Regering-Begin overleeft moties van wantrouwen Honderden kilo’s hasjiesj aangespoeld bij Walcheren Zuidafrikaanse diaken voerde Interfris-Goor ontslaat 37 werknemers Acht gedetineerden in Madrid ernstig gewond Miljoen dollar voor slachtoffer I MORRIS before you buy pornokaarten in Idfcrdfiitf» van softenon aantal pagina's vandaag: 22 lamsvacht en bontjassen 2O°/o KORTING het woord is aan... s see tl Sn Aanrijding *1 h* F 3 Over vrede in Midden-Oosten: Gevangenisoproer breidt zich uit Fietstocht Koeien agenda pagina w Blanke scholieren in Zuid-Afrika moeten Afrikaanse taal leren AARDAPPELEN GOEDKOPER Wisselvallig Strandverwachting s *4 Polen: amnestie voor kortgestraften a o» STROET VIVO EXTRA WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN l (Van onze redacteur in Israel) JERUZALEM. Het Israëli sche parlement, de Knesset, heeft gisteren met een grote meerderheid (70 tegen 35 stem men) de nieuwe economische maatregelen aangenomen. Twee moties van wantrouwen tegen de regering die ingediend waren door de kleine linkse Shelie- combinatie en door de commu nistische partij Rakach, kregen slechts een kleine minderheid. suede, nappa, tweed regenkledi ng hoge kortingen geopend 9 00 18 00 uur (maandag 13 00 18 00)^^ Binnen- en buitenland 2, 3, 4 3 Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9 Kunst13 Radio en televisie/Strips 15 Beurs14 Sport17,19 8 WASHINGTON (UPI). De Amerikaanse president Jimmy Carter en de Israëlische premier Menachem Begin zijn gisteren in Washington overeengekomen dat zij zullen proberen om de Geneefse onderhande lingen over een duurzame vrede in het Midden-Oosten, nog voor het einde van dit jaar te doen hervatten. Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3^ /’■Z’ Gftpeldoorn&Zn HAARLEM ^.tAlsTEPHENSONSTRAAT 8-23 JKSÏI TEL. 023 244827 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije /Abonnement - bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,—p. jaar f 154,70 p. post f 200,— LosSe nummers 70 cl De Arbeiderspartij demonstreerde zijn l&J Jimmy Carter (rechts) heet Menachem Begin welkom op het Witte Huis Carter en Begin 1977 voor eind Een deel van de hasjvondst bij Walcheren. 't 89 Ct 4.75 7.95 98 Ct Lange Nleuwetr. 9 PegaeuMtr. 56 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) -J I Dit werd gisteravond bekendgemaakt door de woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, die echter niet wilde zeggen of de beide regeringsleiders nader tot el kaar zijn gekomen over het vraagstuk van de Palestijnse vertegenwoordiging in Ge nève, een mogelijk struikelblok voor een hervatting. Israel is tegenstander van Palestijnse deelname aan het Geneefse overleg, ter wijl de Verenigde Staten wel iets zien in opname van een aantal Palestijnen in een Arabische delegatie. Volgens Powell heeft Begin Carter inge licht over het nieuwe Israëlische plan om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstel ligen. De president beschouwt dit plan „als vooruitziend en waard om overwogen te worden”, aldus de woordvoerder. (zie verder pag.4) Het Moskouse staatscircus is een unieke attractie rijker: dansende koeien. De dierentemster Valenti na Simonova heeft een „loeiende kudde” gedresseerd tot een ge schoolde ballet-troep, zo meldt Tass. Niet alleen zijn de runderen bedreven in de wals en Russische volksdansen, ze spelen ook voet bal, terwijl een aap de goal verde digt. De veelzijdige koeien razen ook met autoscooters door de are na, buigen voor het publiek en verzamelen de bloemen die de en thousiaste bewonderaars in de L arena gooien. Onze verslaggever Chiel Evers fietst mee in de demonstratieve fietstocht langs de vervuilende Rijn, die morgen in Chur begint en waarvan wij gisteren reeds mel ding maakten op onze RTV-pagi- na. Hij zal van zijn bevindingen verslag uitbrengen na het slot van de tocht op 11 augustus in Hoek van Holland. (Van onze correspondent) 'ZOUTELANDE. Langs de kust van Walcheren zijn sinds maandagavond vele honderden kilo’s hasj aangespoeld. Het overgrote deel werd op de stranden tussen Vlissingen en Domburg gevonden. De rijkspolitie is gisteren onmiddellijk met een grootscheepse zoekactie begonnen. Daarbij werd ook de hulp van de narcoticabrigade uit Den Haag ingeroepen. ENSCHEDE. De aardappelprijzen lo pen terug. Als het weer blijft zoals nu, niet te nat en niet te droog, dan zal de periode van hoge prijzen voorbij zijn. Dit verwacht het Produktschap voor Aardappelen in Den Haag. Volgens districtsbestuurder M. Hagen van de industriebond NKV is het tegenval lende zomerse weer voor een deel debet aan de