Bom ontploft in Parijs TERUGKEER NAAR VRIJ LOONOVERLEG Nederlandse vissers vangst bij Ierland weer op haring- SITUATIE IN MIDDEN-AMERIKA WORDT STEEDS DREIGENDER Hevige gevechten in Eritrea K „Publiek inschakelen bij misdaadpreventie I V 11 99 Indonesië arresteert leider mislukte coup 3 19 7 7 J U L I ZATERDAG 1 6 1 f 1 n st ll R k- o- iel en la as 1 g n >g BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Onder druk van de vastgelopen besprekingen met de vakbonden over een derde loonronde van het „sociaal contract” heeft de Britse minister van Financiën Denis Healy een elfde „mini-begro ting” in drie jaar tijds ingediend. Zijn voorstellen komen neer op een terugkeer naar vrije onderhandelingen over loonsverhogingen, zolang deze niet meer bedragen dan 1Ö procent. Verder kondigde hij maatre gelen aan die de belastingdruk enigszins zullen verlichten. (Door onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) „Ik ben helemaal niet van plan om de plaats van koning Juan Carlos in te nemen. Als voorzitter van de Carlistische Partij ligt mijn taak in de structuur verandering van de Spaanse maatschappij, ei genlijk van de maatschap pij in het algemeen. Jaren lang is de mens een rader tje geweest in zijn omge ving, soms werd hij goed betaald, soms moest hij het met een schamel loon doen. Het menselijke ra dertje kreeg echter nooit verantwoordelijkheid toe gewezen. Als toekomst beeld voor Spanje en ook voor andere landen zie ik een maatschappij waarin iedereen moet participe ren, van onderaf aan tot op alle niveau, s De men sen moeten in staat zijn de maatschappij zelf te behe ren. Ik ben op het ogenlbik bezig aan een boek over zelfbestuur. Als alles goed gaat, komt het in oktober zowel in Spanje als Neder land uit. Ik geloof dat dit boek voor veel mensen verhelderend zal werken”. Onderhandelingen Ui» i e geval onafhankelijkheid voor Belize. Het uiterste bemiddelende röl probeert te spelen Jt 3P voor rt- **7 ze JÏ Britse regering: loonsverhogingen boven tien procent niet toegestaan De eerste confrontaties met de regering zullen zich al snel aandienen. De mijnwer- kersbond heeft, bijvoorbeeld, al een week loon van ruim 600 gulden geëist voor hen die onder de grond werken - een verhoging van bijna 90 procent. De bond van spoor wegpersoneel praat over verhogingen van 63 procent. De bond van werknemers in de Ford-fabrieken willen 15 procent meer hebben. De reactie van de vakbonden op Healy’s plannen was niet gunstig, hoewel de over koepelende vakbond TUC zich bereid heeft verklaard ernaar te streven dat de loonsverhogingen een jaar van kracht zul len blijven. Volgende week woensdag zal Guatemala heeft zich vanaf het begin van dit conflict op alle mogëlijke manieren tegen de door Engeland gesteunde eenzijdige uitroeping van de onafhankelijkheid van Belize verzet. Premier Geor ge Price van Belize boekt intussen op internationaal diplomatiek niveau het ene succes na het andere bij zijn streven naar onafhankelijkheid voor zijn land. De provocerende uitlatingen van Panama's sterke (Van een speciale medewerker) LIMA. Na de „voetbaloorlog” in juni 1969 tussen de legers van Honduras en El Salvador, dreigde vorige week een ander conflict in Midden- Amerika. De inzet was het vroegere Brits-Hondu- ras of Belize, dat gedurende de Spaanse overheer sing deel uitmaakte van het oude rijk van Guate mala. In 1856 werd het door Britse kolonialisten bezet en is sinds die tijd kolonie onder Britse voogdij. Moeilijkheden verwachtte voorzitter Parlevliet niet. De Ierse regering zal zich volgens hem houden aan de beslis sing van het Europese Hof: opschorting van het verbod tot vissen voor grote schepen tot vijftig mijl uit de Ierse kust. Het wachten is nu op vaststelling van de vangstquota. Nederland heeft bij de