vrii Simonet: Carter wil VS leveren Iran Noorwegen: steun Carter: ONDERHANDELINGEN OVER VERBOD OP KERNPROEVEN STARTEN IN OKTOBER beperking olie-invoer Russische kritiek op voorlopig geen radarvliegtuigen zuidelijk Afrika voor verzet in joodse nederzettingen Egypte en Libië akkoord met troepenscheiding „Inleidende besprekingen bemoedigend” „Geen gemakkelijke zaak" val MULISCH 50 ties CARROLL )ken Moeilijke zaak Ook fabricage neutronenbom aangevochten APE-MAN trein dgerd Joodse nederzettingen m: 3 19 7 7 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 2 9 VRIJDAG door Nico Scheepmaker tenj de grondleggers WASHINGTON (UPI/Reuter). Op 3 oktober beginnen in Genève formele onderhandelingen over' een totaal verbod van kernproeven. De onderhandelingen zijn mogelijk doordat de inleidende besprekin gen tussen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië tot een resultaat hebben geleid dat „voldoende belooft”. Dit heeft de Amerikaanse president Jimmy Carter gisteren in Washington aange- kondigd tijdens zijn tweewekelijkse persconferentie. ingen uit de ZANU-beweging en de ZAPU-groe- ien van oevers lie volg- BRUSSEL (ANP). Spanje )S te denkt dat het over zeven a negen i stu- jaar volledig lid van de EEG kan onte- zijn. Dat heeft de Spaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Ore ja, gistermiddag, op een gezamen- idst persconferentie met de Bel- ieten gische minister van Buitenlandse Zaken Simonet, in Brussel gezegd. -r trijfël Spanje denkt binnen tien jaar lid van de EEG te zijn De Spaanse premier Suarez zal in de Ik had al geschreven dat Vladimir Nabo kov zoniet de uitvinder dan toch de ver kondiger van de „woordgolf” was, een woordspelletje waarvan hij in Pale Fire” („Bleek Vuur”) een paar voorbeelden gaf. Ik heb daar toen, te zijner ere en nage dachtenis, nog een fiks aantal aan toege voegd. Vanity Fair zag er meteen een aardige puzzel met prijzen in en gaf achttien we ken lang steeds drie opdrachten, met daar bij het aantal benodigde „links”. De kort ste van Carroll was van WET (nat) naar DRY (droog): WET - bet - bey - dey - DRY. Een van zijn langste was van WINTER naar SUMMER: WINTER - winner - wan ner - wander - warder - harder - harper - hamper - damper - damped - dammed - dimmed - dimmer - simmer - SUMMER. Rotter- Rotter-, lietrein )m het rdvoer- vissen: larden- ie rails; uit. eren >ank mil- r en een eerd De troepenscheiding, die bedoeld is om nieuwe gewelddadige botsingen tussen de twee Arabische buurstaten te vermijden, is naar verluidt door de minister van Bui tenlandse Zaken van Koeweit, sjeik Sa- vragen voor de EEG aan de ministerraad voorleggen, zo deelde hij mee. De Spaanse minister vond dat er be paald geen sprake behoeft te zijn van een „pre-lidmaatschap” van Spanje. Voorts De twee organisaties die daar in aanmer king komen voor een bijdrage in de strijd tegen de apartheidspolitiek zijn het ANC en de PAC. De Zuidafrikaanse klacht dat men zich mengt in Zuidafrikaanse binnen landse aangelegenheden werd in Oslo met een diplomatiek schouderophalen afge daan. Eveneens werd in het parlement bah-al-Achmed, voorgesteld aan de presi denten Sadat van Egypte en Kaddafi van Libië tijdens Zijn recente bemiddelings- missie tussen Cairo en Tripoli. Sjeik Al- Achmed, die woensdagavond in Koeweit terugkeerde, verklaarde toen dat „in de loop van de volgende week een akkoord tussen Egypte en Libië zal worden aange- kondigd”. wees hij elke suggestie inzake een „globali satie” van de onderhandelingen tussen EEG en de nu inmiddels tot een trio uitge groeide kandidaten (Griekenland, Portu gal en Spanje) van de hand. Over een eventueel NAVO-lidmaatschap zei Oreja nog dat het zijns inziens verenigbaar zou zijn met het vorig jaar hernieuwde ak koord tussen Spanje en de Verenigde Staten. Dat de komende uitbreiding van de EEG geen gemakkelijke zaak is werd De inforrpatie uit Koeweit komt groten deels overeen met wat gisteren werd ver nomen uit Palestijnse bronnen in Cairo. „We moeten de onderhandelingen met duidelijkheid beginnen