Veertig jaar laborant Zeerovers van De Spil in de slag 16.90 fW .yy gj IJMUIDENAAR PERFECTIONEERDE BEVEILIGINGSSYSTEEM ERASMUS Geen spreekuur Dameskapsalon Jean Pieröt Jean Pieröt Brandmerk [1 Autodieven Perfectionist Ideeën Mode Coiffures F Ml few VELSEN-IJMUIDEN VRIJDAG 2 2 JULI 19 7 7 f Boekhandel sis wiOiiiiii BETER DRUKWERK BESTELLEN? VAN RIXEL zo’n drukker Jos van Manen Pieters „Op weg naar de ander” gebonden Omnibus met „Roepend in de wind" „Tocht zonder thuisreis” (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Je mag best weten, ik maak me niet zo gauw zenuwachtig. Maar hier heb ik toch een paar nachten niet van kunnen slapen. Eerst toen het idee was geboren en ik begon te prakkizeren of het systeem wel zo waterdicht was als het in eerste instantie leek. Daarna toen een ander hetzelfde idee lanceerde en het er even op leek dat mijn voorbereidingen te veel tijd in beslag hadden genomen. Tenslotte toen de zaak „rond” was en de octrooiaanvraag was beves tigd. Als alles nu verder loopt zoals ik me voorstel, pluk ik na zo’n jaar of twintig eindelijk eens de vruchten van een eigen idee”. geboorte? VERLOVING? iM HUWELIJK? BA Gebrandmerkte autoruiten plaag voor dievengilde het resultaat. Gejus, de man die speelt met kleuren, vormen en ideeën (ADVERTENTIE) v - s' (ADVERTENTIE; (ADVERTENTIE) BB Een strijkje etspasta over het zeefdrukschabloon dat tegen de ruit van een auto wordt gedrukt. Dat zegt de 42-jarige IJmuidenaar Gee- sienus Johannes („gekke naam hè?”) van der Veen. Voor vrienden en relaties ge woon „Gejus”. Half verscholen achter een imposante werktafel, die wordt bedolven door een immense diversiteit reclame achtige materialen en paperassen, vertelt hij over twee jaar „ontwikkelingswerk”. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden Variërend van joy-riding tot diefstal met het doel van wederverkoop verwisselden op onwettige wijze in één jaar tijd een recordaantal automobielen voor korte tijd of voor goed van eigenaar. Het zogeheten deel-III van het kentekenbewijs werkte veel minder afschrikwekkend dan de over heid zich had voorgesteld. Het gilde der autodieven ging onverdroten door. Ik had er mijn gedachten al eens over laten gaan hoe je met het aanbrengen van één of meer bepaalde merktekens het ste len van auto’s zou kunnen indammen tot ovens. Een cadeau dat hem werd aangebo den door een collega omdat de enige cri- tiek op de jubilaris was dat hij nog wel eens geruisloos op de afdeling verschijnt op momenten dat het zijn medewerkers minder goed uitkomt. Verder was het niets dan lof dat de heer Honig werd toegezwaaid. In juli 1937 be gon hij als hulpanalist op het laboratori um. Als groepsleider-A van het bedrijf slab analytische afdeling werd hij met zijn vrouw in het zonnetje gezet. Ir G. Wilmink, lid van de directie IJmui den, schetste de jubilaris met zijn 40- jarige ervaring als een „stuk ruggegraat” dat het bedrijf zo hard nodig heeft. Het stemde hem tot voldoening de gouden speld met briljant te mogen opspelden. Drs. H. Pronk, hoofd van de analytische afdeling, sprak over een puike medewer ker met gevoel voor „het oude”. „Een expert in de zogenoemde natte chemie met een open „mind” voor nieuwe methoden en ontwikkelingen", aldus de spreker. een onrendabele zaak. Ik heb als reclame man met ontzettend veel materialen geëx perimenteerd. Zeefdruk is een specialiteit met onbegrensde mogelijkheden. In de drukkerswereld is het altijd een beetje het stiefkind geweest. Dat trok me wel aan. geen 27.50 maar t.m. 30 september Kennemerlaan 184 IJmuiden - Tel. 14825 Gejus zoekt tussen wat tekengereed schap naar een stuk glas. Hij vindt een brok spiegel. Handig demonstreert hij zijn geperfectioneerde vinding. Met een specia le strijker veegt hij de pasta over het schabloon. Als de emulsie na een minuut is opgedroogd wrijft hij met een natte doek over de getatoueerde plek. De resten opge droogde pasta verdwijnen maar daaron der staat onuitwisbaar een kenteken ge grift. De pasta heeft zich in het harde materiaal gevreten. De afdruk kan niet worden verwijderd zonder een duidelijke beschadiging te veroorzaken. Het