Bal aan Merckx tour-resultatën) Jan Blankers overleden Winst en verlies Uitstekende tijd van Aegir Phocas-combinatie ROEIERS HEBBEN WIND MEE sportpuntiqj honkbal jeugd Pozo betrapt op gebruik van doping bij voorbaat al protest Peter Post: ,Veel te danken toto-lotto „Het spelletje dat ik hier speelde leerde ik van Ottenbros" 43 2 O P7 Kk VRIJDAG SPORT 2 2 JULI 19 7 7 20 SM® I stens ook José de Cauwer (7 de) en gelederen had. 21e RIT 141,5 km VERSAILLES zeker niet voor de Raleigh-formatie, die behalve Knetemann en Kar- Hennie Kuiper (8 ste) in de voorste 7 ■te Vr.pr. 358. (Van een speciale verslaggever) DIJON. De dag, waarop de Belgen hun nationale feestdag vierden, waardoor zij nog vuriger dan anders hoopten op de etappezege, waren de Nederlanders onstuitbaar. Gerrie Knetemann versloeg Cees Bal in de beslissende meters van de negentiende Tourdag, en alsof de dubbele winst nog niet genoeg was, gaf Gerben Karstens in de sprint om de derde plaats het compacte peloton geen kans. Het kon gewoon niet op, - MlllylaFore1MONTEREAU 1 F te. &g.: 'AgË J Peter Post: voorzorgsmaatregelen. Oude wielertruc van Knetemann Gerrie Knetemann gaat juichend over de finish vóór Cees Bal. lust en intelligentie. (Van een speciale verslaggever) DIJON. „Zonder Eddy Merckx zou ik nu geen wielrenner meer zijn geweest”. Cees Bal was aan de eindstreep van de negentiende Tour-etappe een ontgoochel de coureur, omdat hij in de sprint voor de dagprijs het hoofd had moeten buiten voor Gerrie Knetemann. Maar zijn dank aan het adres van Eddy Merckx stak hij niet onder stoelen of banken. Les 17 Touments (Van onze roeimedewerker) AMSTERDAM. Het hogedrukgebied, dat vele vakantiegangers in Nederland het leven zuur maakt, heeft het met de nationale roeikampioenschappen, die gis teravond op de Amsterdamse Bosbaan zijn begonnen en tot zaterdag voortduren, veel beter voor. De straffe zuidwester- meewind stelt de ploegen met WK-aspira- ties in staat hun nominatie voor die wed strijden met snelle tijden te onderstrepen. Wat dat betreft, nam de Aegir-Phocas- combinatie, bestaande uit Bosman, Hor- stink, Bock en Vos, de gelegenheid te baat door soepel voor de beide opponenten van Nereus en Laga het pleit in 6.08,54 te beslechten. Gezien het gebrek aan tegen stand een uitstekende tijd en voldoende om uitzending naar het WK zeker te stellen. Dat gebrek aan coaching bijna funeste gevolgen kan hebben, blijkt uit het feit dat Van der Pas-Kroes (Laga-Dudok) na hun matige race in Luzern, de opgaande lijn nog niet te pakken-hebben. Deels kan dit namelijk worden verklaard uit de tijdelij ke afwezigheid van coach Ben Voogd. Voor alle betrokkenen is te hopen dat hij snel weer ter plekke is om zijn tobbende twee op tijd de vorm van het voorseizoen terug te geven. De matige (overigens winnende) tijd van 7.23,35 geeft onder deze snelle omstandig heden alle aanleiding tot wat intensere aandacht. Na de schitterende overwinning, wie twijfelde daar na hun ijzersterke seizoen nog aan, van Joke Dierdorp en Karin Abma (Nereus), in de twee-zonder, kon men gisteren gerust van de avond-van- Willem Boeschoten spreken. Als coach stond hij namelijk niet alleen mede garant voor het schitterende nieuwe baanrecord (3.39,40) van zijn, zonder tegenstand op een nieuwe toptijd jagende pupillen, eerder op de avond won hij na nauwelijks enige voorbereiding de dubbeltwee met