Merckx Tour nooit mogen beginnen tour de France Dertig renners te laat binnen Didi Thurau sloeg fans van zich af tour-resultciten Thevenet: Defensieve houding ligt mij wel Recordbedrag in Forest Hills „Ik had aan deze «e 4 i< i au 17 WERDEN KRACHTEN MINDER MIJN DAT Juichkreten UEFA-JEUGD: 0-3 Aangereden „IK GING ER VANDOOR TOEN IK VOELDE Drie minuten 19 7 7 JULI WOENSDAG 2 0 SPORT IN (Van onze speciale verslaggever) DIJON NN 19eRIT 171,5 km KI L’ALPE D’HUEZ. Het was een ontketende Hennie Kuiper, die op de flanken van l’Alpe d’Huez een machtsgreep deed. Zeven kilometer voor de finish op de top van deze 1860 meter hoge col liet hij Bernard Thevenet en Joop Zoetemelk staan alsof het twee tweederangs figuren en niet respec tievelijk gele-truidrager en recente tijdritwinnaar waren. Lucien van Impe was daarna nog de enige tegenstander met wie Kuiper moest afrekenen. Hij ©ST-TRIVIER- deed het met hetzelfde verbluffende gemak als waarmee hij eerder zowel Thevenet als Zoetemelk had verslagen. De etappezege was daarmee een feit, maar de krachtsexplosie werd net niet gehonoreerd met het gele erehabijt van de Tour. In het algemeen klassement had Thevenet 49 seconden voorsprong op de Raleigh-coureur. Dat was voldoende om de Fransman op de troon te houden, want Kuiper kon ondanks zijn geweldige prestatie „slechts” 41 secon den winst behalen. De vreugde om het succes was er niet minder om. in (Van onze speciale verslaggever) (Van onze speciale verslaggever) Eddy Merckx Kuiper: „Ik moest aanvallen iSimandre Pont-de-Vaux Pont-de Veyle ""T als- Enkele honderden meters voor de finish is Joop Zoetemelk onderuit gegaan. Voor die val was Zoetemelk echter al kansloos. I sen riid- loet en. aom aak het de Thurau kon de Tourzege waar hij in zijn hart nog op hoopte, wel vergeten. De eeu wig lachende „dolle jonge hond” in de gele trui was in Alpe d’Huez veranderd in een boze vechtjas. Kort na de passage van de eindstreep beukte hij met een vuist in op supporters, die hem wilden aanraken of ALPE D’HUEZ. Voor Didi Thurau, tot en met Freiburg gele truidrager, werd de 18de Tourdag er een van een hele grote waarheid. Op de echte cols, toen er strijd werd geleverd door de klimmers, schoot hij (nog) te kort. Ruim twaalf mi nuten verloor de Duitser in de rit naar Alpe d’Huez. L’ALPE D’HUEZ. Vijfmaal was Eddy Merckx de glorieuze winnaar van de Tour de France. In zijn zesde Ronde van Frankrijk staat hij nu, met nog vijf etappes voor de boeg, als negende ge klasseerd. Zijn achterstand bedraagt zestien minuten en twaalf seconden. „Ik had nooit aan deze Tour mogen beginnen”, sprak hij leeg gereden aan de finish van de zwaarste Alpenetappe. „Je kunt de natuur niet dwingen. Het was fout van mij om te denken dat ik nog één keer ’s werelds grootste etappewedstrijd kon winnen”. Eddy Merckx (32) was in de rit van De supportersclub van Hennie Kuiper kwam gisteren nog niet in actie. „Maar reken er op dat we Hennié een thuiskomst zullen bezorgen die hem nog lang zal heu gen”, aldus voorzitter Bogers. „Ik ben er vast van overtuigd dat Hennie de komende dagen nog meer knallende prestaties zal gaan leveren. En zoals de zaken er momen teel voorstaan pakt hij nog de gele trui ook. Dat