BEMIDDELING BOUMEDIENNE HEEFT SUCCES N Informateur komt snel met voorstel In eerste vier maanden 800 verkeersdoden bevolking Hembrug: 40 man ontslaan Bomaanslagen in Madrid PvdA bepleit onderzoek Vlootdagen voorbij Textieloverleg geëindigd in impasse stortéT I v assa aantal pagina's vandaag: ló Tour eindigde met rumoer I het woord is aan... BENZEEN-AFFAIRE Vakbonden in verzet Vreemde liefde Enkele buien Geen weddenschappen over baby van Engelse prinses Opstandelingen in Ethiopië melden nieuw succes V agenda pagina 4 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Strandverwachting !6 BRILJANT an 9 i Binnen- en buitenland ...2,3 Plaatselijk nieuws 4,5,7 Kunst15 Radio en televisie/Strips 14 Beurs8 Sport9 t/m 13 (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Met een bevel van de Egyptische president Sa dat het vuren te staken, leek gis teravond een einde te zijn geko men aan de mini-oorlog tussen Egypte en Libië. Kort tevoren had Sadat besprekingen gevoerd met de Algerijnse president Bou- médienne en met de minister van buitenlandse zaken van Koeweit, Sjeik Sabbah al Achmad al Sabah. f Umuider Courant om een Los£e nummers 70 cl Oorlog Libië-Egypte lijkt voorbij Bernard Thevenet als winnaar van de Tour de France 1977. (Zie ook pagina 3) aan (ADVERTENTIE) Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023-320274 DEN HAAG. (ANP). In de eerste vier maanden van dit jaar zijn volgens ramingen I ■MM* I 1 ?n. j. - 1U UC CC131C V1C1 IllitclllUCll Vitll Uli JUUl ZIJI1 VUlgCIlS rüIIllIlgKIl van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebaseerd op ontvangen en nog te verwachten gegevens, 800 mensen bij verkeersongelukken om het leven gekomen. In In Haarlem kwamen in de eerste vier maanden van 1977 drie mensen bij ver keersongevallen om het leven. Honderd- achtenzestig personen raakten gewond. In totaal hadden 1158 aanrijdingen plaats, waarbij in 59 gevallen alcoholgebruik in het spel was. Er werden in de maanden januari tot en met april 18.600 mensen in het verkeer gewond. In 1976 waren dat er 17.585. Inkoop Verkoop Volgens het Libische persbureau zouden zes toestellen zijn neergehaald. In totaal zouden bij de gevechten van zondag veer tien Egyptische gevechtsvliegtuigen door het Libische luchtafweergeschut zijn neer geschoten, een aantal dat door de Egypte- naren wordt ontkend, maar dat wel aanlei ding heeft gegeven tot speculaties als zou den Russische militairen het Libische ge schut hebben bemand. In de eerste helft van 1977 zijn in Bever wijk 45 gevallen van drankmisbruik ge constateerd bij weggebruikers, terwijl dat aantal in de eerste zes maanden van 1976 38 bedroeg. In beide perioden heeft het toenemend gebruik van alcohol in het ver keer echter niet geleid tot dodelijke onge vallen. Wel neemt het aantal overtredingen (drankmisbruik) toe en worden vaker de blaas- en bloedproef geweigerd. Half tot zwaar bewolkt met en kele regen- of onweersbuien. Mati ge, aan de kust nu en dan krachti ge wind tussen west en noord. Mi nima omstreeks 12 graden, maxi ma morgen rond 19 graden. Albeda zou zich in het afgelopen week einde ook beraden hebben over de vraag in hoeverre hij zich ook zou bezighouden met andere sociaal-economische proble men dan de VAD-wet. Het CDA wenst dat de informateur zijn opdracht zo breed mogelijk opvat en zo onder andere ook de besnoeiingen in de overheidsuitgaven zal aansnijden. De PvdA wil echter dat de informateur zich alleen bezighoudt met de Vermogensaanwasdeling en met de ge- MADRID (UPI). In Madrid zijn van ochtend vroeg bommen ontploft in twee warenhuizen. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar de schade is aanzienlijk. Het getroffen concern is sinds enkele maanden betrokken bij arbeidsconflicten. Volgens de autoriteiten proberen uiterst linkse groeperingen door middel van bomaanslagen een sfeer van vrees te scheppen, terwijl Spanje zich ontwikkelt in de richting van een volwaardige demo cratie. schilpunten die hoerover tussen de betrok ken partijen zijn gerezen. In de praktijk zou dat er op neerkomen dat de informatiepoging van Albeda alleen kan slagen als Van Agt alle wensen van het CDA inslikt en zich schikt in de opvattin gen van de progressieven. De PvdA heeft immers volgens Van Thijn geen wissel geld. Van Agt zei zaterdagmiddag dat hij toch op een „ander bod” van de PvdA wacht. Hij is bereid dat te ruilen tegen een gewijzigde opstelling van het CDA. MAANDAG 2S JULI 1977 67e jaargang no 223 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden Postgiro: 273107, Postbus 18, IJmuiden TeLredactie: 15389, na kantoortijd: 02208-3577 Tel. adm. en adv. Telefoon 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30 - 19.00 uur en op zaterdagen van 11.30 - 14.00 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 023 - 32 43 41. LONDEN (AFP, UPI). De Britse book makers, toch niet kinderachtig bij het ac cepteren van weddenschappen over alles en nog wat, hebben zaterdag besloten geen weddenschappen af te sluiten over de in november te verwachten eerste baby van prinses Anne. NAIROBI (UPI). Ethiopische opstan delingen, gesteund door Somalië, hebben de stad Gode in de Ogaden-woestijn verov erd op de Ethiopische regeringstroepen, zo meldt Radio-Modagisjoe vandaag. Somalië ontkent echter met klem dat geregelde Somalische strijdkrachten met vliegtuigen, artillerie en tanks grote ge bieden van de Ogaden-woestijn hebben bezet. Volgens Somalië nemen geen troe pen van dat land aan de strijd deel. (Zie ook pagina 3) UTRECHT (ANP). Het metaalbedrijf Hembrug in de Zaanstreek, dat voor 100 procent eigendom is van de overheid, wil 40 man van de ongeveer 250 werknemers ontslaan. De vakbonden verzetten zich tegen gedwongen ontslagen en ze vinden ook het door de directie voorgestelde soci aal plan onaanvaardbaar. Dr. E. L a u r i 11 a r d: Trap het koren niet plat klaproos te plukken. Gisteren was de laatste dag van de in Den Helder gehouden nationale vloot dagen. Op deze foto bekijkt het pu bliek vanaf de schepen een demonstra tie van mariniers met Zephyr-aanvals- boten. (ADVERTENTIES) GENÈVE (Reuter, AFP, UPI). De be sprekingen over hernieuwing van een in ternationale textielovereenkomst in Genè ve zijn in een impasse geëindigd toen de uit 50 landen bestaande textielcommissie van de GATT (algemene overeenkomst voor tarieven en handel) uiteenging zonder een nieuwe datum vast te stellen. Het huidige akkoord loopt eind dit jaar af. De zitting was op 5 juli begonnen. De EEG-landen hadden gevraagd om grotere protectie tegen goedkope textielin- voer die volgens hen de oorzaak was van werkloosheid van 500.000 mensen in de afgelopen vier jaar. De Verenigde Staten, die verklaarden dat het van vitaal belang is dat de overeen komst vernieuwd wordt, zeiden van plan te zijn een protocol inzake vernieuwing te formuleren dat tot op 15 december zou kunnen worden getekend. Een 25-jarige employé van een Japans reisbureau is door de poli tie van de stad Nara gearresteerd omdat hij in een periode van 2,5 jaar zonder te betalen 50.000 keer een getrouwde vrouw had opge beld om haar zijn liefde te ver klaren. De directeur van het bureau, ge schrokken van de hoge telefoonre keningen, waarschuwde de politie. Deze stelde een onderzoek in en liet weten dat de verliefde man zo’n zestig keer per dag de vrouw op kantoor had opgebeld. Op 26 november 1976 had hij een record gevestigd met 319 telefoontjes. Die dag rinkelde de telefoon bij de vrouw om de twee minuten van ’s morgens half acht tot midder nacht. Maar als zij de telefoon op nam, hing de verlegen minnaar zonder een woord te zeggen op. De man zond zijn geliefde ook verscheidene „cadeaus”, waaron der ringen en een filmprojec tor. te betalen bij ontvangst. In Heemskerk is het aantal verkeersdo den, dat dit jaar is gevallen, vier tegen vorig jaar in dezelfde periode vijf. In beide Ook in de Haarlemmermeer doen zich geen spectaculaire wijziging voor. Wel be staat de indruk dat er meer alcohol ge bruikt wordt door automobilisten. Een lichte stijging van het aantal weggebrui kers dat onder