1 Mathilde Vink voldeed aan limiet EK Softbalsters namen nieuw veld in gebruik met klinkende zege DSS SPEELDE MET SELECTIE Opnieuw remise Zesde zege van Huub de Vries Matige generale honkbalploeg Henny van Lent won in Wierden I "S F HIR Bk 1 WAGENINGSE SMAAKMAAKSTER VAN NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Record Ontzettend blij" 19 SPORT 19 7 7 JULI 2 0 WOENSDAG 18 I. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Aan de „martelgang” van de veelvoudige landskam pioen Nelissen DSS langs de Haarlemse sportvelden is dinsdagavond een definitief einde gekomen. Als laatste in de rij van de hoofdklassers beschikt de ploeg, die met Terrasvogels de ranglijst aanvoert, nu ook over een accommodatie,die iedere toets der kritiek met glans kan doorstaan. Tevreden is men echter nog niet geheel in het DSS-kamp. Onder aanvoering van voorzitter Ted van der Laan onderzoekt men nu al weer de mogelijkheden die moeten leiden tot het verkrijgen van een wedstrij dver lichting. Iff - - H .*'\- y I ui Annelies Maas doorbrak barriere Annelies Maas in actie op de 400 meter wisselslag, die zij aflegde in de recordtijd van 4.58.84 a 5 Belangrijke match cricketteam 1 Chris van Schouwenburg I f I I ’af 23 3n 27 Na met één van de streekrenners en zijn stadgenoot Ab Harren te zijn ontsnapt, ging Huub de Vries er in de laatste ronde alleen vandoor, zonder nog te worden be dreigd. Met een paar honderd meter voorsprong ging hij als een sterk winnaar door de finish. Ab Harren werd derde. Eerder in het seizoen zegevierde De Vries in Nibbix- woud, Hoorn, Breukelen, Wierden en Har derwijk. Na in de series van dit nummer in de ochtenduren haar eigen Nederlandse re cord, dat zij vorig jaar in Maagdenburg zwom, met anderhalve seconde te hebben aangescherpt tot 5.01,82, slaagde de Rijn zwemster er tijdens de avondséance in het overdekte Amersfoortse bad in om het Nederlands record te brengen op 4.58,84. Een prestatie, die internationaal gezien respect afdwingt en waarmee Aneelies Maas voor de Europese kampioenschap pen een vierde plaats bezet achter de Oost- duitse wereldkampioene Ulrika Tauber en haar landgenote Sabine Kahle en achter de Russische kampioene Olga Klewakina. Annelies Maas sprong een gat in de lucht toen haar Amersfoortse tijd offici eel werd. „Ik had er niet op durven ho pen”, sprak de Wageningse nog nahijgend van haar zware inspanningen, „maar ik ben er wel ontzettend blij mee”. Dat mocht Annelies zijn, want tenslotte had zij er alleen voor gezwommen, had zij haar eigen race kunnen zwemmen en was ze in haar poging op geen enkele wijze gestoord door de zeven overige finalistes. Met tussentijden van 1.07,50 op de vlinder- Mede door de afwezigheid van Betty Veen- stra, Marijke Sytsma en de geblesseerde Terrasvogels-speelsters Ludy van Mourik en Gerda Treuren had Houtkamp een be roep gedaan op enkele speelsters uit Jong Oranje van wie moet worden aangenomen dat zij over enkele jaren de plaats kunnen innemen van de huidige topspeelsters. Als slag, 1.15,12 op de rugslag, 1.29,82 op de schoolslag en 1.04,40 op de vrije slag bracht zij haar eindtijd op 4.58,84. Nog altijd ruim 12 seconden onder de tijd, die Ulrike Tauber op de klokken bracht tij dens de Oostduitse kampioenschappen, twee weken geleden. Maar Annelies voldeed ruimschoots aan de limiet, die door de