Onderhandelingen over mislukt Arbeidsvrede in Engeland lijkt nu weer verleden tijd te zijn Z.-Afrika gaat Frankrijk Werkloosheid grote hoeveelheid uranium leveren tegen lage prijs Geen verbetering werkloosheid en inflatie Parlement van Spanje kan nu officieus aan het werk OPEC praat in december Frankrijk naar triest record I over prijzen SCHENDING VAN VN-WAPENEMBARGO „sociaal contract" RUBENSHUIS Kamer- en Senaatsvoorzitter gekozen IN RUIL VOOR RENTELOZE LENING Iran en Zwitserland: miljardeninvestering in petrochemie 3 19 7 7 JULI 1 4 B’NNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG ‘urs :oor I j erk ek in huis- olitie imen ïter door Nico Scheepmaker takt Fing olk WASHINGTON (Reuter). Het Internationale Monetaire Fonds verwacht dat de economische groei van de industrielanden tot het voorjaar van 1978 reëel vijf percent zal bedragen. Dit staat in een rapport van de plaatsvervangend directeur van het IMF William Dale dat is opgemaakt voor de sociaal-economische raad van de Verenigde Naties. WASHINGTON (Reuter). Grote westerse landen hebben Zuid- Afrika geholpen een geheim arsenaal van moderne wapens (ongeveer 3 miljard dollar) op te bouwen, in weerwil van een embargo van de Verenigde Naties. De voornaamste leveranciers waren Groot-Brittan nië, de Verenigde Staten en Italië. Tot deze conclusie is de Amerikaan nstig Sean Gervasi gekomen, een onafhankelijk onderzoeker die verbonden is aan de staatsuniversiteit van New York. Gervasi zal het Amerikaan se Congres vandaag van zijn bevindingen op de hoogte stellen. trijFcl (Van onze redacteur in Frankrijk, Jaap van Ginneken Economie industrielanden groeit tot volgend jaar met vijf procent (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) Let even op de sluwe constructie van die deur. De houten deur zelf is al vrij hoog (2,5 meter), boven de deur zit een balk, en daarboven nog een hoog'smal raam, smal ler dan de deur, dat ook weer open kan. De leveranties varieerden van moderne tanks en radar tot gemechaniseerd ge schut. Dit gaf Zuid-Afrika een ontzaglijke militaire macht die het zou kunnen gebrui ken tegen zijn zwakkere zwarte Afrikaan se buren, aldus Gervasi. „Dit wekt het perspectief dat Zuid-Afrika zich mogelijk de Rhodesische formule aanmeet naarma te de bevrijdingsstrijd tegen de apartheid verhevigt. Onafhankelijke Afrikaanse lan den kunnen dan ook gemakkelijk zware aanvallen over grote afstand op hun grondgebied verwachten, aanvallen uitge voerd met westerse vliegtuigen en wa pens”. uit westerse landen naar Zuid-Afrika is in het geheim jarenlang voortgegaan”. De Britse minister van Buitenlandse Za ken, David Owen, heeft gisteren in het Lagershuis bekendgemaakt dat hij op 23 juli in Washington een onderhoud zal heb ben met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Cyrus Vance, over het Brits-Amerikaanse initiatief voor een vreedzame regeling van de kwestie-Rhodesië. „De situatie in Rho- desië verslechtert constant”, zei Owen, „het gevaar van een gewapend conflict groeit voortdurend”. Robert Moegabe, leider van het Patriot tisch front van Rhodesië, heeft gisteren beweerd dat dominee Sithole met steun van Zuid-Afrika naar Rhodesië is terugge keerd. Sithole, die wordt beschouwd als een gematigde nationalist, is zondag na 27 maanden ballingschap teruggekeerd naar Rhodesië. De regering-Smith had het ar restatiebevel tegen hem ingetrokken. Sithole’s terugkeer is volgens Moegabe onderdeel van een „imperialistisch plan om een marionettenregeime te installe- Op de hoek van de Meir en de brede inham met de vrolijk kletterende fontein waaraan het Rubenshuis staat, zag ik een 55-jarige man hetzelfde doen wat ik even tevoren had gedaan: hij pakte een op schrijfboekje en noteerde de naam van die brede inham: „Wapper”. Dat is tenminste een straatnaam waar mee je voor de dag kunt komen! Het enige verschil tussen hem en mij was, dat ik het boekje uit mijn colbertjasje had opgevist, en dat hij het had opgediept uit een vierkante kartonnen doos die van boven open was en waarin hij, aan een touw dat er omheen was gebonden, zijn lijfgoederen