Felison toont rond de losplank Slechte huisvesting van vier scholen Fiets/autotocht voert langs delen van Velsen examens qi hit pittoreske Engelse werken dwingt tot nieuwbouw op Koningsplein Oi I I z h.;;: PM® ||||i F i CONCLUSIE VAN COMMISSIE SCHOLENPLAN Verouderd Tentoonstelling over Zeebad Gevonden voorwerpen 4 19 7 7 ZATERDAG JULI 1 6 rwijk, I, IJMUIDEN MARKTPLEIN 38-40 - TEL. VOOR MENSEN DIE VAN WONEN WETEN VELSE^-IJMUIDEN tend, szijn et op n van Wes- van: Ier ter ustus nedy- ijven, der ter Justus inedy- rijven, t 59, i van ssen- Wijk 6 en ubbel 2-34, se en ikend, ns zijn ✓et op in van „Oos- ik van libror- om m aan Jssel- in Zee ieder urge- n in- 5 2. IJMUIDEN. Het schoolgebouw aan de Kerk straat, waarin de Moerbergschool, de Moerberg- kleuterschool en de Comitéschool zijn onderge bracht, is ongeschikt voor gebruik in de verdere toekomst. Het onderkomen is ook .niet gebaat bij een grondige verbouwing. Sloop van het pand zou een terrein opleveren dat te klein is voor drie schoolgebouwen. Daarom moeten deze scholen worden gehuisvest in een gloednieuw gebouw op het Koningsplein. Li i ieder 3urge- >n in- TT 11 r F F® Ml Volgens de beschrijving moet men, terug De groenpartijen rondom „Duin en Kruidberg” leveren dit schattige doorkijkje op. ■o unie 1 (ADVERTENTIE) VELSEN. In de periode van 8 tot 15 juli 1977 werd gevonden: Als men drie jaren verstoken moet blijven van de haringvisserij dan kon het wel eens gebeuren dat men geen vakkundige be manningen meer zal kunnen vinden om deze visserij uit te oefenen. De spanvisserij zal dan wel in de knoei komen want wan neer er twee schepen aan het net gaan trekken is het maximum van 1.000 pk al vrij snel overschreden omdat de kotters die dit wel eens gedaan hebben allemaal meer dan het gestelde maximum pk heb ben. Om de visserij-bedrijven met hun personeel aan het werk te houden moeten er toch mogelijkheden te vinden zijn die op de Noordzee, zonder veel beschadigingen, waar dan ook aan, gaande te houden. Bij het bureau voorlichting van de ge meente en bij de VW ligt een folder klaar die de deelnemer wegwijs moet maken. De Het oude gebouw aan de Kerkstraat is door de commissie afgekeurd voor onder wijsdoeleinden omdat het pand sterk ver ouderd is. Het dateert van 1911 en is uitge breid in 1916. Afgezien van enkele opknap beurten is het gebouw tot op heden onver anderd gebleven. Aan de hedendaagse ei sen ten aanzien van schoolgebouwen vol doet het op tal van punten niet. Zo kampt de protestants-christelijke Comitéschool, die een deel van het gebouw in 1969 kreeg toegewezen als tijdelijke voorziening, met te kleine les lokalen en een veel te krap handenarbeidlokaal. Een aula ontbreekt en ook voor een documentatiecentrum is geen ruimte beschikbaar. Extra ruimtes voor de opvang van speciale groepjes leer lingen en een lokaliteit ten dienste van begeleidende instituten zijn niet aanwezig. Voor de openbare Moerbergschool gelden Dit stelt de scholenplancommissie in de deelnota over de scholensituatie in Oud- IJmuiden. Het semi-permanente gebouw van de Mevrouw van Tuyllkleuterschool dient te verdwijnen. De kleuters van deze school zouden eveneens ruimte moeten krijgen in het nieuw te bouwen pand op het Koningsplein. samenstellers van deze folder zijn er welis waar in geslaagd een fleurige brochure samen te stellen, die echter ten koste is gegaan van de overzichtelijkheid. De rou tebeschrijving is onduidelijk; de tekst is her en der over het bouwblad verspreid. Tijdens de rit raakt de kaartlezer dan ook meermalen verstrikt in de vage aanwijzin gen en de rommelige indeling. Na veel gepuzzel blijkt dat Velserbeek als beginpunt is gekozen. Dit park biedt al direct talloze ontspanningsmogelijkheden, zoals een kinderboerderij, een herten kamp en een spartelvijver. Doch ook kan er een rustige wandeling worden gemaakt. Een pittoreske sfeer proeft men op de begraafplaats „De Bierzen” aan de Kwe- kerslaan. Het plekje is daarom geliefd bij filmers en fotografen. Tenslotte brengt de tocht de deelnemers bij de buitenplaats Beeckestijn en het aangrenzende water land. Dit laatste park is uitsluitend toegan kelijk voor leden van Natuurmonumenten. Direct aan de weg staat een chalet. Tegen