Wiersma: remise tegen Kaplan Manager Van Hal: FC DEN HAAG GAAT SMITH ALLEEN AAN LEIDING MEER AANVALLEN Dankzij sponsor vier renners extra naar WK Vier ton voor Wielerunie NK-baan met KNZB 110 deelnemers m f assendelft Johan Cruijff al geopereerd „Iedereen te water i, „Toeschouwers moeten terug" toto-lotto x i 21 JULI 19 7 7 2 9 VRIJDAG SPORT 18- Veelvuldig contact Te weinig tijd Ander vaatje 4 SOM Jr Industrieterrein.Tel. (075) 287252* Bij station Krommenie spoorlijn over, 1e weg links. DEN HAAG De functie van manager heeft Fred van Hal het voorzitterschap van FC Den Haag gekost. Van Hal, 39 jaar oud en vice-Voorzitter van de Haagse eredivisionist, heeft om financiële redenen besloten om voor ten minst een jaar manager te blijven. „Als ik voorzitter was geworden, hadden we een nieuwe manager moeten aantrekken. Dat heeft financiële consequenties. We hebben er voorlopig van afgezien een full-time manager aan te trekken. Ik heb me daarom als kandidaat voor het voorzitterschap teruggetrokken”, aldus Van Hal. De situatie is typerend voor FC Den Haag en voor de meeste clubs in het betaalde voetbal, die door de hoge salarissen en de geringe toeechouwersaantallen met grote moeite de touwtjes aan elkaar kunnen knopen. Om die reden is Van Hal als manager part-time werkzaam. „En dat is jammer”, zegt hij, „want daardoor komt de inhoud van de functie niet helemaal uit de verf”. FC DEnHA^MS 7 Onderdeel SEIZOEN '77 78 Carl Smith (Van onze sportredactie) •oor, N Eddy Beugels (ADVERTENTIE) UTRECHT. Voor de nationale kampioenschappen wielrennen op de baan (volgende week dinsdag tot en met vrijdag in het Utrechtse stadion Galgenwaard) hebben 110 renners met een totaal aantal starts van 197 (vorig jaar 190) ingeschreven. Uit cijfers blijkt dat de belangstelling voor de sportieve recreatie te water de ische n het Enge- i runs Wiersma is gisteren weer lang aan het werk geweest, net zoals woensdag tegen Hans Jansen. Hij trof echter geen tegen stander, die zich in een degelijke verdedi ging verschool, maar zelf best wilde aan vallen. Wiersma werd door Kaplan al snel geconfronteerd met een vijandelijke voor- (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Met de steun van een sponsor gaat de KNWU een volledige, 12 man tellende profploeg afvaardigen naar de wereldkampioenschappen wielrennen op de weg in Venezuela (4 september). Met (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De KNWU heeft het oog laten vallen op Nijmegen als de plaats waar in 1979 de wereldkampi oenschappen wielrennen, die voor dat jaar aan Nederland zijn toegewezen, het best gehouden kunnen worden. Of Nijmegen dit enorme evenement inderdaad krijgt, hangt af van organi satorische mogelijkheden die onder zocht gaan worden nu de KNWU beslist heeft over de uitbesteding van het kam pioenschap. Het toernooi is gegund aan de Heinekens-brouwerij, welke spon sor voor een totale begroting staat van tegen de twee miljoen gulden. Het ver kopen van het organisatierecht levert de wielerbond 400.000 gulden op, welk bedrag groter kan uitvallen wanneer het aantal toeschouwers (entree-inkom- sten) boven een nog te bepalen limiet uitkomt. De kleinste deelname is op het onder deel prof-sprint, waarvoor zich welge teld drie beroepsrijders meldden: Jan Huisjes, Piet van der Touw en Wim de Wilde, wat betekent dat kampioen Leijn Loevesijn, voor wie het wielren nen steeds minder succes ging brengen, zijn titel niet zal verdedigen. Voor Huis jes, Van der Touw en De Wilde staat