, voor zover de gebouwen toen al niet waren gesloopt door de lieve jeugd. in ?n •e- in jn sk iV- is Ie ii- o- ?el ie- ?n ?s- ar ds iet sn ij- >e- ?r- er 'B rd «J ?t- [e- 'd ie o- n. 5d MISSCHIEN meer nog dan door de aardbeien heeft Beverwijk in deze eeuw in binnen- en buitenland bekendheid gekregen door de Beverwijksche Conservenfabriek, die gestaan heeft op de plaats waar nu het nieuwe winkelcentrum „De Bever” nog wordt afgebouwd. De Beverwijkers die nu tachtig jaar zijn hebben de hele ontwikkeling en de afbraak nog mee kunnen maken, want de fabriek werd gesticht in 1896. hoeveel tijd het kost die over te wandelen, ’t Zou dan ook ondoenlijk wezen over zulk een uitgestrektheid de goederen door arbeiders te doen dragen. Daarom zijn er over alle zolders rails voor smalspoor gelegd, waarover wagentjes de blikken en kisten in alle richtingen vervoeren. En wanneer men het spinne- web van al die rails met hun wissels en draaischij ven ziet, dan heeft men meer het idee op het rangeerterrein van een station te zijn dan op de reclame en etiketten, waarvoor een afzonderlijke kamer is ingericht met een kleurrijke inhoud van bij de duizend etiketten waarvan zelfs een catalogus of klarmer bestaat”. Uit het verslag uit 1902 blijkt wel, dat de Bever wijksche Conservenfabriek een voor die tijd op zienbarend bedrijf is geweest. Heel veel Beverwij kers hebben er gewerkt, ook veel vrouwen. '«UW. Rjóste^ie^ Buegcoenten,enz Van diepvries had toen nog niemand gehoord en het conserveren van levensmiddelen in blik bete kende in die jaren een omwenteling. In een gewoon gezin stonden ’s winters de Keulse potten nog op een het leger in Indië. In de voor die tijd zeer moderne 1:--1.;- fabriek was men in staat de order snel en machinaal te verwerken. Maar op de vrouwenafdeling moest er nog met de hand de ronde vorm aan worden gege ven, voordat ze door de koks konden worden ge braden. De schrijver is in 1902 ook erg onder de indruk van wat we nu de reclame-afdeling zouden noemen: „Wie van kleuren en kunstig drukwerk houdt, kan zijn hart in deze fabriek ophalen. Hij behoeft dan slecnts een kijkje te nemen in de afdeling der zolders van één enkele fabriek in de straat ener kleine Hollandse stad”. Inmiddels staat het winkelcentrum er al en wordt als sluitstuk hard gewerkt aan bouw en inrichting van het warenhuis, dat een grote „trekker” moet worden om Beverwijk weer tot een centrale plaats in Noord-Kennemerland te verheffen. Beverwijkse In 1969 ging de beuk er in (links boven). gehaktballen Atjeh naar soldaten in SOUP. Een oude reclame-ansichtkaart van de Beverwijksche Conservenfabriek met een wonderlijk allegaartje van mooie dames op uien, fietsbanden en een soort Jonas die een hapklaar brokje niet versmaadt (foto ónder). SS De conservenfabriek met de achterliggende tuinen (boven). De voorgevel aan de Breestraat met op de achtergrond de pijp die in 1970 beneden werd gehaald. •S3 J Bussenzolder, afdeling doperwten (foto links). Het winkelcentrum De Bever (foto onder). Het schoonmaken van de groenten in de vrouwen werkzaal. „De Bever” bood aan veel vrouwen werkgelegenheid. De boont jes werden kennelijk nog met de hand in de blikken gestopt (foto rechts). Op de inpakafdeling. Een eigen kistenfabriek maakte deel uit van het concern.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7