Zomeracademie ging op schoolreis Toon Hermans droevig over geringe opkomst Anton Heiller Archie Shepp MeiKume mage Bulgaarse yogh MUZIEK Melk Unie halfvolle melk Melk Unie magere lurt I Alléén bij uw Melk Unie leverancier Vestdijks Pastorale verfilmd nu voordeel ^7 Cursisten wacht een uitputtend programma Vers is eerlijk. Vers is heerlijk. ALLERHANDE Optreden in Scheveningen ingekort MET SYLVIA KRISTEL IN BELANGRIJKE ROL wijzen geldig t/m zaterdag 16 juli V bdVtM J matrdh in de 1 4 JULI 19 7 7 KUNST melkunie f. *1 (Van onze kunstredactie) HAARLEM. „Pfff!”, zegt de Australiër Steve Whately. „Ik geloof niet dat dit toevallig is. Wat zeg jij Uit de luidsprekers van het restaurant in Oosthuizen waar we de lunch gebruiken, klinkt een jengelend orgeltje. Het elektronische achtergrondgeluid dat je tegen woordig overal aantreft. Steve is een van de ongeveer 65, goeddeels jonge cursisten die hebben ingeschreven op de ver buiten onze grenzen vermaarde Haarlemse Zomeracademie, onderdeel van de Orgel- maand. Heiller en Tagliavini zijn jaarlijks de magneten waar de pas geslaagde conservatoriumstudenten graag op afkomen om bepaalde specialistische kennis te vergaren. Of zoals een van de Duitse gasten het uitdrukt „onder de indruk te raken van een Heiller. Spreek ’m niet tegen, zijn visie telt. Je hebt best af en toe de neiging hem van repliek te dienen, maar aan de andere kant.... de man is zo’n grootheid, zo’n specialist”. Bouwvakvakantie 4 t/m 23 juli 1977 L?25 DONDERDAG B S? werk' ^gteverf ag ta"? (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ■- w »n in KENNETH GILBERT I H le. rs cmc Mdkünie maakt 't teven goedkoper! (Van onze correspondent) UTRECHT. In de Betuwe worden op het ogenblik opnamen gemaakt voor Pas torale 1943, de film die Wim Verstappen Klaas Bolt demonstreert het dubbelmanualig klavier van het orgel van de Waalse Kerk in Amsterdam aan cursisten van de Zomeracademie. De directie van het Cir custheater is zeer karig met het verschaffen van infor matie over bezoekersaan tallen. Aanvankelijk wordt ook gezegd dat Toon Her- Poppenspel.Op uitnodigingvan.de Toer-In Velsen speelt het poppentejater De Soereloer in de muziektent, geplaatst naast het museum in het park Beeckestijn te Velsen-Zuid „Avonturen in Indianenland” volgende week woensdagmiddag om half drie. Toegang gratis. Bij slecht weer heeft deze voorstelling plaats in het Noordelijk Koetshuis te Beeckestijn. Strand.Wij herinneren onze lezers aan de expositie „Strand” die Edmond von Sijben de Maroije heeft ingericht in de Nederlandse Hervormde Kerk te Wijk aan Zee, in het kader van de Toer-In. Vanaf morgenavond is de tentoonstelling tot 12 augustus ’s maandags tot en met vrijdags ’s avonds van 19 tot 21 uur te bezichtigen. Rastrealist Van Jef Bosman, rastrealist, hangt werk in de bibliotheek aan de Prinsesseweg 34 te Zandvoort. Openingstijden: maandags, dinsdags, en vrijdags van 15-17 uur, woensdags van 14-17 uur, zaterdags van 10 tot 12 uur en maandagsavonds, woensdagsavonds en vrijdagsavonds van 19 tot 21 uur. Eerdere shows van onder meer André van Duin en Bram en Freek bleken in het Circustheater wel goed voor propvolle zalen. Na Toon Hermans zal Paul van Vliet vanaf 26 juli een maand lang in het Circus theater optreden. de 1000. De prijzen voor Toon: ƒ11, ƒ21, ƒ16, ƒ26. Ie >9 u 85,00 45,10 73,50 140,00 1,75 153,00 43,10 6,80 115,80 40,90 70,30 152,00 61,00 74,90 60,501 52,60i 46,80 80,20 145,40 128,50 108,00 32,50 134,20 82,20d 164.00e 67,60 63,00 49,00 63,00 72,20 48,00 656,00 51,50 61,80 85,70 71,00 33,80 40,70 137,00 31,60 59,20 89,50 78,50 70,50 2,20 61,00 133,50 157,806 73,80 199,00 73,80 