één ding vast: ze vallen zeker in de prijzen, want er zijn er drie voor dit onderdeel: 250 gulden voor de winnaar, 150 voor nummer twee en 100 gulden voor de derde. Met uitzondering van Loevesijn, die het wielrennen er aan heeft gegeven, komen alle profs, amateurs en dames uit op hun favoriete onderdeel. stukken minder bezaten, maar tegenover de secure verdediging van Kaplan, kon hij niet meer bereiken dan zijn tweede pun- tendeling op rij. Wat de amateurs betreft: bondscoach Joop Middelink wees voor de 100 km ploe- genrace Leo van Vliet, Arie Hassink, Henk Mutsaars en Piet Kuys aan. De selectie wordt gecompleteerd met Martin Havik, Bert Oosterbosch en Theo de Rooy, van welk zevental er één zal moeten afvallen voor de individuele wegwedstrijd. Als re serves reizen Frits Pirard en Bert Scheu- neman mee. De damesploeg (zes plaatsen) wordt pas na het nationaal baankampioenschap sa mengesteld om de mogelijkheid te houden van een gecombineerde baan-weg-uitzen- ding. (Van onze sportredactie) ZEIST. De Koninklijke Nederlandse Zwembond is een van de sportbonden in Nederland, die de eerste stap hebben ge zet op de weg naar een volledige integra tie van de recreatieve sport en de georga- FC Den Haag heeft zoals verschillende andere verenigingen jarenlang een ma nager in vaste dienst gekend. Die taak was toebedeeld aan Eddy Hartmann, maar hij moest zich om gezondheidsre denen voortijdig terugtrekken. Als nood oplossing werd Fred van Hal bereid ge vonden de taken voorlopig over te ne men. Maar zoals dat wel vaker gebeurt, werd de noodoplossing na enige tijd op lossing en bleef Van Hal manager. Over zijn taak zegt Van Hal ogenblik kelijk. „De situatie is natuurlijk niet ide aal. Wil je als manager naar behoren werken, dan heb je daar een dagtaak aan. In mijn geval is dat niet mogelijk. Ik heb een baan en fungeer alleen in de avonduren als manager. Elke dag ben ik omstreeks vijf uur in het Zuiderpark. Om een uur of negen ga ik dan naar huis. Zo kunnen in ieder geval de lopende zaken worden afgewikkeld”. niseerde sport. Na een eerste aanloop acht jaar geleden met het opzetten van de nationale zwemvierdaagse gaat de zwem- bond in de komende jaren tot 1980 probe ren om de sportieve recreatie te stimu leren. Zwembondvoorzitter mr. Jaap van der Krol stelde gistermiddag tijdens een bij eenkomst op het KNVB-sportcentrum in Zeist nog eens nadrukkelijk dat er voor de georganiseerde sport in Nederland een grote rol is weggelegd om de sportieve recreatie te begeleiden. „Experimenten, die door de overheid werden gestimuleerd zonder daarbij de georganiseerde sport in te schakelen, hebben geleid tot mislukkin gen. Een prachtig voorbeeld daarvan is de actie Sport Real. Als sportbonden evenwel met goed doordachte experimenten ko men, dan is daar zelfs in Nederland en zelfs bij CRM-minister Van Doorn on danks de opvattingen die vastgelegd zijn in de Nota Sportbeleid, wel geld voor be schikbaar”, aldus de zwembondpraeses. De gesprekken tussen bestuur, mana ger, trainer en spelers hebben ertoe ge leid, dat FC Den Haag het komend sei zoen uit een ander vaatje gaat tappen. Van Hal: „We zullen het aanvallend voetbal propageren. Dat moet de men sen weer naar het Zuiderpark brengen. We verkeren in de gelukkige omstandig heid, dat we deze andere wijze van voet ballen nu kunnen doorvoeren. Mansveld was het sluitstuk van onze verdediging, een betrouwbare post. Logisch dus, dat er veel op de verdediging werd gespeeld. Nu Mansveld naar Feyenoord vertrok