Sercu weer ritwinnaar TERLOUW (D’66): Onderzoek in Heemskerkse op camping door stroom gedood gekaapte trein afgesloten Hinder voor SieMatic keukens In Kennemerland behoeven geen ziekenhuizen te worden gesloten Scheepvaartverkeer Velsen in 1976 licht toegenomen Supertreinen voor zakenman HOUDING CDA NIET ONBEGRIJPELIJK” aantal pagina's vandaag: 22 het woord is aan... Rederij Haarlem V WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Gedachte in nog niet gepubliceerde nota SSKZ: agenda pagina MM Kamervragen over Roemenen Prestige op spel j^^iQutobedryf DAfstJNT^^/tormvogelz bv Bhoetto en andere Pakistaanse politici over twee weken vrij VRIJ ZONNIG Strand verwachting Parlementaire klap Schmidt bestolen 0 2 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 9 verschillende rondvaarten en dagtochten Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendorri BOVAG OCCASIONS KENNEMERLAAN 1 BIJ DE BRUG IJMUIDEN TEL.02550-22756* (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Kabinetsfor mateur Den Uyl heeft vanmorgen in Paleis Huis ten Bosch in Den Haag de koningin verzocht hem te ontheffen van de opdracht om een kabinet te vormen. De konin gin heeft zijn verzoek ingewil ligd. Er zal nu waarschijnlijk een informateur komen uit CDA- kring. De formatie is vastgelopen op de voorstellen omtrent de ver mogensaanwasdeling. Weerrapporten Binnen- en buitenland2,3,4 Achtergrond3 Plaatselijk nieuws..5,6,7,9 Kunst11 Radio en televisie/Strips 15 Beurs14 Sport19,21 Puzzel17 Medische diensten7 Foto/Film17 Wegen wiel17 Filmpagina13 Umuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije Abonnement - bij vooruitbetaling f 13,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,— p. jaar f 154,70 p. post f 200,—). LosSc nummers 70 cl (Van onze sportredactie) Den Uyl geeft opdracht terug Een vermoeide formateur Den Uyl ging vanmorgen naar het paleis Huis Ten Bosch om zijn formatie-opdracht terug te geven. (ADVERTENTIE) lllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Zie verder pagina 2). (ADVERTENTIE) iiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiii Gevraagd is of het waar is dat de bedoel de Roemenen aan de Nederlandse ambas sade in Boekarest hebben laten weten, dat zij zich blijvend in Nederland willen vesti gen. Het Kamerlid wil ook weten hoe het staat met het ter beschikking stellen van de benodigde uitreispapieren door de Roe meense autoriteiten. 67e jaargang no 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel.redactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. PvdA en D’66 aanvaardden gisteren de voorstellen van de formateur inzake de bestaande ziekenhuizen kunnen in deze gebiedsindeling worden ingepast. De Den Uyl liet vandaag op een persconfe rentie weten „bitter teleurgesteld” te zijn in de houding van het CDA ten opzichte van de vermogensaanwasdeling (VAD). „Naar mijn oordeel is bij de behandeling van de VAD gebleken dat bij het CDA onvoldoende begrip aanwezig is voor wat in de komende jaren nodig zal zijn voor een doeltreffende bestrijding van de werk loosheid en de inflatie”. vermogensaanwasdeling wèl, het CDA daarentegen niet. D’66-fractieleider Jan Terlouw heeft vanochtend in een verklaring opnieuw zijn teleurstelling uitgesproken over het mis lukken van de formatie. Terlouw vindt de afwijzende houding van het CDA tegen over de voorstellen van de formateur ten aanzien van de VAD „op zichzelf niet onbegrijpelijk”, maar „soms is het nodig ter wille van een groter politiek belang over bepaalde bezwaren heen te stappen”. Nu het CDA niet over de bezwaren is heengestapt, is het tot stand komen van een nieuw kabinet aanzienlijk bemoeilijkt en daardoor vertraagd, zo zegt Terlouw. Vooral gezien de ernstige sociaal-economi- sche situatie moet dat volgens de D’66- voorman bijzonder betreurd worden. Ook D’66 heeft volgens Terlouw niet dan met de grootste moeite de voorstellen van Den Uyl kunnen aanvaarden, „zij het dan dat onze bezwaren van andere aard waren dan die van het CDA”. De heer De Lange was aan het manoeu vreren met zijn auto met aanhanger waar op de boot was geladen. De acht meter lange mast kwam in aanraking met de hoogspanningskabel, waardoor auto en aanhanger onder stroom kwamen te staan. Toen mevrouw De