Pierre Jules pessimistisch HONKBALTEAM KLEINE KANS Zege Zweden l I Schuyt: weer titel Vakantie in Spanje of: wat moeder niet mag weten I sportprogramma Teambegeleider A 1 b nieuwe I ■MB i 23 Vakantie I ■I 1 llll c lllgl Experimenten SPORT 19 7 7 JULI 2 2 I 4 tr« I y j HONKBAL Heet van de pers. «S: II- - Ml Ir l 3 SOFTBAL 22 VRIJDAG Herons DSS Team HHC ERNIE MYERS PIETER MUL Het kan toch nog harder Maas N (ADVERTENTIE) tr 't 4’ PIET TEELING Z H ■■I lO ook straks in Zweden de vruchten kan plukken van de trainingsstage in Amerika. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De twee overwinningen, die de honkballers van Jong Oranje deze week in Rimini behaalden op hun Itali aanse collega's, hebben de Nederlandse fondsbestuurders weer een beetje reden tot glimlachen gegeven. Het kan dus ken nelijk nog, winnen van de enige serieuze tegenstander op het Europese continent. Een belangrijke wetenschap, zo aan de vooravond van de titelstrijd voor senio ren, die morgen in het Haarlemse Pim Mulier-stadion van start gaat. De nationa le honkbalteams van Spanje, Zweden, België, Italië en Nederland komen acht dagen binnen de krijtlijnen om het bezit van het Europees kampioenschap te be twisten. treft, het uitvallen van de geblesseerde Paul Smit is net zo’n harde tik als het niet- meedoen van Troeman twee jaar terug. De andere twee catchers, Van Rest en Fle ming, blijven ver bij Troeman en de afwe zige Smit achter. Komen Nederland en Italië de duels te gen de drie andere deelnemende landen ongeschonden door, dan treffen de favo rieten elkaar in vier extra ontmoetingen, na hun eerste treffen dat voor woensdag avond staat gepland. Over de samenstel ling van het Italiaanse team is nog weinig bekend. Het veroveren van de titel op de Zuideuropese équipe lijkt echter onbegon nen werk. Nederlands teambegeleider Ju- les de Pierre was echter nog pessimisti scher. „Ik moet nog zien dat Nederland ook maar één wedstrijd wint tegen de Italianen”. zwommen dan Annelies Maas. „Een fraai uitgangspunt voor Zweden”, zo meende moeder Maas. De berichten van de Italiaanse hoofddi rectie heeft de Nederlandse afdeling ech ter anders moeten doen besluiten. Ook in Italië zelf zal de sponsoring van IBP vorig jaar nog tegenstander van de Haar lemmers niet worden voortgezet. De eerste, vage geruchten over het stopzetten van de sponsoring, die vorig jaar oktober in Italië al de ronde deden, werden destijds door de Haarlemse bestuursleden nauwe lijks serieus genomen, maar blijken nu wel degelijk een kern van waarheid te hebben bevat. HAARLEM. Als een donderslag bij heldere hemel heeft het bestuur van de Haarlemse basketbalvereniging Buitoni gisteren moeten vernemen dat de sponsor de overeenkomst na het komende seizoen niet zal continueren. „Een onaangename verrassing, die we in het geheel niet meer verwacht hadden", aldus de heer Sweers, bestuurslid van de eredivisievereniging. „In een gesprek dat we onlangs nog met de heren Vermunt en De Roos van Buitoni mochten hebben, hadden we juist te horen gekregen, dat de vooruitzichten tot een contractverlenging van in ieder geval één jaar in het verschiet lagen". Voor het komende seizoen behoeft Bui toni zich overigens geen zorg te maken. De heer Sweers: „Prettig is het in ieder geval dat we nu reeds weten waar wij aan toe zijn. We hebben tenminste enige tijd om een oplossing voor de problemen te vin- Op de slotdag van de Nederlandse kam pioenschappen zorgde Enith Brigitha ook nog voor een nieuw Nederlands record, het achttiende van Amersfoort. Zij verbe terde daarmee haar eigen record tot 1.04,85 op de 100 m-rugslag