ken is, kan daarin gemakkelijker veran dering worden aangebracht”. telt, ook de accommodatie is van groot belang. In het verleden hebben de clubs daar nooit bij stilgestaan. Pas de laatste jaren is dat besef gaan groeien. Maar „Juist in die periodes komen managers in de publieke belangstelling te staan. Daardoor lijkt het alsof wij ons alleen maar bezighouden met contractbespre- kingen. Dat is natuurlijk niet waar. Het is een onderdeel van je taak, maar wel een hele belangrijke”. Voor Fred van Hal zijn de jongste contractbesprekingen niet zonder moei lijkheden verlopen. Door de geringe in komsten in het afgelopen seizoen moest FC Den Haag bezuinigen. Van Hal: „We moesten de salarissen terugschroeven. Per slot van rekening zijn de spelers in eerste instantie schuldig aan de terug loop van het aantal toeschouwers”. Van Hal vindt het terugdraaien van salarissen geen a-sociale zaak. „Als de spelers geen behoorlijke prestaties leve ren, mag je ze best minder betalen. Een contract is nu eenmaal een vrije overeen komst. En zolang de spelers beduidend meer dan het minimum verdienen, vind ik dat er geen sprake is van een a-sociale handeling”. Daarom ook zal FC Den Haag alles in het werk stellen volgend seizoen weer een full-time manager aan te stellen. „Voor het goed functioneren van een bedrijf is dat beslist noodzakelijk”, stelt Van Hal. Contractbesprekingen vergen veel van een manager, niet zozeer geestelijk, als wel fysiek. Van Hal: „Je zit soms weken lang uren te praten. Tegenover elke spe- lermoet je je anders opstellen. Je moet ze overtuigen waarom het salaris wordt te ruggedraaid. Dat wordt wel eens moei lijk als andere verenigingen belangstel ling gaan tonen. Je wilt zo’n speler dan toch niet kwijt, maar je moet hem wel meer salaris gaan bieden dan je eigenlijk in je gedachten had”. Manager Fred van Hal betreurt het, dat hij slechts part-time werkzaam is. „De functie biedt tal van mogelijkhe den”, zegt hij, „maar dan moet je er meer tijd voor kunnen vrijmaken”. „Ik denk bijvoorbeeld aan de contac ten met adverteerders ten sponsors. Die moeten geïntensiveerd worden. Er is veel meer uit te halen. Je hebt ook nauwelijks tijd om plannen op lange termijn te ma ken. Het ontbreekt je helaas aan tijd”. Naast de zwemvierdaagse hoopt de zwembond de recreatieve sport ook te acti veren door middel van voor- en najaars- projecten, waaraan dit jaar 20.000 zwem mers zullen deelnemen. De heer R. van Veggelen voorzitter van de commissie Nationale Zwemvierdaagse, wees er in Zeist nog eens op dat het groot ste doel van de vierdaagse het brengen van de mensen naar de sport was. „We streven er uiteindelijk naar dat in 1980 ruim één miljoen Nederlanders deel zullen nemen aan die nationale zwemvierdaagse. ateur- b Vo- stand. is dan Dat Nijmegen zo hoog staat aange schreven, heeft het te danken aan het Goffert-stadion. „Wij willen”, aldus KNWU-woordvoerder P. van der Molen (vice-vo irzitter), „streven naar een con centratie van baan- en wegwedstrij den”. Met dat doel valt Limburg bij gebrek aan een wielerbaan af en zijn de kansen van Amsterdam uiterst gering, omdat Zandvoort als het meest voor de hand liggende circuit in de omgeving geen succes was in het verleden. In die paar uren ziet Van Hal kans veel werk te verzetten. Hij onderhoudt onder meer veelvuldig contact met spe lers en trainer. Dat beschouwt hij als een van de meest essentiële taken van het management. Van Hal: „Als mana ger moet je je elke keer afvragen: hoe verkoop