beheerste debat Anti-Outspan acties komen weer op gang Ir. Colijn blijft volharden in schadekwestie CAIJ Perspectief voor moeder-mavo Ruzie Kaebisch/Wijkertorenbuurt over structuurplan Zo’n speelwagen laat ineens iets gebeuren 3 Expositie door en voor „derde wereld RAAD BEVERWIJK NIET GELUKKIG MET AANTIJGINGEN OVER-EN-WEER Feller Posten Subsidie voor aankoop door Kennemer Oudheidkamer „SNUFFELGROEP” ORDENDE DOPERS ARCHIEF Afzwemmens Sportfondsenbad Structuurplan Strenger I imiifl B 9 BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 JULI VRIJDAG 1 5 8 WERKGROEP STUURDE BRIEF AAN FRUITVERKOPERS I BRIEF AAN GEDEPUTEERDE STATEN wW'°°C Met dank aan: Bemanning Speelwagen Heemskerk, „Snuf felgroep” Doopsgezinde Ge meente Beverwijk, gemeente- voorlichter Jan Leeuw van Be verwijk, Stichting Little Philli- pines uit Bladel. Samenstelling: Hinke Jongebloed en Joke Dieben-Frerichs. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse raad heeft zich gisteravond meer met de ruzie tussen PvdA-wethouder F. Kaebisch jr. en het buurtcomi té „Rond de Wijkertoren” bezig gehouden, dan met het op de vergader- agenda prijkende voorstel om via een op een aantal door het college vastgelegde uitgangspunten gebaseerde inspraakprocedure een struc tuurplan voor heel Beverwijk voor te bereiden. mung Wi ■1 11 i 55 T»P8’- Met de pas-voorschriften en het hele netwerk van wetten over de apartheid heeft het Zuidafrikaanse bewind de zwar te arbeider tot een buitenlander in eigen land gemaakt. Hij is in feite een gastarbei der. Dit systeem heeft talloze gezinnen uit elkaar gerukt. Dag aan dag worden jaar na jaar zo’n 2000 zwarte Zuidafrikanen volgens de paswetten veroordeeld. Duizen den worden „uitgewezen”, zij moeten uit de steden naar het platteland verhuizen, waar zij geen werk kunnen vinden, aldus de Werkgroep. Verscheidene bewoners van de wijk rond de Wijkertoren volgden op de publieke tribune de raadsdebatten over het nieuwe structuurplan voor Beverwijk. heidsuitgaven per schoolkind per jaar be dragen voor zwarte kinderen 182 gulden en voor blanke kinderen 2800 gulden. De Werkgroep zag in deze situatie aan leiding de middenstanders te verzoeken geen Ontspan- of Odda sinaasappels uit Zuid-Afrika ter verkoop aan te bieden. De onderdrukten in Zuid-Afrika zelf ver- Hij vroeg begrip voor het feit, dat inge wikkelde zaken als de inspraakprocedure rond de voorbereiding van een structuur plan soms maar moeizaam in klare taal op de bevolking kunnen worden overge bracht. Daarnaast stelde hij, dat je „zeker in een jarenlang verpauperde buurt niet mag verwachten dat de bewoners al bij de eerste happening als de hoogmogende he- ,ren komen met de pet in de hand te staan”. PvdA sprak zijn wethouder strenger toe. Hoewel verbaasd door de kritiek van het buurtcomité op de gang van zaken tijdens de buurtavond, toonde hij zich nog meer teleurgesteld over de reactie daarop van wethouder Kaebisch. Als gemeente moeten we eerst hun ver trouwen winnen, aldus de heer Vermeu len, die er tenslotte op aandrong met het buurtcomité te blijven praten want „we zullen het samen moeten rooien”. De liberale voorman drs. A. Eiff begreep best dat Kaebisch zich door de kritiek van het buurtcomité in z’n eer aangetast voel de, maar vond toch dat een ietsje meer tact geen kwaad kon. zochten de westerse landen immers geen „produkten van de apartheid” meer te importeren. BEVERWIJK. Dinsdag 12 juli zijn in het Sportfondsenbad Jurgen Bruin, Maar ten Olivier en Peter-Jan Pels geslaagd voor het zwemdiploma B. Het C-diploma werd toegekend aan Gilia Sanders, Toni I Monni en Raimond Groot. Wat de voorbereiding van het struc tuurplan betreft, dat als gespreksonder werp zozeer door de affaire-Kaebisch-Wij- kertorenbuurt werd overheerst, lieten al le raadsfracties zich op een enkel kritisch geluid na positief over de door het college aangegeven beleidslijnen uit. BEVERWIJK. In de Sancta-Maria Mavo aan de Beverwijkse Grebbestraat wordt tot en met 17 juli onder auspiciën van de Stichting Little Phillippines een tentoonstelling van in ontwikkelings