Afspraken maken voor de toto totaal onmogelijk s Tsaristische keeper Nabokov overleden Br k 1 Trio populair: record f 72.000 JAN VAN DOOYEWEERD: u ?au ■i S3 :au ris e MB i i door Carl Lunenborg Excentrieke Kunst Triootje Raspige tongen A lis j et 1 >r: 1 Jan van Dooyeweerd, die pas over een paar koersen „op" moet en tot dat moment, verscholen achter een pilsje, tegenover me zit valt plotseling uit: „echt, er wordt tussen de rijders onderling niet gemani puleerd met winnende plaatsen. Dat is tegenwoordig niet meer mogelijk. Vroeger, toen de totalisator nog niet bestond die is pas in 1949 onstaan en er veel zwart werd gegokt, gebeurde dat wel. Maar toen reden er ook niet meer dan zes, zeven paarden mee in een koers. Tegenwoordig zitten we met een man of veertien in één draverij, dus afspraken met elkaar over de winnende volgorde en zo een vriendje aan de grote buit helpen, is totaal onmogelijk geworden”. Het beeld op de Hilversumse drafbaan wordt bepaald door de blozende buitenman: pet op, handen in de zakken en een sigaar in het hoofd. Maar de goklust is besmettelijk. Teneergeslagen gezichten als paard nummer zoveel ineens verkiest te galopperen terwijl de draf gebruikelijk is of wanneer die ene hengst met een neuslengte wordt geklopt. Vreugde als de volgorde van aankomst klopt met de geplaatste kruisjes op het formulier. Dat is de simpele en niet eens zo tegenvallende som van feiten na een avondje „meegokken” op de Hilversumse baan. .1 2* J V- e e STOPPER ■::A«iPs n che j Jan van Beveren hoofd tegen paal I; „Maar”, hoor ik naast me van Cees Berg, public-relationsman van de Stichting Nederlandse Draf - en Rensport (NDR) en deze avond mijn „gastheer” die me de geheimen van de paardesport en de totalisatorwe- reld moet toefluisteren, „veel Neder landers weten niet beter of er wordt altijd gemanipuleerd met de uitsla gen. Het klinkt heel dom, maar zo is het wel. Dat is voor een groot deel te wijten aan de ontzettend negatieve opstelling van de pers. Neem nou bijvoorbeeld de kwestie van de man hier op Hilversum hij is ook op andere banen gesignaleerd die vreselijk te keer gaat als hij de slag van een zweep hoort. Hij heeft een aantal keren zelfs een brief naar prins Bemhard gestuurd met het verzoek of hij zich wilde inspannen tegen de mishandeling van paarden. Dat is ook prompt door een paar kranten overgenomen. Belachelijk gewoon, want die man kent het „klappen van de zweep” helemaal niet”. Maar goed, schrijvers die schaken zijn niet zo zeldzaam (hoewel zeldza mer dan schakers die schrijven), zelfs schrijvers die tennissen zullen er bij tientallen in de wereld rondlopen, maar een schrijver van het intellectue le niveau van een Nabokov, die boven dien met het grootste plezier voetbal de, althans als doelman functioneerde, is vermoedelijk hoogst zeldzaam. Ré- my C. van de Kerckhove, de jong over leden Belg wiens verzamelde gedich ten op het ogenblik in de uitverkoop bij de Bijenkorf (en wellicht ook elders) liggen, was een uitstekende eredivi- sievoetballer, die de ongewone ge woonte had zijn bundels mee te nemen naar de wedstrijd, om die in de kleed- Dat hij goed schaakte bewees hij in de loop der jaren door allerlei ingewik kelde, ingenieuze schaakproblemen te creëren. Bob Bouma, die door zijn be roep veel musici ontmoet, en die daar naast ook een fervente Nabokov-fan is, vertelde me dat de befaamde pianist Nikita Magaloff, net als Nabokov schaakte, als hij, Magaloff, tenminste in Montreux en niet op tournee was. Ik citeer als bewijs nu even wat Na bokov in zijn autobiografie Speak, Me mory over zijn bindingen met het voet bal heeft geschreven: „Van de sporten die ik in Cambridge beoefende, is