ik het product betaald voetbal zo goed mogelijk? Spelers en trainers moeten daar op de eerste plaats voor zorgen. Daarom is dat contact zo belang rijk”. Van Hal voert daarover regelmatig ge sprekken met de selectie. „We hebben het afgelopen seizoen slecht gedraaid. De publieke belangstelling viel zwaar tegen. Als verkoper van het product betaald voetbal ga je op zoek naar de oorzaak. Wel, dan blijkt dat onze manier van voet ballen het publiek niet zo erg heeft be koord. We hebben het afgelopen seizoen veel te defensief gespeeld. Daarin moet dan verandering worden aangebracht en je gaat daarover praten met de trainer en de spelers”. Dergelijke gesprekken roepen natuur lijk weerstanden op. Vooral bij een trai ner, die als eerste verantwoordelijk is voor de resultaten van het elftal. Van Hal: „De belangen kunnen tegenstrijdig zijn. Een trainer, vaak voor een betrekke lijk korte periode verbonden aan een club, moet prestaties op korte termijn leveren. Voor hem tellen doorgaans al leen de punten en dat kan dan ten koste gaan van de aantrekkelijkheid van het voetbal. Een bestuur moet echter aan de toekomst denken, aan het voortbestaan van de club. En dan gaat het niet zozeer om een hoge plaats op de ranglijst, maar om aantrekkelijk voetbal waarnaar het publiek komt kijken”. Van Hal voelt er niets voor het publiek op te offeren aan de drang naar resulta ten. „We mogen best eens verliezen, maar dan wel op een manier dat het publiek tevreden naar huis gaat. De mensen moe ten genieten van een wedstrijd in die mate, dat de uitslag minder belangrijk wordt. Met onze trainer Malatinsky kan ik daarover uren praten. Hij heeft er wel oren naar. Boskov was anders. Dat was meer de man van de harde lijn. Alleen resultaten golden voor hem”. Een van de belangrijkste periodes voor een manager breekt aan het slot van het seizoen aan. Dan moet er met de spelers gesproken worden over verlen ging van het contract. T. DSS -FAK, Petr iteoor- ide de sen in het tnd erd ige in )-0. 'fikon- K, i de >rde oor nde else itio- r en g in ngs- ■lers Bot- alle- •alië ?est- ope- irtte Uiig, 'avis zes voor verd Ihet Idels niet hem ;s na esde het men Iders die met s op gens •9 op bril- vang ■over ijven :war- 3 het n de i, na elers ingin gelse i, een •ende g- Ige, im, sen reg zol en zijn rde est. de lUt. de eigen financiële middelen kwam de bond niet verder dan een achtmans equi pe. .’oord- Mete- :lland, Urba- klas- loo O -UW, is, w De financiële basis voor succes moet naar Beugels’ mening 50.000 gulden zijn bij een overwinning, 20.000 gulden voor een tweede plaats en 10.000 gulden wan neer een renner derde wordt. Beugels: „Ik ben bezig met het vullen van die prij- zenpot.” Als manager beseft Fred van Hal ter dege, dat hij, wil hij FC Den Haag zo goed mogelijk verkopen het de toeschou wers naar de zin moet maken. Van Hal: „Niet alleen de kwaliteit van het voetbal laatste jaren aanzienlijk is toegenomen. Begon de zwembond in 1974 op 20 plaatsen met de nationale zwemvierdaagse, waar aan toen nog 1800 mensen variërend van jong tot oud deelnamen, vorig jaar was dit aantal gegroeid tot 155.000 deelnemers verspreid over 320 plaatsen. Naar ver wachting zullen dit jaar 350.000 deelne mers genoteerd kunnen worden voor de nationale zwemvierdaagse, die op 400 plaatsen in Nederland zal worden ge houden. HFC rs; ie tlasse: lerons loofd- Smith, van huisuit een echte verdediger, stortte zich tegen zijn landgenoot Warren Liddell in de voorzichtige aanval, voor hem toch