en bleef Diane Edelijn voor. Het heren-zwemmen bleef op de laatste dag opnieuw verstoken van een uitzonder lijk resultaat. Zowel Henk Elzerman op de 1500 m-vrijeslag, als Fred Eefting op de 200 m-rugslag, kwam niet in de buurt van Zaterdag 23 juli Distrtict Noord-West Eerste klasse: Promotie-poule SANTPOORT. Het Zweedse natio nale team, een van de deelnemers aan het Europese kampioenschap honkbal in het Pim Mulier-stadion in Haarlem, heeft gis teravond een oefenwedstrijd tegen Ter rasvogels in Santpoort met 5-3 gewonnen. Vanavond spelen de Zweden in Heem stede tegen RCH Cementbouw. De ont moeting op het veld van RCH begint om 7 uur. Flags-de Meteoor Alcm. Victrix-Kennemerl. Tweede klasse: Urbanus-Telefonia BSM-AHC Quick Res. 2e klasse: Geuzen 2-Pirates 3 Zondag 24 juli eerste klasse: Promotie-poule HFC-H’lrm-G. Wit Lelystad-Cromtigers lii Van groter belang voor het Nederlands Een opvatting, die niet alleen bij de Wageningse zwemster zelf leeft, maar ook bij haar trainster en moeder Truus Maas. „Als je nu al een tijd van 8.42,34 zwemt, dan moet er straks in Zweden toch zeker vier seconden gewonnen kunnen worden”, zo verklaarde mevrouw Maas na het nieuwe Nederlandse record op de 800 m- vrijeslag van haar dochter Annelies. An- nehes zelf zei daarover: „Gek hè, ik was nog helemaal niet moe. Dus het kan toch nog harder". Degradatie-poule Vikingen-DSS Tweede klasse: The Bears-Energia Res. 2e klasse: Herons 2-Odiz 2 DVH2-RCH2 Fl. Petrels 2-Hoofdd. 2 Op de vraag of een dergelijke training ook in Nederland tot de mogelijkheden be hoort, zegt bondscoach Bert Sitters: „Het kan wel, maar het wordt natuurlijk een stuk moeilijker. Daarnaast: welke trainer kan zich in Nederland per dag vijf en een half uur vrij maken? Dat zijn er maar enkelen”. Waarmee Sitters de problemen van de nationale dameszwemploeg duide lijk naar voren brengt. Alleen Annelies Maas, Enith Brigitha en Diane Edelijn, die Nederland op de rugslag in Zweden zal vertegenwoordigen, hebben weinig moeite om een forse training ook daadwerkelijk uit te voeren. De overigen hebben daar, voornamelijk door studie, geen tijd voor. den. Eenvoudig zal het vinden van een nieuwe sponsor overigens niet zijn. Wil je in de top kunnen meedraaien dan is een financiële injectie van zo’n driehonderd duizend gulden zeker geen uitzondering”. (Van onze sportredactie) AMERSFOORT. Nederland, Oost-Duitsland en Rusland, dat zijn de landen die over anderhalve maand tijdens de Europese kampioenschappen de medailles bij het dames- zwemmen voor zich zullen opeisen. Sinds gisteren, de laatste dag van de Nederlandse zwemkampioenschappen in het Sportfondsenbad in Amersfoort, is duidelijk geworden dat Annelies Maas en Enith Brigitha daarbij de belangrijkste kandidates zullen zijn. Vooral Annelies Maas, die op de 800 meter-vrijeslag hoge ogen zal gaan gooien in Jönköping. Nederland neemt met een ploeg van 12 meisjes en zeven heren over anderhalve maand deel aan de Europese kampioenschappen, die in het Zweedse Jönköping zullen worden gehouden. Een vrij grote afvaardiging bij de heren, waar van uiteindelijk alleen Henk Elzerman tijdens de 400 meter vrije slag aan de door de zwembond gestelde limiet voor de Europese kampioen schappen had voldaan. Maar voor de argumen ten, die bondscoach Bert Sitters al eerder deze week aanvoerde dat het eigenlijk een ongelukki ge zaak zou zijn om slechts één herenzwemmer naar de Europese kampioenschappen te sturen, ging de zwemcommissie van de KNZB na ruim anderhalf uur praten door de knieën. De samenstelling van de ploegen voor de Euro pese kampioenschappen ziet er als