WRAAK ZOETEMELK ZINT OP Tijdens nationale titelstrijd in Amersfoort Ambitieus plan van Melkhuisje EEG-Cup van de baan Brazilië naar Royale zege waterpoloërs Tony Miles dichtbij overwinning Opvallend herstel van Francois Jauffret l eindronden WK toto-lotto Lucien van Impe maakt op mij de meeste indruk' 1 J IBM f Tijdens open Nederlands tenniskampioenschap In IBM-toernooi w gpl I - 19 SPORT 1 5 JULI 19 7 7 VRIJDAG 18 zoet, en o o Sn SJTHONON- BESANQON \230 km V 14e RIT [x]fx af s mi g 1-10, Joop Zoetemelk LIMIETEN VOOR EK DOEL ZWEMPLOEG de limiet-tijden voor de titelstrijd in Jöngköping. Annelies Maas: favoriet op langere-afstandsnummers. (Van onze sportredactie) Francois Jauffret lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van onze sportredactie) geïnteres- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Er is in 1978 in de nieuwe opzet, waarbij om de super grand prix wordt gestreden, plaats voor 28 toernooien met een prijzengeld van 175.000 dollar elk. „Wij hebben ons in principe weer aangemeld als een toernooi van 75.000 dollar”, aldus Piet van Eysden, wed strijdleider en voorbestemd om Jan Mulder als toernooidirecteur op te vol gen, „met de kanttekening dat we graag een stapje hogerop willen”. 1 en wel- „Een verschil van dag en nacht”, conclu deerde coach Ivo Trumbic na de wed strijd. „Wat een verschil met de eerste wedstrijd. De ploeg had geen last meer van nervositeit, alles ging sneller en gemakke lijker, het positiewisselen was vaak zo ver rassend dat de Roemenen er geen wapens tegen hadden”. De uitslagen van de andere wedstrijden, die donderdag in het toernooi om de Hon- garije-beker werden gespeeld, zijn: Hon- (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Eén ding is bij voorbaat al duidelijk: meer dan een handvol nieuwe Nederlandse records zullen de nationale zwemkampioenschappen, die zaterdag in het overdekte bad van Amersfoort beginnen, niet opleveren. Niet omdat het Sportfondsenbad, waar eerder dit jaar de internationale Speedo Meet werd gehouden, niet snel genoeg zou zijn om een nieuwe Europese tijd op de klokken te brengen, maar omdat de toptijden van de pupillen van bondscoach Bert Sitters niet in Amersfoort maar over ruim een maand in Zweden verwacht worden tijdens de Europese kampioen schappen. In Amersfoort behoeven de zwemsters en zwemmers slechts te voldoen aan Dat totaal zal door zijn concurrenten moeilijk geëvenaard kunnen worden. In ieder geval niet door Liberzon, die in de tweede zitting van de Argentijn Panno verloor en in zijn hangpartij tegen Hulak duidelijk slechter staat, noch door Kava- lek, die met nog één ronde te spelen beiden op 8,5 punten staan. De enige bedreiging kan nog komen van de Joegoslaaf Hulak. Diens kansen liggen in het uitspelen van zijn drie hangpartijen tegen Quinteros, Liberzon en Böhm. De Joegoslaaf heeft winstkansen tegen Liber zon. De overige partijen zijn onduidelijk. In de laatste ronde echter treft de strijdlus- tigste speler van het toernooi met zwart Jan Timman, en dat zou voor Hulak wel eens te veel van het goede kunnen bete kenen. De Nederlanders grossierden, na het de- bScle van de dertiende ronde, overigens in remises: Sosonko deelde het punt met Ree, 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 0 0 0 1 0 0 1 0 1 1 1 2 4 3 2 2 1 0 15- 7 13- 10 