voetbal een winderige open plek gebleven in een vrij verwar de periode. Ik was stapelgek 'op doel- verdedigen. In Rusland en de Latijnse landen is die fiere kunst altijd omringd geweest dooreen halo van uitzonderlij ke betovering. Ontoeschietelijk, een zaam, onaandoenlijk loopt de favoriete keeper door de straten, gevolgd door betoverde jongetjes. Hij wedijvert met de stierenvechter en de stuntpiloot als een object van huivemde bewieroking. Zijn trui, zijn pet, zijn kniebescher- mers, de handschoenen die uit zijn heupzak van zijn shorts steken, onder scheiden hem van de rest van de ploeg. Hij is de eenzame adelaar, de geheim zinnige man, de laatste verdediger. Fo tografen buigen eerbiedig hun ene knie „Net zo onmogelijk als het grijpen van een bookmaker is het toepassen van toto-trucs op de renbaan. Met „Maar dat er tot nu toe geen moge lijkheid in Nederland is geschapen om je biljet bij een inleveradres af te geven, is natuurlijk belachelijk als je het betrekt in het licht van de situatie in het buitenland.” nationale angst voor uiterlijk vertoon en een te grimmige aandacht voor de gelijk team-work nooit bevorderlijk voor de ontwikkeling van de excen trieke kunst van de keeper. Tenminste, dit is de verklaring die ik heb opge diept voor mijn matig succes op de sportvelden van Cambridge. O zeker wel, ik beleefde soms heldere opwek kende dagen - de heerlijke lucht van het grasveld, die beroemde midvoor van interuniversitaire wedstrijden, die dichter en dichter naar mij toe dribbel de met de nieuwe geelbruine bal voor zijn schoppende schoen, dan het prik kende schot, de gelukkige redding, de langdurige tinteling ervan. Maar er waren ook andere, gedenkwaardiger, esoterischer dagen onder sombere he melen, als het doelgebied één massa zwarte modder was, de bal zo vet als een plumpudding en mijn hoofd gefol terd door neuralgie na een slapeloze nacht van verzen maken. Dan knoeide ik lelijk - en pakte de bal uit het net. Genadiglijk verplaatste het spel zich naar de overkant van het doorweekte veld. Een slappe, moede motregen be gon te vallen, aarzelde en begon op nieuw. Met een bijna kirrende teder heid in hun gedempte krassen fladder den ontredderde roeken om een blader loze olm. Nevelen stegen op. De wed strijd veranderde in een vaag deinen van hoofden nabij het afgelegen doel In 1949 bedroeg de jaaromzet in totaal 3,5 miljoen gulden. In 1976 werd een jaaromzet van liefst 100.500.000 gulden bereikt. Deze sterke groei van het omzet cijfer is veroorzaakt door de enorm gestegen belangstelling, de uitbreiding van het aantal wedstrijddagen tot 280 en uiter aard de geldontwaarding. Het aantal draverijen en rennen be draagt nu circa 3000 per jaar. De Stichting Totalisator Ne derland, die samen met de Stich ting Nederlandse Draf- en Ren sport toezicht houdt op wed strijdsport en de stamboekvoe- Ander punt. Enkele jaren geleden is de drafbaan Mereveld in het mid den van het land opgeheven. De baan moest verdwijnen omdat mep een autoweg wilde aanleggen. Later heeft men het tracé toch gewijzigd ter wille van enige milieu-actiegroe- pen, die blijkbaar meer invloed had- „Vlak nadat bekend werd dat Me reveld moest verdwijnen”, verklaart Cees Berg, „ontstonden er plannen om een „Nieuw-Mereveld aan te leg gen De bouwkosten van die baan zouden ongeveer negen a elf miljoen gaan bedragen. Het bleek toen veel goedkoper om de drafbaan Hilver sum te renoveren en te trachten meer mensen hier naar toe te krij gen. Hilversum is daarom ook dras tisch verbouwd. Kortom, we hebben waarschijnlijk met minder geld het- s in fste van oor en- urn jut Het zal u misschien niet ontgaan zijn dat de grootste levende schrijver, Vla dimir