SCHERMUTSELINGEN BEGONNEN AL OP 12 JULI Grote winst van Doorbijten LR24 helpt écht. Concorde-fans verstoren tv- Carter Teveel lintjes uitgereikt oppositiepartij in Sri Lanka uitzending Tast transpiratie niet alleen uw kleding, maar ook uw zelfvertrouwen aan? Rob Sipkes Edelsmid I „Plan-Begin slechts vertragingstaktiek” i „Beleid inzake mensenrechten heeft geen verborgen bedoelingen in tijdelijk -u Turkse president gaat akkoord met kabinet-Demirel Onderzoek naar kansen voor Amstelbrouwerij !H I Vakbonden bij Unilever akkoord met onderzoek ijï lij f|| uitzendbureau ARABISCHE MEDIA: Accent in toespraak op Amerikaans-Russische betrekkingen s Geen basis VERBANNEN BASKEN CLANDESTIEN IN SPANJE TERUG I1 ,,Sovjet-ring” O 4 BINNEN- EN BUITENLAND 22 JULI 19 7 7 VRIJDAG V Exklusieve sieradgn Él i I i I. zen slaj het Da dat Tei tig< of Warmoesstraat 2 Haarlem Ontdek de andere armbanden bij Rob Sipkes... Geef het armsieraad een aparte plaats. Kreatief vormgegeven naar uw eigen idee. Bij Rob Sipkes! CHARLESTON (Reuter/UPI/DPA/AFP). De Amerikaanse presi dent Jimmy Carter heeft gisteren in een toespraak getracht de Ameri kaans-Russische betrekkingen in een wat positiever vaarwater te brengen. Hiertoe verklaarde de president ondermeer dat zijn beleid ter verdediging van de mensenrechten geen „verborgen bedoelingen” heeft. Dat beleid is slechts een „positieve en oprechte uitdrukking” van de diepste Amerikaanse gevoelens, aldus de president. (Vervolg van pag. 1) De gevechten van gisteren blijken niet de eerste confrontatie tussen Egyptische en Libische troepen te zijn geweest. Volgens de Egypti sche zegsman betrof het de nieuwste schermutseling in een serie die op 12 juli begon. Op die dag werden vier „saboteurs” gearresteerd, die met automatische wapens en exploxieven probeerden Egypte binnen te dringen. -«“• Metuwwensen Ujfiftt wordt terdege w rekening gehouden. Maatwerk in tijdelijk werk noemen we dat. E VRO maakt er werk van 40 vestigingen: Haarlem, Nasaaulaan 30, 023-31.17.10 CEA/- If X A Egyptische pers de (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) =3 (ADVERTENTIE) behandeling van 2 a 3 maanden). w ■e s Vier dagen later opende een Libische patrouille het vuur op een Egyptische grenspost, waarna de Egyptenaren het vuur beantwoordden. Afgelopen dagen vond, aldus nog steeds de Egyptische zegs man, een vier uur durend artillerieduel plaats op verschillende plaatsen langs de grens. Daarbij zouden negen Egyptenaren zijn gesneuveld en twintig Libische pant servoertuigen zijn vernield. De commentaren van Libische kant be perken zich dusver tot het melden van „een Egyptische aanval en agressie tegen Libisch grondgebied”. De Egyptische troe pen worden ervan beschuldigd het vuur te De Arabische media kraakten gisteren het plan voor het merendeel door het als „vertragingstaktiek” te kenschetsen en de enige offieciële reactie van een Arabisch land, Jordanië, luidde al niet veel anders. Al met al voorspelden de arabische com mentaren niet veel goeds voor de toekomst van het plan. De Jordaanse regering het gisteren we ten „in de verklaringen van Begin niets anders te zien dan een poging om het totstandbrengen van een werkelijke vre desregeling in het midden-oosten tegen te werken”. Jaarlijks wordt namelijk vastgesteld, hoeveel koninklijke onderscheidingen elk departement mag toekennen. Het contin gent voor buitenlandse zaken dit jaar is bijgesteld. De bewindslieden hebben even wel afgesproken, dat overschrijdingen van het eenmaal vastgestelde aantal lintjes zal worden voorkomen. hebben geopend op argeloze burgers, ter wijl huizen, scholen en ziekenhuizen in het plaatsje Moesaed als schietschijf dienden voor de Egyptische artillerie. Volgens Palestijnse kringen is Jasser Arafat al enkele dagen bezig met zijn bemiddelingspogingen. De secretaris-ge- neraal van de Arabische Liga, Mahmoed Rayad, is teruggekeerd van vakantie en overweegt in hoeverre hij de