MENTENS VILLA IN BRAND GESTOKEN drinkwater Valium en librium VROUW DOOD GEVONDEN Giftige stof in Amsterdamse goedkoper „Geheim verdrag tussen Rusland SI Overvallers gevlucht met gekaapt jacht en Ethiopië” Ritzege voor Zoetemelk lSPORBEF aantal pagina's vandaag: ló I het woord is aan... Grote schade aan huis en kunstcollectie Onderzoek naar mogelijkheid kabinet CDA-VVD Kassier vakantieoord gedood Roche in beroep agenda pagina Bemanningsleden helikopter door Noord-Korea aan VS teruggegeven NEDERLANDERS ROOKTEN MINDER Strandverwachting Geboren....” Wisselvallig „Geestelijk gestoorde bejaarden huisvesten in St. Jozefziekenhuis” WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR ÏJMUIDEN ■Pi L JUWELEN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De koningin zal waarschijnlijk vandaag nog een beslissing nemen over de benoeming van een informateur, die moet nagaan of een kabinet van CDA en VVD serieuze overweging ver dient. De koningin heeft het tijdstip van de beslissing uitgesteld omdat D’66-fractieleider Terlouw haar nog nader advies wilde uit brengen. BLARICUM (ANP). De Blari- cumse miljonair en kunstverza melaar Pieter Menten - die ver pleegd wordt in het gevangenis ziekenhuis in Scheveningen en die in Amsterdam terecht staat op verdenking van het plegen van oorlogsmisdaden - is vanochtend - •na een voorzichtige voorbereiding - op de hoogte gesteld van het feit dat een felle brand zijn kapitale villa grotendeels heeft verwoest. De brand was gisteravond uitge broken nadat iemand een ben zinebom op het rieten dak van villa De Horn had geworpen. „Menten schijnt het rustig te heb ben opgenomen”, aldus de Am sterdamse officier van justitie, mr. Habermehl. f X Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws5,6, 7 Kunst15 Radio en televisie/Strips 14 Beurs8 Sport9 t/m 13 IJmuider Courant LosSe nummers 70 cf S' Beeld van de ravage na de brand. I Beslissing over informateur vandaag verwacht Bij het nadere advies dat Terlouw aan (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 I jrt Vandaag staat het besluit van de twee bewindsleiden in de Staatscourant. Uit een in 1975/1976 uitgevoerd onder zoek bleek dat een procent van de Neder landers dagelijks kalmerende middelen innam. Dit nadere advies vond hij nodig nadat CDA-fractieleider Van Agt vrijdag te ken nen gaf een eventuele benoeming tot for mateur van een CDA-WD-kabinet vol strekt van de hand te wijzen, een staats rechtelijk zeer ongebruikelijke zaak. De koningin staat voor een moeilijke beslissing omdat het advies dat zij van PvdA en WD kreeg, tegenstrijdig is aan het advies van het CDA. MAANDAG 18 JULI 1977 67e jaargang no 217 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ïJmuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, ÏJmuiden TeLredactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. de koningin zou uitbrengen, zou het vol gens goed ingelichte kringen in Den Haag gaan om twee mogelijkheden: Een D’66-informateur die als bemidde laar moet optreden in het conflict tussen CDA en PvdA. De adviezen van de drie grote partijen maken volgens goedingelichte kringen niet veel kans. PvdA en WD adviseerden een CDA-formateur, maar Van Agt heeft laten weten dat hij dat niet wil zijn. Het CDA wil dat er wordt gelijmd (Zie verder pagina 2) Inkoop Verkoop kijks, mogelijk als gevolg van de regen. De politie had uit voorzorg de omgeving afge zet. Enige omstanders die de afzetting wis ten te passeren, scholden mevrouw Men ten - die met hulp van omwonenden, brandweer en politie kunstvoorwerpen uit de villa had gehaald - uit. De hevig geëmo tioneerde vrouw schopte daarop een van de belagers tegen de benen. Mevrouw Menten en haar man - tegen wie het proces in verband met oorlogsmis drijven volgende maand wordt voortgezet - zijn vorige maand van tafel