MIJNEN agenda HOOGEVEEN VEILT ■I Over IJmuiden gesproken Beperking waterskiërs op kanobaan 1917: ONDERZEEËRS EN Is is I I I I I I I I I I J I I I I I I I I I I I 7 «O WOENSDAG 2 0 JULI 19 7 7 N I M Velsen-IJmuiden 1 d BEVERWIJK VELSEN-NOORD WIJK AAN ZEE HEEMSKERK Sak-" Hoge premie-aanslagen komen vaak onverwacht en soms minder gelegen. Gelukkig is daar wat aan te doen. Met een ABN pakketverzekering. Als u uw polissen daarin onderbrengt, hebt u al uw verzekeringen overzichtelijk bij de hand. En u betaalt één vast bedrag per maand. Dat maakt het toch zeker de r' moeite waard om uw S verzekeringspapieren 1 met een deskundige i van de ABN te bespreken? Breezicht 805. ALBERT KRAB (ADVERTENTIE Al uw verzekeringen voor een vast bedrag per maand (ADVERTENTIE) ABN Bank KUNST ANTIEK - MEUBILAIR Zie veilingaankondiging vrijdag. o brochure pakketvefzekering cü ALLEEN AL IN de maand december 1916 hadden de Duitse onderzeeboten driehonderdduizend ton aan scheeps- ruimte vernietigd. Toch ging het niet vlug genoeg voor een land dat op blikse- moffensieven had gerekend en met het langer duren van de oorlog de honger in huis kreeg. Op 9 januari 1917 werd in een beraad van keizer Wilhelm met zijn rege ring besloten op korte termijn de onbe perkte duikbootoorlog in te voeren. Ieder schip dat zich in door Duitsland verbo den wateren bevond zou zonder waar schuwing in de grond worden geboord. Op 1 februari werd het besluit bekendge maakt. Het was al dwars van ons toen ik eindelijk opmerkte dat het vier bootjes met mensen waren. We veranderden van koers en stoomden er naar toe. Groot was mijn verbazing toen ik zag en hoor de dat het Hollanders waren en wel vierentwintig Maassluissers van twee schepen, de MA 16 Piet Hein en MA 103 Handel en Visscherij, die door een Duit se duikboot tot zinken waren gebracht. De mensen hadden al zeventig uur in de bootjes gezeten en nog geen schip gezien. Ze dachten dat wij hen ook niet gezien hadden. Dat zal alleen dan gebeuren in geval er op de Amsterdamse bosbaan geen of slechts beperkte mogelijkheden zijn om te Er waren nog zes mensen in leven, in twee bejaardentehuizen. Die heb ik in Maassluis gesproken. Een van hen heeft nog twee dagen met zijn vrouw bij mij gelogeerd, in de Watermanstraat en ik bij hen in Maassluis, Mackaijplein 18. Toen ze bij mij waren heb ik expres aardappelen met peulen en worteltjes gekookt. Dat wist de bezoeker uit Maassluis nog goed. Hij zei: dit was ons reddingmaal bij jullie aan boord! Hij was toen dertien jaar en ik vijfentwintig jaar. Wij helpen waterskiën, door omstandigheden daar. Het stichtingsbestuur heeft daartoe beslo ten in afwachting van een definitief advies van het beheersbureau over het gebruik van de kanobaan. De kanobaan wordt behalve door kano vaarders en waterskiërs ook veel gebruikt door sportvissers. Deze zien het lawaai en onrust die de waterskiërs op het water veroorzaken niet zo zitten. Ze hebben hun IN APRIL BLEEK dat Duitsland zijn marinemannen onvoldoende in de hand had of meer had beloofd dan het wilde waarmaken. De eerste waarschuwing dat men op zijn hoede moest blijven kwam toen de sleepboot Cyclon uitvoer om het in nood verkerende Belgische stoomschip Trevier te helpen. De sleep- IJMUIDEN ZETTE na al deze ervarin gen op 7 mei zijn visserijbedrijf stop. Een deputatie uit rederskringen, bestaande uit A. S. Groen, R. de Boer en de Haar lemse jurist