kunnen we dan allemaal meteen met één groot feest vieren”. spreken. „Ga weg, ga weg”, schreeuwde hij bruusk. Thurau was spinnijdig en wen ste ook niet gehuldigd te worden als de beste jonge renner in deze Tour. De witte trui hoefde hij niet meer. Totaal ontgoo cheld fietste hij met zijn laatste krachten naar het hotel. De toekomst kreeg harde klappen tijdens de zwaarste Alpenetappe. In de slotfase van de 18de etappe werd Lucien van Impe aangereden door een volgauto. De Belg, die op dat moment nog de leiding in handen had, werd licht ge wond. Hij moest wel op een reservefiets de strijd voortzetten. Van Impe: „Ik zou ook zonder die aanrij ding ingelopen zijn door Kuiper. Hennie bevond zich hooguit tweehonderd meter achter mij. Dat Thévenet mij nog zou hebben achterhaald als ik niet gevallen was, betwijfel ik echter”. Chamonix naar l’Alpe d’Huez een van de vele verslagenen. Zijn klassering (20ste op circa 14 minuten) was daarvan het bewijs. Ondanks dit verlies toonde Eddy Merckx zich een sportman van groot formaat. Peter Post, chef d’équipe van TI-Raleigh, zei het reeds voor het begin van de Alpenrit. „Merckx is een voor beeld van iedere coureur. Om op zijn leeftijd en na zoveel meegemaakt te heb ben, vooral in de laatste jaren, toch nog te starten, is formidabel. Dat getuigt van de juiste instelling. Het is tevens een bewijs van zijn plichtsgevoel. Hij zou immers vlak voor de start hebben kun nen zeggen: mij niet gezien. Het zou voor Fiat, de firma die zijn ploeg sponsort, een klap geweest zijn. Merckx startte wèl. Zo’n sportman, die in de wielersport mil joenen verdiende, moet je vandaag de dag gaan zoeken”. De reden van Merckx’ grote achter stand was overigens niet alleen een ge volg van de sleet, die meer dan ooit duidelijk is geworden. De oorzaak moest tevens worden gezocht in darmstoornis- sen, waarvan hij sedert maandagavond last heeft. „Om vier uur dinsdagmorgen kon ik het al niet meer in bed volhou den”, aldus Merckx. „De diarree haalde de laatste krachten uit mijn lichaam. Als ik geen doktershulp had ingeroepen, zou ik nooit de finish hebben bereikt. Ik wil echter per se in Parijs arriveren”. Het was, ook nu zijn tijdperk als keizer .van de wegrensport voorbij is, een groot kampioen die deze woorden sprak. Peter Dat hij in de laatste 20 km werd ont troond, was een teleurstelling die hij on mogelijk kon hebben ingecalculeerd toen hij op weg scheen te zijn de Tour voor de tweede maal te winnen. „Ik verloor niet alleen de etappe, maar tevens de Ronde”, sprak hij aan de eindstreep droef. „Tenzij Kuiper en Thevenet in de twee ritten die aan de tijdrace van vrijdag vooraf gaan, de tol betalen voor hun inspanningen, hoef ik geen illusie meer te hebben”. De strijd tussen de groten ontbrandde korte tijd later, tijdens de klauterpartij naar het dak van de 1924 meter hoge Col du Glandon. Op de smalle en in slechte staat verkerende wegen van" deze berg speelde Lucien van Impe alles of niets. Zijn sprong leek beslissend voor de Tour. De vlucht werd vooral van doorslagge vende betekenis geacht, omdat de marge tussen hem en de tot drie man gereduceer de achtervolgersgroep (Thevenet, Zoete melk en Kuiper) uitgroeide tot drie minuten. Het