invloed van drank bij een ongeval betrokken is geweest, bevestigt die veronderstelling. Een woordvoerder van de politie in de polder wil wel enig voorbehoud maken bij de cijfers, die vol gens hem niet meer dan een momentopna me opleveren en bepaald niet representa tief hoeven te zijn voor het totale beeld. Zo daalde het aantal doorrijders na een aan rijding in de eerste vier maanden van dit jaar met vijf tot 29. Het aantal verkeersdo den was de helft minder met drie. Het aantal gewonden bleef gelijk: 75. DE RONDE VAN Frankrijk, die zo’n rustig slot leek te krijgen, omdat Thevenets overwinning na genoeg vaststond, heeft een tu multueuze finale beleefd. De dei ning werd veroorzaakt door een doping-affaire waarbij vijf ren ners betrokken waren: Zoetemelk, Ocana, Memendez, Mendez en Agostinho. Hun namen werden vrij gegeven in een weekend vol geroddel, beschuldigingen en ook ruzie tussen de Tour-bazen Levi tan en Goddet die in de zenuwen- strijd in onmin raakten. De do- pingrel beheerste de aankomst van de Tour in Parijs vooral in het wereldje van de volgers. Het Fran se publiek wilde er zich niet mee bemoeien en had alleen oog voor Bemhard Thevenet, een landae- Evenals de Palestijnse leider Arafat hadden deze Arabische staatslieden de af gelopen dagen getracht te bemiddelen in de Arabische broederstrijd tussen het Egypte van Sadat en het Libië van kolonel Kadaffi. Ten opzichte van vorig jaar in dezelfde periode is het aantal aanrijdingen in Haar lem toegenomen. Er werden echter minder mensen gewond. BERGEN OP ZOOM (ANP). De be sturen van de afdelingen van de PvdA in Bergen op Zoom en Halsteren hebben de gemeentebesturen in beide plaatsen ver zocht een bevolkingsonderzoek te houden naar aanleiding van de benzeenontsnap pingen bij General Electric Plastics in Bergen op Zoom. Zoals bekend is, verdwenen de afgelo pen negen maanden zo’n zeshonderd ton van deze gevaarlijke stof uit de leidingen. De PvdA dringt verder aan op een onder zoek naar de mogelijke schadelijke gevol gen die het werken met polyeen met zich zouden kunnen meebrengen. De commis saris van de koningin in de provincie Noord-Brabant verbood het bedrijf vorige week het gebruik van benzeen. Onlangs schakelde General Electric Plastics overi gens al over op het gebruik van polyeen in plaats van benzeen. Volgens Arabische diplomatieke krin gen in Beiroet, geciteerd in de New York Times, hebben Egyptische jachtbommen werpers tijdens het begin van het conflict, donderdag of vrijdag, een door de Sovjet- Unie gebouwd radarstation op Libische bodem vernield. Met behulp van deze luis terpost zouden de Russen bewegingen van Egyptische, Amerikaanse en andere NA- VO-schepen en -vliegtuigen in het Middel- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Kabinetsformateur Albeda zou vandaag of anders morgen de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D’66 een afgerond voorstel overhandigen over de wet vermogensaanwasdeling (VAD). Zaterdag besprak hij de VAD-problemen waarop anderhalve week geleden de formatiepoging van Den Uyl stuk liep met Van Agt (CDA) en Terlouw (D’66). „Alberda heeft zijn denkbeelden getoetst aan de wensen van de betrokken partijen. Hij heeft gezien wat onbruikbaar is”, zei zaterdagavond een woordvoerder van de informateur. Alberda had vrijdagavond al Van Thijn (PvdA) ontvangen. lanse-Zeegebied hebben gevolgd. Volgens de Amerikaanse kranten zouden bij de aanval op het radarstation drie Russische technici zijn gedood. De Libische ambassadeur in Londen, Moehammed Joenis Almismari, heeft gis teren gezegd dat Soedan heeft deelgeno men aan de Libisch-Egyptische strijd bij Al Koefra. Na afloop van de besprekingen met de informateur zei CDA-leider Van Agt dat hij het gevoel had „iets dichter bij huis” te zijn beland. Hij verklaarde met de (voorlo pige) voorstellen van zijn partijgenoot Al beda beter uit de voeten te kunnen dan anderhalve week geleden met de suggestie van de toenmalige formateur Den Uyl, Van Agt, die de pers na afloop van zijn onderhoud uiterst