Voor Oscar van Hemel blijft componeren één lange strijd Nederlandse Orgelconcerten in St. Bavo Theaterwetenschap krijgt vorm in Scenarium Oppervlakkige boekjes over oud Vlieland Rembrandtfilm film bekroond De allernieuwste Yamaha’s nu alweer speelklaar in onze showroom in première Liefdevol vakmanschap 1 bij organist Frieberger I A iimimi 1 Rijke afwisseling op het Miiller-orgel .J en Freek Nieuwe plannen voor Bram Boek Iris Murdoch mag niet in Zuid-Afrika KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 L85-JARIGE MUSICUS VELE MALEN BEKROOND f 11 KUNST 19 7 7 JULI 2 9 VRIJDAG Drie etappes Strijd Tweede opera Romantisch i V Nieuw orgel 'H llllIIIlllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Nieuwe piano 1 (Door Frank Schoonhoven) HILVERSUM. „Er is een omwenteling in de muziek gaande, die het allemaal een beetje onduidelijk maakt. Het lijkt wel of er wordt gestreden en men in die strijd een brug te ver gaat. Toegegeven, het leven, óók van componisten, is een strijd en door die strijd is een totaal andere situatie ontstaan. De jongeren overheersen nu en dat is te begrijpen, maar soms niet te rechtvaardigen. Wij, oudere componisten, tellen niet meer mee. Er is op het gebied van de serieuze muziek een club ontstaan in Nederland. Zit je niet in die club, dan speel je niet meer mee”. ri 2 n Lm “1 OSCAR VAN HEMEL (ADVERTENTIE) 72 Gierstraat 52-56 - Haarlem - Tel 023-312992 (ADVERTENTIE) bibliotheek in in ti«. »rs K. v. L. Alphenaar Het is de bedoeling dat Jan de Hont volgend jaar samen met Freek en Bram aan een nieuwe show gaat werken. Verder wordt in het najaar de grammofoonplaat van het huidige Hoop-programma ver wacht. In januari komt er een omgewerkte televisieversie van Interieur. Op de lijst staat ook het nummer van 27 juni van het Westduitse tijdschrift Der Spiegel. Zoals de gewoonte is, is voor het verbod geen reden opgegeven. paard gaande blijmoedigheid nooit verloo chend. Van de teleurstelling, die uit zijn bovenstaande woorden spreekt, is in zijn muziek nooit sprake geweest. Ook niet in zijn jongste werk, dat hij nu bezig is te orkestreren en dat in het najaar bij Donemus in druk zal verschijnen. Het is zijn derde vioolconcert waarin hij, zoals hij zegt, een stapje terugdoet. „De lichame lijke conditie is niet geweldig en daarom ben ik zo gelukkig, dat ik kan werken. Als ik trouwens bezig ben, vergeet ik alles. Ik zie tijdens het componeren tableaus voor me: de schilderkunst heeft altijd invloed op mij uitgeoefend’’. Oscar van Hemel deelt zijn leven in drie etappes in. De eerste etappe was in België: zijn conservatoriumtijd in Antwerpen tot 1914. Daarna kwam de tweede periode, waarin hij lessen nam bij Willem Pijper in Rotterdam en sterk onder de invloed stond van deze grote Nederlandse componist. In die jaren (1931 tot 1933) kreeg hij veel contacten door met succes deel te nemen aan compositieconcoursen. Zijn derde pe riode begon in 1949, toen hij zich in Hilver sum vestigde. Het rijtje van bekroonde werken ih zijn oeuvre is groot. In 1938 werd zijn piano kwartet in Brussel onderscheiden en in 1939 zijn pianotrio in Antwerpen. In 1948 kreeg zijn Ballade voor orkest de rege ringsprijs en zijn eerste vioolconcert in 1949 de prijs van de stad Amsterdam. De hoofdstad bekroonde ook in 1956 zijn her- denkingshymne. Tweemaal kreeg Oscar van Hemel de Visser-Neerlandia-prijs, na melijk in 1958 voor de geestelijke cantate Maria Magdalena en voor zijn zesde strijk kwartet. Zijn vierde strijkkwartet werd niet alleen in Luik onderscheiden maar kreeg ook de Prof. dr. Van der Leeuw- prijs. De kroon op zijn carrière waren de beide cultuurprijzen, die Oscar van Hemel kreeg: in 1964 in Hilversum en in 1972 in de provincie Noord-Brabant. spreekt. De avant-garde heeft moeten reti