en dat betekent dat we moeten erkennen dat ze vol voetan gels en klemmen zullen zitten. Er zijn twee echte moeilijkheden: de zwakke interne situatie van de EEG plus het economisch gewicht en de dimensie van Spanje”, aldus Simonet. Hij doelde bij dat laatste op de economische en industriële kracht van Spanje. De Gemeenschap zal moeten be zien of ze in staat is verder te integreren. In ieder geval mag ze niet haar verantwoor delijkheid voor interne zwakheden afwen telen op kandidaat-leden, aldus de raads voorzitter. De Nederlandse regering verwelkomt het Spaanse verzoek om toetreding tot de de Palestijnse leider Jasser Arafat en van de Algerijnse president Hoeari Boume dienne. De minister sprak in Parijs tot verslag gevers, nadat hij een onderhoud had ge- De Libische minister van Buitenlandse Zaken Abdel Salam Poereiki heeft giste ren naar Egypte uitgehaald met de opmer king dat Cairo beter zijn economische en sociale problemen kan oplossen dan zich te keren tegen een Arabische buur. sprekken over verkoopvermindering wor den ook gevoerd met Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Carter zei: „Ik ben vastbesloten de neergaande lijn in wapen- verkopen voort te zetten”. Hij sprak tegen dat een reeks van nieuwe verkopen aan Egypte, Soedan en Somalië indruist tegen de beloften tijdens zijn verkiezingscam pagne, dat hij dergelijke verschepingen naar het buitenland zou terugdringen. De genoemde wapenverkopen zijn vol gens hem bedoeld als een poging „de con flicten tot een klein geografisch gebied te beperken" en de wedloop met de Sovjet- Unie te verminderen. Een belangrijke overweging in het verkopen van wapens ligt volgens Carter „in onze eigen defen sieve behoeften en in een adekwate verde diging voor onze bondgenoten”. Na dit jaar, zo stelde hij, zal er een vermindering in dergelijke verkopen worden totstandge- bracht. Volgens de politieke commentator, Ser gei Koulik, bewijst het besluit van de rege- ring-Begin om drie nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever te legali seren, dat het Israel geen ernst is met zijn voorstellen om met de Arabische landen in Genève rond de tafel te gaan zitten. Tass In een speciale verwijzing naar de ver koop aan Somalië zei het Amerikaanse staatshoofd: „Het gaat hier om een land dat tot voor kort onder de vriendsi happe- lijke invloed van de Sovjet-Unie stond". Somalië is de laatste maanden (Je Ver- MOSKOU (AFP). Iedere mogelijk heid van een vredesregeling in het Mid- den-Oosten is door de „Israëlische expan siepolitiek de grond ingeboord”, zo meld de gisteren het Russische persbureau Tass. De Spaanse minister van buitenlandse zaken. Oreja, links op de foto, overhandigt de officiële aanvraag van Spanje voor toetreding tot de EEG aan de Belg Simonet. Op een persconferentie verklaarde de president dat de olie-invoer van de Ver enigde Staten dit jaar een waarde van 45 miljard dollar zal bereiken. Daaruit blijkt duidelijk dat besparing van energie noodzakelijk is. Zonder de invoer van olie zou de handelsbalans van de Verenigde Staten dit jaar een overschot van 20 mil jard dollar vertonen. Zoals de zaken er nu voorstaan, verwacht de president op de handelsbalans van de Verenigde Staten dit jaar een tekort van ongeveer 25 miljard dollar. De president zag niet welke maatre gelen de Verenigde Staten nog meer kun nen nemen om de invoer van olie tegen te gaan dan de voorstellen die het Congres gaat behandelen. ehigde Staten beter gezind, terwijl de Russen Amerika hebben vervangen als belangrijkste bondgenoot van het naburi ge Ethiopië. Somalië en Ethiopië zijn in een verwoed grensconflict gewikkeld. even aangestipt door de Belgische minis ter Henri Simonet. Het blijkt dat Carroll de „doublet” in een brief aan het tijdschrift „Vanity Fair” van omstreeks maar 1879 heeft geïntrodu ceerd, met als voorbeeld HEAD-TAIL: HEAD - heal - teal - tell - tall- TAIL. U herinnert zich de spelregels: je verwisselt steeds één letter in het woord (zonder de andere letters van plaats te verwisselen), en