67,00 169,00 139,00 35,50 175,00 92,00 88,80 60,00 33,80 113,00 lll,00d 63,50 73,40d 220,50 38,50 120,00 133,50 141,806 70,00 51,00 52,80 229,00 144,00 94,50 440,00 nu10 c voordeel In Pastorale 1943 speelt Sylvia Kristel de rol van onderwijzeres in een Betuws dorp. Ze geniet daar een kwade faam omdat ze het houdt met een Duitse officier, maar niemand weet dat ze die relatie gebruikt om informatie te vergaren, die dan naar Engeland wordt doorgeseind. Pastorale 1943 is een studie van bezet Nederland, in de schaalverkleining van een Betuwse ge meenschap. Het wordt een film met een speelduur van bijna twee uur en met een cast dan maar liefst zeventig sprekende rollen. Onder hen: Hein Boele, Jaap van Niet alleen jongeren, ook ouderen ma ken deel uit van de groep cursisten. Arnold Corliss is een veertiger en als hoogleraar orgel verbonden aan het Conservatorium van East Lansing, Michigan in de Verenig de Staten. „Je bent nooit te oud om te leren”, vertelt hij in een zangerig zuidelijk accent. „Je moet naar Haarlem toe om wat meer te kunnen opsteken. Op mijn conser vatorium specialiseren zich per jaar zo’n 25 van de 45 duizend studenten in orgel spel. Holland, dat is het centrum”. Hij vertelt hoe „jullie” Bernard Bartelink zijn eerste concert in Amerika bij hem op het conservatorium gaf. nds«t bezig is te maken qp basis van de gel i jkna- 2,96 3,011 8,801 5,70 3.14 6,01 Sylvia is een filmster geworden van een <m»« formaat dat Nederland nog nooit eerder gehad heeft. Tegenwoordig toucheert ze voor rollen in films van de befaamdste regisseurs ter wereld gages die omvangrijk ker zijn dan de budgetten waarmee Wim Verstappen hele films te vervaardigen weet. Maar ze wilde erg graag nu eens in Nederland acteren en liever dan daarvoor een symbolisch bedrag te accepteren, komt ze nu onbezoldigd Pastorale status verschaffen met haar wereldreputatie. Tenslotte heeft ze aan Pim en Wim te danken gehad dat ze ooit haar eerste stap pen op weg naar de top als filmactrice heeft kunnen zetten. In De la Parra’s Frank en Eva speelde ze vier jaar geleden een van haar eerste rolletjes, nadat ont- mige roman van Simon Vestdijk. Produ cent van Verstappens nieuwe film is voor de afwisseling niet Pim de la Parra, maar 8,14 dit keer Frans Rasker. Voor het realiseren van dit project hebben Rasker en Ver stappen speciaal een besloten vennoot schap in het leven geroepen: Spieghel- films, die Pastorale 1943 een budget four neert van 1,3 miljoen gulden. Meest op zienbarende aan de film is vooralsnog het feit dat Sylvia Kristel er een belangrijke rol in zal komen spelen en dat ze dat voor niets zal doen bovendien. Showroom voor Keukens- Sanitair, Tegels en Bouw producten geopend van dinsdag t/m vrijdag 9-17 uur, zaterdags van 10-16 uur. Voorts kunnen op de normale werkdagen Hout-, Plaat- en Bouwmaterialen afgehaald worden van 8 tot 17 uur. Gebruik een regenachtige vakantiedag om BOUW- MATRON te bezoeken. Verrassend- gezellig en leerzaam! Waarderpolder- Nijverheidsweg 27- Haarlem. SCHEVENINGEN. Toon Hermans blijkt het bijzonder moeilijk te heb ben met het vertonen van zijn grappen en grollen voor niet-uitverkochte za len. Omdat het publiek Toon niet iedere avond meer een uitverkocht huis levert, heeft de conferen cier besloten zijn optre dens in het Scheveningse Circustheater in te korten. Toon treedt niet langer op de donderdagavond op. Zijn show, nu nog vier da gen per week, loopt 23 juli af. C 'C/5 Het programma is zwaar. Twee weken lang zes dagen lang zes uur cursus per dag, daarnaast repeteren en ’s avonds het bij wonen van concerten. Voorheen was de Zomeracademie uitgesmeerd over drie weken. „Vond