behoedzaam te woord stond, benadrukte dat de besprekingen nog steeds in een oriënterend stadium zijn. In WIK, het weekblad van de Indus triebond NW, zegt districtsbestuurder S. Salomons, dat de overheid een verant woordelijkheid, die particuliere onderne mingen wel willen dragen, abrupt van de hand heeft gewezen. Ze is niet bereid, de in de metaalindustrie gebruikelijke regeling bij afvloeiingen toe te passen. Hembrug is, evenals de wapenfabriek Eurometaal, ontstaan toen de overheidsin stelling artillerie-inrichtingen in het begin van de zeventiger jaren werd omgezet in een naamloze vennootschap. Hembrug heeft zich gespecialiseerd in de produktie van draaibanken. Het organisatiebureau Weaver heeft volgens Salomons een rap port uitgebracht, dat vernietigend was voor de bedrijfsleiding en de verkooporga nisatie. De voorraden, aldus Salomons, zijn opgelopen tot een waarde van 12 miljoen, terwijl de omzet maar 10 mil joen per jaar is. Hembrug heeft voor de reorganisatie 12 miljoen gevraagd en de overheid heeft voorlopig 8 miljoen steun toegezegd. Maar dat geld zou niet mogen worden gebruikt voor een sociaal plan. De ontslag procedure is inmiddels gestart bij het ge westelijk arbeidsbureau. Salomons: „Ge dwongen ontslagen zijn niet nodig. Er wa ren andere mogelijkheden. We vinden dit onbegrijpelijk van een overheidsbedrijf en in strijd met een goede arbeidsmarktpoli tiek”. De raad van commissarissen van Hembrug heeft vorige week toegezegd, dat hij de zaak nog eens zal bekijken. De kwartaalcijfers in Zandvoort ver schillen nauwelijks ten opzichte van vorig jaar. Het aantal automobilisten dat na drankgebruik bij een verkeersongeluk be trokken was, nam zelfs af. Wel is een stijging te constateren bij het aantal weg gebruikers dat doorrijdt na een aanrij ding. In de eerste drie maanden van dit jaar kwamen 85 mensen om het leven bij ver keersongevallen, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd tegen 69 in het eerste kwartaal van 1976. Het aantal mensen, dat bij dit soort ongevallen werd gewond, steeg van 1278 tot 1405. Vooral maart was in dit opzicht een kwade maand: er stierven in maart 34 mensen bij verkeers ongevallen, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd, tegen 16 in maart van het vorig jaar. Het aantal gewonden was 1405 tegen 1278. noot in de meest begeerde wieler trui. In onze sportbijlage „Sportief” voorts o.m. Roeibond schoof limieten de kant (3e sportpagina) Nederlands cricketteam be heerste „testmatch” van het conti nent maar won niet (4e sportpa gina). Honkbalcoach Hamilton Ri chardson bij start van E.K. in Haarlem: „dit is waardeloos, dit heeft geen zin” (5e sportpagina). Zaterdag al was door woordvoerders van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO bekendgemaakt, dat de bemidde lingspoging van Arafat geslaagd was en dat Sadat en Kadaffi hadden ingestemd met een wapenstilstand. Het tijdstip voor de wapenstilstand was toen echter nog niet vastgesteld en ook gisteren vonden weer schermutselingen plaats. jaren is er geen sprake geweest van drank misbruik bij die verkeersongevallen. de eerste vier maanden van het vorig jaar stierven 765 mensen door verkeersonge lukken. Bij luchtaanvallen door Egyptische vliegtuigen op de Libische basis El Adem, op 120 kilometer van de Egyptisch-Libi- sche grens, en op de oase Al Koefra zou den volgens Egyptische bronnen zes Libi sche vliegtuigen op de grond zijn vernield, alsmede luchtdoelartillerie, tanks en ande re installaties. De Egyptische legerwoord- voerder meldde dat bij deze actie twee vliegtuigen verloren waren gegaan. Hoofdredactie; *Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie. Mr. H. C. van der Mije z\bonnement bij vooruitbetaling f 1 3,65 p. mnd., f 39,35 p. kwartaal p. post f 52,-), p. jaar f 154,70 p. post f 200,-). Morgen overwegend slecht strandweer door een krachtige westen tot noordwesten wind. Nog enkele buien. Temperatuur over dag 16 tot 18 graden, zeewater 17 graden.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 1