Verdwenen beelden A weer boven water Tienduizenden beuken ten dode opgeschreven Annelies Maas K Demirel heeft in nieuw Turks aan schending van mensenrechten kabinet rond Vietnam wordt lid van VN Zes doden bij stakingsrellen in Peru Vrijspraak in zaak over hasj-smokkel weer sneller „Multinationals mogen niet mee werken I J OOK EGYPTE PUBLICEERDE VREDESVOORSTEL Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken): 99 Hl Bewijsstuk vergeten: Bureau coördineert activiteiten VS in relatie tot Rusland Verlenging van gevangenschap Ierse straatveger in Amsterdam BOB VAN ASPEREN, clavecimbel MIEKE VAN DER SLUIS, sopraan 1 .FM 4 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 20 JULI 19 7 7 W en ■■KI L ner zeil fris ker var boe net en nin der op spo jan vrij hee ROTTERDAM (ANP). Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken meent dat grote, multinationale ondernemingen er niet aan mogen meewerken dat in een land de universeel erkende rechten van de mens worden geschonden. De bedrijven behoren zijns inziens dit soort situaties „uiteraard binnen de sfeer van hun competentie” te voorkomen of te beëindigen. Van der Stoel zegt dit in een vraaggesprek met het personeelsblad „Parade” van de Nedlloydgroep (voormalige Nederlandse Scheepvaart Unie). BAKENESSERKERK- HAARLEM vrijdag 22 juli; 20.00 uur ensemble: flauto traverso, barokviool, viola da gamba werken van: Telemann, Scarlatti, Rameau entrée 7,50 (Vervolg van pag. 1) De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren het Israëlische parlement volledig op de hoogte gesteld van het nieuwe vredesplan. Volgens het plan is Israel bereid zich terug te trekken uit grote delen van de Sinaï-woestijn en de Golan- hoogvlakte, maar wil Tel Aviv de militaire controle behouden over de bezette gebieden ten westen van de Jordaan. Deze strook zou dan een soort van semi-autonomie verkrijgen. il i .uk" Dajan:,,Nieuw vredesplan zien als uitgangspunt 'l i *5 bied van de mensenrechten, wezenlijke - T I 1 Dajan benadrukte dat het plan een „uit gangspunt” is, daarmee aangevend dat er over kan worden onderhandeld en dat tussentijdse overeenkomsten eveneens tot de mogelijkheden behoren. Het Israëlische dagblad Ha'aretz publi ceerde gisteren een uittreksel van het plan dat volgens een Israëlisch parlementslid in „principe" correct wa. Volgens het blad omvat het plan ook alternatieven voor het geval een hervat ting van de Geneefse Conferentie onmoge lijk blijkt. Één daarvan is dat de Verenigde Staten gezamenlijke commissies in het le- De rechtbank sprak de Turk bij vervroe ging eerder dan de vastgestelde datum van uitspraak vrij omdat het bewijsma teriaal dat de officier van Justitie in deze zaak bij de rechtbank had aangedragen onvolledig was. Volgens de Ierse justitie is de Ier, die enige tijd als straatveger voor de gemeente Amsterdam werkte, betrokken geweest bij een in de zomer van 1975 in Dublin ge pleegde gewapende bankoverval. Voor de daarmee samenhangende delicten, waar van de Ier wordt verdacht en op grond waarvan zijn uitlevering wordt gevraagd, is hij indertijd op borgtocht van duizend pond in zijn land vrijgelaten. De Ier zei voor de rechtbank dat hij lid is van een militaire vleugel van de Ierse vrijheidsbe weging Sinn Fein (de politieke vleugel van de IRA). De misdrijven, waarvan hij wordt verdacht, hebben volgens hem een poli tieke achtergrond. Het juridisch probleem in deze zaak is of het een politiek debet is of niet. Volgens het Europese uitleve ringsverdrag is uitlevering daarvoor niet mogelijk. In november vorig jaar spraken de VS in de raad hunn veto uit over Vietnams toe treding, daar Hanoi weigerde inlichtingen te verstrekken over Amerikanen die sinds de oorlog in Indo-China worden vermist. In mei besloten de VS hun veto te laten varen nadat Vietnam de toezegging deed meer inlichtingen te zullen geven. Van der Stoel gelooft niet dat het actieve buitenlandse beleid, dat