altijd nog een heel avontuur. Het pakte best uit, Liddell maakte een paar foutjes en daarvan profiteerde Smith mee dogenloos. Winst en de eerste plaats op de ranglijst, een punt voorsprong op Wiersma en Jansen. De jonge Drent was op zijn best in een geweldige aanvalspartij tegen Gendler- (Van onze sportredactie) man, die uit zijn stellingen werd verdreven en een dikke nul kreeg bijgeschreven in de boeken. Fred van Hal: „Het afgelopen seizoen is te defensief gespeeld" De cijfers van afgelopen zondag zijn: Uit een inleg van ƒ2.903.911,- resteert een prijzenbedrag van 1.493.166.40. Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 2 win naars, die elk bruto ƒ128.626,20 ontvan gen. Derde prijs: 126 winnaars, die elk bruto 2.589,- ontvangen. Vierde prijs: 6655 winnaars, die elk 59,30 ontvangen. Vijfde prijs: 8135 winnaars, die elk ƒ48,50 ontvangen. Jackpot voor lotto 31 van zondag 31 juli: ƒ119.316,76. BARCELONA (ANP). Johan Cruijff is gisteren in een ziekenhuis te Barcelona geopereerd. De spits en aanvoerder van Barcelona liep twee dagen geleden tij dens de vriendschappelijke wedstrijd te gen Hamburger SV een blessure op. Na een nauwkeurig onderzoek bleek een operatie noodzakelijk. Cruijff is hierdoor voor minstens twee maanden ongeschikt om te voetballen. Arie Haan, de Nederlandse internatio nal die thans bij Sporting Anderlecht voet balt, is gisteren gewond geraakt na een eigenaardig trainingsongeval. Tijdens een bosloop drong een op de grond liggende tak door zijn schoen en bezorgde hem een vijf centimeter lange wond. Haan werd naar een ziekenhuis gebracht, waar de blessure werd gehecht. Haan mag tien dagen niet trainen en mist daardoor An- derlechts’ eerste twee oefenwedstrijden. Oud-Twente-doelman Volkmar Gross mag zaterdag uitkomen voor Schalke’04 in het bekerduel tegen Gottingen. De Duitse voetbalbond heeft, in afwachting van de definitieve beslissing over de transfer van Gross naar Schalke '04, hierin toegestemd. Schalke ’04 en Tennis Borussia Berlijn, dat Gross van FC Twente overnam, heb ben de voetbalbond om een bindend ad vies verzocht in hun geschil over de hoogte van de transfersom voor Gross. De Duitse bond zal op 3 augustus uitspraak doen. FC Amsterdam heeft in het Joegoslavi- Te verwachten valt dat er binnen dit team nog wel een hartig woordje zal wor den gesproken wanneer het over de rolver deling gaat, want daarin ziet Eddy Beugels voorlopig geen kopmanschap voor Joop Zoetemelk. Het lijkt niet onwaarschijnlijk dat Zoetemelk zich tegen die interpretatie van de kansberekening zal verzetten. Beu gels echter: „Gezien de aard van het par cours, dat weliswaar erg lastig is, maar waar geen zware klim in zit, zijn er bij ons drie uitgesproken favorieten: Kuiper, Raas en Knetemann. Anders niemand. Er zal een duidelijk plan moeten komen, met vaste opdrachten en een goed pre miestelsel.” Uitslagen vierde ronde: Grootmeestergroep: Jansen (NedJ-Gendlerman (Isr) 2-0, Liddell (Vst)- Smith (Vst) 0-2, Kaplan (Vst)-Wiersma (Ned) 1-1, Van der Borst (Nedi-Clerc (Ned) 0-2, Sy (Sen)- Verpoest (Bel) 1-1, Malahe (SurFN’Diaye (Mal) 0- 2. Stand na vier ronden: 1. Smith 7 punten. 2. Wiersma en Jansen 6. 4. Kaplan 5. 5. Clerc (uit 3) en Sy 4. 7. N’Diaye (uit 3), Gendlerman en Ver- poest 3.10. Liddell en Van der Borst 2. 12. Malahe 1. Meestergroep: Van Harten (Ned)-Stanek (Tsj) 2-0. Lepsic (Joe)-De Jong (Ned) 0-2, Buitendorp (Sur)-Van der Linden (Ned) 2-0. Ciska Butter (NedFHylkema (Ned) 0-2. De Rooy (NedFJelena Michalovskaja (Sov) 2-0. Buurke (Ned)-Badiali (Ita) 1-1. Stand na vier ronden: 1. De Jong 8 punten. 