Europese Commissie in Brussel een voorstel ingediend, niet verder te gaan dan een kleine elfduizend ton. De com missie vond dat bevredigend. Vorig jaar was het quotum zestienduizend ton. Ierland heeft daarover nog niets laten horen. Parlevliet meende even wel, dat „de paar haringen, die volgen de week in de Ierse wateren worden gevangen, eventueel later met dat land kunnen worden verrekend”. DEN HAAG (ANP).Ongeveer tien nederlandse haringschepen vertrekken vandaag weer naar de Ierse wateren om op haring te vissen. Dat heeft de voor zitter van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, N. Parlevliet, gisteravond gezegd na een vergadering van de vereniging. Mogelijk vertrekken maandag nog enkele schepen naar Ier land, de rest gaat volgende week recht streeks naar de Hebriden, waar ze van af de 21ste mogen vissen. Enige tijd geleden al heeft Nederland een visplan ingediend: welke schepen in de Ierse wateren waarop vissen. De Nederlandse schepen, die naar Ierland gaan, zijn voor de Ieren dus geen onbe kenden, aldus Parlevliet. Hij gaf toe, dat het sturen van sche pen naar de Ierse wateren een zeker risico kan inhouden. Niettemin kon de vergadering van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij moei lijk een andere beslissing nemen. Voor zitter Parlevliet verwachtte volgende week meer duidelijkheid in de Ierse visserijkwestie: maandag en dinsdag wordt over het vaststellen van de quota gepraat in de Europese Commissie in Brussel. Ierland heeft gisteren besloten de EEG-commissie te vragen in te stem men met een verbod op het vangen van haring in Ierse wateren voor onbepaal de tijd. De voorstellen daartoe zouden vandaag aan Brussel worden voorge legd, zo werd door regeringsfunctiona rissen meegedeeld. het Lagerhuis debatteren over de voorstel len van de minister. Maar noch liberalen (die met de Labourpartij een alliantie zijn aangegaan), noch de conservatieven heb ben tot nu toe ernstige kritiek geuit op de voorstellen, en het is onwaarschijnlijk dat ze in het parlement zullen worden verwor pen en er een motie van wantrouwen tegen het regeringsbeleid zal worden ingediend. In regeringskringen was gehoopt dat de vakbonden hadden willen instemmen met een derde jaar van beperkte loonsverho gingen. Voor het komende jaar had de regering tot tien procent willen gaan. Tot 31 juli geldt een maximale loonsverhoging van 4,5 procent. Enige dagen geleden gaf de Britse rege ring de hoop op een verlenging van de vrijwillige loonregeling op en begon zij om te zien naar eigen maatregelen die een loonchaos zouden kunnen voorkomen. Carl Hugo spreekt helder, over tuigend en realistisch. Hij heeft het spel van vele Spaanse politici doorzien, die, met een indru kwekkend reparatieprogramma van alles wat in de laatste 40 jaar in de Spaanse samenleving is ver nield door de dictatuur van Fran co, een schare van de nog in de kinderschoenen staande kiezers om zich heen hebben verzameld. De enthousiaste carlistische lei der houdt er niet van om oude koeien uit de sloot te halen. Hij laat duidelijk weten dat de toe komst van Spanje niet kan be staan uit gemoderniseerde, maar in wezen opgelapte, structuren uit het francistische verleden, die maar zoethoudertjes zijn op de korte termijn. „De man (of vrouw), die werkt, moet ook een stem hebben in de manier waarop hij woont, hoe hij leeft, de wijze waarop hij zijn vrije tijd kan doorbrengen. Het streven van een politieke partij moet niet zijn het partijbelang uit te breiden, nee, het is het werken aan het bewustzijnsproces dat ieder individu een stem heeft en de verantwoordelijkheid deelt in zijn stadswijk, zijn gemeente, zijn provincie en zijn streek, want hij maakt hiervan actief deel uit. Het idee dat alles maar van bovenaf wordt geregeld, moeten wij verla