Chrysler komt belofte na boeken Foto puzzel van de week Geen benzine tot de rand |<KEUR B.V.^I BOUWMARKT zeepost knelpunten Nieuwe Rover i in augustus op wegen In toekomst geen reserve band meer in de wagen Fotoreportage van zorgeloze dagen \xzeq en wiel w prijswinnaars S! Regionale Foto Expositie 1977 Egmond aan Zee ^3^ .7 i V wand- en vloertegels en plavuizen KOUDENHORN 54 18 JULI 19 7 7 2 2 VRIJDAG I' tv c Onder redactie van J.P. Bos zaterdags van tel. 023-321212 GROTE SORTERING 9 I a 1 li tegen zeer concurrerende prijzen '7 I I I 'I J_\ W Openingstijden: dagelijks van 8.00-12.30 uur 13.30-18.00 uur 8.30-16.00 uur ir 4- V 1 Op de foto de Chrysler Sunbeam 1300 GL. ADVERTENTIE) I (AIO) 1 Vooral in de zomermaanden is het onverstandig om de brandstoftank van de auto geheel te vullen. Brandstof zet - evenals andere stoffen - bij verwar ming uit. Dit kan oplopen tot 0,11 pro cent per graad warmte. Dit lijkt weinig, maar als de auto na het tanken op een zonnige plaats wordt geparkeerd, kan de temperatuur gemakkelijk oplopen tot dertig graden. De brandstof, die in de ondergrondse opslagplaats een tem peratuur van acht graden bezet, zet dan door de stijging van temperatuur aan merkelijk uit, tot zelfs 2,2 percent. Bij een tankinhoud van ca. 45 liter bete kent dit een toename van de inhoud met ongeveer één liter brandstof. Bij een geheel gevulde tank loopt deze extra Eter brandstof weg via het ontluchtingspijpje of via de tankdop. Daarom: vul de tank in de zomer nooit tot de rand, als men tenminste niet meteen na het vullen zeker tien kilome ter rijdt. PUZZEL NUMMER 29 Horizontaal: 1. Is hierdoor vastgesteld dat Mien dus geen kleren heeft om aan te trekken? 5. Geef Leen haar pop nu maar, ze kan zich haast niet bedwingen; 9. Ik geef je een tip, keer hem om; 10. Geldt die C.A.O. voor de ingenieur alleen voor het buitenland? 11. Neem het lot beet als je wilt gaan vissen; 12. Kwam de non in Bali of verkoos zij een ander land? 14. Wist An dat later? 15. ’t Is nu een beetje verward maar in Afrika heet het anders; 18. Hij is traag doch niet grijs, komt dat door die gaping? Als ’t toen het juiste gewicht was geweest had ik kontant betaald; 22. Ik zag de rat twee keer samen met de eerste in de buurt van de Zwarte Zee; 24. Houd je mond, Ina. Wat ben jij tegenwoordig vrese lijk werelds; 27. Ik reik ’m de bijenkorf wel aan; 28. Moest hij in Ederveen zijn veren Argentinië: ms Thameshaven 25 juli Australië: ms Melbourne Expres 22 juli. Brazilië: ms Thameshaven 25 juli. Canada: ms C.P. Voyageur 26 juli. Israel: ms Josky 27 juli. Nieuw Zeeland: ms Kangourou 27 juli. Suriname: ms Hercules 22 juli. Ver. Staten van Amerika: ms Elbe Expres 22ju- li, ms S. L. Resource 26 juli. Zuid-Afrika (rep.): ms Nedlloyd Simonskerk 26 juli. Met de volgende schepen kan zeepost naar de daaronder vermelde landen wor den verzonden. De data, waarop de correspondentie ui terlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tulnartikelen Hout- en plaatmat. dere beperkende maatregelen zijn inge steld in verband met langdurige werk zaamheden. Ford heeft een marktaandeel van bij na vijftien percent van de wereldhan del in personenauto’s. Voor de bedrijfs wagens Egt dat percentage op bijna negentien percent. De prijzen van de nieuwe 7-serie van BMW zijn bekend: de 728, de eenvou digste versie, gaat