HONKBALSTRIJD VAN START E.K.V7 L r CRICKETTEAM HAD START SLECHTE WINST BAS LANGEVELD F t< OEFENDUELS streeksport Rappel wil Van Hanegem laten spelen op WK I Terrasvogels sloeg nog hard toe: 15-1 Sportvliegers: waaghalzen moeten maar thuisblijven i r 1 „NOG NOOIT EEN ONGELUK IN DE LUCHT GEHAD” IF 10 SPORT ZATERDAG 2 3 JULI 19 7 7 Z (Van onze sportredactie) i, I I HAARLEM. Het vijftiende toernooi om het Europese honk- balkampioenschap voor landen teams gaat vanmiddag in het Haarlemse Pim Muliersportpark van start. De openingsceremonie begint om twee uur. Ongeveer een half uur later gooit de voorzitter van de Nederlandse Sport Fede ratie, jonkheer mr. W. H. D. Quar les van Ufford (burgemeester van Heemstede), de eerste bal. Daarna treden Nederland en Spanje aan voor het eerste duel van het eve nement. Stoere jongen rek gev voe tea: var ron pe ooi n teu bez Roi fin fes: licl Vri Ga: z der voc het me op „or Roi zijr slee naj luk Superioriteitsgevoel f i Maurice von Bartheld sjort een sportvliegtuigje uit de hangar. l allemaal graag (Van onze cricketmedewerker) c lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ij (Van onze wielermedewerker) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiii i i i (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Schoorvoetend zijn Mar con-Kinheim en Terrasvogels vrijdag avond de tweede helft van de softbal- hoofdklasse-competitie van start gegaan met een treffen dat duidelijk het kenmerk van twee gezichten had. Vier innings lang was het niet koploper Terrasvogels dat de toon aan gaf, maar waren het de Kinheim- speelsters die vooral in defensief opzicht domineerden. Dat de Birds na een aan vankelijke 1-0 achterstand uiteindelijk toch nog zegevierden was niet zo verras send, dat dit echter toen nog met 1-15 gebeurde, wel. Terrasvogels van start gaande zonder de zieke Gerda Laan maakte ondanks de aanwezigheid van de weer herstelde Ludy van Mourik en Gerda Treuren voor al in de beginfase een matte indruk. Dank baar profiteerde Marcon-Kinheim al in de eerste inning van de mogelijkheden toen Onverwachte wendingen voorbehouden betekent deze laatste wedstrijd het begin van een serie van vijf ontmoetingen tussen Het Haarlemse DIO, dat vorig seizoen debuteerde in de vierde klasse van het amateurvoetbal, speelt maandag in de Watergraafsmeer tegen de selectie van landskampioen Ajax. Een treffen dat ’s middag om half vijf begint. In de Deense aanval was Karsten Morild de grote boosdoener zoals al zo vaak tevo ren. Morild is de enige speler van beide teams die alle tien interlands tussen Dene marken en Nederland heeft meegespeeld. Met zijn 41 jaar is hij nog zo fit als een jogeman van 25. Zijn bowlingcijfers waren vandaag 6 voor 30. Een bowler als Morild van het type Ernst Vriens is voor Neder landse batsmen nog altijd een groot gevaar. eventuele eindstrijd van het wereldkampi oenschap in Argentinië aanwezig zijn. Van 1 tot en met 4 augustus worden op de banen van de tennisvereniging Benne- broek de Haarlemse clubkampioenschap- pen voor jeugd gehouden. Er wordt ge speeld in twee leeftijdsgroepen (10-14 en 14-17 jaar). De wedstrijden beginnen om 9.00 uur en duren tot ’s avonds zes uur. Het Zweedse nationale honkbalteam heeft gisteravond een oefenduel tegen RCH Cementbouw met 5-2 verloren. HAARLEM. Bas Langeveld heeft op het Spekkelaanparcours in Lisse de