Peter Stegeman, het zich met een haast professi onele instelling voorbereidende Willem III- lid. Na op een DAC-test in mei jl. na een luttel aantal trainingen gezamenlijk al eens vernietigend te hebben uitgehaald, ging het gisteravond niet zo voorspoedig. Goed genoeg overigens voor een afgete kende overwinning, maar naar eigen zeg gen had de eindtijd van 6.37,29 zeker tien seconden sneller gekund, als het op de inderdaad wat rommelige eerste baanhelft wat beter had geklikt. dat weinig uit. in een vlakke tijdrit uiter aard zeer veel”. Nadat Liesbeth Vosmaer en Barbara de Jong (Nereus-Njord) gisteravond uiteinde lijk hun Waterloo vonden in de dames- Hij verwierf zijn faam vooral als coach van zijn echtgenote Fanny, die in Londen goud won op de 100 en 200 meter, de 80 meter horden en de 4x100 meter estafette. 6, 1900. 1, 2x De primavera hielden Nederland vijf slagbeurten op nul en scoorden in die periode vier keer. In de zesde slagbeurt werden Harry Veldwijk (Robur '58) en Haitze de Vries (Pirates) binnengeslagen door een geweldige homerun van Sidney Hickinson (HCAW). PSV heeft gisteravond de finale van het inter nationale voetbaltoernooi in Rijssel gewonnen. De Franse kampioensploeg FC Nantes gaf zich overigens pas na het nemen van strafschoppen gewonnen. Na de officiële speeltijd was de stand 2-2. AMSTERDAM (ANP). Gistermiddag is, op verzoek van de familie, in stilte op de begraafplaats Rustoord te Diemen het stoffelijk overschot van Jan Blankers, die in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn slaap is overleden, begraven. NETTUNO (ANP). De nationale jeugd- honkbalploeg heeft in Nettuno bij Rome haar tweede overwinning behaald op Jong-Italië: 6-5. AUS- stand 850,- 3 uur. 23.7.1977 i., 1e in on- 023- ver- over- 023- jr. 68 aarne types 1977. 4.A.M. aidse- I dweg, 023- groen 566 Dl JON. Gisteravond werd de naam van een renner bekend gemaakt, die was betrapt óp het gebruik van stimulerende middelen. Het is de inmiddels afgestapte Spanjaard Sebastian Pozo, die al eerder het dopingreglement had overtreden door na de proloog in Fleurance geen urine in te leveren. Pozo werd verwijderd uit de uitslag van de zestiende etappe Thonon-les-Bains- Chamonix, waarin hij tweede werd, en bovendien voor vier maanden geschorst, omdat hij sinds de proloog een voorwaar delijke straf had lopen. Pozo vroeg geen contra-expertise aan Volgens de geruchten, die gisteren de karavaan beheersten, zou er nog een ren ner zijn betrapt. Een naam werd echter niet bekendgemaakt. 3, bj. Tel. st MA- troen 2 Bloe- I 58. 023 Vandaar het protest van Post voor er iets gebeurde. Post praatte gisteravond ook met de tourorganisatie om een van zijn mensen in de ploegleiderswagen van Thé- venet te laten zitten en een van Thévenets mensen in zijn wagen. Post zei: „Als Hen- nie verliest, moet dat wel op een eerlijke manier gebeuren. Dat vinden wij niet zo erg, maar het moet niet zo zijn, dat Kuiper de gehele tijd in de volle wind zit en Thévenet als een stayer naar de overwin ning rijdt”. Volgend jaar wordt de bergtijdrit van de Ronde van Frankrijk tussen Bourg d’Oisans en de top van Alpe d'Huez gehou den. Etappes met aankomst in het skidorp bleken in '76 en '77 een doorslaand succes. Dinsdag stonden tienduizenden toeschou wers op de helling naar de zege van Hennie Kuiper te kijken. Tenslotte beslechtte de lichte acht van