zwemcommissie van de KNZB is vastgesteld voor deelname aan de Europese kampioenschappen in Zweden. En dat betekende dan voor de vierde maal, waardoor zij zelf een klein beetje in de problemen is gekomen. „Ik wil zelf graag de 200 en 400 meter vrije slag zwemmen en de 100 meter vlinderslag, maar daarnaast voel ik ook een zekere binding met de kortste vrije slag, de sprint, die tot de verbeelding van het publiek Dat DSS het nieuwe softbalveld met veel bravoure in gebruik heeft genomen, moest de selectie - uitkomend onder de naam Rest van Nederland - van Houtkamp en Dekker ervaren. Natuurlijk mocht Hout kamp terecht aanvoeren niet te kunnen beschikken over de DSS-speelsters. Toch had van zijn formatie meer mogen worden verwacht dan de kansloze 10-0 nederlaag. Houtkamp op het vertoonde spel van dins dagavond zou moeten afgaan, ziet de toe komst er somber uit. Slechts Gerda Laan kon van de aankomende speelsters een voldoende halen. Van de overige speel sters viel vooral derde honkvrouw Sybille Geelen van het Utrechtse UW volledig door de mand. Met name in de vierde inning liet zij het afweten en kreeg werp ster Freddy van Offeren geen enkele steun. Behalve de vijf veldfouten moest de selectie in deze beslissende slagbeurt ook nog een zestal honkslagen incasseren van de deze avond sterke DSS-slagploeg. En daar schuilt dan een probleem wan neer de Wageningse (vandaag) op dit num mer aan de limiet voor de Europese kam pioenschappen zal voldoen. De vrije slag wordt namelijk straks in Zweden op de zelfde dag gezwommen als de 400 meter wisselslag persoonlijk, waarvoor zij giste ren een uitstekende tijd op de chronome ters bracht. Haar moeder en trainster Truus Maas verklaarde later: „Annelies zal een keuze moeten maken. Of de sprint of de 400 meter wissel. Persoonlijk zou ik Dankzij de ongrijpbare klappen van Mar jan van Schie, Elly Zweers, Arda Tennis sen, Annemiek Mul en winnende werpster Ineke Mulder werd de 2-0 voorsprong toen uitgebreid tot de 10-0 eindstand. Verant woordelijk voor de openingsruns waren Helma Kuyper en Ans Kroon, die starting pitcher Christian Oudendijk al in de eerste inning tot capitulatie dwongen. De overige geselecteerden waren op het gevarieerde werpen volstrekt kansloos en slechts sporadisch behoefde Ineke Mulder de steun van haar verreveldsters in te roepen. Dat de Nederlandse werpsters na de Amerika-trip duidelijk aan kracht hebben gewonnen, onderstreepte ook Marian van Ginhoven in de slotinnings. Op haar wor- pen kreeg de formatie van Hans Janssen eveneens geen vat. De DSS-zege was er echter niet minder triomfantelijker door. den genoemd, nadat ook de heren op de eerste drie dagen van dit Nederlands zwemfeest eigenlijk maar weinig overtui ging hebben getoond. Met een nieuw Nederlands record voor de Schiedammer René van der Kuil op de 100 meter vrije slag in de tijd van 53,46 werd weliswaar niet voldaan aan de vast gestelde limiet, maar Van der Kuil kwam daarmee toch in ieder geval in de buurt. Zeker wanneer men bedenkt dat op de halve seconde de limiet voor de 4 x 100 meter estafetteploeg werd gemist. Wan neer men de tijden van Eefting, Van der Kuil, Boonstra en Elzerman bij elkaar optelt. De wedstrijd ’s middags was nog van een redelijk gehalte. Het werd 2-2, waarbij Ade Fijth op de heuvel een goede wed strijd speelde. Na vier innings