Average White Band eentonige perfectie "3 dagen" perzen opruiming Ik 3 Rotterdam moet jazzbeleid gaan voeren Stanley Clarke: „Ik maak muziek voor het moment „Operatie Farao’s” deed Egypte 23 monumenten behouden MS n Pianist Malcuzynski op Mallorca overleden Nubië MEESTER-BASSIST SCHAAFT AAN EIGEN OKTET Onverkwikkelijkheden bij Rai Congrescentrum Profiteer deze zomer u 3 3 dubbel. Kies nü uit de mooiste, beste kollektie van Noord-Holland, 180 stuks 19 7 7 2 O JULI WOENSDAG KUNST door Cees Straus I z Bidjar, 200x310 cm, van 32.500,- voor Kirman, 249x345 cm, van 19.500,- voor Sarouk, 200x300 cm, van 19.000,- voor Ghun 179x275 cm, van 16.500,- voor Kaskai, 220x320, van 8.200,- voor Shiraz, 200x300, van f 4.600,- voor Herez, 200x300 cm, van f 4.200,- voor Herez, 148x240 cm, van f 3.200,- voor Serabend, 125x207 cm, van 3.200,- voor Shiraz, 112x169 cm, van 1.475,- voor Beloudch, 96x175 cm, van 1.175,— voor Melez, 100x150 cm, van f 975,— voor Anatol, 48x112 cm, van 325,- voor 40 kleine Beloudch om uit te zoeken, per stuk koning der tapijten Dorpstraat 10, Bergen, telefoon (02208) 3700. f 14.700,- 4.900,- 4.750,- 4.500,- 2.375,- 1.175,- 1.475,- 1.175,- 960,- 595,- 375,- 275,- 98,- 50,- HEEMSTEDE Over twee jaar kan een definitieve streep worden getrokken onder de acties die de redding beoogden van de vele monumenten in Egypte. Die monumenten, waarvan zoals bekend Aboe Simbel de meest indrukwekkende is, kwamen in het gedrang toen de Egyptische overheid overging tot het aanleggen van de grote Assoean- dam en het daarachter gelegen Nassermeer. Dit meer is honderden kilometers lang en vele tientallen kilometers breed. Nu al voorziet het de landbouw in dit gebied van water en het zal het straks de welvaart verzekeren waar het land al zo lang op heeft gewacht. Redding Aboe Simbel bijna voltooid i Verkoop donderdag 21 juli van 9-22 uur, vrijdag 22 juli van 9-22 uur en zaterdag 23 juli van 9-17 uur. JOHN OOMKES DEN HAAG. In het kielzog van zijn voortvarende vrouw Caroline beent de ruim 1 meter 90 lange Stanley Clarke ’s nachts om half drie zijn hotel binnen. Razendsnel neemt hij zijn tijdschema door. Ruim vier uur later, om kwart voor zeven 's morgens, dient zijn oktet af te reizen naar Schiphol, maar noch hij noch zijn medemusici zullen die nacht veel van hun hotelbed zien. Clarke is ontevreden over de geluidskwaliteit tijdens het con cert dat het oktet kort tevoren in het kader van het Northsea Festival heeft gegeven en besluit onmiddellijk zijn mannen in vergadering bijeen te roepen, diezelfde nacht nog. Ook al lag de schuld van het inderdaad matige geluid voornamelijk bij een Amerikaanse firma, Clarke leidt voor het eerst een eigen groep en is zich zijn verantwoordelijkheden ten zeerste be wust. Niets wordt aan het toeval overge laten. Geen moeite is Clarke te veel. Dat mag je ■wel stellen als hij eerst nog de tijd neemt een gesprekje aan te gaan over het betref fende concert. Hij hoort zwijgend de kri tiek aan. Ik vertel hem van mening te zijn, dat ik hem niet meer kan plaatsen in zijn ontwikkeling als jazzmuzikant, omdat hij argument nummer 1 in zijn program ma klassiek getint materiaal (zoals een picolosolo in een werkje van de barokcom- ponist Marais, dat geblazen wordt door trompettist James Tinsley of zijn eigen solo op akoestische bas, die gebaseerd is op een oude bourrée, waardoor heen pia nist Peter Robinson bovendien ook nog eens getuigt van zijn klassieke scholing) mengt met hardrockachtig materiaal dat door zijn symfonische opzet vaak niet meer te herkennen als een voortborduren op zijn vroegere werk bij Chick Corea. Ten tweede verwijt ik hem vier blazers te gebruiken op een manier, die niet in over eenstemming is met zijn eigen muzikale opvatting. Blazers dienen