Nereus-Orca-Euros het pleit definitief in zijn voordeel met een tijd van 5.56,47. Deze dank lag niet zozeer in het feit dat Merckx en de andere Fiat-coureurs de vlucht van Cees Bal hadden gesteund; dat was immers een logisch gevolg van de ontstane situatie. Nu Patrick Sercu geen deel meer uitmaakte van het peloton, had Fiat weinig heil te verwachten van een massasprint. De zaak had een grotere be tekenis. Cees Bal: „Ook volgend jaar blijf ik in dienst van Eddy Merckx rijden. Aan hem heb ik veel te danken. Ik weet dat Peter Post belangstelling voor mij heeft getoond, maar morele verplichtingen weerhouden mij van een vertrek naar een andere ploeg”. Ruim anderhalf jaar geleden werd Cees Sietske Boomstra en Trudy Jongenelen van resp. Skadi en DDS zouden aan hun gedegen overwinning op Vosmaer-De Jong zeker een startplaats op het WK over moeten houden. Daarmee de mistige toe stand in het dames-roeien wat opklarend. Cóte de zSx Satory dr' f Chateaufort Madeleine JSEN. I. bj. 023- Jong-Italië scoorde in de zevende in nings opnieuw: 5-3. Thijs Vervaart (Nicols) Hans Lemmink (Sparks) en Marcel Joost (Pirates) plaatsten vervolgens honkslagen, waarna Ron van Zuilichem (Giants) met squeeze-play Thijs Vervaart thuisbracht. Het volgende punt ontstond door 4-wijd voor Ruud Kok (UW). Ron van Zuilichem kwam over de thuisplaat na een korte tik van Jerry Remmerswaal (Wassenaar). 's Avonds leed Nederland een forse Ne derlaag. In Lattina werd het nu 12-2 voor de Italianen. Nederland kwam wel tot twaalf honkslagen, maar maakte daaruit slechts twee punten via Harm Wilms en Thijs Vervaat. Het Nederlandse veld maakte maar liefst tien fouten. Cees Bal: „Ik blijf bij Merckx”. Bal opgenomen in de toen nog voor Molte- ni uitkomende formatie van Eddy Merckx. Dat hij vanaf toen meer dan ooit de rol van helper zou moeten vervullen, was voor Bal duidelijk. Hij koos echter bewust voor deze verandering. Toen men hem eens zei dat een knechtenrol voor een ex-winnaar van de Ronde van Vlaanderen (1974) niet paste bij zijn kwaliteiten als coureur, ant woordde Bal: „Ik ben beroepsrenner en ik tiets om geld te verdienen”. De 27-jarige amateurkampioen van Neder land op de weg, Piet Kuys, is alsnog aangewezen door de KNWU om deel te nemen aan de wereld kampioenschappen wielrennen in Venezuela. Aanvankelijk had de sportcommissie de voor keur gegeven aan een jonge getalenteerde renner Post wilde eerlijk spel tijdens de tijdrit. Hij wenste niet te zien dat de Franse favoriet Bernard Thévenet op welke wijze dan ook bevoordeeld werd tijdens zijn rit tegen het uurwerk van vrijdag, die de tourwinnaar van 1977 moest aanwijzen. De twintigjarige Japanse beroepsbokser, Tos- hihiko Narita is gisteren in een ziekenhuis in Yokohama overleden. Narita raakte zondag be wusteloos tijdens zijn eerste partij als prof. Hij is sinds dat moment niet meer bij kennis geweest. Narita is de derde Japanse bokser, die dit jaar onder dergelijke omstandigheden is overleden. Hebben is hebben en krijgen is de kunst, dacht ik bij mezelf. Pas na die pre- miesprint ging ik geloven in een succesvol le afloop van mijn vlucht met Bal”. Een demarrage die geen succes oplever de, maar wel veelbesproken was, had plaats gevonden toen er van een Raleigh- zege nog geen sprake was. Hennie Kuiper was na 65 km namelijk weggesprongen uit de hoofdmacht. Hoewel Thevenets knecht, Bourreau, de