ik wel te prefereren boven de huidige situatie. De enige manier om er enigszins ongeschonden door te komen is om het wat luchthartig op te nemen. An ders zou ik niet weten of ik aan het eind nog wat mans was”, zegt de uit Londen afkomstige, maar in Parijs bij Marie Clai re Alain studerende Peter Solomon ervan. Nu dat zagen de organisatoren van deze 22ste academie ook wel in, vandaar dat gekozen werd voor een opzet waarbij de deelnemers eerst wat aan elkaar konden wennen middels een orgeltocht dwars door Noord-Holland, waarbij de leiding afgelopen zaterdag berustte bij de beken de Haarlemse organist Klaas Bolt. R.-k. Basiliek. Jaap Stork, organist van de radiokerk Bloemendaal en als muziekrecensent aan onze bladen verbonden, speelt zaterdagmiddag (15 uur) op het Willebrord-orgel van de R.-k. Basiliek St. Bavo aan de Leidsevaart in Haarlem naast werken van Vierne en Reger composities van drie Haarlemse componisten: Albert de Klerk, Hendrik Andriessen en Jacob Bijster. Onlangs behaalde Jaap Stork zijn diploma B als leerling van Evaristos Glassner aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Toon was bijzonder ont daan vanwege het feit dat vorige week donderdag, een dieptepunt voor wat de opkomst betreft, slechts 850 mensen hem opzoch ten. Het Circustheater biedt plaats aan 1400 perso nen. Óm de zaal niet al te leeg te laten lijken, werd het lege deel door een gor dijn van het gevulde deel afgescheiden. Omdat de eerste week van Toon’s op treden wel volle zalen trok, ligt het gemiddelde bezoe kersaantal toch nog tegen mans de donderdagavond heeft laten schieten omdat hij last van zijn keel zou hebben. Na enig aandrin gen wil een woordvoerster van het theater echter wel loslaten dat Toon zichzelf die extra vrije dag heeft gegeven omdat hij zeer ver drietig is over de publieke belangstelling voor zijn show. Het programma van de Haarlemse Orgelmaand vermeldt komende week een aantal concerten, waarvan het niveau zo appelleert aan de smaak van menige orgelliefhebber dat hij of zij de vakantie niet zelden uitstelt tot augustus. Dat we dit jaar een bijzondere orgelmaand beleven, daar zal weinig verschil van mening over bestaan, als we even terugdenken aan de op een zeer hoog niveau staande jurywedstrijd en een sfeervol juryconcert. Zo speelt stadsorganist Piet Kee vanavond (20 uur) onder auspiciën van de Stichting Internationaal Orgelconcours op zowel het grote orgel als het koororgel van de Grote of St. Laurenskerk in Alkmaar een programma van oud-Nederlandse muziek en werken van Buxtehude, Bach, Heron, Brahms, Robinson en Reger. Anton Heiller. „Mit Fried und Freud ich f ahr dahin” is een van de drie Kleine Choralvorspiele van eigen hand, die Anton Heiller naast werken van Bach vrijdagavond (20 uur) speelt in de Haarlemse Grote of Sint Bavokerk. De titel zou kunnen slaan op zijn trouwe bezoek aan Haarlem: hij is er niet alleen al sinds jaren verbonden als docent en grote Bach-specialist aan de orgelacademie, maar won zelf in 1952 de improvisatiewedstrijd. Hij is sinds 1945 als docent voor orgel aan de Akademie für Musik te Wenen verbonden en geniet internationale bekendheid als componist en dirigent. Deze Oostenrijker speelt van Bach onder meer de Passacaglia in c-moll en de Canzone in d-moll (BWV 582 en 588). Kenneth Gilbert. Zondagmiddag (15 uur) speelt de Canadese klavecinist Kenneth Gilbert de Suite nr 7 in g-moll van Handel, de Toccata in a-moll (BWV 910) van Bach en de Suite in a-moll van Rameau op een recital in Teylers Museum (Spaame, Haarlem). Sinds 1968, het jaar waarin hij Londen voor het eerst aandeed, is Gilbert regelmatig in ons land op bezoek. In 