Badkamer met houten schrootjes verfraaien Egyptisch vlechten Samen op het kookpunt Diepvriezen of wecken van fruit KNUFFELDIEREN i iA Informatie I |gl Hl II III I I li ank J 16 Niemand weet eigenlijk precies hoe de houtrage in en buiten het huis begonnen is, maar afgelo pen is hij nog steeds niet, en dat is ook wel begrijpelijk. Er zijn zoveel mogelijkheden met hout, dat men nog lang niet aan het eind van de ontdekkingsreis is. En de enorme keus in houten materialen, maar ook de conser veringsmiddelen, maakt dat men in het huis tal van verrassingen met hout kan aanbrengen, zon- der overigens het uiterlijk van een saaie houten kist te krijgen waar in toevallig ook nog mensen wo nen. Een van de vertrekken die voor hout „ontdekt” zijn, is de badkamer. Waren tot voor kort alleen tegels als wandbekleding bekend en ging men juist in die branche over tot vergroting van modellen, kleuren en motieven de eenvoudige schrootjeswand bleek het in de badkamer ook uitstekend te doen. Segana blijft bij het wecken mooier van kleur, Reine Victoria kan het beste gepasteuri seerd worden Bramen Wecken Aardbeien Appelmoes Rode en zwarte bessen Meloenen Kersen Fife: Jams Het loont dan ook de moei te die rijke oogst niet alleen in deze weken te consume ren, maar er ook wat van te bewaren, zodat men hartje winter nog kan genieten van vers fruit. Diepvriezen is daar een goede methode voor, maar het ouderwetse wecken komt ook steeds meer in de belangstelling, terwijl uiteraard jams van eigen bodem altijd een heel bijzondere attractie vormen. Pruimen Dit is het seizoen van blo zende aardbeien, diepblau we en volrode bessen, rijpe bramen, zoete kersen en geu rige frambozen. En het zijn allang niet meer uitsluitend de fruitkwekers die beroeps halve hun boomgaarden be kijken om te zien hoe het er dit jaar met de oogst voor staat. Steeds meer amateur- tuiniers hebben een hoekje met zacht fruit in de tuin, dat in deze weken de vele uren van ingespannen werken be loont met zongerijpte vruchten. Frambozen sii <w O,!// g =R- GASTON GOURMET volgens algemeen of Om met het diepvriezen te begin nen: hier volgen tips voor diverse vruchtensoorten. Voor het regelwerk onder de schroten kan men rustig panlatten kiezen. Gebruik niet-roestende be vestigingsmiddelen en verwerk de schroten zo dat men de spijkers ver dekt aanbrengt. De nagels worden aan de groefkant schuin in het hout geslagen. Met behulp van een drevel wordt de kop in het hout gedreven, zodat de volgende plank er niet tege naan stuit. ook goede diensten bij speciale hoe ken, bijvoorbeeld rond een nis waar in de wastafel is aangebracht, of bij het raam. thermometer is hierbij dus geen overbodige luxe. Gebruik gave, maar niet overrijpe vruchten, was ze, laat ze goed uitlekken en ontdoe de grotere vruchten van pitten. Dat geldt vooral voor pruimen en ker sen. Vul de glazen tot 2 cm onder de rand, schenk er een hete suikerop lossing bij. Sluit de glazen en plaats ze afgesloten in de ketel, maar leg op de bodem van de ketel eerst een rooster of een dweil. Vul de ketel met water, zodat de glazen voor tweederde in het water staan. Breng dan alles aan de kook en zorg dat de inhoud door blijft koken gedurende vijf tot zes kwartier. licht- naar donkerkleurig hout. Al tijd zal men het hout wel minstens twee keer met een goed middel moe ten behandelen. Nalakken is dan niet meer nodig. „Samen op het kookpunt” heet het boek van Lyn Selby en lan Mason (Uitg. Luitingh, Laren NH), dat zelfs de grootste „nit wit” in de keuken aan het lezen, denken en vooral aan het werk kan doen gaan. Samen in de keuken. Dat is gezellig. Werkende mensen, die allebei een baan hebben, kunnen even bijpraten, alvast een drank je nemen en vooral veel van el kaar leren. Het is een handig kookboek, waarin de taken „voor hem” en „voor haar” op overzichtelijke wijze zijn verdeeld. Voor een echte „onbenul” op kookgebied kan deze handleiding de reden zijn om zo snel mogelijk zoveel mogelijk „handigheid” in het keuken werk bij te spijkeren. Het gevolg van alle samenwer- Aardbeien, frambozen, rode be ssen en zwarte bessen kunnen zon der suiker worden diepgevroren zonder dat