14- 13 12- 15 13- 14 9-17 Donner deed hetzelfde tegen Torre en Timman en Kavalek speelden eveneens remise. De uitslag van Lotto 28 van 10-7-1977 met in totaal 15.976 prijzen is: Hierdoor gaat een vijfde naar de jackpot van Lotto 29 en viervijfde wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede t.e.m. vijfde prijs van Lotto 28. Deze voorspellingen riepen meteen de vraag op of hun persoonlijke ambities HILVERSUM. Francois Jauffret heeft donderdag nog eens aangetoond dat de leeftijd van een tennisser niet altijd van invloed behoeft te zijn op de uitslag. De 35-jarige Fransman spotte donderdag tijdens de internationale kampioenschap pen van Nederland in Hilversum in ieder geval met de theorie dat jongeren in het voordeel plegen te zijn als ze eenmaal een flinke voorsprong hebben opgebouwd. De Chileen Belus Prajoux, wiens naam cor respondeert met het getal 77 op de wereld ranglijst (Jauffret is 57ste), nam niet al leen in de eerste set royaal afstand, maar vooral ook in de tweede reeks, toen hij met 5-1 de winst voor het oprapen had. Om aan de limiet voor de EK in Zweden te voldoen moet zij in Amersfoort op de 400 meter maandag in ieder geval een tijd van 4.44,0 op de klokken kunnen brengen. Bijna 21 seconden langzamer dan haar eigen nationale record. Veeleer valt te ver wachten dat zowel Annelies Maas als Enith Brigitha op de 200 en 400 meter wisselslag voor een nieuw nationaal re cord kan zorgen. Vorig jaar werd hier nauwelijks enige aandacht aan besteed, omdat de 200 meter wisselslag niet werd gezwommen tijdens de Olympische Spelen in Montreal. In Zweden staat de kortste wisselslagafstand wel op het menu en mo gelijk dat Enith Brigitha of Annelies Maas in navolging van de Oostduitse Ulrike Tauber alvast een voorproefje kan geven 200 meter vrije slag oogst ligt wel in de lijn van de verwachtingen. Annelies Maas, de Wageningse die begin deze week met een nieuw Nederlands re cord op de 400 meter en een Europees record op de 1500 meter terugkeerde uit Santa Clara, lijkt de voornaamste kandi date voor de langere-afstandnummers te zijn. Op de 400 meter plukte zij de vruch ten van een enorme hoeveelheid trainings- arbeid, die Mark Schubert haar voorscho telde. Daarmee klom de 17-jarige Wage ningse een flink eind op de wereldrang lijst, ook al omdat zij de eerste Europese zwemster is die onder de grens van 17 minuten is gedoken. van wat er uiteindelijk tijdens die Europe se te verorberen zal zijn. Uitgerekend Diane Edelijn (rugslag), Maritska van der Linden en Wijda Maze- reeuw (schoolslag) en José Damen en Yo landa Aggenbach (vlinderslag) kunnen voor de verrassingen in dit nationale zwemgala - door de KNZB nog altijd afge schilderd als het familiefeest van de zwem- bond - in Amersfoort zorgen. Dat ook de herenzwemmers voor een aantal nieuwe nationale records kunnen zorgen ligt eveneens voor de hand. Al sinds 1973 is de geboekte tijd van Ronald Hond op de schoolslag niet veranderd, terwijl André in het Veld en Ronald Wou- tering in een rechtstreeks duel zullen gaan uitmaken wie de Nederlandse kampioen op de 200 meter vlinderslag zal gaan wor den. Dat René van der Kuil dan ook nog en passant een nieuwe tijd op de sprint zet mag eveneens worden verondersteld, al zal de nationale herenploeg in Zweden bij voorbaat al kansloos zijn voor de me