schabloonachtige attribuut blijkt een stukje nylon te zijn dat in een metalen raampje is gevat. Met een vloeibare film- emulsie is het nylon dichtgestreken. Door middel van een uiterst nauwkeurige be lichting waarbij vier nummers en twee lettertekens werden „uitgéspaard” is in derdaad een schabloon vervaardigd. De letters en cijfers blijken het kenteken voor te stellen van een auto. De bedoeling is dat het schabloon tegen de ruit van de auto met het betreffende kenteken wordt ge drukt en wordt bestreken met een speciale pasta. Een glasetspasta. Een nieuw pro- dukt. Gejus is een man die niet weet wat „haast” is. Een verschijnsel van de moder ne tijd dat hem niet in de ban heeft kunnen slaan. Als een vanzelfsprekendheid zegt hij daar zelf over: „Waarom zou ik me haasten. Ideeën worden geboren als je rustig over de dingen nadenkt. Als ik nu een paar uur gezellig zit te kletsen werk ik vanavond een paar uur langer. Ik maak dagen van zestien uur maar m’n werk is m’n hobby. Als ik merk dat het toch uit de hand dreigt te lopen zet ik m’n vrouw Joke en m’n dochters Lisa, Geja, Petra en Tanja in de auto en knijp er een paar weekjes tussenuit. Bevalt me prima en onderweg zie ik weer nieuwe dingen die ik leuk vind en waar ik over ga nadenken. Dat is nu ruim een jaar geleden. In augus tus komen we op de markt. De Rijksdienst voor het wegverkeer is reuze enthousiast en de eerste reactie van de Consumenten bond was erg positief. We hebben geen enkel risico van mislukking willen nemen. Dat konden we niet omdat we er van uitgegaan waren de autodieven een stevige spaak in het wiel te steken. Daar zijn we nu voor klaar!” 4P) sne leis vee ent IJmuiden, Lange Nieuwste 243, tel 13144, Santpoort, Hoofdstr 234, tel. 378371 zend rden ieën alles >n er pleit het 1 W. i dat 1 om voo» ken ngs- een i de Dat ne wer zien 1 bo on*- irt een •van lijk- esti- Am- Als een drukker problemen had met een zeefdrukopdracht dan kon hij bij Gejus terecht. Dat werd al gauw bekend en van heel wat collega’s kreeg ik klussen. Altijd probleemklussen. Ik heb nooit „nee” hoe ven zeggen. Papier, hout, metaal, textiel, plastic of glas, we bedrukten werkelijk alles”. gen erd van het uig. de gs- ide di- len na de ak- ïk. ui en m- jn. an jn rd de an in- 00 en de ou rtij uw liet het els, sde de toe- ren- rren eto- sie- itde i on- ofd- i het aad- zerij g in ge dut. laat- actie e als tem- be- ktie. nut- na- mu- uur De van spa- t de den le- on- zen. pro- for- (zer, ihet me ere en- De bijeenkomst werd besloten met een gelegenheid tot feliciteren waarvan door veel collega’s en medewerkers gebruik werd gemaakt. naar is het standpunt dat hij innam toen hij halverwege zijn geëxperimenteer met de autobeveiliging tegen diefstal ontdekte dat een ander hem voor was. Hoe reageer de hij? Het aantal autodiefstallen overschreed in 1975 het magische getal van 10.000. Een weinig aantrekkelijk idee. Afgezien van die kosten zal iedere bona-fide leve rancier zich afvragen wat iemand moet met een complete set ruiten van een be paald merk auto. Aan alle kanten gluurt voor autodieven het gevaar in de kraag te worden gegrepen. De getatoueerde auto wordt een onaantrekkelijk gestolen bezit. Onopvallend maar onuitwisbaar kan ieder raam van de auto worden gebrand merkt. Eventuele dieven van het „geteken de” voertuig zullen zich genoodzaakt zien alle ramen van hun buit te vernieuwen. Gejus’ bedrijfsgebouw is een bunker complex in de duinen bij IJmuiden. Ver scholen achter veel geboomte en rustend tegen de eerste duinenrij beschikt studio „De Moriaan” daar over duizend vierkante meter vloeroppervlak. De behuizing is even inspirerend als de omgeving. Daar heeft een man die ooit schildersknecht was, gestalte gegeven aan een uniek be drijf. Een atelier, een drukkerij. Een be drijf waar kleur en vorm wordt gegeven aan de ideeën van de grondlegger er van. Typerend voor deze getalenteerde kunste- Gejus gaat er even voor zitten en strijkt door zijn grijze verwilderde haardos. „Tja, ik ben er altijd van uitgegaan dat het werk dat je levert perfect moet zijn. Toen ik van dat andere produkt hoorde heb ik het