D. H. Andrea, ging op 23 mei naar Berlijn waar ze besprekingen voer de op de ministeries van buitenlandse zaken en marine. De onderhandelingen verliepen aanvankelijk moeilijk. Intus sen lagen, zoals iemand het toen be schreef, „miljoenen aan bedrijfskapitaal te IJmuiden renteloos en liepen duizen den visserlieden werkloos”. Uiteindelijk boot werd binnen twintig mijl uit de kust, dwars voor IJmuiden, door een onder zeeër beschoten. Bij de acht granaten was echter geen enkele treffer. De traw ler Tres Fratres daarentegen werd in de grond geboord nadat de twaalf opvaren den van boord waren gegaan. Ook de zeilbeuger Arie MA 146 werd tot zinken gebracht. zegde Duitsland toe dat het een groter gebied dan tot dusver in acht was geno men als vrije en dus voor de neutralen veilige zone zou beschouwen. Duitsland stelde als belangrijkste voorwaarde dat op de vissersschepen aan weerszijden van de boeg de nationale driekleur moest worden geschilderd. Op 27 juni vertrok ken 20 trawlers en 40 loggers aldus ge kenmerkt naar zee, de volgende dag 19 trawlers en 10 loggers, op 29 juni 17 trawlers en 5 loggers. Nadat de „smeesboten" korte tijd het rijk alleen hadden gehad keerde het vis serijbedrijf van IJmuiden na de Eerste Wereldoorlog moeizaam tot normale ver houdingen terug. Een nieuwe bloei be gon in het jaar 1923. De heer Johan F. A. Jungbacker, nu te Amersfoort wonend, maakte toen deze fraaie foto vanaf een gebouw aan de Zuidzijde. EEN SLIMME METHODE van de Duitsers om aan vis te komen werd met veel succes toegepast. De trawlers Em ma, Concordia, Hubernia en Batavier II werden op zee aangehouden en kregen een prijsbemanning aan boord, gewoon lijk bestaande uit een onderofficier en twee matrozen. De schepen werden naar een Duitse haven gebracht waar de vis prompt in beslag werd genomen. Het toeval wilde dat terwijl wij bij gaand verhaal over het Umuiden van 1917 samenstelden een lezer voor ons herinneringen op papier zette die er di rect verband mee houden. Gaarne het woord aan de heer Albert Krab te IJ muiden: In de mobilisatietijd 1914-1918 ston den wij lange jaren onder dienst. Toen ik eindelijk in juli 1917 uit dienst van daan kwam ben ik met de stoomtrawler IJM 179 Holland III naar de visserij gegaan. We visten in het versperde ge bied bewesten de vrije vaargeul. Toen ik de schipper eropattent gemaakt had dat het zeer gevaarlijk was om daar te vis sen met het oog op de mijnen, duikboten, vliegtuigen en zo meer en wij veiliger konden gaan vissen benoorden het vuur schip Doggersbank-Noord, waar de ge hele zee vrij was, gingen wij stomen in noordoostelijke richting. Ik als stuurman kreeg de middag- wacht. Het was half drie toen ik op vijf streken op bakboordsboeg vier voorwer pen in het zicht kreeg ver in de kim. Ik kon er met de verrekijker niets van maken maar omdat het nog steeds oor- logwas en ik maar alleen op de brug stond ging ik de schipper roepen. Hij kon er ook niets meer van maken. Nou ja, we laten het maar voor wat het is en stomen gewoon door, zei hij. Ik zei: hou jij het roer maar vast dan kan ik steeds blijven turen. DEZE RAMPMAAND luidde het einde in van de visserij met de normale sche pen in de Eerste Wereldoorlog. Van 1 november af mochten ze niet meer uitva ren. De Nederlandse regering nam deze maatregel om na het einde van de oorlog van een behoorlijke vissersvloot verze kerd te zijn. Alleen boten van klein for maat