GS VRAGEN DEN UYL OM SPOED BIJ LUCHTHAVENBESLISSING Aan de stick I Kamer van Koophandel werkt Cantores Feliseni laat regionaal-economisch plan muzikale rijkdom horen I aan beleidsvisie voor een JHi I Plan voor beteugeling kosten recreatiegebied 1 5 5 u Uitstel kan ontoelaatbare toestanden geven HENGELAARS EN WATERSKIERS MET ELKAAR IN DE CLINCH t Interessante uitvoering in Wijk aan Zee 9 3 DONDERDAG JULI 19 7 7 1 4 REGIO VELSEN ZOU 2 PERCENT MEER MOETEN BIJDRAGEN (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) SPAARNWOUDE Henge laars en waterskiërs zitten elkaar danig dwars in het recreatiege bied Spaarnwoude. Tot grote er gernis van de vissers maakt de Nederlandse Waterski Bond sinds kort voor training en wedstrijden gebruik van het voormalige Zijka naal B bij Spaarndam, door het recratieschap omgedoopt tot ka nobaan. Tussen beide groepen re creanten is een oorlogje ontstaan: verbolgen vissers gooien met ste nen naar waterskiërs en de Wa terski Bond bestookt instanties met brieven waarin de hengelaars van „achterbakse en bedrieglij ke” activiteiten worden beschul digd. ft I 'J (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland heb ben in een brief aan kabinetsfor mateur drs. J. den Uyl aangedron gen op een zeer spoedige beslis sing over de plaatskeuze van een tweede nationale luchthaven. In de brief wordt er op gewezen dat Provinciale Staten zich hebben uitgesproken voor aanvullende luchthavencapaciteit in de Mar kerwaard. HAARLEM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken hoopt bin nenkort te beschikken over een algemeen toepasbare methodiek voor een systematische regionaal- economische beleidsadvisering. De wens daartoe is gebaseerd op de grote behoefte aan een speci fiek op de regionaal-economische planning gerichte beleidsvisie en de wettelijke taak de economische belangen van handel en nijver heid in het werkgebied te bevor deren. De Kamer heeft overigens geen formele bevoegdheden of andere middelen om deze beleids- programmering te realiseren. Het enige middel is de overtuigings kracht; het uitdragen van een vi sie in de richting van de voor het beleid verantwoordelijke over heden. A Strijd om gebruik van kanobaan Spaarnwoude (Van een onzer verslaggevers) Waterskiërs van Bosbaan verdreven. Een en ander blijkt uit de ontwerp-meer- JOHAN VAN KEMPEN De belangstelling voor het regionale beleid is niet toevallig. De regio is het platform waar veel aanrakingspunten tussen economie en samenleving manifest worden, aldus de Kamer in haar jaarver slag 1976. Ook bij de overheden zijn enige aanzetten tot het ontwikkelen van een regionaal-economische planning te be speuren, maar van een systematische aan- De moeilijkheden rond het voormalige zijkanaal begonnen in mei van dit jaar, toen de waterskiërs van hun vertrouwde plek (de Amsterdamse Bosbaan) werden verdreven door de vervroegde opening „Omdat een nieuwe luchthaven twaalf tot vijftien jaar aan voorbereiding vergt, moet worden voorkomen, dat de beslissing zo laat wordt genomen, dat inmiddels op en rondom Schiphol ontoelaatbare toe standen ontstaan. Een uitspraak over de Markerwaard biedt het broodnodige eco nomische perspectief voor het noorden van de provincie, met name Westfriesland, Lelystad en Almere. De bevolking, die zich daar vestigt, kan dan bestaansbronnen vinden dicht bij de woongebieden”, aldus Gedeputeerde Staten. pak is nog geen sprake en de Kamer vindt dat dat noodzakelijk is. De bedoeling is knelpunten te signaleren waarmee de regionale economieën van de verschillende planregio’s nu al en in de toekomst te maken hebben. In het vierde De eerste discussienota, die dit jaar moet verschijnen, wil duidelijk maken welke plaats de economie inneemt of zou moeten innemen in het maatschappelijk geheel van de regio. Daardoor ontstaat een beter inzicht in de gevolgen van beleidskeuzen, of juist het ontbreken daarvan, voor het regionaal-economisch leven. En ook dat de keuzen bewuster en met meer zicht op de gevolgen kunnen worden gemaakt. De tweede nota bevat een inventarisatie van de regionaal-economische kenmerken en problemen van het Kamerdistrict en de plangebieden. Het