dat doe je net zo lang tot je het gewenste woord gekregen heb. Een van mijn voor beelden was bijvoorbeel GIS - bis - bos bom - gom - DOM, zodat ik volgens Nabo kovs berekening in vijf sprongen van „gis” naar „dom” kwam. De bekende Oldeber- koopse puzzelaar J. W. B. wees me er later op, dat ik hetzelfde resultaat in drie spron gen had kunnen bereiken: GIS - dis - dos - DOM. week >rvan eem: Vandaag is de jongste van onze jonge grote schrijvers (tot wie ik natuurlijk W. F. Hermans, Harry Mulisch, Gerard Reve en Jan Wolkers reken) 50 jaar geworden: Har ry Mulisch. Het zal je gebeuren. Ik kan maar twee schrijvers met een uitgebreid oeuvre bedenken van wie ik met aan ze kerheid grenzende waarschijnlijkheid kan zeggen dat ik alles van hen gelezen heb, en ook helemaal tot het eind. Dat zijn Simon Carmiggelt en Harry Mulisch. Een maand je geleden heb ik weer met veel plezier „Oude Lucht” van Mulisch gelezen. Wat me bij lezing van de over het algemeen lovende kritieken opviel was, dat verreweg de meeste critici uitleggen wat Mulisch in „Oude Lucht” geschreven en bedoeld heeft (zozo, dacht ik soms, dat verhaal moet ik beslist een keer gaan lezen), zon der er aan toe te komen ons even te zeggen hoe hij schrijft. Ikzelf leef dus al jaren in de veronderstelling dat hij onze grootste stilist is, en daar bedoel ik mee, dat ik mij bijzonder behaaglijk voel in zijn proza. Als je Mulisch leest, heb je het gevoel dat je in een Jaguar rijdt: de motor snort vertrou wenwekkend, de wegligging is perfect, de stoel zit uitstekend, waar ik heen rijd doet er niet toe, door welke omgeving ik rijd interesseert me nauwelijks, maar het rij den als zodanig is een lust voor het oog en een genot voor het oor. Of ik dan wel eens in een Jaguar heb gereden? Nee, nooit, maar dat is juist het mooie: voor een paar tientjes geeft Harry Mulisch je een verge lijkbare sensatie, en je hoeft er de deur niet voor uit. KOEWEIT/PARIJS (AFP/Reuter). Egypte en Libië hebben op verzoek van Koeweit ingestemd met een scheiding van hun troepen aan de Egyptisch-Libi- sche grens, tot een afstand die later zal worden vastgesteld, zo is gisteren verno men in welingelichte kringen in Koeweit. WASHINGTON (Reuter). President Carter heeft zijn plan tot verkoop van zeven moderne radarvliegtuigen aan Iran tijdelijk ingetrokken. Spanje, zo legde Oreja uit, heeft twee motieven voor zijn lidmaatschapsaan- vraag: het is het eens met de filosofie van s van de EEG dat de ge meenschap op den duur een politieke unie moet vormen en Spanje wil daar bijhoren. Het tweede motief is van economische aard. Spanje heeft een groot handelsdefi- ViCtCt^. llv-L ?f wil n om urnen gsrisi- cit met de EEG en het denkt dat deficit te minis- kunnen „oplossen” in de schoot van de iaken gemeenschap. jof op sor de m. in der i juni dat hij verzet vrijge- maatschap daarentegen was ingeschreven heeft in alle programma’s van die partijen. ie van steren Laan espro- ;ing inr aben Ali drie rege- n val i zijn i erze- iders 1 vluchtelingen uit Chili weten te emigreren. Ook de 1000 strafzaken die betrekking hebben op 6000 vluchtelingen in Chili, zijn .momenteel in behandeling genomen. Carter zei dat weliswaar nog een groot aantal problemen bestaat, maar „dat de intensieve discussies voldoende beloven om op 3 oktober in Genëve onderhande lingen te beginnen over een algeheel ver bod op kernproeven. Mijn hoop is dat andere landen zich bij ons zullen aan sluiten”. De trilaterale conferentie in Genève werd woensdag verdaagd. Britse en Russi sche gedelegeerden vertelden dat de be sprekingen „zakelijk" waren geweest. De Amerikaanse afgevaardigde Adrian Fi sher zei dat „een echt totaal verbod op kernproeven een doel is waaraan de Ame rikaanse regering de hoogste prioriteit toe kent”. De inleidende besprekingen tussen de drie landen vinden plaats in het kader van EEG, maar verheelt niet dat veel moeilij ke problemen moeten worden opgelost, voordat Spanje volwaardig lid van de Gemeenschap zal zijn, zo deelde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag gisteren mee. Duidend op de (voorlopig) duidelijk af wijzende houding van Frankrijk tegen over een Spaans lidmaatschap zei Simo net: „Toetredingsonderhandelingen geven een land in de EEG de gelegenheid het interne politieke debat opnieuw aan te vangen”. Oreja zei over deze kwestie: „Het is logisch en legitiem dat een land zijn belangen tracht te verdedigen. Maar dat kan geen reden zijn om bijvoorbeeld een veto uit te spreken tegenover toetredings onderhandelingen”. (Van onze redacteur in Skandinavië, Henk Ruyssenaars) OSLO. De Noorse regering heeft be sloten bevrijdingsbewegingen, slachtof fers en vluchtelingen van de apartheids politiek in Zuid-Afrika te steunen met een - voorlopig - bedrag van negen mil joen gulden. De Vluehtelingenraad van de VN krijgt hiervan 2'h miljoen gulden om Zuidafrikaanse vluchtelingen in Bots wana, Lesotho en Swaziland te helpen. Inderdaad blijkt hij niet de uitvinder te zijn van de „woordgolf”. Ernst van Brakel uit Bilthoven wijst me op het boekje „The Magic of Lewis Carroll” van John Fisher (Penguin Books, 1975), waaruit blijkt dat Lewis Carroll (de schrijver, zoals wij allen weten, van Alice in Wonderland”) al in 1879 de woordgolf bedacht. Over twee jaar is dus het eeuwfeest, helpt u mij herinneren. Carroll noemde het overigens een „doublet”, noemde de verbindende woorden „links” en de hele reeks een „chain”. Het lijdt weinig twijfel dat Nabo kov de woordgolf van Lewis Carroll ge leend heeft, tenslotte heeft hij diens „Alice in Wonderland” in het Russisch ver taald Dat ook Lewis Carroll zich wel eens verkeek blijkt uit zijn oplossing voor de doublet APE -MAN (dus van AAP naar MENS). Hij deed het aldus: APE - are - ere - err - ear - mar - MAN. Vele tientallen jaren later toonde de Amerikaan Gardner aan dat het korter kon: APE - apt - opt - oat - mat - MAN. Toen Carroll de mens van de aap liet afstammen had Darwin zijn theo rie dienaangaande overigens al gelan ceerd. Anders zou Carroll behalve de „doublet” ook nog deze theorie als eerste hebben uitgevonden De Amerikaanse president nam daar mee het besluit ter harte van de commissie voor internationale betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden. De commissie wees het plan met negentien tegen zeven tien stemmen van de hand. De beslissing van de commissie kwam ondanks aandringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, die zei dat de verkoop in het belang van de VS en de stabiliteit in het Midden oosten is. pering. Het is de eerste keer dat Noorwe gen, in navolging van Zweden en Dene marken, nu ook financiële hulp gaat verle nen aan de bevrijdingsbewegingen in WASHINGTON (ANP). President Carter heeft gisteren gezegd dat de Ver enigde Staten te veel olie invoeren en verbruiken. Hij hoopt dat het land zijn olie-invoer in 1985 flink zal hebben ver minderd. vraagt zich af wat de rol van de V eieiugue Staten in deze zaak is, gezien het feit dat premier Begin zijn besluit nam kort na een bezoek aan Washington. De beslissing van de VS om te beginnen met de fabricage van de neutronenbom is gisteren heftig aangevallen door het Russi sche comité ter bescherming van de vrede. In een door Tass geciteerde verklaring zegt het comité dat het besluit van Was hington een nieuwe ronde betekent in de nucleaire wapenwedloop, en dat er nu sprake is van een groot obstakel op de diverse ontwapeningsconferenties, met name de SALT-besprekingen. p grond weiger d ambas- besloten een half miljoen gulden te schen- villigers ken aan het Europees Comité voor Vluch- jkheden telingenemigratie (ICEM). Deze organisa- ■ertentie tie heeft tot dusver ruim 5000 politieke enen. In antwoord op vragen over een eventu eel NAVO-lidmaatschap zei Oreja: „Het NAVO-lidmaatschap is een andere zaak. Daar wordt men voor uitgenodigd, terwijl het EEG-lidmaatschap aangevraagd wordt. Over een eventueel Spaans NAVO- lidmaatschap zal eerst uitvoerig in het Spaanse parlement gesproken moeten worden, omdat een aantal, thans in het* Spaanse parlement zetelende partijen, te