reren uit noodzaak om het verloren terrein terug te winnen, om weer contact met het luisterpubliek te krijgen". Heeft Oscar van Hemel zelf niet meege daan aan vernieuwing in de muziek? „Natuurlijk wel, maar ik ben nooit tot het uiterste gegaan. Dat alles kan en mag in de muziek (of in welke andere kunst) is een utopie. Er zijn wetten, die voor een deel voortvloeien uit het ambachtelijke. Natuurlijk moet je als kunstenaar abso luut vrij kunnen zijn, maar je moet met die vrijheid om weten te gaan. Het is een klein kunstje - of misschien wel helemaal geen kunst - om maar wat te doen. En je moet .nooit vergeten, dat je niet voor jezelf schrijft, maar voor die ander. „Het .gevaar voor snobisme ligt altijd op de loer en kan vooral jongere componisten op een verkeerd spoor brengen. Als het maar anders is dan anders. Ach, vele van die jongeren hebben in het verleden zó hun best gedaan om het interessant (voor hen zelf) te maken, dat ze het publiek vergaten. Gelukkig hebben vele van die jongeren ontdekt, dat muziek moet aanspreken! Ge lukkig worden daardoor in Nederland weer stukken geschreven, die iets te zeg gen hebben!” Hoe gaat Oscar van Hemel te werk bij het componeren? „Ik ga uit van het intuïtieve. Ik voel waar ik heen wil, maar het is altijd een geweldi ge strijd om dat ook te realiseren. Het móet een lange strijd bij mij zijn, anders is het niet goed. Ik ben uiterst moeilijk voor mezelf. Nogmaals, ik weet wat ik wil, maar ik moet het vele malen opschrijven en even zovele malen weer uitkrabben. Compone ren is voor mij vallen en opstaan”. Twee boekjes over Vlieland zagen dit jaar het licht bij Uitgeverij Het Wereld venster in Baam. Ze zijn allebei sa mengesteld door Jan Houter, die daar voor oude foto's en prenten gebruikte. Opzet en inhoud van beide boekjes verschillen nogal in kwaliteit en heb ben niets te maken met het Vlieland van nu. Wie Vlieland wil leren kennen zoale het er nu bij ligt hoeft ze niethte kopen. Wie echter interesse heeft in de lang vervlogen gebeurtenissen op het Waddeneiland kan er een gezellig uur tje mee bezig zijn. libretto is van mij. Ik ben ervan overtuigd dat deze opera het goed zal doen. Mis schien zeggen sommigen, dat ik stapelzot ben om ermee door te gaan, maar tegen hen zou ik willen zeggen: Debussy is tien jaar met zijn Pelléas et Mélisande bezigge- weest en Alban Berg heeft jaren en jaren met zijn Wozzeck lopen leuren voordat iemand het wilde hebben". Onder auspiciën van de Sectie Thea terwetenschap van de Academische Raad en het Toneelmuseum in Amster dam verscheen dit jaar het eerste deel van Scenarium, een Nederlandstalig „tijdschrift" dat zich uitsluitend wijdt aan de theaterwetenschap. Vanzelf sprekend bijna, verschijnt Scenarium bij de Walburg Pers in Zutphen, een fonds dat zich ook in het verleden bijzonder verdienstelijk maakte met betrekking tot diverse toneelpublika- ties. Scenarium deel I is het eerste boe kwerk in de reeks voor Theaterweten schap, die gesubsidieerd wordt door CRM. De Reeks zal het karakter dragen van een serie jaarboeken. Er zullen wetenschappelijke studies ovei- theater in de ruimste zin in worden gepubli ceerd. Scenarium staat onder redactie van E. Alexander en W Hogendoorn. In Ook het volgende programmawerk; een serie korte stukken die eind vijftiende eeuw door Hofhaimer (een der eerste or- gelvirtuozen uit de geschiedenis) werden gecomponeerd, wees in de uitvoering op die speciale vertrouwdheid met dit instru ment. Alle zes composities kwamen in rij ke afwisseling, met smaakvolle registra ties, onder Frieberger’s handen stijlvol tot leven. Rupert Friebergers als programma-be- sluit gekozen eigen improvisatie (over het „Veni Creator”), die op het populaire ele- Liefdevol vakmanschap sprak uit de aanpak van de partita