ruim 41 müle kosten. De duurste uitvoering, de 733 auto maat, is verkrijgbaar voor bijna 57 mil le. In totaal gaat BMW zes uitvoeringen van de 7-serie leveren. I I Vanaf medio augustus is de nieuwe Rover 3500 leverbaar in ons land. De wagen voorzien van een vijfde deur en met een verhoogd vermogen van 155 din-pk moet ca. 35 miEe opbrengen. Met automatische transmissie komt er nog eens duizend gulden bij. Bovendien zijn tegen meerprijs alu minium wielen mogehjk. De Rover 3500, waarvan de voorganger al in 1963 werd geïntroduceerd als model 2000, zal volgend jaar met een 2600 cc motor worden uitgebracht. i” I Prijswinnaars puzzel nummer 28 ƒ25.-: mevr. O. van Strien, Braken- burghstraat 22, Haarlem; 25,-: mej. L. Roosendaal, Da Costalaan 46, Driehuis. 15.-: J. Gielen, J. v. d. Bergstraat 18, Heemstede; mevr. A. v. d. Wal, Gijzenvelt- plantsoen 181, IJmuiden; 10.-: H. van Nimwegen, Jelgersmastraat 21, Haarlem; 10,-: T. Schoorl, HageEngerweg 146, Santpoort. daar leven. wordt. En dat er, ook al zou U geen woord bij de foto’s schrijven of verteEen, er toch een logisch en afgerond geheel ontstaat. Ergens in dit artikel wordt genoemd: uw persoonhjke vakantie-prentenboek. Daarmee wordt bedoeld de voor veel mensen toch wel ideale manier om hun vakantie-herinneringen te bewaren: in een eenvoudig klein album of - als U er met plezier aan gaat werken straks in de herfst - een groter foto-album. Een boek dus waarin u met behulp van uw foto’s, een verhaal in woord en beeld gaat schrijven. Met daartussen door wat per soonhjke dingen: een treinkaartje, een paar gedroogde bloemen uit het vakan tieland, de toegangskaart van een evene ment, enzovoort. Met elkaar wordt dat dan een bezit, dat voor u in waarde stijt. Vooral wanneer u, als een goede traditie, in de toekomst van elke vakantie zo’n reportage gaat maken. Zodat u een leven lang steeds weer kunt nagenieten van de vele mooie momenten, die u in de vakan- tietijd hebt beleefd. langs het strand of een ober op het land, die zijn werk doet op een manier, die je hier misschien niet meer zult vinden. Ahe gewone dingen om u heen zijn vaak boei ender dan de bijzondere plaatsen, waar alle toeristen met de camera in de aan slag staan. Even er tussendoor een advies over de manier van fotograferen. Foto’s worden vaak van te veraf genomen. Wie dichter bij zijn onderwerp gaat staan krijgt bete re foto’s. Met elke camera kun je tot ongeveer één meter van een onderwerp af nog scherpe foto’s maken. Wie er op let en zich concentreert op de hoofdzaak, ontdekt, dat zijn foto’s door die kleinere afstand bijna altijd leuker worden. Nog een advies: houd de camera steeds bij de hand om de momenten van echt plezier direct te kunnen vangen in foto’s. Vaak gebeuren er onverwachte dingen; wie dan zijn camera eerst nog moet zoe ken en instehen, is meestal te laat. Dat advies geldt zeker voor automobüisten, die in een vreemde stad gaan winkelen of rondkijken: laat de camera niet in de auto Eggen. Allereerst omdat er nu een maal in elk land mensen zijn, die de verleiding van zo’n uitgestalde camera niet kunnen weerstaan. En - ook een belangrijk punt - een camera met een (kleuren) film er in kun je beter nooit laten liggen in een auto, waarin de tem peratuur vaak hoog kan oplopen. De kwaliteit van de (kleuren)füm gaat dan snel achteruit. Voor