Den Hertog: Ik had Karstens: toch tour-resultaten 800 gulden geen kracht meer voelde ik dat ik geklopt Chaotische SANDERS SNEL OPGEBRAND i Didi Thurau: Van Impe wint d j etappe in Duitsland „Toen Lopez-Carril omhoog flitste, i „Na de eerste set kon ik me niet meer concentreren” ll PRONK IS NIET ONTGOOCHELD Ia was” 2 11 Gedevalueerd Uitslagen: (sf 5 1 6 JULI 19 7 7 s Tactisch 16eRIT ,121 km 15eRIT I 1 ydKT behalen. „Ik kwam vorige keer niet verder dan twee vierde plaatsen. We zijn dus op de goede weg”, lachte hij. l&M, - fohclazN A SPORT MORZINE 105 km ’;14 km /THONON- (Van onze speciale verslaggever) BESANQON. „Toen Lopez-Carril plotseling omhoog flitste en ik ongewild de leiding van het groepje kreeg, wist ik dat ik geklopt was. Ik had echter geen keuze. Dus moest ik doorgaan”. Bert Altkirch en Belk had echter geen keuze. Dus moest ik doorgaan”. Bert Pronk was in Be sanejon wel verrast maar niet ontgoocheld. Uiterlijk althans niet. Hij sleepte achter etappewinnaar Jean-Pierre Danguillau me in ieder geval nog een tweede plaats uit het Tourvuur. Zo’n klassering had hij vorig jaar, toen de Raleigh-coureur uit Schevenin- gen voor het eerst in „La Grande Bouclé” present was, niet kunnen "~,,J S MORZINE AVQRIAZ 2000- l'V— U &FORCLAZ CHAMONIX ZATERDAG 1 000\^*^ <1 Fedor den Hertog: in bezemwagen Danguillaume Bert Pronk voert het drietal aan, dat in de slotfase ontsnapte. Achter hem Lopez-Carril (links) en Évian unt Gmgolph i, die eme- Louk Sanders: ,,’t Venijn was opeens uit m’n spel verdwenen" 4 r •V eam zeek i het 25-10 19-15 19-23 17-21 17-23 19 24 De Tourdirectie kon niets anders doen dan begrip tonen voor de mening van Merckx c.s., maar de massale eindsprint waaruit Patrick Sercu met nauwelijks waarneembare voorsprong op Rik van Linden als winnaar te voorschijn kwam, was toen reeds achter de rug. De organisa toren in Frankfurt mochten de enorme belangstelling niet als excuus gebruiken. Nadat Didi Thurau twee weken geleden de gele trui veroverde en behalve hij ook Klaus-Peter Thaler voor étappe-successen zorgde, was Duitsland namelijk Tourgek geworden. Dat er ondanks het vroege och tenduur (twintig minuten voor negen) een enorme mensenmenigte naar de wieler- show kwam kijken, stond dan ook bij voorbaat vast. (Van onze speciale verslaggever) FREIBURG. Dat er in het eerste deel van de dertiende Touretappe geen onge lukken plaatsvonden, mocht een wonder worden genoemd. De omstandigheden waaronder Freiburg het peloton de mini- rit over 46 kilometer liet afwerken, had den niets met de spreekwoordelijke Duit se „pünktlichheit” te maken. Verre van dat. De afzetting langs het ruim twaalf kilometer lange parcours liet zelfs derma te veel te wensen over, dat Eddy Merckx namens de coureurs een klacht bij Felix Levitan deponeerde. Hennie Kuiper zei reeds voor de start: „Het zal alleen maar belangrijk zijn om zonder kleerscheuren de finish te berei ken. De toeschouwers hebben nauwelijks verstand van de wielersport. In hun en thousiasme om Thurau te bejubelen kun nen ze echter wel een valpartij veroorza ken”. Zowel