bemidde lingspogingen van Arafat kan assisteren. De betrekkingen tussen Egypte en Libië zijn sinds 1973 erg gespannen. In dat jaar „Wij hebben enige vooruitgang geboekt bij het bereiken van onze doelstellingen”, Tekenend in dit verband is een commen taar in het semi-officiële dagblad El Ach- bar, waarin staat „we weten dat Kadaffi krankzinnig is, maar zijn daden worden ■niet alleen door krankzinnigheid ingege ven”. Het blad zinspeelt daarbij op de mogelijkheid dat Kadaffi de gevechten heeft ontketend om de Russen in de kaart te spelen. torpedeerde Egypte het plan van de Libi sche leider Kadaffi om te komen tot een unie tussen beide landen. Kadaffi en de Egyptische president Sadat hebben sinds dien zich herhaaldelijk in de meest on vriendelijke bewoordingen over elkaar uitgelaten. Kort daarna trok zich echter een van de voorgestelde ministers terug en kondigde voorzitter Hali Tünc van de grootste vak- bondsfederatie in Turkije aan dat hij een algemene staking zou uitroepen als het rechtse coalitiekabinet van Demirel zou worden geïnstalleerd. Tünc zei dat de ar beidersbeweging pal zal staan voor de democratie en dat de terugkeer van een rechts bewind een ramp voor Turkije en deze beweging inhield. Waarnemers zagen Carters toespraak ook als een indirect antwoord op de kritiek De bonden waren woensdag met de Uni- lever-directie overeengekomen dat een commissie zou bezien of er alsnog vervan gende werkgelegenheid te vinden zou zijn. De toch wat aarzelende houding van de kaderleden vloeit volgens de Voedings bonden FNV voort uit een wantrouwende houding ten opzichte van de Unilever-di- rectie. Volgens een woordvoerder zullen de kaderleden pas gerustgesteld zijn als na de concernleiding van Unilever ook de directie van de Unilever-Vleesgroep ak koord gaat met het commissie-onderzoek. AMSTERDAM. De firma Heineken beraadt zich momenteel op de vestigings- mogelijkheden op langere termijn van een brouwerij op de bestaande plaats van de Amstelbrouwerij aan de Mauritskade. Dat zal ongeveer zes maanden in beslag ne men, waarna zekerheid kan ontstaan over de toekomstige situatie ook ten aanzien van de werkgelegenheid. Heineken zal bo vendien haar bedenkingen tegen het onk werpbestemmingsplan-Oosterparkbuurt (waarin de Amstelbrouwerij ligt) in een bezwaarschrift vastleggen. Los daarvan zullen gemeente en brouwerij de mogelijk heden onderzoeken om de Heinekenvesti- ging aan de Mauritskade of elders in Am sterdam te handhaven. In de Amstelbrouwerij werken duizend mensen en het waren vooral de vakbonden die protest aantekenden tegen de ideën van de directie. In Zoeterwoude is alles geautomatiseerd en vakmensen zouden er niet meer aan de slag kunnen. Bepleit werd dan ook een nieuwe vestiging op het Amsterdamse industrieterrein. B. en W. zeggen ook in hun antwoord op vragen dat alles in het werk moet worden gesteld om de werkgelegenheid bij Heineken NV voos Amsterdam te behouden. de de in fe va i I DEN HAAG (ANP). Tijdens een korte vergadering heeft een verre van voltalli ge ministerraad gisteren gesproken over de toekenning van koninklijke onder scheidingen. Gebleken was namelijk, dat het departement van Buitenlandse Zaken zijn voor 1977 vastgestelde hoeveelheid uit te reiken „lintjes” had overschreden. ANKARA (UPI). President Fahri Ko- rutürk is gisteren akkoord gegaan met het rechtse meerderheidskabinet dat Suley man Demirel, voorzitter van de Conserva tieve Rechtvaardigheidspartij, wil vormen met de Islamitische nationale Heilspartij en de uiterst rechtse Nationalistische Ac tiepartij. Ir. gc AMMAN/WASHINGTON AFP/UPI/D- PA). Al werd het vredesplan van de Israëlische premier Menachem Begin woensdag reeds verworpen door de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) en door Egypte bij monde van zijn minister van Buitenlandse Zaken Ismail Fachmi, veel officiële reacties van Arabische zijde zijn er daarna niet gekomen. D sier der wo< imj doe ach hij I