Directeur J. van Rijn gaat straks dienst verlaten y n Velsenaren klagen minder over stof, stank en lawaai It Inbraak met valse sleutel Kinderen in de ban van Soereloer ANTON HEILLER VELDHUIS w SuèdeNappa kleding n JAARVERSLAG OPENBARE WERKEN VELSEN GROTE OF ST. BAVOKERK g FM Muziekcassettes Parkeermeters Examens Droogteschade Tenderproef weggenomen 19 7 7 DONDERDAG 1 4 JULI VELSEN-IJMUIDEN k vrijdag 15 juli - 20.00 uur Entrée 5, ■Tl orgel I. wtefe IJMUIDEN. Voor directeur J. van Rijn van het Loodswezen dis trict IJmond staat zijn pensio nering voor de deur. Een precieze datum voor zijn afscheid is nog niet vastgesteld, maar zijn opvol ger is inmiddels benoemd. Dat is kapitein ter zee M. C. Willemse, afkomstig van de marine. Hij was eerste officier aan boord van de „De Ruyter” en is sinds septem ber vorig jaar in dienst van het Loodswezen. In Den Haag heeft hij momenteel de functie van waarnemend plaatsvervangend directeur-generaal en verwacht wordt, dat hij in de loop van okto ber naar IJmuiden komt. OW m Loodswezen district IJmond staat voor aantal grote veranderingen Directeur J. van Rijn (ADVERTENTIES) D A SPAARNWOUDERSTR. 122 HAARLEM (ADVERTENTIE) i de ige- f in and sen De ond ktie se- een 'eld i de van oor Ook directeur Van Rijn is uit de marine afkomstig. Kolonel Van Rijn kwam in 1964 bij het Loodswezen. De eerste twee jaar bracht hij door als inspecteur in Rotterdam, vervolgens was hij zes jaar directeur in het district Noord en de laat ste vijf jaar is hij in IJmuiden gestatio neerd. Vooral de laatste jaren heeft het Loodswezen een aantal snelle veranderin gen ondergaan en in het bijzonder binnen het district IJmond. BUTAANGAS KAMPÏERARTIKELEN 2 2-2 S>XGASVMMM TH:320771 S Het was de tweede voorstelling in de serie van vier. Volgende week woensdag komt „Soereloer” weer terug in de mu ziektent om een nieuw verhaal overPadde te laten zien. „Avonturen in Indianen- land” zal het heten en als gebruikelijk begint de voorstelling om half drie. Bij slecht weer, zo is door de Toer-In-organi- satoren bekend gemaakt, zal het poppen theater de opvoering houden in het noor delijk koetshuis van Beeckestijn. Bezuinigingen worden ook doorgevoerd in de afdeling „bebakening en betonning”. Bij bebakening is men druk bezig met het invoeren van een vergaande automatise ring. Zo is het lichtschip Tessel inmiddels voor een bedrag van meer dan één miljoen gulden omgebouwd en geautomatiseerd. Het schip kan nu zonder een enkele man aan’ boord zijn taak als baken in zee uitvoe ren. Een dezer dagen zal het geautomati seerde schip zijn plaats bij Texel innemen. Er zijn ook plannen om het lichtschip Noordhinder te automatiseren, maar men wil eerst afwachten of de proef met het lichtschip Tessel geslaagd genoemd kan worden. Bovendien heeft de PTT behoefte aan een straalzender voor dit gebied, zodat nog een mogelijke combinatie van straal zender en lichtbaken op een vast platform in zee bij de Noordhinder wordt over wogen. De bezuinigingen bij het Loodswezen betreffen vooral het personeel. Op één lichtschip werken achttien man, waar door automatisering een zeer grote bespa ring in personeelskosten betekent. Zo’n besparing heeft men ook op het oog voor de afdeling betonning. Tot voor kort wa ren er in het district IJmond twee beton- ningsvaartuigen, die de zorg hadden voor de verschillende boeien, die de scheep vaartroutes aangeven. Vooreen proef van één jaar is nu het betonningsvaartuig „Zaandam” uit de vaart genomen. De „Bree 14” is nu alleen over en moet nu het betonningswerk in het district IJmond doen. En niet alleen in IJmond, tal nieuwe loodsboten in gebruik genomen zijn of op stapel staan. want dit schip heeft ook de zorg voor de betonning van het hele Nederlandse deel van het Continentale Plat. Of het mogelijk is om al dit werk met één schip te doen, moet dit jaar uit de proef blijken. Blijkt het niet te kunnen dan zal de „Zaandam” weer in de vaart komen, terwijl er al een nieuw betonningsvaartuig voor een van de districten op stapel staat voor de komende jaren. IJMUIDEN. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in een woning aan de Velserduinweg in IJmuiden. De buit bestond uit twee portemonnaies met een inhoud van 125. Vermoedelijk is men binnengekomen met behulp van een valse sleutel. De bewo ners, die rustig lagen te slapen, hebben niets van de inbraak gemerkt. Dit blijkt uit het pas verschenen jaarver slag over 1976 van het Bedrijf Openbare Werken en Groenvoorziening van de ge meente Velsen. Naar aanleiding van de klachten werden vorig jaar weer geluids- metingen verricht. Het lawaai werd niet alleen veroorzaakt door fabrieksinstalla- ties en het verkeer, maar ook door luide muziek in café’s. In samenwerking met de Provinciale Milieudienst werd het geluids- inventarisatie-onderzoek in de IJmond voortgezet. Op 1 januari 1976 werd het interregio naal meetnet voor de luchtverontreiniging rondom het Noordzeekanaal opgeheven. De uitvoering van deze metingen zijn door de provincie overgenomen en voortgezet. De componenten die gemeten worden, zijn zwaveldioxyde, stikstofdioxyde, stikstof- monoxyde, ozon en stof. VELSEN. Vorig jaar zijn bij de ge meente Velsen 77 milieuklachten binnen gekomen. Stank en lawaai vormden de grootste bronnen van hinder. Het aantal klachten wegens stofoverlast nam in ver gelijking met 1975 sterk af. In 1976 wer den nog slechts vier meldingen geregi streerd van stofhinder tegen 17 in 1975. Ook het totale aantal milieuklachten ver minderde met 14. Per week leverden de parkeermeters in Velsen bijna f1500,- op. lag. lid- loel s en lus- tge- eve ang lijk /er- ;de- ctie AMSTERDAM. De heer W. v. d. Duin uit IJmuiden is te Amsterdam geslaagd voor het examen meester in de rechten. rec- rijf 20 if is taal eld, een I op per jfs- gin •uik nis- :en, lijk zou den IA), den van /er- itse de tan. •en- nen yec- ken nen k 1LE 0421 mogelijk. „Het is veel beter, dat de mensen nu niet in een soort panieksituatie van „wat gaat er met mij gebeuren" de dienst verlaten, tenzij ze echt een betere baan gevonden hebben. Anders is het veel ver standiger om de proeven eerst maar even af te wachten”, aldus directeur Van Rijn. De opvolging van de heer Van Rijn heeft in de IJmond wel een kleine teleurstelling te zien gegeven. Al meermalen hebben de loodsen aangedrongen op een directeur, die niet uit de marine voortkomt, maar uit de burgerscheepvaart. Hoewel het Loods wezen onder het ministerie van defensie valt, is het een dienst, die verder met de marine weinig gemeen heeft. Het grootste deel van de mensen bestaat uit burgerper soneel en alleen aan de top vindt men nog steeds marinemensen. Het lichtschip Tessel, dat nu is geautoma tiseerd en straks zonder een man aan boord zijn plaats als baken in zee weer zal innemen 1 Door de grote hitte van de vorige zomer, gaf het beheer en onderhoud van parken en plantsoenen enige problemen. De droogteschade was het grootst bij de gras velden waarvan ongeveer 25 ha in het najaar moest worden in- of doorgezaaid. De groei van de jonge aanplant stagneer de. De grootste sterfte trad op bij de aan plant in Zeewijk en in de groenstroken van de Heerenduinweg. Veel aandacht be steedde de dienst aan de iepziekte, die in Velsen en omgeving een dreigend karakter heeft aangenomen. Gedurende vele jaren kwam deze ziekte in Velsen niet of nauwe lijks voor. In 1976 werden echter ongeveer 75 bomen door de iepziekte aangetast. Ook de sportvelden hadden te lijden van het uitzonderlijke droge weer. In juni, juli en augustus moest gebruik worden gemaakt van beregeningsinstallaties om de grasmat van de sportvelden in goede staat te houden. Botulisme werd alleen gesignaleerd in de Jan Gijzenvaart in Santpoort. Hier wer den enkele kadavers van eenden aange troffen. Vervolgens hebben medewerkers van Openbare Werken alle wateren zoals vijvers in parken, gecontroleerd op het voorkomen van dode watervogels en vis sen. Het botulisme bleef echter beperkt tot de Jan Gijzenvaart. De heer Van Rijn spreekt over een „re delijk roerige” periode. „Maar,” zegt hij, „we