over dit Zwitserse huis is Spaarnberg gele gen, een oord omgeven door veel groen dat tegenwoordig dienst doet als conferen- tieplaats. op de fiets of in de auto, aan het einde van de Van Tuyllweg rechtsaf. De argeloze deelnemer raakt dan geheel verdwaald in de villawijk van Velsen-Zuid. En de kaart biedt geen uitkomst meer. De aanwijzing blijkt verkeerd te zijn; waar de Van Tuyll weg uitmondt in de Verloren van The- maatlaan moet een bocht naar links wor den gemaakt en niet naar rechts. Bekomen van de schrik, belandt men in de fraaie Driehuizerkerkweg. Deze zeer oude lande lijke weg loopt langs park Schoonenberg, een buitenplaats uit de vorige eeuw waar romantische paartjes een waar paradijs aantreffen. Bij het vroegere landgoed Wes- terveld ontwaart de deelnemer Huize Ro mantica, in de volksmond ook wel aange duid als het spookhuis! Een villa waarover de meest gruwelijke verhalen de ronde doen. Wie zijn weg snel vervolgt, passeert de duingebieden Midden Heerenduin en Duin en Kruidberg. De Ruïne van Brederode, het volgende attractieve punt op de route, is zeker een bezoekje waard. Aan de over zijde van het slot bevindt zich het natuur bad Velserend compleet met speeltuin en weide. Via de Duinweg en de Wüstelaan in Santpoort-Zuid komt men terecht in het Burgemeester Rijkenspark, een openbaar wandelbos met gevarieerde binnenduinbe- planting, restanten van lanen en duinbeek. Voor wie zich oriënteert op Velsen, vormt de tocht zeker een interessante ver kenning. Aan diegene die deze streek op zijn duimpje kent, biedt de route echter weinig nieuws. De samenstellers van de nota hebben niettemin de verwachting uitgesproken dat de kleuterschoolbezetting in 1981 met tien zal zijn gedaald tot 150. Voor de lagere scholen schat men het aantal leer lingen in 1978 op 440, in 1980 op 430 en in 1983 op 410. Het totale leerlingental be draagt momenteel 590. 02550 12340 12349 VELSEN. In de Burgerzaal van het Velser gemeentehuis is een expositie in gericht over Zeebad IJmuiden. De ten toonstelling geeft een beeld van Zeebad in het verleden, in de tegenwoordige tijd en werpt een blik in de toekomst. Het verzamelde materiaal is opgesteld in de vitrine in de Burgerzaal. Het bevat onder meer oude documenten, opgediept uit het gemeente-archief. Daaruit blijkt dat al in 1873 voorzieningen werden ge troffen om het toerisme te bevorderen. In de glazen kast bevindt zich ook een collec tie oude ansichten met afbeeldingen van het IJmuidense strand. Verder zijn er fo to’s opgehangen van het huidige strandle ven. Centraal staat een maquette van het toekomstige recreatieplan Zeebad, voor zien van een schriftelijke toelichting. De expositie is de komende vier weken tijdens de openingsuren van het stadhuis, te bezichtigen. .jaH LEIDEN. Rijksuniversiteit Geslaagd voor het kandidaatsexamen Frans me vrouw E.C.D. Juyn-Edhwartz, Santpoort. (Van een onzer verslaggevers! VELSEN. De meest bezienswaardige punten in de gemeente Velsen zijn opge nomen in een route die is uitgestippeld ter illustratie van de tentoonstellingen „Stadspark en Buitenplaats”. Deze expo sities worden gehouden in Beeckestijn in Velsen en in de Vleeshal in Haarlem. De tocht die hieraan gekoppeld is voert langs tal van buitenplaatsen, natuurgebieden en markante bouwsels. De uitgezette rou te is dertien kilometer lang en kan zowel met de auto als per fiets worden afgelegd. De commissie kiest noodgedwongen voor het Koningsplein als bouwplaats om dat alternatieven ontbreken. Uitvoerig is de mogelijkheid bestudeerd om aan iedere kant van de Kerkstraat een scholencombi natie te situeren. Maar de grootst mogelij ke meerderheid van de commissie is van oordeel dat een bouwplaats aan de oostzij de ongewenst is. „De school die ten oosten van de Kerkstraat wordt gebouwd, wordt vrijwel altijd ervaren als een school die niet in de wijk is gelegen”, zo meent de commissie. Bij de keuze voor de westzijde van de Kerkstraat komt men terecht op het Ko ningsplein. De commissieleden erkennen dat ook hier de mogelijkheden voor scho lenbouw uiterst beperkt zijn omdat de herbouw van Oud-IJmuiden op het plein moet worden gerealiseerd. „De bouwmo gelijkheden zouden echter kunnen worden vergroot als de gemeente