Kremlin geeft toe: Russische consument is er slecht aan toe Owen en Vance willen hun vredesinitiatief voortzetten ZONNETHEE Economie VS: TENGS TWEEDE s vooralsnog geen problemen I REHABILITATIE 1 Verkiezingen” Middellandse Zee te vies om in te zwemmen RLl i g *1 I ■i* i kL WOORDGOLF NOPPES Amerika levert F-15 aan Saoedi-Arabië ZOMEROPRUIMING met hoge zomer kort ingen MUIS BERG F- r*v^*x*>>x*x*xv* I 3 JULI 19 7 7 WOENSDAG 2 0 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker T erk d in r zing aak luur iO Een café in de Zwitserse stad Bazel serveert een kopje thee dat door middel van zonne-energie tot stand is gekomen. De zonne- installatie is aan de voorkant van het ca/é gebouwd. LONDEN/DAR ES SALAAM (UPI, AFP, Reuter). De aankondi ging van algemene verkiezingen door de Rhodesische premier lan Smith heeft Groot-Brittannië en de Verenigde Staten pijnlijk verrast. Het grote probleem voor hen is nu welke stappen kunnen worden gezet om een penibele situatie in Rhodesië te voorkomen. Engeland en de Verenigde Staten zullen echter blijven streven naar een regeling van de kwestie-Rhodesië door onderhandelingen, zo verklaarde de Britse minister van Buitenlandse Zaken David Owen gisteren. Het onver wachte besluit van premier Ian Smith om het parlement te ontbinden en op 31 augustus verkiezingen te houden, draagt volgens Owen niet bij tot oplossing. Smith meent kennelijk dat ’hij zichzelf kan isoleren van de Afrikaanse opinie en de wereldopinie’, aldus Owen. tion ing -- r achtergrond (Van onze redactie buitenland) „Laten wij een warme ontvangst en krachtige steun verlenen aan de benoeming door het Centrale Comité van kameraad Teng Hsiao- Ping tot vice-voorzitter van de partij, vice-premier, vice-voorzitter van de militaire commissie en chef van de generale staf”, zo meldde een muurkrant in de Chinese hoofdstad Peking gisteren de totale rehabilitatie van Teng. s 17 ater X A Reacties op besluit van Ian Smith zijn zonder uitzondering afwijzend 1 tl TENG Een zin uit een heel slecht jongensboek. Niets is zo deprimerend als iemand op de populaire toer te zien gaan die daar niet voor geschapen is. “Mijn vermaarde vriend legde een kin derlijke voorliefde aan de dag voor alle mogelijke woordspelletjes en vooral voor het zogenaamde woordgolf. Hij kon de stroom van een fonkelende conversatie onderbreken om toe te geven aan dit tijd verdrijf en natuurlijk zou het lomp van mij geweest zijn om niet mee te willen doen. Begin- en eindwoord moeten dus evenveel letters tellen. De letters mogen voorts niet door elkaar gehusseld worden, zoals bij een anagram. Uitgaand van „warm” kreeg vertaler Peter Verstegen achtereenvol gens: worm word woud koud. Dat is in vier sprongen (het beginwoord telt niet mee). Van „dame” naar „heer” kwam hij via de volgende fases: name neme weme weëe weer heer, dat zijn er zes. En van „wieg” naar „graf” had hij zeven tussenwoorden nodig: weeg weef teef tref trof grof graf. jbben vijzen jpsor- ij aan jister- >t met chtof- u heb- svaar- >poed- op een mark linsdag Blumenthal verwacht dat de economi sche groei in de VS zal vertragen van zeven procent in de eerste helft van dit jaar tot vijf procent in de tweede helft. WASHINGTON (Reuter). Voor de Verenigde Staten liggen er geen noemens- waardige economische problemen in het verschiet, zo heeft de Amerikaanse minis ter van Financiën, Michael Blumenthal, gezegd tot de begrotingscommissie van de Senaat. WASHINGTON (Reuter). De Ameri- De „nieuwe mens” in de socialistische heilstaat wordt dagelijks geconfronteerd met een aanbod aan consumptiegoede ren dat alleen denkbaar is in een concur- rentieloze maatschappij, waar de staats- Op de „Europese kieslijst” (blanken, Aziaten en kleurlingen) kan men zich laten inschrijven als kiezer als men een jaarinkomen heeft van tenminste 1800 Rhodesische dollars (7200 gul den) of bezittingen ter waarde van 3.600 dollar heeft. Voor inschrijving op de Afrikaanse