landen vervaardigde kunst- en gebruiks voorwerpen gehouden. De expositie is dagelijks van 10 tot 21 uur geopend en de toegang is gratis. Een niet onbelangrijk deel van het ar chief, zo meldt de „snuffelgroep” in het verslag van haar werkzaamheden, heeft betrekking op de vele stukken tuin- en landbouwgrond, waarvan de Doopsge zinde Gemeente Beverwijk eens het ei gendom bezat: men zou de gemeente in die dagen met recht een grootgrondbezit ter hebben kunnen noemen. De grote uitbreidingen van Beverwijk en Heems kerk na de eerste en tweede wereldoor log hadden bijvoorbeeld voor een niet onbelangrijk deel plaats op oorspronke lijk Doperse grond. Het archief bevat dan ook mappen vol pachtcontracten, stukken over landverkoop, tuininventa rissen en dergelijke. Ook over de bouw van de huidige kerk aan het Meerplein (in 1912) is nagenoeg alles bewaard gebleven: zelfs de motie van een groot aantal leden, die de toen malige kerkeraad hebben genoopt de bouw van een nieuwe kerk ter hand te nemen. De snuffelgroep is voornemens, het resultaat van al haar speurwerk dit najaar ten toon te stellen en voorts de leden via „Broederschap” op nog enkele aardige bijzonderheden te wijzen. We houden u op de hoogte. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Ir. J. V. Colijn blijft volharden in zijn standpunt, dat het Cen traal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond ten onrechte een schadevergoeding be taalt aan het Duitse bedrijf Claudius Pe ters, dat de verbrandingsoven zou leveren voor de IJmondgemeenten. BEVERWIJK. Het uit 1693 dateren de ledenboek dat enkele jaren geleden boven water kwam, blijft, ook na de pas voltooide ordening verreweg het be langrijkste archiefstuk dat de Doopsge zinde Gemeente Beverwijk bezit. De reeds eerder vermelde vondst van een portefeuille met oude en zeer oude ei gendomsbewijzen valt daarbij in be langrijkheid in het niet, ook al zijn daar onder enkele stukken van vóór 1700. BEVERWIJK. Met ingang van het schooljaar 1977-1978 start de dagmavo voor volwassenen, als afdeling van de avondschool, met het tweede leerjaar. Op grond van het aantal nieuwe aanmeldin gen zullen in totaal vermoedelijk ruim 160 leerlingen de school bezoeken, zodat enke le aanvullende aanschaffingen nodig zijn. De gemeenteraad stelde daarvoor don derdagavond vlot een krediet van 8000,- beschikbaar. De heer G. van Ruijven (PPR) vond echter, gezien het succes van de moeder mavo, dat de accommodatie waarin men zich moet behelpen onvoldoende is. Hij pleitte er voor, dat B. en W. daar bij het samenstellen van de prioriteitenlijst voor 1978 extra aandacht aan zullen besteden. Wethouder drs. J. Camfferman was het daar helemaal mee eens. Hij zei hoop te hebben dat men het schooljaar 1978-’79 zal kunnen beginnen in een nieuw gebouw met nieuwe voorzieningen. Belangrijke bronnen zijn uiteraard no tulenboeken. Weliswaar is veel verloren gegaan, maar toch prijst de groep zich gelukkig dat ze althans sinds 1823 volle dig aanwezig zijn. Attestaties (over- schrijfbewijzen van doopleden die Be verwijk verlieten of binnenkwamen) zijn sedert 1761 bewaard gebleven. Kas- en kapitaalboeken bezit de gemeente in bonte verscheidenheid, aanvangende in de eerste helft van de negentiende eeuw. Ook is er een huishoudelijk reglement van 1874 op tafel gekomen, dat mer kwaardigerwijze de handtekening van vele leden draagt. Correspondentie is bewaard sinds 1873. BEVERWIJK. Het bestuur van de Stichting Kennemer Oudheidkamer heeft B. en W. verzocht om een extra subsidie voor het aankoopfonds voor de aanschaf van een bijzondere prent, namelijk de ko pergravure „Walvis op het strand” van Jan Saenredam (1565-1607). De raad stelde een subsidie ter grootte van de helft van de aankoopsom van 8.500 beschikbaar, dus 4.250. De heer A. W. Lindeman (WD) herin nerde zich de inbraak in de Kennemer Oudheidkamer en informeerde naar het bedrag dat de verzekering heeft uitge keerd en wat men daarmee heeft gedaan. Wethouder ir. J. Camfferman antwoord de, dat de discussie met de verzekerings maatschappij nog niet