Staat voelt niets voor Volvo Overval: buit Oud-verzetsman Eric Wolff PRIJS VERORDENING GEDISTILLEERDE DRANKEN MET HALF JAAR VERLENGD I Mijnontploffing in Colombia: Staking Britse veerboten Tast transpiratie niet alleen uw kleding, maar ook uw zelfvertrouwen aan? Vierdaagse in Nijmegen trekt 16.500 man tachtig doden Rijkspolitie vindt grote partij wapens 13.000 voorbij I Bemanning Amerikaanse helikopter vluchtte” begraven I IJ f Euro maakt z werkvan tijdelijk werk LR24 helpt écht. t K sof 99 Pi li J I NEW YORK’S BURGEMEESTER OVER STROOMSTORING: I Noordkoreaans persbureau: uitzendbureau I I Bodemprijs I I I I I I I I I Politie onderschept grote partij hasj I I I I I I I I I I 1« PSP Amsterdam: geen samenwerking I met PvdA en CPN S? Wist u dat wij p gratis uw gordijnen op maat maken, ook velours. I Ft BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG 1 5 JULI 19 7 7 V I r bes Sta laa bel het voc der sup een per con enk ma uit£ 1 I 1 :i i I1 i l 1 1 1 stad van de Verenigde Staten van stroom voorziet, verantwoording zal moeten afleggen voor de stroomstoring die het leven in New York lange tijd heeft ontwricht (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. De burgemeester van New York, Abraham Beame, heeft gezegd dat de elektriciteitsmaatschappij Edison, die de grootste DEN’ HAAG (ANP). Het bestuur van het Produktschap voor gedistilleerde dranken heeft gisteren unaniem de prijsverordening gedistilleerde dranken 1977-twee vastgesteld, waarbij de huidige prijsverordening na 1 september met nog eens een half jaar wordt verlengd. 40 vestigingen: Haarlem, Nassaulaan 30, 023-31.17.10 I Dat is geen loze kreet. Daag ons maar eens uit. E VRO maakt er werk van „Elektriciteitsmaatschappij moet zich verantwoorden (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) U hebt waarschijnlijk al van alles gepro- ken in uw kleding zult u geen last meer (Van onze correspondent) NIJMEGEN. rvun vil vi n ua wc -x.. kiezingen volgend jaarDe partij wil alleen i nog samenwerken met de PPR. (ADVERTENTIE) I (ADVERTENTIE) I laariems («irdijrwnhu’ I „Het ongelukkige incident sproot volle dig voort uit de fouten van het Amerikaan se militaire personeel”, aldus het persbu reau. De Amerikaanse helikopter, die vol gens president Carter als gevolg van een navigatiefout boven Noordkoreaans ge bied was terechtgekomen, landde na waar schuwingsschoten van Noordkoreaanse troepen. Vervolgens steeg het toestel weer op en „waren wij gedwongen opnieuw te vuren”, aldus het persbureau. Bij het incident kwamen drie beman ningsleden om het leven. Een vierde raak te gewond en wordt momenteel behandeld in een medisch centrum van de Noordfyi- Zweeds prinsesje STOCKHOLM (UPI). De 33-jarige ko ningin Sylvia van Zweden heeft gisteren het leven geschonken aan een meisje, het eerste kind van haar en koning Karl-Gus- taf van Zweden. Het kind weegt 6‘/s pond. De chauffeurs van de vrachtwagens zijn gearresteerd evenals een derde betrokke ne voor wie de hasj vermoedelijk was bestemd. Allen zijn Turken. De vangst is het resultaat van een al geruime tijd du rend onderzoek van de Amsterdamse re cherche. Het Openbaar Ministerie in ons land heeft daarop besloten het vervolgingsbe leid met betrekking tot de prijsverorde- ning op te schorten, totdat het Hof in Luxemburg een uitspraak zal hebben ge daan. Ambtenaren van de economische controledienst kunnen bij het constateren van overtredingen van de prijsverorde- ning wel rechtsgeldige processen-verbaal opmaken, aldus de heer Van Son, maar zij De stroomstoring leidde tot unieke staaltjes van plundering. In de arme Bronx-wijk haalden plunderaars vijftig auto’s weg bij een dealer. Ze reden dwars door de ramen van de showrooms heen. De storing heeft voor de inwoners van de stad nog