Naakt Meer buitenlanders NZH-koffiehuis Boos zwemmen Boycot Tentoonstelling \EOTOS KEULS 1KEKE\ (JNdAK n Rijksmuseum I drama van werkloosheid James If M aan- H i-I .RR f 5 i 1 I T t/Be- i niet „Het ademt eigenlijk wel een oneindige droefheid” zegt fotograaf Eddy Posthu- ma de Boer over de foto’s van hem en Bert Nienhuis die vanaf vandaag in het Rijksmuseum te zien zijn. Zo’n honderd platen, die samen bijna zonder woorden het verhaal vertellen van de werkloos heid in het Nederland van deze jaren en alle sociale problemen daaromheen. Een documentaire, in hard confronterend Zwart-wit, een stuk geschiedschrijving $an het grote probleem van nu. DOOR BC-r.KOT öEXÉ ArPUS jl ÖE Kw.ximS ONDER REDACTIE VAN INGE CRUL ÖR Isfr i ir NZH koffiehuis V n Boycot Boos Ie. r« j 1 J Eddy en Bert keken verder dan alleen de werk loosheid sec, wilden ook vastleggen wat er aan voorafgaat, wat er volgt, wat er omheen hangt. De hinderen of wanneer men zomaar de verkoop stopzet: nu ziet men tegelijk waarom de Granny geboycot moet wor den. Er is trouwens wel een alternatief voor de aan Granny’s verslaafde: de Stürmer-appel uit Nieuw-Zeeland. Zelf hebben ze nauwelijks dit soort werkloosheid aan den lijve ondervonden. Bert had een tijd fieen In Amsterdam kan je al bijna niet meer met behoorlijk Algemeen Beschaafd Ne derlands terecht vanwege al het buiten lands dat je hoort, en de VW meldt ons nu dat er dit jaar meer buitenlandse bezoekers worden verwacht in de hoofd stad dan in vorige jaren. Het toeristensei zoen is nog lang niet voorbij en we kun nen ook rekenen op drukke september- en oktober- maanden. Dan is er ook nog een groot aantal congressen in de hoofd stad, aldus de VW. Het eerste kwartaal van dit jaar is minder goed geweest, april en mei waren weer beter, maar de tweede helft van juni was vermoedelijk door het slechte weer minder in trek dan dezelfde periode in ’76. Amerikanen vormen ook dit jaar weer het grootste deel van de buitenlan ders, hoewel hun aantal in de totale stroom relatief daalt. Er schijnen wel veel Fransen te komen. e 9 u geen geval voor de kinderbescherming of de vereniging voor geplaagde jeugdige butlers. James is een hond, een beagle- kruising, die op 28 juni wegliep in de omgeving Raadhuisstraat/Herengracht. Zijn baasje/bazin had de originele ge dachte her en der aan bomen een oproep voor James te hangen, compleet met foto van de gezochte, én de aantrekkelijke beloning van 100 voor de vinder. Geen raamadvertentie, maar een boomadver- tentie dus. Een idee om na te volgen? Overigens: hééft u James misschien ge zien? Je weet nooit, zijn telefoonnummer is (020) 228427. 1 werk „maar dat is toch niet te vergelijken met dit”, Eddy kende dat niet, maar wel de situatie van werkloosheid van zijn vader uit de crisisjaren toen hij geboren werd. Weet wat het wil zeggen dus voor een gezin, als er minder geld is en alles te duur wordt tot en met de schoolopleiding toe. Beide fotografen zien de tentoonstelling ook pri mair als een stuk documentatie. Eddy: „fotografie leent zich er toch uitstekend voor, we zijn wel niet de eerste die dat doen in de wereld natuurlijk. Het leuke vind ik dat wat vroeger geschilderd werd nu door een foto kan worden uitgedrukt en vastge legd.” Sommige van zijn foto’s hebben overigens nog een aardig bijzonderheidje: het grafisch inge werkte stukje (krantejtekst erin, bedoeld om het iets meer plaatsbepalend te maken, juist omdat die werkloosheid ook zelf zo aan plaatsen is gebonden. De tentoonstelling in de afdeling Nederlandse geschiedenis (linker ingang Rijksmuseum) is nog tot en met 18 september te bezichtigen. een opdracht om een bepaald facet van ons tijds beeld neer te leggen, zodat door de jaren heen daar een soort „prentenboek” over kan ontstaan. Dat is geen strikt Amsterdamse zaak, fotografen uit heel het land kunnen inschrijven voor de opdracht. Bij de verstrekking ervan wordt advies uitgebracht door