Nachtwandeling met OP RUIMING ERASMUS Muziektent behoed voor sloop ■w 30 tot 50% korting 'W Brulboei” W TM® „MEVROUW, U MOEST EENS WETEN HOE MOE fK BEN” J 1 GROEIEND AANTAL SUPPLYSCHEPEN IN VELSEN in Muziekinstrumenten Grammofoonplaten Orgels Stereo apparatuur w1 1 wl I l Snel omschakelen Minder visites Tonnemaat Accommodatie PI Tot 50 korting Spoedgeval i M 5 VRIJDAG 1 5 VELSEN-IJMUIDEN JULI 19 7 7 1 Boekhandel (Van een onzer verslaggeefsters) I I I I I I I I I I WJ KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 I I I I I I I I X 5 Sansui, Yamaha, Garrard, Technics, Lenco en National I I GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? I I I I I I I I I I I I I I I IJMUIDEN. „Het is je taak als huisarts om vierentwintig uur per etmaal bereikbaar te zijn. Als je eens weg wil, moet je zelf een waarneming regelen. Wat dat betreft, wordt alles op eigen houtje geregeld. In IJmuiden bijvoorbeeld, zijn er verschillende groepen huisartsen die wat dit betreft afspraken heb ben en voor elkaar invallen. Naast het alge mene weekenddienstrooster heb je dan ook een rooster voor avonddiensten, zodat je ook avonden vrij hebt. Kijk, zoals ieder ander krijgt ook de huisarts behoefte aan meer vrije tijd. Vroeger was de huisarts iemand die er gewoon altijd was. Vijftien jaar gele den was bijvoorbeeld de weekenddienst nog iets bespottelijks, terwijl dat nu ook door alle patiënten wordt geaccepteerd. Maar wan neer je een weekenddienst hebt gehad, staan daar geen compensatiedagen tegenover zo als bij andere werknemers. Je werkt dan twee weken achter elkaar door en dan ben je wel eens bek af. Mensen begrijpen dat niet altijd en realiseren zich ook niet zo gemakke lijk, dat ze een van de velen zijn die bellen, aan de deur komen of die worden bezocht”. I I I I VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden 1 jn, Enkele voorbeelden: Dwarsfluiten vanaf 175, klarinetten vanaf 150, trompetten vanaf 265, gitaren van /215 voor /149, gitaarhoezen vanaf ƒ5, accessoires voor alle instrumenten voor su- perlage meeneemprijzen! -O F <3 t Ut Mi Os Jb J (ADVERTENTIE) Vakantiedrukte voor huisartsen vergt wederzijds geduld T Activiteiten verplaatsen zich van binnen- naar buitenhavens 1977 is het aantal in Velser havens (ADVERTENTIE) I In het overzicht over de scheepvaart en (ADVERTENTIE) ges Alphenaar uitverkoop o I Iedereen vanaf dertien jaar kan aan de nachtwandeling deelnemen, maar snel op geven is wel geraden, want eigenlijk moet dat nog voor vijf uur. De kosten, inclusief de treinreis bedragen 2,50. Om tien uur vanavond is het verzamelen geblazen bij het buurthuis aan de Kanaal straat, waarna de groep met de trein naar Overveen gaat. Vandaar keert men al wan delend door de duinen terug naar IJmui- den, waar soep en koffie klaarstaan. IJMUIDEN. Vanavond gaan de jonge ren van buurthuis „De Brulboei” de tradi tioneel geworden nachtwandeling maken. jeme- j Am- over- egere Eric ver- •onds 1 met was tmet sn de Uit de cijfers van het bureau economi sche zaken en sociografisch onderzoek Van de gemeente Velsen blijkt, dat het aantal schepen van groot tonnage nog steeds stijgt. In 1976 steeg het aantal sche pen van meer dan 50.000 ton van 31 naar 51 vergeleken met 1975. Trekken we een ver gelijking met 1962, dan blijkt er in dat jaar slechts één schip groter dan 20.000 ton de Velsense havens te zijn binnengelopen. In 1966 waren dat er 47. Vijf jaar later blijkt het aantal schepen tussen de 20.000 en De behandeling van niet voor de visserij bestemde zeeschepen in de haven van het Staatsvissershavenbedrijf vertoonde de laatste vijftien jaar practisch een verdub beling. Dit wordt vooral veroorzaakt door het vestigen van een bevoorradingsbasis voor de off-shoreactiviteiten. Bij Van Gel der Papier is er een speciale kade voor supplyschepen bijgekomen en ook hier is een duidelijke