Nederlandse Tourfavoriet als een schaduw volgde, bedroeg de marge tussen leiders en peloton al gauw 28 se conden. Toen versterking uitbleef (Kuiper: De lichte acht van naar de overwinning. De tijden: 5.56.47 tegen 5.58.72. Toen Cees Bal in de loop van 1976 door allerlei omstandigheden in de privé-sfeer uit de wielersport dreigde te verdwijnen, wist Eddy Merckx de thans 25-jarige Zeeuw op andere gedachten te brengen. „Hij zette mij weer in het zadel”, aldus Bal. „Daarvoor blijf ik hem dankbaar”. DIJON. Aan de vooravond van de beslissende tijdrit van de Tour over 50 kilometer in Dijon, heeft Peter Post, de ploegleider van kanshebber Hennie Kui per, geprotesteerd tegen eventuele onre gelmatigheden. Nereus/Orca/Euros (voorgrond), met daar achter Skadi/Njord/Het Spaame (goed voor de tweede plaats) op weg 19de etappe (St Trivier-i-Dijon, 171,5 km) 1. Knetemann (Ned-Raleigh) 4.29.17, 2. Bal (Ned- Fiat) z.t., 3. Karstens (Ned-Raleigh) op 56 sec 4. Santambrogio (Ita-Bianchiji 5. Huysmans (Bel Fiat), 6. Hoban (Eng-Raieigh), 7. De Cauwer (Bel- Raleigh), 8. Kuiper (Ned-Raleigh), 9. Chalmel (Fra-Gitane), 10. Ovion (Fra-Peugeot), 11. Sibille (Fra-Peugeot), 12. Legeay (Fra-Lejeune), 13. Danguillaume (Fra-Peugeot), 14 Esclassan (Fra- Peugeot), 15 Seznec (Fra-Mercier), 16. Berland (Fra-Gitane), 17 Cavalcanti (Ita-Bianchi), 18. Villemiane (Fra-Gitane), 19. Thévenet (Fra-Peu geot), 20. Mendes (Por-Teka), 21.Agostinho (Por- Teka), 22. Martins (Por-Kas), 23. Singer (Wdl- Bianchi), 24. Lé Denmat (Fra-Lejeune), 25. Bou- loux (Fra-Fiat), 27. Loysch (Bel-Frisol), 35. Wel lens (Bel-Frisol), 39. Thurau (Wdl-Raleigh), 41. Zoetemelk (Ned-Mercier), 42. Pronk (Ned-Ra leigh), 54. Ocana (Spa-Frisol) allen dezelfde tijd als Karstens. Algemeen klassement: 1. Thévenet (Fra-Peu geot) 110.10.08, 2. Kuiper (Ned-Raleigh) op 8 sec., 3. Van Impe (Bel-Lejeune) op 1.58, 4. Gal dos (Spa-Kas) op 4.14, 5. Zoetemelk (Ned-Mer- cier) op 5.12, 6. Merckx (Bel-Fiat) op 11.33, 7. Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.07, 8. Laurent (Fra- Peugeot) op 12.57, 9. Delisle (Fra-Mercier) op 14.51,10. Agostinho (Por-Teka) op 21.33, 11. Mar tin (Fra-Mercier) op 21.57,12. Mesiet (Fra-Gitane) op 24.36, 13. Pronk (Ned-Raleigh) op 24.39, 14. Villemiane (Fra-Gitane) op 31.42, 15. Martins (Por-Kas) op 33.03, 16. Janssens (Bel-Fiat) op 41.27, 18. Torres (Spa-Teka) op 41.39, 19. Marti nez Heredia (Spa-Kas) op 42.28, 20. Ocana (Spa- Frisol) op 42.53, 21. Julien (Fra-Lejeune)op 43.01, 23. Seznec (Fra-Mercier) op 45.09, 24. Lopez Car- ril (Spa-Kas) op 45.11, 25 Mendes (Por-Teka) op 46.06, 27. Lubberding (Ned-Raleigh) op 53.59, 30 Wellens (Bel-Frisol) op 58.45, 35. Knetemann (Ned-Raleigh) op 1.10.22, 49. De Cauwer (Bel- Raleigh) op 1.58.10, 53. Bal (Ned-Fiat) op 2.04.08, 54. Loysch (Bel-Frisol) op 2.07.46, 55. Karstens (Ned-Raleigh) op 2.12.42 Dagploegenklassement: 1. Raleigh (Knete mann, Karstens, De Cauwer) 13.29.43,2. Fiat op 1 sec., 3. Peugeot op 56 sec., 34 plaatsen, 4. Gitane z.t., 43 plaatsen, 5. Bianchi z.t., 44 plaatsen, 6. Mercier z.t., 61 plaatsen, 10. Frisol z.t., 116 plaatsen Algemeen ploegenklassement: 1. Kas 325.22.12, 2. Mercier op 10 sec., 3. Raleigh op 2.01, 4. Peugeot op 16.15, 5. Teka op 46.15, 6. Fiat op 1.03.16, 9. Frisol op 2.35.01. Puntenklassement: 1. Esclassan (Fra-Peugeot) 218 punten, 2. Santambrogio (Ita-Bianchi) 125, 