derde deel van de op te stellen nota bevat een confrontatie tussen de feitelijk bestaande situatie en de ont wikkelingen die daarin naar verwachting zullen optreden. Voor dit seizoen heeft de bond nog een groot aantal zaken op het programma staan: de nationale kampioenschappen, een serie centrale trainingen, regionale trainingen voor leden uit de noordelijke randstad, trainingen voor clubselecties, jeugdkampen en kadervorming. De om wonenden van het kanaal heeft de bond inmiddels voor zich gewonnen door gratis of voordelige ski-uurtjes voor huisvrou wen en jeugdigen in het vooruitzicht te stellen. De hengelaars die in vrij groten getale geregeld de dobber uitwerpen in het water van de kanobaan, lijken tot nog toe echter nauwelijks verzoenlijk. De directe verhou ding van de hengelsportorganisaties met de waterskiërs is erg gespannen, wat on der meer blijkt uit een brief van de Water ski Bond aan de Nederlandse Vereniging van Sportvissers Federaties. Daarin wor den de plaatselijke hengelaars beschul digd van „bedrieglijke uitspraken” om de belangen van de watersporters te onder mijnen. Er is, aldus de bond, een klimaat ontstaan dat tot gevaarlijke confrontaties kan leiden. Een voorbeeld daarvan is het feit dat enkele vissers met stenen hebben gegooid naar boten en skiërs. „Indien zo’n projectiel doel treft bij een vaarsnelheid van vijftig kilometer per uur, kunnen de gevolgen fataal zijn”, aldus de bond. meer de aandacht van de kabinetsforma teur voor de luchthavenproblematiek. B. en W. van Haarlemmermeer hebben zoals gemeld in een brief aan drs. J. den Uyl verlangd, dat een beslissing over de stich ting van een tweede nationale luchthaven als programmapunt zou worden opgeno men in het regeringsprogramma van het nieuwe kabinet. Namens de sportvissers heeft de Hengel- sportfederatie Noord-West Nederland bij Spaarnwoude de bezwaren tegen het wa terskiën op tafel gelegd. De kanobaan, zo stelt de federatie, is zeer visrijk (vooral snoekbaars en snoek) en een geliefde stek bij ruwer weer. Het waterskiën hindert de vissers in sterke mate en betekent voorts een verstoring voor broedende en jonge vogels. Informele contacten hebben de mensen van Spaarnwoude geleerd, dat de Een van de grootste moeilijkheden is dat veel van de benodigde informatie ont breekt of beschikbaar is in een ongeschik te vorm. Volledige, recente en bruikbare gegevens zijn noodzakelijk om tot een ad vies te kunnen komen. De Kamer beheert daarentegen reeds een belangrijk bestand aan gegevens die te gebruiken zijn en door automatisering steeds handzamer en toe gankelijker zijn. Uitbreiding en verfijning is echter gewenst. In 1976 werd daarmee begonnen en ook dit jaar wordt daaraan gewerkt. Gestart is met het onderzoek naar de ruimtelijke structuur van de dis tributieve verzorging, met name een docu mentatie van het winkelbestand. Afgeslo ten is een onderzoek in samenwerking met de Luchthaven Schiphol, de Kamer voor Rijnland en het Sociografisch Bureau de Meerlanden naar de behoefte aan ruimte van het bedrijfsleven op Schiphol. Verder is de Kamer begonnen met een kantoor- ruimtedocumentatie. Van de kantoorsec- tor is nog weinig bekend, ondanks het feit dat circa vijfentwintig percent van de be roepsbevolking een kantoorfunctie heeft. nen, de volkshuisvesting, de stadsver nieuwing en de bouw van de Wijkertunnel. Gedeputeerde Staten vinden voorts, dat een eind moet komen aan de ongecontro- WIJK AAN ZEE. Het intieme inte rieur van de oude hervormde dorpskerk van Wijk aan Zee, biedt uitstekende moge lijkheden tot het geven van concerten. Gisteravond werd dat nog eens aange toond, toen het Velsense kamerkoor „Can tores Feliseni”, onder leiding van Fred Schaap, met instrumentale medewerken den aldaar op geslaagde wijze uitvoering gaf aan een afwisselend programma. Ook „a capella” (onbegeleid) had Canto res Feliseni, dat eigenlijk als dubbelkwar- tet is opgebouwd, zich dan al laten horen. Stelde het koor aan het begin van de avond na een opmerkelijk afgewogen verklan king van „O Jesu Christe” van de 16de- Wat de stadsvernieuwing betreft, schrij ven GS aan Den Uyl, dat de zogenoemde „interim-saldoregeling”, die voor Amster dam geldt, voor meer gemeenten in de provincie van toepassing zou moeten wor den verklaard. Gedeputeerde Staten drin gen er op aan, dat de taak van de provincie als financieel en planologisch toezichthou der van de gemeenten beter tot uitdruk king wordt gebracht in de definitieve sal- do-regling en de Wet op de Stadsver nieuwing. Verder bepleiten GS, dat de jaarlijkse huursubsidieregeling een meer permanent krakter wordt gegeven. De tijdelijkheid van de regeling weerhoudt mensen van het huren van duurdere woningen, aldus de brief aan de kabinetsformateur. Tenslotte vragen GS de aandacht van de kabinetsformateur voor de noodzaak van spoedige verwezenlijking van de Wijker tunnel. De bouw van deze tunnel is urgent, evenals de aanleg van een westelijke Ringspoorlijn rondom Amsterdam met een aansluiting op de Schipholspoorlijn. Ook voltooiing van de Ringweg om Am sterdam (A. 10) is volgens GS in hun brief aan Den Uyl dringend geweest. SPAARNWOUDE. Het beheer en on derhoud van het recreatiegebied Spaarn woude zal de deelnemers (provincie en gemeenten) de komende vijf jaar bijna vijftien miljoen gulden kosten. Daarnaast staat er voor tien miljoen gulden aan investeringen voor accommodaties op het programma en voor circa 33 miljoen aan basisvoorzieningen. Van de investeringen zal het ministerie van CRM het leeuwendeel voor zijn reke ning nemen. De 33 miljoen gulden komen helemaal uit de rijkskas en van de tien miljoen voor accommodaties waarschijn lijk een kwart. De rest zal moeten worden opgebracht door de provincie Noord-Hol- land (vijftig percent) en de gemeenten Am sterdam (25%), Haarlem (13%), Velsen (8%), Haarlemmermeer (3%) en Haarlem- merliede en Spaarnwoude (1%). zouden daardoor immers in het gedrang kunnen komen. men van alle deelnemers worden doorge voerd, zodat geen enkele gemeente kan worden „overvallen” door een meerder heid in het bestuur. NIET ALLEEN hengelaars en water skiërs hebben het in het nog prille re creatiegebied Spaarnwoude met elkaar aan de stok, ook de belangen van dag jesmensen en golf-spelers botsen soms. Niets vermoedende zon- en ruimtezoe- kers slaan geregeld hun tenten en wind schermen op de gladgeschoren gazons van de golflinks, om het vervolgens met de beoefenaren van deze edele sport bijna letterlijk aan de stick te krijgen. Waarschuwingsbordjes moeten derge lijke confrontaties in het vervolg voor komen. „Een duidelijke regeringsbeslissing is nodig om perspectief te bieden aan dege nen in Zwanenburg en Amstelveen-Bui- tenveldert, die al jaren een te grote lawaai- belasting ondergaan. De toekomst van het zuidelijk deel van Noord-Holland is mede afhankelijk van deze beslissing,” aldus GS in de brief aan Den Uyl. Het college is van mening, dat voor een goed functioneren van de economie in de Amsterdamse regio de luchthavenfunctie die hierin een be langrijke rol speelt, niet te lang ter discus sie mag blijven. Aan het bestuur van de Stichting Recre atiegebied Spaarnwoude is de taak om hengelaars en skiërs met elkaar te verzoe nen. Aanstaande maandag zal over het probleem in een bestuursvergadering wor den besloten. Het beheersbureau van Spaarnwoude heeft de bestuurders voor gesteld om de waterskiërs voor dit jaar slechts een beperkte toestemming te geven voor gebruik van het water, opdat enkele belangrijke evenementen van de gond doorgang kunnen vinden. Voor de komen de jaren zal een doorwrochte gebruiksre- geling voor de kanobaan moeten worden gemaakt, aldus het advies van het beheers bureau. Het sluitstuk en ook de werkelijke be kroning daarvan, vormde Mozarts Missa Brevis in D voor vierstemmig gemengd koor met begeleiding van slechts een drietal strijkers. Een koormis (zonder so listen) waarin Mozart met weinig middelen een rijkdom aan klassiek muzikaal effect bereikt. Cantores Feliseni kwam in dit laatste programma-onderdeel tot een gro te vrijheid van voordracht. Misschien allereerst doordat de acht koorleden intus sen volledig „geacclimatiseerd” waren, maar zeker ook vanwege de steun die het voor-treffelijke spel van de instrumenta listen daarbij bood. De partijen van de in dit werk