stijging van het aantal sche pen te zien. Bovendien wordt de havenac commodatie van Van Gelder niet meer enkel voor het eigen bedrijf gebruikt, maar worden ook laad- en losactiviteiten uitgevoerd voor derden. Aan het woord is de jonge Velsense huisarts, J. van 't Wout. Als secretaris van de Huisartsenkring Velsen wil hij best iets zeggen over ondermeer de drukte die deze vakantiemaanden meebrengen voor de huisartsen die tijdens de vakanties van hun collega's als waarne mer optreden voor soms meerdere andere praktijken. Naast de gewone drukte en gebondenheid, betekent dat een extra belasting die er best wel eens toe kan leiden dat een dokter 's avonds met een narrelige stem een telefoontje beantwoordt. Wij hebben ruimte nodig voor onze nieuwe orgels. Daarom lage prijzen voor onze occasions Thomas 2 klav. met ped vanaf 690. Riha vanaf 990. Solina vanaf 990 Lowrey 2 klav. met ped vanaf 1950. Yamaha 2 klav. van 4 okt. met ped. 2950. Leslie box vanaf 750. Inruil o.a. Yamaha DK 40, D 3 en E10 Diverse demonstratiemodellen babypiano's. Keus uit meer dan 150 instrumenten. accepteren, óók wanneer het bij aankomst best wel mee blijkt te vallen. Want dat gebeurt natuurlijk, maar ook dat is onvermijdelijk. olie, cementklinkers, schroot, fosfaat en kali en de afvoer uit walserijprodukten, cement, kunstmest en slakzand. 30.000 ton weer terug te lopen naar 33, maar dan dienen er zich al 78 schepen aan die groter zijn dan 30.000 ton. In 1976 doen er nog maar 27 schepen tussen 20.000 en 30.000 ton de havens aan, 18 schepen tussen de 30.000 en 40.000 ton, 33 schepen tussen de 40.000 en 50.000 ton en 51 nog grotere. Het leeuwendeel van de aanvoer van goederen naar Velsen bestaat uit ertsen, practisch zeven miljoen ton. De ertsen lieten echter in 1976 een lichte daling zien. Op de tweede plaats komen de kolen, waarvan de aanvoer een stijging liet zien, vooral doordat Hoogovens minder per binnenschip en meer per zeeschip gaat aanvoeren. De sterkste stijging ten op zichte van 1975 liet het materiaal voor zeeboringen zien van 7000 naar bijna 22.000 ton. De daling van de houtaanvoer in de afgelopen vijf jaar is zeer sterk geweest. In 1971 werd 147.000 ton hout aangevoerd, waarna een vrij scherpe daling optrad. In 1975 washetnog maar 51.000 ton en in 1976 43.000 ton. Andere belangrijke verladings- produkten in Velsen zijn cellulose en wals- materialen. Wat betreft de binnenvaart, blijkt, dat daarvoor de aanvoer vooral bestaat uit IJmuiden. Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort, Hoofdstr. 234, tel. 378371 lakt ver- tent •oor gen tch- de om sder- het Car ig in ndse j dit Lub- rdop A’olt- pijte er de erne- t ter i wel treft eder- ver- p het oble- i de 5 rol. et nu ;t de Ten. ij als eder- toen- rland -. Tal otdat m het tijd n lan- -dam- aste nen »tad Ge tij n- zen- i. In toe- eden uder d ge- -wet- staat bur- -wet- één CPN nten een n de rihw De muziektent in het Burgemeester Rij- kenspark blijft behouden. De sloopplan- nen zijn van de baan nu het gemeentebe stuur heeft besloten de tent te handhaven. Het college stelt echter voor maatregelen te nemen om de onderhoudskosten te drukken. Zo zal de „schelp” van de tent worden afgebroken. Zonder die overkap ping blijft een onoverdekt platform over waar orkesten een optreden kunnen ver zorgen. Het verwijderen van de kap bete kent wel dat men het voortaan zonder verlichting zal moeten stellen. B. en W. willen deze permanente accom modatie in het Burgemeester Rijkenspark niet geheel afbreken omdat het opzetten van een verplaatsbare tent telkens dui zend gulden kost. Vier man zijn daar een hele dag mee in touw. De betrekkelijk afgelegen muziektent is de afgelopen jaren doelwit geweest van vandalen. Alles wat kapot kon worden gemaakt, is intussen door vemielzuchti- gen onder handen genomen. Grote schade is eens ontstaan door een brand in de kleedruimtes onder het podium. Het vuur zou toen zijn aangestoken door baldadige jeugd. Het voornemen van B. en W. moet nog worden goedgekeurd door de raadscom missie voor culturele zaken. Groeiende havenac tiviteit ook bij de kade van Van Gel der, waar de supply basis van Octopus is gekomen en nu ook werk voor derden door Van Gelders havenbedrijf wordt verricht. 