moeilijkheden. Daarnaast is men bij Interfris zo zei Hagen verder gaan automatiseren, waardoor arbeidsplaatsen -overbodig zijn geworden. De hasjtransporten voltrekken zich van uit Libanon en Turkije met grote schepen. De lading wordt dan in de omgeving van de Nederlands-Belgische kust buiten de territoriale wateren in kleinere boten verscheept. Bij deze wat men noemt „rendez-vous” worden zelfs wel rubber bootjes gebruikt. Van de kant van de poli tie werden gistermiddag verschillende mo gelijkheden genoemd waardoor de hasj te water is geraakt. Zo kan het zijn dat de hasj eenvoudig overboord is gezet, omdat een rendez-vous mislukte en het „moeder schip” dan te veel risico’s liep. Een andere mogelijkheid is dat de hasj bij het overla den is verloren. Met de derde mogelijkheid schipbreuk van het ontvangstscheepje houdt de politie in dit geval het minst rekening. GOOR (ANP). De directie van Inter fris in Goor, een bedrijf dat limonadesi roop, frisdranken en ijslollies maakt, heeft te kennen gegeven dat zij 37 van de in totaal 93 werknemers wil ontslaan. Dit mocht echter niet baten, want de nieuwe hervormingspartij van prof. Ja- din, Dash, steunde de regering in de genomen maatregelen. Het prees de nieuwe regering voor haar bereidheid bezuinigingen in het defensiebudget te overwegen, maar waarschuwde ervoor de veiligheid van de staat niet aan te tasten. Dash is nog altijd in onderhandelingen met de Likoed over een eventueel toetre- (Van onze redactie buitenland) MADRID. Acht vrij ernstig gewonde gedetineerden van de Carabanchel-gevan- genis in Madrid zijn vanmorgen, op de derde dag van de gevangenisopstanden in Spanje, naar het ziekenhuis overgebracht. Intussen spitst de strijd binnen Dash zich toe tussen twee personen: Jadin en nummer twee op de Dash-lijst, de jurist Rubinstein. I I WOENSDAG 20 JULI 1977 67e jaargang no 219 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, Umuiden TeLredactie: 15389, na kantoortijd 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noordwest. Mini mumtemperaturen omstreeks 12 graden, maxima morgen ongeveer 18 graden. Na enkele buien morgen iets meer zon, maar zeer matig strand weer door de vrij krachtige weste lijke wind. Iets te koel, 16-18 gra den. Zeewater 18 graden. JOHANNESBURG (Reuter). Blanke schoolkinderen in de Zuidafrikaanse pro vincie Transvaal moeten het komend schooljaar een Afrikaanse taal gaan leren. Het vak wordt verplicht gesteld op alle 670 blanke scholen in Transvaal, voor kinde ren in de leeftijdsgroep van 10 tot 12 jaar, aldus prof. Jooste, hoofd van de onder wijsinspectie in Transvaal. F ontenelle: Elke leeftijd moet zijn speelgoed hebben. co 1 s Vooral het buiten landse beleid van de regering is voor vele leden onaanvaardbaar. Leden van Dash oefenen ernstige kritiek uit op het vre desvoorstel van Begin. De compromislo ze houding van de Likoed ten aanzien van de Westoever, is geheel in tegenstel ling tot het program van Dash. Deze hoeveelheid hasj het gaat om zgn. „gele Libanon” vertegenwoordigt een handelswaarde van enkele miljoenen guldens. De handelsprijs Egt tussen de 1500 en 1700 gulden per kilo. Overigens is de hasj grotendeels aangetast door het zeewater. Volgens de politie moet de hasj in de monding van de Westerschelde te water zijn geraakt. Het staat voor de poli tie vast dat men te maken heeft met een mislukt hasjtransport. De Zeeuwse, Zuid- hollandse en ook de Belgische kust is in toenemende mate een aanvoerpunt voor hasjsmokkel uit Libanon en Turkije. den tot de coalitie. Juist gisteren kwamen de Likoed en Dash tot overeenstemming wat betreft sociale en economische za ken. Het stemgedrag van Dash moet dan ook in het hcht van deze onderhandeEn- gen gezien worden. Overigens gaan in Dash steeds meer stemmen op in de oppositie te blijven. JOHANNESBURG (Reuter/UPI). Een 37-jarige diaken van de Zuidafrikaan se Nederduits Hervormde Kerk heeft gis teren een boete gekregen van 600 rand subsidiair 200 dagen gevangenisstraf voor het invoeren in Zuid-Afrika van pornogra fische speelkaarten. De raadsman van de diaken voerde tevergeefs aan dat zijn cliënt de vier spellen van een overzeese vakantie had meegebracht „om de mensen hier te laten zien hoe laag men daarginds gezonken is”. De rechter wenste het niet te geloven. „Daarvoor was één spel genoeg geweest”, zei hij. De pornokaarten waren de diaken afgenomen bij de controle op de luchtha ven van Johannesburg. WARSCHAU (DPA). De Poolse staatsraad heeft gisteren een amnestiere geling afgekondigd voor alle gevangenen die tot maximaal een jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. Een