Nabokov, het tijdelijke met het eeuwige heeft verwisseld en zich bij de grootste, gestorven schrijvers heeft ge voegd. Ik meld dit even in deze sportru- briek, omdat hij, als vlindervanger en daardoor veelvuldig wandelaar door Gods dreven, te midden van de schrij vers die voornamelijk een zittend be staan leiden dus toch al een sportief type was, maar daarnaast ook nog een uitstekend tennisser geweest schijnt te zijn, een heel bekwaam schaker, en in zijn jonge jaren zelfs een geanimeerd voetbalkeeper. „Ook zijn er plannen om het wed den per post mogelijk te maken. Maar dat gaat dan alleen gelden voor abbonees van de vakbladen „Paardesport in Ren en Draf” en de „De Hoefslag" Ik heb nu nog geen idee hoe zich dat gaat ontwikkelen”. kamer van de tegenpartij aan zijn tegenstanders te slijten. Dat is tenmin ste weer eens wat anders dan wat John ny Dusbaba bij Ajax deed. Jan Mulder vertelde laatst in zijn rubriek in De Tijd dat Johnny altijd wel een of ander koopje op de kop had getikt, dat hij dan met grote korting aan zijn mede spelers of trainer sleet: een kitscherige lamp met wuivende veren erop, en dat soort dingen. Het was altijd weer een verrassing voor de spelers wat er, be halve zijn voetbalplunje, nog meer uit de koffer van Dusbaba te voorschijn zou komen. Alleen een dichtbundel, zoals bij Rémy, zat er nooit bij. In een hoekje van het restaurant zit een wat oudere man aantekenin gen te maken in het koersprogram- ma. Het is een bookmaker. Niet dat je dat aan de buitenkant kan zien, maar mijn buurman, een forse Haarlemmer die met zijn zoontje en een goede vriend rijk probeert te worden, fluisterde het me toe. „Bij bosjes lopen ze hier. Maar alleen de echte insiders weten wie het zijn....’ van St. John of Christ, of een ander college waartegen we speelden. De ver re, doezelige geluiden, een kreet, een fluittoon, een doffe trap, dat alles was volmaakt onbelangrijk en hield geen verband met mij. Ik was niet zozeer de verdediger van het geheim. Terwijl ik met over elkaar gevouwen armen tegen de linkerdoelpaal leunde, sloot ik weelderig genietend mijn ogen en zo luisterde ik naar het kloppen van mijn hart en voelde de blinde motregen op mijn gezicht en hoorde in de verte de afgehakte geluiden van het spel en dacht aan mijzelf als aan een legenda risch exotisch wezen in de vermom ming van een Engelse voetballer, dan verzen dichtte in een taal die niemand verstond over een verafgelegen land dat niemand kende. Geen wonder dat van de sulky. Dat is nou het geluid waar die anti-dierenmishandeling- meneer zo bang van wordt. En het lijkt me overigens sterk dat prins Bernhard, een dierenkenner bij uit stek, zich voor deze belachelijke zaak gaat inspannen...” Nauwelijks is Jan van Dooye- weerd uitgesproken, of de luidspre ker in het plafond laat weten: „Rij ders klaarmaken voor het défilé van de vierde koers....” Van Dooyeweerd rent hard weg, zich met zijn armen een baan wringend tussen de men senmassa in het restaurant. Berg kijkt eens opzij: „Hij dacht dat-ie in de vijfde koers moest rijden, maar dat blijkt toch verkeerd gedacht te zijn.” zelfde bereikt. Desalniettemin zijn er nu weer plannen om in Zuid- Limburg een nieuwe baan aan te leggen. Daar is een speciale stich ting voor in het leven geroepen en men werkt er hard aan die baan van de grond te krijgen....’” zuiden en oosten van het land van een vijftal manages inleveradressen van wedformulieren te maken. „Och, een kinderhand is gauw ge vuld”, zegt Cees Berg lachend. „In het buitenland zijn overal wedkan toren van de totalisator en in Neder land is er op dit moment alleen maar de mogelijkheid om Supertrio een aantal dagen van tevoren in te le veren.”