Lange de kinderen uit de auto wilde halen, werd zij geëlektrocu- teerd. Vandaag zou de heer De Lange met de kinderen per vliegtuig naar ons land terug keren. huizen zullen zich wat hun voorzieningen betreft beperken tot basisfuncties. Een steun in de rug heeft de SSKZ gekregen van het Nederlandse Instituut Wel signaleerde hij dat deze eerste for- matiebespreking erg veel tijd had gekost. Op verzoek van de fractieleider van het CDA, Van Agt, was hij daarom sneller dan gepland met zijn tweede memorandum over het sociaal-economisch beleid geko men. Van Agt liet daarop weten eerst het memorandum te willen hebben waarin Den Uyl zijn loonmatigingen aankondig- de, alvorens over de VAD gesproken kon worden. „Ik heb me daarin geschikt, om dat de vermogensaanwasdeling en de in- vesteringsrekening samenhangen met het hele sociaal-economisch beleid dat in de komende jaren gevoerd moet worden”, zei Den Uyl. Den Uyl zei zeer teleurgesteld te zijn dat hij daarvoor bij het CDA zo weinig begrip heeft gevonden. Den Uyl was te meer teleurgesteld, omdat hij bij de behandeling van andere punten in de kabinetsformatie, zoals de grondpolitiek, juist wèl een con structieve opstelling bij zijn gesprekspart ner had bespeurd. „In het proces van ge ven en nemen is daarbij door alle betrok kenen constructief gewerkt”. de winst tegen de werknemers kunt zeggen dat zij daarin niet mogen meedelen”. Dit blijkt uit cijfers, die het bureau eco nomische zaken en sociografisch onder zoek van de gemeente Velsen over de scheepvaart in 1976 het licht heeft laten zien. Uit een overzicht, dat over vijftien jaar scheepvaart is gemaakt, blijkt, dat het aantal schepen in verhouding tussen 1962 en 1977 weinig is toegenomen. Wel zijn er opvallende verschuivingen geweest van de aangelopen kaden, vooral van de binnen- en staalhavens van Hoogovens naar de buitenhavens. Voor een deel houdt dit ver band met de gemakkelijker bereikbaar heid wegens het niet hoeven te passeren van de sluizen en voor een deel met het groter worden van de zeeschepen. Opvallend is ook de groei van de haven activiteiten bij de kade van Van Gelder Papier en bij het Staatsvissershavenbe- drijf, niet zijnde visserijactiviteiten. Hiet wordt de groei voornamelijk veroorzaakt door de off-shore-industrie, die deze twee plaatsen gebruikt als bevoorradingsbasis voor supplyschepen ten behoeve van de olie- en gasboringen op de Noordzee. In de sluizen van IJmuiden werden in totaal 12.411 zeeschepen geschut, het leeu- wedeel met bestemming Amsterdam of komend uit Amsterdam. Dit cijfer ligt dui delijk lager dan in 1975 toen 13.307 zee schepen werden geschut. Ondanks het groter worden van de schepen blijkt ook, dat Amsterdam een geringe vermindering van de totale overslag te zien gaf in het afgelopen jaar. Naar verwacht wordt zal Elbert Hubbard: Wees beminnelijk tot tien uur in de ochtend, dan zal de rest van de dag voor zichzelf zorgen. DEN HAAG (ANP). Het Tweede-Ka- merlid Van Weezel (CDA) heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gevraagd op te treden als belangenbeharti ger van een groep Roemenen. De vragen zijn gebaseerd op persberichten, waarin gezegd wordt dat een aantal Roemenen rond de schrijver Goma naar Nederland zou willen komen, maar geen Roemeense medewerking verkrijgt. Voor volledig programma zie pag 14 18 UTRECHT (ANP) Treinstel 747, dat op 23 mei bij Glimmen werd ge kaapt en dat sinds 11 juni door de justitiële autoriteiten voor onderzoek is gebruikt, is gisteravond vrijgegeven. De spoorwegen zijn vanochtend met het herstel begonnen, een karwei, dat waarschijnlijk vier maanden in beslag zal nemen. Op verzoek van het ministerie van Justitie geven de spoorwegen de pers géén gelegenheid om de trein te bezich tigen of foto’s te maken van het inte rieur. Een woordvoerder van het minis terie zei desgevraagd, dat Justitie „het ongewenst acht dat buitenstaanders in een strafrechtelijk onderzoek de trein gaan bekijken”. De in december 1975 bij Wijster gekaapte trein mocht wel worden bezichtigd. „Maar”, zei de woordvoerder, „De omstandigheden zijn nu anders. Bij de beëindiging van de gijzeling in Wijster is niet geschoten, in De Punt was dat wel het geval”. BORDEAUX/HEEMSKERK. De 40- jarige mevrouw A. de Lange uit Heems