kieslijst is een jaarinko men vereist van 600 dollar of 1200 dollar aan bezitiingen. Van de 66 zetels in het parlement worden er 50 rechtstreeks gekozen door de „Europese” kiezers, en acht door de Afrikaanse kiezers. Acht zetels worden toegewezen door de raad van stamhoofden. Moegabe daarentegen verwacht niet veel van dit initiatief. Smith vertrouwt er op dat noch Engeland, noch de Verenigde Staten maatregelen zullen nemen om zijn minderheidsbewind ten val te brengen, aldus Moegabe. Het Patriottisch Front van Moegabe en Nkomo beschikt over een aan zienlijk guerrillaleger, dat opereert vanuit Zambia en Mozambique. Moezorewa weet Robert Moegabe, een van de leiders van het Patriottisch Front, vindt het uitschrij ven van verkiezingen (voor een overwe gend blank kiezerscorps) geen factor van belang in de strijd voor bevrijding van Zimbabwe (Rhodesië). Als er Afrikanen bereid worden gevonden zitting te nemen in Smith’s regering zullen we ook tegen hen strijden, of ze ’of ze nu een priester boordje dragen of niet’, aldus Moegabe in Dar es Salaam. Hij doelt daarmee op zijn rivalen, bisschop Moezorewa en dominee Sithole. Maar ook Moezorewa en Sithole lieten gisteren weten dat zij geen belang hechten aan de verkiezingen, en dat ze zich niet zullen lenen voor medewerking aan een regering zolang het beginsel van alge meen kiesrecht niet wordt erkend. in Rhodesië wel veel aanhangers op de been te brengen, maar hij heeft geen mili taire macht achter zich staan, evenmin als dominee Sithole die de laatste tijd buiten spel lijkt te staan. hij het slachtoffer werd van een politieke zuivering was tijdens de tumultueuze „culturele revolutie” in de tweede helft van de jaren zestig. In 1973 keerde hij Smith hoopt bij die verkiezingen te kun nen afrekenen met de afgescheiden recht se splinter van zijn partij, het Rhodesische front, die meent dat hij teveel concessies wil doen aan de Afrikanen. Deze dissiden ten zullen onder de naam ’Rhodesische Actiepartij’ meedoen aan de verkiezingen. Sommige waarnemers wijten deze on geïnteresseerdheid aan de gelijke lonen die uitbetaald worden, of men nu hard werkt of niet. Daar moet bij gezegd wor- den dat het personeel nauwelijks moge lijkheden heeft om veranderingen of ver- Het kan gebeuren dat men om een bepaald artikel vraagt en dan het roem ruchte „njet” te horen krijgt. Soms ziet de klant het gevraagde artikel voor zijn eigen ogen in de rekken liggen. Er is dan echter vaak nog heel wat overredings kracht en geduld voor nodig om de ver koopster of verkoper zover te krijgen dat hij of zij zich in beweging zet. beteringen aan te brengen in de eigen werksituatie. Begrippen als medezeggen schap, ondernemingsraad of onafhanke lijke vakbonden zijn in de Sovjet-Unie onbekend. Wat overigens niet wil zeggen dat er in het geheel geen aardige en bereidwillige verkopers en verkoopsters zijn, voor wie niets te veel is en die niet onmiddellijk gaan snauwen of zich om keren en weg wandelen. De fouten en tekortkomingen waar voor in de resolutie een vermanende vin ger opgestoken wordt naar ministeries en handelsorganisaties, treft men overi gens in elke sector van de Russische- maatschappij. Naast ongeïnteresseerd heid speelt ook het onvermogen om zelf een beslissing te kunnen nemen daarbij een belangrijke rol. Verantwoordelijk heid wordt liever naar boven afgescho ven, met als gevolg dat men vaak lang op beslissingen moet wachten, die niet zel den te laat komen. pen van een infectie in de vagina. In „Pale Fire” luidt deze laatste zin: „Some of my records are: hate love in three, lass male in four, and live dead in five (with lene in the middle)”. ng van et bui- wissel- t, heeft markt i zal loten ligen a tri- i een r van acht •den ibte- uur- ;den jcht. een ibte- iger- latie i het een sers- vijf- staat TNO aakt f ge- - J** F indag- doch- gooid. n hem echte- i zelf- e man niet zo g over 'er die daad, lomen en. Ter nagedachtenis van Vladimir Nabo