. KOPPEL. Deze vorm van wedden is het ingewikkeldst, omdat de wedder zowel de eer ste als tweede aankomende goed gekozen moet hebben om winst te hebben. Hiervoor gelden al naar gelang het aantal startende paarden enkele andere regels. Indien drie of vier paarden star ten, moet de wedder de juiste volgorde aangeven; bij vijf tot en met zeven paarden is de on- den dan de paardesportliefhebbers. Toch wordt Mereveld niet meer als wedstrijdbaan gebruikt. Is er nu geen behoefte, te meer daar er in het oosten en zuiden van ons land haast geen drafbanen te vinden zijn, aan een nieuwe baan in die gebieden. De vierde koers is begonnen en omdat noch Berg, noch ikzelf een triootje in deze koers hebben „lo pen” is er even tijd voor een kopje koffie en een babbeltje over de tota lisator-, .sport”: onlangs verscheen er in de Nederlandse kranten een bericht over een eventuele verrui ming van de wedmogelijkheden op de renbanen. Men is van plan in het WINNEND. Indien men „win nend” wil spelen, moet op het ■speciale formulier het volgens de wedder winnende paard (nummer) worden aangekruist. ik niet erg populair was bij de jongens van mijn ploeg”. Tot zover Vladimir Nabokov. Het is of je Piet Schrijvers zelf hoort. Of Heinz Stuy, die had ook wel eens van die dromerige buien, waarbij de bal hem danig verraste. „Bij een sprong naar een ingeschoten bal belandde Van Beveren met het hoofd tegen een doel paal en raakte volkomen groggy”, stond er maandag in de krant. Werd Nabokovs hoofd gefolterd door neural gie na een slapeloze nacht van verzen maken, Jan van Beveren bereikte onge veer hetzelfde effect door met zijn hoofd tegen de doelpaal op te vliegen. Neuralgie de een, groggy de ander. Maar voor het overige zie ik geen enkel verschil. Vóór 1911 bestond er in ons land een zeer bloeiend paarde- koerswezeri. Op alle banen fun geerden de totalisator en offi ciële van een licentie voorziene bookmakers. Bij de behandeling van de zedelijkheidswetten in de Tweede Kamer werd op voorstel van de heer Van Vuuren (RK) een gedeelte van een zin achter een komma geschrapt en de komma vervangen door een punt. Hoewel de toenmalige mi nister van justitie waarschuwde dat bij aanneming dan de totali sator en bookmakers moesten verdwijnen en de draf- en ren sport de das zou worden omge daan, werd het voorstel deson danks aanvaard. Dit toto-verbod beeft tot 1941 geduurd. Tijdens de Duitse be zetting keerde de toto echter weer terug. Alleen de bookma- kerij bleef verboden. Na de Tweede Wereldoorlog volgde op nieuw een toto-verbod. In de en nemen hem terwijl hij dwars voorde goal-muil een spectaculaire duik neemt om met zijn vingertoppen een laag, bliksemsnel schot te keren, en het stadion brult goedkeurend terwijl hij herfst van 1948 namen de beide Kamers een wetsvoorstel aan, waardoor het wedden op ren paarden weer mogelijk werd ge maakt. Op 3 april 1949 had op Duindigt de eerste meeting plaats, waarop men weer legaal het toto-formulier kon invullen. 1Kt Die bosjes bookmakers vertoeven hier overigens wel illegaal. „Maar je doet er niets tegen”, vertelt Cees Berg. „Het probleem is namelijk de bewijsvoering. Stel dat ik weet dat meneer X een bookmaker is, dan kan ik de recherche erop af sturen. Geen enkele moeite. Maar laat dan die rechercheurs eens proberen te bewijzen dat die man op dat mo ment „zwart” handelt. Hij kan net zo goed aantekeningen in zijn pro gramma aan het maken zijn”. TRIO. Op speciale formu liertjes moet de wedder drie paardenummers of combinaties aankruisen. Hiervoor bestaan twee formulieren. Het originele behoudt de toto en het kopie- biljet de wedder. Trio is door de zeer hoge uitkeringen - het re cord is ruim 72.000 gulden - het populairste spel op de ren banen... Van Dooyeweerd: „Ga straks maar eens langs de baan staan, ja? Dan zul je heel vaak zweepslagen horen. Maar dat is zeer zeker niet de slag van de zweep op de huid van het paard. Want die slag hoor je hele maal niet. Wat je wél hoort, is het tikken van de zweep op de bomen „Vult u de vier, zeven en de der-» tien maar in”, deel ik Berg mee. „Wat de dertien?” roept hij ver-® schrikt uit. „Als je die toevallig hebt, kun je wel vakantie nemen!” PLAATS. Wanneer men „plaats” speelt, hoeft het geko zen paard niet als eerste door de finish te komen. Jan van Dooyeweerd mèt zijn paard Never Worry.M trucs bedoel ik dan het opzettelijk beïnvloeden van de uitslag. Dankzij onze strenge controle op het totoper- soneel worden trucs tegenwoordig onmogelijk gemaakt. In de 27 jaar dat de paardetoto in Nederland mó gelijk is, heb ik maar één geval van chantage meegemaakt. Dat was een vent die met een paar man van ohs personeel samenwerkte en zo een hele hoop geld opstreek. Maar dat is dan ook de enige keer geweest”. De vierde koers is net afgelopen. Tientallen mensen verdringen zich voor de loketten om hun uitbetaling te innen en alvast een nieuwe koer- sprognose in te zetten. Op uitnodi ging van Jan van Dooyeweerd loop ik naar de stallen, waar juist de paarden weer binnenkomen. Lange, raspige tongen hangen uit paarde- monden en een enkele pikeur loopt te mopperen. Die heeft het dus niet gered. Van Dooyeweerd daarente gen, heeft ondanks het feit dat hij in het heetst van oAs gesprek zijn koers vergat, toch nog een leuke tweede® plaats bereikt. „Hoorde je dat nou, W dat tikken van die zweep op de bo men van de sulky?” Stom, ik heb het" niet gehoord. „Nou, toch is het zo.’. Heus, de paarden worden niet gesla- S gen. We zijn echt wel wijzer”. Om uiteindelijk de rijpe sfeer op Hilversum ten volle te proeven, moet er toch wel zo langzamerhand eens gegokt worden. Aangezien het meeste rendement in een „trio”i schuilt, stap ik naar Cees Berg, die voor mij een formulier te voorschijn ■1 tovert. „Nou, zeg maar welk je wilt hebben”. Quasi deskundig bekijk ik de lijst met namen in het program- ma. Ik kan er helemaal niet uit wijs worden’ Maar ’t wordt niets. Dertien ligt ergens achter in het veld en de vier en de zeven brengen er ook geen moer van terecht. Pas nu voel ik de opwindende spanning in me op groeien. Ik wil het nog eens probe ren. Rustig ga ik weer achter een biljetje zitten en ineens schijnt De Reddende Engel in de figuur van de - forse Haarlemmer, naast me te zit- ten. De beste man fluistert me een paar nummmers toe, die ik prompt invul. Tien minuten later voel ik me rijk. De tip van de man naast me is goed geweest voor pakweg 75 gul- den. De tipgever zelf viste achter het net. Hij had dezelfde nummers inge- vuld, maar dan in een andere vol-.- gorde. Nijdig verfrommelt hij zijn formulier en smijt het in de asbak”. Nabokov hoofd in de wolken enkele ogenblikken in volle lengte blijft liggen waar hij is gevallen, zijn goal ongeschonden. Maar in Engeland, tenminste in het Engcland-van-mijn-jeugd, waren de ring, kent een aantal soorten weddenschappen bij paarde- koersen: juiste volgorde voldoende; bij acht of meer paarden worden de dravers in vier (zo mogelijk) ge lijke groepen verdeeld. Loopt er een oneven aantal paarden, dan telt de eerste groep altijd het grootste getal: bijvoorbeeld bij negen deelnemers telt de eerste groep drie paarden. Meent de wedder dat de eerste en tweede aankomende beide in groep twee zitten, dan speelt hij „koppel 2- 2". In welke volgorde de gedane keuze dan over de streep komt, doet er niet toe.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21