Afvoer van grof in de vishci vuil is zaak van volume en gewicht Grote schade bij aanrijding Spectaculaire berging van brandende tanker met naphta ROXASECT Fsl /I Meubelfabriek Oisterwijk I I Mi K. Reimes (CDA) krijgt maar half z’n zin van Opbrengst Rode- Kruiscollecte I LARVENDODER Sportfondsenbad de Meubelmakers uit het zuiden des lands i Wijsmuller Amsterdam" speelde het klaar Mil Stork maakt voor haven Amsterdam kraan vijf miljoen tovendode I1 s W Wist u dat wi j [W gratis r uwgordijnen op maat maken, ook velours. .«I 7 Openstelling buitenbad Zotte situatie Mubarak l - VRIJDAG 2 2 JULI 19 7 7 IJMOND I ROXASEG vlooien Jtakkerlakken. kmierenJ Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. LI 5 *1 a a (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) HaarlemsGordijnenhu’ (ADVERTENTIE) r SKKKin r WfcKCk, Exposities in toonzalen Beverwijk, Parallelweg 100 (Industrieterrein), tel. 02510 26923. Ma t/mza 9-18 uur. IJMUIDEN. Op de kruising Planetenweg en het Pleiaden- plantsoen in Umuiden zijn donderdagavond omstreeks half zeven twee personenauto’s met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De materiële schade was zeer groot. De opheffing van het CAIJ betekent dat elke gemeente weer haar eigen afvalpro bleem moet oplossen. Velsen is daarbij altijd afhankelijk van andere sleden, om dat deze gemeente niet beschikt over een stortplaats. Dat verklaart ten dele het op zienbarende tarief dat de ondernemer had moeten betalen voor zijn wagentje met grof vuil. Want bij de Velser reiniging wordt alle troep in bakken gekieperd die met vrachtauto’s naar de belt in Beverwijk worden vervoerd. Dat transport brengt extra kosten met zich mee die gedeeltelijk Een andere mogelijke oorzaak voor de prijsverschillen tussen Beverwijk en Vel sen is de uiteenlopende berekeningswijze. IJMUIDEN. In bijna drie maanden heeft het zeesleep- en bergingsbedrijf Wijsmul ler uit IJmuiden een spectaculaire berging verricht van de brandende tanker „Golden Crane”. Op dit spiksplinternieuwe schip, dat zijn tweede reis maakte, verwoestte op 11 april een explosie de machinekamer. Het schip was geladen met 26.000 ton uiterst brandbare „naphta” op weg van de Perzische Golf naar Japan. De sleepboot „Amster dam” van Wijsmuller nam de berging van het schip op zich. Het is een berging geworden, die het uiterste van de mannen van Wijsmuller gevraagd heeft en waarbij grote risico’s genomen moesten worden. Het schip brandde als een fakkel op het achterschip en de Amsterdam ging met schuim het vuur te lijf. De hitte was zo groot, dat er een watergordijn tussen de tanker en de sleepboot werd gemaakt. Om het vuur zo veel mogelijk op het achterschip te houden werd bovendien zo nu en dan tegen de wind in gesleept. Het grootste gevaar leverde de naphta- damp op, die vooral met windstilte rond het schip kwam te hangen. Aan boord van de Amsterdam waren daarom grote vei ligheidsmaatregelen genomen. Open vuur en roken was verboden en aan boord van de tanker zelf was iedere berger vrij van alles wat ook maar een vonkje zou kunnen veroorzaken. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de donderdagmarkt werd aangevoerd: 1.210 kg. tong; 21 kisten tarbot en griet; 240 kisten kabeljauw; 12 kisten schelvis; 394 kisten wijting; 705 kis ten schol; 60 kisten schar; 11 kisten ma kreel en 33 kisten diversen. Per 40 kg.: tarbot 392-252; griet 263-134; kabeljauw één en twee 180-160; kabel jauw drie 200-176; kabeljauw vier 190-154; kabeljauw vijf 94-69; schelvis één 160; schelvis twee 152; schelvis drie en vier 122- 98; schol één 124-90; schol twee 154-96; schol drie 100-71; schol vier 84-52; wijting drie 72-50; tongschar 118-92; rode poon één 190; muilen 212; makreel twee 78-62; steenbolk 50; bot 30. Na het blussen moest het schip, dat met het achterschip practisch onder water ge zonken was, eerst recht worden gebracht. Een vliegtuig bracht 17 ton bergingsmate- riaal naar de Perzische Golf, waarmee de bergers onder leiding van bergingsinspec- teur A. Ruygrok het schip drijvende pro beerden te houden. Al het