Werk aanzienlijk toegenomen Gevechten in Ethiopië Bols neemt V 1 Jongeren en meisjes blijven minder zitten Eigen standpunt van Nederland TAST TRANSPIRATIE NIET ALLEEN UW KLEDING, MAAR OOK UW ZELFVERTROUWEN AAN? over apartheid Europees commissaris Brunner: EEG moet doorgaan met snelle-kweekreactoren Meisje gewurgd in Nijmegen II Cynar over breiden zich nog uit Rob Sipkes Edelsmid Nico van Vliet in directie van AVRO-radio WERKLOOSHEID WEER OMHOOG „I 1 I I I v R Betrokkenheid Somalische militairen toegegeven Geen uitbreiding van experimenten vroeger pensioen Kritiek Kamerlid Fokker-verhuur aan Zuid-Afrika Onderstreept 4 19 7 7 JULI BINNEN- EN BUITENLAND 2 9 VRIJDAG Exklusieve sieradqn I JAi 8 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De huurad viescommissies wensen betere de finities voor sommige begrippen zoals vertrek, douche, zolder en dergelijke. Ook signaleerden zij enkele knelpunten bij de waarde ring van de woonomgeving. Ver der hebben de 62 commissies in U hebt waarschijnlijk al van alles geprobeerd om van die overmatige transpiratie af te komen. Zonder succes? Dan is er nu goed nieuws voor u: LR 24 Het meest effectieve middel tegen overmatig transpireren, dat op dit moment verkrijgbaar is. Het is geen deodorant die onaangename luchtjes maskeert. Maar een crème die, ’savonds aangebracht, 24 uur per dag transpiratie tegengaat. U gebruikt hem enkele malen per week. ,1 II het algemeen weinig problemen met het waarderingsstelsel voor huurwoningen, dat voortuitlopend op huurwetgeving, bij proef is ingevoerd. vorig jaar, een nieuwe wijze van Ontdek de andere trouwringen bij Rob Sipkes... Laat het in lief en leed anders klinken. Persoon- 1 Ljke kreaties in trouw- nngen vormgegeven naar uw eigen idee. Bij Rob Sipkes! Van vochtige plekken in uw kleding zult u geen last meer hebben. De crème wordt helemaal door de huid opgenomen, is niet vet en heeft een aangename doch bescheiden geur. Parfums e.d. blijven dus volledig tot hun recht komen. Wassen of zwemmen hebben geen enkele invloed op de werking. LR 24 is verkrijgbaar bij uw drogist. Prijs: f 9,80 per tube (goed voor een behandeling van 2 a 3 maanden) HELPT ÉCHT *3 (ADVERTENTIE) II Huuradviescommissies willen verbetering van definities g aan Chili wilde leveren. In het begin van de jaren ’90 moet de (ADVERTENTIE) LR24 LRC Nederland NV W—i. JU DEN HAAG (ANP). Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld een verdere uitbreiding van de experimenten met vervroegd pensioen thans „niet wenselijk” te achten. Hij zegt dit in antwoord op vragen van PvdA- Kamerlid Van der Doef. Deze gegevens zijn afkomstig uit het rapport „De behandeling van bezwaar- (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Sinds eind juni is de voor seizoensinvloeden gecorrigeerde werkloosheid met 5000 gestegen tot 213.400 personen. Deze maand raakten 2800 man nen en 2200 vrouwen zonder werk. Feitelijk bleken veel meer mensen werk loos te zijn geworden: namelijk 14.900. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreer de werklozen bedraagt 201.400. De vraag naar arbeidskrachten is de afgelopen maand met 2500 gestegen. Hier mee is het aantal openstaande vacatures gekomen op 59.000. Het onderzoek, waar dit rapport het re sultaat van is, werd ingesteld om de in 1976 opgedane ervaringen met de nieuwe pro cedures en het woningwaarderingsstelsel te evalueren. Uit het rapport blijkt voorts ■dat verreweg het grootste gedeelte van de in 1976 ingediende bezwaren was gericht tegen de huurverhogingsvoorstellen van meer dan 8 procent, het trendmatige