dailles. Bondscoach Bert Sitters, die op 1 augus tus al met de ploeg voor de Europese kampioenschappen naar Zweden vertrekt, zal pas volgende week donderdag weten of de resultaten tijdens de winterkampioen- schappen in Amsterdam, deze week in maakten, was de positie van zowel Thurau als Merckx een reden te meer om af te wachten. „Thurau heeft natuurlijk moreel gekregen en Merckx is nog altijd Merckx", luidde de slotconclusie. Het grote gevecht kon beginnen. den. ooie tbar, ig: 2 gen: BOEDAPEST (ANP). De Nederland se waterpoloploeg heeft zich opvallend hersteld van de nederlaag op de eerste dag van het toernooi om de Hongarije- beker tegen Italië. Donderdag zagen 4000 toeschouwers in Boedepest hoe de Neder landse ploeg in alle opzichten beter was dan Roemenië. Nederland won met 10-6, via de periodieke scores 2-1,3-0,3-2 en 2-3. De kansen op een grootmeesterresultaat van Hans Ree zijn verkeken. De nationale aandacht richt zich op de Rotterdammer Cor van Wijgerden, want hij kan via een remise in de laatste ronde tegen Ree zijn tweede meesterresultaat behalen. Dan kan de KNSB bij de wereldschaakbond (FIDE) voor Van Wijgerden de titel van internatio naal meester aanvragen. Van Wijgerden deelde het punt donderdag met Reshevs- ky. Tony Miles tse- PO- >n 2 fend B V. lijks- Tel. uur: De stand na 14 ronden: 1. Miles 9,5, 2. Liberzon 8.5 en 1 afg., 3. Kavalek 8,5, 4. Torre 8, 5. Hulak 7.5 en 3 afg6. Sosonko 7,5, 7. Donner, Timman, Ree en Panno 7,11: Quinteros 6 en 1 afg., 12. Van Wijgerden 6, 13. Tatai 5,5, 14. Reshevsky en Adorjan 5, 16. Böhm 4 en 1 afg Jauffret, die bepaald niet een van de spectaculairste ballenmeppers kan wor den genoemd (integendeel, zijn stijl is vrij sober), kwam echter uit die ogenschijnlijk kansloze positie ijzersterk terug, om zijn tien jaar jongere tegenstander alsnog, zij het via een tiebreak, van zich af te schud den. Op weg naar de kwartfinale moest Jauffret overigens drie setpoints wegs laan: 7-5, 7-6. Jauffret kreeg bij de laatste acht onder meer gezelschap van zijn landgenoot Pa- voe" 30^' (Door onze speciale verslaggever) FREIBURG. De meningen waren gisteren op de rustdag van het Tourpelo- ton verdeeld. Weliswaar vielen steeds de zelfde namen te beluisteren in de progno ses voor de eindzege, maar de volgorde was verschillend. Zelden eerder werden na tweederde deel van de wedstrijd zo veel favorieten ten tonele gevoerd als gisteren in Freiburg. Het was daarom een dag vol vraagtekens, waaraan de cou reurs nog een extra groot aandeel lever den. Hennie Kuiper bijvoorbeeld zette Bernard Thévenet op de eerste plaats. „En Merckx zal zijn felste tegenstander zijn”, aldus de best geklasseerde Neder land. „Je ziet het aan alles". HILVERSUM. De organisatoren van het tennistoernooi om de open kampioenschappen van Nederland willen een poging doen het volgend jaar sterkere spelers naar Hilversum te halen door het prijzengeld op te schroeven naar 175.000 dollar, 100.000 dollar meer dan dit jaar. AMSTERDAM. Tony Miles heeft de mogelijkheid gekregen het IBM-schaak- toemooi voor de tweede achtereenvolgen de keer te winnen. De 22-jarige Britse grootmeester, die in 1976 door een zege in de laatste ronde nog op gelijke hoogte kon komen met Kortsnoi, versloeg donderdag in de veertiende ronde de Italiaan Tatai en hield aan zijn hangpartij