antwoord op deze werd niet gege ven, noch door Kuiper, noch door chef d’équipe Peter Post. Afwachten, luidde het L’ALPE D’HUEZ. Hennie Kuiper was zelfs na zijn indrukwekkende tocht naar l’Alpe d’Huez voor velen in de Tour karavaan een vraagteken. „Kan hij deze ronde winnen?”, vroegen honderden bui tenlandse journalisten zich af. „Of schiet hij straks, in de tijdrit over 50 km, toch te kort om Thevenet te onttronen?” parool. „Ik kwam naar de Tour om bij de eerste vijf te eindigen”, herhaalde Kuiper. Tijdens de koers hadden enkele juryle den overigens reeds meegedeeld aan het peloton dat er dit keer geen tolerantie zou zijn. „Met algemene stemmen besloot de jury dan ook tot het uit de koers nemen van de dertig man”, aldus de Tourdirec- teur. Met het verdwijnen van de „duiven uit de karavaan”, alsmede de opgave van de Italiaan Santoni, is het peloton tot 56 man gereduceerd. „Nu ik op de tweede plaats ben terecht gekomen met slechts acht seconden ach terstand, denk je natuurlijk meer dan te voren aan de gele trui. De Tour de France duurt nog vijf dagen, en het is beslist niet zo dat alleen nog maar de tijdrit vrijdag in Dijon telt. Je weet het nooit. Niet alleen ik ben immers nog kanshebber. Wat dacht je van de mannen die in de laatste bergétap- pe geklopt zijn? Het zou tussen l’Alpe d’Huez en Dijon nog wel eens kunnen knallen”. L’ALPE D’HUEZ. Roy Schuiten, Piet van Katwijk en Aad van de Hoek bereik ten nog wel de eindstreep van de zeven tiende etappe, maar na l’Alpe d’Huez be hoorden zij niet meer tot de Tourkara vaan. De drie Nederlandse coureurs wer den geveld door de tijdslimiet. Jan Janssen zei: „Kuiper staat er uitste kend op. Hij zit in een fauteuil. Acht secon den is geen grote achterstand. Hennie heeft het voordeel van de verrassing." I i i iot s- I. It- ir- >P oed I in den an- het 21.7.1977 NEW YORK (SID). De internationale tenniskampioenschappen van de Verenig de Staten, die van 31 augustus tot 11 september in Forest Hills worden ge speeld, hebben een record prijzenpot van 462.420 dollar (ongeveer 1,16 miljoen gulden). Zowel de winnaar van het heren- als van het damesenkelspel ontvangt 33.000 dollar (82.500 gulden). De Amerikaan Harold Solomon heeft het herenenkelspel van het internationale tennistoernooi van Cincinnati op zijn naam gebracht. In de eindstrijd versloeg hij de Brit Mark Cox met 6-2 6-3. In het gehele toernooi heeft de Amerikaan geen set verloren. Nederland heeft gisteren in Kiel een wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de Galeabeker tegen Frank rijk met 0-3 verloren. Alleen in het dubbel spel wisten Van Boeckel en Albert een set te veroveren. Saint Marcel Dij 9. k- te Gele-truidrager Bernard Thevenet daar entegen huldigde het standpunt dat je in de slotfase van de Tour beter een positie kunt consolideren dan verbeteren. The venet: „Liever deze acht seconden voor sprong dan bijvoorbeeld vijftien seconden verlies. Een verdedigende houding ligt mij op dit moment beter”. Puntenklassement: 1 Esclassan (Fra-Peugeot) 212 punten, 2. Rik van Linden (Bel-Bianchi) 192, 3. Klaus-Peter Thaler (Wdl) Teka 143, 4. Didi Thurau (Wdl-Raleigh) 124, 5. Patrick Sercu (Bel- Fiat) 122, 6. Raymond ViUemiane (Fra-Gitarie) 98, 14. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) 52. Bergklassement: 1. Van Impe 219, 2. Kuiper 165, 3. Torres 130,4. Zoetemelk 95,5. Galdos 49,6. Delisle 42. Rik van Looy, de oud-wereldkampioen die de Tour als chauffeur van een Belgi sche journalisten-equipe volgt, was de eer ste om zijn landgenoten op de winstmoge lijkheden van Kuiper te wijzen. „Het is een goeie coureur”, aldus Van Looy, „boven dien, je weet het nooit met Kuiper”. AABENRAA. Het Nederlandse UEFA-elftal heeft gisteren de eerste wed strijd in het vierlandentoernooi, dat in Denemarken wordt gehouden, met 0-3 van Noorwegen verloren. feit dat een onvoorzichtige toeschouwer hem tijdens zijn calvarietocht omver had gelopen, repte hij nauwelijks. Ook zonder dat extra tijdverlies zou zijn nederlaag desastreus zijn geweest. Dat Lucien van Impe na de tocht over de Alpencols even min nog veel kansen op de Touroverwin- ning had overgehouden, was een schrale troost voor Zoetemelk. Aan de vooravond van de koninginnerit had hij immers nog in alle toonaarden gezegd: „De etappe van Chamonix naar l’Alpe d’Huez moet mijn dag worden. Het is nu of nooit”. Kuiper op acht seconden van Thevenet; Lucien van Impe op bijna twee minuten (1.58, om precies te zijn). Galdos op 4.14, Zoetemelk op 5.12 en Thurau (als zesde geklasseerd) op twaalf minuten en twee seconden. Chamonixl’Alpe d’Huez was inder daad een koninginnerit; ze was voor meni ge Tour-favoriet ook een bittere ervaring. Op de Col de la Madeleine, 1993 meter hoog, kwamen Thevenet en de andere ve detten nog wiel aan wiel voorbij. Dat een groepje van vier, met onder anderen Henk Lubberding en de drager van de groene Post trof dan ook de roos toen hij Merckx ten voorbeeld stelde. Miljonairs die het lichaam pijnigen in de meest moordende Alpenetappe van de Tour de France en die ook de strijd voortzetten als ze moe ten braken, zijn inderdaad schaars. Om niet tezeggen een uitzondering. De directeur-generaal van de door brand ge troffen firma IJsboerke, Gustaaf Janssens, heeft gisteren verklaard dat de profwielerploeg IJs- boerke-Colnago normaal in 1977 en 1978 zal blijven voortbestaan. Sparta heeft gisteren in Bochum in een voet balwedstrijd tegen VFL Bochum met 1-1 gelijk gespeeld. MW won in Maastricht met 4-0 van de amateur-eersteklasser Heer. De arbitragecommissie van de Duitse voetbal bond zal een einde moeten maken aan het finan ciële touwtrekken om oud-FC Twentedoelman Volkmar Cross. Tennis Borussia uit Berlijn, Gross' oude club, vraagt 820.000 mark en Schal- ke'04, de club waarvoor hij zal uitkomen, wil slechts tot 550.000 mark gaan. Tennis Borussia nam de 29-jarige Gross vorig jaar van FC Twen te over voor een bedrag ban 230.000 mark. Tijdens het internationale concours hippique op Wembley in Londen heeft Europees kampi oen Johan Heins met het paard Seven Valleys het tweede springconcours gewonnen. Hij bleef in de barrage met dertien combinaties foutloos in 31.7 seconden. Zij waren overigens niet de enigen. In deze etappe werden liefst dertig man we gens het overschrijden van de tijdslimiet uit de koers genomen. Een aantal dat zel den zo groot is geweest. Alle dertig cou reurs bereikten de finish van