en bed ge scheiden. Een woordvoerder van de politie ver klaarde gisteren dat het jacht toebehoort aan de Italiaanse journalist Alexio Mon- sello. Hij en zijn verloofde waren op 8 juli met het vaartuig, de „Alexia” op Korfoe aangekomen. De politie weet nog niet of Monsello en zijn verloofde zich aan boord Meta Menten volgt, samen met haar broer, de gebeurtenissen. KORFOE (Reuter). Drie gemaskerde man nen, die zaterdag het vakantieoord club Mediter- ranee in Hassia, op het Griekse eiland Korfoe, overvielen en er met een bedrag van ongeveer 165.000 gulden, alsmede 700 paspoorten van toe risten vandoor gingen na de kassier te hebben doodgeschoten, zijn met een gekaapt jacht de ter ritoriale wateren van Albanië binnengevlucht. Het enige overlevende bemanningslid kon zelf de grens overlopen, kort nadat de lijken van zijn drie collega’s in kisten aan de Amerikanen waren teruggeven. De helikopter, een Chinook, die afgelo pen donderdag boven Noordkoreaans ge bied werd neergeschoten, is door Noord- Korea in beslag genomen en wordt niet aan de VS teruggegeven, zo is zaterdag meegedeeld tijdens een twee uur durende bijeenkomst van de militaire bestands- commissies in Panmoenjom aan demarca tielijn van de beide Korea’s. Pagina 1: Joop Zoetemelk weer een van grote kanshebbers voor Tourzege na fraai gewonnen berg- tijdrit: „Ik heb nu de conditie om te attaqueren”. Pagina 2:Enith Brigitha: „Ik kreeg te weinig steun van Annelies Maas om mijn record op de 200 meter vrije slag te kunnen verbe teren”. Tony Miles opnieuw winnaar van IBM-schaaktoernooi Pagina 3:Knappe zeges van atle ten Hermens en Tebroke tijdens Europa-Cupstrijd in Athene; atle- tiekteam zoals verwacht vierde in Dublin. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT. Twee inwoners van Sas van Gent zijn door de rijkspolitie aangehouden in verband met de dood van een 60-jarige vrouw uit die plaats. Het zijn de 65-jarige man en de 34-jarige zoon van de vrouw, die zaterdagochtend omstreeks tien uur dood werd aangetroffen onder aan de trap in haar woning. Bij de sectie, die vanmiddag in Rijswijk zou worden afgerond, zal moeten blijken of de vrouw door een ongeval of door geweldpleging om het leven is gekomen. De vrouw had vrijdagavond met haar man en haar zoon een aantal cafés be zocht. Zij was enige uren vóór haar man en zoon naar huis gegaan. Een informateur uit CDA-kring, die niet aanstuurt op een kabinet van CDA en WD, maar die slechts onderzoekt welke combinatie in de politieke praktijk de meeste kans maakt: CDA-WD of PvdA- CDA, PANMOENJOM (UPI/AFP). Noord- Korea heeft zaterdag de drie lijken van de Amerikaanse helikopterbemanning aan de Verenigde Staten teruggegeven. I i I i DEN HAAG (ANP). Het verbruik van sigaren en sigaretten in Nederland is vorig jaar gedaald. Volgens de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in 1976 per hoofd van de bevolking 1637 sigaretten gerookt, ruim 100 minder dan in 1975 toen een gemiddeld verbuik van 1751 werd genoteerd. In 1974 gingen 1727 en in 1973 1742 sigaretten per hoofd van de bevolking in rook op. Ook het verbruik van sigaren daalde. In 1976 was dit per hoofd der bevolking 86 tegen 88 in 1975. Depressies hebben vrij baan ge kregen. Morgen in de loop van de dag opnieuw regen met slecht strandweer. Krachtige zuidwes- ten-wind. Temperatuur in de mid dag 17 a 18 graden. Zeewater 18 graden. Vooruitzichten: enige dagen on bestendig met overwegend slecht strandweer. De man en de zoon van de vrouw worden vastgehouden omdat in de door hen afge legde verklaringen hiaten voorkomen. „In hoeverre de man en de zoon debet zijn aan de dood van de vrouw, staat nog niet vast. Het sporenonderzoek, waarvan de sectie deel uitmaakt, is nog niet afgerond”, aldus een woordvoerder van de politie. Bij de brand in de villa van de Mentens is