toegepaste twee violen en cello, lagen bij deze spirituele uitvoering in han den van respectievelijk Rhea Bergisch- Duin, Hans Weertman en Joop de Veen. Mede door him grote inzet en ook dank zij de goede onderlinge muzikale verstand houding van alle medewerkenden werd een opvallende prestatie geleverd. leerde stijging van de prijzen voor huizen. Zij pleiten in hun brief aan Den Uyl voor de totstandkoming van een Huisvestings- wet, die een grote rol zou kunnen spelen bij het beteugelen van de prijzen van wo ningen. Het college is van mening dat de woonruimtebeschikking uit 1974, waarin grenzen worden genoemd, waarboven geen woonvergunning meer nodig is, onbe doeld stijging van de prijzen in hand heeft gewerkt. Telkens als de grenzen werden verhoogd, werden ook de vraagprijzen op getrokken, om buiten de vergunninsplich- tige categorie te blijven, zo wordt gesteld. eeuwer Berchem enigszins teleur wat betreft de intonatiezuiverheid in „Selig sind die Toten” van Schütz; in twee motet ten van Duruflé werd weer revanche geno men. Dirigent Fred Schaap leidde zijn koorleden met vaste hand, in rustige en vloeiende gebaren, door de bepaald niet eenvoudige partituur. En helemaal overtuigend muzikaal en bovendien zeer verzorgd in de uitspraak van de Franse tekst, klonken „Trois Chan sons” van Hindemith. Evenals in de ande re uitgevoerde composities, werd ook hier veel aandacht aan een contrastrijke nuan cering besteed. Het nogal dikwijls domine ren van de sopraan en de bas over de middenstemmen (alt en tenor) kon aan de positieve eindindruk weinig afdoen. Voor het aanbrengen van (bij een derge lijk koorconcert inderdaad ook wenselij ke) intermezzi, was de klavecinist David Percy aangetrokken. Diens natuurlijk-ex- pressieve voordracht van muziek van Sweelinck en Byrd, vol sierlijke guirlan des, werd zo steeds tot een aangenaam rustpunt in het programma. Bachs Zesde Franse Suite had daarbij onder Percy’s handen als virtuoze opening van dit kerk- concert geklonken, in frisse tempi; jam mer genoeg zelfs wat al te voortvarend om de karakteristieke cadans in de besluiten de Gigue nog te kunnen treffen. De voor dracht van de eveneens door deze klaveci nist gespeelde sonate nr. 4 in D mooi van vorm en vol verrassende wendingen van Bach’s zoon Wilhelm Friedemann, werd daarentegen juist gekenmerkt door een grote innerlijke rust, die de uitwerkings- kracht van deze interessante muziek nog verhoogde. Voor de opzet van beleidsadvisering is niet alleen een selectie van onderwerpen nodig, maar ook een bepaalde benaderingswijze. De Kamer wil haar in breng in het overheidsbeleid beperken tot een regionaal-economische benadering van de werkelijkheid, al zal zij niet uitslui tend de strikt economische onderwerpen daarin betrekken. Het zal duidelijk zijn dat een dergelijke enge visie op de secto ren van het maatschappelijk leven in een tijd waarin de samenleving onder meer gekenmerkt wordt door een toenemende mate van vervlechting en gecompliceerd heid, niet juist is, aldus de Kamer. Hengelaars: goed stekkie bij ruw weer. hengelaars hooguit zullen instemmen met een heel beperkt gebruik van het water door de skiërs (alleen enkele uren in de namiddag op werkdagen). Overigens ver hindert de overeenkomst tussen Spaarn woude en de hengelaars over het visrecht in de kanobaan een eventuele toestem ming aan de Waterski Bond geenszins. Afgezien van de schermutselingen met de hengelaars, hebben de watersporters tot hun tevredenheid van de kanobaan gebruik gemaakt. Het bevalt de Waterski Bond zelfs zo goed in het recreatiegebied, dat hij er wil blijven en tal van activiteiten ontplooien. Wanneer een voortgezet ver blijf in Spaarnwoude niet mogelijk is, dreigt vrijwel het gehele pakket van ge subsidieerde waterski-activiteiten te mis lukken, zo schrijft de bond aan het recrea tieschap. In de brief van GS aan de kabinetsfor mateur worden als dringende vraagstuk ken voor Noord-Holland verder nog opge- Eerder vroeg de gemeente Haarlemmer- somd de werkgelegenheid in de groeiker- Het bestuur van de stichting moet er maandag over stemmen. dus de bond. Overigens hebben de beoefenaren van de kanosport nog