tegen Soson ko remise over, waardoor Miles bovenaan de ranglijst staat. Met in de laatste ronde, zaterdag, de Argentijn Quinteros als te- terug te voeren waren tot een plaats in de nabijheid van de Tourwinnaar. „Ik zeg niet dat ik de Ronde van Frankrijk op mijn naam schrijf”, aldus Kuiper. „Toen ik van start ging, dacht ik aan een klassering bij de eerste vijf. Tot dusver heb ik mij in die rangen kunnen handhaven. Hoe het de komende dagen zal gaan, blijft een vraag teken. Ik ben in ieder geval niet pessimis tisch”. Joop Zoetemelk wilde zichzelf evenmin reeds wegcijferen, maar hij besefte beter dan wie ook dat hij van de favorieten de grootste achterstand heeft, anderzijds was Zoetemelk niet alleen realistisch maar te vens rancuneus. Het feit dat hij zondag, op de weg naar Rennes, achteruit was gesla gen door een val, had bepaalde wraakge voelens opgeroepen. „Ik mag niemand van de kopstukken kwalijk nemen dat zij het tempo de hoogte in jagen als ik pech krijg”, vertelde Zoetemelk. „Niet alleen de cracks en hun knechten, maar ook de waterdragers uit andere ploegen deden hun uiterste best om het verschil tussen de eerste en tweede groep zo groot mogelijk te maken. Waarom eigenlijk? Zij hadden er toch geen belang bij”. Het grootste probleem zal zijn spon sors te vinden om het gat van 100.000 dollar op te vullen. „Binnenkort heb ben we een bespreking met een se rieuze sponsor”, zegt de 41-jarige oud- Nederlandskampioen, „ik heb goede hoop dat het zal lukken”. Inleg, ƒ2.859.549.-. Prijzenbedrag: ƒ1.358.285,78. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: twee winnaars, die elk bruto ƒ115.454,20 ontvangen. Derde prijs: 122 win naars, die elk bruto 2.449.30 ontvangen. Vierde prijs: 6.998 winnaars, die elk ƒ52.40 ontvangen. Vijfde prijs: 8.854 winnaars, die elk ƒ41,40 ontvangen. De jackpot voor Lotto 29 van zondag 17 juli 1977 is ƒ95.080,02. Het was de bedoeling, dat aan het toernooi om de EEG-Cup van elk land twee ploegen zouden deel nemen die het afgelopen seizoen naar de hoogste af deling zijn gepromoveerd. Namens Nederland zouden Vitesse en Volendam in dat toernooi uitkomen. genstander, moet Miles op tien punten kunnen komen. Amersfoort worden geëvenaard. Pas dan ook kan Sitters zijn conclusies trekken voor waar in feite alleen Brigitha en Maas op de vrije slag gedeeltelijk nog weerstand kun nen bieden. Want op de schoolslag zullen de Russische meisjes de toon blijven aan geven, terwijl de superioriteit van de DDR- meisjes op de rug-, vlinder- en wisselslag nog steeds onaangetast is. PIET TEELING garijeSovjet-Unie 8-4., Joego-SlaviëI- talië 6-6. de Europese kampioenschappen, trick Froisy, die verrassend weinig moeite had met John Marks. De Australiër had daags tevoren het toernooi nog een deel van zijn aantrekkelijkheid ontnomen door de kampioen van vorig jaar, de Hongaar Balasz Taroczy, te verslaan. Al te zeer tevreden over die prestatie was Marks echter woensdag niet: „mijn eerste service was niet al te best. Die zou me wel eens kunnen gaan opbreken.” Tegen Taroczy, die op belangrijke mo menten geen controle had over zijn con centratie, kon Marks zich een dergelijke tekortkoming nog permitteren Tegen Proisy, achter Jauffret nummer twee in Frankrijk, stelde echter niet alleen zijn eerste opslag weinig voor, maar was het gehele