no D Stroomstoring veroorzaakte chaos in New York v Israëlisch kabinet geeft Begin zegen Ook kamerleden Churchill wilde Brazilië: koffie nazi-leiders laten fusilleren Senaat aanvaardt neutronenbom K MOEILIJKHEDEN BIJ VLEESGROEP Drie ziekenhuizen in Amsterdam TOYOTA Corolla is er al v.a. f10.650,- Noodweer zorgt voor schade in Directeur Diamy spant geding aan tegen personeel zien geen heil meer in SMDK Bod Van Wijk en Heringa op EMS ingetrokken Doorbraak op conferentie Belgrado gaan samen Zuid-België zo’n in ’79 goedkoper snel naar: Kennemer Barnhoorn Rustman Meyer Barnhoorn Fiets paradijs i L i i IDEËEN VREDESREGELINGEN '20 I DONDERDAG 1 4 JULI D 19 7 7 4 BINNEN- EN BUITENLAND 1 f J Smith heeft zijn boek groten deels gebaseerd op documen ten over de gebeurtenissen tij dens het proces van Neuren berg die na 30 jaar geheimhou ding onlangs zijn vrijgegeven. IJ van trici neri dati niet ger kap afki eers „De ber Loo hij waa dire wor ber NEDERLANDSE OPTIEK CENTRALE LONDEN (UPI). Sir Win ston Churchill wilde de nazi- leiders meteen bij gevangenne ming laten doodschieten in plaats van een proces, aldus een Amerikaanse geschiedkun dige, prof. Bradley Smith, in een boek over het proces van Neurenberg dat gisteren is ver schenen. In „Reaching judgment at Nuremberg” zegt hij dat Chur chill en andere leden van het Britse oorlogskabinet Adolf Hitler, Hermann Goering en anderen meteen tegen de muur wilde laten zetten. c/4AR Churchill veranderde pas van gedachte in oktober 1944, nadat Stalin erop had aange drongen een proces te voeren, omdat het anders een persoon lijke wraakoefening zou lijken. BELGRADO (Reuter). Het Sovjet-blok en de westerse landen hebben op de conferentie in Belgrado i over ontspanning en mensenrechten een belangrijkde doorbraak bereikt. Dit is gisteren in westerse delegatiekringen verklaard. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Unilever wil geen valse verwachtingen wekken door toezeggingen te doen ten aanzien van de werkgelegenheid in de vestigingsplaatsen van haar vleesgroep die zij niet kan waarmaken. Dit zou, vindt de directie van de Nederlandse Unilever Bedrijven (NUB), zeker in de huidige ernstige situatie, wel het allerlaatste zijn dat men mag doen. Zij stelt dit in een toelichting voor haar personeel op de eind vorige maand aan de vakbonden toegezegde en thans gereedgekomen nadere uiteenzetting over vervangende werkgelegen heid in samenhang met de voorgenomen reorganisatie van de Unile ver Vleesgroep Nederland (UVGN). (ADVERTENTIE) I voorstel neutralen BUT SPA) (ADVERTENTIE) 4 Overeenstemming over De besturen van de drie ziekenhuizen streven er naar het complex in 1985 ge reed te hebben. Het nieuwe hospitaal (450 bedden) zal zeker 1000 mln kosten. Staatssecretaris Hendriks van Volksge zondheid staat niet afwijzend tegenover de •plannen, zo heeft hij de betrokken zieken huizen laten weten. Samenvoeging van de ze ziekenhuizen past in zijn beleid, zei hij. Van Wijk en Heringa kan begrip opbren gen voor het standpunt van het bestuur van de EMS, dat het zich in het thans bereikte afwikkelingsstadium van de za ken van de EMS afzijdig dient op te stellen ten aanzien van ieder omwisselingsaanbod en dat de in het vooruitzicht gestelde te rugstorting op de EMS-aandelen in ieder geval dient te worden doorgevoerd voor aandeelhouders die niet op een omwisse- lingsbod wensen in te gaan. DEN HAAG (ANP). Na voortgezet overleg met de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) heeft Van Wijk en Heringa besloten af te zien van het uit brengen van een bod op alle uitstaande aandelen van de EMS, zo hebben de bestu ren gezamenlijk medegedeeld. (Van onze redacteur in de VS, Henk Kolb) WASHINGTON. Negen tot tien miljoen inwoners van New York en enkele voorsteden in het naburige Westchester, op Long Island en in delen van Pennsylvania en New Yersey zijn gisteravond urenlang in het donker gezet nadat een electriciteitscentrale, 75 km ten noorden van New York, kort na half tien door de bliksem was getroffen. Vele tienduizenden kwamen vast te zitten in ondergrondse treinen en liften. Verkeerslichten en airconditioning vielen overal uit. Dat laatste betekende een onaangename bijkomstig heid bij een temperatuur van 32,7 graden Celsius en een zeer hoge vochtigheidsgraad, met name voor degenen die in liften en treinen werden