puzzel van de week BEN JE LAAT MET JE f u prijswinnaars Geluid maakt filmen compleet boeken foto ni' juVJjJjjj Dolfinarium Harderwijk SCHOOLBOEKBESTELLING? ■3 ■Li ■B (zeepost Octaangetal handhaven bij lager loodgehalte Expositie I Rob Sipkes Edelsmid weg en wiel Veiliger met reflecterende band I MEER ALCOHOL, MEER KANS OP ONGEVAL It i i De Zoete Inval bv 17 19 7 7 VARIA JULI VRIJDAG 1 5 2 3 8 [T2 11 18 16 15 24 20 21 22 19 27 25 26 29 31 36 33 38 37 46 42 47 48 53 59 60 57 62 Onder redactie van J.P. Bos t M1 Gudrun, onze IJslandse zwaardwalvis. DOLFINARIUM HARDERWIJK, TEL. 03410 - 16041. Verander die koele faktor tijd in 'n prettig polshorloge. Persoonlijk vormgegeven naar uw eigen idee. Bij Rob Sipkes! Ontdek de andere horloges bij Rob Sipkes... Voor inl. 023-333336 M. Huyboom Amsterdamsevaart 95 Haarlem. - STUDIEBOEKCENTRUM VAN KENNEMERLAND Exklusieve sieraden Zélf geluidsfilms maken was tot voor enkele jaren, voorname lijk weggelegd voor de gevorder de amateur, die met aparte ge luidsapparatuur werkte en ach teraf na het ontwikkelen van de film, het geluid kon toevoegen. Enkele jaren geleden zijn de ge luidscamera’s op de markt ge bracht. Daarmeer kunnen gelijk tijdig beelden én geluiden wor den opgenomen. Die introduktie heeft voor de amateurfilmerij grote gevolgen gehad, want de belangstelling voor het smalfil men is sindsdien met grote sprongen vooruit gegaan. Warmoesstraat 2-Haarlem 6 5 10 23 28 30 35 40 39 45 44 43 52 49 50 51 56 55 54 58 61 41 (ADVERTENTIES) ■KB PUZZEL NUMMER 28 OPLOSSING PUZZEL NUMMER 27 (ADVERTENTIE) 1 Wie nu - met een geluidscamera- gaat Wie nu met smalfilmen wil beginnen, laatste druist in tegen de huidige ontwik- A as*»*- laar eelt, HORIZONTAAL: 1. mooie zwarte delf stof; 4. niet raak; 7. deel van een jas; 9. plotselinge bezetenheid; 11. soort onder wijs (afk.); 12. projektiel; 13. nieuw (in samenstellingen); 15. leger; 17. reptiel; 19. jongensnaam; 20. wolpluisje; 23. zangs tem; 24. familielid; 25. zangnoot; 27. mili tair; 28. vertragingstoestel; 29. deel van een schip; 30. onvruchtbaar; 31. beteuterd; 32. omslag; 33. koud; 35. deel van het dak; 37. omroepvereniging (afk.); 38. genot middel; 40. vlug; 42. anno (afk.); 43. wate ring; 44. verbinding; 46. onmeetbaar getal; 47. zware hamer; 51. optocht; 53. vreemde munt; 54. half; 56. drank; 57. afgod; 59. sierdek; 61. boom; 62. vis. De moderne geluidscamera’s zijn, wat het bedienen betreft, even eenvoudig als de „stomme” camera’s. Dat wil dus zeg gen, dat inleg van de filmcassette, de beeldkeuze, de belichting en het filmen- zelf geen enkel probleem oplevert. Het is ook hier een kwestie van: kijken en op de knop drukken. Tot zover nog geen ver schil. Het enige verschil is, dat men voor de opname van het geluid de microfoon moet hanteren. Die microfoon is met een snoer aan de kamera verbonden en zit vaak op een soort „hengel”. Na het ma ken van een proeffilmpje beschikt men al over de basiskennis. Die zal dan door de praktijk worden vervolmaakt, zodat men na korte tijd de vele mogelijkheden van het filmen met geluid onder de knie heeft. Het spreekt vanzelf, dat er voor de popularisering van het geluidsfilmen één ding belangrijk was: het moest gemakke lijk zijn ook voor niet-technisch onder legde amateurs. Aan die voorwaarde vol doet de geluidscamera zonder meer. Het opnemen van beeld en geluid gebeurt gelijktijdig