per centage in dat jaar. schriften door de huuradviescommissies in verband met de huuraanpassing in 1976”, dat het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening heeft opge steld. Het rapport is gisteren door staatsse cretaris Van Dam aan de Tweede Kamer aangeboden. De bezwaren, ook bij huurverhogingen van 8 procent of minder, spitsten zich vooral toe op de slechte of onvoldoende onderhoudstoestand van de woningen. Ruim een achtste deel van alle huurders die bezwaar maakten, werd vorig jaar door de huuradviescommissie in het gelijk gesteld. De huuradviescommissies consta teren overigens geen negatieve houding van huurders en verhuurders ten opzichte van hun werk. Voorts blijkt een groot aantal huurders niet of onduidelijk te hebben gereageerd Nico van Vliet startte zijn omroepcarriè- re bij de Wereldomroep, waar hij drie jaar werkte. Daarna werd hij voorlichtings ambtenaar in Nieuw-Guinea om na terug komst in Nederland te gaan werken bij de radionieuwsdienst. In 1958 ging hij naar het filmjournaal en later trad hij in dienst van de AVRO. Met de kroniek „Flits” werd hij bijzonder populair. DEN HAAG (ANP). De jongsten op de middelbare scholen blijven minder zitten dan de ouderen en de meisjes doen hetzelf de in vergelijking met de jongens. Dit is af te lezen uit de gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft gepubli ceerd over het verloop van de studie van leerlingen die in ’72 voor het eerst naar gymnasium, atheneum, havo of mavo gingen. Dit is circa 13 procent van de bij de huuraanpassing van 1976 betrokken huur ders. Uit de enquête blijkt dat de huurad viescommissies niet bijster gelukkig zijn met het in 1976 gehanteerde rappelsys- teem. In het rapport wordt daarom de suggestie gedaan het rappelsysteem meer te richten op die groepen bewoners, waar bij men nog indieners van bezwaarschrif ten verwacht. De gegevens zijn tot het begin van het schooljaar ’75-’76 verzameld. Opvallend is het grote verschil in voortijdig schoolver laten. Na drie jaar bleek, dat van de leer lingen die naar een mavo waren gegaan, al ruim 16 procent er niet meer op zat. Dit percentage was voor de scholen met uit sluitend voorbereidend wetenschappelijk en/of hoger algemeen voortgezet onder wijs bijna drie. Van de meisjes bleek na drie jaar 60 procent zonder doubleren in de vierde klas te zijn gekomen. Voor de jongens was dit 52 procent. Van wie als twaalfjarige of jonger naar het algemeen voortgezet on derwijs ging, bereikte 63 procent van de meisjes en 55 procent van de jongens zon der zittenblijven de vierde klas. Voor de groep van dertien jaar en ouder was dat 38 procent van de meisjes en 34 procent van de jongens. De Europees commissaris zei dat des kundigen verzekeren dat de snelle-kweek- reactoren niet gevaarlijker zijn dan „klas sieke” reactoren. Wel gaf hij toe dat het plutonium dat er wordt gebruikt uiterst giftig is en voor militaire doeleinden bruik baar is. Brunner legde de houding van de Ameri kaanse president Carter als volgt uit: de president verzet zich niet categorisch te gen snelle-kweekreactoren en tegen op- werkingsinstallaties. Hij heeft alleen besloten de ontwikkeling daarvan te vertragen, gezien de risico’s, die ze met zich brengen. Maar Europa kan zich zo’n houding niet veroorloven en het zal dat heel duidelijk moeten maken op de internationale conferentie over de kern- brandstofcyclus (die in de herfst begint en die waarschijnlijk een jaar of twee zal duren), zo zei Brunner. Opwerking van gebruikt splijtingsmate- riaal zal het mogelijk maken de Europese behoefte aan