een commissie waarin behalve de directeur van de afdeling, drs. W. H. Vroom, steeds een journalist en een fotograaf zitting hebben. Bert en Eddy vormen het eerste tweetal dat zo aan het werk ging, na hen kan men wellicht al dit najaar de foto’s van Dolf Toussaint en Han Singels over „ver kiezingen en kabinetsformatie” zien, en Koen Wes- sing en Hans van den Bogaard werken dit jaar aan „Andere culturen in onze cultuur”. sluiting van concerns, van fabrieken, er is geen werk meer en de machteloosheid, dat je werk overbodig is, dat een machine het afkan. De neer slag daarvan thuis in het gezin, de sloffende gang naar het arbeidsbureau, de vernedering, de tever- geefse nieuwe sollicitaties, de cursussen voor werk lozen, de omscholing. De jongere die al meteen vanuit school werkloos wordt. Onmacht. Maar de foto’s tonen ook: macht, vakbondsvergaderingen, strijd, bedrijfsbezettingen, solidariteit tegenover verdeeldheid. Een scala van menselijke emoties losgeweekt uit hun koel getalsmatig economisch kader, weergegeven in foto’s. Makkelijk was dat werk, het fotograferen, niet altijd. Soms werd de fotograaf dankbaar ontvangen om alle ellende aan te horen, soms ook werd de agressiviteit van die ellende op hem ontladen, zoals Bert moest ervaren in het Haagse arbeidsbureau. Een naaktstrand in Zandvoort: leuk, jazeker, maar dan vooral toch voor de zonnebaders en minder voor de zeeba- ders. Afgezien van allerlei akelige ver schijnselen, zoals kwallen, teer en ander vuil, kan je toch nooit eens echt naakt zwemmen in zee. Nooit eens lekker een bloot baantje trekken, nee hoor, altijd voorzichtig tot de knieën erin, en denk om de stroming. Binnenkort komt er nu enig soelaas voor de blote zwemmers in Amsterdam: met ingang van vier sep tember kunnen zij elke zondag van half tien tot half elf in het gemeentelijke zwembad aan de Heiligeweg terecht. Het plezierige is dat dit blote poedelen niet is voorbehouden aan leden van nu- disten- en naturistenverenigingen (zoals in sommige zwembaden ook wel ge beurt), maar dat iedereen erin mag. Wél zal de naturistenvereniging „Zon en Le ven” die bewuste zondag met haar leden de spits afbijten. Alles mag uit, maar er is één beperking: wie lang haar heeft wordt verzocht een badmuts op te zetten. Dit uit hygiënische overwegingen, maar dat is een maatregel die we al langer kennen en waar al even lang de hand mee wordt gelicht. Ga maar eens met een badmuts op bloot voor de spiegel staan nou, dat is toch géén gezicht? En een mens mag toch ook bloot wel mooi zijn! U weet zo langzamerhand natuurlijk wel dat u moreel verplicht bent geen Outspan- sinaasappelen te kopen. Min der algemeen bekend is dat de Granny- Smithappel die u altijd zo lekker vond nu ook besmet is verklaard. Die Granny komt uit Chili namelijk en u weet dan natuurlijk al genoeg. Het Amstelveense Chilicomité heeft nu een groot bord con tra Granny opgehangen in de super markt op het studentencentrum Uilen stede in die plaats. Dat schijnt te helpen, meer dan wanneer men de consument voor de deur van de winkel staat te ’”Öat laatste is vooral ook de bedoeling geweest van de'Opdracht die Eddy en Bert eind ’75 kregen van de afdeling Nederlandse geschiedenis van het Rijks museum. Ieder jaar krijgen één of meer fotografen Over consumenten gesproken: on danks consumentengidsen en ombuds- lieden, koningen klant en onpartijdige rechters, zijn er altijd mensen die op een heel bijzondere manier menen hun recht te moeten krijgen. Zo iemand is Paul Lodewijkx, die al sinds 9 juli post heeft gevat voor de deur van de firma Aurora aan de Vijzelstraat. Met een vinger in het verband, een kop koffie uit een thermos fles in de hand geklemd, staat hij daar het publiek erop te wijzen dat hij een wankoop heeft gedaan bij Aurora. Hij kocht er een meetapparaatje, dat was de volgende dag stuk, maar toen hij kwam reclameren kwamen er problemen. Volgens hem bood men hem