en op én en dezelfde film strook. Het is dan ook eigenlijk net zo gemakkelijk als filmen zonder geluid. ƒ25: M.S. Bijkerk-Broer, Praagplantsoen 93, Haarlem ƒ25: S S. Heins, Alexander Bellstraat 66, IJmuiden ƒ15: C. VAN Bakel, Meerweg 39, Benne- broek ƒ15: L. Haak, Van Saelenplantsoen 18, Velsen Noord ƒ10: M. van Leuven, Burg. v. Lennepweg 7, Heemstede 10: J A. Paap, Valeriuslaan 54 bov., Driehuis 1-8 monogram; 6-14 rammelaar; 13-22 Ar gentinië; 20-28 niettemin; 26-34 minstreel; 33^0 elleboog; 37-48 boogschutter; 46-57 terroriseren; 55-65 rentmeester; 63-74 ter minologie; 73-80 iedereen; 78-86 eendek ker; 84-94 kermiskraam; 93-101 Amster dam; 99-109 dameskapper; 107-115 perka ment; 113-124 enthousiasme; 123-133 meta morfose; 132-140 september; 138-149 be richtgever; 147-158 verafgelegen; 156-163 generaal; 162-173 alarmsignaal; 172-179 al batros; 177-185 roskammen; 183-191 me nagerie; 189-198 rietsuiker; 196-203 kera- tine; 201-212 ineenkrimpen; 210-221 penne- schacht; 218-225 achttien. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 27 filmen, ontdekt hoe veelzijdig de moge lijkheden zijn. De eerste woordjes van een kind, het blaffen van de hond, het zingen van de bruiloftsgasten, het zachte fluiten van een vogel en het geronk van een motor. alles kan worden vastge legd. Gedeelten uit een toespraak, een gesprek tussen oma en kleinkind, de ge luiden van een dierentuin. .ze maken de beelden compleet en een film leven secht. grijswaarden, grafisch naast romantisch etcetera. Deze aanpak accentueert de omvang van de mogelijkheden en inspi reert de amateurfotograaf tot een veel hogere kwaliteit van de eigen resultaten. Het centrum heeft aan de raad van Europese verkeersministers gevraagd dit soort banden binnen zekere tijd verplicht te stellen en voorschriften voor te bereiden. In ons land zullen dit najaar reflecterende banden verkrijgbaar zijn, vervaardigd door Vredestein. De foto toont de werking van reflecterende fietsbanden in het donker. Reflectoren, bijvoorbeeld geklemd tussen de spaken, bieden volgens het centrum alleen bescherming als ze in beweging zijn. De reflecterende band wordt echter sneller opgemerkt, zelfs als wanneer ze op een afstand van tweehonderd meter worden beschenen met gedimd licht. Ook als deze banden onder een scherpe hoek worden aangestraald, lichten ze al op. De toevoeging van lood aan benzine is een beproefd middel om het octaanaan- tal te verhogen. En een hoger octaange- tal verbetert het rendement van de mo tor. Dat wil zeggen het voorkomt het zogenoemde pingelen; het ontstaan van een ongecontroleerde verbranding met als gevolg grote druk- en temperatuurs verschillen waaronder vitale motoron- derdelen, zoals de zuigers kunnen be zwijken. Lood in de benzine is nodig, zeker voor de huidige hoog ontwikkelde automotoren met hun hoge compres- sieverhouding. De vraag is echter hoe veel lood nodig is om benzine voldoende klopvastheid te geven. gen. Wil men althans het octaangetal op peil houden. De SWOV kwam tijdens de studie eveneens tot de conclusie, dat slechts een beperkt aantal automobilisten onder in vloed door de politie wordt betrapt. En misschien is dit de meest verontrustende conclusie. In elk geval gaat de SWOV door met de bestudering van het alcohol gebruik in het verkeer, om daardoor ad viezen te kunnen geven over de vermin- Maar er is nog iets anders. Lood