werd hij vervangen door Neuteboom. In de avond- wedstrijd (2-0 voor Nederland) gebruikte Myers twee andere pitchers: Van Heijnin- gen en Volkerijk. GENEVE (ANP). De zevende partij in de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tussen de Rus Boris Spasski en de Hongaar Lajos Portisch is gisteren in Genève na achttien zetten in remise geëindigd. De stand is nu 3,5-3,5. Mathilde Vink (Van onze sportredactie) HAARLEM. Ernie Myers, de coach van de nationale honkbalploeg, zal niet veel wijzer zijn geworden van de twee oefenwedstrijden, die zijn ploeg gisteren in het Pim Mulierstadion tegen The Cali fornia Stags speelde. 'S3 50 58 (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De jonge Zwanenburger Henny van Lent bracht het in de ronde van Wierden tot zijn vijfde overwinning van dit seizoen bij de junioren. In de eindsprint bleek hij de snelste van een zes man sterke kopgroep. In de strijd van de amateurs in Wierden was plaatselijk favoriet Jos Lammertink de snelste. De Hoofddorper Jimmy Kruu- nenberg kwam als vijfde over de eind streep. De ronde van Waarland voor amateurs leverde een zege op voor Gerry Slot uit Alkmaar. Tweede was René Kos uit Oud- Karspel en derde de Alkmaarder Ruud Haller (lid van Kennemerland). De Hillegommer Rhett van Trigt greep in de ronde van Roden de derde prijs bij de amateurs. (Van onze wielermedewerker) HAARLEM. De jonge Haarlemse wielrenner Huub de Vries, is in de ronde van Schijndel tot zijn zesde zege van dit seizoen gekomen bij de nieuwelingen. spreekt. Winnen kan ik die afstand niet, omdat het tenslotte de afstand van Enith Brigitha is, maar tweede zal ik er zeker op worden. Daar wil ik voor knokken”, zo sprak Annelies Maas. Het enige imponerende moment van The Stags in beide wedstrijden viel te noteren in de eerste slagbeurt ’s middags. Scott sloeg een knappe homerun, waarop ook Pribbel binnenkwam. Daarna hebben de Amerikanen nauwelijks nog iets laten zien. De concentratie lijkt duidelijk ver slapt door het lange verblijf in West-Euro- pa. Nederland bereikte het gelijke spel via een score van Richardson en een homerun van Fijth. Nederland: 0-l-0-l-0-0-0=2 Cal. Stags: 2-0-0-0-0-0-0=2 Werpcijfers Nederland: Fijth (4) 3-1-3, Neute boom (3) 0-3-2. Eén veldfout. California Stags: Catlin (5) 5-2-7, O’Con (2) 3-1-1. Geen veldfouten. De vierde dag van de Nederlandse zwemkampioenschappen had nog twee verrassingen in petto. Op de 200 meter vlinderslag verzekerden Jolanda Aggen- bach en Mathilde Vink zich van deelname aan de Europese titelstrijd door aan de limiet te voldoen. De heren lieten zich eindelijk eens van de goede kant zien met 400-metertijden beneden de 55 seconden. Dat laatste mocht zeker verheugend wor- (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Annelies Maas mag gerust de smaakmaakster van de Neder landse zwemélite op de lange-afstand- nummers worden genoemd. Na zich al eerder voor drie nummers van de Europe se kampioenschappen in Zweden te heb ben geplaatst, zorgde zij op de vierde dag van de nationale zwemkampioenschap pen voor een uitschieter die het internati onaal niveau in Zweden zeker zal halen. Met haar 17 jaar is Annelies namelijk het eerste Nederlandse zwemsterretje dat op de 400 meter wisselslag persoonlijk bene den de „magische” grens van vijf minuten is gebleven. Een prestatie