de camera zelf zijn de temperaturen trouwens ook heel Slecht. Ook al is vertrekken van je vakantie adres niet altijd leuk: maak er toch wat foto’s van! Zulke foto’s passen namehjk zo goed in het verhaal van uw vakantie; ze zorgen dat uw reportage kompleet De krachtbron is in de lengterichting voorin geplaatst. De aandrijving geschiedt via de achterwielen. OpvaEend aan de wagen zijn onder meer de geringe buitenafmetingen en de grote achterruit, die dienst doet als toegangsdeur tot de bagageruimte. De achterbank kan worden neergeklapt: er ontstaat dan een laad vloer met een lengte van ruim anderhalve meter. In een aantal landen, waaronder Nederland, zal de Sunbeam met 1598 cc motor (70 din-pk) verkrijgbaar zijn met een automatische Borg/Warner bak. Bovendien zal de uitvoering met 1295 cc motor (60 din-pk) op een aantal markten verkrijgbaar zijn met verlaagde compressie (stan daard 8,8:1) zodat normale benzine kan worden gebruikt. De nieuwe Sunbeam krijgt standaard radiaalbanden mee. Het remsysteem beschikt vóór over schijven en achter over trommels. 25. sol; 27. soldaat; 28. rem; 29. dek; 30 dor; 31. sip; 32. map; 33. kil; 35. nok; 37. K.R.O.; 38. sigaret; 40. rap; 42. a.o.; 43. lee; 44. las; 46. pi; 47. moker; 51. stoet; 53. sen; 54. medio; 56. eel; 57. idool; 59. sprei; 6i. esp; 62. aal. Vertikaal: 1. groen; 2. ia; 3. tak; 4. mal.; 5. in; 6. sinds; 7. K.L.M.; 8. gom; 9. mes; 10. eed; 11. brood; 14. oever; 15. aks; 16. eos; 17. aat; 18. ram; 21. pohtie; 22. Ada; 23. bagatel; 26. legio; 28. rotor; 33. kroos; 34. i sen Zevenbergen en Ridderkerk kunnen wak; 36. kapel; 37. kam; 38. S.E.R.; 39. tas; voor het verkeer in beide richtingen meer- 41. pit; 43. lende; 45. steel; 48. kei; 49. wel; 50. vis; 52. oei; 54. mop; 55. opa; 58. os; 60. ra. MISSCHIEN HEBT U de vakantie er al opzitten, die jaarhjkse periode, waarin de regelmaat van aEedag wordt onder broken. dan komt voor U dit verhaal weUicht een beetje als de bekende mos terd na de maaltijd. Maar velen gaan nog met vakantie, want de „grote uittocht” duurt vele weken. Voor de gelukkigen, die het nog te goed hebben, hierbij een advies hoe ze van die zorgeloze weken een boeiende fotoreportage kunnen ma ken. Om nog vaak te kunnen genieten van ahe fijne dagen, die je in de vakantie zult beleven. Een fotoreportage maken van je va kantie. Dat is: een verhaal schrijven in foto’s. En een verhaal heeft een begin en een eind. En dat begin van een vakan- tiefotoverhaal zal meestal zijn: de voor bereiding. Het inladen van de auto bij voorbeeld. Of dat fijne moment van „de deur achter je dichttrekken”. Maak van één van die momenten in elk geval een foto. Zo begon de vakantie van het jaar 1977. De volgende foto’s laten iets zien van onderweg. Deze foto’s zijn natuurbjk af- hankehjk van het einddoel en het ver voermiddel. Die eerste foto kan zijn: een picknick onderweg naar Drenthe. Of een foto van het instappen in het vhegtuig naar een ver land. Of een douanecontrole onderweg. Hoe meer U de camera ook onderweg bij de hand houdt en gebruikt, hoe meer uw fotoverhaal straks een goed lopend geheel wordt. Dan komt u aan in uw vakantieplaats. Of het nu die camping is bij Tuitjenhorn of Uw appartement in Tunesië: maak in elk geval een foto van uw eigen tent of huis. En van de camping of van het hele complex. Maak een foto