net zo min als bassisten er bij te hangen. Clarke geeft me wat het laatste betreft- molmondig gelijk. „Kijk, daar kan ik na tuurlijk weinig tegen inbrengen, maar dit is pas het tweede, nee, derde concert dat de kopersectie meedoet. Veel gaat nog gelijk op met wat Robinson speelt, dat zal nog wel veranderen, want ik denk er hard over om de vier blazers in de groep te handha ven. Ik denk vooruit, ik werk op termijn. Ik weet nu al hoe deze groep over vier weken zal klinken, dan zal het allemaal wat nadrukkelijker uitgearrangeerd zijn”. instrumenten gelijk waardige plaats heeft geschonken. De bas is een belangrijk, ja zelfs essentieel melodisch gegeven gewor den; de emancipatie ervan is nu voltooid. Clarke voltooide zijn vioolstudie niet die hij op vijftienjarige leeftijd begonnen was, omdat hij drie jaar later werd opgenomen in het ensemble van jazzmusicus Horace Silver, waarna hij zijn leerschool voortzet te bij Pharaoh Sanders, de momenteel eerst zeer populaire Argentijnse saxofo nist Gato Barbieri en Stan Getz, voordat hij samen met Chick Corea naam kreeg als muziekvernieuwers met hun Return to Fo- rever-kwartet. Het Nassermeer heeft echter een einde gemaakt aan Nubië, de streek op de grens van Egypte en Soedan. Haar bevolking, bestaande uit de donkere Nubiërs leeft nu in de diaspora, elders in Egypte. In het oude tijdperk waren zij veelal de huisbe- Jammer, omdat ze het niet onaardige voorprogamma van de Amerikaanse soul- Een onduidelijke houding van de organi satie bespoedigt daarna het ontstaan van moeilijkheden met een groepje jongeren dat persé binnen wil komen en niet ak koord gaat met drogargumenten als zou op dat zelfde moment binnen worden gevoch ten. Het een lokt het ander uit en voor je het beseft zeilen wat flessen door de lucht, wordt de buitenkassa heen en weer ge schud en groeit het machtsvertoon van de hoofdstedelijke Hermandad. Tientallen bezoekers in het bezit van toegangskaar ten hebben daarna nog eindeloos moeten wachten tot ze werden binnengelaten. Uitschieter is Star of the Ghetto, dat vlijm scherpe zang meekrijgt en daardoor uit stijgt boven de eentonige perfectie van de groep. De een na de andere massaal klinkende song wordt meedogenloos accuraat inge zet, waarbij Gorry en gitarist Hamish Stu art de wat simpele, maar directe teksten haast met een zwart timbre de zaal inzet ten. Toch kan de Average White Band niet de volle anderhalf uur boeien, ook niet met behulp van Ben E. King, die drie nummers mee komt zingen ter promotie van hun gezamenlijke album. WARSCHAU (ANP). De Argentijnse pianist van Poolse afkomst Witold Malcu zynski is zondag in de leeftijd van 63 jaar op het Spaanse eiland Mallorca overleden. „Ik vind niet dat je met het verleden moet vergelijken. Een heel wijs man heeft eens gezegd dat je het vandaag moet ma ken dat was L. Ron Hubbard, ja inder daad (patroon van de Scientology-bewe- ging, waartoe Clarke en Corea behoren - J.O.) ik heb afgeleerd om om te kijken. Er zijn veel te veel musici, die dat doen; die nachten wakker liggen óver het simpele feit dat ze de zeggingskracht van die en die solo of die speciale sound van toen niet meer kunnen reproduceren. Wat Corea en ik toen deden, deden we toen. Ik zal het nog sterker zeggen, ik maak muziek voor het moment. Jij kunt het mooi vinden of afkeuren, het doet er niet toe, want het is al weer voorbij. Ik creëer, jij gooit het weg. Ja, wegwerpmuziek”. de|peuiiR „Dit is een solo-tournee. Ik ben de leider, ik ben een goedgenoeg leider voor deze formatie. Ze doen wat ik ze vertel, ze maken mijn muziek en ik weet zeker dat we ermee zullen komen. De mensen noem den Charlie Parker gek, John Coltrane, Miles Davis, Chick Coreaze noemen mij gek, maar we komen er. Waarom we die klassieke