Kuiper alsook de andere cou reurs kwamen heelhuids uit het Duitse intermezzo te voorschijn. Echt tevreden was niettemin alleen Patrick Sercu. Hij immers werd nadat de fotofinish nog eens was bestudeerd tot winnaar uitge roepen. Het was zijn derde succes in deze Tour. De activiteit werd dan ook beperkt tot een mislukte poging van een vijftal waar toe Bert Pronk behoorde, alsmede een handvol demarrages van streekfavoriet Perret. Toen Mesiet na 120 kilometer de hoofdmacht ontvluchtte, kwamen de gro ten in het geweer. Uiteindelijk stond Mes iet in de algemene rangschikking op de vijfde plaats. „Zo’n man mag je dus nooit laten gaan”, aldus de redenering van Thu- (Van onze sportredactie) HILVERSUM. Louk Sanders zocht de oorzaken van zijn nederlaag in de kwart finale van de internationale tenniskampi oenschappen van Nederland tegen Onnie Pa run op het mentale vlak. De Leidenaar verwonderde zich er niet alleen over dat hij geen rekening met zichzelf had te vereffenen („Ik ben helemaal niet boos op mezelf”), maar constateerde tegelijker tijd dat hij bepaald niet die instelling had gehad die hem in voorgaande dagen langs Pecci en Spaer had geholpen. Nadat al eerder zoveel geplaatste spe lers op het Melkhuisje via een zijuitgang waren afgevoerd, werd vrijdagmiddag ook de als winnaar getipte José Higueras te licht bevonden. Het spel van de Span jaard, die in zijn voorgaande partijen de meeste indruk had gemaakt, bleek opeens in navolging van de peseta opmerkelijk gedevalueerd. halve finale (Parun, Alvarez, die in drie kwartier van de als achtste geplaatste Jauffret won, en Proisy, die de nummer zeven van de plaatsingslijst, Warwick, ver sloeg) nog enige aantrekkingskracht kan uitoefenen op het publiek. Jan Raas had in die fase zijn ritme teruggevonden nadat hij in het begin, ge plaagd door maagklachten, heel even uit de wielen was gereden. „Raas heeft de laatste dagen te veel gegeten”, aldus ploeg- wel een inwerkperiode nodig die hem al in de openingsgame op een doorbraak van Parun kwam te staan, maar daarna kwam „Ik had geen kracht meer”, aldus Fedor den Hertog. „Tijdens de ochtendétappe in Freiburg was er nog enige hoop dat ik in koers zou blijven. Maar kort na de start in Sanders al snel tot de conclusie dat hij meer geduld moest opbrengen. Op die manier kreeg hij geleidelijk vat op de 30- jarige Nieuwzeelander, die zich enkele ma len liet verleiden om op te lopen naar net net op het moment dat Sanders een pas- seerslag in gedachten had. In die fase maakte Sanders het spel en presenteerde hij zijn opponent met een goede service en forehand een 6-4 neder laag. De grilligheid, die voorgaande optre dens van Sanders kenmerkte, keerde ech ter halverwege de tweede set terug. Op dat moment begon hij weer sterke met uiterst zwakke momenten af te wisselen, waarbij Altkirch wist ik dat deze hoop ijdel was. Ik liet het strak verband rond mijn been verwijderen.” „Korte tijd later werd ik uit de wielen gereden. Enkele keren weerhield assistent- ploegleider Demaere, mij nog ervan om af te stappen. Toen mijn achterstand niette