derde rit van de Zomeravondcompetitie van de Ren- en Toervereniging De Bollenstreek gewonnen. Hij was de snelste finisher van een zestien man sterk peloton. wenburg, die het vandaag niet moeilijk had, kan met zijn elftal de tweede dag weer beginnen met batten. Als het weer geen roet in het eten gooit kon het wel weer eens een dag voor de slow bowlers worden. De Nederlanders moeten, nu zij eenmaal aan de vreemde omstandigheden op het kleine cricketveld in Idref spar ken zijn ge wend, de wedstrijd tot een goed einde kunnen brengen. Na de hit van Mieneke Paul leek Hetty Verdam in de laatste slagbeurt deze pres tatie te gaan herhalen, maar een miracu leuze vangbal van Ludy van Mourik voor kwam ieder verder Kinheim-succes. Alle ontsnappingen in deze rit, waarbij Onos, Van de Raad en Slingerland zich actief toonden, waren op niets uitgelopen. In de beslissende eindsprint, die al vroeg werd ingezet, trok Langeveld met een leng te verschil aan het langste eind. Von Bartheld is secretaris van de Stichting Vliegmaterieel Rotter dam. Die stichting stelt haar tien eenmotorige toestellen beschikbaar aan de leden van de vliegclub Rot terdam. In zijn functie wordt Von Bartheld regelmatig geconfronteerd met voorbeelden van het slechte image van de sportvlieger. „Vaak kan ik me niet aan de indruk ont trekken", meent hij, „dat het image van de sportvlieger voortkomt uit jaloezie. Het publiek heeft de sport vlieger altijd beschouwd als een stoere jongen. Hij beoefende een tak van sport, die voor het grote publiek financieel niet toegankelijk was. Gelukkig komt daarin nu verande ring”. Dat image heeft de sportvlieger volgens Von Bartheld maar deels aan zichzelf te wijten. „Natuurlijk zijn er onder ons waaghalzen, die het leuk vinden laag over woningen of zeilboten te scheren. Dat soort gevallen zijn ons bekend en tegen die vliegers worden dan ook maatre gelen genomen. Wie onverantwoord vliegt en met opzet geluidshinder veroorzaakt, wordt voor een bepaal de periode geschorst”, zegt Von Bar theld. Maar wie zoals Von Bartheld be zeten is van vliegen, heeft dat er Met een harde klap komt de Riper uiteindelijk op de grasbaan terecht. Het toestel schokt nog even om hoog. „Sorry hoor”, roept Von Bar theld, „maar mijn snelheid was iets te hoog. Het was helaas geen vlek keloze landing”. Bij het uitstappen blijkt het toestel ook nog een aanva ring te hebben gehad met een vogel. Von Bartheld schudt zijn hoofd. „In de veertien jaar, dat de vliegclub bestaat, is dit de tweede keer dat er een aanvaring met een vogel plaats vindt". Een 25 cm lange deuk ont siert de rechtervleugel. Terwijl het toestel richting Zee- tienhoven blijft vliegen, probeert Von Bartheld andermaal radiocon tact te krijgen met de luchthaven. De pogingen worden tevergeefs on dernomen. „Kijk”, roept Von Bar theld, „nu moeten we een andere aanvliegroute nemen. Zonder radio mogen we namelijk niet op de baan landen. Ik moet het toestel op het grasveld naast de landingsbaan zetten Von Bartheld is na afloop van de vlucht nauwelijks te spreken over Voor dat bedrag kun je de inflatie even buiten beschouwing latend bijna 30 jaar voetballen bij welke amateurvereniging dan ook. Maar een dergelijke vergelij king mag je eigenlijk niet maken, omdat de matenalen voor het beoefenen van de voetbalsport (veld, doelen, netten, bal) aanmerkelijk goedkoper zijn dan