niet vol doende garantie en werd hij met man en macht de zaak uitgezet waarbij zijn toch al kapotte vinger wéér gewond werd en hij niet kon werken. De bedrijfsleider van Aurora haalt er de schouders over op. Er was wél garantie, zegt hij, maar het apparaat moest naar de importeur terug en Lodewijkx wilde daar niet op wachten. Toen hij na twee uur nog niet het pand had verlaten, zette men hem eruit, inderdaad, „maar wij pakten hem rustig op en hij richtte hier binnen zélf nog schade aan door zijn tegenstrib belen”. Aurora heeft geen last van de man die met z’n schoolbord daar staat en schade vergoeding eist, de klandizie is nog niet overdreven teruggelopen. De politie zegt dat ze niets aan dit verschijnsel kan doen, zolang Lodewijkx zich tot zijn recht van vrije meningsuiting beperkt en geen opstootjes veroorzaakt. En dat doet hij ook niet, al kan hij de hele dag wel rekenen op een afwisselend groepje aan dachtige luisteraars om hem heen, die hem als attractie in deze stad vol verras singen glimlachend aanhoren om daarna huns weegs te gaan. Allebei ondervonden ze dit onderwerp als zeer deprimerend. Wat ze het meeste aansprak: Bert: „het drama”. Eddy: „het persoonlijke drama. Niet zozeer de economische gang van zaken, die hoeveel heid arbeidsplaatsen, de feitelijk gegevens, maar wat op je afkomt, de mens die in de penarie zit, en dan met 1500 man tegelijk.” Hij troost zich, zegt hij, met de gedachte dat we hier nog in het paradijs van de sociale voorzienin gen leven, waar elders in de wereld geen enkele voorziening is. Bovendien is de werkloosheid hier dan nog in vele gevallen van tijdelijke aard. Tijde lijk, dat wil zeggen, een jaar, anderhalf jaar. Eddy: „lang genoeg, je bent uit de roulatie, werkt niet meer aan je eigen ik, aan je gezin, aan je technische kennis”. In het pakhuis Insulinde in Amster dam ligt, of liever liggen de brokstukken van wat eens het NZH-koffiehuis was, de fraaie uitspanning van vroeger tegeno ver het Centraal Station. Van vertrek plaats voor boten groeide het uit tot gezellige pleisterplaats langs het water, totdat hetzelfde openbaar vervoer waar voor het eens werd neergezet zijn tol eiste: het gebouw moest verdwijnen voor de metro. Bij de sloop sneuvelde al twee derde, nu ligt het ook maar doelloos opgeslagen. Want de gemeente Amster dam is, dat is bekend, niet meer van plan het koffiehuis te laten herbouwen. Dat is te duur (er wordt over ruim vier miljoen gesproken), en er kan ook geen talud voor worden aangelegd. Er komt dan wel iets van VW, GVB en een café-restau- rant, bij de metro, en de vroegere exploi tant Smits mag als eerste zeggen of hij daar iets in ziet maar zelfs hij ziet dan toch zakelijk liever een plate-service dan het ouderwetse sfeertje van het NZH- koffiehuis. Toch lijkt het gebouw niet uit de herin nering weg te branden en zo nu en dan halen wakkere geesten weer de krante- kolommen omdat ze dit nauwelijks nog hete hangijzer weer boven tafel brengen Droomt ex-wethouder Riethof niet over herbouw bij de Gaasperplas? Was het niet de ex-wethouder van Amsterdam, thans burgemeester van Uithoorn, Brau- tigam, die een bod van een gulden op de restanten deed, om het aan de Amstel overeind te zetten als een restaurateur er brood in zou zien? Vergeten we niet de Bond Heemschut te noemen, die herbouw vóór het station op de oude plek wil, en de Amsterdamse Kunstraad die zich dezer dagen in het koor mengde met de gedachte van her bouw aan de achterzijde van het Cen traal, bij de aanlegplaats van de veer dienst Amsterdam/Harlingen, die vol gend jaar in ere wordt hersteld. En ieder een maar afwachten wie niet alleen ideeën maar ook geld heeft. James is zoek! Hij is tien jaar oud, zwart/ wit, met een grijze neus, en een gele halsband Schrikt u niet, James is Eddy Posthuma de Boer. Enka - sanering. Sss?:!!S< SSsSi SÏ! x.xx V ...r »*W**W^ p

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11