de rit Cha- monix-l’Alpe d’Huez met een achterstand van welgeteld een uur en twintig seconden. De veronderstelling dat Tourorganisatie en jury zo’n groot peloton, zelfs in de laatste week, niet uit koers zou nemen, was derhalve ijdel gebleken. Gezien de mogelijkheid dat de Tour-directie vanmorgen vroeg alsnog zou besluiten de dertig uitgesloten renners van start te laten gaan zijn deze coureurs nog in alle klassementen opge nomen. Algemeen ploegenklassement: 1. Mercier 293 uur, 42 min. en 20 sec., 2. Kas op 1.31,3. Peugeot op 14.40, 4. Raleigh op 19.45, 5. Teka op 51.27, 6. Lejeune op 1.00.02, 9. Frisol op 2.30.00. Ploegenklassement: 1. Peugeot (Thévenet, Laurent, Ovion) 18 uur, 22 min. en 13 sec., 2. Kas op 2.28, 3. Mercier op 3.30, 4. Teka op 11.13, 5. Raleigh (Kuiper, Pronk, Thurau) op 23.39, 6. Lejeune op 24.39, 9. Frisol (Ocana, Wellens, Loysch) op 48.40. JS5S1 i SURMOIGNONS Algemeen klassement: 1. Thévenet (Fra-Peu- geot) 97 uur, 35 min. en 51 sec., 2. Kuiper (Ned- Raleigh) op 8 sec., 3. Van Impe (Bel-Lejeune) op 1.58, 4. Galdos (Spa-Kas) op 4.14, 5. Zoetemelk (Ned-Mercier) op 5.12, 6. Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.02, 7. Laurent (Fra-Peugeot) op 14.51, 9. Merckx (Bel-Fiat) op 16.12, 10. Martin (Fra-Mer- cier) op 21.57,11. Mesiet (Fra-Gitane) op 24.36,12. Pronk (Ned-Raleigh) op 24.39, 13. Agostinho (Por-Teka) op 34.19, 17. Janssens (Bel-Fiat) op 41.12, 18. Torres (Spa-Teka) op 41.34, 19. Marti nez Heredia (Spa-Kas) en 42.23, 20. Ocana (Spa- Frisol) op 42.53,27. Lubberding (Ned-Raleigh) op 53.54, 30. Wellens (Bel-Frisol) op 58.40, 37. Knete- mann (Ned-Raleigh) op 1.10.53, 56. De Cauwer (Bel-Raleigh) op 11.55.01, 58. Bal (Ned-Fiat) op 1.57.58, 62. Karstens (Ned-Raleigh) op 1.59.38, 63. Loysch (Bel-Frisol) op 2.04.42, 67. Nickson (Eng-Raleigh) op 2.17.07, 68. Wesemael (Bel- Frisol) op 2.18.02, 69. Schuiten (Ned-Lejeune) op 2.20.55, 71. Rosiers (Bel-Frisol) op 2.21.33, 83. Van Katwijk (Ned-Raleigh) op 2,43.23, 84. Van den Hoek (Ned-Raleigh) op 2.45.53. Slachtoffers van de tijdslimiet (die 15 procent en derhalve 54 minuten be droeg) waren: Piet van Katwijk, Aad v.d. Hoek en de Brit Nickson (allen TI-Ra- leigh), Rik van Linden, Castelletti, Parsa- ni, Rossi, In ’t Ven (Bianchi), Andiano (Kas), Schuiten, Dillen, Bracke, Gutierez (Lejeune), Melero, Thale, Alfonsel (Teka), Delepine, Talbourdet, Beon (Peugeot), Rouxel (Miko), Quilfen, Chassang, Bossis, Moneyron, Teirlinck (Gitane), Wesemael, Rosiers (Frisol-Gazelle), Molineris, Del- croix en Sercu (allen Fiat). De zwaarste etappe kreeg door de over winning van Hennie Kuiper een ontkno ping, waarvan de Tour-organisatoren al leen maar hadden kunnen dromen. In de slotfase van de rit, waarin de karavaan over drie Alpenreuzen van de eerste cate gorie werd gedreven, groeide de strijd namelijk naar een climax. Opeens slonk de voorsprong van solist Van Impe als sneeuw voor de zon, en opeens was er een Nederlander die met zoveel dadendrang naar de eindstreep klom. „Het was precies eender als vijf jaar geleden toen ik in München Olympisch kampioen werd”, zei Kuiper. „Ook toen sprong ik uit een groepje weg op een moment dat ik voelde dat mijn krachten minder werden. In