die van de sportvliegerij (vliegtuig). Toch zijn juist die kosten er de oorzaak van, dat het sportvliegen door een beperkt aantal mensen wordt gedaan. Nederland telt ongeveer 2500 sport vliegers. De term „elitesport” is dan snel gevallen. omkwamen bij verkeersongevallen op de weg. In de lucht hebben we nog nooit een ongeluk gehad". Het is even stil als Von Bartheld een slok van zijn bier neemt. Daarna zegt hij peinzend: „Gek, maar ik ben altijd weer blij als ik op de grond sta. Dat vliegen, dat kan toch niet goed blijven gaan? Het kan nooit de bedoeling van Onze Lieve Heer zijn geweest om ons te laten vliegen. Anders hadden we wel vleugels gehad". In het motel naast de luchthaven praat Von Bartheld nog even na. „De mensen zijn vaak bang, dat er ongelukken gebeuren. Maar sport vliegen is echt niet gevaarlijk. Sinds het bestaan van de vliegclub zijn ons enkele leden ontvallen, die i Het verdere speelschema voor de vijf ploegen luidt: 23 juli (20.00 uur) Zweden Italië; 24 juli (14.00) Nederland—België, 20.00) Spanje—Italië; 25 juli (14.00) Bel giëSpanje, (20.00) ZwedenNederland; 26 juli (14.00) Italië—België, (20.00) Zwe den—Spanje; 27 juli (14.00) BelgiëZwe den, (20.00) ItaliëNederland. titelverdediger Italië en rivaal Nederland. Nadat alle teams elkaar namelijk eenmaal hebben getroffen spelen de twee sterksten verder om het Europese kampioenschap. Het tweede deel van het wedstrijdsche- ma luidt als volgt: donderdag 28 juli (14.00) nr. 4nr. 5; 29 juli (14.00) nr. 3nr. 5, (20.00) nr. 1nr. 2; 30 juli (14.00 en 20.00) nr. 1—nr. 2; 31 juli (12.00) nr. 3—nr. 4, (14.00) nr. 1nr 2. D van uit; pos mii Tot ie, ger twt mo loo Joc zon zici ger afs 10 twt Ha eer eer als twt h trei ten geg urii lan tee: më nie' er i wel O de gaa is n verl and mei D ger tevi ner te v „di< Der ver Oct Ros stri Der Da. ges nis spr me Jai 6, sloi wir dat ESBJERG. Na de eerste dag van de driedaagse wedstrijd tussen Denemarken en Nederland zijn beide teams al een keer volledig uitgebat. Op een voor spinbow- lers ideaal wicket werd Holland na ge wonnen toss voor 116 uitgegooid waarna de Nederlandse bowlers aan de battingsi- de van Denemarken voor 67 een einde maakten. zijn invloed ging doen gelden, keerde ook het tij voor de thuisclub. De hits, die Ingrid Geuzenbroek in deze fatale slagbeurt aan Christian Oudendijk, Ineke Akkerman, Gerda Treuren en Hone Vos moest toe staan, resulteerden niet alleen in een 1-6 achterstand, maar bleken ook aan het zelf vertrouwen van de Kinheim-speelsters ge knaagd te hebben. Zonder aanvallend in de slotfase ook maar een moment te kun nen imponeren, kostte het Terrasvogels geen enkele moeite een gedesillusioneerd Marcon-Kinheim naar een vernietigende 1-15 nederlaag te spelen. De in de slotfase fout op fout stapelende Kinheimploeg kwam op de goed werpende Christian Ou dendijk tot slechts één honkslag. De opening van de Nederlandse innings was met 40 voor 0 nog niet zo slecht. Ouwerkerk (15) en Bekedam (12) beten de spits af. Er kwam een einde aan hun partnership doordat Beekdam een korte bal verkeerd beoordeelde en aan het hoofd getroffen werd. Van de andere batsmen kwamen van Wel met 30 en aanvoerder van Schouwenburg met 15 nog tot een redelijk resultaat, maar om kwart over drie was de Nederlandse innings toch be keken. De Deense aanvoerder Mortensen nam de andere vier wickets voor zijn