kregen toestemming om binnen een bepaalde afstand van de kust hun netten uit te gooien. Het tumultueuze jaar van de „smeesboten” begon. Voor alles wat gering van afmeting was en toch varen kon werden enorme bedragen geboden. IJmuiden kreeg de wonderlijkste vissers vloot in zijn haven die het ooit had mee gemaakt. Daarvan getuigden al gauw de bijnamen die de IJmuidenaren, vinding rijk als steeds, aan de boten gaven zoals De Negerbal, de Trammelant en de Ja- jempiesboot. Ze werden daarbij geïnspi reerd door de welbekende eigenschap pen of de nering van degenen die zich plotseling de status van „reder” eigen maakten. „Gelegenheidsreders” werden deze trouwens duidelijkheidshalve door de vakmensen genoemd. Het avontuur van de „smeesboten” zou voor velen in de cel eindigen. Maar dat is weer een ander verhaal. (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermel ding „IJmuiden, wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). I OP DE DAG dat Duitsland het nieuwe offensief ter zee aankondigde hadden alle vissersboten van de Nederlandse au toriteiten bevel gekregen in de haven te blijven. De volgende dag werd toestem ming gegeven uit te varen mits men niet verder ging dan twintig mijl uit de kust. Het wachten was op een toelichting van Duitse zijde in hoeverre voor Nederland se vissersschepen uitzonderingen zouden worden gemaakt. Duitsland had wel alle belang bij het verloren gaan van voor Engeland nuttige scheepsruimte maar het kon niet buiten de aanvoer van vis uit het neutrale IJmuiden nu zijn levens middelenvoorziening langs andere we gen steeds meer werd geblokkeerd. In maart kwam de toezegging dat de veilig heid van de vissersboten werd gegaran deerd als deze zich aan bepaalde voor waarden hielden. Op 15 maart kozen de eerste trawlers weer zee. Een week later waren er al meer dan zestig in de vaart. Omdat ze verstijfd waren van dat lan ge zitten stapte ik in de bootjes om ze één voor één aan te geven. Sommigen hebben nog anderhalf uur aan dek gelo pen om die goed gangbaar te maken. Er werd natuurlijk direct brood gesneden en er werden aardappelen, worteltjes en peulen klaargekookt. Ik moest het nettenmagazijn met kle den afleggen want daar lagen ook nog acht of tien mensen in. Het weer ging hard verslechteren zodat ’s avonds om half acht schipper Sala van de MA 16 tegen me zei: we zijn net bijtijds gered want we hadden dit stormweer niet meer overleefd - we kunnen je niet ge noeg danken dat jouw inzicht beter is geweest dan dat van de schipper. Toen ik op de televisie in juli 1970 de coasters tomaten zag laden in Maassluis dacht ik: ik zal de burgemeester vragen of er nog mensen van de MA 16 en de MA 103 in leven zijn. De burgemeester van Maassluis antwoordde dat het onder zoek uiteraard enige tijd zou vergen; „hiermede kunnen zelfs enkele weken gemoeid zijn - de vraag blijft dan of nog opvarenden van de door u bedoelde schepen kunnen worden opgespoord.” DE WEKEN DAAROP kregen IJmui den en andere visserij plaatsen de ene scheepsramp na de andere te verwerken, ook al door het steeds toenemende mij nengevaar, waardoor bijvoorbeeld de trawler Elizabeth IJM 181 verging; ze ven doden en vier gewonden werden opgepikt door de trawler Petrus Paulus IJM 266. IJmuiden zag tevergeefs uit naar de terugkeer van de Albert Cornells IJM 272, de Ernestine Pauline IJM 95, de Dolfijn Um 112 en de Een IJM 7. BIOSCOPEN Kennemer Theater, Zeestraat. Woe. 19 en 21.15 uur „Kijk uit, we rammen je de bocht uit”, 19.30 uur „A star is born”. Luxor Theater, Breestraat. Woe. 19 en 21.15 uur „Silver Streak Express” TENTOONSTELLING Park Scheijbeeck, Velserweg. Tot en met 31 juli expositie plastieken. Info-centrum in Huize Scheijbeek geopend van ma. t/m vrij, van 14-17 uur. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkstraat. Woe, vol wassenen 19-21 uur, do. volwassenen 14-17.30 uur. Huize Scheijbeeck, Velserweg. Do. wetswinkel voor gratis juridisch advies van 18-20 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg, Buitenbad ge opend van 10-20 uur. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein. Do. 19.30 uur raad Beverwijk. Alarmnummers: politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. misnoegen daarover al enkele malen ken baar gemaakt door het werpen van stenen naar waterskiërs. De waterskibond is daarover weer erg boos geworden. In een briefwisseling over deze kwestie stel len zij onder meer dat de waterskisport gunstige bijverschijnselen heeft voor de sportvisserij. Bij het skiën komt het water in hevige beroering waardoor er zuurstof in het water terecht komt. Daardoor wordt het zelfreinigend vermogen van het water vergroot. De watervervuiling kan daarmee enigzins worden bestreden en dat is weer nuttig voor de visstand en de sportvisserij. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033. Ongevallen dienst 15400. Hoogovens 02510-96000. Brandweer Santpoort 370750, voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek. Plein 1945, woensdag 19.00-21.30 uur; donderdag 10.00-12.30 uur en 14.30-17.30 uur. Bibliotheek Zeewijkplein, gesloten wegens vacantie. Centrale Jeugd- en Tienerbibliotheek, Wil- lemsbeekweg. Donderdag 15.30-17.30 uur. Sociëteit Asterix, geopend woensdagavond vanaf 20 uur. Velserbad: Gesloten. Openluchtbad „De Heerenduinen”, geopend woensdag tot 20.30 uur, donderdag van 7.00-20.30 uur. Speeltuin „In Veilige Haven”. Dagelijks ge opend van 9.30-11.30 uur en 13.00-16.30 uur. Dienstencentrum Zee- en Duinwijk, Zeewijk plein 260, 10-12 uur creatief bezig zijn. Geopend 14-17 uur. Gymnastiek voor bejaarden. Stichting Dienstverlening Bejaarden: Cen traal Bureau Abelenstraat, IJmuiden. Tel. 12464 of 18445 van 9-10 uur. Gezinsverzorging, hulp aan bejaarden en langdurige zieken Velserduinweg 52, IJmuiden, ma. t/m vrij. 9-10 u. Tel. 02550-18830 en 22169. Openbare bibliotheek, Wijkerstraatweg: dond. alle leeftijden 19-21 uur. TENTOONSTELLINGEN „De Zeekleuters”, Dórpsduinen, Tot en met 14 augustus missietentoonstelling met verkoop exo tische kunst. Dag. geopend van 10-12 en 14-21 uur. DIVERSEN Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, Woe. 20.30 uur concert Cantores Felisani en instrumentalisten. Openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a, Woe. alle leeftijden 19-21 uur. Met dank aan de burgemeester en de archivaris Ringeling van Maassluis voor de medewerking. Zwembad De Waterakkers. Kerkweg. Buiten bad geopend van 9-20 uur. Rapporten kwamen binnen over de ver nietiging door Duitse onderzeeërs, nadat de bemanning kans was gegeven in de sloepen te gaan, van de loggers Thor VL 91 en Proefneming VL 134 op 3 juli, van de Handel en Visscherij MA 103 en de Piet Hein MA 16 op 6 juli (over de redding van de bemanningen van deze boten zie men de rubriek „Over IJmui den gesproken”), van de Dirk