kov zal ik nu een paar nieuwe woordgol- ven creëren. Om te beginnen LANG KORT. In vier: long lont kont kort. Verder HOOG LAAG, in vier: loog long lang laag. DIK DUN in drie: dak dan dun. GOED FOUT in vier: goud houd hout fout. MENS DIER in vier: mees meer —‘mier dier. MELK BIER in vijf: kelk keek keer kier bier. JOOP HANS in vijf: doop doos dons dans hans. HOED MUTS in zeven: moed moes roes rots bots buts muts. HAAR KAAL in twee: haal kaal. GIS DOM in vijf: bis bos bom gom dom. STOM KNAP in vier: stop stap snap knap. MOE FIT in vier: mot rot rit fit. STIJL VLAK in vier: stal stak slak vlak. En als u, tot slot, wilt weten hoe een muis een berg baart, dan volgt hier de oplossing (in vier): buis buig burg berg. Volgens Blumenthal zijn er duidelijke aan wijzingen dat de investeringen in het be drijfsleven een aanzienlijke reële groei te zien zullen geven. ophanden zijnde topontmoeting van het Chinese leiderschap. Zodra Tengs rehabilitatie officieel is bevestigd zal het de tweede keer zijn dat de taaie, openhartig sprekende Teng spectaculair uit de politieke wildernis wordt teruggehaald. De eerste keer dat Nadat hij eerst de kabinetsformatie had laten mislukken (alleen De Telegraaf pro beert nog de indruk te wekken dat het Den Uyls schuld was, maar u herinnert zich ongetwijfeld wat De Telegraaf schreef toen Den Uyl tijdens zijn bezoek aan Israël bij het Meer van Tiberias zijn schoenen en sokken uitdeed en een eindje over het water heen en weer liep: „Den Uyl kan niet zwemmen”), en toen als een vrolijke oom ijsjes begon uit te delen op het Binnenhof; en nadat hij daarna de politieke adat schond door te weigeren als formateur op te treden, begaf Dries van Agt zich spoor slags naar de Tour de France om zijn politieke prestige weer wat op te vijzelen via de wielerliefhebbers. Nergens heb ik gelezen wat hij toen letterlijk tegen Joop Zoetemelk gezegd heeft, voor de aanvang van de etappe die Zoetemelk nog zou win nen ook. Ik hoorde het hem zeggen op het journaal en heb het ogenblikkelijk geno teerd: „Maak er wat van! Ik ben niet voor noppes hier gekomen, zeg!” De Franse onderzoeker deed zijn uitlatingen op een persconferentie na de opening van een vijfdaag se conferentie onder aus piciën van de Verenigde Naties over de vervuiling van de Middellandse Zee. Op drie punten die de laatste tijd nogal wat zorgen baarden de consumptieve bestedingen, de investeringen en de infla tie is Blumenthal optimistisch. De ver traging van de groei der consumptieve bestedingen was door de Amerikaanse re gering voorzien. Zij verwacht dat het be drijfsleven en de overheid deze vertraging voor een deel ongedaan zullen maken. Bij woordgolf is het de bedoeling, dat u uitgaand van een woord (bijvoorbeeld „warm”) een geheel nieuw woord schept dat ongeveer het tegendeel van het begin woord is („koud”, dus), door steeds één letter in het voorgaande woord te verwis selen voor een andere letter, waarbij het dan verkregen woord ook weer een door woordenboeken erkend woord moet zijn. Als er geen regeling door onderhande lingen tot stand komt voorziet hij een escalatie van het geweld, met het gevaar dat ’andere mogendheden’ daarbij betrok ken raken. Owen zal vrijdag met de Ame rikaanse minister Cyrus Vance in Was hington overleggen over de nieuwe ont wikkelingen inzake Rhodesië. Hij ziet op dit ogenblik geen heil in een ontmoeting met Ian Smith. Voor alles moeten we blij ven proberen de nationalistische leiders tot elkaar te brengen, zo meent de Britse minister. Nu Smith het beginsel van alge meen kiesrecht zonder meer afwijst is de ’muur van skepsis’ over diens bedoelingen nog sterker geworden, en een constitutio nele regeling des te moeilijker, aldus Owen. Voor de aardigheid geef ik nog even Nabokovs oorspronkelijke „word golfs”: hate late lave love. In drie: lass mass mats mate male. In vier. En ten slotte: live line lene lend lead dead. In vijf. Een paar’ records van mij zijn: warm