reke ning. De uitslag: 1. B Langeveld, de 58,5 km. in 1.24.272. R. Onos, 3. P. Bouterse, 4. N. Slinger land, 5. A. v.d. Burg. Bij de nieuwelingen was John van Eeden weer eens sneller dan Leen v.d. Landen. Niettemin bereiken de luchthavenauto riteiten jaarlijks talrijke klachten van be woners uit de omgeving van vliegvelden. Dat heeft ertoe geleid, dat directeur-gene- raal Raben van de Rijksluchtvaartdienst aan alle Nederlandse privé-vliegers, die in het bezit zijn van een A-brevet of een beperkt A-brevet,' een brief heeft ge stuurd. De Haarlemse politie heeft een aantal verkeersmaatregelen getroffen voor de omgeving van het Pim Mulierstadion. De .belangrijkste daarvan: één uur voor de wedstrijd geldt op de Delftlaan vóór de kruising met de Orion- weg een links- respectievelijk rechts-afver- bod; de Pim Mulierlaan wordt geheel voor het verkeer afgesloten; voor het gedeelte van de Lodewijk van Deyssellaan bij het Mendel College geldt tijdens de wedstrijden éénrichtingsver keer in de richting van de Laurens Real- laan. Drie jeugdrenners van de Haarlemse wielerclub De Kampioen nemen van maandag 25 juli tot en met zaterdag 30 juli deel aan de internationale „Tour de Juni or” in Achterveld. Het zijn: Stef Kuiper, Marco Stolvoort en Jos de Bie. Als begelei der gaat Leo Kuiper met de renners mee. Er doen aan deze Tour de Junior 120 rijdertjes uit binnen- en buitenland mee in de leeftijdsgroepen van twaalf-, dertien en veertien jaar. In die brief somt mr Raben vier soor ten gebieden op, waar van geluidshinder sprake is. Hij verzoekt de vliegers recrea tie- en stiltegebieden, natuurreservaten en dichtbevolkte gebieden te mijden of boven die streken op een hoogte van ten minste 300 meter te vliegen. „Het is fantastisch je zo tussen hemel en aarde te begeven”, roept Von Bartheld enthousiast. „Vliegen geeft je een bepaald superioriteits gevoel: de macht over de machine". Na een vlucht van ruim een half uur over Europoort keert Von Bartheld weer terug naar Zestienhoven. Bij het punt Oscar boven de Van Brienenoordbrug meldt hij zich. De verkeerstoren verstaat hem echter niet. Wie lid wil worden van de vliegclub Rotterdam dient in het bezit te zijn van een brevet. Tijdens de opleiding is de aankomend vlieger nog geen lid, maar hij heeft wel alle rechten van het lidmaat schap. Von Bartheld: „Is een sport vlieger eenmaal in het bezit van een brevet, dan benaderen wij hem voor het lidmaatschap. Gedurende een maand kunnen de leden bezwaar maken tegen het toelaten van het aspirant-lid. Gebeurt dat niet, dan is de sportvlieger na een maand automatisch lid". Haarlem-honkbalstadion Zaterdag 23 t/m zondag 31 juli 77 ROTTERDAM-ZESTIENHOVEN. —In het uiterst klei ne clubgebouw van de vliegclub Rotterdam op de luchtha ven Zestienhoven praat Maurice von Bartheld, een en thousiast sportvlieger van 54 jaar, honderd uit over zijn geliefde tak van sport. Zonder de aandacht voor zijn onophoudelijke woordenstroom te verliezen gaan je ge dachten onwillekeurig even uit naar de slogan „vliegen is goedkoper dan u denkt”, waarmee de KLM jarenlang heeft geprobeerd de belangstelling voor het vliegverkeer te bevorderen. Alsof Von Bartheld je gedachten heeft geraden, roept hij uit: „En sportvliegen is echt niet zo duur. Het behalen van je brevet kost je ongeveer 5000 gulden". voor over. „Het is echt geweldig”, roept Von