van het interieur (dus neem, als het even kan, wèl de flitser mee in de koffer) en van het uitzicht uit Uw tent of huis of hotelkamer. Ook dat is straks fijn voor uw persoonhjke vakan- tieprentenboek. Een advies voor wie de neiging heeft om vooral de bijzondere dingen te foto graf eren: probeer ook iets te laten zien van het gewone leven om U heen. Van zo’n oud smal steegje in uw vakan tieplaats, van een paar garnalenvissers De officiële opening en prijsuitreiking van deze manifistatie zuhen plaats heb ben op vrijdag 22 juli ’s avonds om acht uur door de burgemeester van de Eg- monden, de heer A.C. Bakker. De exposi tie wordt gehouden in de Ruyterschool, Prins Hendrikstraat hoek Duinstraat in Egmond aan Zee. Openingstijden tot en met 31 juli, weekeinden 10 to 22 uur, werkdagen 19 tot 22 uur. FOTOGRAFIE IS een zaak van zien en doen. Dat is het uitgangspunt geweest voor Rob van ’t Woudt voor het samen- stehen van een boek voor amateurfoto- grafen in het algemeen en voor degenen die op scholen fotografieles geven en ontvangen in het bijzonder. Voor Foto grafie, Zien en Doen, uitgave Focus Elsevier, Amsterdam, heeft de auteur, leraar voortgezet onderwijs, geput uit zijn rijke ervaring op het gebied van fotografie op school en het resultaat is een werkboek dat de traditionele „logi sche volgorde” mist. Van ’t Woudt heeft een keus gemaakt uit de problemen die in de praktijk om de hoek komen kijken. Aan de hand hiervan kan de amateur zelf de volgorde voor het doorwerken van het boek bepalen. De ene keer kan hij zich bezig houden met het maken van proef stroken of het tegenhouden en doordruk- Een automobüist die zonder reserve band op pad gaat, voelt zich onzeker. Dit is de uitkomst van een Amerikaan se enquête. Toch zuUen, zeker na 1980 chauffeurs eraan moeten wennen, dat ze niet meer kunnen beschikken over een reserveband. Eenvoudig, omdat ze dan niet meer nodig zijn. De bandenin dustrie is al jaren bezig banden te ont wikkelen, die of niet meer lek kunnen raken, of bij een eventueel defect vol doende stabihteit overhouden om er mee verder te kunnen rijden. De resul taten van dit onderzoek zijn zo bemoe digend, dat men zeker na 1980 - ver wacht geen reserveband meer nodig te hebben. Het zal even wennen zijn. De reserve band maakt sinds de vroegste historie van de auto, een wezenlijk onderdeel van dit motorvoertuig uit. Heel vroeger kreeg men als koper zelfs twee reserve banden mee van de fabrikant, de laat ste 45 jaar moet men het doen met een reserveband. En de automobilist is zo gewend geraakt aan die extra band achterin, dat hij enige weerstand zal moeten overwinnen om straks zonder extra band te gaan rijden. De banden industrie is zich van deze weerstand bewust en heeft daarom gekozen voor een soort overgangsfase. De Ameri kaanse automodehen van dit jaar zijn voor een kwart al uitgerust met een opvouwbare reserveband. Met ingang van 1978 zal bovendien een nieuwe „veüigheidsband” zijn intrede doen. Zoals gezegd, is dit slechts een tus senfase. Uiteindelijk zal de automobi list banden omder zijn voertuig kunnen krijgen, die nooit meer lek raken. Het idee van zo’n band is niet nieuw. Good year bijvoorbeeld, introduceerde in 1936 al de dubbele binnenband, die twee jaar later standaard werd gemon teerd op enkele Chrysler-modeEen. Na 1956 bracht hetzelfde