i BILBAO (AFP). Negen Baskische ex- politieke gevangenen die in mei en juni hadden ingestemd met vrijlating en ver banning naar het buitenland, zijn gisteren clandestien in Spaans Baskenland terug gekeerd. Ze kwamen uit België en Dene marken. I H in Ll COLOMBO (Reuter). Bij de algemene verkiezingen in Sri Lanka, het vroegere Ceylon, heeft de oppositie een overtuigen de overwinning behaald. De verenigde Nationale Partij (UNP) van de beteraan Junius Jayewardene kreeg van de 142 tot dusver bekende zetels er 122, wat een meerderheid van twee derde in het 168 zetels tellende parlement betekent. De links-georiënteerde Vrijheidspartij van de demissionaire premier mevrouw Sirimavo Bandaranaike behaalde niet meer dan vier zetels. De UNP had in het laatste parlement slechts zeventien zetels, de vrijheidspartij 85. Het is voor de zesde keer achtereen, dat de kiezers de aan de macht zijnde partij een nederlaag toe brengen. Tevens zei hij dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie op vele punten altijd van mening zullen blijven verschillen, maar dat er daarnaast vele punten van gezamen lijk belang zijn en dat het noodzakelijk is dat deze worden uitgediept zodat de sa menwerking tussen de twee landen kan worden uitgebreid. Functionarissen in Carters gevolg zei den dat de toespraak bedoeld was om de achterdocht bij de Russische leiders ten aanzien van Carters beleid weg te nemen en een betere atmosfeer te scheppen voor de Russisch-Amerikaanse betrekkingen in het algemeen en de onderhande- lingen over de beperking van het strategi sche wapenarsenaal (SALT) in het bij zonder. Begin benutte gisteren zijn laatste dag in Washington om te pogen steun voor zijn voorstellen te vinden bij invloedrijke leden van het Amerikaanse Congres. In het Con gres liepen de reacties op Begins plan uiteen. De enige senator van Arabische afstamming, de Democraat James Abou- rezk, zei dat Begin met het uitsluiten van de PLO doelbewust een voorwaarde heeft gesteld waarvan hij weet dat deze niet zal worden aanvaard door de andere partijen en daarmee vredesonderhandelingen al bij voorbaat onmogelijk heeft gemaakt. Dit antwoorden B. en W. op vragen uit de Amsterdamse gemeenteraad. Eind juli on stond er enige ongerustheid in de hoofd stad toen de directie van de firma aan het personeel meedeelde dat men zich beraad de over het voortbestaan van de brouwerij aan de Mauritskade. Dit terwijl nog in april door vragen daaromtrent in de ge meenteraad bekend was geworden dat Heineken juist géén plannen tot verplaat sing koesterde. Motivatie voor de directie in juni, toen de naam van Zoeterwoude als vestigingsplaats viel was dat het bestem mingsplan voor de Oosterparkbuurt be lemmerend werken zou op de produktie. Voor deze militair is de Nijmeegse Vierdaagse duidelijk niet alleen een ple zierige onderbreking van het kazernele ven van alledag. Het ergste leed is echter ook voor hem geleden: vandaag laten de duizenden wandelaars de laatste kilome ters onder de geteisterde voetzolen weg glijden. PARIJS (UPI). De nieuwsuitzen ding van de Franse televisie is gisteren even onderbroken toen een groep beto gers voor de Concorde de televisie studio binnendrong. Ze wilden de nieuwslezer dwingen een manifest voor te lezen, waarin werd geprotesteerd tegen het uitblijven van landingsrechten voor de Concorde, het Frans-Britse supersonische vliegtuig, in de Verenigde Staten. De kijkers zagen een korte schermut seling en kregen vervolgens een na tuurfilm met zachte achtergrondmu ziek voorgeschoteld. Na een half uur werd de uitzending hervat. De nieuwslezer vertelde dat activisten van de communistische partij bij Aerospa tiale (de Franse maatschappij die de Concorde produceert), hem wilden dwingen een communiqué voor te le zen. „Ik weigerde dat communiqué on der deze ontoelaatbare druk te lezen. De hele staf van de nieuwsdienst pro testeert tegen deze inbreuk op de infor matievrijheid”, aldus de