Bartheld, terwijl hij een Riper voor een vlucht uit de hangar trekt. „Het is een belevenis om met zo’n machine de lucht in te gaan. In zo’n grote kist als bijvoorbeeld een DC-9 voel ik me nooit op mijn gemak, maar in een sportvliegtuigje geniet ik. Het is heel anders vliegen”. Inderdaad, dat klopt als een bus. Tijdens de start zwiept het sport vliegtuigje links en rechts over de baan alvorens de lucht in te gaan. Vitale lichaamsdelen als de maag en de slokdarm protesteren hevig tegen deze wijze van vervoer. Lang zaam kruipt het toestel naar een hoogte van duizend voet, ruim 300 meter. „Dat is mijn ideale hoogte”, roept Von Bartheld. Hij moet schreeuwen om boven het lawaai van de machine uit te komen. „Op die hoogte heb je nauwelijks last van turbulentie”. Eenmaal op die hoogte wordt het vliegen beduidend aangenamer. De ingewanden hebben zich redelijk hersteld en houden zich voorlopig koest. Terwijl Von Bartheld nog eens 500 voet stijgt, legt hij de wer king van de klokjes op het dash board uit. Het is simpeler dan het op het eerste gezicht lijkt. zijn landing. „Landen is een van <te moeilijkste onderdelen van het sportvliegen”, zegt hij. „Een goede landing geeft je een geweldige kick. Je moet het eigenlijk zelf doen om goed te beseffen hoe machtig sport vliegen is”. ■z •rf (Van onze speciale verslaggever) NICE. Bondscoach Ernst Happel wil Willem van Hanegem meenemen naar de eindronden van het Wereldkampioen schap voetballen in Argentinië. Happel heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij bijzonder gecharmeerd is van de kwaliteiten van de Kromme. Happel heeft nog altijd uitermate veel vertrouwen in Van Hanegem, zelfs zoveel, dat de naam van Van Hanegem prijkt op de nog geheime lijst van dertig spelers, die binnenkort op het KNVB-sportcentrum in Zeist alvast door KNVB-dokter Frits Kes sel gekeurd moeten worden voor Argen tinië. Van Hanegem heeft inmiddels al ruim één jaar niet voor Oranje gespeeld. Zijn laatste interland was vorig jaar bij de eindronden van het Europese Landen- kampioenschap in Joegoslavië, waar de Kromme zijn interlandcarrière afsloot met een optreden in het duel tegen de latere Europese kampioen Tsjecho-Slowakije. De oud-Feyenoorder is niet de enige AZ- speler die op de geheime lijst prijkt. Ook Kees Kist, Peters en Hovenkamp dienen zich binnenkort bij dr. Kessel te melden. Belangwekkend aspect van deze titel strijd is de bezetting van de derde plaats waarvoor Spanje de grootste gegadigde is. Volgend jaar organiseert Italië het wereld kampioenschap. Daarom mogen de Azzuri als gastheer automatisch meedoen. Daar naast mogen nog twee Europese landen meedoen, vermoedelijk Nederland en Spanje. Aardig is in dit verband dat in 1978 tevens de tiende Haarlemse Honk- balweek plaatsvindt, een gebeuren dat het organisatiecomité onder leiding van Ge rard Voogd (ook verantwoordelijk voor dit Europees kampioenschap) zich niet zal la ten ontgaan. i De Nederlandse sportvliegers zijn zich sterk bewust van de geluidsoverlast, die zij bij de beoefening van hun sport kun nen veroorzaken. Om die reden worden al jarenlang maatregelen getroffen om de geluidshinder tot een minimum te be perken. Een van de belangrijkste argumenten van deze actiegroepen is, dat sport- en privé-vliegerij in zijn geheel te verbieden of in ieder geval drastisch te beperken. Mr. Raben wijst er in zijn