1 IJMUIDEN. In de periode van 1962 tot aangekomen zeeschepen met dertien percent toegenomen. Het aantal schepen, dat de buitenhavens van Hoogovens aandeed is in die periode echter verviervoudigd, terwijl de binnenhavens en staalhaven het aantal schepen zag teruglopen van meer dan 1000 naar 326 in 1976. Deze verschuiving wordt vooral veroorzaakt door de aanleg van nieuwe kades in de buitenhaven van Hoogovens in de afgelopen vijftien jaar, waardoor met name de afvoer van walsmateriaal werd verplaatst van de binnenhavens naar de buitenhavens. Het karakter van de problemen waarmee de mensen bij hun arts komen, is veranderd: het skala van klachten is groter geworden. Voor een arts, die in betrekkelijk korte tijd veel mensen ziet, betekent dat vaak en snel omschakelen. „Zoals je ook van de ene droevige gebeur tenis in een andere en prettige situatie komt, van het ene moment op het andere. Die snelle omschakeling vond ik zelf ontzettend moeilijk in het begin. Dat snelle wisselen van emoties moet je wel kunnen". „Met drieduizend verschillende mensen in je prak tijk", zo vervolgt dokter Van 't Wout, „moet je een positie innemen waarbij iedereen zich prettig voelt. Ze moeten vertrouwen in je hebben en andersom moet ik ook vertrouwen in hen kunnen hebben. Je kiest je patiënten niet zelf, maar je kunt toch op een goede manier met iedereen omgaan. Je kunt dan niet je eigen onhebbelijkheden naar voren brengen, maar ze moeten wel kunnen accepteren dat je eens heel zwijgzaam bent. Je moet ze niet kwetsen, maar soms moet je wel probe ren hen de waarheid te vertellen wanneer je bijvoor beeld vindt dat ze zich echt aanstellen" „Kijk, het kan gebeuren op een maandagochtend- spreekuur, wanneer ik dienst heb gehad en 's nachts drie keer ben weggeroepen, dat een heel blozende vrouw voor me op de stoel neerploft en zegt dat ze zo moe is. Dan heb ik best de neiging om te zeggen: mevrouw, u moest eens weten hoe moe ik ben. Maar de factor geduld is heel belangrijk. Je moet niet gauw kwaad worden, want nogmaals, iedere patiënt beleeft z’n klachten anders en wat voor de een een kleinigheid is, is voor de ander een enorm probleem. Het is alleen wel eens moeilijk dat je niet in je werk kunt afreage ren, je bent alleen. Afreageren doe je in je vrije tijd, op de piano of hoe dan ook. Maar je hebt dan wei op een gegeven moment je vakantie nodig om je eigen accu eens op te laden. En zelfs al heb je er dan soms moeite mee om weg te gaan, omdat je liefst een heel zieke patiënt zou willen blijven bezoeken, moet je voor jezelf een zekere hardheid hebben en gaan omdat het nodig is”. 1 in aan met rver- leen je moet toch een klacht hebben om thuis te blijven, als je een fikse ruzie hebt gehad, mag je niet een paar dagen thuis blijven om uit te rusten. Dus je gaat naar de dokter, en zo worden sociale misstanden geëtiketteerd met een medisch etiketje. Deze zaken zijn dan ook wel frustrerend omdat je de oplossingen wel ziet, maar je kunt ze niet bereiken. Vaak wordt de realisatie van een oplossing in de weg gestaan door structurele moeilijk heden. Neem een bejaarde patiënt, eenzaam en zoekend naar contacten. Die zou je in een bejaardenhuis willen hebben, maar er is geen ruimte. Je gaat dan regelmatig even langs, belt intussen en schrijft brieven naar de gemeente, maar daarmee ben je aan het eind van je latijn. Hetzelfde geldt voor de problemen die uit de woningnood voortkomen”. „Het is zo verschillend, want hoe beleeft een patiënt z’n