het aroma of de consis tentie sterk verschilt met die van dezelfde vruchten die met suiker zijn diepgevroren. Toevoegen van suiker na het ontdooien geeft een zeer bevredigend resultaat. Aange raden wordt deze vruchten niet lan ger dan ongeveer zes maanden te bewaren. De vruchten in polyethy leen dozen, geparaffineerde karton nen bekers of aluminium bakjes verpakken. Vruchten met een sterk aroma gaan in geparaffineerde kar tonnen bekers of aluminium bakjes. Zo mogelijk in de verpakking (zie vruchten zonder suiker) de gewas sen vruchten laag voor laag met suiker bestrooien en voorzichtig om- De meest geschikte rassen zijn Hi malaya, Thornless en Evergreen. De bramen schoonmaken, wassen en laten uitlekken en met of zonder suiker diepvriezen volgens alge meen recept. 9U- ote at. EG ka- iing Draken, dinosaurussen en slangen zijn doorgaans geen dieren om liefdevol te koesteren. Met de „knuffelspeeltjes om zelf te maken” van Pamela Peake ligt dat anders. Nu eens geen vriendelijke huisdieren maar monsters uit de sprookjeswereld in een boek over troeteldieren. Foto’s van tientallen voorbeelden gaan vooraf aan uitvoerige werkbeschrijvingen, waarin nu eens duidelijke aanwij zingen staan voor details. Het bevestigen van ledematen, het maken van draadvoeten en dergelijke worden in speciale tekeningen duide lijk gemaakt. Minstens zo belangrijk zijn de vele aanwijzingen voor de afwerking. Alle patronen zijn op ruitjespapier afgedrukt en kunnen daardoor gemakkelijk worden overgenomen en vergroot. Als toegift bevat het boek een uitgave van Elseviernog een korte beschrijving over de historie van de monsterdieren. Prijs: 24,50 gulden. Ook met het wecken van vruchten bereikt men goede resultaten. Het voordeel is dat men hier geen diepvrieskist of -kast voor nodig heeft, echter wel een serie inmaakg- lazen, bijpassende klemmen, rub- berringen en een weckketel. Was eerst de glazen met heet soda water, spoel ze met schoon water na en laat ze op een schone droogdoek uitlekken. Ringen en kurken wor den ook vijf minuten in heet soda water uitgekookt en weggezet in heet schoon water. Vruchten wor den gepasteuriseerd bij een tempe ratuur van 75 tot 90 graden C, een Peren en perziken verkleuren zeer snel na het schillen. Iedere vrucht daarom meteen na het schoonma ken in een oplossing van 2 g citroen zuur of ascorbinezuur per liter wa ter leggen om verkleuring te voorko men. Citroenzuur is in kristalvorm bij de drogist of apotheker verkrijg baar. Ascorbinezuur wordt als vita mine C-tabletten in de handel ge bracht. Het voordeel van dit laatste is dat gemakkelijk de juiste hoeveel heid kan worden afgemeten. Het fruit na twintig minuten uit de op lossing nemen, ze in de verpakking met fijne kristalsuiker bestrooien, de verpakking snel sluiten en de pakjes zo vlug mogelijk in de diepvriezer plaatsen. De meest geschikte rassen zijn Senga Sengana en Gorella, waarbij Sengana mooier van kleur en beter van consistentie blijft. Beide rassen hebben na het diepvriezen een lichte bijsmaak, die echter in combinatie met andere voedingsmiddelen vrij wel niet meer te proeven is. De steeltjes en kelkblaadjes verwijde ren, de aarbeiden zo wassen dat ze zo min mogelijk beschadigen, en la ten uitlekken. De aardbeien met of zonder suiker diepvriezen. Van appelen appelmoes koken. Suiker naar smaak toevoegen. De appelmoes koelen tot ze door en door koud is en in polyethyleen do zen, geparaffineerde kartonnen be kers of aluminium bakjes verpak ken. Ijzer en koper doen appelmoes verkleuren tijdens het bewaren. Daarom roestvrije messen, gave, niet roestige pannen en een goed vertinde zeef gebruiken. Rode bessen: geschikt is het ras schudden, zodat de suiker zich ge lijkmatig verdeelt, of de vruchten op een ondiepe schaal met suiker schudden en eventueel omscheppen. Per kilo vruchten 200 a 250 g suiker ofwel op één gewichtsdeel suiker vier a vijf gewichtsdelen vruchten gebruiken: bij zure vruchten is dit 300 g suiker per kg vruchten, ofwel één gewichtsdeel suiker op drie ge wichtsdelen vruchten. Bij voorkeur fijne kristalsuiker gebruiken, daar deze zich beter laat verdelen. Een aardig effect krijgt