3. Thurau (Wdl-Raleigh) 119, 4. Villemiane (Fra- Gitane) 109, 5. Merckx (Bel-Fiat) 42, 6. Hoban (Eng-Raleigh) 63, 7. Kuiper (Ned-Raleigh) 62 punten. NEC heeft gisteravond een oefenwedstrijd tegen de afdelingsclub Juliana met 3-0 ge wonnen. joede 4. A. n 9, 066 „Ik rekende op de komst van Merckx") was de ontsnapping snel ten einde. Kuiper voelde weinig voor een krachtsinspanning, waarvan hij in de tijdrit de tol zou moeten betalen. Vanaf dat moment waren vluchtpogin gen van mindere góden schering en inslag. De namen van Knetemann en Bal ontbra ken bij weinig of geen van deze demarra ges. Bal: „Ik kwam tenslotte vijf kilometer voor het einde weg. De komst van Knete mann was enerzijds prachtig, maar ik werd naarmate wij de eindstreep nader den, steeds zenuwachtiger. De keren dat ik 16 L, De ontgoocheling van Cees Bal was evenzeer begrijpelijk als zijn excuus. Ger rie Knetemann (26» hoefde echter met het een noch met het ander rekening te houden. Zijn overwinning was ver diend. Een combinatie van kracht, strijd- nog met een medevluchter om een étappe- overwinning moest strijden, waren de laat ste tijd gering. Knetemann profiteerde daarvan handig. Normaal gesproken ben ik in zeven van de tien keer als wij moeten sprinten sneller dan hij”. dubbeltwee, is een deel van de problemen van de roeibond wat betreft de damesse- lectie, weggenomen. Genoemde dames rest namelijk niets anders dan te trachten zich morgen via een overwinning in de door hen voorgeslagen acht, voor het we- reldtoernooi te plaatsen. De successen van zijn coureurs deden chef d’équipe Peter Post zelfs tot de op merking verleiden: „Als ons dat maar niet opbreekt”. Toen hij deze woorden sprak, dacht Peter Post ongetwijfeld aan de tij drit over 50 kilometer van vandaag, die reeds eerder en meer dan ooit als een rit van de waarheid werd gekwalificeerd. Het ploegenspel was de reden dat niet alle Nederlanders in de onmiddellijke na bijheid van de eindstreep blij waren. Cees Bal had zelfs alle moeite om zijn teleurstel ling te verbergen. „Een overwinning had voor mij alles betekend”, aldus de Zeeuw se knecht van Eddy Merckx. „Veel kansen om een étappe in de Tour de France op mijn naam te schrijven krijg ik immers niet. Ik ben waterdrager van Merckx en in de vlakke ritten moet Sercu altijd worden geholpen. Daarom was mijn ontsnapping met Knetemann van grote betekenis. De hoop bleek ijdel”. Cees Bal wist overigens reeds enkele honderden meters voor de eindstreep dat hij zou worden verslagen. „Bij het binnen rijden van Dijon reed ik in het wiel van Knetemann. Een ideale situatie voor een eindsprint. Plotseling trok de Kneet aan de remmen. Ik werd verrast en ik was mijn goede positie meteen kwijt”. Gerrie Knetemann glimlachte toen hij de woorden van Cees Bal hoorde. „Ik reed gewoon beter dan hij”, aldus Knetemann. „Bovendien moet je in een sprint a deux gebruik maken van bestaande foefjes. Óp dezelfde manier als ik Bal versloeg, werd Harm Ottenbros in 1969 wereldkampioen. Hij verraste toen Julien Stevens. Het spel letje dat ik hier in Dijon speelde, leerde ik van Ottenbros”. De overwinning van Knetemann was overigens niet alleen het resultaat van een oude wielertruc. Het succes kwam mede tot stand door aanvallend rijden. Knete mann zei daarom niets te veel toen hij opmerkte: „Of ik vijf keer heb gedemar reerd alvorens ik eindelijk met Cees Bal