ten; dit dient alleen maar om de belangen van bepaalde interes sesferen, of ze nu kapitalistisch of feodaal zijn, in stand te hou den. Wij met ons allen vormen de maatschappij, wij moeten het sa men, in onderling overleg, doen. Ik beschouw mijzelf alleen maar als een van de drijfveren achter de schermen in het streven naar deze nieuwe maatschappijstruc tuur”. Healey hield het Lagerhuis voor dat een loonsverhoging van meer dan tien procent uit den boze is omdat de inflatie er teveel door zal worden aangewakkerd en de ge volgen daarvan voor de werkgelegenheid ernstig zullen zijn. Bij een loonsverhoging van vijftien procent kan de inflatie vol gend jaar niet tot onder de tien procent worden teruggedrongen en bij een loons verhoging van twintig procent lopen de prijzen helemaal uit de hand en wordt Engeland weer geconfronteerd met de toe stand van 1975, aldus de minister. Om de pil enigszins te vergulden heeft minister Healey vrijdag in het Lagerhuis een aantal fiscale tegemoetkomingen be loofd. Zo wil hij het basistarief van de inkomstenbelasting van 35 tot 34 procent verlagen en de mogelijkheden voor indivi duele aftrekposten verruimen. Verder kondigde hij verhoging van de kinderbij slag, bevriezing van de melkprijzen, gratis schoolmaaltijden en goedkopere elektrici- teitstarieven voor bijstandstrekkers aan. De regering handhaaft het toezicht op de dividenden. Ze mogen ook in het op 1 augustus beginnende jaar niet meer dan tien procent omhoog gaan. Volgens Healey behoeft de regering als gevolg van de nieuwe maatregelen in het begrotingsjaar De kwestie-Belize is naast het Panama-kanaal- conflict, het afgelopen half jaar de politiek in ver schillende Latijnsamerikaanse hoofdsteden steeds meer gaan beheersen In Guatemala staan in febru ari 1978 presidentsverkiezingen voor de deur. Ui terst rechtse kringen, vooral verzameld in de rege ringspartij MLN, gebruiken dit geschil om de pu blieke opinie af te leiden van de golf van onderdruk- logsschepen naau de wateren rondom Belize als antwoord op agressieve taal van de militairen in Guatemala. Honderden Britse soldaten zijn inmid dels naar deze laatste Britse kolonie in Latijns- Amerika overgevolgen, tegelijk met zestien grote transportvliegtuigen Hercules 4 VC 10-vliegtuigen en tonnen oorlogsmateriaal. Waarnemers hielden rekening met de mogelijkheid van een aanval over land omdat het Guatemalteekse leger slechts 100 kilometer hoeft af te leggen vanaf de grens tot aan de hoofdstad Belize City. terialistische doelstellingen. Het zelfbestuur van de verantwoor delijke mens op alle niveaus is eigenlijk een schaalvergroting van de menselijke individu”. Prinses Irene kijkt bewonder end naar haar man. Aan haar gezicht is te zien dat zij voor honderd procent achter de idea len van Carel Hugo staat. Alleen de ogen van de carlistische lei der verraden een lange, moeiza- In verband met de re cente legalisering van de Carlistische Partij zocht correspondent in Spanje, Peter Hattink, Carel Hu go de Bourbon Parma, echtgenoot van prinses Irene, ergens in Italië op. Hij ontmoette de leider van de carlisten, die on danks de officiële erken ning van zijn partij in Spanje, nog steeds niet vrij naar zijn vaderland terug kan gaan. Prinses Irene was ook bij het ge sprek aanwezig. dat op 5 april j.l. is begonnen niet meer geld te lenen dan in de begroting was aangekondigd: 8,5 miljard pond sterling. Sir Geoffrey Howe, Healy’s tegenhanger in het schaduwkabinet van de conserva tieven, was van mening dat de voorstellen in principe wel juist waren maar dat Healy aan geloofwaardigheid had ingeboet en niet in staat zou zijn ze met ferme hand door te voeren. De liberalen stellen zich ook af wachtend op en vragen zich eveneens af in hoeverre de minister over de nodige sancties