min bleef groeien en de kracht helemaal verdween, vond ik het na de ravitaillering voor gezien. Ik dacht ook aan de toekomst. Na de Tour komen er nog meer wedstrij den. Als je de strijd moet staken is dat nooit prettig. Ik heb in ieder geval de vreugde van een etappe-overwinning ge kend.” leider Florent van Vaerenbergh. „Er moet iets geweest zijn dat niet goed in orde was. Wie weet at Jan bedorven vis”. Sanders: „Misschien heb ik in die ope- ningsset te veel moeten geven. In het begin mepte ik veel in en speelde ik ook lekker”. Daarna begon Sanders steeds na drukkelijker te werken aan de overwin ning van Parun, die zijn tegenstander rustig liet uitrazen. na hij ook de drie „winnende” punten voor Parun verzamelde. De Leidenaar vergat zijn voornemen om zich te beheersen, leefde nog een keer op met een love-game in het begin van de derde set en sloot de partij af met een dubbelfout, de laatste in een serie van zeven. „Ontevreden ben ik zeker niet”, merkte Sanders na zijn 3-sets-nederlaag (64, 2-6, 1-6) op. „Vóór het toernooi had ik echt niet verwacht dat ik tot de kwartfina le zou komen”. Hij had, in de voorgaande dagen, nooit kleur willen bekennen. Maar gis teravond in Besan^on kwam hij er plot seling mee voor de draad. „Lucien van Impe wint, Zoetemelk wordt tweede en Thevenet derde”, verklapte hij. Didi liet het bij deze simpele mededeling en weigerde enig verklarend commentaar. „Zo denk ik erover”, riep hij terwijl hij zich op het televisiepodium hees. (Van onze speciale verslaggever) BESANCON. Voor Fedor den Hertog behoort de Tour de France tot het verle den. Zijn reeds in Charleroi uitgesproken angst voor een vroegtijdig afscheid, nadat hij in de straten van Brussel tijdens de 12de etappe Roubaix-Charleroi betrokken raakte in een valpartij, werd bewaarheid tijdens het tweede deel van de dertiende rit. BESANCON. Eindelijk wilde Di di Thurau dan zijn prognose geven. Eindelijk gaf hij antwoord op een veel vuldig gestelde vraag: „Didi, wie wint de Tour?” 1 ENKELSPEL Lite Alvarez (Arg) - Francois Jauffret (Fra) 6-3, 6-3. Colin Dibley (Aus) - Jose Higueras (Spa) 6-3, 6-3 Onny Parun (Nwz) - Louk Sanders (Ned) 4-6, 6-2, 6-1 Patrick Proisy (Fra) - Kim Warwick (Aus) 6-4, 6-2. HERENDUBBELSPEL, HALVE FINALES Munoz-Higueras (Spa) - Taroczy (Hon-Paia (Tsj) 7-6, 4-6, 6-4 deze spe- ops, s de tern, :uud ;nno lien, eld- door te bic ler- adi- ant de vee pel- akt ode ref- :on- r de :ho- >ten ede djk- (7an en lan, ge- rste de n de a de Pas den izen was mi- rug- ;and reeg sca- lon- 18.7 1977 17 7.1977 Patrick Sercu: winnaar in massasprint De Australiër Colin Dibley, die zijn kei harde opslag in die gevallen waarin dat noodzakelijk was, uitbuitte door sterk vol leren, hield Higueras meestal bij de baseli ne vast en won zoals hij wilde met twee maal 6-3. Dibley die het in eigen land met een bescheiden 17de plaats moet doen, speelde zeker niet onverdienstelijk maar de vraag is of hij met zijn collega’s in de Nadat Fedor den Hertog zijn rol van hekkesluiter in de bezemwagen ging voort zetten („Ik had geen greintje macht