uranium (tegen 1990) met 20 pet. te verminderen. Op langere ter mijn kan de EEG wellicht volledig onaf- Somalië gaf voor de eerste keer, via zijn ambassadeur in Rome, toe dat zijn militai re vliegtuigen rechtstreeks in het conflict betrokken waren. Brunner onderstreepte nog eens dat ge zien de beperkte voorraden olie, gas en steenkool, de Gemeenschap niet buiten kernenergie kan. Hij ging vrijwel niet in op opmerkingen inzake recente nieuwe schat tingen over olie- en aardgasreserves. Brunner zei dat kernenergie op dit mo ment 2,1 percent van het verbruik van primaire energie in de EEG uitmaakt. Hij rekent erop dat dit percentage kan oplo pen tot ongeveer tien in 1985 en tot 20 a 25 in het jaar 2000. Kernenergie levert nu 8,4 percent van de elektriciteit. In 1985 kan dat ongeveer 30 percent zijn en in het jaar 2000 mogelijk 50 tot 70 percent hankelijk van het buitenland worden, zo meent Brunner. De commissie is van me ning dat om technische en financiële rede nen er slechts enkele opwerkinstallaties in de Gemeenschap moeten komen. Die pro jecten wil ze financiële steun verlenen. Hel re gel dighe niet 1 ten d dwar banei ’s ave een r ren n doen tegen Veis* BRUSSEL (ANP). De EEG en de lidstaten moeten verder werken aan de ontwikkeling van snelle-kweekreactoren. De EEG moet voorts overgaan tot het bouwen van enkele „opwerkinstallaties”, waar de brandstofstaven van zo’n 20 tot 40 lichtwaterreactoren getransformeerd kunnen worden in weer bruikbare splijt stof. NAIROBI (UPI, REUTER). De ge vechten tussen Ethiopische en Somali sche strijders hebben zich gisteren uitge breid over een tienduizenden mijlen om vattend woestijn- en berggebied. Dezi dienst heren J. Mei als re< dertie gonne hebbe werkv tijd oj ven. I vijfde Bakk< direkt is uitf sports gehou op de VEI per da te Vel Zeewi die w vijf rt te rijk van w den is toch a van v VE terv« Veis 5,1 I milj< koch kwaï De a m3 t i DEN HAAG (ANP). De Nederlandse regering behoudt zich het recht voor om op de anti-apartheidsconferentie van de Verenigde Naties, welke volgende maand in Lagos wordt gehouden, met een eigen, principiële verklaring te komen. Dit heeft premier Den Uyl gisteren meegedeeld op de gebruikelijke persconferentie na afloop van de wekelijkse vergadering van de mi nisterraad. Voo kantk tijd. zegt d meer hebbe kan z Voc bover septei het o komt, lang tijd, ii om t halen ze al aanta De zich de v San soen brac Veis best op r niet keer geva scha licht van afko verk van werl tnete gepl Een zeer goede controle is vereist, aldus Brunner, die veronderstelde dat indien aan deze controlevoorwaarde is voldaan de reactoren ook gemakkelijker aanvaard baar voor het publiek worden. Voor de NCRV maakte Van Vliet enkele documentaires in de Verenigde Staten; in 1969 werd hij correspondent van deze om roep in Amerika. Zijn huidige functie is die van hoofdambtenaar bij het ministerie van CRM, belast met het welzijn van de Surinamers en de Antillianen in ons land. De ministerraad besprak de resultaten van de maandag en dinsdag in Brussel gehouden vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van de negen landen van de Europese Gemeenschap. De ministers besloten in Lagos een verklaring af te leggen over het anti-apartheidsbeleid in zuidelijk Afrika. Premier Den Uyl deel de mee, dat het mogelijk is dat Nederland apart het eigen standpunt naar voren zal brengen. Een vriendinnetje van het vermoorde meisje loopt met een rechercheur naar de plaats waar hei slachtoffer voor het laatst werd gezien (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Een 