PI Patiënte van Acudent overleden aan Rozendal wenst Angola dreigt met vergeldingsacties Oliehulp in crisisgevallen geen Frente en MEP in kabinet Oudeboeken gooi je niet zomaar weg. Subsidieregeling voor woningen uitgebreid I Gunstiger weer voor Vierdaagse Guerrilla-aanslag op Afrikaans dorp in Rhodesië Lijk in bouwput hersenbloeding Wapenembargo VS tegen „Snel akkoord tarwevoorraad” Z-Afrika krachtiger dan ooit I I 3 12 augustus Damiate evenementen r*' W' EHi HB Om laatste belemmeringen voor weg te nemen BEWERINGEN OVER HULP MET KLEM TEGENGESPROKEN Tegen Zuid-Afrika: Wetsontwerp uitvoering internationaal energieprogramma ingediend Voorzitter van Wereldvoedselraad: Gevangenisopstanden in Spanje breiden zich verder uit DUTCH SWING COLLEGE BAND o.l.v. Peter Schiperoort Voor velen een brok nostalgie, voor anderen een openbaring. Genève” m W s 4 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 7 DONDERDAG 2 1 JULI D C ANTILLEN Niet onwrikbaar I I De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. - Aanvang: 20.15 uur. Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Califomiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) c r t t t In het sfeervolle Openluchttheater elke keer weer een onvergetelijke happening! In samenwerking met het Openluchttheater Bloemendaal presenteren wij aldaar op Vrijdag IJ in 3 com om i gesc Witt accc met Haa 7 De gereduceerde plaatskaarten (kassa y openluchttheater 7.50) zijn verkrijgbaar bij A fi - onze kantoren: J j Telefonisch kunnen geen plaatskaarten worden gereserveerd. Haarlems Dagblad: IJmuider Courant: ^Beverwijkse Courant: (ADVERTENTIE^ Cyrus Vance begint 1 augustus aan reis door Midden-Oosten k De socialistische zoionisten in Neder- In een legercommuniqué in Salisbury is (ADVERTENTIE} Boekhandel J. de Slegte B.V., Grote Houtstraat 100, Haarlem, (Vervolg van pag. 1) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance zal 1 augustus beginnen aan een rondreis door het Mid den-Oosten om de laatste belemmeringen voor hervatting van de Geneefse confe rentie weg te nemen, verklaarde Carter na afloop van zijn besprekingen met Be gin. Daarna gaat Vance naar Israel om de Arabische voorstellen met de Israëlische leiders te bespreken. De Israëlische premier vond dat zijn vredesplan dat volgens politieke krin gen in Jeruzalem uit de koker van minister van Buitenlandse Zaken Mosje Dajan komt goed was ontvangen door Carter. „Er was geen tegenstand, mijn gesprekken hebben tot nu toe succes opgeleverd”, zei Begin. Volgens zijn voornaamste adviseur, Samuel Katz, is het echter nog niet zover. „Carter is nog niet geheel overtuigd door Begin, maar in de toekomst zal dat onge twijfeld lukken”, zei hij. Beide leiders roemden tijdens een diner na afloop van hun gesprekken de „harmo nieuze sfeer” waarin deze hadden plaats- LOEANDA (UPI/Reuter). De Angole se regering heeft de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) per telefoon op de hoogte gesteld van de „daden van agres sie” die Zuidafrikaanse troepen hebben gepleegd tegen Angola. Wanneer Zuid- Afrika voort blijft gaan met dergelijke acties, behoudt de regering in Loeanda zich het recht op vergelding voor, aldus het telegram. De Zuidafrikaanse strijdkrachten zou den onder meer verantwoordelijk zijn voor het neerschieten op 12 juli van een Antonov-26 transportvliegtuig, waardoor twaalf mensen het leven verloren. De vol gende dag zou Zuidafrikaanse artillerie een hevige beschieting hebben uitgevoerd gevonden. Ook Carter moest echter toege ven dat er nog verschillende meningsver schillen zijn blijven liggen, „maar die zul len we voortaan in alle openbaarheid uit en”, aldus de Amerikaanse president. In hakend op de haast die Carter zet achter zijn pogingen om tot een regeling in het Midden-Oosten te komen, zei Begin dat spoed zeker geboden is, maar dat geduld een schone zaak blijft. „Ik heb ook dertig jaar lang geduldig