als gevolg van een valpartij twee dagen gele den”) kwam tenslotte na circa 120 kilome ter de beslissende ontsnapping tot stand. Eenmaal buiten bereik van de hoofdmacht Puntenklassement: 1 Rik van Linden 190, 2. Esclassan 176, 3 Sercu 122, 4. Thaler 121, 5. Thurau 93, 6. Villemiane. Gerben Karstens: schadeloosstelling Sanders zou daar ongetwijfeld wel toe in staat zijn geweest. Gisteren waren er 2200 bezoekers, die konden vaststellen dat de Leidenaar na zijn succes in de eerste twee ronden de prikkel miste om opnieuw een goed werkstuk af te leveren. Aanvankelijk kon de nationale kampioen, die vrijgesteld is voor de interland tegen België eind augustus maar niet voor de Davis-Cupont- moeting in september tegen de Grieken, .het negatieve steeds meer de overhand nog spel op niveau afleveren. Hij had dan kreeg. Het dieptepunt bereikte Sanders in de tweede set in de zevende game. De Nederlander had drie breakpoints in han den maar sloeg ze zelf allemaal weg, waar- Bergklasxenwnt: 1 Van Impe 111, 2. Kuto 89, 3. Torres 78, 4. De Lisle 36, 5. Andiano 27, Thevenet 27, 9 Zoetemelk 21. probeerde Bert Pronk zijn twee metgezel len Danguillaume en Lopez-Carril te ont vluchten. Zijn demarrage in de straten van Besan^on was echter vergeefs. De tweede plaats mocht desondanks eervol genoemd worden. In de pelotonsprint sleepten Van Katwijk en Karstens trouwens ook nog enkele goede prijzen uit het vuur. Ze bete kenden o.a. een pleister op de wonden van hun Engelse ploegmakker Nickson die op de wielerbaan in Besangon hardhandig met het beton in aanraking kwam. De sprintzege van Danguillaume (die voor de tweede keer in deze Tour het zoet van de overwinning proefde) was een van de weinige hoogtepunten tijdens deze lan ge dag. Nadat Patrick Sercu ’s morgens in Freiburg de mini-etappe via een massale eindrush aan zijn erelijst had toegevoegd, werd er tussen Altkirch en Besangon evenmin een heroïsche strijd geleverd. Opnieuw dachten de Tourfavorieten meer aan de komende Alpen-etappes dan aan de strijd in de dertiende rit. rau. Hij zond eerst Piet van Katwijk naar Mesiet en toen de Fransman het waagde nog een tweede keer te demarreren, was de complete Raleigh-ploeg bijzonder strijdvaardig om orde op zaken te stellen. Dagploegenklassement: 1. Raleigh (Pronk, Van Katwijk, Karstens) 12 uur 20 min. 42 sec (IS punten), 2. Peugeot 12.20.42 (22), 3. Kas 12.20 42 (52), 4 Gitane 12.22.03 (44), 5. Bianchi 12.22.03 (48), 7. Frisol 12.22.03 (76). Algemeen ploegenklassement: 1. Raleigh 235.02.55, 2 Mercier 235.05.50, 3. Kas 235.09.57, 4 Peugeot 235.17.43, 5. Gitane 235.32.21, 6. Lejeune 235.27.19, 9. Frisol 236.16.19. ■Al JlMHU Eén set overtrof Sanders zichzelf en Pa run. Toen duidelijk werd dat Parun, één van de vele tweederangs profs die in ATP- verband de wereld rondreizen, in het ge heel niet ondersteboven was van zijn „kou de” start, viel Sanders echter ver terug, beseffend dat hij tegen een dergelijke „au tomaat” niet op zijn tenen kon blijven lopen. „Een speler als Parun geeft niet veel weg. Als je dan zelf opeens zoveel fouten gaat