in benzine is tevens een smeer- en bescher mingsmiddel voor de kleppen en de zoge noemde klepzittingen. Als dit bescher mingsmiddel geheel wegvalt, zullen de fabrikanten geharde klepzittingen moe ten leveren. En dat is van invloed op de prijs van de motor. Kiest men de midden weg: zowel benzine met een zeker loodge- halte als geheel loodvrije benzine, dan ontstaat er een groot transport- en distri- butieprobleem. De beide benzinesoorten moeten zowel tijdens opslag als tran sport strikt gescheiden blijven. Voorlo pig is het echter nog niet zover. In ons land spreekt men tot nu toe, zoals gezegd, over een verlaging tot 0,4 gram per liter. Afgezien van enige prijsverhoging zal de consument hier weinig van merken. Vooropgesteld, dat de oliemaatschappij en kans zien het octaangetal van de brandstof te handhaven. Slagen zij hier niet in, dan zullen vooral de hoge com- pressiemotoren hieronder kunnen lijden. keling, waarbij de overheden streven naar een doelmatiger gebruik van de aardolieprodukten gelo voor na rt de 219- Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN. I1 hl V met 1.00 BOEKHANDEL H. DE VRIES heeft veel, heel veel schoolboeken in voorraad, maar dan moet je toch niet lang meer wachten! Breng of stuur (antwoordno. 277 in open envelop zonder postzegel) je bestellijst omgaand aan Ged. Oude Gracht 27, Haarlem, tel. 311440. rend 5 aten nne- 323- In tal van hoofdstukken komen opna me- en afwerktechnieken uitvoerig aan de orde, onder de motto’s zien en abstra heren, Fotograferen en vormgeven, Moti veren en stileren, Verwerken en manipu leren. Vergroten. Ettelijke hoofdstukjes onder het motto Fotografiek sluiten het boek af. De rond 200 foto’s doet Gnade vergezeld gaan van een technische „ver antwoording”. Wat het boek juist voor de amateur zo waardevol maakt is de inde ling van de foto’s, waarbij tegenstellin gen in de zwart-witfotografie tegenover elkaar zijn geplaatst high-key naast low- Met de volgende schepen kan zeepost naar de daarnaast vermelde landen worden verzonden. De data, waarop de correspon dentie UITERLIJK ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. In Noord-Amerika blijkt éénderde van het aantal verkeersdoden alcohol in het bloed te hebben. Dit heeft de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWPV) gepubliceerd in een studie over het rijden onder invloed. Een soortgelijk gegeven ontbreekt over de Europese landen, eenvoudig omdat men in Europa onbekend is met het aantal verkeersdoden, dat eventueel alcohol in het bloed heeft. Wel kwam tijdens de studie vast te staan, dat bij gebruik van alcohol de factoren leeftijd en ervaring belangrijke invloed hebben op de onge- valskans. Het blijkt echter niet mogelijk precies een grens aan te geven, waarbo ven men beter niet meer kan deelnemen aan het verkeer. Ligt het alcoholgehalte tussen de 0,5 pro mille en de 1 promille, dan neemt de kans op een ongeval duide lijk toe. Bij een promillage van 1,8 bij- voorbeèld is de ongevalskans achttien maal groter, dan bij een toestand zonder alcohol. Onder de twintig heeft een automobi list zelfs na gering alcoholgebruik een snel groter wordende kans op een onge val. Bij een alcoholgehalte boven de 1 Vertikaal: 1. kleur; 2. dierengeluid; 3. deel van een boom; 4. dwaas; 5. voorzetsel; 6. sedert; 7. luchtvaartonderneming (afk.); 8. plakmiddel; 9. snijwerktuig; 10. gelofte; 