MET HOUT DE TUIN Tegels zetten, maar dan wel op goede ondergrond WERKEN IN i OP BOORMACHINE Schuurmachine met afzuiger Nuttig handboek over bouwen en huizen kopen Aandacht voor autobanden Zelfklevende clips voor bedrading nd Voegkruisjes Absorptie Precies 1 16 y; Er is met tegels veel te doen in huis. Want de tijd is voorbij dat men alleen in koele ruimten de tegel toe liet. Vandaag worden ook in woonkamers plavuizen op de vloer gelegd en groeit de keu ze in kleren en decors op wandtegels bijna met de dag. In elke siertuin kan hout op tal van manieren worden toegepast. Sierlijke hekwerkjes van schaarhout omlijsten het geheel, een klimrek ondersteunt de rozestruik of de kamperfoelie tegen het huis, een gevlochten schutting van latten bezorgt de bewoners de nodige privacy en ook in terrasbedekking komt hout als nieuw materiaal naar voren: in de vorm van stapschijven of hardhouten tegels die aan het geheel het uiterlijk van rustiek parket geven. UEK Zelf tegels op wanden plakken is een werkje dat wel enige nauwkeurigheid vereist maar met behulp van goed materiaal en gereed schap is het heel goed uit te voeren. Voordat met het ei genlijke werk begonnen wordt moet de wand eerst ontdaan worden van be hang- en verfresten, scheu ren en gaten worden gedicht en oneffenheden verwijderd. Uiteraard zal de wand droog, vlak, stevig en stofvrij moe ten zijn en ook geen vet moe ten bevatten. Hardboard is als onderlaag niet geschikt omdat het gewicht van de tegels het materiaal zal doen kromtrekken. Spaanplaat kan echter heel goed met te gels bekleed worden, mits men daarvoor speciale tegel- kit gebruikt die een elasti sche werking heeft en de veerkracht van de houtlaag opvangt. Over schuren en schuren gesproken Hout verovert de tuinen in Neder land en misschien komt dat door de vele mogelijkheden voor doe-het- Het Bouwcentrum in Rotter dam heeft een bijzonder nuttig initiatief ontwikkeld door een zeer uitgebreid informatieboek (in handig, handzaam formaat) over bouwen, verbouwen, onder houden en inrichten van een huis uit te geven. Dit handboek krij gen vanaf half juli alle particulie ren, die een woninghypotheek af sluiten of een krediet voor wo ningverbetering opnemen, via de bank, die hypotheek of krediet verstrekt. De inhoud van het 433 pagina’s tellende ‘Bouwcentrum Bouw- kompas’ bestaat uit vier delen. Het eerste besteedt aandacht aan de punten waarop men moet let ten als men zich een huis aan schaft (je moet het boekje dus vragen voordat de bank de hypo theek geeft). Het tweede en uitge- breidste deel is gewijd aan het meeste gevallen kunnen er zes per sonen aan plaatsnemen. Het is zelfs mogelijk er nog een overkapping bij te maken, die met markiesdoek overtrokken wordt, zodat een origi nele parasol ontstaat. Het assortiment in schuttingen is vanzelfsprekend heel groot. Er zijn Het ligt in de bedoeling het boek je ook in beperkte mate te gaan uitgeven voor andere belangstel lenden. De prijs zal dan rond de tien gulden liggen. Plaats de eerste tegel in de lijm- laag en schuif deze onder stevige druk op zijn plaats. Vervolgens wordt de eerste rij tegels aange bracht. Bij tegels zonder nokjes kan Met een stukje plakband kunt u vaststellen of de lijm voldoende hechting aan de ondergrond kan krijgen. Druk het plakband stevig tegen de wand en trek het er af. Wanneer er veel stof of deeltjes aan kleven moet de ondergrond worden voorbehandeld. Dat kan met hout- lijm, aangemengd met water. Begin als het enigszins kan vanuit het mid den van de wand te werken, dan bent u zeker van een regelmatig tegelpatroon. Maak gebruik van schietlood (of een hamer aan een stuk touw) om een verticale lijn mid den op de wand te kunnen bepalen. Teken deze lijn op de wand inet behulp van een lineaal of iets derge lijks. Plaats nu een waterpas in het midden van de wand haaks op de verticale lijn en teken deze af. U kunt natuurlijk ook een winkelhaak