2. Van Harten en De Rooy 7. 4. Hylkema 5. 5. Buurke, Michalovskaja en Badeali 4. 8. Buitendorp 3. 9. Lepsic en Van der Linden 2. 11. Stanek en Butter 1. Jeugdgroep: Vermin-Sklija- rov (Sov) 1-1. Dollekkamp-Galparin (Isr) 1-1. Stokkel-Brouwers 1-1. Schuitema-Harmsma 1-1. Bies-Schippers 1-1 Bremmer-Keizer 0-2. Stand na vier ronden: 1. Stokkel en Dollekamp 6 pun ten. 3. Brouwers en Schippers 5. 5. Bies, Sklija- rov en Keizer 4. 8. Harmsma, Galparin, Vermin en Brommer 3. 12. Schuitema 2. sche Novi Sad de wedstrijd tegen Vojvodi- na voor groep 1 van de intertoto-competi- tie met 2-2 gelijk gespeeld. Ajax is gisteravond in Hamburg tegen de nieuwe Bundesligaclub FC Sankt Pauli niet verder gekomen dan een gelijkspel zonder doelpunten. De Hamburgers had den aanvankelijk enige vrees voor Ajax en speelden uiterst voorzichtig met een ver sterkte verdediging. Ajax dat zijn flank- verdedigers Suurbier en Everse miste (Er kens en Lerby stonden op die plaatsen en Van Dord verdedigde met Krol het cen trum), was tot een kwartier na rust de sterkere ploeg. Het laatste half uur echter was voor de Hamburgers. k.KLOOSTER MEUBELEN Keuzecommissaris Eddy Beugels wees de volgende renners aan voor uitzending naar Zuid-Amerika: Hennie Kuiper, Jan Raas, Gerrie Kneteman, Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Bert Pronk, Henk Lub- berding, Roy Schuiten, Kees Bal, Aad van den Hoek, Piet van Katwijk en Jos Schip per. Eerste reserve is Cees Priem, tweede reserve is Jan Huisjes. HOOGEZAND (ANP). Carl Smith, de verdediger bij uitstek, leidt na vier ronden het deelnemersveld in de belang rijkste groep van het internationale dam- toemooi te Hoogezand. De Amerikaan versloeg zijn landgenoot Warren Liddell 1 in een ronde, die slechts twee remises kende. Een van die twee kwam op naam ’i van Harm Wiersma, die de verdediging van Kaplan niet kon overmeesteren en t daardoor terugviel naar een met Hans F Jansen gedeelde tweede plaats. De andere puntendeling was, uiteraard, in het duel waarbij Baba Sy was betrokken. De Sene galese grootmeester ging met Verpoest alle schokkende gebeurtenissen uit de weg en gezamenlijk kwam het tweetal uit op een puntendeling, de vierde in succes sie van Sy. Hoogezand spreekt nu dan ook van Baba Remisy. DEN HAAG (ANP). In lotto 30 d.d. 24 juli 1977 is geen hoofdprijswinnaar. De hoofdprijs werd daarom in vijf parten verdeeld. Een vijfde gaat naar de jackpot van lotto 31, het restant werd in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Volen- ser en islotte an 2-2. 'ol (2), ama- spaan- post, die venijnig in de richting van zijn stelling priemde. De wereldkampioen pas te de strategie van de omsingeling toe en leek voordeel in het middenspel te krijgen door een schitterend schijfoffer. Kaplan diende gelijk van repliek. Hij voorkwam met zijn offer direct onheil, maar hield de schijven minder gunstig op het bord dan Wiersma. In een acht-om- acht-stelling overzag Kaplan een combina tie, die direct tot remise zou hebben geleid. Wiersma offerde nog eens toen beiden drie toen was het eigenlijk al te laat De publieke belangstelling liep al terug. Ook bij FC Den Haag hebben we er misschien te laat aan gedacht. Deze zomer hebben we alle staantribunes overdekt. Het sta dion is daardoor intiemer geworden en ik hoop dat het alsnog meer toeschouwers naar het Zuiderpark voert”.

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 21