koud in vier, dame heer in zes (met weme” in het midden) en wieg graf in zeven”. SALISBURY (Reuter). Aan de ver kiezingen op 31 augustus in Rhodesië zullen iets minder dan 100.000 Rhode sische burgers mogen deelnemen. Blij kens de kiesregisters zijn 7.478 Afri kanen en 85.406 anderen (blanken, kleurlingen en Aziaten) kiesgerech tigd, op een inwonertal van zes mil joen Afrikanen en 270.000 blanken. In Rhodesië geldt voor alle rassen een gekwalificeerd kiesrecht. monopolies meer aandacht hebben voor het vervullen van de alleenzaligmakende plannen en de consument vaak als een bijkomende factor lijken te beschouwen. Over net algemeen is de kwaliteit van het gebodene slecht, en de koper kan weinig anders doen dan proberen uit de gebo den rommel de beste exemplaren op te diepen. Partijleider Breznjev kritiseerde deze toestand vorig jaar, toen hij erover klaagde dat de schoenenindustrie voor 250 miljoen burgers in de Sovjet-Unie jaarlijks wel 700 miljoen paar schoenen kon produceren maar nauwelijks schoe nen van behoorlijke kwaliteit wist te leveren. Als voorbereiding op de algemene ver kiezingen is het Rhodesische parlement gisteren al ontbonden. President John Wrathall, handelend op verzoek van Smith, kondigde de ontbinding van het parlement aan in de staatscourant. De huidige parlementaire zitting, die op 2 juni begon, had tot september moeten duren. Van alle gevaren die de economische opleving in de VS zouden kunnen bedrei gen, is een versnelling van de stijging van de kosten en prijzen het grootste, zo zei Blumenthal. De ontwikkeling hiervan is de laatste tijd echter bemoedigend. ten op leid op 1 voort was de vaard. eeft de jorlogs stelde kaanse regering is gisteren akkoord gc ;eleken gaan met de verkoop van F-15 jacht-bom- ïndag. menwerpers aan Saoedi-Arabië, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. Volgend jaar zal de groei eveneens vijf procent bedragen. In dit stadium van de economische cyclus, waarin de overstap wordt gemaakt van herstel naar expansie, komt een dergelijke vertraging echter niet onverwacht, zo zei hij, heb om vele kilometers uit de kust te gaan om toch in schoon water te zwemmen”, aldus Cous teau. Volgens de oceanograaf neemt het aantal ziektege vallen als gevolg van het zwemmen in de Middel landse Zee jaarlijks toe. Voor jonge meisjes is vol gens Cousteau een van de grootste risico’s het oplo- Hoewel Smith maandag de recente Brits-Amerikaanse voorstellen inbegre pen het algemeen kiesrecht ’volstrekt onaanvaardbaar’ noemde, lieten rege ringsfunctionarissen in Salisbury gisteren doorschemeren dat de besprekingen met Londen en Washington voortgezet kunnen worden tijdens de verkiezingscampagne. De 74-jarige Teng werd in april 1976 op een zijspoor gezet tijdens de bittere machtsstrijd die volgde op het overlijden van premier Tsjoe En-Lai. Algemeen was verwacht dat hij de opvolger van Tsjoe»zou worden maar onder druk van radicale tegenstanders verdween hij van het toneel. Dat gebeurde na ernstige rel len die aan Tengs aanhangers werden geweten. Al sinds oktober vorig jaar, toen de „Bende van Vier” rond Mao’s weduwe Tsjiang Tsjing in ongenade was gevallen, was er sprake van dat Teng binnen niet al te lange tijd zou worden gerehabili teerd. De laatste dagen kwamen er dui delijke aanwijzingen dat de rehabilitatie voor het eind van deze maand zou plaats vinden en waren er geruchten over een komsten voor te bereiden en het leider schap van de volksrepubliek na Mao te legitimeren. Tot die topontmoetingen be horen de 10de bijeenkomst van het Cen trale Comité, het 11de nationale partij congres en het nationale volkscongres (parlement). Chinese functionarissen hebben al enkele malen laten weten dat deze bijeenkomsten voor het eind van dit jaar zullen plaatsvinden. Zij beschuldigden de Rhodesische pre mier van vertragingstactiek. Volgens bei de leiders biedt het huidige Brits-Ameri- kaans initiatief de beste kansen op een vreedzame