zou overgaan tot aankoop en sloop van de RK-kerk. Boven dien biedt die vrijkomende grond moge lijkheden voor stedebouwkundig meer aanvaardbare ontwerpen voor scholen bouw”. De werkstukken zijn in de Burgerzaal te bewonderen van 1 tot en met 16 sep tember. Het sterk verouderde schoolgebouw aan de Kerkstraat dat door de scholenplan commissie is afgekeurd voor onderwijs doeleinden. toekomstige leeftijdsopbouw van de bevol king in dit gemeentedeel. Een ander feit dat het moeilijk maakt voorspellingen te doen, is dat veel leerlingen van de betrok ken scholen en dat geldt vooral voor de katholieken uit andere stadswijken af komstig zijn. De tentoonstelling krijgt als titel „Figu ration and Phantasy” en bestaat uit onge veer vijftig prenten. Deze zijn vervaardigd in diverse grafische technieken zoals li tho’s, etsen en zeefdrukken. Tot de collec- tie behoren onder meer werken van de i hedendaagse kunstenaars Peter Blake, Lesley Evans en David Hockney. VELSEN. De Velser kunstkring Feli son organiseert in september een tentoon stelling van werk van Engelse grafici. De expositie, die gehouden wordt in de Bur gerzaal van het gemeentehuis van Velsen, heeft plaats in het kader van de Engelse Week. Jongensbril donker montuur, bronski, autoped, driewielertje (groen/oranje) plas tic regenjas in tas (donkerblauw), zwarte portem. met inh., handdoek zwembroek, rode halsb. met penning, hondepenning, 2 theedoeken, tweepersoons wit laken, chroom heren horloge met zw. bandje, groene tent (Shelter) autosleuteltje, plastic j draagtas inh. diversen o.a. kleding, 2 gou den kettinkjes met hanger, 1 pr. bruine schoenen, wit truitje, gouden ring met steen, bruine damesportem. (leeg), sleutel hanger met 2 sleutels, sleutel aan touwtje, sleutelhanger met 3 sleutels, fototoestel, wandelwagentje, herenbril met bruin ge- X vlamd montuur. L dezelfde gebreken. Als nieuwbouw kan worden bewerkstelligd, zou het oude ge bouw volgens de commissie een sociaal- culturele bestemming kunnen krijgen. De accommodatie van het Rooms Katho liek onderwijs komt er in Oud-IJmuiden in vergelijking met het openbaar en christe lijk onderwijs wat beter af. De katholieke kleuterschool is ondergebracht in een ge moderniseerd gebouw met speelwerkloka- len van grote afmeting. Het lagere school- pand is gebouwd in 1912 en grondig gere noveerd tijdens het schooljaar ’66-’67. Des ondanks komt het niet geheel tegemoet aan de eisen van het Bouwbesluit lager onderwijs. De school is weer aan een op knapbeurt toe. Een nadeel is dat deze twee NU MEN AAN ALLE ZIJDEN aan kwantums onderhevig gesteld wordt is het misschien wel interessant voor de grote haringschepen om naast de vriezers die men aan boord heeft wat haringfileer- machines aan boord te gaan nemen. Het afval dat daar van komt zou dan ook nog tot vismeel kunnen worden verwerkt, maar daar zijn de trawlers welke we nu bezitten wel wat te klein voor. Men moet dan gaan denken aan schepen welke, wat hun bruto-inhoud betreft, zeker eens zo groot moeten zijn. Dergelijke schepen kan men alleen in Duitsland of Engeland aan treffen. Deze mogelijkheid mag men zeker voorleggen aan de instanties die hier mee te maken hebben, zoals aan de regerings- instanties. Met het verstrekken van subsi dies voor het aanschaffen van ijsmachi nes aan boord van de kotters is men nog al kwistig geweest, misschien liggen hier ook wel mogelijkheden voor subsidies op fileermachines. (Van een medewerker) DE HANDEL KREEG aan de maandag- markt weer eens een aanvoer voorgescho teld van een noordboot. De KW 123 „Hol land” van de rederij Ouwehand te Katwijk aan Zee, die het met de haringvangerij niet meer zag zitten, was als eerste het op de Noordzee gaan proberen. In slechts acht dagen tijd werden er toch ruim duizend bakken vis buit gemaakt. Deze vis was door de korte reisduur van een zeer goede kwaliteit, maar door de vakantie-perikelen kreeg men niet die waarde voor het aange bodene als waar men normaal gesproken op had mogen rekenen. De hoofdvangst bestond wederom uit meest kleine koolvis, daarnaast was er opmerkelijk weinig ka beljauw en gul. Schelvis en wijting had zich ook maar weinig laten verschalken. Wel waren er een goede 100 kisten kleine