maken zoals ik in de tweede set begon te doen, dan weet je dat het heel moeilijk gaat worden. Ik kon me toen ook niet meer concentreren. Aan allerlei kleine din getjes begon ik me te ergeren. De vechters- mentaliteit verdween. Ik heb uiteraard nog wel geprobeerd om terug te komen, maar ik was gewoon leeg geknokt en opge brand. *t Venijn dat er in het begin wel was geweest was opeens weg. Dat heeft me opgebroken. Tegen jongens als Parun kan je je niet permitteren om even minder fel te zijn”, aldus Sanders, de enige die het toernooi nog had kunnen redden. De als 76e op de wereldranglijst geklas seerde Parun, die niet veel hinder meer lijkt te ondervinden van de enkelblessure die hij vorig jaar op Forest Hills in een partij tegen Nastase opliep, pakte de zaken ongetwijfeld in tactisch opzicht goed aan, maar met deze werkwijze droeg hij niet bepaald bij tot een spektakel. Parun be perkte zich er vaak toe de bal te retourne ren en stelde tevreden vast dat Sanders steeds meer tegen zichzelf begon te spelen. Louk Sanders hield in ieder geval nog zo’n 4500 gulden aan zijn bezoek aan Hilver sum over. De organisatoren van het „Melkhuisje” bleven gisteren vrijwel met lege handen achter. Van de acht geplaat ste spelers meldde alleen Colin Dibley zich voor de halve finale. In deze halve finale, die vandaag wordt afgewerkt, komt Dibley uit tegen Patrick Proisy en Onnie Parun tegen Lito Alvarez. JAN PREENEN Corbier-fèj, FMo7 Montets K z 1 -- l Évian lesBainj •x Abon- i, I fl.ES BAINS C iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Dertiende etappe, eerste gedeelte, een rit over 46 km. op een stratencircuit in Freiburg: 1. Patrick Sercu (Bel-Fiat) 56 min. 32 sec2. Rik van Linden (Bel-Bianchi), 3. Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh), 4. Jacques Esclassan (Fra-Peuge- ot), 5. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh), 6. Gerben Karstens (Ned-Raleigh), 7. Guy Sibille (Fra-Peu- geot), 8. Theo Smit (Ned-Frisol), 9. André Chal- mel (Fra-Gitane), 10. Barry Hoban (Gbr-Mer- cier), 11. Enrique Martinez-Heredia (Spa-Kas), 12. Regis Ovion (Fra-Peugeot), 13. Klaus-Peter Thaler (Wdl-Teka), 14. Willy Teirlinck (Bel-Gita ne), 15. Antonio Menendez (Spa-Kas), 16. Wilfried Wesemael (Bel-Frisol), 19. Roger Rosiers (Bel- Frisol), 21. Bill Nickson (Gbr-Raleigh), 23. Eddy Merckx (Bel-Fiat), 39. Kuiper (Ned-Raleigh), 43 Schuiten (Ned-Lejeune), 44 Zoetemelk (Ned- Mercier), 50. Knetemann (Ned-Raleigh), 51. Van den Hoek (Ned-Raleigh), 57. Lubberding (Ned- Raleigh), 64 De Cauwer (Bel-Raleigh), 66. Loysch (Bel-Frisol), 73. Raas (Ned-Frisol), 77. Pronk (Ned-Raleigh), 79. Ocana (Spa-Frisol), 88. Wellens (Bel-Frisol), 89. Bal (Ned-Fiat), 95 en laatsten Den Hertog (Ned-Frisol), alien in dezelfde tijd als de winnaaf: 56.42. Tweede gedeelte dertiende etappe van Alt kirch naar Besan^on over 159,5 km: 1. Jean- Pierre Danguillaume (Fra-Peugeot) 4 uur en 6 min., 27Pronk (Ned-Raleigh) z.t, 3. Lopez-Carril (Spa-Kas) z.t., 4. Thaler (Wdl-Teka)4.07.21,5. Van Katwijk (Ned-Raleigh), 6. Van Landen (Bel-Bian chi), 7 Hoban (Eng-Mercier), 8. Karstens (Ned- Raleigh), 9. Esclassan (Fra-Peugeot) 10. Wese mael (Bel-Frisol), 11. Teirlinck (Bel-Gitane), 12. Delepine (Fra-Peugeot), 13. Ovion (Fra-Peugeot), 14. Thurau (Wdl-Raleigh), 15. Rosiers (Bel-Fri- sol), 30. Merckx (Bel-Fiat), 32. Kuiper (Ned-Ra leigh), 33. Lubberding (Ned-Raleigh), 39. Theve net (Fra-Peugeot), 41. Laurent (Fra-Peugeot), 44 Sercu (Bel-Fiat), 45. Knetemann (Ned-Raleigh), 50. De Cauwer (Bel-Raleigh), 51. Loysch (Bel- Frisol), 52. Schuiten (Ned-Lejeune), 57. Van den Hoek (Ned-Raleigh), 61. Villemiane (Fra-Gitane), 62. Ocana (Spa-Frisol), 64 Van Impe (Bel-Lejeu- ne), 65. Zoetemelk (Ned-Mercier), 66 Galdos (Spa-Kas), 78. Bal (Ned-Fiat), 84. Raas (Ned- Frisol), 87. Nickson (Gbr-Raleigh), allen dezelf de tijd als Thaler 4.07.21, 91. Smit (Ned-Frisol), 4.09,92. Wellens (Bel-Frisol) z.t., 94 en laatste Delcroix (Bel-Fiat) 4.17.24. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) staakte de strijd. Algemeen klassement: 1. Didi Thurau (Wdl- Raleigh) 78 uur, 11 minuten en 20 sec., 2. Merckx (Bel-Fiat) op 51 sec., 3. Thevenet (Fra-Peugeot) op 1.22,4. Kuiper (Ned-Raleigh) op 1 40,5. Mesiet (Fra-Gitane) op 2.09,6. Van Impe (Bel-Lejeune) op 2.13, 7. Galdos (Spa-Kas) op 2.47, 8. Law-ent (Fra-Peugeot) op 2.52, 9 Villemiane (Fra-Gitane) op 2.53, 10 Zoetemelk (Ned-Mercier) op 3 40, 11. Delisle (Fra-Mercier) op 4 00, 12. Rouxel (Fra- Mercier) op 5.11, 13. Aja (Spa-Teka) op 5.38, 14 Andiano (Spa-Kas) op 7.30, 15. Pronk (Ned-Ra leigh) op 8.02, 20. Ocana (Spa-Frisol) op 18.20, 26 Lubberding (Ned-Raleigh) op 22.17,30. Knete mann (Ned-Raleigh) op 23.15, 40. Bal (Ned-Fiat) op 26.12, 51 Wellens (Bel-Frisol) op 31.39, 53. Nickson (Gbr-Raleigh) op 32.46, 60 Wesemael (Bel-Frisol) op 42 45, 65. Sercu (Bel-Fiat) op 45.34, 69. Schuiten (Ned-Lejeune) op 46.54,73. Karstens (Ned-Raleigh) op 50.13, 74. De Cauwer (Bel-Ra leigh) op 50.30, 78. Raas (Ned-Frisol) op 51.16, 79 Rosiers (Bel-Frisol) op 52.21, 83 Loysch (Bel- Frisol) op 54.48, 87. Smit (Ned-Frisol) op 58.29. 88. Van Katwijk (Ned-Raleigh) op 58.41, 93. Van den Hoek (Ned-Raleigh) op 1 uur, 1 min en 40 sec., 94. en laatste In ’t Ven (Bel-Bianchi) op 1.06.07. (Van onze speciale verslaggever) BESANCON. Gerben Karstens werd alsnog schadeloos gesteld voor het verlo ren gaan van de tweede plaats in de etappe Roubaix-Charleroi. De Tourdirec tie offreerde hem namelijk een premie van 1500 franc, ongeveer achthonderd gulden. Karstens werd in de slotfase van de twaalfde rit, die een overwinning voor Sercu opleverde, een verkeerde weg inge- 1 stuurd toen hij zeker vijftig meter voor sprong op het peleton had. Er waren op dat moment nog amper 400 meter te rij den. „De premie schenken wij uit morele en materiële overwegingen”, aldus Tourdi- recteur Felix Levitan via Radio Tour tij dens de étappe van Altkrich naar Be- san^on. 1 500 Margins. COHBKR 1 000- 500 daricel-JChfifi - nMonthev I A.ES-BAINS CORBM y B fóWÖUMargins AVOfUM Abondance uMonthey 'J Saint Maurice YjMartigny X r 1500- .Corbter a 41

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11