stuff spelen? Vinden we leuk, het contrast geeft spanning, maar even zo goed spelen we morgen (maakt weids ge baar) andere muziek. Zo is het best mogelijk dat Chick en ik straks weer sa men een plaat opnemen”. JOHN OOMKES zanger Ben E. King daardoor hebben moe ten missen. De Schotse Average White Band, die ontegenzeggelijk beschikt over een aantrekkingskracht op het soulpu- bliek en eerst in Amerika de erkenning heeft gekregen die het thuis in Groot Brit- tannië moest ontberen, heeft de oorspron kelijke zesmans basis uitgebreid met een percussionist, Sammy Pickeroy. Zijn con- ga-„fills” hebben de ritmesectie, bestaan de uit bassist Alan Gorrie en drummer Steve Verrone meer kracht gegeven en doet de stuwing achter de vokalen voller klinken. Vanaf het begin verweeft het ge heel zich aaneen tot een prachtig elastisch spinneweb van klanken en ritmes, die het publiek tot boven op de stoelen brengen (daar zal de zakelijke leiding van het Rai Congrescentrum wel niet zo gelukkig mee zijn geweest). Bob Tadema-Sporry en Auke Tadema: „Er is winst, geen verlies”. Stanley Clarke is een 26-jarige bassist- componist, wiens fenomenale ontwikke ling op het instrument de aandacht heeft getrokken van jazzrock-fans en jazz liefhebbers, omdat hij een van de weinigen is die de bas definitief een aan andere (ADVERTENTIE) Een van de tientallen meters hoge kolos beelden die ter weerszijden van de grote tempel van Aboe Simbel staan. De beelden werden gebouwd tijdens het leven van Ramses de Tweede, ongeveer 1275 voor Christus. Nog in het begin van de vorige eeuw stond dit beeld, het meest linkse van de groep van vier, nog tot aan de kin in het zand. De aanleg van het meer, waarvan ook het zuidelijker gelegen Soedan de vruch ten plukt, stelde de Egyptische staat voor het onoplosbare probleem om de vele kunstschatten die het land daar juist heeft voor het nageslacht te bewaren. Sinds Na poleon zijn veldtocht naar Egypte onder nam, is dit land niet alleen „voer voor archeologen”, maar heeft het ook veel in komsten te danken aan het toerisme dat op deze kunst afkomt Een alles overkoepelende organisatie moest inspringen en daarvoor was de Unesco de aangewezen instelling. Binnen dit lichaam van de Verenigde Naties wa ren er vier landen die zich bijzonder veel moeite hebben getroost om de acties te doen slagen. Al moet hierbij dadelijk wor den aangetekend dat ook landen vijandig tegenover elkaar staan op het politieke Hathor. De reconstruktie van Philae is al even spectaculair als de meeste andere projecten rond het Nassermeer. Philae, waar volgens de overlevering de rivier de Nijl haar bronnen had, was de laatste jaren al gedeeltelijk en periodiek onder water komen te staan. Het eiland moest worden opgegeven, maar het wordt nu op het nabijgelegen Agilkia perfect nage bouwd. Zodat Agilkia een getrouwe kopie van Philae zal worden, compleet met de specifieke sfeer die kunstenaars al in de vorige eeuw deed aantrekken. Tot de Nederlandse werkzaamheden, die onder leiding stonden en staan van professor Klasens uit Leiden, behoorde ook het betalen van de opgraving van het fort Semma-west en het fort Abdallah- Nirui. Naast het beschikbaar stellen van deze fondsen werd twee seizoenen lang •aan opgravingen meegeholpen en werd en passant ook nog een stad opgegraven die niet in de plannen vermeld stond. Ons land deed overigens tegelijkertijd ook mee aan een reddingsactie in een ander Arabisch land, namelijk Syrië. Daar is in de Eufraat boven Aleppo ook een dam aangelegd, met een grootte direct na die van Assoean. Ook daar moesten de nodige monumenten be houden worden. Over de activiteiten in Egypte is bij uitgeverij Unieboek een goed gedocumen teerd en populair geschreven boek ver schenen. Het is van de hand van Bob Tadema-Sporry die fotografische assisten tie kreeg van haar man, de ook als kunst schilder bekende Auke Tadema. Van het Heemsteedse publicistenechtpaar is het boek „Operatie Farao’s” met de juichende ondertitel "Egypte’s tempels gered!”