Bij omschakeling St. Jozef tot verpleegtehuis GEEN VERTRAGING IN BOUW VAN NIEUWE RAADHUIS r COLLEGE BEVERWIJK KOMT BELOFTE NA BOEIENDE EXPOSITIE VAN EXOTISCHE KUNST examens BORST W IW Pl toi1 I Schouw over wateren BERGOSS PARADE INTERTEST MONTREUX -VERTOFLOOR HEUGA Voor al uw TAPIJTEN en.... vakkundig gelegd! f u r i I 1 I I feil Ml Restant IN WIJK AAN ZEE Politiebureau Overbrugging F t F Stadsvernieuwing fw i I Ml BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 7 2 0 JULI WOENSDAG 8 woninginrichting □□□□□□□□□□□a 1 PLANETENWEG 38-42 IJMUIDEN 1 (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. B. en W. van Beverwijk hebben bij de raad niets dan lof geoogst met hun initiatief, halverwege het begrotingsjaar een definitieve prioriteitenlijst voor 1977 uit te brengen. Aan de hand van een inventarisatie van alle nog dit jaar te entameren activiteiten geeft a.1.1®e“ ®en definitieve Pri<»ritei- het college met deze nieuwe lijst precies aan, welke zaken in 1977 nog J x verwezenlijkt moeten worden, welke al aangepakt zijn en welke voorlopig naar het volgend jaar doorgeschoven kunnen worden. •-Z J Z 1 9 I jk Raad steekt loftrompet over definitieve prioriteitenlijst I llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllll BEVERWIJK. Instituut Eggermont i lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) Hi u® De „overbrugging” met de tijdelijke inrichting van het oude St. Jozef zieken huis tot verpleegtehuis acht hij een ver- VELSEN. Al degenen, die water on der hun beheer hebben zullen in het be lang van een goede waterloop en ter voor koming van moeilijkheden, de schouw- voorschriften nauwkeurig moeten opvol gen. Op woensdag 10 augustus zal name lijk de schouw over de wateren plaats hebben. Van totaal andere aard zijn de produk- ten van brons en ivoor uit Tibet en de Chinese dekenkisten met speksteen opge- (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. Tot half augustus is in de kleuterschool „De Zeekleuters” aan de Dorpsduinen nog de verkoopten toonstelling te zien van exotische volks kunst uit onder meer Afrika, Tibet en China. Er valt daar veel meer te bekijken dan de produkten die men overal in wat exoti sche winkels, wereldwinkels en dergelij ke over het algemeen aantreft. legde kasten en tafels, vazen, etcetera. Er is een keuze te maken uit honderden arti kelen van een stuk zeep tot metershoge kasten, met daartussen een verbazingwek kende verscheidenheid aan maskers, kora len en antiek en nieuw houtsnijwerk, in prijs variërend van enkele kwartjes tot honderden guldens. De opbrengst van deze tentoonstelling is voor de helft bestemd voor de restauratie is bij een betere benutting van het totaal aan al beschikbare bedden. van de St. Odulfuskerk in Wijk aan Zee. De andere helft is voor de missie. De expositie staat onder leiding van de in Wijk aan Zee geboren Zuster Angeline v.d. Mey van de Zusters Franciscanessen van Denekamp. Nu het maar geen echt strandweer wil worden, wordt de tentoonstelling druk bezocht. plichten hun lasten in de begroting op jaarbasis te ramen, óók wanneer die lasten pas aan het einde van het jaar worden aangegaan. Uit de éénmalige ruimte wor den éénmalige uitgaven bestreden, kan men bepaalde zaken in één jaar afschrij ven en is het mogelijk, sommen geld te reserveren. Worden op basis van de nu door het college voorgestelde definitieve prioritei tenlijst de permanente dekkingsmiddelen geheel opgesoupeerd, van de éénmalige ruimte houdt men na aftrek van alle voor genomen investeringen nog een bedrag van 80.200 over. Dat de stelpost nieuwbouw politiebu reau van de definitieve prioritietenlijst voor 1977 is verdwenen, betekent volgens wethouder Kaebisch niet dat de hele nieuwbouw nu van het gemeentelijke ver langlijstje is afgevoerd. Roozen als een onverantwoorde kapi taalsvernietiging. Uitdrukkelijk wil hij de kwestie niet bezien vanuit de hoek van de volksge zondheid, omdat dat hoofdstuk van het gemeentelijk beleid niet tot zijn porte feuille behoort. Wethouder A. F. M. van Herpen, die de zaken betreffende de volksgezondheid behartigt, was wegens vakantie niet voor het geven van zijn visie bereikbaar. Dat geldt ook voor het Geslaagd voor het middenstandsdiploma: mevr. M. W. Albers, Beverwijk; P. J. N. M. Baltus, Uitgeest; mej. J. van Bergen, Wijk aan Zee; mevr. Elke Dicken-Nutz, Wijk aan Zee, mevr. F. Hassing, Wijk aan Zee; R. de Wilde, Beverwijk. i i Het inrichten van een tijdelijk ver pleegtehuis in het oude St. Jozefzieken- huis wordt dus als een soort overbrug ging