1973 was hij zelfs docent aan de Zomeracademie. Hij geniet reputatie voor door hem geredigeerde nieuwe uitgave van alle Scarlatti-sonates. Ewald Kooiman. Dinsdagavond (20 uur) bespeelt de Hoofddorper Ewald Kooiman bestuurslid van de Stichting Aan het eind van de orgeltoer zitten enkele deelnemers tevreden na te praten. Zonder af te willen doen aan de prachtige orgels die ze die dag hebben gezien en gehoord, prijzen ze het initiatief, om de academie met een orgeltoer annex kennis- makingsdag te laten beginnen. „Als je dit vergelijkt met de onderlinge onverschillig heid bij ons op het conservatorium in Keulen”, zegt een Duitse studente veelbe tekenend. Een uitgelezen mogelijkheid om eens informeel kennis te maken met het type orgelfanaticus dat zo gedreven wordt om in zijn vakantie twee weken te besteden aan het instrument waaraan hij of zij de rest van het jaar al elke dag gekluisterd zit. Of zoals Jan Raas vertelde: „Orgel is een opslokkend instrument, het eist je vaak helemaal op. Er zijn inderdaad nogal wat organisten waarop de uitdrukking „met de oogkleppen op lopen” van toepassing is”. Gedachtig zijn woorden sloot ik me aan bij de groep, die ’s morgens om acht uur met twee bussen zou afreizen vanaf de Haar lemse Grote Kerk richting Amsterdam, waar allerlei mogelijke vertragingen be werkstelligen dat pas tegen half negen het vertrek werkelijk plaatsheeft. Waarbij de Zwitserse organist Guy Bovet, die de avond tevoor tijdens het juryconcert dei ning veroorzaakte met zijn originele im- In een dergelijke sfeer, niet al te ver bezijden de stemming die er vroeger tij dens de schoolreisjes al snel in zat, gaat het af op de Waalse Kerk in Amsterdam, waar een uit 1690 stammend en een in 1734 door Christian Mulder aangepast barokorgel staat, dat door Klaas Bolt na een korte, verhelderende inleiding in alle schoonheid tot klinken wordt gebracht. Öpvallend daarbij is de manier waarop er naar het orgel geluisterd wordt. Sommigen leunen voor- of iets achterover, sluiten de ogen, anderen kiezen bedachtzaam door de kerk dreutelend telkens een andere positie, een enkeling schiet foto’s, weer anderen wij zen elkaar op kleine finesses; na afloop van het korte concertje gaat het naar bo ven, naar de speeltafel waar Klaas Bolt ingaat op elke vraag die gesteld wordt. Internationaal Orgelconcours het Müller-orgel in de Grote Kerk. Hij voert de Óffertoire sur les Grands Jeux van De Grigny, Aria met Veranderungen van J. C. Bach, Trio in e-moll van Krebs, de Pastorale in c-dur van Lefébure-Wély en een compositie van Reger uit. Werner Jacob. Sinds 1972 doceert Werner Jacob, hoofdleraar orgel aan de Musikhochschule te Stuttgart, aan de Haarlemse Zomeracademie. Hij concerteert volgende week woensdagavond in de Haarlemse Grote Kerk. Aanvang eveneens 20 uur. Op zijn programma staan drie nog niet eerder in Nederland uitgevoerde composities, waaronder de wereldpremière van Adagio voor Hoorn en Orgel van de Nederlandse componist Wim de Ruiter, waarin Jacob bijgestaan wordt door de Hongaarse hoornist Ferenc Tarjani. De verdere werken die Jacob zal uitvoeren beklemtonen het feit dat hij dit concert aan hedendaagse componisten wil wijden: Reger, Karolyi, Jacob en Lang. DaniëlRoth.V olgende week donderdagmiddag concerteert de Franse organist Daniël Roth vanaf 15 uur in de Haarlemse Grote Kerk. Hij speelt composities van Boëly, Franck, Saint-Saëns, Widor en Dupré. Beiaardier. Gerard de Waardt uit Maassluis bespeelt vrijdag- (12.30 uur) en maandagmiddag (15 uur) het carillon van de Haarlemse Grote Kerk, morgenochtend (11.30 uur) is hij ook vanaf de Bakenessertoren te horen. Achttiende-eeuwse