18-jarig meisje uit Nijmegen, verblijvend in het psychiatrisch centrum De Lingewal in Zetten, heeft gis teren aan de rand van Nijmegen, op de Kopse Hof, de zevenjarige Anita Alofs gewurgd. Het ontzielde lichaam van het slachtoffertje werd daar gistermiddag in een bosje door haar twaalfjarig broertje Robert-Jan aangetroffen. Brunner zette de volgende gegevens op een rij: Europa moet momenteel 80 per cent van de benodigde uranium invoeren. De eigen uraniumreserves bedragen slechts 3'/z percent van de wereldreserves, die op 3l/z miljoen ton geraamd worden. Tegen het jaar 2000 zal de EEG een van de grootste gebruikers van splijtstof zijn. Ze zal dan een derde van de wereldbehoefte nodig hebben. Door „opwerking” en door het gebruik van snelle-kweekreactoren kan die behoefte verminderen. I I NIEUW-VENNEP (ANP). Bols heeft overeenstemming bereikt over de verwer ving van de ondernemingen behorende tot de in hoofdzaak Zwitsers-Italiaanse Cy- nar-groep. Met de transactie is ongeveer 75 mln. gemoeid. De overneming vindt deels plaats in contanten, deels in Bols- certificaten. Maatregelen zijn getroffen om een mogelijke koersdruk te vermijden. Het bij derden uitstaande gewone aande lenkapitaal zal stijgen van 28,44 mln. tot 35,08 mln. Het merendeel van de uitgegeven certifi caten is geplaatst bij institutionele en an dere beleggers. Voor het contante deel van de koopsom zullen geen vreemde midde len behoeven te worden aangetrokken, al dus Bols. Cynar is een aperitief op basis van artis jokken en kruiden met een alcoholgehalte van ongeveer 16 pet. Het produkt betekent voor Bols een goede aanvulling op de bestaande activiteiten. Cynar heeft vol gens Bols een leidende positie op de aperi- tiefmarkten van Zwitserland en Italië en een sterke positie in enige andere landen, waaronder Argentinië en Brazilië. De daderes, een geestelijk ernstig ge stoord meisje, dat reeds vanaf haar kleu terleeftijd onder psychiatrische behande ling is, had een dag verlof. In de omgeving van de Kopse Hof sprak ze verschillende kinderen aan en vroeg of ze met haar naar poesjes wilden gaan kijken. Anita ging mee. Aanvankelijk verwondde het 18-ja- rig meisje haar slachtoffer met een aard appelmesje, waarna ze het kind wurgde. Omdat ze ook zichzelf verwond had, liet ze zich vervolgens in een Nijmeegs zieken huis behandelen. Daarna keerde zij terug naar Zetten, waar ze het relaas van haar avond vertelde. De directeur van het psy chiatrisch centrum nam daarop contact op met de Nijmeegse politie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Ter Beek (PvdA) heeft zich in een radio programma fel gekeerd tegen het verhu ren van een Fokker-Fellowship F-28 aan de Suidwes-Lugdienst in Zuid-Afrika. Eer der protesteerden de bevrijdingsbeweging SWAPO uit Namibië en de Industriebond NW tegen deze verhuur. Ter Beek heeft aangekondigd aan de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Lubbers I (Economische Zaken) te vragen hun in vloed aan te wenden om Fokker van de j verhuur af te brengen. Eerder slaagde i Lubbers daar in, toen Fokker vliegtuigen Dü het wate hetg ari 1 were een 1 van zom< lang gew< zieni zo w vraa reim om doer Met voor De EEG is nu van oordeel dat zij tegen 1985 erin kan slagen haar afhankelijkheid van ingevoerde energie met de helft te verminderen, hetgeen betekent dat in 1985 niet meer dan 500 miljoen ton olie (tien miljoen barrels per dag) ingevoerd wordt. Dat zijn de belangrijkste medede lingen uit een persconferentie die Euro pees commissaris Guido Brunner gisteren in Brussel heeft gehouden. I Met zijn