gebruiken. Breng nu de lijm aan met een getande lijmkam (ca. 1,5 m2 per keer). geschikt; wie toch graag vrij om zich heen wil kijken, maar tegelijkertijd het terrein wil afbakenen kan beter lage elementen nemen, omdat de palen hiervan wat verder uit elkaar staan. Zo’n schutting is ook goed te combineren met lage hekjes in de zelfde uitvoering. Maar maak er dan een speels geheel van door zo’n laag hekje bijvoorbeeld afwisselend met paaltjes van tien en vijf centimeter hoog te maken. Dat staat wat onge- dwongener. Maak ook eens een houten bloem bak die eveneens als zelfbouwpak ket te leveren is. Hiermee kan vooral in kleinere tuinen een mooi effect worden verkregen. Voor balkons zijn er zelfbouw bloembakken in vurenhout dat geïmpregneerd is. Ze doen een beetje denken aan de fleu rige bakken die men in de Alpen aan de woningen bevestigt en die in het zomerseizoen vol geraniums worden gezet. Men kan natuurlijk ook aan echte bouwwerken denken met hout als belangrijkste materiaal en als aan vulling van de woning. Tuinschuren worden tegenwoordig eveneens als bouwpakket geleverd, compleet met men lucifers, stukjes hardboard of zogenaamde voegkruisjes gebrui ken om de voegen tussen de tegels open te houden. Is eenmaal de wand bekleed, wacht dan minstens 24 uur voor het aanbrengen van het voegsel met een plamuurmes, een rubber spatel Vervolgens wordt een rij tegels langs de afgetekende loodlijn aange bracht. Vanuit deze rij verder naar links en rechts tegels aanbrengen. Ten slotte plakt u pasgesneden te gels in de hoeken van de wanden en langs plafond en vloer. Tegels nooit strak in hoeken of op de vloer zetten. Verwijder de overtollige lijm onmid- dellijk nadat alle tegels zijn aange bracht met een natte doek of spons. Van belang is dat men ook de tegels test op absorptievermogen. Brengt men wat water aan de onder kant van de tegel aan en trekt dit er onmiddellijk in, dan is het raadzaam de tegels tien minuten in een teil water te leggen en daarna te laten uitlekken. De speciaalzaak die dit vloerensysteem verkoopt kan overi gens alle informatie verschaffen over de verdere verwerking. De planken goed schoonvegen en spijkers met de hamer er goed in slaan. Het is niet de bedoeling dat eerst een laag hardboard of spaan- plaats wordt gelegd. Het mengsel van de voegmortel, zetmortel en vloeibare natuurlatex wordt aange maakt en nadat de schuimlaag met behangplaksel of nietjes is vastge zet, aangebracht. Wie van vakantie terugkomt en de reis per auto heeft gemaakt- ,zal extra aandacht aan de ban denspanning moeten besteden. Wellicht is de wagen zwaar bela den geweest - behalve het hele gezin zijn er ook nog koffers in gepakt en is op de imperiaal mo gelijk nog de nodige bagage mee gegaan. Dat wordt anders zodra de vakantie achter de rug is. Wanneer de imperiaal niet meer nodig is, kan die beter verwij derd worden. En het terugbren gen van de banden op normale spanning, maakt dat de auto ook weer wat zuiniger gaat rijden In het algemeen moet worden aangenomen dat een wagen die zwaar belast is ongeveer 10 pro cent meer bandenspanning no dig heeft dan gewoonlijk gebogen, zodat ze ook op een geprofileerde - ronde of hoekige - ondergrond blijven zitten. binnen en be- 023- euwste irmedia al 023- talogus of een spons in de voegen aan bren gen en erop letten dat de naden geheel met voegwit gevuld zijn. Overtollige specie wordt met een vochtige spons verwijderd. Na het drogen, waarvoor men twee uur moet uittrekken, worden de resten voegspecie met een droge doek of spons afgeveegd. normale vlechtschermen in segmen ten die variëren van 90 cm breed en 100 cm hoog tot 180 x 180. Ook -strokenelementen, geschaafde ele menten en andere uitvoeringen zijn in diverse maten beschikbaar. Voor degenen die liever een dichte af scheiding hebben is het vlechtwerk :FEER- m wo- Hoen- feems- n. Tel. Het snijden van tegels moet heel precies gebeuren. Kras