meer nadelige gevolgen gehad. Voedsel moest worden weggegooid omdat het was bedorven en velen zaten zonder water, doordat de pompen die de vloeistof normaliter naar hun flat persen, waren uitgevallen. Via de radio werd de bevol king aangeraden op te passen voor bedor ven voedsel en werden de symptomen van voedselvergiftiging bekendgemaakt. De winkelier had dit bedrag zojuist uit een nachtkluis van de gemeentegiro ge haald aangezien hij tevens een giro-agent- schap in het Slotervaart ziekenhuis heeft. De overvaller die hiervan kennelijk op de hoogte was drong onder een voorwendsel de winkel binnen en dwong de winkelier onder bedreiging met een pistool het geld af te geven. Daarna ontkwam hij. Ondanks alle rampspoed had de storing ook enige lichtpuntjes. Het publiek dat in een theater naar de musical „Oh Calcutta” zat te kijken, voorzag de acteurs van kle dingstukken toen deze door het plotselinge uitvallen van het licht, de kleedkamers niet meer konden vinden. In de musical wordt veelal zonder kleren geacteerd. De heer Van Son merkt op dat het pro- duktschap stappen heeft ondernomen om weten dat die voorlopig niet zullen worden behandeld. De wapenvondst volgde na een snel en succesvol onderzoek van de recherche- groep van de rijkspolitie, district Utrecht. Dat onderzoek begon maandagmiddag, toen de rijkspolitie bij een verkeerscontro le in Doorn een auto aanhield vol met vuurbuksen, karabijnen en een stengun. In verband daarmee werden twee arresta ties verricht. In de nu vastgestelde verlengde veror dening zijn de absolute bodemprijzen van jonge jenever, vieux en oude jenever van 11,90 per liter ongewijzigd gebleven, evenals de zogenaamde geriefprijs van de fabrikant. Aan verzoeken tot uitbreiding van deze wettelijke minimumprijzen met een of meer dranken is geen gevolg gegeven. Namens de detailhandel in gedistilleerde dranken zei de heer Th. Hooij (tevens voorzitter van het bedrijfschap detailhan del in alcoholhoudende dranken) dat voor de detailhandel de situatie sedert 30 juni ongewenst en onhoudbaar is. „De gemid delde slijter begrijpt er nu helemaal niets van. Hij trekt vergelijkingen met het na- Volgens de Vierdaagse-organisator, de Koninklijke Nederlandse Bond voor Li chamelijke Opvoeding, zullen ditmaal meer Nederlandse militairen van de partij zijn dan in de afgelopen jaren het geval was. Ook België is sterker vertegenwoor digd. Zweden, Duitsland, Zwitserland, Ca nada, Denemarken en Engeland zijn in aantallen vrijwel gelijk gebleven, terwijl het aantal Noren, vooral door problemen van financiële aard, iets minder zal zijn. De oudste deelnemers in de wandelmeu- te zijn de 88-jarige heer Harmsen uit Amsterdam, die zich voor de 24ste keer in het gezelschap mengt, en een even oude Italiaan, die voor de derde keer aanwezig is. Een 12-jarige Nijmegenaar is de jongste deelnemer. De heer Hooij zei dat vóór 25 mei ieder een de mond vol had over het midden- en kleinbedrijf. Nu staat dat gehele bedrijf op de tocht. De ontploffing, die werd veroorzaakt door weggelekt gas, veroorzaakte aardver schuivingen in de mijn. Op dat moment werd juist de nachtploeg afgelost Door het instorten van wanden in lager gelegen mijngangen werd de lucht uit de schach ten weggezogen, als gevolg waarvan de meeste slachtoffers door verstikking om het leven kwamen. De pacifisten verwijten de PvdA en CPN in Amsterdam een falend beleid op punten als de stadhuiskwestie, de bouw van een muziek-theater, het verkeersbeleid en de stadsvernieuwing. DEN HAAG. De Zweedse moeder maatschappij AB Volvo heeft met het doel het eigen vermogen van Volvo Car BV op peil te houden,een deelneming in het aandelenkapitaal aan de Nederlandse staat aangeboden. „Wij zijn niet op dit aanbod ingegaan”, aldus minister Lub bers (Economische Zaken) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Woit- gens (PvdA) Dat de Zweedse moedermaatschappij te kennen zou hebben gegeven niet langer de verliezen van de Nederlandse onderne ming te willen financieren, is niet ter sprake geweest. De verliezen tasten wel het eigen vermogen aan: voor wat betreft de produktie slaat dit terug op het Neder landse produktiebedrijf; voor wat de ver koop aangaat, slaat dit grotendeels op het Zweedse moederbedrijf. In deze proble matiek spelen de bepalingen van de Zweedse centrale bank een beperkte rol. In verband daarmee vindt Lubbers het nu nog niet het gewenste moment met de Zweedse autoriteiten overleg te voeren. AMSTERDAM. (ANP). De Amster damse recherche heeft gisteravond op de Amsterdamse Sloterweg een aanzienlijke lading hasj onderschept. De hasj werd aangetroffen in twee Turkse vrachtwa gens, verborgen in de dubbele bodems van de opleggers. zo mogelijk tot een oplossing ten aanzien van het vervolgingsbeleid te geraken. „Wij zullen alles doen om, totdat het Hof in Luxemburg een uitspraak doet over even tuele strijdigheid van de prijsverordening met de EEG-bepalingen, te bereiken dat het vervolgingsbeleid van het Openbaar Ministerie weer wordt voortgezet op de wijze zoals dit tot 30 juni heeft gefunctio neerd". Speciaalzaak In gordi|nen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem. Tel. 023-323925 s Maandags gesloten U sch van aan ster pen ver. geli slee Vel 196 het BOGOTA (UPI/Reuter). Tenminste 80 mijnwerkers zijn gisteren omgekomen in een kolenmijn in de buurt van de stad Amaga in het westen van Colombia. Ge vreesd wordt dat tussen de 25 en 35 mijn werkers zijn ingesloten. Twee overleven den zijn in een ziekenhuis opgenomen. In de desbetreffende provincie is de noodtoe stand afgekondigd. (Van onze correspondent) BARNEVELD. In een woning in Bar- enorme hoeveelheid wapens en munitie gevonden, zo is pas nu bekendgemaakt. In beslag genomen werden een stengun, twee karabijnen, een vuurbuks en een zeer grote hoeveelheid munitie. Een aan tal hand- en geweergranaten moest door de Explosieven Opruimingsdienst uit Cu- lemborg ter plaatse onschadelijk worden gemaakt, omdat transport van de explo sieven levensgevaarlijk bleek. AMSTERDAM (ANP). Een gewapen de man heeft gisteravond ruim dertiendui zend gulden buitgemaakt bij een overval op een sigarenwinkel in de Amsterdamse Transvaalstraat. I. aar bui de naa nie me bui I I 1 i i HOEK VAN HOLLAND (ANP). De staking op de Britse veerboten „St. Ed mund” en „St. George” is opgeheven. Met ingang van gisteravond is de veerdienst tussen Hoek van Holland en Harwich weer normaal uitgevoerd. Dit heeft een woord voerder van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland meegedeeld. Afgelopen dinsdag strandden honder den passagiers in Hoek van Holland, toen een wilde staking onder het Britse veer- bootpersoneel uitbrak. De staking was be gonnen om het uitbetalen van overuren. Of er inmiddels overeenstemming is be reikt tussen het personeel en de maat schappij (Britse spoorwegen), kon de woordvoerder van Stoomvaartmaatschap pij Zeeland niet zeggen. In de praktijk van het leven is dit een onhoudbare situatie die voor alle betrok kenen - bedrijfsleven en publiek - tot grote rechtsonzekerheid leidt. De rechterlijke macht zou meer rekening moeten houden met de grote economische belangen die in deze aangelegenheid op het spel staan”, aldus drs. Van Son. I lli i I I Bijna twaalf uur na het begin van de storing is gistermiddag (Nederlandse tijd) de elektriciteitsvoorziening in een groot gedeelte van de stad hersteld. Burgemees ter Beame: „Ik wil weten hoe dit mogelijk is geweest, nadat de maatschappij in 1965 (de vorige grote storing) had verklaard dat zoiets niet meer mogelijk