meedroeg. De Paul Léautaud van de he dendaagse letteren? Als u toch van plan bent iets te doen aan de viering van het 400e geboortejaar van Rubens (1577-1640), dan moet u vooral niet verzuimen in Antwerpen het Rubenshuis aan de Wapper te bezoeken. Rubens en ik leven al jarenlang in onmin (hij vindt mijn stukjes te onbenullig, ik vind zijn schilde rijen te rondbollig), maar na mijn bezoek aan het Rubenshuis hebben we ons toch maar met elkaar verzoend. Want schilderen en tekenen kon hij na tuurlijk wel (al had ik liever gehad dat hij met die gave anders geschilderd had, hoe wel, het schiet wel altijd lekker op als ik buitenlandse musea tijdens mijn rond gang op de zaal met vleesetende doeken van Rubens stuit, want die kan ik dan altijd zonder op of omkijken doorkruisen, op weg naar de interessante schilderijen aan de overkant), en wat me vooral met hem verzoend heeft, is dat hij een meester hand van wonen had. Hij was 33 jaar toen hij de grond kocht voor woning, werkhuis en gigantische tuin (voor 10.000 gulden, een aanzienlijke som in 1610, daar zal hij toen ongeveer 10 schilderijen voor moeten hebben schilde ren, in 1619 immers aanvaardde hij een opdracht voor een schilderij van vijf meter hoog voor 1500 gulden), hij kon het huis niet voor 1615 betrekken, blijkens een brief werd er ook in 1618 nog aan ge bouwd, en pas in 1620 was er blijkens de getuigenis van een tijdgenoot sprake van een woning die „de verbazing der vreem delingen, de bewondering der reizigers zal opwekken”. Rubens was toen 43 jaar, en een man in bonus. Bij elkaar ruw geschat zo’n meter of vijf hoog. En let nu even op die balk tussen de deur en het raam: die is met grendels zo geconstrueerd dat ook het middenstuk van de balk weggenomen kan worden, zodat er vanaf de grond tot aan het boveneinde van het raam een twee decimeter smalle door gang ontstaat voor de allergrootste schil derijen. Een huis op pasmaat gemaakt dus. Van harte aanbevolen. Toen het Rubenshuis in 1937 in het bezit kwam van de stad Antwerpen, was het uiteraard niet meer wat het geweest was. Maar het werd in zeven jaar tijd aan de hand van schilderijen en tekeningen van Rubens zelf en van leerlingen en tijdgeno ten en ook met behulp van beschrijvingen zo getrouw mogelijk gerestaureerd, maar ook op een dusdanige wijze dat het huis er hoogstwaarschijnlijk nu nog pronter uit ziet dan in Rubens’ tijd, al was het alleen maar dankzij al die keurige bordjes en verwijzingen bij de schilderijen en voor werpen in de verschillende vertrekken. Van de binnenkoer kom je in de spreek kamer, en vandaar in de keuken, de dienkamer, de eetkamer, de kunstkamer met het halfronde museum, de grote slaap kamer, de gewone slaapkamer, de linnen kamer, de hoekslaapkamer, de familieka- mer, de tribune (van waaraf Rubens zijn opdrachtgevers de monumentale doeken op de vereiste afstand kon laten zien, waarop ze ook in de paleizen en kerken bekeken zouden moeten worden), de trap zaal, het leerlingenatelier, het privé-atelier (wat kleiner en daardoor makkelijker warm te stoken: hier poseerden de model len), de antichambre van het grote atelier en vandaar in de prachtige grote tuin. U merkt het wel, „Goed Wonen” hoeft hier geen adviezen meer te geven. Mocht u het Rubenshuis bezoeken, dan wil ik u op één aspect van het grote atlier wijzen, namelijk op de hoge smalle deur, die tot boven toe geheel geopend kan worden en waarlangs de huizenhoge afgewerkte schilderijen het werkhuis verlieten. iwar- dend in de sxpe- nbte- r alle men- i die jp de tuur- sterie m de geld, i van pro- Volgens Gervasi’s getuigenis hebben nieuwe gegevens, afkomstig van indus triële en regeringskringen, aangetoond dat het wapenarsenaal van Zuid-Afrika een waarde vertegenwoordigt van meer dan drie miljard dollar en dat dit aanzienlijk de voorgaande schattingen overtreft van het Instituut voor Strategische Studies in Londen. In Frankrijk heeft men met enige onge rustheid hiervan kennis genomen. Men vraagt zich af welke afspraken er zijn gemaakt tussen Cogema en de Zuidafri- kaanse mijnbouwonderneming. Het urani um komt op dit moment