langs een latje of een andere tegel een diepe kerf in de voorkant van de tegel, leg hem dan op een potlood en druk er stevig op zodat de tegel precies op de potloodronding afbreekt. Rond lei dingen, kranen en lichtschakelaars wordt op de voorkant van de tegel de omtrek met een viltstift aangege ven en met een glassnijder inge kerfd. Dan met een boor of schroe- vedraaier vanaf de achterkant een gat boren en het uitvijlen totdat de glassnijder door het gat gestoken kan worden. Daarna voorzichtig wegbreken. Kleine uitsparingen aan de rand van een tegel worden met een glassnijder ingekrast en met een tegel of combinatietang stukje voor stukje afgebroken. Meestal is voegsel verkrijgbaar in grijs of wit, maar met behulp van tubes met kleurstoffen kunnen ook andere tinten worden toegevoegd. Heeft men brede voegen (vooral bij vloertegels) dan wordt ook wel ge voegd met cement en zilverzand in een verhouding 1:2. Na het drogen blijft op de tegels dan wel een ce- mentsluier achter, maar die is met een speciale cementverwijderaar wel weg te krijgen. Betonnen, hou ten en andere wanden kunnen wer ken en daarom is het beter hier de tegels nooit strak in de hoek te plaat sen. In zo’n geval moet siliconen- voegkit worden gebruikt. Ook aan sluitingen met het bad en aan de vloer kunnen hiermee waterdicht worden gemaakt. Nieuwe vindingen doen zich ook voor op het terrein van vloertegels aanbrengen. Was tot voor kort al leen een stenen vloer geschikt als ondergrond voor plavuizen of te gels, nu kan men ook houten vloeren hiermee bekleden. Het Inboma- vloersysteem bestaat uit een kunst stof schuimlaag die op de houten vloer wordt gelegd. Daarnaast wordt een mengsel gemaakt van voegmortel, zetmortel en een vloei bare natuurlatex. Uiteraard moeten eerste losse planken worden vastge zet en groeven gedicht. Verwijder ook de plinten tevoren die worden later op de tegels aangebracht. Skil brengt iets bijzonders op het gebied van schuurapparatuur. Het is een nieuwe vlakschuurmachine met een hoog toerental en de mogelijkheid om het schuurstof af te zuigen. Het toerental bedraagt onbelast 10.000 omwentelingen per minuut, wat neer komt op 20.000 schuurbewegingen per minuut. Daardoor krijgt men snel en „glad” resultaat. De stofzuigerinrichting is een accessoire dat extra aange schaft kan worden. Het bestaat uit een kunststofkap, die de boven en zijkanten van de schuurvoet geheel omsluit en een verbindings- slang, die simpel op de stofzuiger aangesloten wordt. Nagenoeg alle schuurstof wordt zodoende weggezogen met alle voordelen van dien. Prijs van de machine 185, en het afzuighulpstuk 19,50. Skil heeft nu ook een werkbankslijpmachine in zijn programma opgenomen, bruikbaar voor zowel de doe-het-zelver als de vakman. Het apparaat voldoet aan de veiligheidseisen. Zo is het uitgerust met zware stalen beschermkappen voor de slijpstenen, grote transparante spaan- en vonkenopvangers en verstelbare leunspanen. De opening in de beschermkap is zo klein mogelijk gehouden. De 150 watt-induc- tiemotor wordt eenvoudigweg op het lichtnet aangesloten. De ma chine meet 21 x 17 x 21 cm. Men kan er van alles op slijpen zoals boren, beitels, messen, schroevedraaiers en scharen. Prijs 157,-. ant en en van t zater- uur s 1. eigenlijke bouwen. Het bevat on der meer een trefwoordenlijst met uitleg van technische begrip pen, verordeningen, wetten en een omschrijving van de werk zaamheden en diensten van advi seurs, bemiddelaars enz. In het derde en vierde deel worden res pectievelijk financiële aspecten behandeld en wordt informatie gegeven over de diensten van het Bouwcentrum. Er is een aan- vraagboekje ’Produktinforma- tie’ bijgevoegd. Men kan via dit boekje alle informatie - speciale documentatie, brochures enz. - van het Bouwcentrum ontvan gen. Een uitstekend idee van de Informatieservice Eigen Woning. ger tegen de rubber schijf wordt ge drukt, waardoor zij niet slipt. Overbe lasting van de boor machine is daardoor uitgesloten. De prijs bedraagt f 235. 