gen zo’n lidmaatschap is. Het EEG-lid- had met de Franse president Valery Gis- card d’Estaing. De bewindsman zei dat zijn land het verlies van Egyptische levens tijdens de gevechten van het afgelopen weekeinde betreurt. Met een verwijzing naar het Arabisch-Israelische conflict, zei hij dat „Egyptische en Libische soldaten normaal gestationeerd zouden moeten zijn aan hetzelfde front en dat ze niet elkaar moeten bestrijden”. Naar zijn zeggen heb ben gevangengenomen Egyptische solda ten de Libische autoriteiten verteld dat ze „gedwongen werden Libië aan te vallen en dat ze dit betreurden”. Het Israëlische besluit drie joodse neder zettingen op de bezette westelijke Jor daanoever te legaliseren is volgens Carter een struikelblok in de onderhandelingen over vrede in het Midden-Oosten. Drie dagen voordat zijn ministér van Buiten landse Zaken Cyrus Vance voor een nieuwe missie naar het Midden-Oosten vertrekt, zei de president te menen „dat elke stap naar het permanent maken van de nederzettingen duidelijk de moeilijkhe den vergroot naar het vestigen van vrede”. Carters belangrijkste zorg geldt echter niet de legalisering van bestaande neder zettingen, maar veeleer het vestigen van nieuwe Israëlische nederzettingen. „Ik heb premier Begin de diepe bezorgdheid van onze regering overgebracht", zei Carter. „Ik hoop dat we de moeilijkheden kunnen overwinnen". Het aantal vluchtelinge^ dat dit jaar door de Noorse regering als politiek vluch teling uit Chili in Noorwegen zal worden opgenomen, bedraagt 200. De Noorse staatskas dekt de kosten van de reis naar en het verblijf in Noorwegen. J de Geneefse ontwapeningsconferentie, waaraan 30 landen deelnemen. De Britse gedelegeerde Lord Goronwy-Roberts ver telde de ontwapeningsconferentie woens dagmiddag dat de drie landen eikaars standpunten nu veel beter begrijpen dan vóór de inleidende gespreksronde. Hij merkte voorts op dat er zeker 500 onder grondse, plus een aantal kernproeven in de atmosfeer zijn genomen na het van kracht worden van het gedeeltelijke kern- stopverdrag van 1963. President Carter ontkende dat hij een wedloop met de Sovjet-Unie is begonnen inzake wapenverkopen in Afrika. De Ver enigde Staten zijn naar zijn mening zelfs bezig een vermindering in de totale wapen verkopen tot stand te brengen tussen het huidige en het volgende fiscale jaar. Ge- tussen de anti-apartheidsbewegingen in Namibië, Rhodesië en in Zuid-Afrika zelf. In Namibië steunt Noorwegen de Swa- po, die heeft beloofd dit geld grotendeels aan voedsel te besteden. De bevrijdingsbe weging in Rhodesië krijgt het geld via het zogenaamde Patriottisch Front, bestaande 1 10.000 Zuid-Afrika zelf, eken op er men-? Vorig jaar bedroeg de Noorse bijdrage aan de Vluehtelingenraad 1,2 miljoen gul den. Voor de slachtoffers van de apart heidspolitiek en de bevrijdingsbewegin- nkluo ®en *^’e deze bestrijden, wordt de rest van IlMdg i bedrag, 6*/-> miljoen gulden, ter beschik- eershe-i king gesteld. Dit geld zal worden verdeeld v-woes- sen ge- jngear-j Volgens deze bronnen zouden Egypte en Libië zich akkoord hebben verklaard met ingang van volgende week maandag de „propaganda-oorlog” te beëindigen. Daar na zal op hoog niveau een ontmoeting tussen de twee landen plaatsvinden, óf in Algiers óf in Koeweit. Gedacht wordt aan begin volgende maand, aldus de Palestijn se bronnen. Verder zijn al twee dagen geleden ontmoetingen begonnen van geza menlijke militaire commissies. De staats hoofden van beide landen zouden met het akkoord hebben ingestemd na bemidde lingspogingen van sjeik Al-Achmed, van worde oets is olgens erzoek 1 werd iruit is an het jd. De i in een van dé nadere I m. dyna-’ het eind van dit jaar fungerend voorzitter ebou- van Europese ministerraad, zal op 20 iderd september de Spaanse lidmaatschapsaan- ensen, is een ;ie. twee elder zuid- gt de West- herfst een rondreis langs de Europese e ex-’| hoofdsteden maken. Henri Simonet, tot van de Europese ministerraad, zal op 20 ■C

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 3