de wielen van mijn tegenstanders blijven en hopen dat het na korte tijd beter zou gaan, had een verkeer - - de afloop gekregen, dat wist ik uit onder vinding”. „Ik koos daarom voor aanval. Vanaf het moment dat ik Thevenet en Zoetemelk achter mij had gelaten, voelde ik geen vermoeidheid meer. Ik hoorde veel juich kreten van Nederlandse toeschouwers en ik zag mijn naam veelvuldig op de weg gekalkt. Ik wist dat ik Van Impe zou inlopen”. De zegetocht van Hennie Kuiper leidde overigens de nederlaag van Joop Zoete melk in. „Ik had mijn dag niet”, waren de eerste woorden die de glorieuze winnaar van zondag sprak. „Al toen Lucien van Impe in de beklimming van de Col du Glandon demarreerde, wist ik dat ik het moeilijk zou krijgen. Ik kon hem niet vol gen. Toen Kuiper halverwege de klim van l’Alpe d’Huez wegsprong, stond het voor mij vast. Ik was reddeloos verloren”. Meer nog dan woorden konden uitdruk ken, sprak de keiharde taal van de chrono meters: Vier minuten en veertig seconden na zijn landgenoot bereikte Zoetemelk uit geput en ontgoocheld de finish. Van het ZEVENTIENDE ETAPPE (Chamonix-le Fay- et Alpe d’Huez over 187,5 km). 1. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) 6 uur en 20 sec., 2. Bernard Thévenet (Fra-Peugeot) op 41 sec., 3. Lucien van Impe (Bel-Lejeune) op 2.25, 4. Francisco Galdos (Spa-Kas) op 2.59, 5. Joop Zoetemelk (Ned-Mercier) op 4.40, 6. Raymond Martin (Fra-Mercier) op 8.15, 7. Sebastian Pozo (Spa-Kas) op 8.39, 8. Joaquim Agostinho (Por- Teka) op 8.44, 9. Michel Laurent (Fra-Peugeot) op 9.29,10. Pedro Torres (Spa-Teka) op 10.49,11. Régis Ovion (Fra-Peugeot) op 11.03, 12. Enrique Martinez Heredia (Spa-Kas) op 11.03,13. Christi an Seznec (Fra-Mercier) op 11.48, 14. Raymond Delisle (Fra-Mercier) op 11.50, 15. Alain Mesiet (Fra-Gitane) op 12.17, 16. Bert Pronk (Ned-Ra leigh) op 12.20,17. Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.32, 18. Fernando Mendes (Spa-Teka) op 12.39, 19. José-Enrique Cima (Spa-Kas) op 12.42, 20. Eddy Merckx (Bel-Fiat) op 13.51, 22. Luis Ocana (Spa-Frisol) op 14.37, 25. Henk Lubber ding (Ned-Raleigh) op 16.43, 30. Gerrie Knete- mann (Ned-Raleigh) op 20.28, 39. Paul Wellens (Bel-Frisol) op 22.55, 41. José de Cauwer (Bel- Raleigh) op 24.34, 43. Gerben Karstens (Ned- Raleigh) op 25.41, 54. Roger Loysch (Bel-Frisol) op 32.21, 56. Cees Bal (Ned-Fiat) op 34.33,60. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) op 1.00.20, 61. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh) z.t, 68 Bill Nickson (Eng- Raleigh) z.t, 70. Wilfried Wesemael (Bel-Frisol) z.t., 71. Roger Rosiers (Bel-Frisol), 85. Aad van den Hoek (Ned-Raleigh) z.t. Nederland, dat individueel aardige staaltjes liet zien, was niet opgewassen tegen een fysiek sterker Noors team, dat bovendien een beter ploegverband bezat. Alle doelpunten werden in de eerste helft gescoord. trui, Jacq. Esclassan, daar (na 93 km) bijna drie minuten voorsprong telde, was van ondergeschikt belang. Evenals het feit dat Cees Bal kort tevoren nog tot dit leiders- groepje had behoord. Corcelles F, lés Cileaux Seurrexi Sermesse Hennie Kuiper, winnaar van de étappe naar Alpe d’Huez.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17