over „Ach wie flüchtig, ach wie nichtig” van de 41-jarige Augustinus Kopfreiter. Niet al te interes sante muziek overigens, deze harmonisch nog aan de traditie gebonden compositie in soms half-populaire stijl. Het eerste deel van Scenarium bevat een artikel over de organisatie van het toneel in de negentiende eeuw, geschre ven door H. H. J. de Leeuwe; en een bijdrage van Cor Geljon over Jacob van Lennep en het toneel in dezelfde eeuw. H. van den Bergh en J. M. Borde- wijk-Knotter schrijven over de relatie publiek-theater. R. L. Erenstein voegt „Niet uitgesloten is, dat Scenarium, afhankelijk van de belangstelling en de financiële mogelijkheden, frequenter óf minder vaak dan eenmaal per jaar zal verschijnen; evenmin dat sommige delen geen losse bijdragen maar een studie ter grootte van een boek zullen bevatten.” In 1924 bood het bestuur van de honderdjarige Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij deze fraaie reproductie aan de bemanningsleden van de reddingsboten. (Illustratie uit Strandingen en reddingen rond het eiland Vlieland). een voorwoord wijzen beide publicis ten voorzichtir op de aard van weten schappelijke theaterpublicaties in deze vorm: Regisseur-schrijver Karst van der Meu- len was met een van zijn acteurtjes, Marcel Majoor, uitgenodigd om dit festival bij te wonen. Uit 43 ingezonden films werd door een jury, bestaande uit volwassenen, kin deren en de uitslag van een enquête onder de 1500 bezoekertjes, de eerste prijs toege wezen aan een Russische film. Van der Meulens film was een van de zeven die een onderscheiding kregen. Wie zich wil verdiepen in de achter gronden van het theater en welke werkelijke liefhebber wil dat niet? mag zich Scenarium niet onthouden. Ook al omdat dit wetenschappelijk tijd schrift in boekvorm meer is dan een droge verhandeling van een beperkte groep theaterwetenschappers. Er is in deze eerste uitgave door elk van de auteurs een uitermate leesbare verhan deling geschreven in een educatief ont spannen verhaaltrant. daar een interessante bijdrage aan toe over publieksopstanden, waarvan de actie tomaat de meest recente is. Ben Albach verdiept zich in de Nederlandse toneelgeschiedenis en heeft daar voor Scenarium het een en ander over opge schreven onder de titel De Amsterdam se geschreven bronnen van de Neder landse toneelgeschiedenis. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De organisten Wim de Ruiter en Peter van der Werf leggen zich sinds enige tijd toe op het spelen van vierhandige en soms ook viervoetige or gelmuziek. Een specialiteit die (nog) wei nig voorkomt. Dinsdagavond verzorgen zij het gemeentelijk orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk. Aanvang 20 uur. HAARLEM. De jonge Oostenrijkse organist Rupert Gottfried Frieberger (26) nam gistermiddag de gemeentelijke orgel bespeling in de Grote- of St. Bavokerk voor zijn rekening. Uit de doorzichtige maar tegelijke klankrijke weergave van Georg Muffats Eerste toccata uit „Appa ratus musico-organisticus" - aan het begin van zijn recital - was duidelijk te merken dat Frieberger goed bekend is met het Miiller-orgel. 4 ie *9 u i? i t Het was voor het eerst dat een Neder landse jeugdfilm op een festival in de prijzen viel. „Peter en de Vliegende Auto bus” ging vorig jaar Kerstmis in ons land in première. De opnamen werden voor het grootste deel in en rond Hilversum en Gooiland gemaakt, met als spectaculairste stunt een vliegtocht per autobus over de Eem. Het is de tot nu toe duurste kinder film die in ons land werd geproduceerd. In Moskou bleek er van buitenlandse zijde erg veel belangstelling voor de film (Van onze correspondent) HILVERSUM. De Nederlandse film „Peter en de Vliegende Autobus” van Karst van der Meulen is op het jeugdfesti- val van