Elke vrijdagmiddag op het Burg. Nielenplein Iets meer bollen HOOG BOUWTEMPO AAN PARALLELWEG groot naiïef kunstenaar heen burgerlijke stand Met Willem van Dok ging ook Benoemingen in top VWF-Fokker naar buitenland te 4 1,1 k Jr HEEMSKERK Tevreden OUD-WETHOUDER VAN BEVERWIJK BEZAT VELE TALENTEN Naiieve kunst i* 91 Duinbrandjes bij Tussenwijck te» Ja rï ZATERDAG 6 O K HEEMSKERK. Vier vrijda gen achtereen zijn ze nu al op het burgemeester Nielenplein te vin den, de in fleurige kleding gesto ken leden van de Heemskerkse volksdansvereniging „Assum burg”. In het kader van de zomer- festiviteiten pogen ze via een se rie openluchtlessen de bevolking warm te krijgen voor hun hobby en meest geliefde tijdverdrijf, het dan weer gracieuze, dan weer wervelende maar altijd aantrek kelijke schouwspel, dat volks dansen heet. BEVERWIJK-HEEMSKERK I a. r (k j ter k - to 3 te ,q;. v A ft? Volksdansers van „Assumburg geven het publiek gratis les dag 10- idag 4.30- Wil- >d ge soen. !5555, geo- iweer 15 u.: rug te jat 4a. g. Ma. Aan een geheel ander facet van de mar- - -X;, len end llen- veer mul ling, van Tel. plein uur gdbi- traat: 15 u. irgel. meert ipon a Holy augus- id von i. vrij. BEVERWIJK. De bouwvakkers zul len dit weekeinde, wanneer ze van hun vakantiebestemmingen terugkeren, op de Parallelweg wel even hun ogen moeten uitwrijven; terwijl elders in de IJmond de bouwactiviteit nagenoeg stil lag, werden in Beverwijk de fundamenten voor het nieuwe pand van Stoutenbeek Wooncen- trum BV gelegd. En het werk gaat nog steeds onverdroten voort. Wat de kinderen betreft is het de groep al aardig gelukt, belangstelling voor de volksdans te wekken. Nu de leden van „Assumburg” de gezichtjes zo langzamer hand een beetje leren kennen, blijkt wel dat sommigen nog geen les hebben overge slagen. Maar ook de meer incidentele be- zoekertjes laten de uitnodiging, om onder leiding van dansleidster Gemma Keijzer een dansje in de „kuil” te wagen niet onbeantwoord er wordt kortom door de jeugd enthousiast meegedanst. Heel anders ligt dat bij de ouderen. Gem ma Keijzer: „Voor de groteren blijkt de drempel toch wel erg hoog. Met zo’n drie- emmertjes-water-halen krijg je ze nog wel op de vloer, maar bij andere dansen laten ze het meedoen maar liever aan de klein tjes over. Wat beslist niet onze bedoeling is. Wij willen er graag ook de oudere jeugd en volwassenen bij betrekken, maar mis schien zijn daarvoor de lestijden ook wel niet zo gunstig. Ik krijg wel eens de indruk, dat de mensen dat volksdansen van twee tot vier beschouwen als typisch gepland op kindertijden, en dus ook speciaal voor de jeugd bestemd”. het enthousiasme van de jeugd al wel, dat de zomeractiviteit voor herhaling vat baar is. En daar is de groep momenteel dik te vreden mee. Voorzitter Gerrit Jan Sluis: „De opkomst is tot nu toe echt heel rede- De plechtigheid in het crematorium werd onder meer bijgewoond door de wet houders ir. J. Camfferman en F. Kaebisch jr„ terwijl daarnaast vele oud-raadsleden en oud-wethouders (onder wie de heren E. Gerritse en A. Klomp) van hun belangstel ling blijk gaven. De heer Van Dok is van september 1936 tot augustus 1945 wethou der en lange tijd tevens loco-burgemeester van Beverwijk geweest. Met name gedu rende de oorlogstijd was hij voor de ge meente van onschatbare betekenis. Zo is Willem van Doks zakelijke kwaliteiten werden tijdens de crematie-plechtigheid door veilingvoorzitter G. Tabak gememo reerd. Namens tuinbouwend Kennemer- land wierp de veilingvoorzitter een terug blik op het jaar 1929, waarin de strenge winter de bloembollenoogst deed misluk ken en het faillissement onafwendbaar leek. Het was de toen nog jonge Willem van Dok die zich als vertegenwoordiger van een firma op agrarisch gebied het lot van de tuiders aantrok en door veel inspannin gen de tuinbouw voor de ondergang wist te behoeden. Kennemerland is hem, aldus de heer Tabak, daarvoor blijvende waarde ring en dankbaarheid verschuldigd. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse brand weer werd vrijdagmiddag tweemaal ge alarmeerd voor duinbrandjes bij „Tussen- wijck” aan de Zeestraat. Men achtte ge vaarlijk kinderspel niet uitgesloten. King VeL jdag rdag 16.30 Iroen- ingen 30 u.: lonale clave- 30 u.: ionale clave- net 14 >p exo- en 14- (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS-WESTERVELD/BEVER- WIJK. Met de dinsdag op 85-jarige leeftijd in Overveen overleden oud-wet- houder Willem van Dok is niet alleen een getalenteerd zakenman en een bekend Be- verwijks’ politicus heengegaan, maar ook één van Nederlands meest vooraanstaan de naiieve kunstenaars. Dit voor velen toch wel verrassende facet van zijn veel zijdige persoonlijkheid werd gisteren tij dens de crematie op Westerveld belicht door directeur W’. A. Braasem van het Westfries Museum in Hoorn. Wie 4.30 17e 4-17 Pen- Ge- ge- Ar- van 21.15 I uur •n 22 iture 21.15 et 31 luize 14-17 121.30 i New 16 j- u. tev. 3 j. za. e door m van GEBOREN: Anneloes F. Oliedam, De Zevenhoeven 91, Jarno N. van der Kolk, Hartogenven 24, Rob Bakker, Stijkelstraat 1, Johannes Chr. Rumping, Jan van Kuikweg 78, Jarl D. Wijnia, Abbenven 5. ONDERTROUWD: Ronald D. J. Vernout en Maria A. Steen bakker; Jeffry M. Pondaag en Tjipke Hal besma; Roy de Leeuw en Lyda M. Zuij- dam; Dirk Berkhout en Marina G. A. Schaap; Jacobus P. M. Bakker en Eliza beth M. van der Laan. GEHUWD: Godefridus J. W. Slijm en IJpkje Huij- ser; Hendrik Rietsma en Albertina Franci- na Witteman. OVERLEDEN: Martinus Kuil, 72 jaar, Rossinistraat 11; Jacobus Petrus Hendricus Kromwijk, 58 jaar, Luxemburglaan 383; Marinus Bal, 60 jaar, De Wildtstraat 1. >lwas- -17.30 -17.30 15 u.: 1 21.15 19 en 16 j. Lange en ma. js”, 18 ?en- k de n de Ge ur, oon- ron- bert leec- 2 en s ge- 16.30 Pen- ver- ir. ant- Bre- I en het zijn verdienste, dat de opdracht tot volledige evacuatie van de gemeente als het ware ongemerkt geheel mislukte. Maar ook voor de water- en voedselvoorziening heeft de heer Van Dok met zijn onver schrokken, maar toch ook voorzichtige houding en zijn behendig manoeuvreren veel gepresteerd. lijk, al blijft het natuurlijk jammer dat de ouderen wat in de minderheid zijn. Onze volksdansgroep kan namelijk wat die laat ste categorie betreft nog best wat verster king gebruiken. De kindergroep (zes tot twaalf) en de tienergroep (twaalf tot zes tien) tellen beide vijfentwintig leden, ter wijl de oudste groep maar zo’n twintig volwassenen omvat. En dat, terwijl het verloop daar toch het grootst is”. Volgende week vrijdag kan voor de laat- SCHIPHOL. De raad van commissa rissen van VFW-Fokker deelt mede dat twee leden van de raad van bestuur, te weten prof. G. Eggers en dr. F. Wenck, eind van deze maand wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hun functie zullen neerleggen. In de plaats van prof. Eggers is nog niemand benoemd. Voor dr. Wenck zal ir. Johann Schaeffler, tot dusverre directeur van VFW-Fokker in Bremen, in de plaats komen. ste maal van de openluchtlessen van de volksdansgroep „Assumburg” geprofi teerd worden. Men begint zoals gebruike lijk om 14 uur en iedereen is welkom. Diegenen die al eerder meegedaan hebben hoeven niet bang te zijn in herhalingen te zullen vervallen: dansleidster Gemma Keijzer streeft er namelijk naar, ondanks het beperkte repertoire aan makkelijke dansen steeds een zo gevarieerd mogelijk programma samen te stellen. Het doorwerken