gewacht op het moment dat ik premier van Israel zou worden”. Carter ziet daarin geen heil en wil via de Geneefse conferentietafel tot een alge mene vredesregeling komen. Hij zei giste ren dat de partijen in het conflict elkaar nu graag willen ontmoeten. Er worden door hen geen onwrikbare posities ingenomen die een oplossing bij voorbaat uitsluiten”. Carter baseerde die uitlating op de bereidheid van Israëlische zijde over te gaan tot (gedeeltelijke) ontrui ming van de bezette gebieden. Maar de Israëlische concessies die een succesvol verloop van de onderhandelingen kunnen bewerkstelligen, zijn er (nog) niet, en de „verdedigbare grenzen" van Israel nog niet getrokken. Carter zei dan ook dat de kans op succes van Genève nu nog niet is te schatten. land zijn van mening dat het door de Israëlische premier Begin gepresenteerde vredesplan geen ruimte biedt voor onder handelingen in Genève. Het verlenen van een status van semi-autonomie aan de be woners van de door Israel bezette ge bieden ten westen van de rivier de Jordaan betekent volgens hen op geen enkele wijze een tegemoetkoming aan legitieme Pales tijnse nationale aspiraties. Diegenen die verwacht en gehoopt hadden dat Begin zich minder zou laten leiden door fel natio nalistische en fanatiek religieuze uitgangs punten zijn bedrogen uitgekomen, aldus een gisteravond uitgegeven verklaring. Dit heeft minister Gruijters van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening aan de gemeenten meegedeeld, aldus gisteren zijn ministerie. Ook eigen woningen in de beschutte sfeer met extra subsidie voor mensen met een bescheiden inkomen komen in aanmerking voor de subsidieregelingen. In de procedure, die aan de regeling „Goe de en Goedkope Woningen” is verbonden, zullen voor de eigen woningen geen wijzi gingen worden gebracht. Ook de subsidie blijft hetzelfde: in totaal 4.500 per wo ning, gesplitst in doorgaans 500,- voor de planvoorbereiding en 4.000 voor de bouw van de huizen. Het gaat hier om de uitvoering van de overeenkomst, waarbij een aantal landen elkaar aan olie helpt in crisisgevallen. De olie, die de deelnemende landen beschik baar hebben en krijgen wordt gelijk ver- WASHINGTON (UPI). De regering van president Carter heeft gisteren duide lijk gemaakt dat zij haar wapenembargo tegen Zuid-Afrika krachtiger dan ooit zal uitvoeren. Zij verwierp berichten als zou den de Verenigde Staten de regering in Pretoria hebben helpen bewapenen als „volledig bezijden de waarheid”. deeld als er een tekort aan olie in een of meer landen of in alle deelnemende landen optreedt, bijvoorbeeld als gevolg van een olie-embargo. Het Internationale Energie Agentschap, dat hiervoor is opgericht, ver deelt de olie dan volgens een bepaald ver- deelschema. In een tekortsituatie van de gehele groep landen zal het olieverbruik met een bepaald percentage moeten wor den beperkt. Het kan gebeuren, dat in ons land het verbruik van aardolieprodukten zal moe ten worden beperkt zonder dat ons land zelf door een aanvoercrisis wordt getrof fen. De Distributiewet 1939 kan alleen worden toegepast als er in Nederland zelf een tekortsituatie is en het wetsontwerp schept daarom de mogelijkheid de wet toch toe te passen voor de uitvoering van het verdeelschema ook zonder dat Neder land een tekort heeft. Krachtens de voor gecoördineerd stelsel van nationale graan reserves. De voorzitter van de Wereldvoedselraad zei te hopen dat hij dit jaar voldoende toezeggingen zou krijgen om een nood voorraad van 500.000 ton graan te kunnen aanleggen. Daarmee zal hulp worden ver leend aan rampgebieden. Over de hele wereld bevinden zich graanvoorraden van bij elkaar 8,3 miljoen ton vergeleken met een streefcijfer van tien miljoen ton dat de voedselraad in 1974 heeft gesteld. Het stoffelijk overschot werd bij toeval ontdekt, omdat de bedrijfsleider van de bouwvakantie wilde profiteren om foto’s van de put te maken. Het