Moskou bekroond met de prijs voor de meest komische film. Naast het grote festival, waar ook René van Nie met zijn „Een stille liefde” in de prijzen viel, liep er in de Russische hoofdstad ook een kinderfilmfestival. |S„ 1 van de twintigste eeuwse muziek aan het Sweelinck conservatorium te Amsterdam. Op het programma van dinsdagavond staan werken van Nicholas Carlton, Tho mas Tomkins, Bach, Meijering („Aésoeö- la”), Mozart, Bastiaans en Wim de Ruiter zelf. De Westduitse organiste Martha Schus ter verzorgt het gemeentelijk orgelrecital van donderdagmiddag (15 uur). Ze stu deerde orgel bij Diethard Hellmann, en aan het conservatorium in Frankfurt bij Helmut Walcha, en Kurt Hessenberg voor dat zij zich specialiseerde bij Marie-Claire Alain. Ze is vaste organiste van de St. Marcus- kerk in Stuttgart en treedt regelmatig in het buitenland op. Donderdag vertolkt zij werken van Kerll, Carl Philipp Emanuel en Johann Sebastian Bach, Jean Alain (Eerste en Tweede Fantaisie) en de Fanta sie in f-moll (KV 608) van Mozart. zondei’ twijfel druipnatte reddingen wekt al spoedig verveling op. Jammer, deze twee boekjes over een zo mooi eiland, waarover toch zeker boeiend te vertellen zal zijn. Jan Houter kan dat niet. In het ene boekje verliest hij zich in details die niet interessant zijn, het andere werkje mist elke rele vante informatie. De prijs van deze beknopte boekjes: 16,90 per stuk. K.V.L. Tussen 1974 en nu zit een leemte. „Tja, al die tijd ben ik beziggeweest met mijn tweede opera. Een stuk, dat me scha de heeft gebracht, want ik heb in die jaren niets anders gecomponeerd. Ik ben minis ter Van Doorn dankbaar, dat hij me een opdracht voor een derde vioolconcert heeft gegeven. Als dat vioolconcert af is, ga ik toch weer terug naar die opera, want dat werk laat me niet los”. Wat is dat voor een opera? „Een kameropera met vijf solisten en geen koor. Ondanks het enthousiasme van intendant Hans de Roo is het stuk jammer genoeg geweigerd door de Nederlandse Operastichting. „Waar het over gaat? Een werkelijk ge beurd verhaal over een student, die een licht meisje kent en een moord begaat. Het Wim de Ruiter behaalde in 1968 het einddiploma solospel orgel met onder scheiding bij Piet Kee. In 1974 kreeg hij de Prijs voor compositie als afsluiting van zijn compositie-studie bij Ton de Leeuw. Twee jaar eerder won hij de eerste prijs bij het organisten-compositie concours in Zwolle met „Music for organ”. In 1975 werd hem de derde prijs van het Gaudea- mus compositieconcours toegekend voor zijn compositie „Re” voor groot orkest. Wim de Ruiter doceert momenteel theorie (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Freek de Jonge en Bram Vermeulen hebben besloten met hun programma Neerlands Hoop Inte rieur door te gaan tot en met 4 december. Neerlands Hoop heeft er sinds kort ver sterking bij: gitarist Jan de Hont, die al eerder in programma’s van het cabaret duo meewerkte, bijvoorbeeld in Neerlands Hoop Express en in de musical Een Kanni baal als jij en ik. Overtuigend was evenzo de subtiele ver tolking van Bachs koraalvoorspel „Allein Gott in der Höh sei Ehr”, dat als toepasse lijke inleiding klonk voor Preludium en fuga in c (BWV 546) van dezelfde geniale grootmeester. In dit werk zorgde de con- certgever echter helaas niet voor een regi stratie die de duidelijkheid van het polyfo ne stemmenweefsel overal intact hield, waardoor indrukken van momumentali- teit en uitbundigheid van klank de fijnere aspecten (zoals harmonisch en contrapun- tisch raffinement) gingen overheersen. Aan het woord Oscar van Hemel, com ponist in Hilversum, die op 3 augustus aanstaande de leeftijd van de sterken be reikt. Hij wordt dan 85 jaar. Oscar van Hemel heeft bijna zijn hele leven in Neder land gewerkt. Hij wordt