de regering de afgelopen jaren heeft gevoerd op het ge schade heeft toegebracht aan Nederlandse economische of handelsbelangen. Het boy cotten van een bepaald land of van bedrij ven uit dat land kan in sommige situaties zinvol zijn, aldus de minister, als methode „om afkeuring van een politiek of praktijk van schending van mensenrechten te doen blijken”. Het argument van sommigen, dat de economische toestand in een land en het lage ontwikkelingsniveau van een volk het nodig maken dus mensenrechten aan te De eeuwenoude beukenlanen op het landgoed Hagenau bij Dierem bieden een troosteloze aanblik. Veel kapitale beukenbomen staan schraal in het blad. Grote zijtakken liggen afgebroken en overal begint schors los te laten. Volgens de boswachter van het landgoed zijn binnen enkele jaren deze statige reuzen geveld, die zo’n 250 jaar geleden zijn geplant. Andere deskundigen zeggen dat in ons land tienduizend beuken hetzelf de lot ondergaan. Niet de ouderdom, maar de droogte van vorig jaar heeft de bomen parten gespeeld. Op veel plaatsen is nu al door het gebladerte heen te kijken. „Als je door een beuk naar boven kijkt, mag je de lucht niet kunnen zien”. Volgens Van Voorst zijn de kapitale beukenlanen die het landgoed Hagenau nu nog tot een monument maken, binnen afzienbare tijd verdwenen. Volgens ing. Verheul van Staatsbosbe heer zijn beuken gevoelige bomen. Een beuk die in de volle zon komt te staan, bijvoorbeeld omdat zijn „buurman" om waait, verbrand. De schors laat los en binnen twee jaar moet de boom worden geveld omdat het hout „gaat slapen" en de boom anders vanzelf omvalt. Bosbouwdeskundigen zien geen enke le mogelijkheid om massaal uitdrogen van de beuken in de toekomst te voorko men. „Water geven is een druppel op de gloeiende plaat, als je bedenkt dat een enkele beuk op een warme dag 500 liter water verdampt. Dat betekent 25.ooo li ter per hectare beukenbos per dag. Daar Staatsbosbeheer heeft nog geen exacte inventarisatie gemaakt van de stervende beukenbomen in Nederland. Men neemt aan dat het er tienduizenden zijn. De rentmeester van het landgoed Twickel bij Delden, ir. C. Brunt, schat dat in het dertig hectare grote park rond kasteel Twickel zeker tweehonderd beuken op sterven staan. Het zijn, volgens hem, meest beuken tussen de honderd en tweehonderd jaar oud. De boswachter van landgoed Hagenau telt er meer dan is niet tegen te sproeien”, aldus ing. Verheul. Ook beroemde oude beuken moeten er aan geloven. In het buurtschap „De Drie” (gemeente Ermelo) staan vijftien beuken die meer dan driehonderd jaar geleden zijn geplant. Volgens ing. Ver heul zijn deze bomen in de middeleeu wen door Zuiderzeevissers als baken ge bruikt. Het ziet er volgens hem naar uit dat zij de droogte niet hebben overleefd. Ook in deze omgeving doet zich het verschijnsel van afstervende beuken voor. Kort na de vernielingen had de beeld houwer Eric Claus al met een lange stok de De politie heeft in verband met de zaak enige personen verhoord en zet haar on derzoek voort. De SBK heeft duizend gul den beloning uitgeloofd voor diegene die aanwijzingen kan geven, die zullen leiden tot opsporing van de daders. Men kan zich richten tot de Stichting Beeldende Kunst (telefoon 020-239215) of tot de recherche Lijnbaansgracht (telefoon 020-752335). Hij zei dat Carter de behoefte was gaan voelen aan een centraal, coördinerend or gaan dat alle contacten en activiteit tussen Amerikaanse regeringsinstellingen en de regering van de Sovjet-Unie, bundelt. In het orgaan zijn vertegenwoordigd de ministeries van Buitenlandse Zaken, De fensie, Financiën en Landbouw, de Natio nale Veiligheidsraad, de CIA, het bureau voor wapenbeheersing en ontwapening en de NASA, het bureau voor de lucht- en ruimtevaart. I I i i I NEW YORK (DPI). De VS hebben gisteren in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties laten weten zich niet langer te verzetten tegen Vietnams lid maatschap van de organisatie. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De rechtbank in Am sterdam heeft gistermiddag de verlenging van de gevangenhouding met dertig dagen bevolen van een op 6 juni jl. in de hoofd stad gearresteerde 33-jarige Ier uit Du blin, wiens uitlevering door Ierland is ge vraagd. De officier van Justitie had daar toe een vordering bij de rechtbank inge diend. De stemming in de Algemene Vergade ring is niet meer dan een formaliteit, zodat Vietnam het 148ste of 149ste lid van de Verenigde Naties zal worden. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Bij dreggingswerk- zaamheden in bet water van het Rokin te Amsterdam zijn de werken van Eja Siepman van den Berg en Pieter d’Hont, die in de nacht van 5 op 6 juli uit de beeldenroute van de Stichting Beeldende Kunst (SBK) verdwenen terwijl andere werken vernield werden, onbeschadigd boven water gekomen. VE heeft hind< zijn j lenst tus v een 1 zwaa deze ook i aan gunn i i I i ■I van poor plaal de S1 is 's i er sl< klav< -men dinsc Stiel aan het I Do voorl met dings mens lijk i doem zodat kan kraci meer pers SA antp 3 auf den V< viss Duh wen mee de Pi ken plez: zich gooi lijks maa heid vis 1 11 Mi land heer ging met sone of et tier vlooi mod die Van Vad< jaar er di mee. Beus spor onde gezel i i k1 i I De officier van Justitie zal tegen dit vonnis in hoger beroep gaan. De Turk is inmiddels aan de vreemdelingenpolitie overgedragen. Hij heeft echter zelf te ken nen gegeven Nederland zo snel mogelijk te zullen verlaten, zodat hij dan vrij man is. „Te denken valt aan een (door particulie ren geïnitieerde) gedeeltelijke (of op grond van door de overheid voorgeschreven sanctiemaatregelen) volledige (of nage noeg volledige) boycot. Dat betreft dan echter eerder een vraag van methoden dan van principes”. De rechtbank zal over veertien dagen haar advies over het uitleveringsverzoek aan de minister van Justitie bekend maken. Het semi-officiële dagblad „Al Achram” in Cairo schreef dat de Egyptische rege ring was gewikkeld in „koortsachtige en intensieve contacten met Washington, Moskou, Parijs en Bonn en met secretaris generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties, teneinde het vredesproces een duw in de goede richting te geven”. Soortgelijke contacten vinden plaats met Arabische hoofdsteden en met het bestuur van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO, aldus Al Achram. Volgens het blad heeft minister van Buitenlandse Zaken Ismail Fachmi het Egyptische standpunt voor de gelegenheid nog eens als volgt samengevat: De Geneefse Conferentie moet zo spoe dig mogelijk weer hervat worden met deel neming van iedereen, ook de PLO. De Geneefse conferentie moet de Israë lische terugtrekking uit alle bezette Arabi sche gebieden regelen, zowel als de stich ting van een Palestijnse staat in Cis-Jorda- nië en de strook van Gaza. Vrede is niet mogelijk zolang Israel Arabisch gebied bezet houdt. Zodra het zich echter hieruit terugtrekt, wordt zijn bestaan als natie in het Midden-Oosten aanvaardbaar voor de Arabieren. President Sadat van Egypte heeft vol gens Al Achram tegen de wereldstaats lieden gezegd dat de toestand „broos” is en geen verder uitstel, getalm of Israëli sche manoeuvres duldt. Cairo weet dat Israel probeert de vrede sinspanningen te saboteren, aldus de spreekbuis van de Egyptische regering, „of wel door het op de lange baan schuiven van de Geneefse Conferentie of door ge praat over alternatieve manieren”. „Egypte daarentegen zal zijn volledige verantwoordelijkheid dragen voor de rechtvaardige vrede waarnaar het streeft en ook voor de defensie van zijn rechten met al zijn kracht”, aldus Al Achram. ANKARA (UPI). De Turkse kabi netsformateur Suleyman Demirel heeft gisteren verklaard erin te zijn geslaagd een coalitieregering te vormen. Hij voeg de hier aan toe vandaag zijn kabinet te zullen voorstellen aan de Turkse presi dent, Fahri Korotürk. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 39-jarige Turk op formeel-juridische gronden vrij gesproken van betrokkenheid bij een hasjsmokkel per schip in volle zee naar Breskens. Tegen de man was vrijdag door de officier van Justitie twee jaar gevange nis onvoorwaardelijk geëist. tasten, aanvaardt Van der Stoel niet. „Wanneer wij spreken over mensenrech ten is dat het totaal van politieke vrijheids rechten en sociaal-economische rechten, welke zijn vastgelegd in verdragen en ver klaringen van de Verenigde Naties. Ik meen dat het volstrekt niet geoorloofd is schending van (vooral de politieke en bur gerlijke) mensenrechten te verontschuldi gen onder verwijzing naar de bestaande maatschappelijke orde of het stadium van de ontwikkeling. Wel behoort men zich te realiseren dat deze rechten een verschil lend accent en betekenis hebben in de verschillende landen en samenleving”. honderd. Hij vreest echter dat dit aantal zich zal verdrievoudigen. Uit de systematiek van het gebeurde leidt de SBK af dat diefstal geen motief voor de actie is geweest, ook baldadige vernielzucht lijkt uitgesloten. Men is van mening dat er aanleiding bestaat tot ver denking van door groepen of personen uitgevoerde wraakacties tegen de SBK, teneinde de beeldenroute in diskrediet te brengen en te doen mislukken. De SBK veronderstelt dat dat mede een reactie kan zijn op de sympathie van het Amsterdam se publiek, de middenstand, het gemeente bestuur en de vele adoptanten voor dit initiatief om het Amsterdamse stadsbeeld te verfraaien. WASHINGTON (Reuter/UPI). Presi dent Carter van de Verenigde Staten heeft een speciaal orgaan in het leven geroepen voor het bijhouden en coördine ren van alle Amerikaanse officiële activi teit met betrekking tot de Sovjet-Unie, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken gisteren bekendgemaakt. Het orgaan, dat zal werken aan de hand van richtlijnen verstrekt door minister van Buitenlandse Zaken Cyrus Vance, doet niet aan beleidsvorming, zei woordvoerder John Trattner van het State department. De coalitie van Demirel zal bestaan uit de conservatieve Gerechtigheidspartij, de mohammedaanse Partij voor Nationaal Heil en de ultra-rechtse Nationale Ac tiepartij. Samen bezetten deze partijen 229 zetels in het 450 leden tellende Turkse parlement Ee jarer eerst op d het aant; teerc de s] is, zi om c den f tie zc eisen doen sen i drie Henr „Iris’ is nai sen als je eens bodem ter plaatse afgetast en daarbij de vermoedelijke lokaties bepaald. Daarop schakelde de verzekeringsmaatschappij een duiker in. De officier had namelijk verzuimd bij de stukken een rapport van het gerechtelijk laboratorium te voegen waaruit moest blij ken dat het in de smokkelzaak om hasj ging. Aangezien de beklaagde zelf ontkend had te weten dat het bij de smokkel om hasj ging, was de rechtbank gehouden hem op basis van dit ontbrekend bewijs materiaal vrij te spreken. Volgens Van der Stoel kunnen multinationals wel degelijk een rol spelen bij het bevorderen van de eerbiediging van de mensenrechten. Ten eerste zouden zij er direct of indirect voor kunnen zorgen dat in landen, waar ze werken, een aantal fundamentele rechten wordt gewaar borgd, vooral die van sociaal-economische aard, zoals het recht op gelijk loon voor gelijke arbeid en het recht op periodieke vakanties met behoud van loon. In de tweede plaats kunnen en moeten, aldus de bewindsman, multinationale ondernemin gen een belangrijke bijdrage leveren aan het verbeteren van de sociaal-economi sche omstandigheden in landen van de niet-geïndustrialiseerde wereld. „De storm bezorgde veel bomen een beschadiging aan het wortelstelsel. De wortels knapten of scheurden in. Door deze beschadiging krijg je schimmels in het wortelstelsel met als gevolg dat het gaat aftakelen. De opnamecapaciteit van het water wordt dus beperkt. In hetzelfde jaar kregen we te maken met twee onvoorstelbaar droge