hebben elkaar als personeel en dienstleiding wel leren begrijpen en met goed overleg zijn we er altijd nog uitgeko men”. Oorzaak van de meeste veranderin gen is de bezuiniging, die naast het ver nieuwingsprogramma binnen de gehele dienst, werd doorgevoerd. Bij de belood- sing wil men over gaan op een systeem van „tenderbeloodsing”, waarbij de grote loodsboten die buitengaats op de schepen liggen te wachten niet meer nodig zijn. De IJmond is voor dit systeem proefgebied, terwijl voor de andere districten een aan- Uit het jaarverslag blijkt dat de op brengst uit de parkeermeters in Velsen in 1976 gestegen is met 7500,- tot 76.670,-. De bezettingsgraad van de parkeermeters op Plein 1945, Lange Nieuwstraat, het Postkantoor en het Marktplein was gemid deld 34 percent. De parkeeraccommodatie in de gemeente voor personenauto’s is vorig jaar niet uitgebracht. Het plaatsen van vrachtauto’s in de bebouwde kom werd verboden. Hiervoor werden aparte parkeerterreinen aangewezen. Enkele buslijnen hebben een gewijzigde route on dergaan, waarbij het station Oud-IJmui- den minder frequent wordt aangedaan. De verkeersintensiteit op de Parkweg en de Lange Nieuwstraat nam in vergelijking Honderden kinderen waren woensdag middag al of niet met moeders weer in het park Beeckestijn, waar opnieuw poppentheater „De Soereloer” een fraaie opvoering verzorgde in de muziektent. Jo lige stemmetjes vanuit de poppenkast hielden het jeugdige publiek ademloos in hun ban met het verhaal over Padde, de telkens terugkerende hoofdfiguur, die de ze opvoering op zoek was naar „het aller leukste van de wereld”. Sproeiinstallaties moesten er vorig jaar pan te pas komen om weilanden en sport velden voor uitdroging te behoeden. met vorig jaar iets toe. Op de Hagelinger- weg in Santpoort en de Rijksweg in Velsen werden minder voertuigen geregistreerd. Het verkeer door de Velsertunnel nam toe van 58350 voertuigen in 1975 tot 62050 in 1976. B. en W. van Velsen gaven in 1976 953 bouwvergunningen af waarvan de meeste, 606, betrekking hadden op verbouw van een woning. De welstandscommissie be oordeelde 1032 bouwplannen waarvan er 24 werden afgewezen. Het Bedrijf Openbare Werken onder hield in 1976 een wegennet van 187 kilo meter. Er werden 286 verzakkingen gere pareerd, deels in de rijbaan, deels in het trottoir. Voorts werden 314 verkeersbor den geplaatst. Met tenderbeloodsing wil het loodswe zen zo snel mogelijk een proef van min stens een jaar starten. Bij Mulder en Rijke in IJmuiden is een nieuwe loodstender gebouwd, die de afgelopen maanden aan uitgebreide vaarproeven is onderworpen. Aanvankelijk zou de tenderproef voor juli begonnen zijn, maar deze datum is wat verder in de toekomst verschoven. De re den daarvan is, dat op de eerste plaats de loodstender „Pluvier” nog niet voldoet aan de verwachtingen omtrent stabiliteit en snelheid en omdat men nu midden in de - vakantieperiode zit, waardoor het voor het slagen van de proef zo noodzakelijke re gelmatig overleg wat in de knel is gekomen. Directeur Van Rijn zegt: „Voor we met de proef starten, moeten we over voldoen de goede tenders beschikken. Ik ben erg voorzichtig geworden met prognoses. We willen alles zoveel mogelijk stap voor stap doen en de verschillende bezuinigin gen een beetje spreiden, vooral omwille van het personeel. De mensen, die door de bezuinigingen overbodig worden, moeten de kans hebben om rustig naar een andere baan uit te kijken. Als je gefaseerd werkt, voorkom je ook, dat je plotseling veel mensen over hebt.” Ontslagen zullen er bij het loodswezen niet hoeven te vallen, want voor zover men geen andere baan kan vinden, zijn er over-, plaatsingen binnen het loodswezen zelf MAX. PARKEERTUD 2 UUR VBLSEN-ZUID. Uit het kantoor van eert benzinestation aan de Minister van Houtenlaan zijn dinsdagavond negentig muziekcassettes ontvreemd. Bovendien werden enkele bossen sleutels meege nomen. Men is binnengekomen door twee plexiglasruiten uit de sponningen te nemen. #3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5