spel van Marks een zwakke af spiegeling van hetgeen hij tegen Taroczy had laten zien. Marks besefte dat zelf ook terdege en testte eerst zijn racket op kwali teit door er keihard mee op de baan te slaan, waarna hij zijn optreden afsloot door een van de ballen in de richting van een lijnrechter te gooien. Het Franse nationale feest had op de 14e juli ook op het „Melkhuisje” compleet kun nen worden als Jean Caufolle had weten af te rekenen met Lito Alvarez, die op Wimbledon Rolf Thung in de weg stond. Caujolle, die onlangs tijdens de „open Zwitserse” in Gstaad tot de finale door drong en daarin pas tot de orde werd geroepen door de Amerikaan Borowiak, sprokkelde ditmaal echter niet meer dan vijf games bij elkaar. Eén meer overigens dan Jürgen Fassbender, die de woede van de organisatoren op de hals haalde door zich in exact 34 minuten te laten wegspelen door Kim Warwick. Van het achttal dat vandaag de kwartfi nales af werkt, heeft José Higueras tot nu toe veruit de sterkste indruk achtergelaten in Hilversum, waar deze week gerekend wordt op ten minste 10.000 toeschouwers. rtuin Ind. nka- irote 'erd. en veel ir en zien .500 2. I ZEIST. Het voetbal toernooi om de EEG-Cup, waarvan de loting twee weken geleden wegens ge brek aan belangstelling werd uitgesteld, gaat defi nitief niet door. Volgens bondsvoorzitter Wim Meu- leman van de KNVB wa ren er slechts vier landen, waaronder Nederland, in Daarmee loopt de trainingsfase van de nationale selectie toch wel enigszins paral lel aan de ontwikkeling in Oost-Duitsland. Vorig jaar rolden er tijdens de Oostduitse kampioenschappen nog 17 nieuwe wereld records uit de bus. Vorige week konden alleen Petra Thümer op de 800 meter en Ulrike Tauber op de 200 meter wisselslag een topprestatie van wereldniveau leveren. De scores van met name de Oostduitse meisjes tijdens de nationale kampioen schappen (Barbara Krause 55,86 op de 100 meter en 1.59,75 op de 200 meter vrije slag) zal de concurrentie uit de andere Europese landen overigens wel doen ver bleken. Want wat zal er straks in Zweden aan de strijdstok blijven hangen voor de Amsterdamse waterrat Enith Brigitha of de Wageningse Annelies Maas wanneer Krause en Thümer de goudjacht zullen voortzetten. De vraag tijdens de Nederlandse kampi oenschappen of Enith Brigitha - nog altijd Deze prognose van Kuiper werd door Zoetemelk onmiddellijk weggevaagd. De in Franse dienst rijdende nummer twee .van vorig jaar voorspelde een nieuwe zege voor Lucien van Impe. „Hij maakt op mij de beste indruk”, zei Joop Zoetemelk. CALI (AP). De Braziliaanse voetbal ploeg heeft zich in Call, Colombia door een 8-0 zege op Bolivia geplaatst voor de eind ronden van het wereldkampioenschap voetbal, welke volgend jaar in Argentinië worden afgewikkeld. Bij de rust hadden de Brazilianen reeds een 4-0 voorsprong. De doelpunten kwa men van uitblinker Zico, die vier keer het net trof, Roberto, Gil, Toninho Cerezo en Marcelo Joop Zoetemelk mag nog allerminst als uitgeschakeld worden beschouwd. Een er varen Tourvolger zei: „Maandag en dins dag, als de twee Alpenetappes naar Cha monix en Alpe d'Huez worden verreden, zul je nog wat beleven. De Tour moet nog beginnen. Wij zijn na twee weken vrijwel nog even ver als bij de start”. Hennie Kuiper zag het achterwege blij ven van grote schiftingen in