voor het grootste deel uit Zuidwest-Afrika (ook wel Namibië genoemd), een vroegere Duitse kolonie die na de oorlog door de VN aan Zuid-Afrika in beheer werd gegeven, maar waar de VN inpriddels een bevrijdingsbeweging, de Swapo, ondersteunt die strijdt voor vesti ging van een onafhankelijke staat. Daar is Twee jaar geleden ging de Labourrege- ring een „sociaal contract” aan met de vakbonden, waarin werd overeengeko men dat de bonden zich aan de economi sche plannen van de regering zouden houden en niet op loonsverhogingen zou den hoeven rekenen. In ruil zouden de bonden jaarlijks worden geconsulteerd LONDEN. Het loonakkoord tussen de Britse regering van premier James Callaghan en de vakbonden, dat twee jaar heeft geduurd en met een derde fase verlengd had moeten worden, is ondanks intensieve onderhandelingen op de klip pen gelopen. Dit betekent dat de rege ring en de vakbonden huns weegs zullen gaan met de mogelijkheid van door sta kingen afgedwongen loonsverhogingen, die de regering op haar beurt zal probe ren tegen te gaan door ernstige kre- dietbeperkingen. het Franse bedrijf Total, een dochteron derneming van CFP, namelijk al aan het deelnemen in de exploitatie van uranium bij de plaats Rossingi. over mogelijke verlichtingen van de loonstop. Gedurende de afgelopen weken is dui delijk geworden dat de regering niet lan ger kon rekenen op de steun van de bondsleden, en de crisis kwam ten slotte tot een hoogtepunt in een bijeenkomst tussen minister van Financiën Denis He aley en de vakbondsleiders. Daar kreeg Healey te horen dat de bonden niet ak koord konden gaan met zijn voorstellen eind 1975 nauwelijks is teruggedrongen. Dit is volgens het IMF te wijten aan de relatief getemperde groei van de produk- tie en de voortdurende inflatie. Het IMF verwacht dat de inflatie in de industrielan den het volgend jaar wederom zes tot zeven percent zal bedragen. De gezamenlijke betalingsbalansen van de industrielanden zullen dit jaar bijna in evenwicht verkeren. Dit maskeert echter grote verschillen tussen de afzonderlijke Het bewind van premier Callaghan steunt voor een zeer belangrijk deel op de samenwerking met de vakbonden. Nu deze alliantie verbroken is, doemt op nieuw de mogelijkheid op dat de Labour- regering zich niet zal kunnen handhaven. De Labourpartij heeft in het parlement De voorzitster van de Spaanse Communistische Partij en nieuw gekozen Congreslid Dolores Ibarruri brengt haar stem uit tijdens de eerste democratische zitting van de Cortes (parlement) sinds 38 jaar. voor de derde fase van het „sociaal con tract”. ren”, waarvan ook Ian Smith deel zou uitmaken. Zuid-Afrika zou behulpzaam zijn geweest bij het regelen van Sithole’s terugkeer. Moegabe voorspelde dat Enge land en de Verenigde Staten dit „marionet tenregime” zouden afschilderen als repre sentatief voor het Rhodesische volk. Maar het Patriottisch front, waarin Moegabe’s ZANU en Nkomo’s ZAPU samenwerken, zou zich daartegen verzetten. Bij de verkiezing van de voorzitter van de Tweede Kamer moesten twee ver kiezingsrondes worden gehouden, omdat de christen-democraat Fernando Alvarez de Miranda aanvankelijk niet de vereiste absolute meerderheid haalde. De voorzit ter van de Tweede Kamer behoort even eens tot de centrumcoalitie, die onlangs tot een partij met een partijdiscipline werd omgevormd. De officieuze opening van het Spaanse democratische parlement valt samen met de afschaffing van een van de laatste fran- quistische symbolen. Het Spaanse staats blad kondigde gisteren aan dat de 18e juli geen nationale feestdag meer zal zijn. Franco kwam 41 jaar geleden op die da tum aan de macht. landen. Met name Groot-Brittannië, Italië en Frankrijk staan er niet zo best voor. De economische vooruitzichten van de landen die niet tot de industrielanden gere kend worden verschillen van elkaar. De olie-exporterende landen zullen dit jaar te maken krijgen met een snellere toeneming van de inflatie en met een minder snelle groei van de olie-opbrengsten. Het over schot op de lopende rekeningen van de olielanden zal dit jaar waarschijnlijk met twee