een deel van de kunstverzameling van Menten verloren gegaan. Er is nog geen enkel overzicht over wat verloren is ge gaan en wat kon worden gered. Ook is niet bekend of woning en inventaris verzekerd zijn, ook al werd dit door een zegsman van de Blaricumse brandweer aangenomen. Over de omvang van de schade is niets bekend. Mevrouw Menten was thuis toen de brand tussen half elf en elf uur gister avond uitbrak. De benzinebom, die het rieten dak van de villa meteen in lichter laaie zette, viel van de dakkapel naar bene den, waar hij later door politie en brand weer werd gevonden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de villa geheel zou worden verwoest, maar toen rond één uur vannacht het sein brand meester kon worden gegeven, was zeker dat de benedenverdieping grotendeels voor het vuur gespaard was gebleven. Gro te delen van de bovenverdieping en de zolder werden volledig in de as gelegd. Menten mocht op last van de Amster damse officier van justitie mr. A. Haber mehl - die door mevrouw Menten was gealarmeerd na het uitbreken van de brand - niet meteen op de hoogte worden gebracht van de brand. Hij moest er voor zichtig op worden voorbereid, aldus mr. Habermehl. De in veiligheid gebrachte kunstschat ten en papieren van Menten zijn momen teel opgeslagen in het koetshuis van de villa die wordt bewoond door de tuinman van de heer en mevrouw Menten. Deze villa is eigendom van Menten. De brand trok betrekkelijk weinig be- MIJDRECHT (ANP). Met ingang van morgen moeten de prijzen van de kalme rende middelen valium en librium omlaag en wel met dertien tot achtendertig pro cent. De Nederlandse vestiging van de fabrikant - Hoffmann-La Roche BV -heeft dat bekend gemaakt. Het bedrijf kondigde tegelijkertijd aan dat het in beroep zou gaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De firma heeft ook een pro testtelegram gestuurd aan minister Lub bers, die de maatregel samen met staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft genomen. De maatregel is volgens Hoffmann-La Roche uitsluitend gebaseerd op de - veel lagere, red. - prijzen van valium en librium in Groot-Brittannië. Een woordvoerder van het bedrijf zei dat Hoffmann-La Ro che nog in overleg was met het ministerie van Economische Zaken om tot een min nelijke regeling te komen. „Roche heeft zich bij dat overleg duidelijk bereid ge toond, door een herziening van de prijs stelling een bijdrage te leveren aan de maatschappelijk gewenste beperking van de kosten van de gezondheidszorg”. Roche zal zich beraden over de „bedrijfseconomische consequenties die aan de maatregel zijn verbonden”. De om zet van valium en librium bedroeg vorig jaar in ons land 6 resp. 4 miljoen gulden. Dat is samen een procent van de totale omzet in farmaceutische specialités. Bij deze cijfers betekent de nu afgedwongen prijsverlaging een omzetderving van 1,6 resp. 1,4 miljoen gulden, aldus Roche. Omdat hij iedereen het grote nieuws zo snel mogelijk wilde la ten weten, heeft fotograaf F.A. Bronts uit Steenwijk zaterdag een reclamevliegtuigje de lucht in ge stuurd, met daarachter de tekst: „Hoera, Bronts heeft een zoon” Rutger Jeroen Paul Bronts werd vrijdagmiddag om kwart over zes in het- ziekenhuis te Zwolle gebo ren. Een lastig tijdstip voor het drukken en verzenden van geboor tekaartjes. Daarom nam vader Bronts contact op met Martinair in Lelystad, waar hij een reclame- vlucht bestelde. Het vliegtuigje met de blijde tij ding cirkelde eerst boven Giethoorn, de woonplaats van de familie Bronts. Daarna ging het naar Steenwijk, waar zijn foto zaak is gevestigd. Tenslotte scheerde het vliegtuigje langs het Zwolse ziekenhuis, waar mevrouw Bronts nog wordt verpleegd. bevinden. „Als dat zo is dan zijn zij gegij zeld”, aldus een woordvoerder. Bij de overval werd de 25-jarige kassier gedood en raakten twee bedienden ge wond. De overvallers namen voorts de paspoorten mee van vijftig Franse toeris ten. Zij vluchtten daarna in een auto en vervolgens met het aan de kade gemeerde jacht. De Griekse politie zette de achter volging in en kreeg daarbij assistentie van twee vliegtuigen van de luchtmacht. Via Interpol verzocht zij voorts Italië en Joego slavië om medewerking bij de jacht op het drietal. m. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. In het water afkom stig van het pompstation Hilversum dat twee percent van de drinkwatervoor ziening van de hoofdstad verzorgt, is vori ge week een te hoge hoeveelheid van het giftige trichloorethyleen (tri) ontdekt. Dit is een chemisch middel dat onder andere in galvaniseerinrichtingen wordt ge bruikt om metalen te reinigen. Hoelang de stof in het water heeft gezeten is niet bekend. De vondst hoeft overigens tot geen enkele paniek te leiden. Wel is de levering van water uit Hilversum, dat behalve Amsterdam ook Muiden en Mui- derberg bedient, voorlopig stopgezet en door de piassenwaterleiding van het pompstation Weersperkarspel overge nomen. F- Het gaat om uiterst geringe hoeveelhe den, die alleen dankzij de verfijnde specia le apparatuur afgesteld op betere analyti sche methoden, konden worden ontdekt door het laboratorium van de Amsterdam se waterleidingen in Vogelenzang. Tri komt eigenlijk nooit voor in grondwater zoals dat door het pompstation Hilversum wordt aangezogen, wel soms in oppervlak tewater. De normale zuiveringsinstallaties met hun biologische en mechanische fil ters zijn dan ook niet ingesteld op het uitzuiveren van deze giftige tri-stoffen. Gonia de Palajos: Het kan aan mij liggen, maar ik vind nooit iemand groot die mij laat voelen hoe klein ik ben. Half tot zwaarbewolkt en op de meeste plaatsen enkele buien. Ma tige tot krachtige westelijke wind. Minima omstreeks 13 graden, maxima van 17 tot 21 graden. NEW YORK (AFP). Volgens het Ame rikaanse weekblad Newsweek hebben de Sovjet-Unie en Ethiopië in mei een geheim verdrag ondertekend krachtens hetwelk de regering in Addis Abeba voor 500 mil joen dollar Russische wapens krijgt. Onder de te leveren wapens zijn volgens Newsweek straalgevechtsvliegtuigen van het type Mig 21 en luchtdoelraketten van het type SA-7. De gemeentewaterleidingen hebben overleg gepleegd met de inspectie voor de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu en het zuiveringsschap Amstel- en Gooiland. De oorzaak van de verontreini ging moet waarschijnlijk worden gezocht in een lozing in de omgeving van het Hil- versumse pompstation. Dat kan van recen te datum zijn, maar vermoedelijk van ou dere, zegt adjunct-directeur ir. A. J. Roe- bert van de gemeentewaterleidingen. HAARLEM. Het ziekenfonds Spaar- neland is van mening, dat het tekort aan bedden voor geestelijk gestoorde bejaar den op korte termijn kan worden opgelost. Daartoe zou de ruimte van het ziekenhuis St. Jozef in Heemskerk, dat begin volgend jaar vrijkomt, moeten veranderen in een verpleeghuis. Een tijdelijke bestemming tot 1985, tot dat jaar heeft het bestuur van het ziekenhuis er de beschikking over. Ruim voor die tijd, zo zegt het zieken fonds, kan er een definitieve beslissing worden genomen. De gedachten van Spaarneland gaan daarbij uit naar vrijko mende ziekenhuisruimte als gevolg van de sanering. De plannen voor nieuwbouw van verpleeghuizen zouden daarom niet mo gen doorgaan, althans zeker niet op dit ogenblik. (Zie verder plaatselijke pagina) Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije z\bonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 1 54,70 p. post f 200,— Pagina 4:Nicols bijna kampioen Pagina 5:Nationale titel Heem stedenaar Maarten Henneman op circuit Zandvoort. - V?

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1