op zich, omdat de Wageningse vrije-slagzwemster zich daarmee in een gunstige uitgangspositie voor de Europese kampioenschappen heeft gemanoeuvreerd. als twaalfde man meegaat. Van VOC werden gekozen wicket-keeper René Schoonheim, batsman Jaap Ouwer- kerk en de bowlers Bert en Rob van Weelde. Van UD spelen allrounder Ste fan Lubbers, batsman Dick Bekedam en bowler Eduard Abendanon. De all rounders Peter van Wel en Rob Déro- gée van HBS en slowbowler Dick Kra mer van Quick (Hg) zijn eveneens van de partij. Van het huidige Deense cric ket is weinig bekend. Chris van Schou wenburg: „Over het resultaat van de wedstrijd is geen zinnig woord te zeg gen”. De Denen bereidden zich de afge lopen dagen in Duitsland te gen B.A.O.R. en R.A.F. op het treffen voor. Het wordt de tiende ontmoeting tussen beide landen. In 1955, 1956, en 1975 eindigde de wedstrijd in een draw. Nederland won in 1959, 1960,1963, 1964 en 1969. In 1972 in Kopenhagen won Denemarken met 10 wickets. Chris van Schouwenburg was daar als speler bij. Hij hoopt als aanvoerder revanche te kunnen nemen en voor het eerst sinds 1969 (Nederland won toen met innings in Schiedam) de Denen weer eens te verslaan. Tegen de foutloos spelende DSS-ploeg kreeg de selectie geen enkele kans. De zeer sterk werpende Ineke Mulder stond slechts drie speelsters op de honken toe. In scoringspositie kwamen Els Spee, Christi an Oudendijk en Gerda Laan echter niet. sb. wo douche r ƒ21! amerfla lieuwstr il. Zan 16635 II wonei HUISJI te klein >ie zon Bov. 2 gr. ove lette str t bij een buurt flat. On •.o.nr. G AMERSFOORT. Een zilveren me daille en het vliegticket voor de Europese zwemkampioenschappen over anderhal ve maand in Zweden vormden gistermid dag op de vierde dag van de Nederlandse zwemkampioenschappen de beloning voor de 18-jarige Haarlemse Mathilde Vink. De vlinderslag-specialiste van de zwemvereniging DWT, die het drie seizoe nen geleden in Overveen bij NV A voor gezien hield, voldeed op de 200 meter vlinderslag met een tijd van 2.21,43 aan de door de KNZB voor Zweden vastgestelde limiet van 2.21.5. speeld, maar een tweede oefenwed strijd tegen hen j.l. zaterdag liep op een farce uit door de afwezigheid van spe lers aan beide zijden. Daarnaast is het competitie-verloop door de regen zeer onregelmatig geweest, wat bepaald niet bevorderlijk is voor het in vorm blijven van de spelers. Bij die spelers is zonder twijfel Anton Bakker weer eens de gro te afwezige. Nauwelijks terug in de nationale selectie en voorbestemd om opnieuw aanvoerder van het Neder lands elftal te worden, kreeg Bakker weer ruzie met de bond en zijn eigen verenigingsbestuur. Aanleiding was deze keer een naar Bakker’s mening foutieve arbitrale beslissing in de wed strijd van VOC tegen Quick (Hg> enige weken geleden. Bakker wond zich hier over dermate op dat hij bij het naar voren brengen van zijn mening alle fatsoensnormen vergat en door club en bond werd geschorst. Stellig een groot verlies voor het Nederlands elftal. De captaincy berust nu bij Rood en Witter Chris van Schouwenburg. Hij is de enige uitverkoren Rood en Wit-speler, terwijl van HCC slechts Peter Entrop ’s Avonds was het een saaie bedoening. Alleen Nicols-coach John Barrett kon enig enthousiasme opbrengen. De twee Neder landse punten vielen pas in de laatste slagbeurt. Jim Sieval sloeg, met