miljard dollar tot 39 miljard dollar afnemen. Dale wees op de bereidheid van de landen met een betalingsbalansoverschot (met na me West-Duitsland, Nederland en Japan) dit overschot terug te dringen ten bate van de andere landen. Minister Healey zal het waarschijnlijk moeilijk gaan maken voor genationali seerde bedrijven om kredieten te krijgen, in de hoop hun daarmee ook de mogelijk heid te ontnemen om tegemoet te komen aan de nu te verwachten loonsverhogin gen. Wat de particuliere ondernemers betreft, wordt om dezelfde reden gedacht aan een methode om hun winsten in te perken. De leider van deze bond van spoorweg- werkers, Russell Tuck, zei: „Ik overdrijf niet wanneer ik zeg dat een onmiddellij ke terugkeer tot algemene vrije onder handelingen (over lonen) afzichtelijke ge volgen zou hebben voor de nationale economie. Ik wil niets te maken hebben met het bereiken van papieren loonsver hogingen voor onze leden waarvoor al leen maar betaald kan worden met het verlies van werkgelegenheid.” De sterkste economische groei doet zich dit jaar voor in de minder ontwikkelde landen in Azië en Latijns-Amerika. Het minst gunstig is de situatie in Afrika en het Midden-Oosten. Deze landen houden zich nauwelijks of helemaal niet bezig met eco- nomieversterkende maatregelen zoals het terugdringen van inflatie. een >0 en voor men. ■ma’s Franse bladen hebben woensdag gewag gemaakt van dit uraniumcontract met Zuid-Afrika. De belangrijkste wapentransacties, die in geheimzinnigheid waren gehuld, waren bekend bij de westerse regeringen en in enkele gevallen waren de regeringen er direct bij betrokken, aldus Gervasi. „Ver rassenderwijs lijken Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Italië verantwoorde lijk voor het overgrote deel van de militai re verkopen aan Zuid-Afrika”. Frankrijk heeft volgens Gervasi ook grote hoeveelhe den wapens aan Zuid-Afrika verkocht maar het Franse aandeel was slechts een fractie van de totale wapenhandel met Zuid-Afrika. Ireda d be- jaar ft ge nden i. alleen maar dank zij een afspraak met de liberalen een nominale meerderheid, maar gebleken is dat de liberalen niet onverdeeld gelukkig zijn met hun rol als zadel om Callaghan te paard te houden. Alleen de vakbond van de spoorwegen stelde zich achter Callaghan, en heeft het devies doen uitgaan dat een aangegane overeenkomst (het „sociaal contract”) niet zonder meer verbroken kan worden. Deze bond telt 180.000 leden, maar het percentage stemmers tegen een abrupte verbreking van het „contract” was niettemin 44 tegen 32. PARIJS (Reuter). In Frankrijk is het aantal werklozen toegenomen van ruim 1,09 miljoen eind mei tot 1,15 miljoen eind juni, wat een na-oorlogs record betekent. Dat heeft het Franse ministerie van arbeid bekend gemaakt. Genoemde cijfers zijn gecorrigeerd voor seizoensinvloeden. arige Hij er op had zand even zijn was noed i zijn L Dit nog aid. Frankrijk zal in het midden van de jaren tachtig namelijk acht miljoen kilo natuur- in de frac- gas- no is ont- j om acht ffing ings- lock- t een nwo- i gif- :auto om, tuur- (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De eerste officieuze zitting van het democratisch gekozen Spaanse parlement is in een geanimeerde sfeer verlopen. De meeste parlementsleden betraden voor het eerst van hun leven het parlementsgebouw dat nu over twee aparte ruimten beschikt waarin de beide Kamers afzonderlijk kunnen vergaderen. Vroeger bestond het Spaanse parlement maar uit één volksafvaardiging. Het ver schil tussen het republikeinse parlement van 1931-1936 en het franquistische parle ment, dat bijna 41 jaar lang sommige be langen heeft vertegenwoordigd, was dat de republikeinse volksvertegenwoordigers verantwoording verschuldigd waren aan het volk en de franquistische parlement sleden alleen verantwoording moesten af leggen aan het oppermachtige staats hoofd, generalissimo Franco. De taak van de nieuwe kamerleden was het kiezen van een kamervoorzitter, vice- voorzitter, secretarissen en het benoemen van werkcommissies. Antonio Fontan, se nator voor de Unie van het Democratisch Centrum onder