nieuwslezer, die toen verder ging met de rest van het nieuws. U hebt waarschijnlijk al van alles gepro beerd om van die overmatige transpiratie af te komen. Zonder succes? Dan is er nu goed nieuws voor U: LR24. Het meest effectieve middel tegen over matig transpireren, dat op dit moment verkrijgbaar is. Het is geen deodorant die onaangename luchtjes maskeert. Maar een crème die, ’s avonds aangebracht,*24 uur per dag transpiratie tegengaat. U gebruikt hem enkele malen per week. Van vochtige i De Egyptische pers heeft de Sovjet-Unie er al eerder van beschuldigd dat zij Libië heeft „volgestouwd” met wapens. De kranten legden gisteren verband met Rus sische invloeden in Angola en Ethiopië en de mislukte inval in Zaïre. De diepere zin zou zijn een ring te leggen rond Egypte en zijn bondgenoot in bet zuiden, Soedan. tientallen pogingen ondernomen, onlangs nog door de president van Togo, Etienne Eyadema, die de Egyptische en Libische ministers van ^Buitenlandse Zaken voor een „verhelderend gesprek” naar hoofdstad van zijn land haalde. plekken in uw kleding zult u geen last meer hebben. De crème wordt helemaal door de huid opgenomen, is niet vet en heeft een aange name doch bescheiden geur. Parfums e.d. blijven dus volledig tot hun recht komen. Wassen of zwemmen hebben geen enkele invloed op de werking. LR24 is verkrijg baar bij uw drogist. Prijs: 9,80 per tube (goed voor een De president zei te beseffen dat de Sov jet-Unie bezorgd is over de nieuwe Cruise- raket maar dat de Verenigde Staten zich op hun beurt zorgen maken over hun ver dediging. Mocht er echter geen overeen komst worden bereikt op het gebied van defensie, dan „hoeft er niet aan te worden getwijfeld dat de Verenigde Staten er alles aan kunnen en zullen doen om hun veilig heid te verzekeren, evenals de doelmatig heid van hun strategische positie”. UTRECHT (ANP). De kaderleden van de Voedingsbonden FNV bij Unilever zijn zij het aarzelend gisteren akkoord gegaan met het opschorten van de harde acties bij Unilever nu een commissie van deskundigen gaat bekijken of er vervan gende werkgelegenheid is voor de 1800 werknemers die overcompleet zouden worden als de door Unilever geplande reorganisatie van de vleesbedrijven zou doorgaan. De berichten over de Egyptisch-Libische confrontatie werden in de rest van de Arabische wereld met verbijstering ont vangen. Onderlinge Arabische geschillen komen wel erg ongelegen, nu eerst het Israëlische vredesplan van premier Mena chem Begin van Arabische kanttekenin gen voorzien dient te worden en er verder een bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, voor de deur staat. Of een bemiddelings poging als die van Arafat veel zal uithalen is twijfelachtig. In het verleden werden De president erkent dat er nog geen basis bestaat voor „wederzijds vertrou wen” waardoor bilaterale overeenkom sten gegrond moeten worden op een soort „verlicht eigenbelang”. I aldus Carter. „Maar om eerlijk te zijn, wij hebben ook negatieve commentaren ge hoord van Russische zijde”. „Wanneer de ze commentaren gebaseerd waren op een misvatting omtrent onze motieven, zullen wij onze pogingen verdubbelen die duide lijk te maken. Wanneer zij echter slechts bedoeld waren als propagandamiddel om ons onder druk te zetten, laat dan niemand er aan twijfelen dat wij voort zullen gaan”. van de Franse president Valery Giscard d’Estaing, die onlangs verklaarde dat Car ters beleid de ontspanning in gevaar bracht. Carter ontkende dit door te zeggen dat zijn regering er alles aan doet om de samenwerking met de Sovjet-Unie te ver beteren. Hij benadrukte dat het er niet om gaat of zijn beleid „hard” of „zacht” is, maar om het op „heldere wijze onderken nen hoe onze veiligheid het effectiefst kan worden gewaarborgd en hoe de internatio nale orde kan worden geschapen zoals ik die heb beschreven”. speelt Russen in de kaart Kadaffi 1 I

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4