gezien. Het gebouwencomplex in Heemskerk blijft ook na het betrekken van het nieuwe ziekenhuis tot 1985 ter beschik king van het bestuur. Tot zo lang mag het een funktie houden in het kader van de gezondheidszorg. De economisch direc teur J. J. S. Dicker was wegens vakantie niet bereikbaar voor commentaar, maar in de nota is al vermeld, dat het bestuur van het ziekenhuis in principe best be reid is met alle betrokkenen over de funktiewijziging te praten. Economisch gezien is het nog tot 1985 benutten van het gebouwencomplex uiteraard een zeer voordelige zaak. Planologisch zou de funktieverande- ring volgens wethouder H. J. M. Roozen geen problemen opleveren. De bouw van het nieuwe raadhuis aan de Marquette- laan is zodanig ontworpen, dat men tenlijst te zullen presenteren, maar in dit verband tevens voor actuele informatie over de financiële positie van de gemeen te te zullen zorgen. Over de wijze waarop beide beloften nu gestand worden gedaan, toonde de raad zich donderdag zonder uitzondering zeer enthousiast. Uit die permanente dekkingsmiddelen (waar tegenover permanente inkomsten, zoals uitkeringen uit het gemeentefonds staan) worden in principe jaarlijks terug kerende lasten gefinancierd. Zo kan op basis van f 130.000 aan permanente dek kingsmiddelen een investering van pak weg een miljoen worden gedaan, aange zien de jaarlasten daarvan - rente en aflos sing - uit de „gegarandeerde” inkomsten kunnen worden bestreden. Éénmalige ruimte is de financiële speel ruimte, die slechts één maal kan worden benut en die ontstaat door meevallers (zo als het niet doorgaan van de IJmondiale vuilverbrandingsoven, waarvoor Bever wijk wel enkele tonnen had gereserveerd) en uit het feit dat GS de gemeenten ver- Volgens wethouder Roozen is de nota van het Ziekenfonds Spaarneland, die inmiddels naar het ministerie van Volks gezondheid is gezonden, een factor waar terdege rekening mee moet worden ge houden. Hij haalt daarbij de oude wijs heid aan, dat wie betaalt nog altijd veel te vertellen heeft in het kader van de onder- handelingen. Wat de financiële stand van zaken van de gemeente aangaat, melden B. en W. dat er - na aftrek van alle inmiddels al door de raad verleende kredieten en na aanpas sing van de ramingen van een aantal daar voor in aanmerking komende posten - aan permanente dekkingsmiddelen nog be schikbaar is een bedrag van 729.400 en aan zogenoemde éénmalige ruimte nog aanwezig 1.526.500. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. In Heemskerk wordt tamelijk positief gereageerd op de nota van het Ziekenfonds Spaarne land, waarin wordt voorgesteld het nu nog in gebruik zijnde St. Jozef Zieken huis na het vertrek naar het nieuwe ziekenhuis aan de Mozartstraat tijdelijk in te richten als verpleegtehuis voor bejaarden. In de nota, waarvan een uitvoerige samenvatting werd gepubliceerd in onze editie van maandag 18 juli, geeft het ziekenfonds Spaarneland een beleidsvi sie voor het beddenbestand in de regio Kennemerland. Volgens het Ziekenfonds zal het tekort aan bedden voor geestelijk gestoorde be jaarden kunnen worden opgeheven door het vrijkomende ziekenhuis in Heems kerk tijdelijk als verpleegtehuis te gaan gebruiken. Daarna zou via een herverde ling van het beddenbestand in de regio mogelijk kunnen blijken, dat nieuwbouw van een verpleegtehuis niet noodzakelijk De tentoonstel ling van produk ten uit Afrika, China en Tibet in de kleuterschool „De Zeekleuters” trekt veel belang stelling nu het weer niet aantrek kelijk is voor een lang verblijf op het strand. Met het aan de orde stellen van de herziene versie van de prioriteitenlijst komt het college een tijdens de begro tingsbehandeling aan de raad gedane toe- zegging na. B. en W. beloofden toen, medio Het kan voorlopig nog wel wat jaart jes duren, voor Be- verwijk z ’n nieuwe daarvoor de grond van het ziekenhuis niet nodig heeft. Misschien zou er enige aanpassing moeten komen wat de omge ving rond het raadhuis betreft, maar volgens de wethouder is er absoluut geen sprake van, dat de funktieverande- ring van het ziekenhuis de raadhuis- bouw zou behoeven te vertragen. Er is onder meer een afdeling ingericht met opgegraven authentiek Afrikaans houtsnijwerk. Nieuw houtsnijwerk is er onder meer van de Makonde, een Bantoe- stam die langs de Rovumarivier woont in het zuiden van Tanzania en het noorden van Mozambique. In deze beelden ziet men het leven van de Makonde in al zijn scha keringen uitgebeeld met hun zorgen en pijn, hun tederheid en blijdschap, maar ook hun