klacht. Wat voor de één een spoedgeval is, daarmee wacht de ander rustig het weekend af. Kijk, je kunt wel een poging doen in het eerste geval zulk gedrag te corrigeren en bijvoorbeeld zeggen, mevrouw, een vol gende keer kunt u dit zonder gevaar tot de ochtend laten rusten, maar die verschillende reacties houd je toch". Die paraatheid houdt ook in dat, wanneer een arts dienst loopt in de avonduren of het weekend, er altijd twee mensen aanwezig moeten zijn. Wanneer de dokter wordt weggeroepen kan een tweede telefoontje komen. Blijkt dit dringender, dan wordt de arts opgeroepen via de mobilofoon en anders gaat hij na thuiskomen weer direct op weg. De veertien huisartsen in IJmuiden hebben gemid deld drieduizend patiënten. „Dat”, aldus dokter Van 't Wout, „ligt gelijk aan het landelijk gemiddelde en dat is ook te doen. Er zijn patiënten die je elke twee weken een keer ziet en anderen weer eens in de twee jaar. De meeste huisartsen zien per spreekuur dertig tot vijftig patiënten en leggen per dag gemiddeld tien tot vijftien visites af. Daarnaast moet je recepten uitschrijven na telefonische contacten, brieven schrijven en ga maar door". die in beheer is van de gemeente. De vissers- en haringhaven zijn van het Staatsvissershavenbedrijf, terwijl de an dere havens wat het water betreft onder Rijkswaterstaat vallen en wat de kades betreft onder de respectievelijke bedrij ven, zoals Hoogovens en Van Gelder. het goederenvervoer van het Velser haven gebied is een uitgebreide inventarisatie opgenomen van de verschillende havens, die in de gemeente liggen. Daarbij zijn ook de mogelijkheden van deze havens aange geven en de faciliteiten. Overigens moet erop gewezen worden, dat er in het hele havengebied geen havenaccommodatie is, Voor elke huisarts geldt de gebondenheid aan het telefoontoestel. Er kan altijd, op elk moment worden gebeld en dan moet er iemand zijn om op te nemen. „Altijd”, zegt dokter van ’t Wout, „al sta je te braken. Normaal gesproken hanteer ik in mijn praktijk dat afspraken voor het spreekuur of voor visites in de ochtenduren worden gemaakt. Patiënten die geen drin gende klachten hebben, weten dat ze op die uren kun nen bellen. Uiteraard heeft niemand het ziek worden of een ongeluk hebben in de hand. Maar met deze regeling kun je in elk geval een deel van het werk organiseren. Spoedgevallen blijven er altijd en dat moet je als arts De dagelijkse ervaring leert, dat de huisartsen minder visites zijn gaan afleggen en meer patiënten aan huis krijgen. Vroeger was dat om het even, terwijl nu een vijfenzeventig procent op het spreekuur komt. Er zijn hiervoor, aldus deze huisarts, meerdere redenen te bedenken, al is niet met zekerheid te stellen wat nu precies de oorzaak is. „De medische consumptie neemt toe”, zo verklaart hij, „dat is een feit. Mensen gaan ook sneller naar de dokter dan vroeger. Ze ervaren sneller een bepaald ongerief, onzekerheid speelt een rol en ook omdat de medische mogelijkheden zijn toegenomen, loopt men sneller dan vroeger naar een arts. Anderzijds worden de mensen gemiddeld ook ouder, waardoor er meer ouderdomsverschijnselen optreden. Daarbij zie je ook dat de toenemende spanning, waaronder mensen leven, van invloed is. Emotionele klachten die zich uiten in lichamelijke verschijnselen. Dat is, samen met de factor eenzaamheid, een enorm probleem. Zoveel ziektes en klachten komen voort uit sociale disharmo nie: niet mee kunnen komen op het werk, werkloos zijn of afgekeurd, gepasseerd worden bij een promotie. Bij zulke gebeurtenissen is het ziek worden eigenlijk de enige manier om te protesteren. Het gevolg is dat je dan terecht komt bij een dokter, die het weer zuiver orga nisch bekijkt, terwijl dat slaapgebrek of tekort aan eetlust, niet voortkomt uit lichamelijke gebreken. Maar

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5