concern - toen de band zonder binnenband stevig in op komst was - een dubbele band uit met twee afzonderlijke luchtkamers. Deze zogenoemde .Jifeguard” band kwam in 1963 op de markt. Raakte de ene kamer lek, dan bleef de wagen rijden op de andere luchtkamer totdat de band kon worden gerepareerd. Het systeem bleek een succes, maar de produktie van de band werd gestaakt, omdat de automobüist - hoewel dit niet meer hoefde - toch een reserveband bleef meenemen. Het Amerikaanse concern Goodyear ontwikkelt thans een nieuwe veüig heidsband, die zowel op oude als op nieuwe wagens kan worden gebruikt. Het principe berust op een ring van glasvezel, die rond de velg wordt ge monteerd. Bij een lekke band, rust het gewicht van de auto op deze ring. Daar door wordt de auto in staat gesteld verder te rijden. Toch voldoet dit aües niet geheel. Het eindpunt waar de industrie naar blijft zoeken, is de autoband die niet meer lek kan slaan. Zodra deze band in de pro duktie komt, zal het definitief uit zijn met de reserveband. Dit bespaart niet aheen ruimte, maar ook gewicht. Band, wiel, krik en gereedschappen wegen met elkaar zeker 23 a 28 kg. Verder heeft de Egmondse fotoclub een wedstrijd georganiseerd voor scheepsmodelbouwers, waarvan er velen in de badplaats zijn. Het pubhek maakt uit welk scheepsmodel met de prijs van 200,- 100,- en 50,- gaat strijken: On der degenen die het mooiste model heb ben aangewezen, wordt een grote bood schappenmand met inhoud ter waarde van 100,- verloot. verhezen om zich aan zijn belofte te hou den? 29. Eet men babyvoedsel in dit ge- zandschap? 30. Ria en Toon zijn naar het buitenland vertrokken. Vertikaal: 1. Schaterend van het lachen stuurden zij de vaders weg. Dat werden donkere tijden; 2. Hij staat nu op een dood punt, zie je nu duidehjk hoeveel onderda nen hij eigerüijk heeft? 3. Raakt de wacht post helemaal in de war bij het vaststeUen van de tijd?; 4. Als u de ploert haat, loopt Ot hard weg. Smijt hem dan op zijn schou der; 5. Als de pottenbakker de kok een bar verkoopt komt hij in dat bedrijf; 6. Als bij het ontpoppen ’n pop de geest geeft, moet je hem in de grond stoppen; 7. Wordt hierdoor ook de bel gestremd?; 8. Als de taling de eerste meeneemt is dat zeer slor dig; 13. De bar kan ’r echt de schuld van zijn dat hij zo is geworden; 16. Ik kras niets in die oude heüige taal in Voor-Indië; 17. Geef me een kraal, ik vind dat zo lekker; J.9. Weet de Noor dat er gevaarhjk weer op 'komst is? 21. Loert Ot op een plaatsje in Gelderland? 23. Als ze mij sigaretten aan bieden zonder geste vind ik dat toch be- koorhjk; 25. Ongekende doeken zijn weg. Sta je dan aan de zelfkant? 26. Neemt Max niet aan het examen deel? Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMIATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUIDEN. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 28 Horizontaal: 1. git; 4. mis; 7. kraag; 9. manie; 11. blo; 12. kogel; 13. neo; 15. armee; 17. adder; 19. Ko; 20. nop; 23. bas; 24. va; Van dezelfde auteur verscheen, even eens bij Focus Elsevier, Van groothoek tot tele. De informatie die wordt gege ven, spitst zich toe op het gebruik in de praktijk van deze wisselobjectieven. Van 't Woudt neemt tal van misverstanden weg. Zo verduidelijkt hij bijvoorbeeld dat een telelens niet aüeen dient om een onderwerp