volgt uit: Dames: Enith Brigitta, Annelies Maas, Ineke Ran, Diane Edelijn, Wijda Masereeüw, Monique Bosga, Jolanda Aggenbach, Mathilde Vink, Ber ber Kamstra, Anja van de Bogaerde, Agnes Jansen en Maritzka van der Linden. Heren Henk Elzerman, René van der Kuil, Fred Eefting, Albert Boonstra, Frank van Reste ren. Ronald Hond en Kees Vervooren. b - H i; IS® in Barcelona en de Honkbalweek van ver leden jaar. En wat de achtervangers be- Dit vijftiende toernooi om het Europese kampioenschap zou Nederland revanche moeten brengen voor de nederlaag van Barcelona, waar Oranje voor het eerst ten onder ging tegen Italië. In een serie van vijf wedstrijden verloor het team van man ager Ernie Myers twee jaar geleden de laatste en beslissende ontmoeting met 94. Nederland had voordien sinds 1956 geen van de tien kampioenschappen verloren, waaraan het had meegedaan. De klap kwam hard aan, ook al was deze het lo gisch gevolg van het verzwakken van het Nederlandse honkbal en het aan kracht winnende Italiaanse. Dat de bond van de Azzurri de KNBSB had overvleugeld waar het om de aantallen leden ging, was één aspect. Een ander was de komst van een stel sterke Amerikaanse spelers, die van wege hun ouders of grootouders tevens over een Italiaans paspoort konden be schikken. se, die ook aanvallend tot goede dingen in f? - 1 n Dit Nederlands kampioenschap heeft Annelies Maas aangetoond dat zij op de 800 m-vrijeslag in Nederland op eenzame hoogte staat. Daarnaast moet het ook dui delijk zijn geworden dat Annelies Maas Reini In het overdekte, benauwde Amersfoort- se Sportfondsenbad bleef Annelies maar zeven seconden boven het wereldrecord, dat de Oostduitse Petra Thümer tijdens de Oostduitse kampioenschappen zwom. Daarmee kwam de Nederlandse op de wereldranglijst op de vierde plaats achter de Oostduitse wereldkampioene, de Ame rikaanse Jill Sterkel en de Australische Michelle Ford, die dit seizoen iets sneller (Van onze zwemmedewerker) AMERSFOORT. Op de laatste dag van de Nederlandse kampioenschappen zwemmen te Amersfoort, werd wederom een kampioenschap behaald door Robin Schuyt van HPC. Hij won onbedreigd de 200 meter rugcrawl voor jongens 1962. Edwin Kooyman won na de 400 meter vrije slag ook de 1500 meter vrije slag onbedreigd, in een minstens even impone rende tijd als zijn clubgenoot Schuyt. Remco Frijling haalde zijn eerste N.K.- medaille op de 200 meter rugcrawl jon gens 1963. Op de 800 meter vrije slag zwommen Ruud Schuyt (HPC) en Moni que Wildschut (Njord ’59) verrassend naar een zilveren, respectievelijk bronzen plak. De 4 x 200 mter vrije slag heren estafet teploeg van HPC won zilver in een zeer goede tijd. De Bredanaar Peter Kuylaers bleek geen bedreiging voor Robin Schuyt op de 200 meter rugcrawl. De eerste 100 meter legde de HPC'er af in 1.05.72, wat een solide basis vormde voor een verbete ring van zijn beste tijd. Zijn eindtijd van 2.17.32 betekende tevens de tweede tijd van de ochtend. In de ’grote’ avondfinale eindigde de jonge HPC-er als derde in een wat mindere tijd. Edwin Kooyman had op de 400 meter vrije slag zijn concurrenten Kees-Jan Winkel en Peter Kuylaers al ach ter zich gelaten. Op de 1500 meter is de HPC-er echter nog sterker. Vandaar ook dat hij zich richtte op Gerard Smit, die een jaar ouder is. Na zijn gebruikelijke, trage start, liep Kooyman met de regelmaat van een klok in op Gerard Smit en Richard Broer, die achter Henk Elzerman vochten om brons of zilver. Uiteindelijk redde Ed win het nog niet bij de vaderlandse top-10 te komen op dit nummer, maar met zijn 16.44.83 komt hij toch al zeer dicht in de buurt. Ruud Schuit verraste door bij de 800 meter vrije slag jongens uit 1966 na een fel gevecht als tweede te eindigen. 