11. soort voedsel; 14. wallekant; 15. grote bijl; 16. godin; 17. wilde haver; 18. manne lijk dier; 21. gemeenteïnstelling; 22. gravin van Holland; 23. kleinigheid; 26. groot in aantal; 28. draaiend deel; 33. waterplan tje; 34. open plek in het ijs; 36. vlinder; 37. toiletartikel; 38. Sociaal Economische Raad (Afd.); 39. stapel; 41. kern; 43. deel van het lichaam; 45. handvat; 48. steen; 49. bron; 50. waterdiertje; 52. uitroep; 54. grap; 55. familielid; 58. herkauwer; 60. rondhout. doet er goed aan ziuii uitvoerig te oriënte ren over de mogelijkheden van filmen key contrastrijk zwart-wit naast subtiele met geluid. De aanschaf van geluidsap paratuur is weliswaar kostbaarder dan die voor het maken van „stomme films”, maar deskundigen verwachten dat de geluidsfilm in de toekomst een steeds belangrijker rol zal gaan spelen. En het is verstandig jezelf in zo’n situatie af te vragen of het niet beter is dan nü al te kiezen voor het filmen met geluid, de volmaakte methode om de mooie mo menten van vandaag te bewaren voor later. En voor mensen die wel willen gaan filmen, maar zich toch nog niet „rijp" achten In Europa wordt de katalytische naver- brander niet toegepast. Maar evengoed wilde men ook hier ter bescherming van milieu en gezondheid zo min mogelijk lood in de benzine hebben. Ter vergelij king: voor 1972 bedroeg het loodgehalte in benzine nog 0,6 gram per liter. Dit werd in verschillende landen terugge bracht tot 0.4, gram en zelfs, zoals in Duitsland, tot 0,15 gram per liter. In ons land is een wetsontwerp in behandeling, dat voorziet in een teruggang van lood tot 0,4 gram per liter. Nog dit jaar kan deze maatregel van kracht worden. Het gevolg voor de consument is prijs verhoging van de benzine. Want wil men het octaangetal handhaven, dan zal in plaats van lood een grote hoeveelheid andere, hoogoctanige componenten wor den toegevoegd. Gaat men in de toe komst over tot verdere verlaging van het loodgehalte, dan zullen de prijzen voor motorbrandstoffen nog sterker stijgen. Er zijn dan bijkomende processen nodig tijdens de raffinage van olie, die de maat schappijen tot grote investeringen dwin- promille lopen automobilisten ouder dan 55 jaar meer kans op een ongeval, dan chauffeurs tussen de 20 en 55 jaar. De laatste mogelijkheid is tenslotte het geheel loodvrij maken van de benzine. Dit heeft vergaande gevolgen voor zowel de oliemaatschappijen, de autofabrikan ten, als de automobilist. Amerika heeft aangetoond, dat men dan niet ontkomt aan'verlaging van de compressieverhou- ding wat weer een stijging van het benzi neverbruik tot gevolg heeft. En vooral dit dering van dit gevaar voor de verkeers- - veiligheid. Geluid maakt uw films compleet. De lach van uw dochter ziet u niet alleen, u kunt het ook hóren. Ook nog als ze al groot is Argentinië: ms „Thameshaven” 21 juli, Australië: ms „Botany Bay” 15 juli, Brazi lië: ms „Thameshaven” 21 juli, Canada: ms „C.P. Discoverer” 19 juli, Indonesië: ms „Bavaria” 15 juli, Israël: ms „Boknis” 20 juli, Japan: ms „Elbe Maru” 15 juli, Kenya, Oeganda, Tanzania: ms „Moliro” 21 juli, Nieuw Zeeland: ms „Torrens” 19 juli, Suriname: ms „Hercules” 18 juli, Ver. Staten v. Amerika: ms „Mosel Express” 15 juli, ms „Atl. Champagne” 19 juli, ms „S. L. Galloway” 19 juli, ONDER HET MOTTO Fotosculpture houden de Nederlanders Arthur Bagen en Peter Horree tot en met 29 