is afgerond. Alleen wethouder A. Hoogeboom stem de tegen het voorstel tot het verlenen van het krediet. De Stichting Little Phillippines onder wier verantwoordelijkheid de tentoon stelling wordt gehouden is voortgeko men uit bezorgdheid om het lot van de bewoners van Azië. Gepoogd wordt de mensen zö efficiënt mogelijk te helpen, niet door handjes rijst uit te delen, maar door bijvoorbeeld de oogstmogelijkhe- den te vergroten. De stichter en promo tor van de Little Phillippines is pater Cor Lagerwey MSC, missionaris van het Hei lig Hart. geest en Velsen. Hij verzoekt GS een on- derzoek in te stellen naar de rechtmatig heid op grond waarvan het CAIJ meent I deze schadevergoeding te kunnen betalen en wel om de volgende redenen. Juridisch zou de firma Claudius Peters i geen enkel recht op schadevergoeding kunnen doen gelden, omdat de aangebo den installatie tot haar leveringsprogram- s ma behoorde en er geen opracht tot leve- ring is verstrekt. In het bedrijfs- en zaken- i leven zqu het volkomen ongebruikelijk zijn, dat een fabrikant schadevergoeding i kan claimen wanneer het een offerte be treft voor een installatie die tot het leveringsprogramma van de fabriek be hoort en wanneer geen opdracht tot leve- i ring is gegeven. Als Claudius Peters afgaand op de belofte dat als er een vuilverbrandings- oven in de IJmond zou worden gebouwd i de opdracht aan dit bedrijf zou worden gegeven aanloopkosten heeft gemaakt, dan zouden die kosten geheel voor verant- i woording en risico van Claudius Peters zijn. HEEMSKERK. De speelwagen die deze week onder auspiciën van het buurthuis „De Zandkraai” door de wij ken rond dat buurthuis trok, laat ineens iets in zo’n wijk gebeuren. IJMOND. De Werkgroep Zuidelijk Afrika IJmond heeft medio juni in een brief aan alle fruitverkopende midden standers in de IJmond blijk gegeven van haar verontrusting over de.positie van de zwarte meerderheid in Zuid Afrika. De Werkgroep konstateerde in dit schrijven dat de onderdrukking van de zwarten na de Soweto-opstanden in juni 1976 onge kende vormen heeft aangenomen. Hon derden zwarten hebben tijdens de bloedig onderdrukte opstanden het leven verlo ren. De positie van de zwarte werknemers is schrijnender dan ooit. Het „incident” overschaduwde het ei genlijke gespreksonderwerp en dat was op zich niet zo verwonderlijk, omdat het er nauw verband mee hield. Immers, de kritiek van het buurtcomité op het ver loop van de half juni gehouden buurt avond (waarbij onder meer wethouder Kaebisch het gemeentebestuur vertegen woordigde) spruit niet in de laatste plaats voort uit twijfel aan de inspraakmoge lijkheden van de bevolking: een inspraak die zo hebben B. en W. óók tijdens die. bewuste buurtvergadering herhaalde ma len verklaard nu juist gestalte moet krijgen in het kader van de voorbereiding om te komen -tot een Beverwijks struc tuurplan. De verwijten van het buurtcomité dat over de inspraakmogelijkheden tot dus verre alleen nog maar in vage termen is gesproken, zijn wethouder Kaebisch, zo als bekend, volkomen in het verkeerde keelgat geschoten. Eerder deze week verklaarde hij onom wonden uit de uitlatingen van het comité een zeker wantrouwen te proeven. In dit verband suggereerde hij, dat aan de reac tie van „Rond de Wijkertoren” het feit, dat enkele comitéleden een oproep om op de CPN te stemmen hebben ondertekend wel niet vreemd zou zijn: „Wellicht heb ben ze er belang bij om onvrede te stichten”. Alle geëxposeerde voorwerpen zijn te koop. De netto opbrengst is bestemd voor de ontwikkelingslanden. Verkrijg baar zijn onder meer; uit de Philippijnen wandborden, schilderijen, meubels en rietwerken; uit Afrika tafels, speren, messen, ivoorwerk, maskers, houten beelden, tam-tams en dekenkisten; uit Thailand fruitschalen, zwaarden, dol ken, olifanten en boeddha’s; uit Tibet smeedwerk; uit Indonesië beelden en maskers; uit China lakwerk, schermen, retabels uit tempels, vazen, kommetjes, wierookbranders, ivoren beelden en schaakspelen uit ebbenhout, ivoor, brons en jade. Voor alle goederen geldt, dat het om puur