men door de schroten nu eens niet in de lengte aan te brengen, maar horizontaal. In dat geval moet aan de zijkanten wel een tijdelijke lat worden gespijkerd om de wandplaten allemaal mooi gelijk onder elkaar te krijgen. Nadat de schroten zijn aangebracht, kan de lat weer worden verwijderd. Werkt men met schroten in de leng te, dan komt eerst aan de onderkant van de wand zo’n noodlat om het gelijk betimmeren te vergemakkelij ken. Datzelfde hulpmiddel bewijst Rondom, matig geschikt is het ras Jonkheer van Tets. De smaak en het aroma van dit laatste ras is uitste kend, de consistentie is echter slecht. Bij verwerking in gerechten zal hiervan echter weinig last onder vonden worden. Zwarte bessen: ge schikt zijn de rassen Roodknop en Wellington. Zwarte bessen hebben na het diepvriezen een uitstekende smaak, aroma en consistentie. De bessen wassen en van de steeltjes rissen en met of zonder suiker diepvriezen. diepvriezen recept. Hier kunnen het best dubbele net- meloenen of ananasmeloenen voor gebruikt worden. Voor hele meloe nen maakt men bij het steeleinde een cirkelvormig kapje met een doorsnede van ongeveer 10 cm. Met een lepel de zaadstrengen en de pit ten uit de vrucht nemen. De holte met water uitspoelen, laten uitlek ken en de vrucht van binnen met fijne kristalsuiker bestrooien. Het kapje op de vrucht plaatsen en het geheel goed verpakken in diepvries- kwaliteit-aluminiumfolie, diepvrieskwaliteit-cellofaan. Is de houten wandbekleding aan gebracht, dan zal men aan de kanten afwerkingslijsten moeten aanbren gen. Om de badkamer niet al te zeer in een doos te laten veranderen, is het wellicht aan te bevelen de lijsten om de deur, het raam, alsmede pla fond en vloerplinten te voorzien van een verflaag, nadat het hout vanzelf sprekend eerst in de grondverf is gezet en eventueel met waterproof- schuurpapier is afgeschuurd. De kleur kan overeenkomen met die van het sanitair in de badkamer. Wandschrootjes kunnen in diverse tinten geïmpregneerd worden, van Kies hiervoor de meikers. De mo rel is goed bruikbaar, maar erg zuur. De kersen wassen, de steeltjes eraf halen en eventueel ontpitten. De vruchten met of zonder suiker Haal dan de glazen uit de ketel en zet ze afgedekt met een schone droogdoek op een plank weg, op een tochtvrij plekje. De klemmen moe ten erop blijven zitten en pas wan neer de inhoud volledig is afgekoeld, mogen ze eraf gehaald worden. Elk glas wordt voorzien van een etiket met datum en inhoud. Controleer in de eerste week elke dag de inmaak. Zet de glazen niet in daglicht, want de inhoud verkleurt snel. Houdt ook sterk geurende produkten zoals uien, knoflook e.d. uit de buurt. king is tenslotte een heerlijk etentje voor twee. Over de afwas later, kan pas weer getwist wor den. Probeert u het maar eens. aaa „Koude snacks voor iedereen" is verschenen bij Elsevier Neder land. Het werd vervaardigd door Jan Hoogeveen en Kwee Siok Lan. Het is zeer bruikbaar, alleen is het jammer, dat er op nogal nadrukkelijke wijze reclame wordt gemaakt voor kant-en-kla- re salades van één bepaald merk. Dat ontkracht de originaliteit en de vindingrijkheid van de sa menstellers sterk. Bovendien zijn de salades van dat merk bij lange na niet in alle steden en dorpen van ons land te koop. Enfin, bekijkt u het zelf maar eens. Bij jam, marmelade, gelei en limo nadesiroop van eigen fruit heeft sui ker een conserverende werking. De ze produkten kunnen, als ze voor minstens 62 procent uit suiker be staan, niet meer bederven door schimmel of gisting. Nu zijn er uiter aard veel verschillen in vruchten wat betreft het suiker- en pectinege- halte. Pectine zorgt voor het gelei- achtig-worden van jam. Vruchten die weinig pectine bevatten, zoals aardbeien, frambozen, kersen, per ziken, tomaten en rabarber moeten tot de helft worden ingekookt. Bos bessen, bramen, druiven en rijpe kruisbessen bevatten vrij veel pecti ne en die kunnen tot driekwart van de oorspronkelijke hoeveelheid worden ingekookt. Heel kort inge kookt worden aalbessen, pruimen, appelen en onrijpe kruisbessen. Bij de drogist kan men pectineprepa- raat kopen, maar bedenk wel dat dit geen conserveringsmiddel