uitlatingen over de snelle- kweekreactoren heeft Brunner zich recht streeks begeven in de steeds meer oplaaiende discussie over het nut en de veiligheid van deze kernreacto^n. Ethiopië vervoerde duizenden militairen en leden van volksmilities per vliegtuig naar de drie zuidelijke provincies om te proberen het getij te keren, zo hebben diplomatieke kringen in Addis Abeba meegedeeld. Beide zijden bleven belangrijke over winningen te land en in de lucht en de dood en gevangenneming van duizenden militairen melden, evenals de val van ze ker 100 steden en dorpen en de vernieti ging van oorlogsvliegtuigen, tanks en mili taire voertuigen. Onafhankelijke waarnemers zeiden dat de gevechten zich op alarmerende wijze uitbreidden, maar noemden zowel de Ethi opische als de Somalische communiqués erg overdreven. Zowel de Ethiopische regering als het Westelijk SomaÜsch Bevrijdingsfront meldde dat de gevechten zich van het oorspronkelijke conflictgebied diep in de Ogaden-woestijn hadden verbreid naar de naburige provincie Bale en zelfs verder naar het westen naar Sidamo, een onher bergzaam woestijn- en berggebied met de omvang van Oeganda. Een nieuw en gevaarlijk element werd aan de strijd toegevoegd met meldingen van belangrijke gevechten om de supre matie in de lucht tussen Ethiopische vliegtuigen van Amerikaanse makelij en door de Sovjet-Unie aan Somalië verstrek te Migs. Warmoesstraat 2 Haarlem EEG snelle-kweekreactoren gebruiken voor een deel van haar elektriciteitspro- duktie. Die reactoren halen 60 maal meer energie uit uranium dan thermische reac toren. -In het afgelopen jaar heeft de EEG al 2*/z miljard dollar uitgegeven voor de ontwikkeling van deze reactoren, aldus Brunner. op de in 1976 aangezegde huurverhoging. In 230.000 gevallen ontvingen zij een herin nering van de huuradviescommissie. Het resultaat van dit nieuwe rappelsysteem was dat circa 16.000 aangeschrevenen in tweede instantie een bezwaarschrift in dienden. Met (ie 4000 verzoeken van parti culiere verhuurders om de redelijkheid van de door hen aangezegde huurverho gingen te beoordelen, kwam het totale aantal door de huuradviescommissies te behandelen bezwaren in 1976 op 151.000. Volgens de bewindsman zijn de experi menten vervroegd uittreden oudere werk nemers in de sectoren bouw en onderwijs, havens en groot-metaal (inclusief de Hoog ovens) uitdrukkelijk bedoeld als experi- menten van beperkte omvang met als doel meer inzicht te verkrijgen in de problema tiek van de oudere werknemers mede in relatie tot het algemene pensioenvraag- stuk. De proef-regelingen in de havens en in de groot-metaal mogen, naar het oor deel van de minister, dan ook niet gezien worden als een opening naar een breder opgezette groep. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Nico van Vliet (50 jaar) wordt de nieuwe adjunct-direc- teur radio van de AVRO. Hij volgt Tom Nieuwenhuisen op, die enige tijd terug is benoemd tot programmacommissaris ra dio in het bestuur van de NOS. De toepassing van het stelsel en van andere nieuwe procedures leidde voor de commissies wel tot een sterke toeneming van de werkzaamheden. Zo werden in 1976 I door huurders in totaal 151.000 bezwaar schriften ingediend, waarover de huurad- I viescommissies de minister van Volkshuis- vesting en Ruimtelijke Ordening moesten adviseren. Dat was ruim vijftien maal zo veel als in 1975. Verder ontstond er veel extra werk door de verzending van herin neringen aan huurders die niet of onduide lijk op de aangezegde huurverhoging had den gereageerd. V‘

IJmuider Courant | 1977 | | pagina 4