besteld. Met mijn medewerkers en de men sen met wie ik me later zou verbinden heb ik het bekeken. We hebben het uitgepro beerd. Bij voorbaat stond al vast dat dat systeem, als je het al een systeem zou willen noemen, heel erg beperkt was in zijn mogelijkheden. We hebben het vol gens de voorschriften uitgeprobeerd. Toen ik het resultaat zag heb ik gezegd: „Wij gaan rustig door. We hebben geen haast”. Om de enorme wachttijden te beperken gaan wij per 1 augus tus a.s. uitsluitend volgens af spraak werken. Maak uw afspraak bij voorkeur in de ochtenduren. Bij voorbaat dank. IJMUIDEN. Een paar klompen vorm de zonder twijfel het meest originele ca deau dat de heer K. Honig uit Beverwijk in ontvangst mocht nemen tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van zijn 4O-jarig dienstverband bij Hoog- Ir. G. Wilmink speldt jubilaris K. Honig de gouden speld met briljant op de revers terwijl diens echtgenote toekijkt. Met even gepaste als bescheiden trots merkt Gejus op: „Ik heb tientallen, nee honderden ideeën gelanceerd. Reclame objecten voor klanten. Die klanten werden groot. Als er dan door bepaalde omstan digheden bezuinigd moest worden was het reclamebudget altijd het eerste waarop besnoeid werd. Ik ben zelf niet meteen de uitgekookte zakenman. Maar omdat ik zo lang heb moeten zoeken naar de uitvoe ring van dit idee leek het me wel wat om bij de verkoop een vinger in de pap te houden. Met een paar relaties heb ik een verkooporganisatie op poten gezet. Ik be moei me met de vervaardiging van de setjes met het benodigde materiaal. Alle andere activiteiten doen mijn collega’s..’ Een ware zeeroversslag heeft zich don derdag rond het middaguur afgespeeld in het bosgebied van Beeckestijn. De Blauw baarden van het buurthuis De Spil, uit IJmuiden gingen de strijd aan met de roodbaarden van hetzelfde buurthuis. Stuk voor stuk werd de ene zeerover na de ander door de tegenpartij buiten gevecht gesteld en naar hun rovershol gesleept. Dat hol was tevoren van dode takken en bladeren in het bos gebouwd. Na het ge vecht, waarbij de klappen bepaald niet hard aankwamen, gingen de zeerovers op zoek naar de schat, die de leiding in het bos verborgen had. Met het vinden van de schat is ’s middags het vakantiespel van De Spil afgesloten. Hoewel een aardig groepje kinderen aan deze speldag heeft deelgenomen valt de belangstelling voor het vakantieprogramma van De Spil nog een beetje tegen, mogelijk door de bouw- vakvakantie. Volgende week staat er ech ter nog een uitgebreid programma te wachten. Maandag gaat men met een hele groep naar Artis, 's Morgens om tien uur vertrekt de bus vanaf het buurthuis en rond vier uur is men terug. Voor deze dag naar de dierentuin zijn nog een aantal plaatsen vrij en kan men zich nog opge ven. Dinsdag komen de tieners aan de beurt met ’s morgens een fietstocht door Spaamwoude en daarna een waterfestijn in Spaamdam met roeien en andere natte activiteiten. Woensdag is er een grootse kinderkennis in het buurthuis aan de Meeuwenlaan voor kinderen van vier tot en met acht jaar van tien tot twaalf en 's middags broodbakken op een kamp vuur, voor de vier tot twaalfjarigen, ver trek om twee uur vanaf De Spil. Donder dag wordt het programma met een knaller van een kreatieve markt besloten, ’s Mor gens tussen tien en twaalf worden de spulletjes voor deze markt gemaakt en ’s middags tussen drie en vier uur is de verkoop. De opbrengst is voor een vakan tie voor invalide kinderen. Het gesprek met de zeefdrukexpert Ge jus wordt onderbroken door de telefoon. Terwijl hij luistert naar de stem aan het andere eind van de draad pakt de man een enveloppe uit een schuifla van zijn werk tafel. Hij haalt er een schabloonachtig voorwerp uit. Houdt het omhoog. Er staan een paar cijfers en letters in. „Dit is het”, zegt hij terwijl hij de hoorn van de telefoon op de haak legt. „Dit is het geworden”. VELSEN. Wethouder H. van der Werff van financiën houdt op maandag 25 juli geen spreekuur. Ook zijn collega H. Scheeper zal op woensdag 27 juli voor het publiek niet te spreken zijn. 4’aö

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 5