is. Het is alleen bestemd om de jam geleiig te maken. Ook hierbij geldt dat met schone potten gewerkt moet wor den, die tevoren met heet sodawater zijn afgespoeld. Meloen in blokjes of schijven: de meloen in parten snijden. De zaad strengen en de pitten er uithalen en de stukken schillen. De parten in blokjes of schijfjes snijden en deze met of zonder suiker diepvriezen volgens algemeen recept. Zoals overigens ook bij andere wandbekledingen in badkamers het geval is, moeten de naden tussen badkuip, douchebak en wastafel waterdicht worden gemaakt met si liconenkit. Dat middel is te koop bij doe-het-zelf-zaken en wordt onder meer geleverd in handige spuittu- bes. Laat deze voegkit goed drogen en controleer het daarna nog op eventuele openingen. Van belang is dat overspattend water niet achter badkuip en doucebak kan komen, omdat men hier geen controle op houtrot kan uitoefenen. Sprang heet Egyptisch vlech ten officieel. Het is een oude doch eenvoudige handvaardigheid, die voor wat het resultaat aan gaat niet onderdoet voor tech nieken als weven of macramé. Het vlechten wordt dóódsimpel met de vingers gedaan. Draden, die naast elkaar tussen twee stokjes zijn gespannen, worden om elkaar heen gehaald waar door een patroon ontstaat. De mogelijkheden en variaties zijn talrijk, zo blijkt uit twee boekjes die vrijwel gelijktijdig over dit onderwerp zijn verschenen. Fen ny Nijman schreef voor Zomer en Keuning over Sprang, terwijl uitgever Cantecleer een boekje uit het Deens liet vertalen. Sprang, dat al vierduizend jaar voor Christus door de vrouwen in Egypte werd beoefend, is ge makkelijk te leren. Beide boekjes geven een uitvoerige beschrij ving van de vlechttechniek. Fo to’s verduidelijken de tekst waar nodig. Fenny Nijman laat niet alleen de mogelijkheden zien, maar ook de resultaten. De talrij ke kleurenfoto’s van werkstuk ken zijn op zich al een bron van inspiratie. Haar boek is uitge- breider en duurder (20,50 gulden) dan de andere uitgave (12,50), die als instructiewerk niet voor het eerste onderdoet. Voor degene die zich de weeftechnieken eigen willen maken, is Sprangvlechten een startpunt bij uitstek. In feite is de Scandinavische sau na hier het voorbeeld van: men kent het principe van die warmgestookte vertrekjes: je zit er op een houten bank, te midden van houten wan den, er branden berkenblokken, je schept water uit een houten kuip over gloeiende stenen en in het uiter ste geval wordt de huid ook nog gemasseerd door het slaan met ber kentwijgjes. *Het is duidelijk: terug naar moeder natuur, en daar hoort natuurlijk eerlijk ongeverfd hout bij. Nu zou het een misverstand zijn om te denken dat we in de badka mer gewoon een wandje met schrootjes zouden betimmeren en dat daarmee de kous af zou zijn. Voor wandbekledingen in „natte ruimten” gelden wel degelijk enkele maatregelen. We zullen er een aantal noemen. Om te beginnen moeten de wan den eerst met regels worden betim merd, waarop men later de schroot- jesplaten bevestigd. Dat is noodza- kelijk om achter het hout de lucht te laten circuleren. Bovendien dient bij de keuze van de houtsoort rekening te worden gehouden met deze toe passing. Grenenhout is uitermate geschikt voor dit doel. Vurenhout kan ook goed worden verwerkt, maar voor beide soorten geldt dat men het goed moet bewerken met een impregneermiddel op lijnolieba- sis, zoals Bondex, waardoor rotting en schimmelvorming worden voor komen. Pruimen kunnen worden diepge vroren. Pasteuriseren geeft echter zeker een even goede smaak. Het meest in aanmerking komende ras is Reine Victoria. De overige rassen kunnen het beste als moes worden diepgevroren. Een gave, geëmail leerde of plastic teil of een emmer met water waaraan per liter 2 g ascorbinezuur of citroenzuur is toe gevoegd, klaarzetten. De pruimen wassen, halveren, schillen en ont pitten. Hiervan zijn de meest geschikte rassen Rode Radboud, Schonemann en Mailing Promise. De frambozen voorzichtig wassen in ruim water, de kelk en de pit er uithalen. Met of zonder suiker of suikeroplossing diepvriezen volgens algemeen recept.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 17