juli een dubbelexpositie in de Canongalerie (Reestraat 19, Amsterdam). Openingstij den: dinsdag tot en met zaterdag van 12 tot 18 uur.) Ook hier bij het projecteren met het geluid is erg veel aandacht besteed aan het bedieningsgemak. De geluidsprojek- tor werkt daarom ook nagenoeg automa tisch. Na een toelichting van de vakman kan iedereen de projektie van een ge luidsfilm verzorgen. Zodat - dank zij de vindingrijkheid van de technici- het fil men met geluid op dit moment werkelijk voor iedereen te realiseren is. Ook voor de mensen die tot op heden altijd „stom” filmden, is het mogelijk te projecteren met geluid. Zij kunnen nl. hun films van een geluidspoor laten voorzien en het geluid achterafnaanbrengen. De laatste jaren wil men die hoeveel heid lood in de benzine in elk geval terugbrengen. Er zijn plannen om dit loodgehalte te verlagen tot 0,4 gram per liter brandstof. Het tetra-ethyllood, dat aan de benzine wordt toegevoegd is giftig en wordt voor een deel via de uitlaatgas sen verspreid in het natuurlijke milieu. Tegen die uitstoot van schadelijke gas sen is al enige tijd een kruistocht op gang gekomen, wat onder meer leidde tot het voornemen om het loodgehalte te verla gen. De eerste berichten, nu alweer enige tijd geleden, over loodvrije benzine kwa men uit Amerika, waar de in auto's aan gebracht katalytische naverbranders geen lood konden verdragen. Het was dus het één of het ander: bij toepassing van de naverbrander waren de Ameri kaanse autofabrieken gedwongen de compressieverhouding van hun motoren te verlagen. Maar dit had weer tot gevolg, vermindering van rendement en verho ging van het loodvrije-benzinegebruik. Voor filmen met geluid, is het toch aan te raden wél een geluidscamera aan te schaffen. U kunt er immers ook gewoon „stom” mee filmen. In de meeste gevallen blijkt echter, dat een amateurfilmer op een gegeven moment toch het geluid niet meer wil missen. Diegenen die indertijd al een geluidscamera kochten, hoeven dan alleen nog maar op een andere film cassette over te gaan De projector dient dan natuurlijk ook voor geluidsweergave geschikt te zijn. Uit een onder zoek van het Internationale centrum voor misdaad en verkeersonge vallen preventie (IZW) in West-Duitsland is gebleken, dat fietsers vooral in de avonduren en de nacht bijzonder kwetsbaar zijn. De grootst mogelijke veiligheid - ook in verhouding tot de kosten - wordt volgens dit centrum verkregen door de montage van reflecterende fietsbanden. Tests hebben bewezen, dat fietsers door de oplichtende ronde vorm van de ban, zowel binnen als buiten de bebouwde kom tijdig en duidelijk herkenbaar zijn in het donker. Nieuwe fietsen zullen dan ook reflecteren de banden moeten hebben. En fietsen die reeds gebruikt worden, zullen zo snel mogelijk de oude moeten wisselen tegen nieuwe reflecterende exemplaren. IN DE ONSTUIMIGE opmars Véntte- kleurenfotografie herontdekken ama teurs de vele creatieve mogelijkheden van zwart-wit. Mét hierbij uiteraard het hele scala van grijstinten dat in de beeld- expressie een rol kan spelen. Na prachti ge staaltjes van kleurenfotografie in zijn eerder in deze rubriek besproken boek Het fotograferen van mensen verrast Mi chael Gnade met een heel fijn werk over zwart-witfotografie (Fotograferen in zwart-wit, uitgave Elsevier Nederland) a 7(3

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17