leiding van Suarez, is tot Senaatsvoorzitter gekozen. Sean Gervasi meent dat in de statis- icht Heken van het Instituut voor Strategische Studies de kracht van Zuid-Afrika in mili- heeft 1 taire uitrusting wordt onderschat.” De moe- nieuwe gegevens tonen dat de westerse eimg p de iegen ook lijke uranium moeten importeren voor de reeds geplande kerncentrales. Naast Ca nada en Australië is Zuid-Afrika de laatste jaren de belangrijkste exporteur ge worden. STOCKHOLM (Reuter). De ministers van Olie van de dertien landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporteren de Landen) hebben hun besprekingen in Stockholm gisteren beëindigd. Hun voor naamste besluit was dat ze in december opnieuw bijeen zullen komen om te bepra ten wat er volgend jaar met de prijzen van ruwe olie zal gebeuren. Op het ogenblik bedraagt de basisprijs van een vat (159 liter) olie van standaardkwaliteit (Arabi an Light) 12,70 dollar. Over de olieprijzen voor de rest van dit jaar is in Stockholm nauwelijks gesproken omdat enige weken geleden al was uitge maakt dat Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten (die hun prijzen per 1 januari met vijf procent verhoogden) er nog vijf procent bij zouden doen en de andere elf landen (die ze in januari 10 procent verhoogden) zouden afzien van hun tweede prijsverhoging van vijf pro cent op 1 juli. Daarmee was de eind 1976 verbroken prijseenheid binnen de organi satie hersteld. Sjeik Achmed Zaki Jamani, minister van Olie van Saoedi-Arabië, heeft als zijn mening gegeven dat de prijzen in 1978 niet mogen worden verhoogd. Zijn Libi sche ambtgenoot, Izzidin Mabroek, vond een verhoging wel nodig. TEHERAN (Reuter). Iran en Zwitser land zijn in beginsel overeengekomen om samen een petrochemisch complex te bou wen in Iran waarin in totaal drie miljard dollar (ongeveer 7,3 miljard gulden) zal worden geïnvesteerd. Dat blijkt uit een protocol dat gisteren in de Iraanse hoofd stad is ondertekend. In het protocol wordt verder niets ver meld over het complex. De twee landen zullen ook gezamenlijk investeren in de chemische en farmaceutische industrie en overeenkomsten sluiten betreffende han del en vervoer. De Zwitserse minister van Economische Zaken, Ernst Brugger, zei te verwachten dat de handel tussen Iran en Zwitserland dit jaar een waarde zal hebben van een miljard dollar. Dat is driehonderd miljoen meer dan verleden jaar. Een bemoedigende, zij het onzekere, drijfveer voor het economisch herstel is volgens Dale een toeneming van het ge bruik van kapitaal voor investeringen ten koste van gebruik voor particuliere con sumptie. De situatie op de arbeidsmarkt blijft ongunstig; er wordt voor dit jaar geen belangrijke verbetering verwacht. Dale wees erop dat de werkloosheid sinds het dieptepunt van de economische recessie in De economische situatie in de minder ontwikkelde landen die niet de beschik king hebben over olie wordt iets beter. De groeicijfers stijgen en deze landen slagen er steeds meer in de groei van de inflatie te beteugelen. Toch zullen deze landen nog een tekort op de lopende rekening moeten incasseren van 37,5 miljard dollar, 2,5 mil jard dollar meer dan in 1976. ffen was ■zen, van die ont- PARIJS. Frankrijk zal voor dit jaar een renteloze lening van een kwart mil jard gulden verstrekken aan de Zuidafri- kaanse mijnbouwonderneming Randfon- tein. Het bedrag zal worden gebruikt voor het in exploitatie nemen van nieuwe ura- niummijnen. In ruil hiervoor zal dit be drijf van 1980 tot 1990 een miljoen kilo natuurlijke uranium per jaar leveren aan het Franse bedrijf Cogema, een dochter van de staatsonderneming CEA. Daar voor hoeft het dan slechts 27 dollar per pond te betalen terwijl de wereldmarkt- .611T prijs op dit moment al 40 dollar is. Twee loten eder- van Westerse landen leverden in diepste geheim veel wapens aan Z.-Afrika mogendheden volledig hebben gefaald in het nakomen van het embargo van de Veiligheidsraad”, zo zegt hij. „De versche- eden Pmk’ van wapens en militair materieel van- d ge nten, afge- n be-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3