de angst voor elkaar. „Het wachten op de Alpen zorgde voor een behoudend koersverloop. Toch moest je attent blijven. Zodra één van de kopstukken iets was overkomen, zou er gevlamd zijn. Het beste voorbeeld was de slotfase in de rit toen Zoetemelk en Delisle door een valpartij achterop raakten”. Freiburg bleef in ieder geval met de vraagtekens over de ontknoping van de Tour zitten, want op het moment dat de karavaan gastvrijheid in deze Duitse stad genoot, stonden Didi Thurau en Eddy Merckx nog steeds als eerste en tweede geklasseerd. Omdat de namen van Thé venet (derde op 1.22 min), Kuiper (vierde op 1.40 min), Van Impe (zesde op 2.15 min) en Zoetemelk (tiende op 3.40) de prognoses reeds tot een superspel der gissingen Twee weken geleden ging de loting van het toer nooi niet door. Slechts vier landen waren op het sport centrum in Zeist vertegen woordigd om de reglemen ten op te stellen. Toen werd besloten de afwezige lan den aan te schrijven om hun belangstelling voor het toernooi opnieuw te polsen. Dit heeft geen resultaat op geleverd. DEN HAAG. Lotto 28 van 10 juli 1977 heeft geen winnaar van de eerste prijs opgeleverd. toernooi seerd. „De belangstelling is tot nu toe al tien tot twintig procent groter geweest dan vorig jaar. Nu Louk Sanders het zo goed doet, kunnen we de laatste dagen een vol huis verwachten”, aldus toernooileider Jan Mulder. Sanders ontmoet vandaag Onnie Parun uit Nieuw-Zeeland; Higueras, die pas zes games heeft moeten inleveren, treft Di- bley; Proisy speelt tegen Warwick; en Jauffret moet het opnemen tegen Alvarez. Uitslagen tweede ronde enkelspel: Kim War wick (Aus)-Jürgen Fassbender (Wdl) 6-3, 6-1. Lito Alvarez (ArgPJean Caujolle (Fra.)6-3, 6-2. Fran cois Jauffret (Fra.J-Belus Prajoux (Chi.) 7-5, 7-6. Patrick Proisy (Fra.)-John Marks (Aus.) 6-4, 6-1. Dubbelspel, kwart finales: Taroczy (Hon.) Pa- la (Tsj.)-Fillol (Chi.) Vasquez (Arg.) 3-6, 6-3, 6-3. Haillet Jauffret (Fra.)-Parun (NwZl) Lloyd (GB) 7-6, 2-6, 6-4 Munoz Higueras (Spa PPrajoux Ro- dnguez (Chi.) 6-2, 6-2. Edmondson Marks (Aus.)- Proisy Deblicker (Fra.) 3-6, 6-3. de snelste nationale zwemster op de 100 en 200 meter vrije slag - dan evenals Barbara Krause door de barrière van twee minuten kan breken mag vooralsnog negatief wor den beantwoord. Brigitha bleef tijdens de record wedstrijden in Bremen (25 meter) de Oostduitse, die in Leipzig tot 1.59,75 kwam, zowel op de sprint als op de dubbe le afstand duidelijk voor, maar werd bij de tweede confrontatie dit seizoen in Turijn op de 100 en 400 meter geklopt. Omdat na de wedstrijden in Turijn een verarming van het ijzergehalte in het bloed van Enith Brigitha werd geconsta teerd werd zij onder een verscherpte me dische behandeling gesteld. Het lijkt dan ook niet voor de hand te liggen dat juist de Amsterdamse vrijeslagzwemster, die tij dens de winterkampioenschappen voor drie wereldtijden op de 25-meterbaan zorgde, nu in het overdekte Sportfondsen bad van Amersfoort onder die twee-minu- ten-grens duikt. Dat Enith een nieuw nationaal record op zowel de sorint als dc De stand na twee dagen is: Hongarije Italië Nederland Sovjet-Unie Joegoslavië Roemenië 1000 Y LES-BAINS QCOU f Boege Arguel ff Kalins les-Bgins iCtiampagnole 16.7.1977 Gex Genève" Lts Roussts

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19