is niet bekend of het hier een ongeluk of een misdrijf betreft. die gebruikt zouden kunnen worden voor het doordrukken van de apartheid. „Beweringen vorige week gehoord voor deze subcommissie als zouden de Verenig de Staten Zuid-Afrika hebben geholpen bij voorraadvorming van moderne wa pens, waaronder vliegtuigen, tanks en ar tillerie, zijn volslagen bezijden de waar heid”, aldus Lewis. gestelde wet zal de regering voorts produ centen en handelaren bindend kunnen op dragen olie een bepaalde bestemming te geven, bijvoorbeeld te leveren aan andere Nederlandse ondernemingen. De huidige vrijwillige informatiever schaffing door de oliemaatschappijen werkt tot tevredenheid, zegt de minister in zijn toelichting, maar hij wil voor de toe komst niet uitsluitend op vrijwillige infor matieverschaffing vertrouwen, maar de bevoegdheid hebben het bedrijfsleven te verplichten tot het verschaffen van de nodige inlichtingen. De groep deelnemen de landen heeft al procedures uitgewerkt inzake de verschaffing van informatie ove- rde prijzen van geïmporteerde olie en over de kosten van die olie: er worden nu proce dures uitgewerkt inzake gegevens over de ondernemingsstructuur, de investeringen en de voorwaarden, waaronder de indus trie toegang heeft tot de ruwe-oliebronnen. (Van onze redacteur in Spanje) MADRID. De onrust in de Spaanse gevangenissen heeft zich over het gehele land uitgebreid. Bijna alle delinquenten in Spanje hebben solidariteitsmanifestaties op de daken van de gevangenissen gehou den om de eisen van hun Madrileense collega’s volledige amnestie en de mo dernisering van de gevangenisreglemen ten kracht bij te zetten. De onderhandelingen tussen de advoca ten van de gedetineerden van de Caraban- chel-gevangenis in Madrid en de Spaanse autoriteiten zijn gistermiddag vastgelo pen. De gedetineerden eisen nu dat alle politieversterking in en rondom de gevan genis wordt verwijderd en dat er geen disciplinaire maatregelen tegen hen wor den genomen. Bovendien eisen de gevan genen een gesprek met de minister van Binnenlandse Zaken, Martin Villa. ervo optr< V c 1 1 l f l t j i 1 U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of’t nu gaat om Statenbijbels of reisverhalen, boeken over dieren of occultismeals een boek nog in goede staat verkeert is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. Het hoofd van de directie Afrikaanse Zaken van het ministerie van Buitenland se Zaken, William Lewis, zei voor de sub commissie voor Afrika van het Huis van Afgevaardigden, dat de regering van Car ter streeft naar het vermijden van de leve ring aan Zuid-Afrika van zogenoemde niet-militaire, „grijs gebied”-voorwerpen De levering van deze, veelal in oorlog niet bruikbare voorwerpen, zei Lewis, zou de apartheid kunnen bevorderen of de indruk kunnen wekken dat wij in onze oppositie tegen het systeem niet ernstig zijn. De woordvoerder noemde bij wijze van voorbeeld de levering van B 747 ver keersvliegtuigen. „Daar moeten wij zeer ernstig onze gedachten over laten gaan, aangezien zij gebruikt kunnen worden voor troepenvervoer”, zei hij. Al eerder in juli deelde het State Depart ment mee dat het „grijze gebied” ook sportkarabijnen van nog geen 100 dollar per stuk omvatte. Zij kunnen niet meer naar Zuid-Afrika worden geëxporteerd krachtens besluit van de regering in het voorjaar. Volgens Lewis hebben de Vere nigde Staten het wapenembargo nauwge zet in acht genomen sinds het in 1963 door de Verenigde Naties werd aanbevolen. Het weer was vanmorgen beter dan op de tweede dag toen slecht weer de deelne mers parten bleef spelen. Geteisterd door regenbuien en windstoten had de groep wandelaars veel last van blaren en spierpijn- In totaal 623 deelnemers haak ten dan ook af. De medische diensten gebruikten in twee dagen niet minder dan op de Calueque-dam waardoor opnieuw slachtoffers vielen, zo meldt het telegram. Pretoria heeft eerder ontkend