Frank van der Rest „aan boord”, een homerun. Nederland: 0-0-0-0-0-0-2“2 Cal. Stags: 0-0-0-0-0-0-0—0 Werpcijfers Nederland: Van Heijningen 3-0-0, Volkerijk 3-1-2. Eén veldfout. California Stags: Birkenbeuel 7-0-8. Geen veld fouten. Bondscoach Sitters stelde na afloop ver heugd vast dat de herenzwemmers er voor het eerst iets aan hadc’ »n gedaan. „Ik heb vanmiddag met de jc.igens een gesprek gehad om hen ervan te overtuigen dat er mogelijkheden waren om de estafetteli- miet te behalen. De vraag is nu hoe zwaar we dit moeten meerekenen en wat belang- rijker is, de net niet gehaalde limiet of een seizoen waarin het herenzwemmen nog verder achteruit duikelt, wanneer men een internationaal toernooi als het Europees kampioenschap zou missen”, zo stelde Sit ters vast. Eigenlijk had Sitters daar gelijk, want op de 4 x 100 meter vrije slag zou de ploeg met Eefting, Elzerman, Boonstra en Van der Kuil zeker hebben voldaan aan de daarvoor vastgestelde limiet, ook al omdat er nog altijd bij het overnemen tijdvoor- deel kan worden geboekt. „We mogen onze kansen bij voorbaat op de wisselslag esta fetteploeg ook niet uitsluiten”, zo meende Sitters die het vertrouwen in de komende dagen hoopt te vinden in de prestaties van Fred Eefting op de 200 meter wisselslag en de 200 meter rugslag. De laatste twee da gen van de nationale kampioenschappen zullen moeten aantonen of Sitters’ ver- wachtingen ten aanzien van een heren- ploeg bewaarheid zullen worden. PIET TEELING voor het laatste kiezen, omdat daar in Zweden haar medaillekansen aanzienlijk groter zijn. Op de vrije slag zijn die er niet met twee Oostduitsers en Enith Brigitha als grootste kanshebbers voor de medail les. Daarom geloof ik dat Annelies uitein delijk wel voor de 400 meter wisselslag zal kiezen”. (Van onze cricketmedewerker) HAARLEM. Morgen vertrekt vanaf het vliegveld Zestienhoven in Rotterdam het Nederlands cricketelf- tal met begeleiders met twee achtper- soons vliegtuigjes naar Esbjerg voor het spelen van wat wel de „Testmatch van het Continent” wordt genoemd. Vrijdag, zaterdag en zondag wordt in een driedaagse wedstrijd beslist welk land zich de sterkste cricketnatie bui ten de Engelstalige wereld mag noemen. Zeker geen ontmoeting waar de gehe le cricketwereld reikhalzend naar uit kijkt, maar voor het Nederlands elftal zeker de belangrijkste ontmoeting van dit seizoen. Hierna volgen nog een wed strijd tegen de Free Foresters in augus tus en misschien een of twee eendaagse wedstrijden tegen de Australiërs, maar daarover bestaat nog weinig zekerheid. Intussen is de voorbereiding op de strijd tegen de Denen verre van opti maal en ideaal te noemen geweest. Er werd drie weken geleden een nuttige oefenwedstrijd tegen de in ons land verblijvende buitenlandse coaches ge- „Dit had ik niet verwacht”, zei de 18- jarige zwemster, die onlangs nog het diplo ma haalde aan het gymnasium en na Zwe den in Den Haag een opleiding kinderver- zorgster gaat volgen. Het was ook voor Bert Sitters een verrassing, dat zij uitein delijk een tweede plaats achter Yolanda Aggenbach veroverde, te meer omdat Ma thilde Vink tijdens de Speedo World Meet aan het begin van dit jaar niet verder was gekomen dan een achtste plaats in de finale. In een tijdbestek van amper zes maan den is Mathilde Vink erin geslaagd mede door serieus te