zou zijn. We kunnen geen systeem tolereren dat na een blikseminslag de grootste stad van de Ver enigde Staten verlamt”, aldus de burge meester. Etalagepoppen, voor een deel vernield, liggen temidden van glasscherven in de geheel leeggeroofde etalage van een kledingzaak in het centrum van New York. De storing heeft de Newyorkse politie handenvol overwerk bezorgd. Burgemees ter Beame zei dat de berichten over brand stichting en plundering sterk overdreven waren, maar de politie stelde daar een heel andere mening tegenover. Zij zei tenmin ste drieduizend plunderaars te hebben aangehouden. De plunderingen waren voornamelijk geconcentreerd in de arme wijken van de stad. Politiemensen zeiden dat in sommige straten geen winkel ge spaard was gebleven voor de plunderaars, Verreweg de oudste debutant is een 87- jarige Japanner. De Vierdaagse wordt maandagavond om 17 uur geopend met de traditionele vlaggenparade in het Goffert- stadion. Op 22 juli ’s avonds om 9 uur eindigt het gebeuren met een internationa le taptoe op Kelfkensbos. Vast staat dat de prijsverordening rechtsgeldig is en dat het openbaar minis terie zal moeten blijven optreden tegen overtreders. Als er nu niets gebeurt dan zullen de gevolgen voor de detailhandel en de daar werkzamen - ook duizenden werk nemers - desastreus zijn, maar ook voor ondernemingen en bedrijven die daar ban den mee hebben. Tijdens de Tweede Wereldoorlog ver richtte hij veel gevaarlijk ondergronds werk, waarvoor hij later werd beloond met de Nederlandse nationaliteit Wolff was namelijk geboren in Berlijn. Een krans van het voormalig verzet met de nationale driekleur dekte gisteren de baar. neveld heeft de rijkspolitie woensdag een NIJMEGEN. De T" Vierdaagse, de internationale wandel tocht die van 19 tot en met 22 juli de 61ste aflevering beleeft, zal naar verwachting 16.500 deelnemers lokken. Een gemêleerd gezelschap van 27 nationaliteiten, in leef tijd variërend van 12 tot 88 jaar. AMSTERDAM (ANP). De PSP in Amsterdam wenst niet deel te nemen aan een mogelijk links programcollege met PvdA en CPN na de gemeenteraadsver- Hier en daar was de politie beschoten of met stenen bekogeld. Tachtig agenten raakten gewond, onder meer door schoten van sluipschutters. Een oude gevangenis moest opnieuw worden geopend om on derdak te vinden voor alle arrestanten. In «Manhattan werden zoveel branden ge sticht, dat de brandweer het aantal niet eens heeft kunnen bijhouden. „Het is duidelijk dat door deze beslissing van het Openbaar Ministerie een zeer on gewenste situatie is ontstaan. De uitvoe ring van het beleid van de minister van Economische Zaken en - daartoe door de regering gemachtigd - van het produkt- schap, wordt ondermijnd door deze ondui delijke opstelling van de rechterlijke macht. 4 HONG KONG/WASHINGTON (AFP/U- PI/Reuter). Het Noordkoreaanse pers bureau heeft vandaag meegedeeld dat Noordkoreaanse troepen gisteren een Amerikaanse helikopter hebben neerge schoten, omdat de bemanning wilde vluchten na tot landen te zijn gedwongen. jaar van 1975 erhbestookt bestuurders met vragen, opmerkingen en uitlatingen. Wat moet die man, als een ondernemer in zijn directe omgeving gaat stunten met dran ken die in de prijsverordening zijn ge noemd?,”, zo vroeg de heer Hooij zich af. De zojuist benoemde voorzitter van het bestuur van het produktschap, oud-staats- secretaris drs. L.J.M. van Son, noemde deze verlenging van de verordening het „belangrijkste agendapunt”. Op 30 juni heeft de rechtbank in Amsterdam besloten een uitspraak in een daar aanhangige zaak over overtreding van die verordening aan te houden totdat het Europese Hof van Justitie in Luxemburg zal hebben beslist of de verordening van het produktschap al dan niet strijdig is met de bepalingen in de Europese