het vliegtuig te hebben neergeschoten en schoof de schuld op strijders van de Ango lese bevrijdingsbeweging Unita, die nog steeds vecht tegen de MPLA die de macht in Angola op het moment in handen heeft. Radio-Loeanda ontkende deze versie van het vliegtuig-incident en zei dat „deze daden van agressie het gevolg zijn van de illegale bezetting door het regime-Vorster van Namibië”. De Zuidafrikaanse radio meldde giste ren dat zware gevechten zijn uitgebroken tussen de Angolese regeringstroepen en strijders van de Unita in de buurt van de Angolese grens met Namibië. DEN HAAG (ANP). Minister Lubbers van Economische Zaken heeft bij de i Tweede Kamer een wetsontwerp ter uit- voering van de in november 1974 in Parijs tot stand gekomen overeenkomst over een internationaal energieprogramma inge- diend. Het wetsontwerp heeft drie doelein- den, te weten het scheppen van meer mo- 1 gelijkheden om de distributiewet 1939 in i werking te stellen; het scheppen van be- voegdheden om leveringsverplichtingen ten behoeve van het internationale ver deelschema te kunnen opleggen en het scheppen van bevoegdheden om van het 1 bedrijfsleven informatie over de oliemarkt te verkrijgen. DEN HAAG (ANP). De bestaande subsidieregelingen „goede en goedkope woningen” en „experimentele woningen” kunnen voortaan ook op eigen woningen worden toegepast, maar daarvoor is het wel nodig, dat de woningen tevens worden gesubsidieerd op grond van de beschik king geldelijke steun eigen woningen 1975, dat wil zeggen de regeling voor zogenaam de premie-koopwoningen. WILLEMSTAD (ANP). De Antilli aanse kabinetsformateur S.G.M. Rozendal wil niet dat de Arubaanse partij (MEP) en de arbeiderspartij Frente Obrero, deelne men aan het nieuw te vormen kabinet. Volgens de formateur is het beleid van de beide partijen in strijd met het algemeen belang en derhalve onaanvaardbaar. De MEP behaalde bij de verkiezingen van vorige maand vijf van de beschikbare 22 zetels en de Frente drie. GENÈVE (ANP). Het ziet ernaar uit dat er spoedig overeenstemming zal wor den bereikt over het aanleggen van tarwe- voorraden voor hulpverlening aan de arm ste landen, zo heeft de voorzitter van de Wereldvoedselraad, Arturo Tanco, gezegd. Tanco baseert zijn optimisme op het feit dat er dit jaar bijzonder grote «oogsten worden verwacht en op de wijziging die de regering Carter heeft aangebracht in het Amerikaanse beleid in deze kwestie. De VS hebben zich uitgesproken voor een Naast de controverse over de Palestijnse staat op de westoever van de Jordaan, blijft het tempo waarin Begin op een door hem gewenste regeling in het Midden-Oos ten aan wil sturen, een controversieel punt tussen Amerika en Israel. De plannen van de Israëlische leider duiden erop, dat hij een splitsing in het Arabische kamp wil veroorzaken door Egypte en Syrië terug, gave van bezette gebieden in de Slnaï en Golanhoogten als „lokkertje” voor te hou den. Met zijn weigering om de PLO die het vredesplan heeft verworpen tot Ge nève toe te laten, probeert Begin tot afzon derlijke regelingen met Egypte en Syrië te komen. Amerika zou daarbij een bemidde lende rol moeten spelen. Volgens de Rhodesische autoriteiten zijn de verkoolde lijken gevonden van 23 Afri- kanen: een man, zijn negen vrouwen en 13 kinderen. Bisschop Moezorewa, behalve noofd van de methodistische kerk in Rhodesië ook leider van de Nationalistische Afrikaanse Nationale Raad, noemde de doodgescho ten dominee een „vreedzaam man”. Hij herinnerde eraan dat het leger vorig jaar een methodistische dominee en diens vrouw doodschoot. He zet s; Dit tweede gedeelte wordt alleen in z'n geheel aan de eigenaar-bewoners uitge keerd als de stichtingskosten niet meer dan ƒ98.000,- bedragen. Voor elke 1.000,- méér aan stichtingskosten wordt de bijdrage-ineens met 500 verminderd. De uitbetaling van de bijdrage-ineens ge beurt gelijk met de eerste jaarlijkse bijdra ge, die de