trainen, om op de 200 meter vlinderslag een tijdwinst van acht secon den te boeken. Gisterochtend in de series van de nationale kampioenschappen kwam ze tot 2.21,92 waarmee ze viertiende seconde boven de limiet bleef, maar in de uiteindelijke „all-in-finale” knabbelde zij daar nog eens vijftiende seconde van af. „Ik ben iets harder gegaan”, zo stelde Mathilde Vink opgelucht vast. „En omdat Diane Edelijn de eerste honderd meter het deelnemersveld aantrok, kon ik daar lek ker achter aan gaan. Yolanda Aggenbach zorgde toen voor de laatste tweehonderd meter, waardoor ik uiteindelijk op deze tijd zou uitkomen”, aldus Mathilde Vink, die met de limiet niet alleen zichzelf tevre den stelde, maar ook haar trainer Ted Jorritsma. Helda Verdam van Njord werd Neder lands kampioene op de 100 m vrije slag voor meisjes, geboren in 1965, in een zeer sterke tijd: 1.03.74. Ingrid Luyting van HPC zwom de 200 m vlinderslag ook zeer sterk. Bij de meisjes uit 1963 kwamen zij tot 2.33.42, waarmee zij concurrentes die op papier sneller waren, vóór bleef. Her man van Liemde (HPC) bracht het niet verder dan een zesde plaats in de 100 m vrije slagfinale. Hij zwom 55.20, waarmee hij zijn aspiraties voor de Europese kampi oenschappen als lid van de 4 x 100 m vrije- slag-ploeg wel kon vergeten. HPC bracht met de 4 x 100 meter wisselslag estafette ploeg wederom een zeer sterke ploeg in het water. Deze keer echter lukte de greep naar het eremetaal niet. Slechts een vijfde plaats viel de Heemsteede ploeg ten deel met een tijd van 4.18.88. De dames van DWT hadden duidelijk moed geput uit het fenomenale zwemmen van clubgenote Ma thilde Vink eerder op de 200 m vlinderslag. Marion van Capelle, Desirée Eliëns, Carry Muylaert en Mathilde Vink zwommen op de 4 x 200 m vrije slag dames 20 seconden I sneller dan ooit en verbeterden het kring- record van Noord-Holland met een tijd van 9.16.34. Overige uitslagen: 100 meter vrije slag meisjes j 1963: Kim Arens (HPC): 1.13.69. Alinda Breeu- 1 wer (DWR) 1.12.15. Marja Engel (HPC) 1.10.48. 100 m schoolslag jongens 1965: Guy de Kort (HPC): 1.32.90. Ronald Schram (KZC) 1.31.11. 400 m wisselslag meisjes 1963; Monique Wildschut (Njord) 5.31.58. Ingrid Luyting (HPC) 5.34.70. 400 m wisselslag meisjes 1962: Monique Bou- wens (Njord) 5.41.83. 200 meter schoolslag he ren: Ernst Bekkering (HOC) 2.49.15. 200 meter vlinderslag meisjes 1963: Marjoleon Pfaff (Njord) 2.40.32. 200 m. vlinderslag meisjes 1963: Monique Wildschut (Njord) 2.48.42. 100 m. Vrije slag jongens 19640 Jim Houwaart (HOC) 1.02.59. 100 m vrije slag jongens 1963: Jürgen Kleinhout (DWT) 1.04.34. Remco Frijling (HPC): 1.02.19. 100 m vrije slag jongens 1962: Edwin Kooyman (HOC) 58.25. 100 m vrije slag jongens 1961: Ab Methorst (HOC) 59.75. 100 m vrije slag heren: Léon Steenbrink (HPC) 59.13. Herman van Liemden 55.40, series en 55.20 finale. Estafette 4 x 200 m vrije slag dames: Njord: 9.17.72 en HPC: 9.18.03. --- Onder het toeziend oog van Ineke Mulder (rechts) en Loes Bueting (links) opende „terremmeester" Bob Lutger dinsdagavond met de eerste worp het officiële softbalveld van DSS aan de Kleverlaan. In het treffen tegen de rest van Nederland, dat de landskampioenen met 10-0 wonnen scoort Ans Kroon de tweede run. Catcher Nijhuis komt te laat. L<: f

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19