muziek. De blokfluitiste Marijke Miessen en de uit Amerika afkomstige klavecinist Glen Wilson voeren zaterdagavond (20 uur) tijdens een recital in de Waalse Kerk achttiende-eeuwse werken uit. Het programma wordt geopend met een sonate van C. Ph. E. Bach, gevolgd door twee composities van J. S. Bach, de Preludium, Fuga en Allegro in Es en de Sonate in g-moll. Na de pauze worden Heemskerk is er namelijk in geslaagd de hand te leggen op het kwartet van tenor en sopraansaxofonist Archie Shepp, dat in ons land is vanwege het zeer uitgebreide North Sea Festival in Den Haag. Voor Shepp en de zijnen pianist Mal Waldron, bassist Cameron Brown en slagwerker Charles Persip behoeft men nu niet naar het Congresgebouw, maar kan men terecht in De Jansheeren, Kerkweg 47 in Heemkerk. Shepp, een van de belangrijkste representanten van de „New Thing”-stijl en beïnvloed door de groten uit de bop, staat nog immer bekend als een niet-conventionele blazer en garant voor een swingende avond. Free Concert. Evenals vorig jaar geven de Haarlems-IJmondse Bintangs een gratis openluchtconcert op het parkeerterrein naast Hotel Westerduin in Wijk aan Zee. Het is vastgesteld op zaterdagavond 16 juli (aanvang 20 uur); in het voorprogramma spelen de groepen Dollar en Invasion. Het podium wordt gevormd door vier vrachtwagens met opleggers. Bij slecht weer gaat het concert niet door, ook niet op een latere datum. Vorig jaar was het wat frisjes, maar erg sfeervol, omdat honderden de moeite hadden genomen om langs te komen. Bornholm. Wij herinneren onze lezers aan het optreden dat accordeonist Roelof Kuipers, de balletgroep Paulina, de pianiste Irma Lagerweij, het zangeresje Trees Clay en sneltekenaar.Bram van der Wal vanavond (20 uur) geven in verpleeghuis Bornholm in Hoofddorp. Het afvoeren van de don derdagavond heeft overi gens tot de nodige admini stratieve problemen geleid. Er was voor de komende donderdag al een behoor lijk aantal kaarten in de voor-verkoop de deur uit gegaan. In kringen van het Circustheater wordt het besluit van Toon om de donderdag te laten vallen fel bekritiseerd. Uit psy chologisch oogpunt keuren enkele medewerkers van het Circustheater het be sluit van Toon af. Een procédé dat niet afwijkt van dat wat tijdens orgeltochten gewoon is en dat zich later op de dag herhaalt bij het gothische orgel van het kerkje van Oosthuizen uit 1521, bij het klassieke orgel van de Neder lands hervormde kerk te Venhuizen en in de Zuiderkerk te Enkhuizen. Toch heeft een aantal organisten elkaar andere zaken te vertellen dan een wat volgzamer groepje orgelliefhebbers dat aan een dergëlij'ke orgeltoer deelneemt. Frans Halsmuseum. In verschillende zalen van het Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62) zal de luitspeelster Martje Horst leerlinge van Satop zaterdagavond tijdens de avondopenstelling (2040-22.30 uur) een informeel optreden verzorgen, met het karakter van een museumbezoek met muziek. Zij zal een aantal composities spelen die qua stemming en tijd aansluiten bij de 16de- en 17de-eeuwse schilderijen uit de collectie van het museum. Op haar programma staan werken van Capirola, Frescobaldi, Dowland, d’Attaignant, Besard, Newsidler en anderen. Gemma Coebergh. Albert de Klerk was Gemma Coeberghs leraar aan het Amsterdams Conservatorium waar deze Haarlemse organiste thans verbonden aan „De Boom” aan de Admiraal De Ruyterweg te Amsterdam in 1969 haar .einddiploma solospel behaalde met een aantekening voor improvisatie. Zaterdagavond (20.15 uur) speelt zij onder auspiciën van de Orgelkring Bollenstreek in de St. Agathakerk te Lisse Óffertoire sur les grands jeux van Couperin, Sonate