gereedschap was van koper gemaakt om vonken te voorkomen. De bergers wisten de pomp- kamer van de tanker weer bruikbaar te krijgen, waarna de lading naphta door de Duitse tanker Thor Asgard werd overge nomen. Daarna volgde bijna het gevaar lijkste karwei, het gasvrij maken van de tanks van de Golden Crane. Op 9 juli was de feitelijke berging afgesloten en de „Am sterdam” heeft het schip nu op sleeptouw naar Japan, waar de tanker van een geheel nieuw achterschip zal worden voorzien. Vanuit IJmuiden is vandaag de sleep boot „Noord-Holland” van Wijsmuller ver trokken met de cutterzuiger „Mubarak”. In een reis van ongeveer 50 dagen zal de zuiger, die is gebouwd bij IHC Verschure in Amsterdam naar Koeweit worden ge sleept. De „Mubarak” kwam enkele weken geleden in het nieuws, toen het schip bij proefzuigen het strand tussen de pieren ernstig vervuilde. Speciaalzaak in gordijnen en vitrages Kleine Houtstraat 42 Haarlem Tel. 023-323925 's Maandags gesloten (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De machinefabriek Con- rad-Stork bv in Haarlem heeft opdracht ontvangen voor de levering van een contai- neroverslagkraan met een bedrijfslast van 50 ton. De opdracht is verstrekt door Com bined Terminals Amsterdam bv. Met de order is een bedrag van 5 miljoen gemoeid. De kraan dient in augustus 1978 in bedrijf gesteld te worden in de Amsterdamse haven. DE BESOMMINGEN WAREN. HD 25 ƒ39.900,- SCH 36 ƒ9.600,-; UK 23 ƒ9.500; UK 78 ƒ7.100; UK 200 ƒ5.700,-; verder waren 3 Texelaars en een Goedereder met een totaal van 50.000,- aan besomming. Eetkamers, slaapkamers, woonkamers en vele kleinmeubelen, waaronder de bekende Oisterwijkse dekenkisten. Geloogd Massief Eiken eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland In Beverwijk wordt het tarief gerelateerd aan het gewicht terwijl in Velsen voor elke kubieke meter moet worden betaald. Dat komt doordat Velsen geen weegbrug bezit. Daarbij doet zich de zotte situatie voor dat men met een partij stenen goedkoper uit is in Velsen dan in Beverwijk. Het omgekeer de is het geval als een berg hout moet worden gelost. Het ongeluk gebeurde toen een van de bestuurders, een 70- jarige inwoner uit Umuiden, geen voorrang verleende aan een auto’ bestuurd door een 40-jarige man, eveneens afkomstig uit IJmuiden. Behalve de bejaarde automobilist kreeg ook de 40- jarige Umuidenaar een proces-verbaal omdat hij te veel gedron ken had. grof huisvuil kwijt willen. De eerste ku bieke meter - dat wil zeggen een bakstel of een bureau - wordt gratis opgehaald. Voor de overige troep moet per m3 17,50 wor den betaald. Onder grof huisvuil wordt niet verstaan een tuinopruiming, een afge broken binnenmuur of een opgeruimde schutting. De vuilophalers willen zo’n par tij wel meenemen maar daarvoor moet alles worden betaald. Als het puin ver van de straat ligt, bijvoorbeeld in de achter tuin, dan worden voor het rijden met een kruiwagen extra kosten berekend. Ook afdoende tegen mieren, kakkerlakken en ander kruipend ongedierte. Bij uw drogist. PHILIPS-DUPHAR NEDERLAND B V. AMSTERDAM Sedert 1849 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023-312992 I door de vuilaanbieders moeten worden opgebracht. Gedeeltelijk omdat voor de reinigingsdienst het profijtbeginsel niet geheel wordt gehanteerd. De dienst is bij lange na niet kostendekkend. Minder dan de helft van de kosten wordt gefinancierd door diegenen die van deze service ge bruik maken. De rest is afkomstig uit de algemene middelen. Door weglekkende naphta uit de achter ste tanks van het schip kreeg het vuur constant nieuw voedsel en regelmatig wis selden explosies en vlammen van meer dan dertig meter hoog elkaar af. Boven dien was de machinekamer lek geslagen, zodat de tanker van achteren steeds dieper wegzonk. Na twaalf dagen wist men het vuur te blussen. Door de immense hitte was de hele opbouw van achteren inmid dels half gesmolten en in elkaar gezakt. De verwachting is dat alle tarieven in de komende tijd flink zullen worden opge trokken. Zodra de belt in Beverwijk wordt gesloten, moet de gemeente