helemaal geen belang stelling getoond voor de kanobaan in Spaarnwoude. De oorzaak hiervan is het ontbreken van accommodaties rond het water en de aanwezigheid van goed geou tilleerde kanobanen elders in de streek. Voor de toekomst heeft de Kanobond ech ter wel degelijk belangstelling voor de baan in Spaarnwoude. Het beheersbureau wil daarom een plan opstellen voor een goed op elkaar afgestemd gebruik van het voormalige zijkanaal door kanovaarders, vissers, waterskiërs en eventueel zwem mers. Om verrassingen te voorkomen wordt nu voorgesteld om met vijfjarenbegrotin gen te werken, waarvan niet meer mag worden afgeweken dan volgens de norma1 le prijsstijgingen. Een verruiming van de begroting kan alleen met algemene stem--" GS schrijven de kabinetsformateur, dat de Noordhollandse groeikernen Alkmaar Hoorn en Purmerend ook in aanmerking komen voor de regionale toeslagregelin- gen die in de WIR zijn vermeld. Dat kan volgens GS een middel zijn om de werkge legenheid van het zuiden van de provincie over te laten lopen naar het noorden. In een brief aan Spaarnwoude wijst de Waterski Bond op een aantal gunstige ne venaspecten van het waterskiën in het recratiegebied. Er zou een goede accom modatie komen voor activiteiten met een wedstrijdelement en voor deskundig bege leide recreatieve elementen. Bovendien zou langs de oever zogenaamde passieve recreatie worden gestimuleerd. De „wild groei” van speedboten in het kanaal zou een halt kunnen worden toegeroepen, al- Het nu voorgestelde meerjarenplan voorziet in een jaarlijkse investering van twee miljoen gulden voor de noodzakelijke accommodaties. Voor 1978 staan op het Ujstje: restant Dijkland (300.000), (175.000), van het visseizoen. Bovendien is de Bos baan door werkzaamheden ongeschikt ge maakt '*oor het waterskiën: de verankerin gen voor de wedstrijdbanen zijn wegge baggerd en de voor de skisport onmisbare rietkraag is geheel verdwenen. Op zoek naar een andere accommodatie kwam de Nederlandse Waterski Bond terecht bij Spaarnwoude, dat toestemming gaf om voorlopig van de kanobaan gebruik te maken omdat belangrijke sportevenemen ten van de bond anders op de tocht kwa men te staan. 1 jarenbegroting en de ontwerp-gemeen- schappelijke regeling die het bestuur van de Stichting Recreatiegebied Spaamwou- de maandag zal bespreken. De genoemde verdeelsleutel voor de exploitatiekosten wijkt iets af van een eerder overeengeko men verhouding. Een werkgroep uit het bestuur heeft, op aandrang van Haarlem, twee percent van de kosten van Haarlem op Velsen afgewenteld. Behoudens de ver tegenwoordiger van Velsen waren alle le den van de werkgroep vóór deze wijziging. deel zullen die knelpunten worden behan- deld welke naar de mening van de Kamer dringend om een oplossing vragen, met de toevoeging van een prioriteitenlijst. Het laatste deel geeft de doeleinden voor een regionaal-economisch beleid voor het ge bied van de Kamer per plangebied. Nogal pretentieus volgens de Kamer en boven dien niet de absolute waarheid, omdat de doeleinden zijn gebaseerd op subjectieve beleidskeuzen. Toch is zij ervan overtuigd dat een doeleindennota een constructieve bijdrage kan zijn van de Kamer die als intermediair optreedt tussen overheid en bedrijfsleven. Het Velser dubbelkwarter Cantori Feliseni tijdens hun optreden in de Hervormde Kerk van Wijk aan Zee. (175.000), kinderspeelbad terreininrichting (100.000), banken en ander terreinmeubi- lair (40.000), borden (30.000), EHBO-voor- zieningen (25.000), inrichting kanobaan en modelbotenvijver (30.000) en diverse ande re uitgaven zoals afrasteringen en recon structie van kerkepaden (350.000). Buitenhuizen (275.000), toiletgebouwtjes Houtrak golfbaan Er zal dan tevens een andere belangrijke wijziging in het ontwerp voor de gemeen schappelijke regeling worden besproken; een bepaling om de kosten voor de ge meenten en provincie in de hand te hou- den. Voorkomen moet worden, aldus de werkgroep die de wijziging voorbereidde, dat de deelnemers worden verrast door plotselinge verhogingen van de verlangde bijdragen. Andere noodzakelijke uitgaven

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9