SCH 382, de Majoor Thomson SCH 23, de Sterna SCH 136, de Dirk van Duynen SCH 254, de Jan SCH 170 en de President Com missaris Van den Bergh SCH 134 op 27 juli en de sleepboottrawler Neptunus SCH 479 op 28 juli. 1977 zal het gebruik van de kanobaan voor waterskiën slechts worden toegela ten voorzover dit door of namens het bestuur gewenst wordt geacht om voor de waterskisport belangrijke evenementen toch doorgang te laten vinden. Alarmnummers: politie 39111, brandweer 32121, milieuklachten 96000. DIVERSEN Openbare bibliotheek, Kerkweg. Toten met 16 augustus wegens vakantie gesloten; Benelux- laan; woe. volwassenen 10-21 uur. Do. gesloten. BIOSCOPEN City, woensdag 20 uur „Wie dan leeft, Wie dan zorgt”. TENTOONSTELLINGEN EN MUSEA Museum Beeckestijn, Rijksweg Velsen-Zuid. Stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen. Ge opend di. t/m zat. van 10-12 en 14-17 uur. Museum Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Ten toonstelling „Buitenplaatsen in Velsen”. Ge opend van 10-12 en 14-17 uur. Maandags ge sloten. Tuin Beeckestijn. Rijksweg Velsen. Tentoon stelling van staalplastieken van Erik van Spron- sen in de tuin en van Grafisch werk van Robert de Vries in het Noordelijke Koetshuis van Beec kestijn. Openingstijden Koetshuis van 10-12 en 14-17 uur. Pieter Vermeulen Museum, Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen, dagelijks van 9.30- 12.00 en 14.00-16.30 uur. Pieter Vermeulen Museum. Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen: Expositie van Dirk de Herder over de geschiedenis van IJmuiden en de betrekking hiermede met de havens en de zee. Geopend van 9.30-12.00 en 14.30-16.30 uur. Stadhuis.Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Ruïne van Brederode. Velserenderlaan Sant poort. Tentoonstelling „De 18 Heeren van Bre derode”, geopend dinsdag van 9.30-12 en 13-17.15 uur. Oude Raadhuis Velsen. Expositie van de Ar cheologische Werkgroep Velsen. Geopend van 13-17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens. Bessemerstraat Velsen-Noord. Geopend dinsdags van 10-16 uur en verder op aanvraag, tel. 02510-91022 en 93088. (Van een onzer verslaggevers) HALFWEG. Het bestuur van de stichting recreatiegebied Spaarnwoude is er mee akkoord gegaan dat de Nederland se Waterski-Bond incidenteel gebruik kan maken van de kanobaan (het voormalige zijkanaal B) in het recreatiegebied Spaarnwoude. Dit zal aan de Nederlandse Waterski-Bond worden meegedeeld. In DE TRAWLER Derika IJM 265 van de rederij M. B. Osendarp was op 31 januari uitgevaren. De bemanning wist dus in die tijd zonder scheepradio van niets. Op 8 februari werd de Derika door een Duitse onderzeeër aangehouden. De opvaren den kregen gelegenheid in de reddings- loep te gaan. Direct daarna werd de trawler in de grond geboord. De beman ning werd opgepikt door de logger M. A. de Ruijter KW 73 en de volgende dag in IJmuiden aan wal gezet. De mannen van de Derika bleken als eersten hun schip te hebben verloren in de „duikbotenoorlog zonder genade” zoals deze meteen al in IJmuiden werd genoemd. Ki??^b„o„er<lerij- Vrijburglaan. Do. geopend van 13-16.30 uur. Omuidcrw wat vertel je me nou? U kunt mij helpen door uw toe te sturen. Dhr./Mevp/Mej.: Adres: Woonplaats: Tel.: Heeft reeds een rekening hij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd.O.D.50, Antwoordnr. 1555, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7