overgang naar een Afrikaans meerderheidsbewind. De Brits-Ameri kaanse plannen gaan er ook van uit dat alle burgers in Rhodesië stemrecht moeten krijgen. Het is overigens niet aan te nemen, dat zo’n resolutie van het Centrale Comité van de partij tot wezenlijke verbeterin gen zal leiden. Er zal heel wat meer moeten gebeuren, voordat er een duide lijke verbetering bereikt wordt in de ver- zorgingssituatie van de Sovjet-burgers. De klachten die het Centrale Comité op- somt, betreffen verkeerde produkties van ongevraagde goederen, een slechte verdeling, waardoor goederen soms nog uitgebreid in magazijnen voorradig maar niet meer in de winkels te krijgen zijn, en de vaak zeer ongeïnteresseerde bediening. Dat laatste is soms nog zacht uitgedrukt. De onlangs overleden Russisch-Ameri- kaanse schrijver Vladimir Nabokov is al op vele manieren herdacht, als romancier, vlinderkenner, schaker, zelfs als doelver- dediger, maar nog nergens zag ik vermeld dat hij de man is geweest die de „woord golf” introduceerde. Hij deed dat in „Pale Fire”. In de Nederlandse vertaling van Peter Verstegen, „Bleek Vuur”, lezen we op pagina 233: MONTE CARLO (Reu ter). De Franse onder zoeker Jacques-Yves Cousteau heeft verklaard niet meer in de Middel landse Zee te zwemmen omdat deze te vervuild is. De Fransman zei dat hij 20 jaar geleden elke dag in de Middellandse Zee ging zwemmen. Vandaag de dag doe ik dat niet meer omdat ik geen tijd SS steren ■deeld iftrek ;f t ge- ioven- i alco- :en, is jaar le een zich iep in n een ;eg de >n cel. Een woordvoerder van het ministerie zei niet te weten hoeveel straaljagers de Saoe- di’s precies zullen ontvangen. In welinge- eWest lichte kringen werd echter gezegd dat de ing vai( regering in Djeddah heeft gevraagd om 60 vliegtuigen waar het Witte Huis geen be zwaar tegen zou hebben. terug en werd zeer snel de derde man in de Chinese hiërarchie na Tsjoe En-Lai en voorzitter Mao Tse-Toeng. Teng Hsiao-Ping heeft zijn leven lang een verbazingwekkende veerkracht ge toond. Als pragmaticus werd hij nooit volledig geaccepteerd door de nieuwe generatie van linkse radicalen die in de jaren zestig opkwam of door Tsjiang Tsjing. Aan het begin van de „culturele revolu tie” in 1966 bekleedde hij de gezagheb bende positie van algemeen secretaris van de communistische partij. Maar hij werd er spoedig van beschuldigd zich aan „kapitalistische dwalingen” over te geven en viel in ongenade. Na zijn terug keer in april 1973 nam hij geleidelijk de staatstaken over van de door kanker gevelde premier Tsjoe En-Lai, en combi neerde hij de funkties van vice-premier, chef-staf van het leger en vice-voorzitter van de partij. Naar in welingelichte kringen in Pe king verluidt is tot de rehabilitatie van Teng besloten tijdens een geheime zitting van het Politburo. Deze zitting is kenne lijk ook bedoeld om andere topbijeen- (ADVERTENTIE) (Van onze redacteur in de Sovjet-Unie, Koen Corver) MOSKOU. De Russische consument krijgt te weinig produkten aangeboden, verkeerde produkten bovendien, die hij moet zien te bemachtigen via vaak zeer ongeïnteresseerd en onhebbelijk perso neel in warenhuizen en winkels. Aldus een resolutie van het Centrale Comité van de communistische partij, die giste ren werd gepubliceerd in vrijwel de hele Russische pers. Te midden van de vaak hoogdravende en mysterieuze ver klaringen over allerlei ideologische doelstellingen, muntte de resolutie uit in eenvoud en helderheid bij de beschrij ving van een van de meest wijdverbreide problemen voor de Russische consu ment. leters gege- zolks- n 1,3 r hun n hen er af- lome- <-■ Y jijifes I -Té iGel- i liter Jnge t. Het in te- id in igen. I 1 HAARLEM, Grootwinkelcentrum Schalkwijk AMSTERDAM-Zuid, Apollolaan 83 (hoekBeethovenstraat) AMSTERDAM-Buitenveldert, Winkelcentrum Gelderlandplein 22 Hilversum Utrecht Groningen Den Haag Rotterdam Eindhoven trijfël

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3