. De Tadema’s kunnen zich met recht Egypte-kennners noemen, want ze kwa men onlangs terug van hun vijftigste reis naar dit land sinds 1952. Ze zijn voortdu rend bij de opgravingen aanwezig geweest en hebben de meeste kennis ter plekke uit de mond der archeologen kunnen opteke nen. Dat heeft geleid tot een heel informa tief boek dat veel kennis biedt over het heden maar ook over het verleden van Egypte. Zonder uitzondering zwaaien Bob en Auke Tadema de uitvoerders van het red- dingsproject veel lof toe. „Wat belangrijk is, dat is gered. Daarbij ging het om 23 monumenten waarvan sommige, afgezien van de aanleg van het meer, al in gevaar waren gekomen. De tempel van Aboe Sim bel bijvoorbeeld zou binnen enkele tiental len jaren door erosie volledig zijn inge stort. Er is winst, geen verlies. Zo zijn er veel monumenten gevonden, waarvan het bestaan nog niet bekend was. Dat is zelfs gebeurd met een tempel die binnenin een ander, wel bekende tempel bleek te staan,” aldus de Tadema’s. Voor Egypte biedt het meer talloze mo gelijkheden om zijn landbouw beter te kunnen bedienen. Het meer zelf krijgt een nieuwe functie. Er is een rijke visvangst en het trekt tientallen vogelsoorten aan. Zelfs de krokodillen die sind het begin van deze eeuw waren verdwenen, zijn al gesigna leerd. Toch zitten er aan de aanleg van het meer ook minder prettige kanten. Wat de oude cultuur betreft zijn er forten en graf velden onder het water verdwenen dat soms een diepte heeft van zo’n zeventig meter. Deze monumenten zijn echter wel gefotografeerd en in kaart gebracht voor de komst van het water. J ...f ROTTERDAM (ANP). Rotterdam moet een daadwerkelijk en samenhan gend jazzbeleid gaan voeren. Tot deze conclusie komt de gemeentelijke werk groep „Jazznota” in een advies, opgesteld op verzoek van wethouder Riezenkamp van kunstzaken. De werkgroep meent dat de grote steden een specifieke verant woordelijkheid hebben waar het de jazz en andere geïmproviseerde muziek be treft. Waar de jazz in Rotterdam in een ongunstige concurrentiepositie verkeert met bijvoorbeeld de klassieke muziek en de popmuziek, wordt het volgens de werk groep hoog tijd dat de gemeente daarin verandering brengt. Vooral omdat er een groeiende vraag naar actieve en passieve jazzmuziek beoefening zou zijn. In de nota wordt de instelling van een adviescommissie „Jazz” bepleit, die B. en W. van dienst kan zijn bij beslissingen over subsidies, de programmastructuur in de diverse theaters, het organiseren van jazz festivals en dergelijke. Vooruitlopend op het werk van de commissie stelt de werk groep voor alvast een subsidie te verlenen van in totaal 170.000 gulden per jaar. Dit bedrag is volgens de werkgroep een mini mum om de jazz in Rotterdam enige leven skansen te bieden. Men dient daarbij te beseffen, zo wordt in het advies gesteld, dat het gaat om het subsidiëren van vrij wel alle activiteiten in een omvangrijke, zeer vitale en weinig commerciële mu- zieksector: ongeveer tweehonderd concer ten, de exploitatie van twee permanente jazzpodia, tenminste één festival, een zo- merschool-jazzcursus van twee maanden en met name ook de mogelijkheid van actieve jazzbeoefening van Rotterdamse musici. dienden der koloniserende Europeanen, maar de Nubiërs van tegenwoordig moe ten het zonder land stellen. Egypte heeft echter een nieuwe toe komst gekregen met de preservatie van zijn kunst. Er zijn drie openlucht musea geschapen waarvan twee reeds door de toeristen kunnen worden bezocht. Dat zijn Assoean