veraf dichterbij te halen, maar ook voor het toepassen van selec tieve scherpte en onscherpte. Hij zet de voor- en nadelen van schroef- en bajonet- vatting tegenover elkaar. Het gebruik van diverse brandpuntsafstanden Echt hij toe met leerzame praktijkvoorbeel den. In elke categorie objectieven geeft hij tips voor de opnametechniek. Deze pocket leidt stelhg tot het voüedig uitbui ten van de toepassingsmogelijkheden van wisseloptiek. DEN HAAG. Werkzaamheden op de Nederlandse auto(snel)wegen voor de week van 23 juli tot en met 29 juli 1977: Amsterdam-Amersfoort (A1-E35) Tussen Muiden en Naarden verkeers beperkende maatregelen in beide richtin gen, door werkzaamheden. Zaanstad-Amsterdam-zuid Verkeer richting Amsterdam-zuid en Amstelveen, moet ter hoogte van de A4 (Amsterdam-Rijswijk) rekening houden met een rijbaanversmalEng. Utrecht-Den Haag (A12-E8)-Van 26 tot en metJIO juli moet het verkeer in de nacht en vroege ochtenduren ter hoogte van Zoetermeer in beide richtingen reke ning houden met vertraging door werk zaamheden. Rotterdam-Rijswijk (Den Haag) (A13- E10)-Bij Rotterdam kan in één of biede richtingen de rechter rijstrook tus sen 9.00 uur en 15.30 uur afgesloten zijn. Breda-Rotterdam (A16-E10)-Tus- 1 ken, dan weer met het werken met kunst- Echt. Wü hij een fotoverhaal maken? Hij leze er het betrokken hoofdstuk op na en zo zijn er afzonderhjke thema’s als retou cheren, filmsnelheid, solarisatie, dubbel druk, fotogrammen, high-key en low-key, onthoeken, korrelstructuur, perspectief en inrichting van de doka. Door de afwijkende, populaire formu le, geïllustreerd met foto’s zoals iedere amateur ze maakt, kan het boek meni geen helpen praktijkmoeüijkheden snel onder de knie te krijgen. IN HET KADER van het 1000-jarig be staan van het dorp Egmond aan Zee heeft de eveneens jubüerende fotoclub „De Egmondse Foto-amateur” (opge richt in 1962) van de Nederlandse Bond van Amateurfotografenvereniging de opdracht gekregen het jaarlijkse evene ment, de- Regionale Foto expositie, te organiseren. Aan deze foto expositie doen ahe fotoclubs in Noord-Hohand mee. Uit het ingezonden werk zijn door de jury 144 foto’s en 66 kleurendia’s Een vakantiefoto, gemaakt aan het strana geselecteerd. Om het geheel nog aantrek- in Tunesië. Zomaar een plaatje dat iets kelijker te maken voor het publiek wor- vertelt over de manier waarop de mensen (jen tevens ruim honder reprodukties van oude prentbriefkaarten van Egmond aan Zee op groot formaat ten toon gesteld. z Naar verwachting zal in november de nieuwe Chrysler Sunbeam in Engeland op de markt komen. Volgend jaar zal de nieuwe kleine wagen naar de overige Europese landen worden gebracht. De Chrysler Sunbeam, een driedeurs wagen waarvoor in ons land twee motoren beschikbaar komen, werd in januari 1976 al beloofd aan de Britse overheid. De komst van een dergehjke kleine auto vormde destijds de voorwaarde, waaronder Chrysler een fors bedrag van de Britse regering ontving. Achttien maanden na de ondertekening van het contract met de overheid is de wagen gereed. In ons land komen te zijner tijd de uitvoeringen met de 1300 cc en de 1600 cc op de markt. De Sunbeam is op de Engelse thuismarkt nog verkrijgbaar met een 928 cc motor. A 5 3 6 9 [12 J3 14 15 [16 70 74 25 27 26 78 ■30

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 19