humor. Bijzonder zijn ook de artistieke produk ten van de Bobostam die al in de zeven tiende eeuw een rijke bronscultuur had op basis van een bijzonder procédé, dat nu nog steeds wordt toegepast. De prijzen geven duidelijke aanwijzingen om een on derscheid te kunnen maken tussen de ori ginele kunstzinnige stukken en hetgeen meer in de souveniersfeer op de markt wordt gebracht. standige beleidsdaad, in die zin, dat men dan even respijt heeft om de hele zieken huissituatie in Kennemerland opnieuw te bezien en dan eventueel tot een andere benutting van de capaciteit aan bedden te komen, waarmee dan eventueel zou kunnen worden voorkomen, dat er ziekenhuizen of ziekenhuisafdelingen moeten worden gesloten, terwijl er nieuwe verpleegtehuizen zouden moeten worden gebouwd. Dat beschouwt de heer politiebureau krijgt. Wel leverde het uitstel de ge meente wat extra financiële speel ruimte op. Het stond alleen op de voorlopige lijst voor het ten laste van de gemeente blijven de deel van de kosten. De verwachting is momenteel, dat de bouw pas over drie tot vijf jaar na nu gerealiseerd zal kunnen gaan worden, vandaar dat er dit jaar niets op de prioriteitenlijst meer voor behoefde- te worden opgenomen. Voor de verbetering van het kruispunt Velserweg/Vondellaan is, inclusief de ver nieuwing van de verkeerslichteninstalla tie, op de definitieve prioriteitenlijst een bedrag van 200.000 opgenomen. Het col lege wil verbetering aan gaan pakken in samenhang met de rond Nieuw Akeren- dam te treffen voorzieningen, waarvoor men in het najaar de raad om een krediet wil vragen. Als stelpost voor de saneringswerk- zaamheden in het Stadscentrum is een bedrag van 150.000 aan permanente dek kingsmiddelen gereserveerd, wat betekent dat er zo’n 1,3 miljoen kan worden geïnves teerd. Mèt de vorig jaar gereserveerde drie miljoen gulden voor stedebouwkundige voorzieningen in de omgeving van De Nieuwe Slof wil het college nu ieder jaar rond anderhalve ton blijven reserveren ten behoeve van het potje stadsver nieuwing. De stelpost van 1,35 miljoen ten behoeve van de nieuwbouw van buurtcentrum „De Lichtboei” betreft daarentegen weer geen reservevorming. Mocht er dit jaar niet met de bouw begonnen worden, dan betekent dit voor Beverwijk wat extra ruimte. Wet houder Bodewes bleef echter hopen, dat de eerste paal nog dit jaar de grond in kan gaan. bestuur van „Heemswijk”, de combinatie van de verpleegtehuizen „Zeevanc” in Wijk aan Zee en het St. Jozefverpleegte- huis in Heemskerk, die plannen had ont wikkeld voor een geheel nieuw verpleeg tehuis. In de nota die nu naar het ministerie is gestuurd wordt het advies gegeven om voorlopig geen toestemming te geven voor de bouwplannen van de Stichting Verpleeghuis „Heemswijk”. Dit restant wilde G. van Ruyven (PPR) niet onbestemd laten. Via een mede door dePvdA ondertekend amendement ver zocht hij het college, aan de prioriteiten lijst een' investering van 30.000 toe te voegen ten behoeve van de aanleg van een permanente strandafgang bij Paviljoen Schoos in Beverwijk. Daarvan wilde wethouder Kaebisch jr. als financieel portefeuillehouder echter niets weten; ten eerste omdat het over schot aan éénmalige ruimte niet betekent dat dit ook vrij besteedbare ruimte is om dat er op de prioriteitenlijst ook zoge noemde pro memorie-posten voorkomen en ten tweede, omdat de strandafgang dit jaar toch niet meer kan worden gereali seerd. Dat zou, aldus de wethouder, ook weinig zin hebben omdat men er pas het volgend seizoen van kan profiteren. Wet houder Hoogeboom vond in dit verband, dat in de sector sport trouwens nog wel zaken met een hogere prioriteit dan de strandafgang te vinden zijn. Daarop werd het amendement verworpen. De barakachtige paviljoens van het oude St. Jozef ziekenhuis mogen nog tot 1985 blijven staan. Het Ziekenfonds Spaarneland wil de accommodatie tijdelijk benutten als verpleegtehuis voor bejaarden. De straataanleg rondom Nieuw Akerendam, waar gisteren begonnen werd met het verfraaien van de tuin, zal begin volgend jaar z’n beslag krijgen. Vertragingen in het overleg met het bestuur hebben er volgens het college toe geleid dat pas nu plannen kunnen worden gemaakt en kredieten kunnen worden gevraagd voor de aansluitende gemeentelijke wegen. De vertragingen werden veroorzaakt door het feit, dat het bestuur van Nieuw Akerendam eerst kort geleden een besluit heeft genomen over de straataan leg op het terrein van dit wooncentrum voor ouderen. 4 4 ‘5 «F s KM

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 9