Velsen haar afval naar de vuilverbrandingsinstallatie in Zaanstad transporteren. Het stortrecht zal daar het dubbele bedragen van wat in Beverwijk wordt betaald. Momenteel geldt voor de belt een tarief van 30,- per ton. VELSEN. Alle gemeenschappelijke regelingen ten spijt, is het de afgelopen jaren niet gelukt in de Umond te komen tot uniforme tarieven voor de verwerking van afval. Dat heeft een kleine ondernemer onlangs ervaren toen hij een berg troep naar de Velser reinigingsdienst bracht. De dienstdoende beambte rekende hem voor dat het dumpen van de vuilhoop, opgestapeld op een aanhangwagen, de lieve somma van 135,- zou gaan kosten. De zakenman schrok verschrikkelijk van het hoge bedrag en weigerde te betalen. „Gaat u dan maar naar Beverwijk,” adviseerde de beheerder van het vuilcentrum hem. De nog steeds onthutste man reed daarop naar de belt in Beverwijk waar het zooitje puin voor 17,- in ontvangst werd genomen. Prijzen in guldens. Per 1 kg.: grote tong 15,49-15,11; grootmiddel tong 15,69- 15,15,19; kleinmiddel tong 15,32-14,42; tong één 14,11-13,26; tong twee 10,25-9,53; tarbot 15,00-13,96. BEVERWIJK. De jaarlijkse cam pagne van het Nederlandse Rode Kruis heeft in de afdeling Beverwijk/Heems- kerk in 1977 een bedrag van ƒ23.028,17 opgebracht, wat betekent dat er tweedui zend gulden minder is ingezameld dan in 1976. (ADVERTENTIE) VLOOIEN PLAAG?. Als u besprongen wordt door hongerige honde- of katte* vlooien moet u even spuiten met (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het verzoek van het CDA-raadslid Klaas Reimes om gedurende de zomerperiode het bui tenbad van het Beverwijkse Sport fondsenbad langer geopend te houden, heeft geen succes geboekt. De raad van beheer van het Sport fondsenbad, aan wie het college de vra gen van Reimes met betrekking tot de openstelling van het zwembad had voorgelegd, wilde zo’n langere ope ningstijd dit seizoen niet meer instellen. Wel was men bereid het verzoek vol gend jaar aan de hand van onder meer de bezoekcijfers van het buitenbad over 1977 nog eens in overweging te nemen. Wat de vervroegde sluiting van het buitenbad in verband met schoon- maakwerkzaamheden betreft, hebben de vragen van Reimes er toe geleid, dat voortaan wat later met de schoonmaak begonnen zal worden. Dat houdt in, dat men tot ongeveer een kwartier voor sluitingstijd (maandag tot en met vrij dag om 20 uur, zaterdag en zondag om 18 uur) in het buitenbad kan zwemmen. Tot dusverre werden de zwemmers al ongeveer drie kwartier voor sluitings tijd verzocht zich in verband met de schoonmaak van het bad te gaan om kleden. Overigens kent Velsen ook andere rege lingen voor het verwerken van afval. Gro te ondernemers kunnen voor 182,- per jaar een laadbak van 5m3 huren die iedere keer voor 17,- wordt geledigd. Bovendien staan in de gemeente ongeveer 400 kleine laadkisten verspreid waarin kleine be drijfjes, middenstanders, bejaardentehui zen en de horeca-ondernemers hun vuilig heid kunnen deponeren. Particulieren kunnen de reinigingsdienst bellen als zij De chef van de Velser reinigingsdienst, de heer A. M. Jager, verbaast zich over dit aanzienlijke tariefsverschil. Het komt hem bijna onwaarschijnlijk voor, al moet hij toegeven dat de prijzen die de gemeentes in de Umond berekenen voor de vuilaf voer uiteen lopen. Ondanks de oprichting van het Centraal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond (CAIJ). enkele jaren geleden, is het niet gelukt identieke regelingen tot stand te brengen. En daarop lijkt ook geen uitzicht, de doodsklok is geluid over het samenwerkingsverband. Het grove, onbrandbare, vuil krijgt straks een plaatsje in het recreatiegebied Spaarn- woude waar de provincie Noord-Holland een speelheuvel wil aanleggen. V - Van het totaalbedrag was het Bever wijkse aandeel 14.302. Heemskerk bracht ƒ7.991,28 bij elkaar terwijl Wijk aan Zee ƒ734,85 aan de opbrengst toe voegde. De gemeente Velsen beschikt niet over een eigen belt. Vandaar dat men zich moet behelpen met deze vuilcontainers.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7