in g-moll van C. Ph. E. Bach, Preludium en Fuga over B.A.C.H. van Liszt, Francks Pastorale en Prelude et Fuge sur le nom d’Alain van Maurice Duruflé. Monsieur Naudot. Tijdens elke Spaarndamse kunst- en antiekmarkt heeft er zaterdagmiddags (15 uur) een driekwartiers concertje plaats in het kerkje aan de Westkolk. Aanstaande zaterdagmiddag speelt daar het nog jonge ensemble Monsieur Naudot, bestaande uit klavecinist Kees Huges, de cellisten Els Nijman, en Tobias Prenen, de blokfluitist Joost Jansen, de hoboïste Silvia Maessen en Matthijs Hischemöller (hobo en blokfluit) muziek uit vervlogen eeuwen. Toegang gratis. De Jansheeren. Jazzminnenden uit Heemskerk en omgeving staat vrijdagavond (21 uur) wat te wachten. De immer actieve werkgroep Jazz provisatie op een onmogelijk thema van Bondeman, voor de tweede maal binnen twaalf uur menigeen onbedaarlijk doet lachen met de opmerking: „Nee, maar hebben jullie op mij gewacht? Op mij? Hoe onverstandig!”. Daarna verhalend hoe hij halverwege Schiphol en Haarlem zonder benzine was komen te zitten. Daarbij valt op dat de gesprekken be paald niet altijd gericht zijn op het orgel en wat daarmee samenhangt. De al eerder genoemde Steve Whately vertelt zijn bele venissen op zoek naar een beter orgelon- derricht in Europa in geuren en kleuren. Hij beschrijft hoe weinig de cultuur in het algemeen en het orgel in het bijzonder binnen de Australische samenleving mee telt. Hij uit zijn bezorgdheid voor het mi lieu en weet iedereen aan onze tafel te boeien met zijn verhaal over de stedelijke situatie rond Melbourne. „Hé, eindelijk niet eens over orgels gepraat”, verzucht hij als we weer opstappen. dekker Pim de toen zeer ambitieuze Sylvia gecoacht had en haar voorzien van een serie waardevolle contacten die haar ver der konden helpen. or werken van Marcy, Scarlatti en Corelli gespeeld. Marijke Miessen maakt deel uit van het ensemble La Follia, slaagde onlangs aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam en ontving onderricht van Frans Brüggen en Walter van Hauwe. Glen Wilson studeerde in Amsterdam bij Gustav Leonhardt. van De la Parra en Verstappen, heeft opgeleverd. Maar hoe kwam de keuze voor een te verfilmen Vestdijk-roman nu terecht op uitgerekend de Pastorale? Met een inha ken bij de huidige golf van oorlogsfilms, schijnt het niets te maken te hebben, Wim Verstappen: „Op een dag kwam Frans Rasker naar mij toe. Hij had een grandioos boek gelezen, zei hij, dat hij dolgraag verfilmd zag. En dat was De Ziener, van Vestdijk. Toen zei ik: nou als we toch Vestdijk gaan verfilmen, dan weet ik nog wel een ander boek voor je. En de volgende dag bracht ik Pastorale 1943 mee, waarvan ik acht jaar geleden al eens had gedacht, dat het zich voortreffelijk SS Meïw 1X Jongeaaard &ar3 >“"de v"r “«rtUmlng. Waar een dag later Droog, Pieter Lutz, Onno «tolenkamp. Made en Sien Berghegge. Ziener. We hebben toen meteen de rechten gekocht en zijn aan de financiering be- Dat Verstappen nog een keer een roman gonnen”. van Vestdijk zou verfilmen zat er dik in. Hij staat tenslotte bekend als Vestdijk- liefhebber („Ik heb al zijn boeken gelezen op een stuk of tien na”) en heeft nog wel wat aan hem te danken ook, want toen een jaar geleden Blue Movie in eerste instantie niet door de keuring kwam, heeft Verstap pen de film er uiteindelijk door weten te slepen na een gloedvol betoog, dat van citaten uit essays van Vestdijk aan elkaar hing. En na dat keuringsschandaal is Blue Movie commercieel de succesvolste film geworden die Scorpio, de onderneming eerd 1764 ni e storb n in ie bied aan. aim,

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 15