maanden, een dubbele ramp dus”, aldus ing. Verheul. ven roepen met Israel en de drie of vier aan Israel grenzende staten. Deze commis sies zouden moeten bijeen komen buiten het raamwerk van de Geneefse Conferen tie en op een andere plaats. Een tweede alternatief is het houden van besprekingen op een wijze zoals in 1948 gebeurde op Rhodos. Toen waren Israëlische en Arabi sche onderhandelaars in hetzelfde gebouw bijeen, maar onderhandelden zij door mid del van Amerikaanse tussenpersonen. Hoe de zaak ook wordt opgelost, Begin en Carter zijn het erover eens dat dit moet gebeuren op basis van de resoluties 242 en 338 van de veiligheidsraad van de Vere nigde Naties, aldus Powell. Egypte heeft vandaag, samenvallend met het bezoek van premier Begin van Israel aan Washington, een nieuw vredes offensief voor het Midden-Oosten gelan ceerd en de joodse staat beschuldigd van het proberen te belemmeren van de pogin gen in de richting van vrede. LIMA (UPI) Politie en leger in Peru hebben gisteren in de hoofdstad Lima het vuur geopend op betogers die deelnamen aan een verboden 24-uursstaking. Zes mensen werden gedood en tientallen raakten gewond. Vooral de eeuwenoude beuken hebben de dubbele klap niet overleefd. Bos wachter W. van Voorst van het landgoed Hagenau zegt dat dat eind vorig jaar al te zien was, omdat de beuken eerder dan normaal het blad lieten vallen. Dit jaar is het blad opvallend klein. Een derde oorzaak van de massale beukensterfte is volgens boswachter Van Voorst, dat 1976 een „beukenjaar” was. „Eens in de zeven of acht jaar dragen de beuken beuke- nootjes. De takken van de bomen hier hingen op de grond van de zware ladin gen nootjes. Zo’n boom heeft dan natuur lijk nog meer water nodig. AMERSFOORT (ANP). Annelies Maas heeft haar serie recordverbeteringen op de wisselslag persoonlijk woensdag morgen bij de nationale zwemkampioen- schappen te Amersfoort voortgezet. Zij verbeterde in de serie haar eigen Neder landse record op de 200 meter wisselslag met ruim 1,6 seconde. Haar nieuwe record tijd is 2 minuten 23,25 seconden. Haar oude record, van 30 januari 1976, ook gezwommen in Amersfoort, was 2 minuten 24,89 seconden. Henk Elzerman van Zian/Vitesse stelde het nationale record op de 400 meter vrije slag scherper. Hij bracht het op 4 min. 1,27 sec. Elzerman was sedert 22 januari (Car diff) recordhouder met 4 min 1,43 sec. Demirel kondigde zijn succes aan na een bijeenkomst van 45 minuten met de leider van de Partij voor Nationaal Heil, Necmet- tin Erbakan. De 52-jarige Demirel heeft al drie keer eerder het ambt van premier vervuld. Hij kreeg de formatieopdracht nadat de leider van de Republikeinse Volkspartij, Bulent Ecevit, er niet in was geslaagd een gematigd linkse coalitie te vormen. De republikeinen behaalden bij de algemene verkiezingen van 5 juni het grootste aantal zetels, maar komen er ech ter twaalf te kort om een meerderheid te vormen. De politie arresteerde ongeveer 200 vak- bondsvertegenwoordigers en stakers, van wie de meesten lid zijn van de onder com munistische leiding staande algemene bond van Peruviaanse arbeiders. In Lima leidde de staking tot het sluiten van fa brieken en winkels en het tot stilstand komen van het openbaar vervoer. De bloe dige botsing in de hoofdstad begon volgens een lezing van de overheid na dat betogers hadden geprobeerd een bus met mariniers om te kiepen en in brand te steken. De mariniers openden het vuur en doodden vier demonstranten. Een vijfde dode viel in de arbeidersvoorstad San Ju an de Miraflores, waar het stadhuis werd aangevallen, en een zesde op de Panameri- kaanse autosnelweg ten noorden van Li ma, waar betogers het verkeer blok keerden. Volgens adjunct-houtvester van Staatsbosbeheer ing. H. Verheul, hebben de beuken vorig jaar de doodsklap gekre gen. Oorzaken zijn de januaristorm en de grote droogte van de zomermaanden. ,1

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4