tijdens de bouwvakva- kantie door de mannen van aannemer Lokhorst duidt wel op de haast die Stou tenbeek heeft, haar plaats tussen alle al aan de Parallelweg gevestigde meubelgi- ganten in te nemen. De verhuizing van Breestraat naar Beverwijks’ eigen „meu belboulevard” zal, zo hoopt men, rond mei 1978 z’n beslag krijgen. Stoutenbeek krijgt aan de Parallelweg de beschikking over een pand met een frontbreedte van tachtig meter en een diepte van vijfentwintig meter. Het ge bouw wordt uitgevoerd in vier bouwlagen, waarvan de middelste twee ten opzichte van de andere verdiepingen iets uitsprin gen waardoor een „overbloezemd” effect zal ontstaan. Naast sierbeton zal de voor gevel voornamelijk uit rookglas gaan be staan. Het geheel wordt gebroken dooreen glaszuil met veel planten en een naar binnen doorlopende vijverpartij. Zoals bekend komt in de nu nog door Stoutenbeek Wooncentrum bezette pan den een Hema-vestiging. Men hoopt deze volgend najaar te kunnen openen. Bij de kinderen is de animo voor de volksdanslessen van „Assumburg" bijzonder groot. Zelfs het kleinste hummeltje ziet wel wat in een vrolijk boerendansje. DEN HAAG. In de tweede helft van 1976 zijn iets meer bloembollen uitgevoerd dan in 1975 over dezelfde periode. Van de tulpebollen (drie soorten) gingen er in 1976 1.265.886.987 naar het buitenland tegen 1.260.067.397 in 1975. Bij de narcissen (eveneens drie soorten) liggen de cijfers 140.173.333 in 1976 en 134.026.549 in 1975. Van de vijf soorten hyacintebollen werden er in 1976 137.216.698 geëxporteerd tegen 127.233.487 in 1975. Van de ongesorteerde direct leverbare bloembollen werd in 1976 970 ton tegen 877 ton in 1975 uitgevoerd en bij de ongeraapte niet direct leverbare bloembollen was dat 4.557 ton in 1976 tegen 4.334 ton het jaar daarvoor. Misschien dat aan die misvatting vol gend jaar, wanneer de volksdansvereni ging opnieuw iets dergelijks op poten wil gaan zetten, wat bijgeregeld kan worden in de vorm van bijvoorbeeld avondlessen. Hoe het ook zij, duidelijk is op grond van 19.30 Peter >lette- JSic”; bus”, met Lam kante mens Van Dok releveerde directeur Braasen van het Westfries Museum, die in dit verband herinnerde aan de begrafenis van de grote literatuur-vernieuwer graan- makelaar Potgieter; Net als aan zijn baar ontmoetten zich ook nu twee werelden en vinden politici, zakenlieden en kunste naars zich in een gemeenschappelijk verlies. De heer Braasem roemde de artistieke kwaliteiten van de heer Van Dok, die op zijn vijfenzestigste begon te schilderen en in een tijdbestek van twintig jaar uitgroei de tot één van de meest gerenomeerde leden van de ook internationaal bekende naiïevengroep West-Friesland. Met Willem van Dok is afgezien van al zijn andere kwaliteiten - dan ook een belangrijke ver tegenwoordiger van de naiieve kunst in Nederland weggevallen. Naast dankbaar heid voor zijn actieve bijdrage aan deze nog jonge en vaak verguisde kunsttak, prees de heer Braasem zich tenslotte bij zonder gelukkig met het feit dat althans in zijn museum Willem van Dok in zijn schil derijen voortleeft. Met een persoonlijk woord van een van zijn dochters werd de crematieplechtig heid besloten. 5 uur gen’, 19 en ;evol- kelen Een beeld van de gezellige drukte, die de leden van „Assumburg” met hun activiteiten oproepen. Iedereen die de weekmarkt op de Maerelaan bezoekt, neemt ook wel een kijkje bij het gebeuren in de „kuil”. De crematie-plechtigheid werd onder meer bijgewoond door de wethouders Camfferman en Kaebisch en de oud-wethouders Klomp enf Gerritse. Daarnaast gaven enkele oud-raadsleden van hun belangstelling blijk. I jOk te x-.et .fcq - - -

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 7