brief met nadruk op, dat de geluidsoverlast een uitermatie belangrijk probleem is en de toekomst van de privé-vliegerij bedreig. Talloze actiegroepen verzetten zich niet alleen om de geluidshinder maar ook om de milieuvervuiling tegen deze wijze van vliegen. Maurice von Bartheld ontkent dat in alle hevigheid. „Sportvliegen is geen elitesport”, zegt hij met over tuiging. „Steeds meer mensen zijn financieel in staat deze tak van sport te beoefenen. We moeten er juist voor waken Jan en Alleman als lid te accepteren. Mensen, die wil len sportvliegen, moeten een groot verantwoordelijkheidsbesef heb ben. Waaghalzen brengen alleen maar schade aan het toch al slechte image van de sportvliegers”. Het lidmaatschap van een vliegclub kost ongeveer 200 gulden per jaar. Bovendien moet een sport vlieger tenminste tien vlieguren per jaar maken om zijn brevet te verlen gen. Die tien vlieguren kosten hem jaarlijks 1300 gulden. Het sport vliegen kost dus minimaal 1500 gul den per jaar. Bovendien moeten vliegers beneden de 40 jaar om de twee jaar medisch gekeurd worden. Voor vliegers boven de 40 jaar vindt die keuring elk jaar plaats. De spelers van DIO vertrekken maan dagmiddag om drie uur vanaf het veld aan de Schotlandstraat. Men hoopt dat vele supporters zullen meegaan. Het contact tussen beide clubs is tot stand gekomen, doordat DIO’s grensrechter Han de Haan bevriend is met Ruud Geels van Ajax. Leen Voet, de achtentwintig jarige ver dediger van VSV, heeft met de KNVB overeenstemming bereikt. Hij zal per 1 september in dienst treden als fhysiothera- peut en tot taak krijgen alle nationale elftallen te begeleiden. Voet, die voorlopig nog bij VSV blijft spelen, zal ook bij een NIBBIXWOL’D. PEC Zwolle heeft in het Noordhollandse Nibbixwoud een wedstrijd gespeeld tegen de Belgische RWDM. De Belgen triomfeerden met 3-1 na een ruststand van 1-1. Voor RWDM scoorden Boskamp, Wellens en Goores. Juri Banhoffer tekende voor de Zwolse treffer. AZ’67 speelde in Nice tegen de gelijkna mige club gelijk: 3-3. Deze stand was reeds bij rust bereikt. AZ nam door Kist de leiding, maar Bjekovic maakte gelijk, waarna Kjttalinksy er 2-1 van maakte. Bje kovic leek Nice naar een veilige 3-1-voor sprong te schieten, maar nog voor het rustsignaal werd het gelijk door Kist en Vosmaer. In de tweede helft werd er niet meer gescoord. Er waren 5000 toeschou wers. Elly Driessen kon scoren op een korte klap van Patricia Bannenberg, die de afwezig heid van Tineke de Vries, Anke van Wezel en Marja Valkenburg moest compenseren. Op het goede werpen van Ingrid Geuzen broek trachtte Terrasvogels daarna lange tijd tevergeefs de bakens te verzetten. En was de Kinheim-werpster in de vierde in ning niet zelf in de fout gegaan, wellicht had de gelijkmaker gescoord door Ludy van Mourik nog langer op zich laten wachten. Toen in de vijfde inning de regen België Italië EK 75 Spanje Zweden Nederland Het verging de Denen daarna nog veel slechter. Spinbowler Dik Kramer nam drie wickets en fast bowler Rob van Weel de vier. Om zes uur was ook Denemarken all out en had het Nederlands elftal, waar de stemming volgens Eduard Abendanon optimaal is, de eerste dag na het slechte begin toch tot een voortreffelijk einde ge bracht. De wedstrijd wordt gespeeld over j twee innings en aanvoerder van Schou-

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 10