be schikt om eventuele rebellerende particu lieren die boven de 10 procent verhoging uitgaan onder de duim te houden. Wat de mini-begroting in ieder geval wel aan toont, is dat het regeringsbeleid ten aan zien van de vakbonden gefaald heeft om dat het niet in staat is gebleken de derde en laatste ronde van afspraken over lonen door te voeren als onderdeel van het veel geroemde „sociale contract” dat het met de werknemersorganisaties was aange gaan. „Ik zou graag werkzaam zijn in de buurtverenigingen, de „asoci- aciones de Vecinos”. Het zijn wijkverenigingen, die de buurt problemen, zoals onderwijs, soci aal werk enz. oplossen. In Spanje heeft elke grote stad zulke vereni gingen. Eigenlijk is het een erg gelimiteerde vorm van zelfbe stuur van de stadswijk. Onder het Franco-regime bestonden ze al, maar sinds kort zijn deze non profit organisaties wettelijk toe gelaten”. „Nee, helemaal niet. Dit is juist hetgene wat we willen. De stre ken in Spanje zijn zó verschillend van elkaar dat de problemen be ter en rationeler op een regionale manier opgelost kunnen worden vanuit de basis dan door een cen trale regering, die meestal geen begrip kan opbrengen voor wat er eigenlijk leeft onder de bevol kingsgroepen”. Prinses Irene, als u teruggaat naar Spanje, wat zou u dan het liefste gaan doen? Vindt u niet dat het opkomen de regionalisme in Spanje, zoals Cataloniè en het Baskenland, een belemmering zal zijn voor de groei van de Carlistische Partij, die toch een nationale partij is? Diplomaten van Groot-Brittannië en Guatemala hebben begin juli in Washington geprobeerd het geschil door onderhandelingen op te lossen. Afge sproken is dat de Britse minister van Staat, Ted Rowlands, naar Guatemala zal gaan om te kijken hoe de spanningen tussen beide landen verminderd kunnen worden. king die op dit moment óver Guatemala spoelt Reactionaire politici en oorlogszuchtige militairen hebben een afleidingsmanoeuvre nodig en proberen de bevolking met dit kunstmatig conflict zand in de ogen te strooien (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering wil dat politie en justitie gaan proberen om sa men met publiek misdrijven te voorko men. De komende jaren zullen hiervoor tientallen miljoenen guldens op de rijks- begroting worden uitgetrokken, zo heeft het ministerie van Justitie meegedeeld. Alle politiekorpsen moeten aan het eind van het jaar een speciale functionaris aan stellen die het publiek gaat voorlichten „Natuurlijk neemt onze partij deel aan de gemeentelijke ver kiezingen. Dat is ook een van de redenen waarom de Carlistische Partij vandaag, morgen en maan dag een driedaags partijcongres in het Franse Biarritz houdt. Naast een analyse van de huidige politieke situatie in Spanje willen wij ook de voorbereidingen van de gemeentelijke verkiezingen bespreken. Ik hoop dat dit het laatste congres in het buitenland is in de geschiedenis van het car- lisme”. Op het ogenblik wacht het Guatemalteekse leger alleen nog maar op een bevel van president Lauge- rud Garcia om los te branden Midden-Amerika loopt op die manier gevaar opnieuw opgescheept te worden met de erfenis van een kolonialistische macht, die in de vorige eeuw kunstmatige grenzen trok tussen gebieden die eigenlijk bij elkaar horen Tijdens die mislukte pro-communisti- sche coup vermoordden communisten zes leger-generaals. In de daaropvolgende maanden werd een bloedbad aangericht onder communisten, dat aan duizenden Indonesiërs het leven kostte. is il 3, js- as ?r- >e- en de zei n r. e e e ït Gl- iet en at je- iie en in nt jk en gd li; »n. ►ul ne e le 3- it- a- 'd ie ij- e- ar m )V le in de n, et en ^e- an en ite de te- so- ig- en id- bij ng en >P en de to. e n >- d e n Ft i. e je ;n *n n. :t. je w s- waartoe de regering bereid lijkt te zijn is om