10.20.60 Vakantie in Spanje betekent voor de meeste vooral jonge Nederlanders niets anders dan: veel goedkope drank en het spelen van de succesvolle toreador in bed. ’’Prima vakantie gehad. Die vrouwtjes daar. Als boter. Je hoeft maar nietje vingers te knippen”. Reisleider Ben. ”Het hotel hier schudt ’s nachts op z’n grondvesten”. sp gO; Op het eerste honk vond hij de jonge Jenken niet overtuigend, maar zijn experi- menten met Barry Eygendaal en Louis Jacobs mislukten volledig. De terugkeer van de 34-jarige Maat is voor dit moment ideaal. Het tweede honk is goed bezet met Don Wedman, maar het belangrijke derde honk is al jaren inzet van een duel tussen de slordige en emotionele King Zschu- schen en de te gespannen Harm Horeman. Myers heeft nu tenslotte voor de jongere Horeman gekozen. Wonderlijk is het niet- selecteren van kortestop Harry van den Berg, ook aanvallend een van de betere spelers bij het Europees kampioenschap Waar de zon warmer, de Cuba Libres goedkoper en de vrouwtjes heter zijn. Nieuwe Revu verslaggever Pieter Storms was er, ging prompt kopje onder in de Zonnige erotische avonturen en kwam moe maar vol daan terug. Hij schreef een verhaal over wat hij meemaakte en hoopt dat zijn moeder de Nieuwe Revu deze week niet zal lezen. was een verbetering van een antiek kring- record, waardoor Schuit zo’n 35 seconden onder zijn beste prestatie bleef. Monique Wildschut veroverde op de valreep nog een medaille op de 800 meter vrije slag meis jes 1963. Haar 9.41.23 betekende ook voor haar een persoonlijk record en een krin- grecord. De 4 x 200 meter vrije slag heren leverde een schitterende apotheose van de kampioenschappen op. HPC en Zian voch ten een zeer spannend duel uit, op de voet gevolgd door „Zwemlust Den Hommel’. De tijd van de winnende Hagenaren was 8.13.15. De Heemstedenaren lieten 18.15.80 noteren. Weer een nieuwe krin- grecordtijd. Jim Houwaard viel met een vierde plaats net buiten de prijzen op de 200 meter rugcrawl jongens 1964. Zijn tijd, 32.35.71, betekende wederom een ruime verbete ring van een van zijn persoonlijke records, zoals op bijna alle afstanden, deze week. Ook Paula van Eyk redde het net niet op de 100 meter rugcrawl. Zij zwom ’s-och- tends 1.07.50, waarmee ze 0.32 seconden achter bleef op bronzen medaille-winnares Monique Bosscha. Paula bracht het ’s avonds in de finale niet verder dan een vierde positie in de toch wel goede tijd van 1.07.25. Ingrid Luiting van HPC werd vijf de in haar leeftijdsgroep (14 jaar) op de 100 meter rugcrawl met 1.10.87, een verbete ring van haar beste tijd. De prestaties die Annelies op de laatste dag van de Nederlandse zwemkampioen schappen leverde, kwamen als een com plete verrassing, vooral na de tussentijd op de 400 meter. Annelies zwom evenwel een negatieve split, hetgeen niet meer en min der wil zeggen dan dat zij op de tweede 400 meter van haar race sneller ging zwem men. Annelies: „Tot dusver had ik er nogal wat moeite mee om een dergelijke race te zwemmen. Maar door de trainingsstage in Santa Clara is daar wel het nodige aan verbeterd”, aldus de 17-jarige Wageningse. een Nederlands record, waardoor uitein delijk alleen Henk Elzerman tijdens dit kampioenschap aan de limiet voor Zwe den voldeed. Overigens gaat er toch nog een flinke herenafvaardiging naar Zweden. De teloorgang van Nederland mag de Amerikaan Myers amper worden toege schreven. De sympathieke sportleraar uit Michigan is nu voor het vierde achtereen volgende jaar over om in zijn