handwerk gaat. Zwarte arbeiders mogen geen geschoolde arbeid verrichten en daarvoor betaald worden, ook al hebben ze de vakkennis ervoor. De regering en de bedrijven trek ken liever blanke arbeidskrachten uit het buitenland aan dan dat zij de zwarte arbei- •ders arbeidsplaatsen voor geschoolden of zelfs halfgeschoolden geven. De diskrimi- Het algemeen bestuur van het CAIJ is akkoord gegaan met de schadevergoeding van 865.000,-, nadat de voorzitter van het dagelijks bestuur uitvoerige medede lingen had gedaan over het inschakelen van gerenommeerd juridische deskundi gen inzake de rechtmatigheid van de scha declaim en financieel-technische deskun digen met betrekking tot de grootte van het bedrag. Ir. Colijn vraagt nu aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland geen goedkeu ring te hechten aan het door het algemeen bestuur genomen besluit tot betaling. De heer Colijn vraagt dat niet zonder pre tentie „namens de samenlevingen van natie begint al bij het onderwijs. De over- Beverwijk, Castricum, Heemskerk, Uit- Evenals vroeger de marskramer die op het dorp verscheen, of het draaiorgel in de straat, breekt de speelwagen even de stemming en de sleur. Er wordt ineens volop spelletjes gedaan met de jeugd die zich maar laat zien, uit de speelwagen komen allerlei verrassende attributen, er is ineens muziek, vaders en moeders ko men meedoen of meehelpen, anderen kij ken er uit het raam naar en het wordt even een heel levendig tafereel op het betreffende grasveld of plein midden in de eigen wijk. Heel anders, dan dat je naar het buurthuis toe zou moeten. De formule voor het succes van de speelwa- Hoewel hij de opmerkingen van de wet houder omschreef met termen als „BVD- methoden”, „zondebokken zoeken” en „schenentrapperij”, zaken waar hij slechts met afschuw over kon spreken, bleek de soep toch lang niet zo heet gegeten te worden als hij werd opgediend. Nadat de wethouder uitdrukkelijk te kennen had gegeven ondanks de onver kwikkelijke gang van zaken tóch met het buurtcomité te willen blijven praten al was het alleen maar om de aantijgingen over en weer bespreekbaar te maken, verklaar de hij namelijk het volste begrip voor de reactie van CPN-er Berghuis te hebben. En daarmee bleken de scherpste kantjes al van de zaak afgeslepen te zijn, want de communistische woordvoerder wachtte het einde van de discussie al niet eens meer af en haastte zich terug naar zijn vakantieadres, naar zijn zeggen „redelijk gerustgesteld” door de reacties van het college en vooral tevreden over het „be grip” van Kaebisch. WD-er Eiff leidde daaruit, verwijzend naar de eind vorig jaar voorzichtig ingezette vrijage tussen PvdA en CPN maar alvast af, dat „hier mee de verkiezingsstrijd is geopend. Het gemiddelde weekloon van een zwar te arbeider bedraagt 40 gulden. Een blan ke arbeider verdient 275 gulden. In enkele bedrijfstakken, bijvoorbeeld de mijn bouw, kan een blanke arbeider twintig maal zoveel verdienen als een zwarte ar beider voor hetzelfde werk. CDA-er De Wildt toonde zich wat be zorgd over met name de factor tijd. Het college wil de inspraakprocedure in april afgerond hebben, waarna de raad het plan kan behandelen. Uitstel is niet mogelijk, omdat rond die tijd ook de zittingsperiode van de huidige raad eindigt. Zou men de behandeling van het plan namelijk aan de nieuwe raad overlaten dan levert dat, al dus De Wildt, minstens een jaar vertraging op, omdat die nieuwe raad zich toch eerst in de materie zal moeten inwerken. Kon hij namens zijn fractie volkomen instemmen met de geplande inspraakpro cedure en zijn vertrouwen uitspreken in de BSCR als begeleider van dat geheel: frac tievoorzitter Vermeulen van de PvdA toonde zich wat sceptischer door in dit verband termen als „bij gebrek aan beter” maar „zal wel goed gaan” te bezigen. Fractievoorzitter Eiff van de VVD bracht wat kanttekeningen bij enkele de tails van de aanzet tot een structuurplan ter berde, terwijl zijn fractiegenoot Speets nader inging op de inspraakprocedure. Bij monde van de heer Berghuis meldde de CPN het volste vertrouwen