15 iaar, MDSDI- 023- 30 en Het zelfklevend materiaal wordt op steeds meer manieren ge bruikt. Erg handig is dat gebruik in de Sticky Clips, klemmetjes voor bedradingen. Men kent het „ouderwetse” gemodder met spijkertjes slaan: je kunt er vaak niet goed bij, er komen gaten in de muur. Het bijzondere van de ze clips is, dat ze op elke egale ondergrond (hout, beton, maar ook op metaal of glas) kunnen worden geplakt. De hechting is uitstekend. Bijzonder nuttig is ook, dat de clips kunnen worden Toepassingen zijn er volop: voor „losliggende” antenne-en spea- kerskabels, voor kabels voor raamventilatoren, voor kabels, die via het plafond geleid moeten worden. Natuurlijk kunnen ze ook gewoon als haakje gebruikt worden. Er zijn twee afmetingen: ëen klemmetje met een bereik van 6 mm 0,22) en van max. 10 mm 0.27). De steen is geschikt voor het slijpen van o.a. beitels, bijlen, zeisen, scharen, messen, steentegels en glas (men moet wel zorgen bij die laatste materialen een stofbril op te zetten). Het water bakje moet men na gebruik verwijderen een elektri- slijpmachine zandsteen en be- >t ideale modem, an. Naar ote sort, schr. ga- Levering ar klant, tus fa len: Cu- itweg 8, renstr 4 „Dag- M„ Zon- >stzaan). tvertoom a. tot 18 Inl. tel. om te voorkomen dat de steen poreus wordt. Het hulpstuk is zo geconstrueerd dat wanneer de steen wordt belast, de drijfas van de boormachine stevi- zelvers. Zelf een schutting zetten, een pergola bouwen of bloembak ken maken zijn prettige werkjes voor vrije uren en van het resultaat heeft men jarenlang plezier, vooral wanneer het materiaal goed wordt onderhouden. Daarom deze keer eens een op somming van een aantal leuke toe passingsmogelijkheden. Verschil lende artikelen zijn als zelfbouw pakketten in de handel, voorzien van alle mogelijke accessoires, zoals schroeven, spijkers, hang- en sluit werk en beslag en uiteraard met een handleiding. Om te beginnen uiteraard de lat tenbank die wel wat handigheid ver eist om zelf in elkaar te zetten omdat men meestal met een smeedijzeren onderstel te maken heeft dat, wan neer de latten nog niet allemaal be vestigd zijn, wat moeilijk te hante ren is. Maar het resultaat is bijzon der gezellig. De prijs voor een bouw pakket ligt om en nabij de ƒ175.-. Een picknicktafel met banken kan het tuinmeubilair aanvullen. In de ramen, deur, houten vloer e.d. Of een carport, bestaande uit staan ders, wandelelementen, een deur, dwarsverbindingen en eventueel aanbouwmogelijkheden voor meer dere auto’s. De prijs van een eenvou dig zelfbouwschuurtje ligt om en nabij 700 tot 1000 gulden, voor een carportpakket betaalt men wel rond de 3000 tot 5000 gulden. Het ligt voor de hand dat men voor de bouw van schuren wel in de meeste gevallen een bouwvergun ning nodig heeft. Bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gaat men ervan uit dat voor gebouwen met een inhoud van zes kubieke meter geen bouwvergunning nodig is, maar dan kan toestemming ook nog wel om andere redenen worden geweigerd. Zo’n, schuur kan dan hooguit een afmeting hebben van 2 meter lang en 2 meter breed, terwijl de hoogte niet meer dan anderhalve meter mag zijn. Informeer echter altijd bij de ge meentelijke dienst voor openbare werken naar de kansen voor toe stemming, vóórdat tot aankoop van een dergelijk object wordt overge gaan. Wie sche met waterkoeling geert kan denken aan het hulpstuk van Tormek uit Zweden (importeur Beekwilder Tools, postbus 8056, Den Haag). Dit zandsteenslijphulp- stuk past op alle merken elektrische boormachines; voor Black and Decker en Skil is een voor- zetstuk van Wolf- craft nodig. De zandsteen loopt met een laag toerental door het water, waardoor overver hitting en blauw worden van het te slijpen gereedschap wordt voorkomen. ■i

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17