in ruil voor de status van Belize als natie binnen de Com mon Wealth-gemeenschap of in de vorm van een federale staat, een stuk grondgebied Aycinema in de buurt van Puerto Barrios van Belize te accep teren Minister Healy heeft aangekondigd dat particuliere bedrijven die het maximum van een 10-procentsverhoging te boven gaan „gestraft” zullen worden met het inhouden van contracten met de regering en geen regeringssubsidies zullen krijgen wanneer daarom gevraagd wordt. Libera le en conservatieve parlementsleden heb ben zich afgevraagd of dit doeltreffende sancties zijn voor bedrijven die het zonder de regering kunnen stellen. PARIJS (AFP). De Westduitse rege ring heeft een procedure in gang gezet om de uitlevering te krijgen van de advocaat Klaus Croissant, advocaat van de Baader- Meinhof-Groep, die zich momenteel in Pa rijs bevindt, zo is van gezaghebbende Franse zijde vernomen. Het bureau van de openbare aanklager zal zich over de kwes tie moeten uitspreken. „De Carlistische Partij heeft 15 jaar geleden geen ommezwaai naar links gemaakt. Het is jam mer dat zoveel mensen zich nooit verdiept hebben in de geschiede nis van de partij, die toch de oudste politieke groepering van Spanje is. Het carlisme is ont staan uit de „fueros”, een soort rechten, dat zijn oorsprong vindt in een plattelandsocialisme, een vorm van het leven in een com mune, waarin ieder individu een eigen plaats bekleedde en een ei gen afgebakend terrein van rech ten en plichten had. Spanje is sindsdien van een agrarische staat geëvolueerd naar een indus trieel land. Logisch dat de „fuer- De kwestie Belize brengt de militaire dictaturen van vier „bananenrepublieken” in dit gebied dichter bij Het standpunt van Guatemala is duidelijk: in geen elkaar, rfïet uitzondering van Costa Rica, dat een DJAKARTA (Reuter). In Indonesië is brigade-generaal Suharyo, die wordt be schouwd als een van de leiders van de milsukte staatsgreep van 1965, gearres teerd, zo heeft het hoofd van de nationale veiligheidsdienst, admiraal Sudomo, mee gedeeld. Generaal Suharyo, voormalig be velhebber op Oost-Borneo, ontvluchtte In donesië na de mislukte staatsgreep. Het is niet bekend wanneer hij in het land is teruggekeerd. In Parijs is een benzinebom ontploft in het kantoor van de Suidafrikaanse Lugdiens. Van de vestiging van deze luchtvaartmaatschappij bleef, zoals de foto laat zien, weinig - over. over de voorkoming van misdrijven. Ne- derland zal worden opgedeeld in twintig rayons. Gemeente- en rijkspolitie zullen in die rayons moeten samenwerken bij het voorkomen van misdaden. Alle rayons krijgen een misdaadpreventie-team van speciale politie-officieren. Over enkele maanden zal een Raad voor de Misdaadvoorkoming worden geïnstal leerd. In die raad zullen ruim twintig maat schappelijke belangengroepen en instel lingen, die met toenemende criminaliteit te maken hebben, vertegenwoordigd zijn. De raad zal de regering adviseren over het voorkomen van misdaden „aan de basis”. Inmiddels is een landelijke adverten tiecampagne van start gegaan waarin het publiek op het belang van misdaadpreven tie wordt gewezen. vestigen? „Op het ogenblik zitten we in een gekke situatie. Onze partij is gelegaliseerd, maar zelf mag ik Spanje nog niet in. Generaal Franco heeft mij acht jaar gele den uit Spanje verbannen en ik heb nog geen officiële verklaring van de Spaanse regering ontvan gen dat ik weer het land binnen mag komen. Ik vermoed dat ik deze herfst terug kan keren. Ik ben van plan om zo onopvallend mogelijk Spanje binnen te ko men. Geen publiciteit of sensatie. Er moet gewerkt worden. Om het maar eens in het Nederlands te zeggen: geen woorden, maar da den. De democratie moet nog he lemaal van onderaf aan opge bouwd worden. Dit is misschien voor u, die uit een land