kerk is woensdag op een camping aan een meer bij Bordeaux door stroom gedood, toen de metalen mast van de boot een kabel raakte waarop 23.000 Volt stond. Haar man, een eveneens 40-jarige assura deur, liep ernstige brandwonden aan bei de voeten op en werd in een ziekenhuis in Bordeaux opgenomen. De drie kinderen van het echtpaar, een tweeling van negen en een meisje van twee, bleven ongedeerd. FREIBURG. De Belg Patrick Sercu is winnaar geworden van het eerste gedeel te van de dertiende etappe, een rit over 46 kilometer op een stratencircuit in Frei burg. Het is de derde etappe-overwinning voor Sercu. Woensdag arriveerde hij met 6'/i minuut voorsprong op de overige ren ners in Charleroi. IJmuiden, Kalverstraat 9 Tel. 14806/18128 PAKISTAN (AP). De militaire rege ringsleider van Pakistan, Generaal Zia-Ul- Haq, zei gisteren dat de afgezette eerste minister Ali Bhoetto en andere gevangen genomen politieke leiders over twee we ken zullen worden vrijgelaten. Volgens de generaal krijgt zowel Bhoetto als de oppo sitie gelijke kansen in de nieuwe algemene verkiezingen. Aan de vooravond van het bezoek van de Israëlische premier Menachem Begin aan Washington (19 en 20 juli) is president Carter druk bezig de restanten bijeen te vegen van zijn pogingen om in het Midden oosten op korte termijn tot een vreedzame regeling te komen. De gesprekken met Begin zijn van doorslaggevende betekenis geworden met het oog op de vraag of het zin heeft de Geneefse Vredesconferentie komend najaar bijeen te roepen. Zou dat inderdaad gebeuren, dan zal naar alle waarschijnlijkheid niet kunnen worden gesproken over een allesomvattend vredesplan, maar slechts over een stapsge wijze vooruitgang in de richting van een in de toekomst te verwezenlijken normale relatie tussen Israel en zijn Arabische buurlanden. Het politieke prestige van Carter staat op het spel. Direct na zijn inhuldiging heeft hij gezegd dat 1977 een jaar is van doorslaggevende betekenis voor het reali seren van vrede in het Midden-Oosten. Aan zijn besprekingen met Arabische re geringsleiders verbond Carter de conclu sie dat er vooruitgang werd geboekt, maar dat het bijeenroepen van een Vredesconfe rentie in Genève slechts zin had indien bij voorbaat op een redelijk welslagen kon worden gerekend. Bij dit alles verklaarde Carter bij herhaling te streven naar een compleet pakket van overeenkomsten. Het is inmiddels heel duidelijk geworden, dat de inhoud daarvan door zo ongeveer ieder betrokkene wordt aangevochten. De Ame rikaanse president heeft vervolgens een aantal diplomatieke salvo’s afgevuurd die de situatie niet overzichtelijker hebben gemaakt. Zo sprak hij tegenover de Ara bieren over terugtrekking door Israel uit alle bezette gebieden en over „teruggave van enig Arabisch gebied” ten overstaan van vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap in de VS. Carter stelde bij die gelegenheden vast dat zijn plannen zowel door Israel als de Arabische landen moeilijk te accepteren zouden zijn. Bij mislukken van de vredesonderhandelin gen is, zo verklaarde Carter, het gevaar voor een nieuwe oorlog in het Midden- Oosten groot. Het zou meer dan dat bete kenen. Bijvoorbeeld verlies van geloof waardigheid van Carters buitenlandse be leid en verlies van het zo moeizaam verkre gen prestige in de Arabische landen. Een eventuele mislukking zal bovendien ver strekkende gevolgen hebben voor andere delen van de wereld. Vandaar dat Carter en Begin straks, zij het om totaal verschillende redenen, over eenstemming willen. Die overeenstem ming, als ze al komt, zal minder inhouden dan Carter meende te mogen verwachten. Dan zal ook blijken wat de methodiek van de Amerikaanse president in de praktijk eigenlijk waard is. voor Praeventieve Geneeskunde. In de nota regionalisatie en gezondheidszorg is de regio Kennemerland aan een onder zoek onderworpen. De onderzoekers zijn tot de conclusie gekomen dat Haarlem mermeer (dat waarschijnlijk met ten minste 50.000 inwoners gaat groeien) sterk is georiënteerd op de ziekenhuizen in Kennemerland. In politieke kringen wordt er steeds vanuit gegaan, dat Haar lemmermeer tot de Amstel- en Meerlan den behoort en daarom meer geo riënteerd zou zijn op Amstelveen en Am sterdam. Het onderzoeksresultaat