beschouwd als een van de belangrijkste Nederlandse componisten van onze tijd en toch heeft hij zijn Vlaamse afkomst en de daarmee ge- KAAPSTAD (Reuter). De roman „The Nice and the Good” van de Britse schrijfster Iris Murdoch waarvan de eer- I ste druk verscheen in 1968, staat op de t' nieuwe lijst van boeken die dóór de Zuid- L afrikaanse censuur op de index zijn ge- E plaatst. Een werkelijk prachtig meubel, het eerste van de gloednieuwe Yamaha lijn. Voorzien van de nieuwste automatische speelhulpen. Presetstemmen als vibrafoon, piano, akkordeon, enz. Touch Wah, Glide Control, Sustain en Vibrato Delay. Model B 60 C f 5160,-. De laatste jaren gaat het componeren bij j Oscar van Hemel nóg moeizamer. Daarbij spreken factoren als ouder worden en soms voor langere tijd ziek zijn belangrijk mee. Zijn laatste voltooide werk dateert van 1974: het Divertimento voor orkest en piano. („Daar zit veel slagwerk in: een van de goede dingen die de moderne tijd heeft gebracht”.) De nieuwste elektro nische piano zoals u zich altijd gewenst hebt. Kan aangeslo ten worden op uw eigen stereo instal latie, en dan hebt u op beide kanalen keus uit 4 klankmo gelijkheden. Touch sensivity (piano aanslag) en tremolo. Model CP 30 f 3995. - ment na qua geest en opvattingen wel iets met het voorgaande werk te maken had, won het niet alleen wat de hoeveelheid noten betreft, maar, ondanks haar overla- denheid, eveneens in artistiek opzicht. JOHAN VAN KEMPEN „De laatste vijf jaar zijn we in Nederland teruggekeerd tot de romantiek; een omme keer, die zó verrassend is verlopen, dat je bijna zou denken, dat de commercie erin heeft meegespeeld. Juist de jongeren, die eertijds geen goed woord voor de roman tiek overhadden, zijn iedereen voorgegaan naar de muziek, die de mensen aan- „Vlieland toen. is een boekwerk je van vierenzestig werkelijk benutte pagina’s. Ze zijn gevuld met oude an sichtkaarten, oude familiefoto’s, groepsfoto’s van de Vlielandse korfbal club en voetbalvereniging en wat de auteur zo links en rechts maar aan visueel materiaal te pakken kon krij gen. Summiere onderschriften zijn er bij geplaatst die degenen die het eiland en zijn bewoners nauwelijks kennen niets te zeggen hebben. Jammer dat er met dit voorhanden zijnde illustra tiemateriaal niet meer gedaan is dan het in elkaar draaien van een uiterst oppervlakkig boekje. Dat het voor de eilanders z’n charme zal hebben, daar aan wil ik niet twijfelen: ook ik heb oude familiefoto’s, maai’ voor wie de geportretteerden vreemden zijn, blij ven ze oninteressant. Houters boekje „Strandingen en red dingen rond het eiland Vlieland” heeft eenzelfde geringe omvang als „Vlieland toenmaar hier is in elk geval getracht leesbare eilandhistorie op te tekenen. Dat is dan vooral gebeurd met behulp van reeds bestaande publika- ties en verder erg leuk illustratiemate riaal. Maar ook hier weer een manco: er is een overvloed aan informatie en de droge opsomming van een groot aantal DEN HAAG (ANP). In Utrecht zal 15 december de wereldpremière worden ge geven van de Nederlandse film over het leven van Rembrandt. De film zal dan tevens in meer dan 20 andere theaters in roulatie worden gebracht. De ruim anderhalf jaar geleden begon nen opnames voor de film zijn thans vol tooid, aldus de perschef van Jos Stellings filmprodukties die de film heeft gemaakt. Er is volgens hem nu al zeer grote belang stelling uit het buitenland, onder andere Amerika, voor de film, die zich momenteel in het afwerkstadium bevindt. De opnamen hebben twee maanden stil gestaan, omdat Frans Stelling, die in de film de jonge Rembrandt speelt, moest genezen van tijdens opnamen opgelopen ernstig oogletsel door speciaal vervaardig- de bruine contactlenzen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 11