in de geplande voorbereiding van het structuurplan te hebben, terwijl PPR-raadslid Van Ruyven hoopte dat de bevolking op ruime schaal van de inspraakmogelijkheden gebruik zou gaan maken. Waarmee het plan was aangenomen. Uiteraard liet de raad deze strikt per soonlijke ontboezemingen van wethouder Kaebisch gisteravond niet onopgemerkt voorbijgaan, al bestond ervoor zijn reactie begrip en spreidde men (opmerkelijk ge noeg onder aanvoering van de communis tische fractievoorzitter C. Berghuis) van meet af aan een milde vergevingsgezind heid ten toon. CDA-er drs. J. de Wildt constateerde in eerste instantie alleen maar, dat er onder andere bij het comité „Rond de Wijkerto ren” blijkbaar al enkele misverstanden over de inhoud van het structuurplan wa ren gerezen. Tijdens zijn tweede spreek beurt toonde hij zich wat teleurgesteld, over de „onevenredig grote aandacht” die de affaire in de debatten kreeg. Verwij zend naar de vorig jaar rond deze tijd hoogoplopende discussies rond de terug vordering van de BTW op de bouwkosten van ontmoetingscentrum „De Nieuwe Slof” sprak hij badinerend van een „sei- zoensverschijnsel”, te omschrijven als „de zomer van Fedor”. Wel hoopte hij van verdere ruzies met buurtcomités als dat uit de Berghuisstraat, de Munnikenweide en omgeving en nu dan „Rond de Wijkerto ren” in de toekomst verschoond te blijven. Fractievoorzitter K. Vermeulen van de In de afgelopen dagen moest de werk groep tot haar spijt konstateren dat niet alle middenstanders in de IJmond gehoor hebben willen geven aan de oproep. Gesprekken met deze middenstanders mochten in een aantal gevallen ook niet baten. De Werkgroep wil dan ook de con sumenten oproepen sinaasappels uit Zuid- Afrika niet te kopen. Om de consument op de aanwezigheid van Outspansinaasap- pels attent te maken zal de Werkgroep bij de winkels gaan posten. Met name de Nijman-vestigingen in Heemskerk - zijn voor dit doel uitgekozen, dit omdat de Nijman-direktie nu al enkele jaren weigert tot verwijdering van de Outspan-sinaasap- pels over te gaan. De Werkgroep keurt dit met „asociaal” omschreven beleid van de Nijman-direktie ten scherpste af. Aldus concludeert de zogenoemde „snuffelgroep” van de Doopsgezinde Ge meente, die zich de afgelopen maanden intensief met het bestuderen van de nog al chaotisch opgeslagen kerkelijke ar chiefstukken heeft bezig gehouden. Via het maandblad „Broederschap” laat de groep nu weten, haar taak volbracht te hebben met als resultaat een weer prima geordend en daardoor goed bruikbaar archief. Tijdens de werkzaamheden is het de groep opgevallen, dat men in het grijs verleden niet erg attent is geweest met het bewaren van archiefstukken en „zo men dat al deed, hebben latere geslach ten het bewaarde alsnog in het vuilnisvat gestopt.” 26546°' De beste arbeidsplaatsen zijn, zo ver volgt men, voor de blanken gereserveerd. Deed PPR-vertegenwoordiger G. van Ruyven het incident nog af met de wat laatdunkende omschrijving „pseudo-rel”, wat feller in zijn commentaar was uiter aard CPN-fractievoorzitter C. Berghuis. Die had in verband met de „aanval” van wethouder Kaebisch op de communistisch gezinde leden van het buurtcomité „Rond de Wijkertoren” zelfs z’n vakantie onder broken. gen is heel eenvoudig maar daardoor zo goed. De ervaring was deze week, dat zich rond de speelwagen een kerngroep van kinderen vormde die meetrok naar alle wijken. Dat had het voordeel, dat als de speelwagen ergens arriveerde, er meteen al een groep kinderen was die begon te spelen. Dat animeerde de kinderen uit de bezochte wijk om mee te gaan doen. De spelletjes waren onder meer balspe len, poppenkast spelen, busjelopen, kringspelen, zakdoekje leggen voor de kleintjes, zevensprong, straattekenen en wat de kinderen zelf verder maar be dachten. De buurthuisstaf die de wagen begeleidt gaat het er vooral om, de kinde ren in deze vakantieweken op ideeën voor allerlei spelletjes te brengen, die zij zelf kunnen blijven spelen, ook als de speelwagen weer vertrokken is. 7

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9