verrast. Burgemeester Abraham Beame kondigde in New York vrij wel onmiddellijk de noodtoestand af; de Nationale Garde werd in staat van paraatheid gebracht. Politiepersoneel uit voorste den kwam naar de binnenstad om te helpen bij het regelen van de massale verkeerschaos. De twee voornaamste vliegvelden van de stad, La Guardia en Kennedy Airport, werden voor alle verkeer gesloten. „De toestand waarin de Nederlandse economie zich bevindt”, aldus de toelich ting, „heeft vertraging van de groei van vele bedrijfstakken tot gevolg. De Neder landse Unileverbedrijven ondervinden dat ook. Bovendien is er de noodzaak van verhoogde produktiviteit om de relatief sterke kostenstijgingen te kunnen opvan gen. De prijsbeheersingsvoorschriften la ten namelijk volledige doorberekening van deze kostenstijgingen niet toe. Ook De afgevaardigden op de voorbereiden de bijeenkomst van de Europese veilig- heidsconferentie zeiden te geloven dat overeenstemming over de agenda en de procedure voor de volledige conferentie van komende herfst voor de deur staat. Een westerse gedelegeerde zei „er waren tekenen die op een complete doorbraak wezen en alles sluit nu veel vlugger dan we dachten”. De overeenstemming over een voorstel van negen neutrale en niet gebonden lan den zou zijn bereikt tijdens een gesprek tussen de leiders van de Amerikaanse de legatie, Albert Sherer, en zijn Russische tegenspeler Joeili Vorontsov. Het voorstel van de neutrale landen, dat vorige week informeel werd ingediend als een alternatief voor de westerse en Russi sche voorstellen, voorziet in een nauwge zette bestudering op gespecialiseerd com- missieniveau van alle bepalingen van het akkoord van Helsinki. Woordvoerders van de elektriciteitsmaatschappij Conedison, verklaarden dat pas in de loop van vanochtend gedeeltelijk herstel van de elektriciteitsvoorziening mocht worden ver wacht. De Newyorkse autoriteiten zagen met de grootste vrees het ochtendspitsuur tegemoet. Het probleem was extra groot doordat bijna alle vormen van communicatie met de burgerij via radio en televisie onmogelijk waren. Bijna twaalf jaar geleden, op 9 november 1965, werd New York getroffen door een elektriciteitsstoring van tien uur. Negen maanden nadien deed zich een geboorte-explosie voor, waaraan vele komieken lange tijd inspiratie ontleenden. De bevolking van New York trok gisteravond aanvankelijk in feeststemming de straat op: öf op weg naar met kaarsen verlichte bars en restaurants öf om restjes vuurwerk af te steken die waren overgebleven van de viering van Onafhanke lijkheidsdag op 4 juli. Later op de avond nam in sommige wijken, met name in Brooklyn en Manhattan, met het voortduren van de duisternis de misdaad toe. In sommige winkelstraten bleef geen etalage ruit heel. Om één uur vannacht waren al bijna vijftienhon derd arrestaties wegens plundering verricht. Een garantie voor het behoud van de werkgelegenheid in de plaatsen waar de UVGN arbeidsplaatsen verliest, kan door Unilever echter zoals bekend niet worden gegeven. De directie van de NUB kan niet verder gaan dan toe te zeggen dat in de eerste plaats het mogelijke zal wor den gedaan om aan personeelsleden die in de komende twee jaar niet bij de vlees- groep gehandhaafd kunnen blijven, func ties elders aan te bieden en dat ten tweede, als zich in de toekomst mogelijkheden voordoen van nieuwe activiteiten, ernstig zal worden overwogen of de vestigings plaatsen van de UVGN daarvoor in aan merking komen. Helaas zijn dergelijke mogelijkheden thans niet aanwezig. Evenmin zijn er uit breidingen te verwachten die soelaas zou den kunnen bieden. Uitbreidingen van be staande capaciteit worden overigens in het Europa-van-vandaag en in Nederland in het bijzonder, meestal gekarakteriseerd Het kabinet heeft Begin gemachtigd de plannen te bespreken met de Amerikaanse president Jimmie Carter. Begin vertrekt morgen naar Washington „met goede hoop in het hart”, zoals hij gisteren zei na afloop van het kabinetsberaad. Begin wilde niet ingaan op de inhoud van zijn plannen, omdat hij die eerst aan Carter wil voorleggen. Het Marxistische front van George Ha- basj vormt de leidende fractie van de Palestijnse guerrillabeweging „Het Afwij- zingsfront”. AMSTERDAM (ANP). Drie zieken huizen in Amsterdam, het Juliana-zieken- huis, de Lutherse Diakonessen-inrichting en het Ziekenhuis