aan de leiding kwam, of dat het aantal nog groter was, weet ik niet. Het doet er trou wens ook weinig toe. De buit is binnen”. Het financiële gewin van de Raleigh- coureurs was daags voor de allesvragende tijdrit trouwens niet gering. Chef d'équipe Peter Post herhaalde zijn woorden meer dere malen, toen hij Knetemann en de zijnen complimenteerde: „Jongens, profi ciat. Jullie hebben niet alleen de individue le dagprijs, maar ook het ploegenklasse ment gewonnen. Fantastisch”. Gerrie Kne temann: „Het is zeker fantastisch. Ik ben namelijk beroepsrenner geworden om geld te verdienen. Daarom joeg ik ook op een premie van tweehonderd Franse francs, amper zes kilometer voor de finish. Blankers, geboren op 23 april 1904, heeft daarmee in zijn stijl afscheid genomen. Als atleet, trainer en journalist was de overledene geen man, die een plaats op de voorgrond begeerde. Aan het eind van de twintiger jaren was Blankers als versprin ger en hink-stap-springer een van Neder lands beste atleten. Hij kwam uit bij de Olympische Spelen van 1928 te Am sterdam. Na zijn actieve loopbaan, beëindigd door een achillespeesblessure, werd Blankers trainer, onder meer van de Nederlandse ploegen bij de Spelen van 1936 (Berlijn) en Londen (1948). De Pool Fibak heeft gisteren in Sopot de finale van het herenenkelspel van een internatio naal invitatie-tennistoemooi gewonnen Hij ver sloeg de Brit Mottram met 6-2, 7-6. De voorzitter van de Braziliaanse voetbal bond, André Richer, heeft verklaard dat het Braziliaanse elftal tussen 12 oktober en 21 de cember graag een vriendschappelijke interland in Rio de Janeiro wil spelen tegen Nederland. Ijsland, over zes weken tegenstander van Nederland in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, heeft in Reykjavik met 1-0 verloren van Zweden Post gisteravond: „De Fransen zullen alles doen om Bernard Thévenet in het geel Parijs binnen te laten rijden. Zo zal hij tijdens de tijdrit omzwermd worden door motorrijders in allerlei functies, die moge lijk te dicht voor hem zullen rijden. Zo was het ook tijdens de etappe naar Alpe d’Hu- ez. Terwijl Hennie Kuiper vooraan zichzelf een weg moest banen door de rijen toe schouwers, werd Bernard Thévenet als het ware voortgetrokken door de motorrij ders. Thévenet profiteerde aldus van de zuigkracht van de motoren. Bergop maakt Gerven Karstens wint de spnnt van het peloton vóór Santambrogio. t, mei slhoe- 30 A. -Hem. N, tv- trek- eken- m. 3, in gega- 9 on- I -der jr >ct. 1e lechts I Vr.pr. 920. 280 S i.g.st. ban- 023- ur. SOoutdan r A Fontainebleau (tamp^M^ DEN HAAG (ANP). Bij de ruim 18.000 prijs winnaars in lotto 29 van het afgelopen weekein de is niemand die de zes kruisjes juist had gezet De hoofdprijs van ruim 569.000 gulden werd daarom in vijf parten gedeeld. Een-vijfde van het bedrag zal worden gevoegd bij de hoofdprijs van lotto dertig, de rest gaat naar de „kleinere" prijzen van afgelopen zondag De cijfers van lotto 29 zijn: uit een inleg van ƒ2.850.907 resteert een prijzenbedrag van 1.449.260,85. Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto ƒ83.075,50 ontvangen. Derde prijs: 124 winnaars, die bruto 2.555,90 krijgen. Vierde prijs: 7015 winnaars, die ƒ54,80 uitgekeerd krijgen Vijfde prijs: 11.588 win naars, per kolom ƒ33,20 Jackpot voor lotto 30 113.808,67. W a |f i I.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21