van het NIPG betekent meer bestaansrecht voor de ziekenhuizen in Haarlem. (Zie verder de plaatselijke pagina's) Den Uyl zei dat hij had gehoopt dat zijn memorandum over het sociaal-econo misch beleid, waarin grote offers van de Nederlandse werknemers worden ge vraagd, zou hebben bijgedragen tot een redelijke vermogensaanwasdeling. Vol gens Den Uyl is in de komende jaren een ingrijpende inkomensmatiging noodzake lijk. Verbetering van de koopkracht is vrijwel niet mogelijk. Daaruit zou een for se groei van de winsten van de onderne mingen moeten volgen. „Maar dat beleid is alleen uitvoerbaar als dat gepaard gaat met een vergroting van de invloed van de werknemers. Je kunt in Nederland niet denken dat je bij een miljardengroei van VELSEN. Het scheepvaartverkeer in Velsen is in 1976 iets toegenomen vergeleken met vorig jaar, zowel wat het aantal zeeschepen betreft als wat betreft het tonnage aan overgeslagen goederen. Qua tonnage neemt Velsen de derde plaats in onder de zeehavens in Nederland met Rotterdam op de eerste plaats met 283.104.000 ton, Amsterdam als tweede met 18.920.000 ton en Velsen daarachter met 11.828.000 ton geladen en geloste goederen. Het totaal aantal aangekomen zeeschepen met Velsen als bestemming bedroeg in 1976 2211, waarvan de helft met bestemming buitenhavens Hoogovens. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen overwegen om met ingang van de volgende dienstregeling (mei ’78) op de langere afstanden de zakenman te gaan lokken met zogeheten „super-interci- tytreinen”. Op werkdagen zou dit feno meen moeten gaan rijden. Niet alleen moet aan boord het comfort op een hoog peil staan, ook wordt er aan gedacht de zaken lieden bij hun vertrekstation een parkeer plaats en bij aankomst een taxi te garan deren. Op welke lijnen de supertreinen gaan rijden en wat de zakenman voor de extra service zal moeten neertellen, wordt nog bekeken, aldus een woordvoerder van NS. (ADVERTENTIES) overigens aan het einde van dit jaar het 750.000ste zeeschip in de sluizen van IJmuiden worden geschut. (Zie verder plaatselijke pagina’s) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In Kennemerland be hoeven geen ziekenhuizen te worden ge sloten. Dat is in het kort de inhoud van het beleidsplan van de SSKZ (Stichting Samenwerkende Kennemer. Ziekenhui zen), dat intern door bestuur en bestuurs raad is besproken. Het nog niet vrijgege ven plan zal waarschijnlijk in september, na inspraak van ondernemingsraden en medische staven, worden aangeboden aan het College voor Ziekenhuisvoor zieningen. De SSKZ heeft de regio Kennemerland ingedeeld in vier gebieden: het gebied boven het Noordzeekanaal, Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal, Haar- lem-noord en tenslotte Haarlem-zuid en drie grote ziekenhuizen in Haarlem-zuid de overige gemeenten in de regio. De en Heemstede gaan op in één organisatie en voorzien in een aantal centrumfunc ties voor de hele regio, de andere zieken- Droog en vrij zonnig. Overwe gend matige wind uit noord tot noordwest. Minima omstreeks 10 graden. Maxima van 17 tot 21 graden. Hogedrukcentrum trekt van noord-Schotland langzaam naar oost-Engeland. Morgen matige, af nemende noordelijke wind. Koel, met meer zon. In de middag 18 a 20 graden. Zeewater: 18 graden. Vooruitzichten: verdere verbete ring met langzame temperatuur- De onder-voorzitter van het Su rinaamse parlement, L. Herkul, is door het Hof van Justitie in Para maribo veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waar van één voorwaardelijk. De parle mentariër, die deel uitmaakt van de NPK-fractie, had een politie agent een rechtse directe verkocht, omdat hij zich niet kon verenigen met de bon die hij kreeg na een verkeersovertreding. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland is in Washing- ton beroofd van zijn gouden arm- bandhorloge, ondanks het feit dat hij door persoonlijke lijfwachten èn Amerikaanse rechercheurs wordt bewaakt. De bondskanselier had het hor loge gisteren tijdens een tospraak in de buitenlandse-persclub op het spreekgestoelte gelegd. Hij miste het pas en uur later, toen hij in het gastenverblijf van de Amerikaan se regering een televisie-interview toestond.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1