en Aboe Simbel. Seboe’a, een groep van vier tempels kan door een mili taire bepaling nog niet worden vrijgege ven. Nu al is Aboe Simbel de voornaamste toeristische trekpleister van Egypte ge worden naast de koningsgraven en de py ramided En misschien heeft Egypte met de As- soean-dam zelf een nieuw en modern mo nument verworven. Sadd el Aali, dat de Egyptische naam is voor Hoge Dam, meet vier en een halve kilometer lang met een hoogte van 72 meter, bijna veertig meter hoger dan de eerste Assoean-dam die in het begin van deze eeuw uit roze graniet werd opgetrokken. De huidige dam zal dan wellicht ook toerisme aantrekken, de Russen zullen er hoogst waarschijnlijk niet bij zijn. President Anwar Sadat smeet hen er immers uit nadat de Sovjet-Unie het karwei geklaard had. Lex van Rossen) Het zal wel niet allemaal precies te re construeren zijn, maar het is een feit dat het gisteravond over en weer zodanig de spuigaten uitliep dat de leiding van het centrum de ban op rockconcerten voorlo pig wel niet zal opheffen. De promotor zal wel weer de schuld eenzijdig leggen bij een forse groep opgeschoten Surinaamse en Zuidmolukse jongeren, die op het concert waren afgekomen en zich inderdaad af en toe vervelend gedragen hebben. Daarmee praat de organisator zich niet schoon, want het Rai Congrescentrum is natuur lijk niet de meest perfecte plaats om een broeierige act als de Average White Band te laten concerteren en zeker niet na de niet mis verstane, maar kennelijk wel ge negeerde vingerwijzing die het concert van George Benson inhield. AMSTERDAM. De zakelijke leiding van het Rai Congrescentrum heeft na ongeregeldheden bij het concert van George Benson besloten om na 1 augustus aanstaande alle rockconcerten te weren, zodat op 30 juli als de Amerikaanse blueszan- geres Bonnie Raitt optreedt voor het laatst gebruik kan worden gemaakt van deze prettige concertzaal met zo’n 1400 plaatsen. De gevolgen zijn vrij desastreus te noemen. Alleen het concertgebouw (2200 plaatsen), Theater Carré (1700) en de Jaap Edenhal (4400 plaatsen) komen daarna nog in aanmerking voor rockconcerten als we even de kleinere zalen als Paradiso, de Melkweg en de Sonesta Koepelzaal buiten beschouwing laten. Gisteravond deden zich bij het Rai Congrescentrum opnieuw moeilijkheden voor tijdens en voor het concert dat de Schotse funkgroep Average White Band daar verzorgde. Malcuzynski, die geboren werd in War schau, studeerde in de Poolse hoofdstad en in Zwitserland bij Paderewski. Tijdens de Tweede Wereldoorlog speelde hij voor al in Amerika. Na de oorlog vestigde hij zich in het Zwitserse Montreux en maakte concertreizen door heel de wereld. Hij staat bekend als groot Chopinvertolker. Stanley Clarke: „Dit is een solo tournee” (Foto vlak, in alle pais en vree gezamenlijk hun steentje bijdroegen. Bij het genoemde viertal stonden de Ver enigde Staten voorop, maar een zeer grote inbreng werd ook geleverd door Italië, Spanje en Nederland. Met geld (waarbij het bedrag van een miljoen dollar wordt genoemd, ruim tweeëneenhalf miljoen gul den) een veel technische hulp heeft ons land een diepe indruk in Egypte nagelaten. Dat heeft geleid tot de schenking van een klein monument, de Taffah-tempel, die nog staat ingepakt op de binnenplaats van het Museum van Oudheden in Leiden. Deze tempel wordt met een glazen koepel overdekt en zal vervolgens worden open-’ gesteld voor het publiek. Het is een karwei dat nog wel enige tijd zal vergen. Momenteel werkt Nederland samen in het laatste project dat de wederopbouw Voorstaat van de monumenten die op het eiland Philae stonden: de prachtige Isis- tempel met de kolonnade daarvoor, de kiosk van Trojanus en de kiene tempel

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 13