komt met een democratische traditie, moei lijk voor te stellen. Waarschijn lijk zullen wij ons in het begin in Madrid vestigen, omdat de hoofdstad nog steeds het middel punt is van alle politieke activitei ten. Nu er in Spanje een proces op gang komt van decentralisa tie, zullen wij in de toekomst ook in andere streken een woning hebben, maar voorlopig starten wij in Madrid”. Met ons allen moeten wij de nieuwe constructies uitdenken, waarin het menselijke leven opti maal kan functioneren. Daarom moeten wij bij het uitgangspunt beginnen; de mens, die eigen scheppingsdrang heeft. Het men selijke individu werd in het verle den en wordt nog op veel plaat sen onderworpen aan de manipu laties van bepaalde interessesfe ren, die alleen het doel hebben om bepaalde feodale of kapitalis tische belangen te handhaven. De belanghebbende groeperingen beseften en beseffen maar al te goed dat de creativiteit van de mens een hinderlijke wig zou kunnen drijven in hun puur-ma- Neemt de Carlistische Partij deel aan de gemeentelijke ver kiezingen, die naai- alle waar schijnlijkheid eind dit jaar zullen plaatsvinden? me strijd tegen veel onbegrip, sensatiezucht en voortdurende ongerechtigdheid, waarmee al z- oveel mensen hebben leren leven. os” moesten worden aangepast aan de eisen van deze tijd. Het geheel van de „fueros” noemden wij vroeger het „sociedalismo”. Het sociedalismo is nu uitge groeid tot het „socialffeino”. Di kwijls zegt men dat wij van ouds her een traditionele partij zijn. Welnu, dat zijn wij ook, alleen met dat verschil dat onze traditie links is, progressief en niet datge ne wat veel mensen automatisch denken als er gesproken wordt over traditie: conservatief of rechts”. man, generaal Omar Torrijos over president Lauge- rud Garcia van Guatemala en diens onvoorwaarde lijke steun aan de plannen van Price, hebben de spanningen nog hoger doen oplaaien Ook doen koortsachtig geruchten de ronde dat Cuba bereid zou zijn troepen naar Belize te sturen, zoals Fidel Castro in Angola heeft gedaan. Belize’s minister van Justitie heeft al gezegd dat deze met open armen ontvangen zullen worden. De Britten zijn voorstanders van een totale onaf hankelijkheid van Belize. Aan de andere kant willen zij niet ten eeuwigen dage opgescheept zittem met de verplichting om het grondgebied van deze Britse kolonie te beschermen tegen een gewapende inval vanuit Guatemala. Premier Price heeft een defen- sieverdrag voor de duur van tien jaar aan de rege ring in Londen voorgesteld. De Britse regering schijnt niet veel voor dit plan te voelen. Vorige week stuurde Engeland een aantal oor- I Carel Hugo wil zich in zetten maatschappijverandering Spanje Don Carlos (ik spreek Card Hugo op dezelfde manier aan als zijn partijgenoten), wanneer BEIROET (AFP). Rondom Asmara, de hoofdstad van de Noord-Ethiopische denkt u zich in Spanje te kunnen provincie Eritrea, woeden zware gevech- - -j ten, zo heeft een woordvoerder van een der - - daar opererende bevrijdingsbewegingen in Beiroet bekendgemaakt. Het Eritrese Bevrijdingsfront-Revolutio- naire Raad deelde mee, dat de gevechten gaande zijn in Wekidoeba op 3 kilometer ten zuidwesten van Asmara en in Tsaba- Kristian, 10 kilometer ten westen van de hoofdstad. Drie aanvallen door Ethiopische troepen in Asmara werden afgeslagen, aldus de woordvoerder. De Ethiopiërs kwamen met versterkingen terug, waarmee ze dinsdag opnieuw een aanval inzetten. De strijd die hieruit ontbrandde, duurt nog voort. Vol gens de zegsman van de bevrijdingsbewe- G ging hebben de Ethiopiërs zware verliezen l aan manschappen geleden en vinden grote Ethiopische troepenconcentraties plaats in Noemera en Sjire aan de streekgrens tussen Eritrea en de rest van Ethiopië.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3