Amsterdam-Noord zijn besprekingen begonnen over samenvoe ging. Zij hebben het plan een nieuw com plex te bouwen in de nieuwbouwwijk Ban- ne Buiksloot, waar de gemeente al een terrein had gereserveerd voor ziekenhuis- bouw. Oo afkoi 1964 jaar Rotti direc ste v neen Lood gen c het c BRUSSEL (ANP). Hevige onweders en slagregens hebben in het zuiden van België, met name in de Ardennen, in de nacht van dinsdag op woensdag veel scha de en overlast veroorzaakt. In de buurt van Dinant deden zich aard verschuivingen voor en bij Sommière werd een camping zwaar beschadigd. Op veel plaatsen was sprake van waterover last. In de vallei van de Maas bracht een waterhoos veel schade toe. Een aardver schuiving tussen Dinant en de brug van Yvoir heeft de A-15 zwaar beschadigd. Het verkeer over deze weg is op dat traject verboden. Rond Andenne woedde een he vig onweer en blikseminslag in de kerkto ren was er de oorzaak van dat de klokken gingen luiden. Bij Andenne werden ook verscheidene hectaren graan door het noodweer vernield. Het noodweer richtte ook schade aan aan spoorweginstallaties op de lijn Brussel-Arlon-Luxemburg. Haarlem, Damstraat 4 (tussen de Waag en Grote Kerk) Tel. 320421 (Zaterdag tot half vijf geopend) De delijl „we diens goed men’ gen nieui diens sing „tenc loods ligge Umc terwi In de tweede plaats moet men over de nodige kennis van zaken beschikken. In nagenoeg alle sectoren waarvoor Unilever de knowhow bezit, is zij evenwel reeds in Nederland werkzaam. Weliswaar zijn er nog veel gebieden waarop Unilever geen enkele ervaring heeft, maar in zulke secto ren kan zij zich bij gebrek aan knowhow alleen ontplooien door overneming van een bestaande onderneming. Dit echter biedt geen directe toeneming van de werk gelegenheid, hoogstens een toeneming op langere termijn, zegt Unilever in haar toe lichting. geloofden zij, waarschijnlijk vandaag op een plenaire bijeenkomst worden be sproken. Het akkoord, dat naar verluidt buiten de eigenlijke conferentie om zou zijn bereikt, kwam als een verrassing, aangezien zowel Oost als West steeds hadden gezegd op hun onderhandelingsstandpunten te blijven staan, hoewel zij bereid bleven de voorstel len van de neutralen te overwegen. JERUZALEM (UPI). DE Israëlische premier Menachem begin heeft gisteren zijn ideeën over een vredesregeling in het Middenoosten uiteengezet aan de leden van zijn kabinet. Redacteuren van het persbureau Associated Press in New York wachten op het moment waarop ze weer aan de slag kunnen. Ook zij werden het slachtoffer van de stroomstoring die het leven in New York gisteravond vanaf vijf minuten over half tien danig ontwrichtte. een sterke tendens voor een vreedzame regeling in het Midden-Oosten. Maar wij zijn vastbesloten iedere door Amerika ge steunde vredesregeling de grond in te boren”. UTRECHT(ANP( De Kamerleden Van der Doef, Wieringa (beiden PvdA), Van Houwelingen en Van Zijl (beiden CDA) zijn het met minister Lubbers van Economische Zaken eens, dat het niet ver antwoord is zoveel geld in het Utrechtse metaalbedrijf SMDK te stoppen, dat de onderneming kan blijven voortbestaan. Voortbestaan van het bedrijf zou geduren de een reeks van jaren vele miljoenen Hor middt in he poppt opvoe lige hieldt hun t telker ze op leuks, door grote investeringen en weinig nieuwe arbeidsplaatsen, aldus de toelichting. Uitvoerig wordt stilgestaan bij het thans niet aanwezig-zijn van de mogelijkheden te investeren in nieuwe activiteiten, waar mee de werkgelegenheid in de vestigings plaatsen van de vleesgroep in stand zou kunnen worden gehouden. Ten eerste moet voor produkten of diensten een markt zijn. WASHINGTON (UPI/Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond een poging tot verbod van de produktie van de neutronenbom verworpen. De se natoren stemden met 58-38 tegen een amendement waarin verboden wordt geld te fourneren voor de vervaardiging van de bom. Het amendement was afkomstig van senator Mark Hatfield, republikein voor Oregon. President Carter had eerder op de dag in het Congres gezegd dat het in gebruik nemen van neutronenbommen communis tische aanvallen mede zal afschrikken, waardoor het minder waarschijnlijk wordt dat hij er ooit gebruik van zou moeten maken. Westerse afgevaardigden waren terug houdend in het verstrekken van meer bijzonderheden. Zij zeiden de kans op een akkoord