Economische Gemeenschap. reaanse strijdkrachten. President Carter verklaarde gisteren ten overstaan van een aantal Democratische senatoren: „Wij pro beren de Koreanen te laten weten dat onze bemanning een fout maakte. We willen het incident niet laten escaleren tot een con frontatie”, aldus Carter. Noord-Korea heeft inmiddels laten we ten morgen een bijeenkomst te willen van de bestandscommissie bij Panmoendjon. De VS hebben met dat verzoek ingestemd. Woordvoerder Thomas Ross van het Pentagon heeft gisteren bekendgemaakt dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Ko- rea „in staat van normale waakzaamheid” zijn gebracht. die de etalageruiten verbrijzelden en zich uit de voeten maakten met wat van hun gading was. „Het doel van de prijsverordening is niet om de randbedrijfjes te redden, maar om hardwerkende ondernemers in het slijters- bedrijf die toekomstmogelijkheden heb ben de gelegenheid te bieden hun bedrijf te herstructureren”, aldus de heer Hooij. De PSP heeft twee zetels in de 45 leden tellende gemeenteraad. PSP-wethouder Riethof werd vorig jaar door de raad ge dwongen af te treden, evenals PPR-wet- houder Roel van Duyn. Sindsdien bestaat het Amsterdams gemeentebestuur uit bur gemeester Polak (PvdA(, vier PvdA-wet- houders, twee CPN-wethouders en één wethouder van zowel VVD als CDA. In Barneveld arresteerde de politie woensdag vervolgens de 34-jarige eige naar van de forse hoeveelheid wapentuig en leverancier van de stengun en de twee karabijnen die de politie maandag in de auto vond. DURGERDAM (ANP). Op de algeme ne begraafplaats van Durgerdam (bij Am sterdam) is gisteren het stoffelijk over schot ter aarde besteld van de vroegere journalist en oud-verzetsstrijder Eric Wolff. Hij is 86 jaar geworden. Reeds ver voor de oorlog was hij als nachtredacteur werkzaam bij het Neder- landsch Telegraaf-Agentschap, de toen malige vertegenwoordiging in Nederland van het Engelse persbureau Reuter. Tal van jaren oefende hij die functie uit tot dat het NTA in 1935 werd opgenomen in het ANP en Eric Wolff zich na enige tijd terugtrok uit de journalistiek om een lan delijk bestaan te beginnen in Amsterdam- Noord aan het Kinselmeer. De 20 gloednieuwe vuurbuksen, die ook in die auto werden gevonden, bleken na onderzoek geleverd te zijn door een 26- jarige man uit Eek en Wiel. Ook deze man werd woensdag in zijn woning aangehou den. De gloednieuwe vuurbuksen zijn ver moedelijk afkomstig uit Brussel. Volgens een politieman was in-de win kels in de negerwijk Harlem geen tv-toes- tel meer te vinden. Een ooggetuige vertel de hoe in Brooklyn (Williamsburg) mensen over straat holden met artikelen als sofa’s op hun hoofden balancerend, met dozen vol schoenen, sigaretten en drank in de armen. De gewelddadigheid was veel gro ter dan bij de storing in 1965, toen „slechts” een honderdtal mensen voor plundering werd opgepakt. Een poli tieman: „In 1965 hadden we te doen met mensen, nu met beesten”. beerd om van die overmatige transpiratie af hebben. te komen. Zonder succes? Dan is er nu goed De crème wordt helemaal door de huid nieuws voor u: LR24. opgenomen, is niet vet en heeft een aangena- Het meest effectieve middel tegen over- me doch bescheiden geur. Parfums e.d. blij- matig transpireren, dat op dit moment ver- ven dus volledig tot hun recht komen. Was- krijgbaar is. Hët is geen deodorant die on- sen of zwemmen hebben geen enkele in- aangename luchtjes maskeert. Maar een vloed op de werking. LR24 is verkrijgbaar crème die, ’s avonds aangebracht, 24 uur per bij uw drogist. dag transpiratie tegengaat. U gebruikt hem Prijs: 9,80 per tube (goed voor een enkele malen per week. Van vochtige plek- behandeling van 2 a 3 maanden). I I I F

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4