haai present, maar deze konden in de ogen van de handel maar nauwelijks genade vinden en zakten dan ook prompt na een inzet van 29,00, tot het luttele bedrag van 10,50 per bak. Het ontbreken van perso neel om deze haai te villen zal hier wel de oorzaak van zijn, want ook het vi^hal- personeel gaat met vakantie. Na telling van het geheel kon dan ook maar een besomming bijeengeteld worden van 49.000,-, wat nu niet bepaald een bedrag is om over naar huis te schrijven. Toch is de „Holland” weer derwaarts ver trokken om het nog eens te proberen. Van de IJM 57 „Zeehaan" werd woensdag be kend dat er ruim 1100 bakken vis aan boord waren. Dit schip komt maandag aan de markt. Voor het overige was aan de maandagmarkt het normale vlootje maan dagse klanten present, alhoewel deze ook aardig uitgedund zijn door vakanties of motorstoornissen. Dit alles werkte er wel aan mee dat dit keer de visindustrie ook wel met vakantie kon gaan omdat de han del alles, zei het heel rustig aan, wel weg kon werken. Aan de dinsdag en woensdag- markt moest men zich weer tevreden stel len met hetgeen er door een enkele kustvis- ser werd aangevoerd en het werd pas weer donderdag voor er van een wat redelijker aanvoer gesproken kon worden. Door de grotere „kleine” kotters wordt de donder- dagmarkt verkozen boven de vrijdag markt omdat men dan de laatste weken een aanmerkelijke hogere prijs voor de vis ontvangt. OVER DE ALTERNATIEVE VISSERIJ voor de haringschepen is nog maar weinig met zekerheid te vertellen. Wel is het zo dat de diverse schepen, die niet aan het ha ringkopen in Denemarken hebben deel genomen, stuk voor stuk ledige vaten en zout aan boord hebben genomen om van daag uit te varen. De bedoeling is wel om het rond Ierland te gaan zoeken. Van de spanvissers die daar momenteel al aan het vissen zijn werd donderdag bekend dat er in de Galway-baai wat visserij was, er werd zelfs gesproken over een dagvangst van 100 kantjes. Over het soort haring wat gevangen is, is helemaal nog niets te zeg gen. Verwacht mag worden dat dit een groot soort haring is, welke beslist niet als groene haring in de handel gebracht kan worden. Voor conserven en marinaden is er van alles mee te doen. RK-scholen veel overlast ondervinden van het zware vrachtverkeer dat door de Kerk straat dendert. De commissie schrijft in haar nota dat het van groot belang is te weten wat de toekomstige route zal wor den voor het vrachtverkeer. Als in die route geen wijziging kan worden aange bracht, zo waarschuwt de commissie, dan zou dat wel eens verstrekkende gevolgen kunnen hebben. In de deelnota over Oud-IJmuiden wordt een zeer voorzichtige raming ge maakt van het leerlingental in de komende jaren. Voorzichtig omdat nog weinig ze kerheid bestaat over sanering en nieuwbouw in deze wijk. Als gevolg hier van ontbreekt een duidelijk inzicht in de - de zeebodem niet te beschadigen, evenals vroeger het geval was met de vleetvisserij. Het schilderachtige begraafplaatsje „De Biezen” oefent een sterke aantrekkingskracht uit op filmploegen en fotografen. Afhalen van gevonden voorwerpen: iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van politie alhier. Kijkdag .7 gevonden fietsen iedere zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. Bovendien is het niet alleen verdienste lijk voor de aanvoerders om de haring gefileerd en wel aan de wal te brengen. De verwerkende bedrijven hebben hier ook baat bij, want meestentijds moet de ha ring, eenmaal rond aangevoerd, toch via de fileermachine verwerkt worden. De vrachtkosten worden dan ook terugge- FWR bracht tot de helft, want niet meer dan de helft van het gewicht blijft na fileren over. Nu het ons ontbreekt aan een Michiel Adriaanszoon de Ruyter om eens een tochtje naar Chattem te maken, is het misschien ook wel eens interessant om aan de onderhandelingstafel te gaan overwe gen of het niet mogelijk is om de haringvis serij te behouden met kleinere schepen. Dit kleiner zou dan gezocht moeten wor- - den in een geringer motorvermogen, b.v. maximaal 1.000 pk. Bovendien zou als eis gesteld moeten worden dat er zeker pela- gisch gevist moet worden om de fauna van tz, .w. I t

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5