niet te willen bederven. Het neutrale ontwerp, dat nog niet als een officieel stuk is gepresenteerd, zal, zo RIO DE JANEIRO (AP). De Braziliaan se minister van Financiën, Mario Henri- que Simonsen, heeft in Brasilia gezegd dat de koffieprijzen in 1978 hoog zullen blij ven, maar dat in 1979 sprake zal zijn van een daling. De koffie werd dinsdag op de Newyorkse beurs verhandeld voor 280 dollar per zak van 70 kilo, hetgeen neer komt op 1.82 dollar per pond. Brazilië heeft volgens functionarissen uit dat land in het eerste halfjaar van 1977 meer dan twee miljard dollar aan zijn koffie-export verdiend. guldens vergen zonder dat er enig perspec tief is voor de toekomst. Bij SMDK werken ongeveer 550 mensen, die op straat komen te staan. Van der Doef heeft dit gisterenavond gezegd na afloop van een gesprek tussen de vier Kamerleden en de minister. De beleggingsmaatschappij Sumabel wil, zoals bekend, ook een bod op de aan delen EMS uitbrengen. Een woordvoerder gaf desgevraagd als voorlopig commen taar, dat Sumabel in het besluit van Van Wijk en Heringa geen aanleiding ziet om haar standpunt te wijzigen. Een dezer da gen zullen commissarissen in vergadering bijeenkomen om de nieuwe situatie te be spreken. 'i i Vele Japanners zijn gek op fietsen, maar inwoners van b.v. Tokio ko men in grote moei lijkheden als zij zich in de reusach tige verkeersdruk te begeven met zo’n tweewieler. Buiten Tokio heeft men nu een fietscircuit van 168 km aangelegd in een park en liefhebbers kun nen daar gebruik maken van zo’n vijftig verschillen de soorten fietsen. Volgens berichten in de pers zou Israel I bereid zijn grote delen van de hoogten van Golan in de Sinai op te geven in het kader I van een vredesregling met Syrië en Egyp te. De westelijke Jordaanoever zou' min of meer als zelfbesturend gebied, bij Israel moeten blijven. Begin waarschuwde ech ter niet teveel aandacht te besteden aan speculatieve artikelen, die „niet officieel en niet juist” zijn. „Tezijnertijd zullen de details gepubliceerd worden”. De premier zei dat de ministerraad unaniem had inge stemd met zijn ideeën. Een woordvoerder van de radicale Palestijnse organisatie „Het Marxistisch front voor bevrijding van Palestina” heeft gisteren, zo meld het persbureau AP, in Beiroet gedreigd elke Arabische regeringsleider die een vredes regeling met Israel sluit waarbij dat land wordt erkend, te zullen vermoorden. In een interview zei de woordvoerder: „Op het ogenblik heerst in het Arabische kamp HOOGERHEIDE. Economisch direc teur A. Franke van het bezette bedrijf Diamy in Hoogerheide, die door de 20 werknemers de toegang tot het bedrijf is ontzegd omdat hij de zaak op grote schaal ten eigen bate zou hebben benadeeld, heeft bijna alle personeelsleden voor een kort geding laten dagvaarden. Hij wil op straffe van 10.000 gulden per uur per werknemer weer toegang tot het bedrijfs gebouw in Hoogerheide hebben. Deurwaarder M. Vogel heeft gisteren de individuele werknemers het geding aange zegd dat morgenochtend om half elf in Breda dient. De bezetting begon afgelopen maandag. Het voltallige personeel stelde zich onmid dellijk achter de actie. Voornaamste doel van de actie was, zo zeiden werknemers en districtsbestuurder L. Speek van de Indus triebond NKV, het behoud van de werkge legenheid. Men vond dat het definitieve vertrek van Franke - door hem de toegang tot het bedrijf te ontzeggen - noodzakelijk was om de werkgelegenheid niet nog ver der in gevaar te brengen. Franke’s mede directeur De Vries staat achter de actie van de werknemers. Unilever wil geen valse hoop wekken voor vervangend werk dwingt de buitenlandse concurrentie een aantal bedrijfstakken tot opvoering van efficiency. Toch blijft het beleid van Unile ver, ook in Nederland, gericht op het ont wikkelen van nieuwe produkten en is er de bereidheid tot investeren zodra reële mo gelijkheden aanwezig zijn. Overigens wordt in de verliesgevende vleesgroep veel geld besteed aan ontwikkelingswerk en is er de bereidheid een belangrijke investe ring te doen in verband met de toekomst plannen”. bloëmendaaUkleilerlaan 6a (023) 25 1095 tiaarlem zqlwHq 2b <0231 242250' haarlem lange herenvesl 130 134 32 13 17 heemstede glipperweq 42rd (0231285375 heemstede loenier visscherplein 19 21 (023)24 2250' A :i I J

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4