vakantie het Nederlands team te begeleiden. En eigen lijk ieder jaar wordt de verantwoordelijke man geconfronteerd met een zwakkere werpersstaf. En in honkbal drijft de verdediging van een ploeg nu eenmaal voor 60, 70 percent op de kwaliteiten van de werper. In het verleden was Oranje immer in het voor deel ten opzichte van de Italianen, omdat het in de figuur van Urbanus sr., Beid- schat, Hofman en Beenders betere pit chers had dan de Italianen. De Zuideuropeanen, in die tijd niet gere- cruteerd uit de Verenigde Staten, waren bovendien nogal eenvoudig uit hun even wicht te brengen. Zelfs in moeilijke situa ties sloeg de balans altijd wel ten gunste van Nederland door. Tot twee jaar geleden. In het Spaanse Montjuich-stadion beschikte Ernie Myers maar over één klassewerper, Charles Ur banus jr. Door zijn sterke optreden won Nederland de eerste en de vierde wedstrijd tegen de Italianen. Maar werpers hebben rust nodig en meer innings kon Urbanus niet voor zijn rekening nemen. Zijn colle ga’s Neuteboom, Fijth, Vakkers, Leurs en Haage konden het Italiaanse slaggeweld niet bedwingen. Ook al omdat het Neder landse binnenveld veel steken liet vallen. Daarnaast was Oranje in aanvallend op zicht onder de maat gebleven. Grote afwezigen bij het evenement in Barcelona waren werper Beenders en ach- tervanger Troeman. De laatste was gebles seerd, maar eerstgenoemde had simpel weg geen zin zich opofferingen te getroos ten voor de Nederlandse ploeg. Beenders speelde in 1976 weer wel mee in de Haar lemse Honkbalweek. Vier maanden later ontbrak de Haarlemmer echter weer in de formatie, die naar het wereldkampioen schap in Columbia ging. De dikke dertiger Beidschat moest van stal worden gehaald om de werpersstaf te completeren. Op zijn naam kwam nog de enige overwinning, die Nederland daar in Zuid-Amerika behaal de, in een reeks van tien duels. Zeven maanden later is de selectie van Myers er niet veel beter aan toe. De formatie moet het nu zelfs doen zonder Beenders èn Urbanus, die problemen heeft met zijn werparm. Nederland heeft nu helemaal geen star tende werper meer. Tenzij Myers de Ni- cols-pitcher Jan Dick Leurs zo wil zien. In Barcelona nog was Leurs daar niet goed genoeg voor. Zijn clubgenoten Jelsma, Jenken en Vakkers kwamen er destijds evenmin aan te pas. Leurs vertrok daarom I als international. Hij maakt nu echter zijn come-back, zoals Beidschat dat voor hem I ook al deed. 5 Winnares Enith Brigitha (links) en Diane Edelijn (tweede) omhelzen elkaar na de 100 meter rugslag, op welk nummer Brigitha het Nederlands record verbeterde. Flying Petrels-EHS Dinsdag: T. Team HHC-M. Onze Gez. (20.00) Bl.daal-M.-Kinheim (20.00) The Herons-U W Woensdag: Terrasv.-Shell (20.00) BMZ EDO-Nel. - (20.00) De Pinquins-Capac-VWK (20.00) D-Tours St.-Schiedam Donderdag: Nikon-HCAW-Zuidv. team is echter de terugkeer van Boude- wijn Maat, een eerste honkman van klas- Buitoni trekt zich terug (Van onze basketbalmedewerker) Vrijdag: Kinheim-M.-Terrasv. (19.30) Capac-VWK-The Alcm. Victrix-Eur. M. Pi no’s Zaterdag: Bl.daal-T. - (20.00) Pirates-Unique Giants Zondag: M. Onze Gez.-BMZ EDO (11.00) Nelissen-DSS-Shell (11.30) Schiedam-Zuidv. D-Tours-St.-Nikon-HCAW UW-De Pinquins Bird-Actief Roef-HCSN Odiz-Frogs-De Meteoor staat is. Maat hield het als 30-jarige voor gezien na het Europese kampioenschap, dat vier jaar geleden in Haarlem met succes werd verdedigd. Dat gebeurde nog onder leiding van coach Ron Fraser. Diens opvolger Myers heeft ook voor het ,j binnenveld nooit de ideale oplossing ge vonden. 3 sJ

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 23