eigenaar van het rijk ontvangt. Plannen komen voor toepassing van deze regeling in aanmerking als ze ten minste 25 woningen omvatten. De nieuwe regeling geldt voor projekten waarvan na 8 juni 1976 toepassing van de regeling „Goede en Goedkope Woningen” is aangevraagd. Het gaat hierbij om projekten waarin zowel huur- als koopwoningen waren opgeno men. De maximum bijdrage-ineens voor woningen, die het predikaat „experimen teel” krijgen, is in het algemeen 5.000,-. Dit maximum zal in het vervolg ook voor koopwoningen worden aangehouden. Het terrein was afgezet met een meer dan manshoge omheining. De politie tast eveneens in het duister hoe de Joegoslaaf derhalve toch op het werkterrein is gekomen. De zulle: heid Tejal even om 1 verbi gemt digd< zelf niern en h goed Men voor goed gaan 150 onder licentie van Cadillac Gage in l Detroit voor Zuid-Afrika zou hebben gefa- briceerd. Wat was gebeurd was dat twee ex-werknemers van Cadillac Gage techni sche gegevens hadden gestolen en aan Bravia gegeven. De twee zijn sindsdien vervolgd, schuldig geoordeeld en berecht, aldus Lewis. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Uit Nijmegen zijn van daag nog 14.157 wandelaars vertrokken voor het derde dagprogramma van de Vierdaagse. De route leidt over de aan trekkelijke, maar voor velen zware Zeven- Hguvelenroute met Groesbeek als etappe plaats. SALISBURY (Reuter). In een dorp in het noordoosten van Rhodesië, zijn giste ren tientallen Afrikanen om het leven ge komen toen guerrillastrijders het dorp aanvielen, zo meldt het Zuidafrikaanse persbureau SAPA. I ROTTERDAM (ANP). De bedrijfslei- der van een aannemingsbedrijf heeft gisteravond in een bouwput van de Rotter damse metro het lijk gevonden van een 32- jarige Joegoslaaf. Later werd gezegd dat de militairen de slachtoffers bij vergissing hadden aange zien voor guerrilleros. Volgens Moezorewa komen op deze manier honderden Afrika nen om het leven, terwijl hun dood later wordt toegeschreven aan gruweldaden van guerrillastrijders. In naam van wat i MCOVliaVUIg WU1UX gClIUCUlU vindt in dit land naar willekeur moord op burgers plaats, aldus Moezorewa. Hij sprak ook tegen dat een Portugese firma, Bravia, rupsvoertuigen voor ver voer van militair personeel van het type V- voorts bekendgemaakt dat een militair een Afrikaanse geestelijke, Thomas Mvenge, in noordoost-Rhodesië heeft doodgescho ten „tijdens een twist”. De politie onder zoekt de zaak. ROTTERDAM. Het ziet er naar uit dat het tandtechnisch instituut Acudent geen schuld heeft aan de dood van mevrouw P.J. Maat. Door sectie heeft men kunnen vaststellen dat de vrouw is overleden aan een bijzondere vorm van hersenbloeding, „die voorkomt bij grote spanning of in spanning”, aldus een woordvoerder van de politie. Het onderzoek van Justitie en in spectie van de Volksgezondheid gaat nog wel door, omdat men nog geen zekerheid heeft op andere punten. Mevrouw Maat, 45 jaar oud en afkomstig uit Den Haag, was dinsdagochtend bij Acudent om enkele tanden en kiezen te laten trekken. De 74-jarige tandarts van het instituut verklaarde later dat de vrouw onwel was geworden, nadat hij haar een plaatselijke verdoving had toegediènd. De vrouw werd in zeer ernstige toestand naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar zij ongeveer twaalf uur later overleed. In een brief aan MEP-leider, Betico Croes, laat Rozendal (Democratische Par- tij) weten, dat alleen door een krachtige gezamenlijke inspanning van de zes eilan- den, te zijner tijd een onafhankelijkheid kan worden bereikt die solide is. Hiervoor j moet de staatsrechterlijke eenheid van de Nederlandse Antillen behouden blijven. tien door foyei ruim sen”, gron ruim volle stoel kunr bove kabi: lag. men wijl ervo Z z optr< ling Na het werl de t ,w,esterse beschaving” wordt genoemd Een van de velen die door blaren geteisterd werd

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4