woordvoerder van de Poolse justitie deelde mee dat in de amnestieregeling ook een clausule is opge nomen die het de openbare aanklager mo gelijk maakt om in samenwerking met de minister van Justitie, mensen vrij te laten die in voorarrest zitten maar mogehjk tot langer dan een jaar zouden worden ver oordeeld. De eerste hasj verpakt in juteba- len werd maandagavond op het strand bij Zoutelande ontdekt. Gistermorgen spoorde de pohtie in deze omgeving zelf honderden kilo’s op, terwijl daarnaast ook strandgasten verdere vondsten deden. In de loop van de dag kreeg men ook melding In de afgelopen twee jaar werd voor een kilo aardappelen een recordprijs van 2,50 betaald door de slechte oogsten. Het vorig jaar stelde de overheid nog een maximum prijs vast van 1,50. Na de vondsten van gistermorgen volgde ’s avonds na hoog water op de stranden bij Zoutelande een nieuwe reeks. Bij het op maken van een voorlopige balans sprak de commandant van de groep Valkenisse van de Rijkspohtie in Zoutelande waar de actie wordt gecoördineerd van een to taal van een paar ton. Behalve met patrouiUes langs de stran den voert de pohtie de zoekacties vanuit zee via de Rijkspohtie-te-water en met assistentie van de marine uit, en in de loop van de dag werd ook een hehkopter van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspohtie in gezet. Handelaren houden er rekening mee dat de prijs zal dalen tot beneden de 50 cent per kilo. De winkelprijzen lopen overigens sterk uiteen. De oogsten zijn tot nu toe goed geweest en de verwachtingen voor de komende maanden zijn eveneens gunstig. Er worden veel aardappelen ingevoerd. In Duitsland en België zijn de prijzen voor de telers teruggelopen tot een kwartje per kilo, hetgeen ook in Nederlandse winkel prijzen tot uiting zal komen. oppositie tegen de regering door zich van stemming te onthouden bij de moties van wantrouwen en door bij stemming over de economische maatregelen tegen te stemmen. Jadin stelt zich op het standpunt dat Dash is opgericht als regeringspartij en niet om vier jaar lang in de oppositie te zitten. Rubinstein daarentegen gaat er van uit dat de verschiUen in opvatting tussen Dash en de Likoed onoverbrug baar zijn. Vooralsnog stemt Dash met de regering mee om aUe opties open te hou den. Een beskssing over het al dan niet toetreden van Dash tot de regering zal pas vaUen als Begin uit Amerika terug is. Dan pas kunnen ook de stemmingen in de Knesset van groter belang worden. Ur. pak Vivo chocoladedrank van 1.15 nu Pasada sherry fles van 5.75 nu krat Vlvo pils 24 flesjes Vivo appelmoes 2 potten van 1.38 nu.. praten in Geneve 1 van een vondst langs de Belgische kust bij Blankenberge. gegaan om te proberen de gevangenen te bewegen hun protestactie te beëindigen. Een bomaanslag op het paleis van justi tie in Madrid heeft vanmorgen materiële schade aangericht. De bom had geen grote explosieve kracht. nl|m< Itj spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl IJmuider Courant f De acht kregen na een gesprek van de advocaten van de opstandige gevangenen met de autoriteiten van de Carabanchel toestemming om te worden getranspor teerd. Bij de gevechten waarbij de gevan genen de pohtie vanaf de daken van de gevangenis bestookten met stenen, en de pohtie en de Guardia Civil rubberkogels en traangasgranaten gebruikten is een on bekend aantal gevangenen gewond ge raakt, alsmede een zestal pohtieagenten. De opstand van de gevangenen beperkt zich niet tot Madrid. Ook in Cadiz, Oviedo, Valencia, Zaragoza en VaUadohd is sprake van een gevangenenoproer. De gedetineer den eisen dat de amnestie die is afgekon digd voor bepaalde groepen pohtieke ge vangenen ook wordt toegepast op gewone wetsovertreders, zoals zij. In totaal zouden bij de moeihjkheden in de diverse gevangenissen ongeveer 1500 gedetineerden zijn betrokken. Gister avond zijn vijf advocaten naar het dak van de Madrileense Carabanchel-gevangenis VANCOUVER (AP). Een Canadese rechter heeft een 14-jarig meisje uit Ke lowna in Brits-Columbia een miljoen dol lar schadevergoeding toegekend omdat zij misvormd is. Die misvorming is het gevolg, van het feit dat haar moeder tijdens haar i zwangerschap het kalmerende middel tha- hdomide (in Nederland bekend als softe non) had ingenomen. Het kalmeringsmid del was gefabriceerd door het farmaceuti sche bedrijf Richardson Merrell. Het middel, dat van 1959 tot 1961 in de i handel was, heeft tot misvormingen bij I zuigelingen geleid (o.a. het ontbreken van ledematen). (ADVERTENTIES) CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1